Politie bij confrontatie met krakers WD trekt fel van leer in Jacobswoude t RIJN VEENSTREEK Nog één keer dan: Van der Poel stopt niet !In de lammerentijd is het schaap voor en schaap na A»* Paniek in kapperszaak en bruin water voor de was Dobbe Transport begint met bouwen R7 Beste boerenkaasmaker komt uit Nieuw Vennep \Jbari arist nerlid Slob «ekt in Alphen aan den rijn - Bij de iare verkiezingsavond van ristenUnie in Alphen aan ijn op donderdag 18 april »ede Kamerlid Arie Slob partij. Slob spreekt on eer over het thema 'durf ten voor normen'. De _szigen kunnen met het >g nil did in discussie gaan. wij aast is er gelegenheid om i de pauze te spreken. De begint om 20:30 uur in ranathakerk aan de Raad- vfeaat. rs va elde! ede, zoa n gszor punt toont iw gebouw vrijdag 12 APRIL 2002 lat ie aan den rijn - Dagacti- °P s ncentrum Het Trefpunt 111 hen aan den Rijn houdt n open huis in zijn nieu- ït vai derkomen. Voortaan kun- h Voormalige) psychiatri- oudt atiënten elkaar ontmoe- olem een groter pand aan de lar nfostraat in de wijk Kerk en Tussen 12 en 17 uur ontzi edereen de gelegenheid woo> t centrum van binnen te 00r Gjen. Om 15 uur verrichten Lajnissionaire wethouders en Wienbelt de officiële ïgvan het pand. Het unt was voorheen geves- en t'an de Wilhelminalaan. benakntrum maakt deel uit van Z0ahgeest Groep, de gefu- organisatie voor geeste- zondheidszorg in de re- door Janneke Dijke roelofarendsveen - Leo van der Poel is het zo langzamerhand een beetje zat. De geruchten dat zijn vijf winkelwagens op korte termijn stoppen met het huis aan huis verkopen van levensmiddelen in Al kemade blijven maar rondzingen. Toch piekert hij er niet over om zijn bedrijf Springer Van der Poel aan de kant te zetten. Vorig jaar investeerde de onder nemer uit Roelofarendsveen nog in een splinternieuwe wagen. Toen hij onlangs in de krant las dat in woners van Nieuwe Wetering vreesden voor het voortbestaan van zijn bedrijf, was voor hem het toppunt bereikt. Dus pakte hij de telefoon, om eens uit te leg gen dat de mensen zich voor niets bang maken. Van der Poel begrijpt waar de geruchten vandaan komen. Een jaar of negen gele den hoorde hij van het plan voor de bouw van een tweede supermarkt op het Noordplein in Roelofarendsveen. „Ik dacht: ik kan gaan toekijken, maar ik kan ook proberen er zelf te gaan zitten", al dus Van der Poel. Hij stak veel tijd in de onderhandelingen, maar die liepen op niets uit. De gemeente en de winkeliers houden het bij nader inzien liever bij één grotere supermarkt, denkt Van der Poel. Nu de Edah mag uitbreiden is er voor een Albert Heijn onder leiding van Van der Poel geen plek. „Wij hebben al die tijd gezegd dat we de wagens erbij blijven doen", zegt Van der Poel. Maar als mensen eenmaal iets in hun hoofd hebben, praat je het er niet zo gemakkelijk uit, heeft hij gemerkt. Tel kens als een andere zuivel- of broodbe zorger stopt met zijn wijk, klinkt het ge luid dat Van der Poel het bijltje er ook wel gauw bij zal neerleggen. Terwijl het tegenovergestelde het geval is. Ook van de plaatselijke politici ervaart de ondernemer weinig steun. „Vlak voor de verkiezingen kwamen de lijsttrekkers aan het woord op de lokale radio. Telkens kwam het onderwerp ter sprake dat er nauwelijks meer winkels zijn in de kleine kernen en dan zeiden die politici: 'er rij den winkelwagens, maar hoe lang nog?'