Politiek kiest voor nieuwbouw scholen LEIDSE REGIO mgeren hebben moeilijk opvoedbare ouders 'Veel wantrouwen en onbegrip tussen Trekvaartplein en Poelgeest' ü8" VS Burgemeesters zijn nu wel gerust over veiligheid HSL-treinen R5 Forse kritiek op onderwijswethouder Markt verhuist naar parkeerterrein jelheidsmaniak l Rijksstraatweg ,5senaar - De politie heeft Kjchtend om half zes een 19- le Naaldwijker aangehou- X die met 140 kilometer per (over de Rijksstraatweg in ksenaar reed. Bij flitspalen jide de man af, maar hij had t in de gaten dat de politie in terauto achter hem aan- De man moest zijn rijbe- I inleveren. ilorronde van ■jazzdansen irwoude - De Zoeter- vereniging Meerburg samenwerking met de lijke Nederlandse Gym- iek Unie een van de voor- georganiseerd van de •rlandse kampioenschap- dansen op zaterdag 20 Omdat er in Zoeterwoude geschikte locatie is om de swe9{i zeshonderd deelnemers 'l 071 trdak te verlenen, is beslo- 19 oo-i uit te wijken naar de 3 Oc- '9 k«krhal in Leiden. De dag is chtend eeld in twee sessies, 's :n^ gens beginnen de wedstrij- om tien uur en 's middags t voor drie. vrijdag 12 april 2002 door Nancy Ubert oegstgeest - Als bevers maken de kinderen van het woonwagenkamp aan het Trekvaart plein een dam om makkelijk over te steken naar de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poel geest. Dat doen ze stiekem, want als een van de ouders het ziet komen ze de rest van de dag de wagen niet meer uit. „De woonwagenbe woners willen absoluut niet dat hun kinderen de overburen overlast bezorgen", zegt op bouwwerker L. van Vliet. „Wat er de laatste tijd is gebeurd, is pure baldadigheid. Niks meer en niks minder." In de commissie grondgebiedzaken klaagden inwoners van Poelgeest woensdagavond over overlast van het aangrenzende woonwagen kamp. Als donderdagmiddag daarover navraag wordt gedaan in de wijk, heeft geen enkele be woner behoefte nader op de kwestie in te gaan. „Ik wil alleen zeggen dat het vooral om kinderen gaat", antwoordt een vrouw, die per se anoniem wil blijven. „Die gooien met ste nen vanaf de woontorens die nu worden ge bouwd." Van Vliet geeft dat toe. „Een bouw plaats heeft nu eenmaal grote aantrekkings kracht op kinderen. Vooral jongetjes worden als een magneet aangetrokken door de span nende dingen die daar liggen en gebeuren. De kinderen van de woonwagenbewoners zijn daar niet anders in. Wees realistisch, ieder kind vindt het spannend de bouw in te gaan. Maar het risico dat dingen gebeuren die niet wenselijk zijn, is groot." In de sloot die het Trekvaartplein van Poel geest scheidt, drijven vandaag niet de koelkas ten waarover in de commissie werd geklaagd. Wel ligt langs het watertje her en der troep. Niet alleen aan de kant van het kamp. Ook aan de zijde Poelgeest is bij twee bomen illegaal vuil gestort. „We hebben de afspraak dat we onze troep weghalen als de buren daarover klagen", vertelt Van Vliet. Ook de dam die de kinderen bouwen wordt subiet opgeruimd als die ontdekt wordt. De ouders willen niks we ten van zo'n oncontroleerbare overgang. Als die geïmproviseerde brug er niet ligt, hebben de kinderen een half uur nodig om van het Trekvaartplein naar de buren te lopen. „Zo lang mogen ze niet wegblijven, want dan rui ken hun ouders lont." Volgens de opbouwwerker, die ook het club huis op het kamp beheert, laat het de woon wagenbewoners niet koud dat hun kinderen het leven van de buren wel eens zuur willen maken. „Helaas wordt daar over en weer niet over gepraat. Er is teveel wantrouwen en on begrip tussen beide partijen. De mensen van het kamp hebben geen contact met de men sen in de woonwijk. Daarom hebben we een aantal jaren geleden de afspraak gemaakt dat de buren mij aanspreken als er problemen zijn." Terwijl Van Vliet zijn visie uiteenzet, wordt hij herhaaldelijk gestoord door kinderen die het clubhuis in willen. („Heel hard rammen op de deur anders hoort hij je niet", roept een jonge tje.) Het uurtje huiswerkbegeleiding is afgelo pen en de knutselclub gaat beginnen. In het kantoortje van Van Vliet hangen de schetsen van het herinrichtingplan voor het Trekvaartplein. De gemeente Oegstgeest heeft daarover niets te