Aandoenlijk, gruwelijk en verbijsterend 11®™ J hiHlJffrrr TOERISME Ausfahrt VRIJDAG 12APR1 REISBERICHTEN :de 'In Flanders Fields' is gevestigd in de Lakenhal van leper. Het oorspronkelijk uit de 13e eeuw stammende gebouw werd in de Eerste Wereldoorlog met de grond gelijk gemaakt maar daarna weer steen voor steen opgebouwd. De restauratie duurde bijna vijftig jaar. Foto: WV leper Wie het heeft gezien, vergeet het nooit meer. Omdat het niet over generaals gaat, maar over solda ten. Omdat het niet over politiek gaat, maar over loopgraven. Om dat het niet over strategieën gaat, maar over blubber, stank, lawaai, angst, moed, kou, bloed, verdriet, dood. Museum 'In Flan ders Fields' in leper belicht niet zozeer de Eerste Wereldoorlog zelf, als wel wat hij de mensen aandeed. 'En dan die verschrikke lijke dankbaarheid als je ziet dat de man verderop dood is: die zul len we niet meer moeten dragen, goddank, slepen zal volstaan; het binnenhalen van dat grote weer- standsloze lichaam, met geplet reutelend hoofd; de opluchting dat het ding is opgehouden met kreunen 0 Men is reeds gehard, bevrijd van vals medelijden, mis schien egóistischerdan voordien.' (Uit een op 26 augustus 1915 ge dateerde brief van kapitein Char les Sorley aan zijn vriend Arthur Watts). Wie naar een antwoord zoekt op het hoe en waarom van de Groote Oorlog hoeft 'In Flanders Fields' niet te bezoeken. Hier, in de expositieruimte van de steen voor steen opnieuw opgebouw de Lakenhal, gaat het veel eer der om détails. Détails die de verschrikkingen rondom leper tot in het oneindige vergroten. Waarom die in een vitrine opge hangen zakdoek? Omdat hij bij een executie op het hart van een deserteur werd gespeld zodat het vuurpeloton een mikpunt had. Omdat hij als witte vlag fungeerde bij overgave. Omdat hij de enige bescherming vorm de bij de eerste Duitse aanvallen met chloorgas. 'Pis op je zak doek jongens en hou 'm voor je mond.' Gruwelijk en fascinerend tege lijk. leper, het historische leper, wordt in het museum door mid del van moderne audiovisuele technieken in vier minuten zo plat gebombardeerd, dat - net als in 1918 - 'een man te paard over de hele stad kan uitkijken.' Een onwaarschijnlijke, bijna zinsbegoochelende voorstelling, die je - eenmaal bekomen van de verbijstering - nóg eens wilt zien. En nóg eens. Hetzelfde geldt voor de monoloog van de Duitse verpleegster die in het la zaret met toonloze stem vertelt Originele loopgraven In de op de 'Heuvel 62' doodlopende Canadalaan in Zillebeke (4 kilometer ten zuid-oosten van leper) staat misschien wel het merk waardigste oorlogsmuseum van heel België. Het is het 'Sanctuary Wood Museum Hill 62' van Jacques Schier. Deze nogal - zeer zwak uit gedrukt - introverte Belg be heert zowel het met oude oorlogsfoto's behangen café (waarin vooral een afgrijse lijke, van granaten, kogels en ander schiettuig gemaak te reuzenklok de aandacht trekt) als een gebouwtje met zogeheten 'vues stéréosco- piques' (kijkdozen met gru welijke oorlogsfoto's die met een molentje te voor schijn kunnen worden ge draaid). Buiten in de tuin liggen dan nog een paar zo goed als in originele staat verkerende loopgraven vol roestende granaatscherven waarin je alleen droge voe ten houdt als je laarzen aan trekt. Informatie: Het museum is dage lijks geopend van 10 tot 19 uur, telefoon: 00 32 57 46 63 73. hoe de zonder verdoving uitge voerde amputaties verliepen. En dan is daar natuurlijk nog het bij de receptie uitgereikte kaartje, dat de bezoeker in een steeds groter wordende spanning langs de verschillende beeldschermen voert Een van de topics van 'In Flan ders Fields'. Dat aanvankelijk nietszeggende stukje karton met daarop de naam van een door het museum geselecteerde oor- Een fameuze foto van de Belg Robert Antony uit de Eerste Wereld oorlog. Op de voorgrond een gesneuvelde Duitse soldaat; op de ach tergrond een weglopende Belgische cameraman. Het beeld werd in 1918 