." Met die pessimistische praat is Van der Poel niet blij. „Ze kunnen ons beter steu nen." Het familiebedrijf Van der Poel, dat in 1960 werd opgericht door de vader van Leo, sloot zich in 1999 aan bij de Sprin ger-formule. Deze onderneming zorgt voor herkenbare wagens en een vaste formule. De vijf wagens rijden in heel Al kemade inclusief Kaageiland én in Ab- benes, Weteringbrug en Buitenkaag. Dat bezorgers van alleen brood of zuivel er mee ophouden, begrijpt Van der Poel wel. „Maar ik heb een breed assortiment. Als mensen bij mij hun brood komen ha len, nemen ze meteen een kratje bier of een appeltje mee. De besteding per klant is hoger dan in een broodbus." giessenburg - De beste boe renkaasmaker komt uit Nieuw Vennep. De familie Van Wees kreeg daarvoor gisteren in Giessenburg de Jan den Bestentrofee. Kaasmakers uit de Leidse re gio legden beslag op de plaatsen twee, drie en vier. De familie Van der Geest uit Oud Ade hield de familie Mooren uit Hoogmade en de familie De Jong uit Zoeter- woude achter zich in het eindklassement Aan de fina le deden vijf kandidaten mee van de ruim zeventig zelfka- zers die him kazen in de voorronde ter beoordeling hadden aangeboden. De vakjury, die zowel de techni sche keuring als de consu mentenbeoordeling mee woog, velde het eindoordeel na het proeven en ruiken van de kazen. plataan in t* enste straat' n aan den rijn - WeÜlOU- Ins Groen in 't Wout van h aan den Rijn plant mor- ji 9.30 uur een dakpla at de heidetuin aan het iad. Deze boom kreeg de (nte van de Stichting En- Florale omdat zij vorig ^rd uitgeroepen tot ste stad van Nederland', tplataan komt aan het iad, omdat deze straat als jte straat van Alphen uit llkwam. De heidetuin was lien het sluitstuk tijdens l van Entente Florale, 't Wout plant de boom ke Been, partner van de s overleden Douwe de ^oenambassadeur' van ente. Alphen dingt dit naar de titel 'groenste Europa'. Jputers smd aan den rijn-Bij een dajl!aan de Euromarkt in Al- gisterochtend rond vijf grote hoeveelheid lap- en compu- :eemd. De daders wis mand binnen te komen cote sloten van een buiten- a een rolluik te forceren, tie heeft een onderzoek lienijid en is 0p zoek naar ge- Pror door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - De politie heeft gisteren voorkomen dat een confrontatie tussen eigenaar Schaap en vijf krakers van de boerderij in Hazerswoude-Dorp zou escaleren. Beide partijen zijn meegegaan naar het bureau en spraken daar af dat ze maandag opnieuw met elkaar om de tafel gaan om verdere afspraken te maken. Volgens kraker Paul, woordvoer der het vijftal dat een week gele den de leegstaande boerderij van projectontwikkelaar Schaap betrok, hadden ze Schaap uitge nodigd voor een gesprek. „In plaats daarvan kwam hij met een complete knokploeg om hier met koevoeten de boel kort en klein te slaan. Ruiten, deuren en stormluiken sloegen ze in. Daarbij ben ik bedreigd en ge slagen. Daar ga ik Schaap voor aanklagen." De krakers alar meerden onmiddellijk de poli tie. Die trad bemiddelend op, al dus uitvoerend teamchef van de politie Hollands Midden in Lei derdorp en Rijnwoude, E. Wopereis. „Waarschijnlijk wilde Schaap in timideren", zegt Wopereis. „Hij vertelde dat de boerderij hier en daar onveilig is. Om te voorko men dat de vijf krakers zich zou den verwonden door de slechte staat van de boerderij, wilde hij alvast een deel slopen." Schaap bevestigt dat. „Die boerderij heeft allerlei losse delen. Straks word ik nog aansprakelijk ge steld doordat die mensen die daar tegen mijn zin daar verblij ven, zich verwonden." Schaap heeft echter niet de moeite ge nomen het vijftal van te voren op de hoogte te stellen van zijn actie, waardoor een escalatie mogelijk zou zijn voorkomen. „Ik voelde mij belazerd. Ik werd woensdag opgebeld door een van die vijf. Enkele dagen daar voor hadden ze de politie al op de hoogte gesteld. Ze hebben dus achter mijn rug om rechten op zitten bouwen." Schaap is ook woedend op de politie die niet de moeite heeft genomen hem op de hoogte te stellen. „De actie van Schaap was pure intimidatie", reageerde kraker Paul vanochtend nog met inge houden woede. „Cor Schaap stond daar met zijn armen over elkaar te lachen, terwijl zijn knokploeg de boel kort en klein sloegen. Hij had natuurlijk