Zuco 103 muzikaal gegroeid Zolanglc KUNST CULTUUR Van den Ende twijfelt aan eigen Musical Awards 5Bij ons mogen ze de kunstwerken ook aanrakenFolkclub Horus springlever SALSA danst, kun je niet sterven William Turner Zeemaaltijd met Jan Brokken noordwijk - Tafelen met een echte schrijver. Dat kan op 22 mei als restaurant Gaudi en boekhandel Van der Meer, bei de uit Noordwijk, een 'literaire zeemaaltijd' op poten zetten met Jan Brokken, schrijver van het verfilmde boek 'De Provin cie'. Brokkens laatste roman 'Voel maar' is genomineerd voor de Libris Literatuurprijs 2002. Reserveren voor de maal tijd (25 euro) kan bij boekhan del Van der Meer, Vuurtoren plein 10, Noordwijk. Wydef Jean op Drum Rhythm Amsterdam - Wyclef Jean is een van de artiesten die op 24 en 25 mei optreden tijdens het Drum Rhythm Festival in Amsterdam. Jean vervangt op de tweede dag de eerder beloofde Ja Rule die wegens verplichtingen elders moest afzeggen. Onder de jong ste gecontracteerden zijn ver der Recloose, Pépé Bradock en Oxide&Neutrino. Voor zaterdag zijn behalve Jean toegevoegd: De La Soul, Tasha's World en drie dj's van Favela Chic, vol gens de organisatie van het fes tival 'het hipste clubrestaurant in Parijs'. Zangers gezocht voor Jaarmarkt alphen aan den rijn - Voor een grootscheeps openluchtconcert tijdens de Alphense Jaarmarkt in september worden zangers en zangeressen gezocht. Een vierhonderd man tellend koor en harmonieorkest brengen op die dag de Carmina Burana, stukken van Verdi, musical- en popsongs ten gehore. Voor meer informatie en aanmeldin gen: telefoon 0172-472928 of www.muziekschool-alphen adrijn.nl. Zeg 'ns Aaa op de planken rotterdam - Van de vroegere Vara-serie 'Zeg 'ns Aaa' wordt een theaterstuk gemaakt dat herfst 2003 op de planken komt. Met uitzondering van John Leddy (Koos, de man van Mien Dobbelsteen) doet de vroegere cast van de tv-serie mee aan het initiatief. Schrijver en producent Chiem van Hou- weninge gaat ook de theater versie van 'Zeg 'ns Aaa' verzor gen. Onduidelijk is nog wat hij het doktersgezin en huishoud ster Mien in de theaters laat be leven. Rijksmuseum koopt wapens Amsterdam - Het Rijksmuseum Amsterdam heeft voor 3,5 mil joen euro een deel van de be langrijke wapencollectie-Visser aangekocht. Het is een van de duurste aankopen in de ge schiedenis van de kunstinstel ling. De collectie werd vanoch tend officieel door de verzame laar overhandigd aan staatsse cretaris Van der Ploeg. Het gaat om zo'n driehonderd vooral ze ventiende-eeuwse wapens waarvan op beroemde schilde rijen zoals de Nachtwacht voor beelden zijn te zien. Een selec tie van de nieuwe museum stukken is tot en met 18 augus tus in het Rijksmuseum te be wonderen. vrijdag 12 APRIL 2002 amsterdam/anp - Theaterpro ducent Joop van den Ende be slist na de komende uitreiking van de John Kraaijkamp Musical Awards (22 april) of hij doorgaat met deze prijzen. Hij twijfelt omdat er veel kritiek is op de trofeeën en dan vooral op de manier van jurering. Van den Ende zei dat gisteren na een dis cussie met theatercritici over de opzet van de prijzen. Van den Ende is de grootste musicalproducent in Nederland en initiatiefnemer van de awards die twee jaar geleden voor het eerst werden toege kend. Aan de trofeeën zijn on der andere prijzen van 2500 eu ro verbonden. Criticasters vinden dat Van den Ende in wezen zichzelf bekroont omdat vooral