Misbruik en prostitutie in Nieuweroord AGAZIJN- t ,-KOOP Commissaris der koningin Franssen rijdt door na botsing Feestend legioen zet Rotterdam op zn kop NS willen vliegende controles op de trein KF80% Zes dorpen twee uur zonder water E.T. van tenhoever Cieba Honderdduizend vlinders in Naturalis Leidsch Dagblad NR. 42897 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrijdag 12 APRIL 2002 Pen is ug van 3 ggeweest uwbonden: landag gaat hele boel plat na doet ssaal mee i Singelloop gstgeest kiest Dr nieuwbouw olen Haaswijk vo: Grappig ni-Kevertje Japan ry Karns g of laat gaat elke jtouder zich agen waarom y's aan zulke jonge risen worden •rtrouwd Meer bewolking QQlaiSm N *11/12° 3/4 ihoef - Het beroemdste rdse wezentje van het )ek spreekt sinds kort ids. De Nederlands- ïde E.T. huist in de elas- strot van de Kortenhoe- i van der Houven (44). i een generatie later draait van Steven Spielberg in gepoetste versie weer in coop met nieuwe beel- iuele aspecten en digitaal eluid. De stemacteur uit hoef heeft de film begin ingesproken in slechts igen tijd. „E.T. zegt heie iet zoveel, in het begin angstige kreetjes en hem diep ademhalen, derop in de film praat ;t het jongetje Elliot." et eerst is E.T. in het Ne- ls nagesynchroniseerd, kreeg het Nederlandse ippubliek alleen de Ame- ie versie opgedist. IGesprek van de Dag: psentator Radio 4 liitenaards wezen OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch HH Dagblad f «Tél fél 4 5l .TTff lit J J W an 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen Leids asielzoekerscentrum in opspraak door Roelf Reinders leiden - Er zijn sterke aanwijzin gen dat meisjes uit het asielzoe kerscentrum Nieuweroord in Lei den tot prostitutie zijn gedwon gen. Mogelijk zijn meisjes door mensensmokkelaars of een pros titutienetwerk Nederland bin nengebracht. Dat zegt de Inspec tie Jeugdhulpverlening en Jeugd bescherming na onderzoek naar seksueel misbruik in het opvang centrum aan de Rijnsburgerweg. Het seksueel misbruik is niet be wezen, maar er zijn wel aanwij zingen dat meisjes in het op vangcentrum zich met prostitu tie bezighouden. De vreemde lingendienst is in november vo rig jaar een onderzoek begon nen naar het gedrag van meisjes die mogelijk in de prostitutie zit ten. Het opvangcentrum noemt deze categorie 'risicomeisjes'. Volgens de inspectie spijbelen ze van school, dragen ze uitda gende kleding en worden ze met mannen in de stad gezien. „De vreemdelingendienst sluit niet uit sommige meisjes door men sensmokkel of een prostitutie netwerk Nederland zijn binnen gekomen", meldt het onder zoeksrapport. De inspectie heeft het onder zoek uitgevoerd naar aanleiding van berichten over seksueel misbruik in Nieuweroord. Hoe wel de onderzoekers niet heb ben kunnen vaststellen of be woonsters ook echt zijn mis bruikt, zijn er wel incidenten ge weest die toch op misbruik wij zen. De meisjes zelf geven aan dat er wel degelijk sprake is ge weest van verkrachtingen. De inspectie maakt zich in het rap port 'Opvang met zorgen' ern stige zorgen over de veiligheid van de meisjes in opvangcen trum. Zwangerschappen en abortus sen van de meisjes komen veel vuldig voor, evenals lichamelijke klachten die te maken hebben seks. Onbekenden vallen hen lastig bij de supermarkt, het sta tion en in de omgeving van het centrum. De meisjes worden seksueel geïntimideerd door mannelijke asielzoekers: volwas senen en jongeren. De mannen kloppen overdag en 's nachts op de deur van de meisjeskamers. In november vorig jaar is een meisje ernstig mishandeld nadat ze werd lastiggevallen op de parkeerplaats van het centrum. Volgens de inspectie zijn er veel klachten over de medewerkers van het particuliere bedrijf dat 's avonds en 's nachts de beveili ging van Nieuweroord doet. Een functionaris van dit bedrijf heeft in april vorig jaar mogelijk 'on toelaatbare handelingen' op een afdeling verricht, meldt het rap port. Volgens de