nooit verwacht dat we zouden blijven. We wonen hier rechtmatig. Hij mag ons er niet uitzetten." De politie bevestigt dat. „Iedereen heeft hier het recht van wonen", zegt Wopereis. „De eigenaar mag de krakers er alleen uitzet ten via een civiele procedure." Schaap weet nog niet of hij die procedure gaat voeren. „Dat hangt van het gesprek van maandag af." De projectontwik kelaar wil de boerderij slopen en er een nieuwe agrarische be drijfswoning bouwen. De vijf krakers waren niet uit op problemen met de eigenaar. „We waren bereid weer te ver trekken, zodra de eigenaar er plannen mee had", zegt Paul. „Maar nu zijn we niet meer zo bereidwillig." Hij neemt zich voor om ter voorbereiding op het gesprek maandag, vandaag te overleggen met zijn advoca ten. De krakers hebben gisteren een glaszettersbedrijf laten ko men om de boel weer dicht te laten timmeren. „Schaap krijgt de rekening." Gat in waterleiding verstoort dorpsleven door Janneke Dijke en Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina roelofarendsveen - Op het mo ment dat het personeel bij kap salon HairMaxx in Roelof arendsveen bemerkt dat er geen water meer uit de kraan komt, zitten er vier klanten. Pas twee uur later, donderdagmiddag om een uur of twee, wordt duidelijk dat het gaat om een gat in de waterleiding bij de A4 aan de zuidkant van het dorp. „De pa niek sloeg even toe in de zaak", zegt kapster Diana Nelis. „We waren met verf en perma nentvloeistof bezig. Dat moet je heel goed uitspoelen. Eén van ons is onmiddellijk bij de super markt van die grote pakken wa ter, Bar le Due of zo, gaan halen. Dat water hebben we gekookt en vervolgens in gieters en em mers gedaan. Op die manier konden we de haren toch nog wassen en uitspoelen. Gister middag hebben we de klanten die zo zijn behandeld even ge beld. Er waren geen gigantische missers gelukkig." Jeroen Schmaal, voorlichter van het waterleidingbedrijf Hydron, meldt vanmorgen dat er nog geen schadeclaims zijn binnen gekomen. De bedrijven die hele maal afhankelijk zijn van water hebben een eigen buffer, waar op ze onmiddellijk kunnen overgaan. Wij waarschuwen bij zulke calamiteiten wel onmid dellijk de nierdialysepatiënten in de omgeving. Die kunnen niet zonder water als ze bezig zijn. Ook die patiënten weten dan hoe ze moeten handelen." Smaal zegt dat hij verder wat klachten kreeg over bruin water. „Dat is niet gevaarlijk. Het heeft te maken met ijzer en mineralen die bij zo'n gebeurtenis losko- 'OZB-verhoging kiezersbedrog' Werknemers dichten het gat in de waterleiding. Foto: Taco van der Eb men. Alleen de was kan er wel bruin van worden." De tip van voorlichter Schmaal: „Draai de was opnieuw met Biotex blauw en de kleuren worden weer hel der." door Ewout van der Dussen jacobswoude - De WD in Ja cobswoude beticht de voormali ge coalitiepartners CDA en Ge meentebelang van kiezersbe drog, omdat zij de huizenbelas ting OZB willen verhogen. In hun nieuwe rol als oppositie partij werkten de liberalen gis teravond tijdens de eerste ge meenteraadsvergadering in de nieuwe samenstelling daarom niet mee aan plannen van de twee collegepartijen. Zo levert de WD geen voorzitter voor de commissie welzijn, die zij het liefst zou afschaffen. In de vergadering, waarin bur gemeester Willem van Beek ook de wethouders Chris Vink (CDA) en Doky Verhagen (Gemeente belang) installeerde, uitte oud WD-wethouder Mieke Dam- brink vooral kritiek op het CDA. Die partij leidde na de verkiezin gen van 6 maart de collegeon derhandelingen. Naar aanlei ding van het coalitieprogram ma, dat volgende maand offici eel ter discussie komt, betichte Dambrink de twee andere par tijen zelfs van kiezersbedrog. Zij doelt op het voornemen van het nieuwe college om de OZB te verhogen. „Wij hadden het net jes gevonden als u dat de kiezers in uw