grote producties en sterren uit zijn stal worden genomineerd en prijzen win nen. Verder zouden leden van de jury soms voor hem werken en daardoor niet onafhankelijk zijn. Vooral dat laatste steekt de thea terproducent. „Ik wacht af wat er rond de komende uitreiking gebeurt en dan kijk ik vooral naar de kritiek op de jury, want die vind ik niet eerlijk", aldus Van den Ende. Mocht hij stoppen, dan ver wacht hij dat anderen de prijzen over zullen nemen. „Er gaan per jaar drie miljoen mensen naar een musical. Er zijn heus wel or ganisaties die de awards als een goede promotie zien", denkt Van den Ende. Vanavond in het LVC: 'Als de zaal uit z'n dak gaat, is de avond geslaagd' door Caroline Göttgens leiden - Na het verschijnen van hun eerste cd kreeg Zuco 103 het stempel 'Brasilectro'. Een mix van onder meer Brazilaanse, jazz, funk en elektronische klanken. De term werd bedacht door de oor spronkelijk uit München afkom stige toetsenist/programmeur Stefan Schmid, maar was niet be doeld als het zoveelste 'hokje'. Schmid: „Het werd met name op gepikt door de Duitse pers als een nieuwe stroming. Maar we zijn gewoon Zuco 103." De tweede cd 'Tales of High Fe ver' zou eigenlijk al in februari uitgekomen zijn. „Maar we za ten nog met de afwerking van de details, zoals het cd-hoesje", vertelt de Braziliaanse zangeres Lilian Vieira. „We waren ook vooral bezig met optreden", vult Schmid aan. De plaat werd op genomen in onder andere Am sterdam en Brussel, tussen de optredens door. Ze zijn erg te vreden over het resultaat. „We zijn muzikaal gegroeid en er zit meer diepgang in, van a naar b klopt het helemaal. Vori ge keer was de basis elektro nisch met daarbij live-elemen ten. Nu is dat andersom", aldus de Amsterdamse drummer/pro grammeur Stefan Kruger. „In de songteksten van Vieira horen we zowaar een paar refreintjes En gels tussen het Portugees door, zoals op de single 'Treasure'. „Ik vind het 't fijnste als ik me goed kan uitdrukken in mijn eigen taal. Maar dit is leuk omdat ik weer andere dingen ontdek die ik met mijn stem kan uitprobe ren." Ook als live-band is Zuco 103 gegroeid en meer op elkaar in gespeeld. Nog nooit hebben ze zoveel met één band opgetre den. Vieira: „In de twaalf jaar dat ik in bandjes zat niet." Ze hebben inmiddels in heel Euro pa en ook daarbuiten getoerd, zoals Frankrijk, Engeland, Span je, Schotland, de VS tot en met Macedonië. „Dat was geweldig, ook al hadden ze geen goede in strumenten voor ons", zegt Ste fan Schmid. Vieira: „Het leukste publiek zijn mensen die niks verwachten, en dat was bij hen zo. We hebben dan ook geen fa voriete plek om op te treden." Als de zaal uit z'n dak gaat, is de avond geslaagd. De leden van Zuco 103 hebben vooral heel veel lol, waardoor ze energiek kunnen blijven op het podium. De enige reden dat ze dan ook Zuco 103: „Het leukste publiek zijn mensen die niks verwachten." Foto: GPD/Maria Dawlat iets wil verdienen aan het mu ziekbestaan, is om te kunnen doen wat ze willen. Druk van de grote platenbonzen of commer cie hebben ze daarbij nooit ge voeld. Kruger: „Wij hebben dat ook niet nodig. We zitten bij een kleiner label (het Belgische Crammed records/Zirguiboom) want we zijn veel te eigenwijs." Het volgende plan van Zuco is om de five-band uit te breiden met blaasinstrumenten. Stefan Schmid trekt een verlekkerd ge zicht als hij daaraan denkt: „Dan gaan we eens wat