gebruikt om België te laten zien hoe krachtig het Belgische leger weer eens had toegeslagen; nu is het de affiche van de expositie dead.lines. Foto: PR logsgetuige. Van een soldaat bij voorbeeld, een inwoner van le per, een legergeestelijke, een Nederlandse verpleegster ook. Je schuift het in een gleuf van een computer en leest 'Roosje Vecht. Geboren in Elburg in Nederland op 18 juli 1881, als oudste van de zes kinderen van de joodse veehandelaar Mozes Vecht en Dena van Hamberg. Ze heeft een ongelukkige jeugdliefde omdat Itaar streng orthodoxe va der haar verbiedt te huwen met een niet-joodse man. In 1914 De expositie in het museum 'In Flanders Fields' belicht op uiterst mo derne wijze de gruwelijkheid van de Groote Oorlog. Foto: Toon Coussement werkt ze als verpleegster in Am sterdam. Wanneer de Duitse le gers in augustus 1914 België bin nenvallen, besluit ze naar het front te trekken als Rode Kruis- verpleegster. Eind september is ze in dienst van het Belgian Field Hospital in Antwerpen, een veld hospitaal dat door een Britse or ganisatie was opgericht. Stop! Terwijl je eigenlijk al met een zou willen weten hoe het Roosje verder verging. Maar de tweede computer staat een stuk verderop. Ver voorbij die aan doenlijke foto's van het eerste oorlogsjaar toen de Britse solda ten vrolijk zingend achter een trompetterkorps leper binnen marcheerden. Toen er op de houten wielerpiste nog werd ge fietst om het kampioenschap van West-Vlaanderen. Toen er op de Grote Markt nog ker miskramen stonden en een draaimolen. Je vergeet Roosje warempel even en wandelt naar de eerste loopgraven. Waar de oorlog losbarst. Je hoort het ge fluit van de granaten, de bevelen van de bevelhebbers, het gehin nik van paarden, de bominsla gen. En je leest de eerste brieven ook. De brieven naar huis. Aanvankelijk lijken ze zich nog uitstekend te vermaken, de sol daten. Luitenant Johannes Nie mann bijvoorbeeld voetbalt sa men met zijn Duitse kompanen tijdens een gevechtspauze tegen de Schotten en dat levert - schrijft hij zijn ouders enthousi ast - 'drolligen Bilder' op. Dat komt, de bS bestond uit een Dead.lines Naast de permanente expo sitie 'In Flanders Fields', kan in de Lakenhallen in leper tot en met 17 november ook de tijdelijke tentoonstelling 'dead.lines' worden be zocht De expositie heeft de zelfde, uiterst levendige op zet als 'In Flanders Fields', maar handelt meer over oorlogs-berichtgeving. Films, foto's, video's en fragmenten uit onder meer radiotoespraken maken dui delijk hoe de media werden (en worden) gebruikt (en misbruikt) om de opinie te beïnvloeden. Adembene mend is de vertoning - naast elkaar - van fragmen ten uit Leni Riefenstahls be ruchte film 'Triumph des Willens' en Charley Chap- lins "The Great Dictator'; dramatisch de met indruk wekkende muziek (van Wil lem Vermandere) onder steunde beelden van de naar huis en haard terugke rende kindsoldaten in Afri ka. Oorlogsfoto's hangen er niet alleen van lieden als Robert Capa {'If your pictu res aren 't good; you aren 't close enoughmaar ook van Tim Page, die naam maakte met zijn beelden van de oorlog in Vietnam. Dead .lines heeft dezelfde ope ningstijden als 'In Flanders Fields'. muts en die wilde op de hard bevroren grond natuurlijk slecht rollen. Waar hij helemaal niet over uitgepraat raakt is dat 'die Schotten unter ihrem Rock kei- ne Unterhosen anhatten.' Nauwelijks te bevatten priet praat. Die de herinnering aan de Groote Oorlog (500.000 doden en 1 miljoen gewonden alleen al rondom leper) nog schrijnender maken. 