verkiezingsprogramma had gemeld", zei Dambrink fel. „CDA, u hebt gekozen voor Ge meentebelang, maar niet voor De liberalen begrijpen niet dat het CDA die partner verkoos bo ven de WD, omdat zij program matisch dicht bij elkaar staan. „Gemeentebelang is een partij met zoveel nieuwkomers, een fractievoorzitter die de afgelo pen periode nog een andere meester (het inmiddels verdwe nen D66) diende en een wet- Hobby van Aarlanderveens stel groeit uit tot serieus bedrijf me&or Annette Lameijer ira«landerveen - Groene wei- len met schapen en lamme- wie komt er niet in de voor- °arsstemming bij zo'n idyllisch ireeltje. „Het is ook heel ooi", beaamt Nellie Koster (36) t Aarlanderveen. Ze kan het zfcten want Koster en haar iend Jaap Herrewijn hebben dagtaak aan de schaaphou- "n> iun hui M rij. inge iaVaalf jc hee£i ög 0 rverf gel *ii °%tS( Dan si do or jaar geleden kocht het aan de Achttienkavels een cuk weidegrond van 2,5 hecta ren een paardenstal. Wat be- n als hobby groeide uit tot n serieus veeteeltbedrijf. Op !t knusse erf staat een ouder- e hooiberg. Een eindje een rode kater te >™rmenPligte ie 31 ukte raa%g( de nieuwe stal is het een te van belang met zwarte witte lammetjes en hun be id kijkende moeders. Het is lammerentijd. De grote eiler Tessa loopt nieuws- %ng snuffelend de bezoekers gemoet. iter werkte vroeger in een gerij en Herrewijn bij een ouder. Ze wilden graag zichzelf beginnen. Maar nder beginkapitaal is het oeilijk om iets in de veeteelt- ctor op te zetten. Daardoor sl dé keuze op de wol- en eesleverancier op vier poot jes. En niet te vergeten, Koster en Herrewijn kregen de liefde voor het schaap van huis uit mee. In de oude paardenbox, die tien jaar geleden werd om gebouwd tot woning, vertelt Herrewijn: „Mijn vader had al tijd schapen. Regelmatig ging ik met hem mee naar de vee markt in Utrecht." Op eeri gegeven moment kocht Herrewijn en Koster twaalf schapen en gingen ze aan de slag. Er lopen drie verschillen de rassen in de stal rond: Texe laars, Noord-Hollanders en een Swifterkruising. De dag begint vroeg voor het stel. Herrewijn: „Nu met de drukke lammerentijd sta je om de twee uur naast je bed om de schapen te controleren. Als ze aan het lammeren zijn moet je daar wel bij zijn om te kijken of alles goed gaat." Koster: „We proberen om acht uur te be ginnen met voeren. Daarna opstrooien en nummeren en dan is het al weer half twaalf." Hoewel het prachtig weer is wachten Herrewijn en Koster nog even met het naar buiten sturen van de dieren. „Je kunt met zo'n groot aantal niet zeg gen als het morgen hagelt: nu maar weer naar binnen. We moeten naar verschillende percelen rijden om de schapen weg te brengen." De procedure van de bouwver gunning voor een woonhuis loopt nog. „Om die vergunning te krijgen moesten we door groeien naar een volwaardig Jaap Herrewijn en Nellie Koster wachten een geschikt moment af om hun schapen en lammetjes naar buiten te sturen. Je kunt met zo'n groot aantal niet zeggen als het morgen hagelt: nu maar weer naar binnen." Foto: Mark Lamers bedrijf. Daarom hebben we al les aangepakt. Van verschillen de veetelers hebben we in to taal 48 hectare grasland in ge bruik." De schapenhouderij telt 800 schapen en lammeren. De woning in de voormalige paardenbox is bescheiden maar knus en roept vakantie- gevoelens op. „Wel wat anders dan een rijtjeshuis", grinnikt Koster. Omdat de twee toch meestal buiten te vinden zijn, deert het hun niet dat ze klein wonen. Koster: „Behalve als de gasfles leeg raakt op het mo ment dat je staat te koken. Dan denk je wel even van: verdikke me, waarom nu?" Het aantal schapen groeide ge staag. Daarom verrees tegen over de oude paardenstal in 2000 een nieuwe schuur. Door praktisch gebruik van deuren als afscheiding voor de hokken en omgekeerde dakgoten als voederbak bespaarde