laten zien. We maaien iedereen om ver." Zuco 103, vanavond in het LVC, Breestraat 66, Leiden. Aanvang: 20.00 uur. muziek recensie Dick van Teylingen Concert: Tipico Oriental. Gezien: 11/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. In 2001 viel Vieja Trova Santa- guera van ouderdom uit elkaar en zoals het gaat in de muziek staan de jonge honden kwispe lend klaar om de plaats aan de top over te nemen. De mannen van Tipico Oriental in dit geval. De groep werd opgericht in 1945 en haar voorman Rolando Romaguero is nu 76 jaar oud. Een leeftijd waarop je iets begint te betekenen in de wereld van de son, bolero en guaracha. Romaguero staat middenvoor dp het podium in een mooi bruin pak en een zelfde model hoedje als zijn rechterbuurman. Samen kunnen ze doorgaan voor de blues brothers van Cu ba, net zo cool en muzikaal. Ro maguero heeft precies de goeie stem voor het genre: scherp smachtend en flemend in de hoogte, donzig in de lagere re gisters. Hij is niet alleen voor zien van maracas, maar ook van een repertoire aan fijne pasjes en heupbewegingen. Zijn buur man heeft een oneindig melan choliek gezicht en speelt zijn virtuoze solo's op de tres, een kleine gitaar met strakke stalen snaren. De derde grote man van de band is volgens de kenners een van de grootste levende son- componisten, Isidro Sarria. Hij speelt gitaar, maakt veel van de arrangementen voor Tipico Ori ental en schreef meer dan hon derd nummers. Twee jonge jon gens op percussie en bas com pleteren de groep. Tipico Oriental, je tikt ertegen en het swingt. De vijf mannen spelen muziek zonder stemver heffing. Ze lijken oneindig door te kunnen gaan, als de zee die met kiezels aan de kust speelt, en altijd is het ritme verfijnd en gevarieerd. Sarria maakt de praatjes tussendoor, die er voor al op neerkomen dat iedereen maar beter kan gaan dansen, omdat ze dat zo gewend zijn. Een paar Cubaanse zielen in Nederlandse lijven wagen al vanaf het vierde nummer aan de zijkanten een dansje, na de rust wordt het drukker bij het podi um. „Zolang je danst, sterft je niet!" zegt Sarria, en hij heeft ge lijk. Als je luistert ook niet trou wens, denken de meeste boe renkooleters. Maar ze genieten er niet minder om. Als het gaat om documentaires staat de BBC op eenzame hoog te. Wie afgelopen zondag heeft gekeken naar het portret dat de BBC schilderde van de kunste naar Joseph Mallord William Turner (1775 - 1851) kan niet anders dan dat beamen. Een juweel van zeldzame schoon heid. Interessant, onderhou dend én nog onthullend ook. Het verhaal was interessant omdat het een intrigerend beeld schetste van de grootste schilder die Engeland heeft ge kend. Een romanticus pur sang, een stadsjongen uit hartje Londen die zich liet inspireren door het buitenleven en die op 15-jarige leeftijd reeds zijn eer ste expositie hield voor de ver blufte leden van de deftige Roy al Academy. In een tijd dat de Britten zich vooral buiten de grenzen manifesteerden, zette Tumer stukje bij beetje zijn ei gen land artistiek op de kaart. Minitieus kleurde hij het land schap in, van Land's End in het uiterste zuiden tot de High lands in het ruige noorden. De docu heette niet voor niets: 'Tumer, the man who painted Britain'. De BBC mengde die reizen van toen en de werkelijkheid van nu als verschillende verfsoorten dooreen tot een kleurig palet. Hier verscheen de verteller in beeld bij een