inspectie is het onduidelijk wat het opvangcen trum met signalen hierover heeft gedaan. Zij stelt verder vast dat er regel matig fysiek geweld in het cen trum is, zowel tussen ama's (al leenstaande minderjarige asiel zoekers) onderling als tegen personeel. Directeur W. Latu- peirissa van het COA Hollands Midden, waar Nieuweroord on der valt, wil nog niet reageren op het Inspectierapport omdat hij het nog niet heeft gezien. Pagina Ri: Jonge asielzoekers aan hun lot overgelaten leiden - Normaal gesproken bevinden ze zich achter gesloten deuren in de 31 verdiepingen tellende toren van Naturalis. Maar de komen de paar maanden kan het publiek zich in het Leidse museum even vergapen aan de klein ste, grootste, mooiste en uitzonderlijkste vlin ders ter wereld. Maar liefst 100.000 exempla ren zijn er te zien, waaronder deze 'Morphi- dae-vlinder', een van de allergrootste exem plaren. En dan toont deze tentoonstelling nog maar een fractie van de 1,5 miljoen vlinders die het museum in bezit heeft. Alle vlinders worden tentoongesteld in hun 'insectenloket ten' met originele labels, zoals ze ook in het wetenschappelijk depot staan opgesteld. Na 2 september keren ze daar weer terug, voordat licht, vocht en ongedierte hun tol eisen. Foto: WFA/Frank van Rossum Grote onvrede allochtonenbeleid Grote onvrede en ongerustheid over het vreemdelingenbeleid. Dat komt naar voren uit het grote onderzoek De Staat van het Land. waaraan 42.000 lezers van regio nale kranten hebben meegedaan. Een meerderheid wil dat buiten landers zich snel aanpassen en vindt onderwijs in de eigen taal uit den boze. De resultaten van de grootscheepse enquête staan morgen in zaterdagbijlage ERBIJ, die geheel is gewijd aan dit on derzoek. Daarin verder onder meer: een interview met premier Wim Kok (niet verbaasd over de uitslag, wel een tikje teleurge steld), de hang naar besloten wo nen (bezoeken aan woonwijken in Oegstgeest en Warmond), een voorbeeld van saamhorigheid (het leven in het woonwagen kamp aan het Trekvaartplein in Leiden) en de belangrijkste resul taten van de enquête samengevat in graphics. Zie ook Binnenland 1 door Hendri Beltman den haag-zwolle/gpd - De Zuid-Hollandse commissaris der koningin Jan Franssen heeft afgelopen zondagavond in Zwolle een kleine aanrijding veroorzaakt en is daarna door gereden. Franssen, oud-burge meester van Zwolle, zegt zelf niets van het incident te hebben gemerkt. Franssen was in de binnenstad van Zwolle anderhalf uur op een verjaardagsfeest geweest. Zijn wagen had hij geparkeerd op een terreintje achter het stad huis. Toen hij na afloop zijn wa gen wilde uitparkeren, reed hij een deukje in de bumper van een zeer krap en bovendien foutgeparkeerde auto. „Een aantal wagens stond haaks ge parkeerd op de normale par keerplaatsen en het kostte me een keer of vijf om eruit te ko- men", zegt de commissaris. Getuigen zagen dat Franssen di rect daarna doorreed en noteer den het kenteken van diens pri- vé-auto. Franssen is later die zondag avond nog door de politie in Den Haag 'als een verdachte ge hoord', zoals hij het zelf uit drukt. „Mijn auto is in beslag genomen en ze hebben me la ten blazen. Ik had twee a drie glazen wijn gedronken en ook (advertentie) het een en ander gegeten. De blaasproef wees dan ook uit dat er niets aan de hand was. Ik vond het zelf allemaal buitenge woon overtrokken. Ik voel me overdonderd door wat er alle maal nodig was, maar ander zijds begrijp ik het ook wel, ge zien mijn positie". De auto van Franssen en die van het 'slachtoffer' zijn beide voor technisch en justitieel onder zoek overgebracht naar het poli tiebureau in Zwolle. Gisteren heeft Franssen van de Zwolse politie te horen gekregen dat het inderdaad aannemelijk is dat hij niets van de botsing heeft gemerkt. In hoeverre de rijksrecherche zich nog gaat be moeien met het voorval is niet bekend. Het openbaar ministerie, dat geen commentaar wil geven, heeft nog geen