zeggen omdat het kamp op Leids grondgebied ligt. Een aantal bewoners van Poelgeest is het ontwerp komen bekijken en wil daarover met de gemeente Leiden van gedachten wisselen. Het plan is mooi, is de ge dachte, maar wat komt daarvan in werkelijk heid terecht. Ook wethouder Meester hoopt een uitnodiging te krijgen van haar Leidse col lega Hillebrand om over het herinrichtings plan te praten. Van Vliet: „Ik denk dat het be langrijk is dat onze buren weten wat er gaat gebeuren. Maar het is nog te vroeg voor over leg. Wij zitten zelf ook te wachten op concrete informatie. Het loopt allemaal niet zo voortva rend." Het is mogelijk dat een ventje op dit moment roept dat hij even naar opa toegaat, aan de an dere kant van het kamp. „Niks opa", briest zijn moeder dan. Want 'opa' is een geliefd smoes je, weet Van Vliet. „Dan kan die rakker lang wegblijven omdat het een hele tippel is. Hij gaat niet naar grootvader, maar naar de over buren." lfcolk %M) I voer asbest onnen enaar - Het verwijderen ibest in de Bonifacius- il kost de gemeente ruim euro. Deze week is een n gemaakt met de voorbe- ng voor de sanering. Het st werd begin dit jaar aan- )ffen tussen de binnen- en jnmuren van de school aan Qoosterland. Tijdens de sa- ig, die eind juni klaar is, is hooi afgezet. De kosten de sanering komen op een ere tegenvaller van een len euro bij de renovatie le school, die ruim 4,5 mil- euro kostte. Door de 1st van asbest wordt de ver ving met een halfjaar ver- |d. Leerlingen die tijdelijk jndergebracht in de voor- ge Karei Doorman-mavo, len daardoor pas in sep- >er verhuizen naar het ge- ureerde pand. eenkomst Den Links 1 - Groenlinks Lei- Drp houdt 16 april een bare ledenvergadering in rcentrum 't Oude Dorp aan lofdstraat. De beoogd iLinks-wethouder Don iillavry legt tijdens deze ';omst verantwoording af de keuze tot samenwer- let het CDA en de PvdA. trgadering begint om 20.00 leiderdorp - De Leiderdorpse weekmarkt op donderdagmorgen is weer verhuisd. Nu staan de kramen voorlopig op de hoek van de Van Diepeningenlaan en de Laan van Ouderzorg. Is de renovatie van win kelcentrum Santhorst gereed, dan krijgt de markt een vaste plek op het nieuw ontworpen plein voor het winkelcentrum. De afgelopen dagen is het tijdelijke marktterrein opgehoogd en geas falteerd. Bomen zijn gekapt, en onder het terrein heeft de gemeente buizen gelegd voor afwatering en verlichting. Het terrein is vooral be doeld als compensatie voor het verdwijnen van parkeerplaatsen door de uitbreiding van Santhorst. De rij haakse parkeervakken bij de stoep voor de juwelier, de Ciooo, Schouten en Gall&Gall vallen binnen het bouwterrein, en zijn voorlopig niet te gebruiken. Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert oegstgeest - Nieuwbouw aan de Jan Wolkerslaan en geen toestan den bij multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt. De commissie in wonerszaken van Oegstgeest heeft gisteravond unaniem haar voorkeur uitgesproken voor nieuwbouw bij de twee bestaan de basisscholen in de wijk Haas- wijk. Wethouder Steens kreeg forse kritiek. Twee keuzes had Steens (Leef baar Oegstgeest) de commissie leden voorgelegd. Extra ruimte creëren bij de bestaande scho len of naast 't Groot Proffijt lo kalen bouwen voor openbare basisschool de Springplank, die dan tevens gebruik zou moeten maken van de faciliteiten in het buurtcentrum. De raadsleden, ook die van Steens' eigen partij, verweten de wethouder een gebrek aan in formatie. Zij baseerden hun keuze voor een groot deel op in formatie van de buurtvereniging en de stuurgroep scholen Haas- wijk. De commissie had graag de drie verschillende ontwerpen voor nieuwbouw aan de Jan Wolkerslaan bestudeerd. „Ik weet niet eens waarover ik praat", klaagde G. Eegdeman (LO). De voorzitter van de buurtver eniging Haaswijk-Morsebel en de voorzitter van de stuurgroep 'scholen en buitenschoolse op vang Haaswijk' spraken zonder meer hun voorkeur uit voor nieuwbouw aan de Jan Wolkers- laan. Dat overtuigde de politiek, dat 't Groot Proffijt niet gebruikt moet worden voor (buiten) schoolse activiteiten. Steens: „Maar ik heb u in ieder geval wel een alternatief geboden." De WD wil de