pittoresk haventje en als vanzelf vloeide het beeld over in het landschap zoals Tumer dat twee eeuwen gele den zag en vastlegde op doek. Daar stond de reporter bij Nor ham Castle en even later over goot de kunstenaar hetzelfde kasteel kwistig met zinderende zonnestralen. Tussen de reali teit van toen en vatj nu viel soms nauwelijks verschil te be speuren, zo levensecht waren die aquarellen. Andersom zou je net zo goed kunnen vaststel len dat de tijd soms heeft stilge staan, daar op die mooie plek jes in Albion. Het verhaal was onderhoudend omdat niet alleen de beelden en de schilderijen het verhaal ver telden, maar William Tumer zelf tot leven werd geroepen om daar waar nodig mondelinge toelichting te geven. Niet zozeer over zijn werk, dat sprak voor zich, maar vooral met betrek king tot zijn privéleven. Hij deed dat in stijl - lange jas, ho ge hoed - naar de mode van die tijd. Hoewel hij zich graag liet voor staan als zijnde een bereisd en sophisticated man - wat hij ook was - lieten de makers niet na om ook de andere, meer duistere kant van de 1 naar te tonen. Hij kwam in naar voren als een wa sige man die er soms 1 gewoonten op nahield. hij gedurende achttien jai trouwd, maar niemand rj weten van Mr. en Mrs. I Navranter is nog dat hijl rende die periode geen pen betaalde aan de opvoedirm zijn twee kinderen. TeruM toch een welgesteld heetj was. Er verschenen barstjes op het blazoen ufl kapperszoon. Maar pas onthullend waf aan het slot. Dat Turner het einde van zijn leven vereenzaamd, en troost WO in de drank en bij de pul vrouwen was tot daaraai Hij nam bij die gelegen) ||($v, tenminste nog zijn schel mee en legde ook het lei>e\ jjrj,, de zelfkant van de maats k,aajf pij vast. De man die eerde j antwoordelijk was voor p nje tige Venetiaanse tajt :ong schetste nu voluptueuze a(cje wen in schaamteloze Niet één, maar bij tientaumsm gelijk. u„c Ook dat zij hem vergeven, ,een dat moois dat hij naliet ma meeste nog aan het British pact seum, te weten zo'n 300 derijen en 10.000 schetsen t„ vergeeflijk was echter dati ne die namens de staat moest scheppen in die er nalatenschap zich anglicc meende te moeten ops dan de aartsbisschop van terbury himself. Voorda l0i^ mand er notie van kon ne 0 'gc stak de curator in het a 20 3^ van de overleden kunstt utoj de brand in alles wat ma 5en erotica leek, dit geheel pa ,ut0_ in het strenge beeld van dt iansl toriaanse tijd. William Ti 57 gekend aan het hof er, lutoj- daarbuiten, maakte zulkt ,m zooi niet... ipoc Het aardige aan deze 1 j^ai mentaire is dat hoewel de jm( Turner van flink wat sell a tre werd ontdaan op zowel li ciale als op het artistieke 550 hij desondanks als kunstt én als mens moeiteloos voor eind bleef. Dat klonk in 3 75( door. Wordt het daarom^ eens tijd dat de BBC zich sje^, eus gaat bezighouden mei eigen Rembrandt? Bern wat voor een prachtig pqpai ddt bijvoorbeeld zou oplei srsje In elk geval een levensech )par] haal. C0UJ Verder blijf ik van menin jta de eerder gedempte gracht l'vai Leiden weer open moeten utoj beginnen met de poo Lange Mare. ten JAN RIJSDAM 02cl Scholieren maken eigen tentoonstelling in Centrum Beeldende Kunst door Rody van der Pols leiden - „Kijk eens om je heen. Zijn jullie helemaal tevreden", vraagt Janne Verweij aan de vijf basisschoolleerlingen in de tuin- zaal van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden. „Want