contact gehad met Franssen. rotterdam/gpd - In een kolken de Kuip heeft het legioen van Feyenoord zijn ploeg gister avond naar de finale van de UEFA Cup geschreeuwd. De ontlading bij het laatste fluitsig naal was enorm, omdat een ge lijkmaker .in blessuretijd onder de fans nog voor angstige mo menten had gezorgd. Zij vrees den dat de eerste Europese fina le sinds 1974 hun club alsnog door de vingers zou glippen. Huilend en juichend van geluk vielen fans elkaar in de armen, terwijl ze op de banken klom men om het zicht op hun elf helden niet te verliezen. Tussen de vreugdekreten klonk steeds maar één ongeruste klank: 'Kaarten, hoe kom ik aan kaar ten?' Want geen fan wil afwezig zijn bij de finale op woensdag 8 mei tegen Borussia Dortmund. „Daar móet ik gewoon bij zijn, al kost het me alles", riep een schorgezongen fan. Na de wedstrijd stroomde het stadion snel leeg omdat de sup porters zich opmaakten voor een feest in- de stad. Terwijl in omringende wijken vuurwerk de lucht in ging, trok het legioen zingend door Rotterdam. Een stoet van toeterende auto's trok over de bruggen en door de museumweekend morgen, zaterdag vanaf 11 uur: tinnen soldaatjes maken, tentoonstellingen, speurtochten Museum Boerhaave Leiden Lange St.Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Functie conducteur vervalt wellicht Na een paar moeilijke laatste minuten kunnen de fans uit hun dak: Feyenoord zit in de finale. Foto: WFA/Soenar Chamid Maastunnel naar de Coolsingel, waar de ooggetuigen zich ver enigden met honderden die de wedstrijd hadden gevolgd in de cafés op het Stadhuisplein. De Hofpleinfontein was als van ouds plaats van samenkomst voor de meest uitgelaten sup porters. Een koude douche bleef hen bespaard omdat de fontein wegens schilderwerkzaamheden droog staat. Niettemin namen honderden uitzinnige fans bezit van de bak in het hart van de stad. Het feest verliep in gemoe delijke sfeer. Sinds de winst van de Europa Cup 1 op 6 mei 1970 en de UEFA Cup op 29 mei 1974 heeft Feyenoord geen Europese successen meer gevierd. Pagina Sport: Feyenoord weer naar grote hoogte (advertentie) •tuigen van Aannemer slaat gat in waterleiding bij Roelofarendsveen 'm 13 april Ambachtsweg 15A L naast de showroom ^Baalbergen) L 9.00 - 18.00 uur iderdag koopavond tot 21.00 uur !tie loopt t/m zaterdag 13 april 2002 1 eigen stijl r n wonen 1 door Janneke Dijke roelofarendsveen - Zes dorpen in de Rijn- en Veenstreek heb ben gisteren twee uur zonder water gezeten. Aannemersbe drijf Heijmans sloeg bij voorbe reidingswerkzaamheden voor de verbreding van de A4 ter hoogte van Roelofarendsveen een gat in de waterleiding. Daar door ging er 1.600.000 liter water verloren. Waterleidingbedrijf Hydron kreeg rond kwart voor twaalf de eerste melding van een bewoner die zonder water zat. Uit de klachtentelefoontjes conclu deerde Hydron dat er geen wa ter was in Roelofarendsveen, Oude Wetering, Nieuwe Wete ring, Hoogmade, Leimuiden en Rijnsaterwoude. Om kwart voor twee was de lekke buis afgeslo ten. Vanaf dat moment kregen mensen weer water via de ldei- nere aftakkingen van het bui zenstelsel. H. Bakx, uitvoerder bij Hydron, schat de schade op 'duizenden guldens'. Het verlies van 1000 liter water kost ruim 1,50 euro, aldus Bakx. Hydron verhaalt dit op Heijmans. Het gat ontstond door een graafmachine die een sleuf groef voor een gasleiding. Bakx kijkt niet op van zo'n fout.Als je ziet hoeveel hier in de omgeving ge graven wordt, dan gaat het bijna nooit mis." Na twee uur sleute len kon het water via kleinere leidingen de huizen weer berei ken. Het personeel van Heij mans begon toen aan het uit graven van de tien meter lange en 50 centimeter brede buis. De buis wordt vervangen door een nieuwe, waarna het water er weer in wordt gelaten. Hydron meet vervolgens de waterkwali teit. De testen duren misschien een dag, en hooguit een week. „Door het gat mogen geen bac teriën naar binnen zijn geko