'I adore war', bericht ka pitein Julian Grenfill het Britse thuisfront opgewekt, 'ik hou van de oorlog. Het is net een pick nick, maar dan zonder de doel loosheid van een picknick.' Niet veel later sneuvelde hij op de 'Little Hill of Death', bij leper. Gingen de meeste soldaten dan echt zingend, dichtend en vol ridderlijke gevoelens de oorlog in? Ja! Het was de tijd van dulce et decorum est pro patria mori, het is zoet en eervol voor het va derland te sterven. Oorlog is nooit te bevatten; die van '14 -'18 nog minder. Zie de audiovisuele voorstelling waarin een gasaanval wordt verbeeld. Zie de gruwelijke uitwerking van de voor die tijd nieuwe wapens. Zie de namen van de plekken waarom vier jaar zo hard werd gevochten: Zelfmoordbrug, Do dengang, Hellfire Comer. En onderwijl wordt dan ook nog langzaam maar zeker steeds ver der doorgedrongen in het tragi sche leven van Roosje Vecht. Die na de val van Antwerpen (10-10-1914) - leren de compu terschermen - via Nederland en Engeland opnieuw naar het front bij leper reist, in verschil lende hospitalen werkt en op 23 januari 1915 door een 'uit een vliegtoestel geworpen bom' wordt getroffen. 'Zwaargewond werd Roosje Vecht overgebracht naar het hos pitaal l 'Océan in De Panne. Daar werd amputatie van een been overivogen. De volgende dag op 24 januari 1915, over leed ze, 33 jaar oud. De dag daarop werd ze met militaire eer begraven in Adinkerke. Na de oorlog, op 15 januari 1920 werd haar stojfelijk overschot herbe graven op de Nederlands-Israëli tische begraafplaats in Muider- berg Nederland. Daar is haar graf nu nog te zien. Roosje Vecht is één der weinige inwoners van het neutrale Nederland die ten gevolge van de Eerste Wereldoor log omgekomen zijn. Muiderberg is bekend. Maar Adinkerke? Michelinkaart 213 geeft uitsluitsel. Het dorp ligt iets ten zuidwesten van Veume, pal op de Belgisch/Franse grens. De rit erheen - via Poperinge - is prachtig. Geen oorlogsweer dit maal, maar een lenteblauwe he mel, in de lucht buitelende leeu weriken, een zich over de stille Ijzer krommende brug en vredi ge dorpjes met namen als Krombeke, Hondspoot en Sta- velshoekje. Onvoorstelbaar dat hier ooit zó is gevochten. Maar dan wordt - even voor Veume - een plek bereikt met de naam Dodemanshoek. En dringt de gisteren in het museum geno teerde regel van Céline (uit Voyage au bout de la nuit') zich opnieuw op: 'En toen gebeur den er dingen en nóg meer din gen die nu nog maar moeilijk kunnen worden verteld, omdat niemand ze vandaag nog zou kunnen begrijpen.' Zelfs niet als je 'In Flanders Fields' hebt bezocht. Rob van den Dobbelsteen Museum 'In Flanders Fields' (ge noemd naar een fameus gedicht van John McCrea) is gevestigd in de La kenhal, Grote Markt 34 in leper. De stad ligt in het zuidwesten van België, op ongeveer een uur autorijden van Gent (volg de E17 en de A19). Toe gangsprijs (inclusief de tot 17 novem ber durende expositie 'dead.lines') 10 euro per persoon (kinderen van 7 tot en met 15 jaar 5 euro per persoon; kinderen tot en met 6 jaar gratis). Voor een gezin geldt een kortingsre geling. Verdere informatie: telefoon 00 32 57 22 85 84 en/of internet www.inflandersfields.be bi Attractie-spel Van 22 april tot en met half juni kunnen kinde ren deelnemen aan het Nationaal-Attractie- spel. Het initiatief van onder meer TRN (Toe risme Recreatie Neder land) moet het bezoek aan typische dagjes- uit-bestemmingen als Artis, Apenheui, Auto- tron, Burgers' Zoo, Ca- nal Bike Amsterdam, Apen in Beekse Bergen. Foto: PR Dierenpark Amersfoort en Beekse Bergen bevorderen. Wie de attracties in een bep volgorde bezoekt, kan een prijs winnen. Alleen is van te niet bekend welke parken het zijn. Als zes kaartjes zijn i meld en zes keer een spel is gespeeld (aan elk spel zijn verbonden) kan mee worden gedaan aan de finale waari mooiste prijzen te winnen zijn. Om vast in de stemming t men heeft Paul van Loon, auteur van onder meer de Griezt reeks, een spannend verhaal geschreven: 'De Magische tie-toer'. Het is te lezen op de website www.attractiesp kan het in boekvorm worden gekocht bij de grote WV-I ren voor 2,50 euro. Het eerste verzamelkaartje wordt erl deau gedaan. Tignes Nog geen tijd gehad om te skiën? Niet getreurd, in het Tignes kan dit nog tot en met 5 mei. Tignes is één van de flèiöf ste skigebieden van Frankrijk (1550 tot 3450 