omwonenden zo snel mogelijk bij de planvor ming rond de nieuwbouw be trekken. H. Klaver „Straks heb ben we een compleet plan en klimmen de bewoners in de hoogste boom. We hebben dat in het verleden vaker meege maakt." C. Ouwerkerk, voorzitter van buurtvereniging Haaswijk-Mor- rchologe Karin de Korte schreef boek samen met jongeren 'ge Karin de Korte uit Wassenaar: „Deze generatie ouders eist veel te veel van hun kinderen." Fo- Ick Hogewoning door Pieter van Langevelde wassenaar - „Ik ben getroffen door wat er in Ne derland achter al die nette gordijntjes en kamer planten schuilgaat." Psychologe Karin de Korte uit Wassenaar is overdonderd. Dat het onbegrip van ouders voor hun kinderen zó groot is, dat had ze niet verwacht. Ze schreef een 'interactief intemet- boek' getiteld Hoe voed ik mijn ouders op? Waar projecten van thrillerauteur Stephen King en kinderboekenschrijver Paul van Loon om sa men met hun lezers een boek te schrijven hope loos mislukten, slaagde De Korte glansrijk in haar opzet. „Mijn doel was om verstopte jongeren te bereiken om met hen de dialoog aan te gaan. Via internet kon dat op een anonieme manier. Begin vorig jaar ben ik met een internetsite van start ge gaan. De eerste dagen zat ik te wachten achter de computer, maar kwamen er nauwelijks reacties. Toen heb ik BNN gebeld. Op radio en televisie heeft de omroep aandacht aan het project be steed. De grote klapper kwam toen het jongeren blad One vijf pagina's aan het project wijdde. Van af dat moment kreeg ik ongeveer honderd reacties per dag." De Korte garandeert dat iedere jongere of ouder die haar om advies vraagt binnen drie dagen gra tis antwoord krijgt. „Het onderwerp dat het meest ter sprake komt is weglopen van huis. Daarnaast gaat het vaak over seks. Het grootste probleem van jongeren is wat dat betreft dat er met ouders vaak niet over te praten valt." Op de site van De Korte staan talloze verhalen van jongeren. Onder werpen die aan de orde komen zijn depressiviteit ('Ik denk dagelijks over zelfmoord na'), homosek sualiteit ('Kan het zijn dat ik mij zo depri voel, omdat ik er niet voor uit durf te komen dat ik les bisch ben?'), zinloosheid ('Ik heb geen doel in het leven'), eenzaamheid ('Mijn ouders hebben geen idee dat ik mij zo ellendig voel'), boulimia ('Ik vreet mezelf nog eens dood'), verkering ('Mijn ou ders vinden mijn vriend niet de goede voor mij') en seksueel misbruik ('Ik voel me in de steek gela ten'). De Korte vermoedt dat een deel van de proble men wordt veroorzaakt door de prestatiedruk die ouders hun kinderen opleggen. „Ik heb het gevoel dat deze generatie ouders veel te veel van adoles centen eist. Jongeren ondervinden last van de welstand van hun ouders. Niet alleen met betrek king tot school, maar ook bijvoorbeeld als het gaat om het beoefenen van een sport en het bespelen van een muziekinstrument. Op elk gebied moeten jongeren uitblinken. Ouders zeggen: "Wij hadden daar vroeger geen geld voor. Jullie wel, dus je moet het goed doen. Benut je talenten.' Jongeren worden op die manier onder druk gezet. Daarbij speelt ook een rol dat de gezinnen tegenwoordig kleiner zijn. Als ouders één kind hebben, moet dat sebel, somde vele argumenten op waarom een school naast 't Groot Proffijt niet handig is. „Er is geen gymzaal, de fietsen kun nen amper gestald worden, de infrastructuur is niet op een school berekend, de overlast voor winkeliers, omwonenden en winkelende burgers is te groot." Voorzitter R. Veenstra van de stuurgroep 'scholen en buitenschoolse opvang Haas- wijk' noemde als voordeel, dat nieuwbouw aan de Wolkerslaan een stuk goedkoper is. Op uitnodiging van de stuur groep bezoeken raadsleden op korte termijn de twee scholen aan de Jan Wolkerslaan om ter plekke te praten over de huidige situatie en de drie nieuwbouw- modellen die zijn ontwikkeld. (advertentie) kind het maken. Ik denk dat ook de ontkerkelij king een rol speelt. Er is niets meer dat jongeren bindt." Volgens De Korte gaan veel botsingen tussen ou ders en kinderen over normen en waarden. „Veel ouders willen bijvoorbeeld niet dat hun kinderen blowen. De ouders hebben zelf niet geblowd, om dat dat simpelweg niet