het moet wel zo hangen dat jullie va ders en moeders, opa's en oma's hier een tijdje willen rondkijken." Het vijftal neemt de schilderijen die tegen de muur staan opge steld in ogenschouw. „Ik weet het al", roept een van hen. „Dat schilderij met het skelet moet daarheen, tussen die schilderij- Een hele verantwoordelijkheid rust er deze donderdagochtend op de schouders van de vijf af gevaardigden van groep vijf van de Leidse basisschool Room burg. Gezamenlijk hebben ze de taak om een expositie te maken van de kunstwerken die ze eer der met hun klasgenootjes bij de kunstuitleen hebben uitgezocht. En de kinderen maken zich er niet gemakkelijk vanaf. Telkens stuiven ze weer met een ander schilderij in hun handen door de zaal, om zo uiteindelijk tot de perfecte tentoonstelling te ko men. „Het leuke is dat de kinderen de kunstwerken bij ons gewoon mogen aanraken. Dat is natuur lijk heel anders dan in een mu „Het moet wel zo hangen dat vaders en moeders, opa's en oma's hier een tijdje willen rondkijken." Foto: Hielco Kuipers seum, waar ze altijd op een af stand moeten blijven", zegt Ver weij, coördinator van het project 'Maak je eigen tentoonstelling'. „Onze doelstelling was om de kinderen op een originele ma nier kennis te laten maken met beeldende kunst. Daartoe heb ben we de hele klas hier uitge nodigd, zodat iedere leerling een kunstwerk kon uitzoeken dat hij of zij het mooist vond. Ter voorbereiding heeft de leer kracht de kinderen het een en ander over kunst verteld." Daniël den Boer (9) heeft in ie der geval goed opgelet. Zonder aarzeling benoemt hij 'zijn' schilderij als 'abstract-figuratief „Kijk", legt hij uit, „op dat bed ligt een mannetje. Dat kun je herkennen, dus is het figuratief. Maar er zit ook een rare vlek op. Wat dat voorstelt, weet ik niet. Dat is dus abstract. Bij elkaar is het dus een 'abstract-figuratief schilderij." Bijna alle kinderen hebben voor werken met felle, primaire kleu ren gekozen. Zo niet Mitchel van Abcoude (9). Zijn oog viel op een zwart-witte ets die een aantal fantastische dieren laat zien. Een grote hagedis, een soort prehistorische olifant en nog twee beesten die je niet snel in de biologieboeken zal aan treffen. „Ik vind het zielig omdat ze zijn uitgestorven", valt te le zen op een kaartje dat onder het schilderij hangt. Ook schrijft hij: „Ik zag dit schilderij en toen dacht ik van: dit vind ik mooier dan de andere." Alle leerlingen hebben tijdens de les moeten opschrijven waar om ze 'hun' schilderij het mooist vinden, legt Verweij uit. Deze motivaties worden bij ie der kunstwerk vermeld. Marieke van Zwiet schrijft bijvoorbeeld: „Het is een mooie kleur. Ik word er vrolijk van." Ook Leonie Sin ter (9) heeft 'haar' schilderij van wege de kleuren uitgezocht. „Blauw en paars zijn mijn lieve lingskleuren", zegt ze. Zoals dat bij een expositie hoort, moet hij ook officieel geopend worden. Met snoep, limonade én gasten. Ouders, oma's, opa's, vrienden en bekenden. Allemaal hebben ze een uitnodiging ge kregen, die door de leerlingen zelf is gemaakt. „Ieder land heeft er een stukje van mogen tekenen", vertelt Verweij. „Zo hebben de kinderenhet hele proces van het maken van een tentoonstelling doorlopen: van het uitkiezen van de kunstwer ken tot de opening." 