meter) en biedjp5^ laat in het seizoen nog een flink aantal kilometers aan pj| Naast skiën biedt Tignes tal van andere mogelijkheden, 1 snowboarden in het grootste snowpark van Europa, eeni maken met de hondenslee of wandelen op Canadese snej schoenen in het hart van het lariksbos. Informatie: www.tignes.net Slaapzak De Nomad Triple-S slaapzak is volgens Designlink, het Nefi landse platform op het gebied van industrieel design, het tt ontwerp van het afgelopen jaar. De slaapzak kreeg de f' ning Goed Industrieel Ontwerp 2001. Deze gaat alleen naa^l ducten die voldoen aan professionele designmaatstaverïLees technisch optimaal functioneren en die voldoen aan hoge tL j, op het gebied van veiligheid, ergonomie en milieu. DeE" noemde de Nomad Triple-S 'zeer origineel'. Bijzonder is daf slaapzak geschikt is voor drie seizoenen. Door eenvoudigwegT" slaapzak om te draaien kan men de mate van isolatie bep«: Voor de koude seizoenen is de slaapzak te voorzien van e puchon. Achterhoek Voor de ware ruiter bestaat er niets mooiers dan de binneij nege te verruilen voor de vrije natuur. De Achterhoek is hid uitstek voor geschikt door de vele onverharde wegen en he gestrekte ruiterroute-netwerk van maar liefst 570 kilonj lang. Om het nog leuker te maken heeft de Vereniging R dentoerisme in samenwerking met het Achterhoeks Bu voor Toerisme, de gemeente Zelhem en de Stichting Hipp Toerisme drie rondgaande ruitertrajecten rondom Zelhenj gebruik genomen. De routes zijn geschikt voor zowel ruiten koetsiers en variëren in lengte van 12 tot 27,5 kilometer. Idea dat de routes meestal starten bij een manege of een toerist bedrijf met stallings- of verzorgingsmogelijkheden voor pl den. Ook onderweg voert de tocht langs instellingen di^ paarden zijn ingesteld. De folders met route-beschrijvingen voor 2,70 euro te koop bij VW-kantoren in de Achterhoek 1 Vereniging Paardentoerisme. In de brochure staat tevens iij matie over hoefsmeden en dierenartsen in de omgeving. M odi Holidayspot JI'd Als je Holidayspot moet geloven, zal het snel gedaan zijnPer de traditionele reisbureaus. Volgens de virtuele reisagent tf'^j Trudy Tavel, hun aantrekkelijke assistente, namelijk evenf service als een balie-employee van vlees en bloed en je hoi1 de deur niet meer voor uit. Juffrouw Travel helpt de bezoÊ van www.Holidayspot.nl in (gesproken) woord en daad bijf' stap voor stap vinden van het gewenste vakantieverblijf, f nu gaat om een last-minute reis naar Turkije, een hotelarraf ment in Parijs, een camping in Frankrijk of een vakantiewof in Zeeland, het kan allemaal direct on line worden geboekti website biedt een gezamenlijk aanbod van vakantie-aanbia als Roompot Vakantie, VacanceSelect, Euro Relais en ATPlj Veel Nederlanders hebben er geen notie van waar hui kantiebestemming ligt. Getuige het televisieprogram: Frits Bom waarin mensen die in Benidorm logeerden i een blinde kaart van Europa mochten aanwijzen v Spaanse badplaats lag. Eentje was er zelfs van overtuijl zij ergens in Scandinavië over de boulevard liep. Daarom begin ik het onderhand stokoude verhaal Nijenhuis haalde het onlangs in 'De Volkskrant' nog op) over die mevrouw die de SOS alarmcentrale beldef te geloven. - 'M'n man z'n longen zijn ingeklapt en hij moet naar fi - 'Waar logeert u mevrouw?' - 'Op een eiland' - 'Op welk eiland mevrouw?' - 'Ze spreken hier Spaans. - 'Ja, maar hoe heet het?' - 'Oh, dat moet ik even vragen 0 Eh, het heet Isla Maii -Maar mevrouw, dat ligt voor de kust van Venezuelal Zuid-Amerika.' - 'Ik dacht ook al, wat duurt die vlucht lang. Echt gebeurd? Bij de SOS alarmcentrale doet een zo n| lijk nog mooier verhaal de ronde. Een meneer belt val Duitsland. - 'Ja, hallo spreek ik met de alarmcentrale? Ik ben op 4 naar Italië en mijn auto doet het plotseling niet meer. Kunt u een takelwa gen sturen? Ik sta bij het plaatsje Ausfahrt!' Rob van den Dobbelsted

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28