kon. Ouders mailen mij vaak met de vraag wat ze met hun blowende kin deren aan moeten. Ik vraag dan meestal of ze zelf wel eens in een coffeeshop zijn geweest. Vaak is dat niet het geval en raad ik ze aan er een keer heen te gaan. Als ze dat gedaan hebben adviseer ik ze om met hun kind in gesprek te gaan. Ze moeten een compromis vinden. Bijvoorbeeld dat er doordeweek niet wordt geblowd, maar alleen in het weekeind. Als ouder moet je die nachten dan maar wakker liggen. De Wassenaarse psychologe ontraadt ouders om hun kinderen zaken te verbieden. „Dat is niet goed en dat werkt niet. Ouders moeten altijd de dialoog aangaan. Als een kind over de schreef gaat, moet je als ouder met je kind aan tafel gaan zitten met een kop koffie erbij om zo samen het gesprek met de grote G te voeren. Mijn vader ver geleek jongeren met bloemetjes in de knop. Die moet je begieten en bemesten, maar je moet niet aan de blaadjes gaan trekken. Die vergelijking was zo gek nog niet. Er wordt nog steeds veel te veel aan de blaadjes getrokken." De oorspronkelijke opzet van het project was om samen met jongeren een boek te schrijven. „Die opzet is helemaal geslaagd. Dit is het eerste inter actieve intemetboek in Nederland." De eerste vier hoofdstukken bestaan uit verhalen en vragen van jongeren en de reactie van De Korte daarop. Het vijfde en laatste hoofdstuk komt van de psycholo ge zelf en bevat praktische tips voor ouders. Vanwege het grote aantal reacties wil De Korte doorgaan met het internetproject. In welke vorm precies, dat weet ze nog niet „Ik wil eerst probe ren vrijwilligers te vinden om te helpen met het beantwoorden van vragen. Vervolgens kan het alle kanten op. Misschien kunnen we in Europees ver band verder of misschien gaan we toewerken naar een nieuw boek. Verder wü ik contact zoeken met de vakgroep klinische psychologie van de Univer siteit Leiden. Misschien kan de wetenschap iets met alle casussen die ik heb verzameld." Al met al valt er volgens De Korte nog heel wat aan ouders op te voeden. Martin, die via haar site reageerde, is dat met haar eens. Hij schrijft: 'Ou ders zijn helemaal niet consequent, want ze laten zelf net zo hard windjes en boertjes.' Mailen met Karin de Korte kan via www- bruna. nUdekorte. Het boek is bij de boekhandel verkrijgbaar voor 11,50 euro. leiderdorp - De burgemeesters van Leiderdorp, Alkemade, Rijn- woude en Jacobswoude zijn ge rustgesteld over de veiligheid van de HSL-treintoestellen. Vo rige week dreigde burgemeester Zonnevylle vergunningen voor de aanleg van de hogesnelheids lijn tegen te houden als die vei ligheid niet gegarandeerd kon worden. Maar na een gesprek met directeur Bouter van het HSL-Zuid project is de lucht ge klaard. Aanleiding voor de ongerust heid van de HSL-burgemeesters was een uitspraak van een me dewerker van verkeer en water staat, dat er 'geen honderd pro cent garantie te geven is dat de norm voor het rijdend materi aal, 15 minuten brandwerend, gehaald wordt'. Dat zou een ge volg zijn van Europese richtlij nen die op dit moment gefor muleerd worden. Omdat de treintoestellen voor de HSL Eu ropees worden aanbesteed, kan dat betekenen dat afspraken over de veiligheid niet worden nagekomen, concludeerde Zon nevylle. Voor de vier burge meesters was dat niet accepta bel. „Want als het misgaat, wil ik er zeker van zijn dat mijn brandweermensen veilig de tun nel in kunnen", (Étlus de burge meester. HSL-directeur Bouter bena drukte gisteren dat de '15 minu- tennorm' nog altijd recht over eind staat. Alleen gebruikt de Europese Commissie andere formuleringen dan Nederland voor de veiligheid, legde hij uit. Zo is in Europees vethand vast gelegd dat 'mensen in staat moeten zijn om in geval van brand de trein te verlaten en op tijd een veilig heenkomen te vinden'. De formulering is an ders, maar het effect is hetzelf de, stelde Bouter. Zonnevylle is tevreden met deze uitleg. „Het gesprek heeft de on duidelijkheid weggenomen." Tevens heeft hij met de HSL- projectorganisatie afgesproken dat bestuurders uit de regio voortaan beter geïnformeerd worden over de veiligheid van het project.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17