'Maak je eigen tentoonstelling', t/m 24 mei, Centrum Beelden de Kunst, Hooglandse Kerk- gracht 19/21, wo. t/m za. van 12 tot 17 uur. door Herman Joustra leiden - Het gaat goed met Folk club Horus. Steeds meer men sen weten de weg te vinden naar de concerten van de Leidse folk club. Bovendien draait het open podium, waarop enthousiaste muzikanten zich aan het pu bliek presenteren, prima. „We zitten in de lift", is de kernachti ge samenvatting van bestuurslid Lex Haemers. Niet dat het ooit slecht is gegaan met Horus, maar de hoogtijdagen van de folk liggen toch een paar decen nia achter ons. En een grote op leving zit er voorlopig niet in. Haemers kan zich de tijden van weleer nog goed voor de geest halen. „Horus is in 1973 ont staan uit een studenteninitiatief. Het is na Haarlem de oudste folkclub van Nederland. Eind ja ren zestig was er sprake van een enorme golf van folk- en volks muziek. Het was het antwoord op de oprukkende consumptie maatschappij. Een pleidooi voor het behoud van het oude. Er heerste een gevoel van dat deze muziek bewaard moest blijven." „Het was een fantastische tijd", herinnert Haemers zich. „Een beetje hippie-achtig. Iedereen was welkom in Catena waar we toen zaten. Het was een tijd dat veel mensen over de hele wereld reisden. Het kwam geregeld voor dat muzikanten op door tocht bij ons optraden." Maar het lot was Horus niet al tijd gunstig gezind. Om verschil lende redenen moest de folk club een aantal keren uitkijken naar een ander onderkomen voor de concerten. „In Catena trokken we soms driehonderd man op een avond. Dat lukte niet meer toen we verhuisd wa ren naar Aniba en vervolgens naar De Bruine Boon. Pas in De Waag, in de jaren '90, hebben we weer een opleving gehad. Maar toen de huur omhoog- schoot moesten we weer weg." Collega-bestuurslid Peter Albar- da kwam in aanraking met Horus door de concerten in De Waag en door de open podia. „Dat greep me meteen. Het is treurig om te constateren dat de gemeente zo weinig op heeft met Horus, met folk. Is het nou zo moeilijk om een geschikte ruimte voor ons te vinden? Het hele culturele leven in Leiden draait op vrijwilligers. Horus ook. We moeten het doen met maar drieduizend gulden per jaar." Haemers wijst er op dat alle ver huizingen de publieke belang stelling geen goed doet. „Zo werkt dat nu eenmaal. Mensen moeten wennen aan een nieu we plek. Daar komt bij dat twee- riem. iatei derde van je publiek we fendi als je buiten het centrum hebben dat aan den lijve öf gev vonden." I"atie „We merken dat de belaF' of ling weer aantrekt nu weradr< Burcht zitten. Daar zijn v blij mee. Wat jammer is. Folk nog steeds een bee geitenwollensokkenimagt f En men associeert het va veel drinken. In werke )e y wordt er heel serieus en 0 rle-r niveau gemusiceerd, prachtige optredens van toppers als Muzsik&^g Stivell en La Ciapa Rusa zijn veel goede groepen zikanten uit de open voortgekomen. Mensen 4 Essi Fonteyne, Peter Banni Ouwejan, Marjolein Die zijn nu beroeps. Er nog veel meer die een h veau hebben bereikt. D< gen we best trots op zijn.' Folkclub Horus, open pinic; vanavond in De BurchBaar vang: 20.30 uur. )k vc •Hi rzi :or| (advertentie) ftiei —jiir- GRATIS LESSEN VOOR BEGINNE VRIJDAG 12 april 2I.OO UUR WORK/HOP /AC/A- MERENCU 22.OO UUR JAIJA FREE TOP OANCE afv DANSSALON d.j. SIEGI WORKSHOP ALLEEN VOOR BEZOEKERS VAN DE SALSA AVONf I MAXIMAAL 50 PAREN TEL. 071-5124938/51304 LAMMERMARKT lOO LEIDEN. WWW.DANSfALONiNCaS'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20