men", aldus voorlichter Sch- maal. „Tot de uitslag bekend is, blijft de buis uit voorzorg aan twee kanten afgesloten. Hier door blijft er onderdruk op de waterleiding, wat mensen mer ken als ze de kraan opendoen: de straal is niet zo krachtig als ze gewend zijn. Morgen dus niet allemaal tegelijk de auto was sen", waarschuwt hij. Pagina R7: Paniek in kapperszaak en bruin water voor de was Palestijnen willen internationaal onderzoek Jenin jeruzalem/rtr-anp - De Palestij nen willen dat er een internatio naal onderzoek komt naar wat Israël in het vluchtelingenkamp bij Jenin heeft aangericht. On derhandelaar Erekat zei van morgen dat de Palestijnse lei ding de Verenigde Naties daar om heeft gevraagd. Erekat vindt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell, die in Israël is, zelf in Jenin moet gaan kijken. De hoogste woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten, ge neraal Kitrey, deelde vanmorgen mee dat er 'blijkbaar honder den' Palestijnen waren gedood in Jenin. Daarmee leek hij het eerder door het leger genoemde dodental van honderd duidelijk naar boven bij te stellen. Maar even later meldde een andere militair dat de aanduiding 'hon derden' sloeg op doden én ge wonden. Powell sprak vandaag met de Is raëlische premier Sharon, die hem al voor zijn komst herhaal de malen duidelijk had gemaakt dat hij niet door de VS onder druk gezet wenst te worden. Ook verklaarde Sharon dat hij niet van plan is zijn troepen ter stond terug te trekken. Gezien de opstelling van de Is raëlische regering wordt van het overleg geen doorbraak ver wacht. Minister Peres van bui tenlandse zaken zei gisteren dat Israël zich pas binnen twee tot drie weken zal terugtrekken. Hij onderstreepte dat zijn regering geen spelletje met de Amerika nen speelt, en hun herhaalde oproepen om het leger direct te rug te trekken serieus neemt. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen willen vliegende controles op de trein. Door de installatie van toegangspoortjes en meer controles bij de in- en uitgang op de stations, zou het mogelijk zijn minder of zelfs geen conducteurs op de trein te zetten. Dat blijkt uit plannen in het NS-bedrijfsblad De Koppe ling dat vandaag is verspreid. Conducteurs krijgen hierdoor meer tijd voor toezicht en servi ce op de stations, wellicht in een andere ftinctie. De plannen worden de komende jaren, voor 2010, in praktijk gebracht als het aan de NS ligt. Tot die tijd zou er een werkgelegenheidsgarantie gelden. Volgens een woordvoerder van de NS is deze stap noodzakelijk om te kunnen concurreren bij aanbestedingen. „De politiek wil dat de exploitatie goedkoper en beter wordt", zegt een woord voerder. „Het betekent dat in de toekomst treinen gaan rijden zonder vaste conducteurs." Vol gens de NS zal de komst van een chipkaart de hele systematiek veranderen. „Met toegangs poortjes op de stations kunnen we zwartrijders weren." Bestuurder Van den Berg van FNV Bondgenoten is verheugd dat de NS-directie 'eindelijk dui delijkheid schept'. „Maar ik vrees enerzijds het uitkleden van de functie van conducteur en anderzijds toekomstig ba nenverlies. Dit is allemaal het gevolg van het feit dat minister Netelenbos vasthoudt aan aan besteding van een kwart van het spoorwegnet. Welke partij dat ook aankoopt, ze ontkomt niet aan bezuinigingen. Ook als dat de NS is. Daarom zijn we nog steeds woest op de minister. Volgens Van den Berg is het aantal medewerkers van het rij dend personeel dat bij de veran deringen is betrokken 'schok kend hoog'. „Je praat over een derde van alle mensen, zo'n 2000 mannen en vrouwen. We gaan dan ook uitgebreid met onze achterban over deze plan nen praten." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straal Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: MOV A n*. a controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau bank-grewnmer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1