het stel een hoop geld. Als Herrewijn en Koster de schuur binnenlo pen rennen de dieren hen te gemoet. Gerammel met de em mer biks zorgt voor een mas saal blaatconcert. Het werkt aanstekelijk. Koster is van eind januari tot half mei druk in de weer met de fles om lammetjes bij te voeden. „Een schaap is intelli genter dan je denkt", zegt Her rewijn. „Reken er maar niet op dat je een zwart lammetje dat geen moeder meer heeft bij een wit schaap kunt laten drin ken." Vijf geiten staan paraat om als pleegmoeder dorstige lammetjes van geitenmelk te voorzien. Herrewijn: „We heb ben een lam gehad dat melk dronk bij één van die geiten. Een seizoen later kreeg het in middels volwassen schaap zelf een lam. Toen ze haar voorma lige stiefmoeder bij toeval weer zag ging ze enorm te keer. Ze herkende haar geitenmoeder." Er staat nog één paard op stal. Koster was een verwoed ama zone. „Geen tijd meer voor. Het is schaap voor en schaap na." houderskandidaat die geen poli tiek bestuurlijke ervaring heeft. Heeft het CDA gekozen voor de macht van het getal? Liever twaalf zetels tegen drie (WD), dan negen tegen zes (Gemeen tebelang)?" CDA-fractievoorzitter Cees de Lange, die daarvoor verslag had uitgebracht over de formatiebe sprekingen, zei de teleurstelling van de WD te begrijpen. „Maar we hebben eerst gekeken naar de grootte van de partijen." Hij verwierp de kritiek over verho ging van de OZB. „Wij hebben al bij de begrotingsbehandeling gepleit voor verhoging van de OZB". De nieuwe fractievoorzit ter Peter van Hoesel van Ge meentebelang zegt dat de OZB alleen omhoog gaat als het niet anders kan. Ook had Dambrink kritiek op het voorstel voor instelling van drie raadscommissies met drie leden per partij, terwijl gemeen ten elders onder het duale stel sel juist juist alle raadscommis sies afschaffen. „Wij vermoeden dat de partijen een plekje willen creëren om hun grote aantal le den onder te brengen. Dit is een belasting voor de ambtelijke or ganisatie." Van Hoesel juicht die belangstelling van inwoners juist toe, maar stelde ook voor de commissieindeling na een jaar opnieuw te bekijken. Dam brink, die eerder bedankte voor het voorzitterschap van de com missie welzijn, trad wel als lid toe tot die commissie. Door de benoeming van de wet houders Vink en Verhagen kwa men er twee raadszetels vrij, die Cees de Jong (CDA) en Henry van Rijn (Gemeentebelang) in namen. De oud-raadsleden Theo van Wieringen (CDA) en Ralph Dühnfort (WD) nemen als burgerleden zitting in een raadscommissie. S roelofarendsveen - De eerste paal van Dobbe Transport op het Veenderveld gaat op vrijdag 19 april de grond in. Het trans portbedrijf kocht op het nieuwe bedrijventerrein in Roelof- arendsveen 10.000 vierkante meter grond. In eerste instantie wordt daarvan 2.500 vierkante meter bebouwd, zodat er moge lijkheden blijven om te groeien. Het huidige bedrijfspand van Dobbe Transport staat aan de Korte Goog in Roelofarends- 1 veen. Het bedrijf heeft daar1 2.500 vierkante meter, en huurt 1 een paar hallen up buurman f Mooren. MooreifP heeft zijn grond inmiddels verkocht aan de gemeente Alkemade. Die wil het bij het veilingterrein betrek ken, dat bedoeld is voor de bouw van de nieuwe Veense woonwijk. Hetzelfde plan ligt er voor de grond van Dobbe Transport, maar woordvoerder P. van Tol laat weten dat de ge meente nog even geduld moet hebben. ,,YVe zijn er nog lang niet uit." Hij ontkent tevens te onderhandelen met een project- ontwikkelaar. Dobbe Transport heeft 35 wa gens en ongeveer 45 medewer kers. Op het Veenderveld wil het bedrijf langzaam groeien. „We zetten niet direct het hele terrein vol", zegt Van Tol. „Daarvoor moet je wel werk hebben, en klanten." De oplevering van het nieuwe pand staat gepland voor half november.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19