LEIDEN REGIO Leiden aflL 'Zoek de homo' op school Daken gelden ook als bodem' dialect Galg lil MIDDEN ZUID NOORD WEST ALGEMEEN ers kopen celcultuur Crucell Negen maanden voor ww-fraude 00! vrijdag 12 APRIL 2002 R3 DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, luurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt idsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden d naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. C 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl EST Bij het COC Leiden wordt donderdag 18 april om Vde film The Hunger" gedraaid. Entree is 2 euro. Het COC jen aan de Langegracht 65. |N Verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- [organiseert morgen een bazar met rommelmarkt, kle ts, boekenmarkt, handwerkverkoop, rad van avontuur en irij. Belangstellenden zijn welkom van 10.00 tot 15.00 uur. 1WIJK De afdeling Leiden van Succulenta, een vereniging ijbbers van cactussen en vetplanten, verzorgt donderdag SHflen plantenavond. Iedereen kan drie planten meenemen; waar problemen mee zijn of juist niet. Deze bijeenkomst r20houden in wijkgebouw Aktief, Berlagestraat 12, aanvang t. Meer informatie: telefoon 0252-230255. 'UK Voor mensen van 55 jaar en ouder is er woensdag 14.30 tot 16.30 uur de gelegenheid bingo te spelen in Willigenhof aan de Apollolaan 264. De entree bedraagt inclusief het eerste kopje koffie en de bingokaarten. en a de i| tenw TIER De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereni- jfeelangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen Srzorgt woensdag 17 april een bijeenkomst waar de ver- jn van de afgelopen twintig jaar in beeld worden ge- de spoorwegen in en om Leiden. In de Bollenstreek en n kwamen nieuwe stations. Lex Creyghton en Cock verzorgen een diapresentatie over dit onderwerp en ge dichting. Deze voor iedereen toegankelijke bijeenkomst luden in de zaal van busbedrijf Connexxion aan de irweg 1 (direct achter het NS-station). De toegang be- euro voor NVBS-leden en 2 euro voor niet-leden. Wie reten over de bijeenkomsten van de NVBS kan een kijkje internet: www.nvbs.com In buurthuis Op Eigen Wieken wordt morgen een louden. Er zijn zeven rondes, waarvoor de kosten 6 euro De superronde kost 1,50 euro. Om 20.00 uur wordt er li maar de zaal van het buurthuis aan het Valkenpad 5 p 19.00 uur open. Informatie: 5212893. id Vs ie syj ikte 4 le^m^RT'ER Wijkvereniging Muiderslot verzorgt woensdag 17 uit iruur een b*n8° in het gebouw van speeltuin Mors- rjan de Damlaan 2a. ARTIER In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 isdag 17 april om 10.00 uur bingo worden gespeeld. De ledraagt 1,15 euro, inclusief de eerste ronde en een kopje p volgende kost 0,50 euro. 'ftRTIER Omdat de huidige, trouwe, vrijwilliger is uitgeval- ,1 het verzorgingshuis Robijnhof dringend behoefte aan e vrijwilliger die op dinsdag van 9.30 tot 15.00 uur gast- fzijn bij een groep ouderen. Een gedeelte van de tijd, bij- i alleen 's morgens of 's middags, kan ook. Er is bij deze ■i activiteitenbegeleidster aanwezig. Wie nog wat tijd over 'uld bezit en ouderen een gezellige dag wil bezorgen, ienodigd te bellen naar Stichting Dienstverlening Leiden, B15251 of 5170320. Vriënsl ichtstpnds café verzorgt ook dit jaar weer een aantal art veesten. De eerste is op donderdag 18 april. Het thema is: >r helmen en de werkdruk in de zorg'. Discussiepartners zijn s dejerlo van zorgsector Valent en een bestuurder van de eld. jo. Het Vakbondscafé vindt plaats in het jcentrum 'De Schans' aan de Perzikweg 7, aanvang 20.00 lal is om 19.30 uur open. magazine 'Beet' wil voor basisschoolleerlingen op 5 iet hele land viswedstrijden organiseren. Op regionaal den deze wedstrijden georganiseerd door tttwinkeliers, visverenigingen of buurthuizen. De worden in drie leeftijdsgroepen ingedeeld: Categorie A igen van groep 7 en 8; categorie B voor leerlingen van n 6 en categorie C voor leerlingen tot en met groep 4. ;orie heeft als titel de 'oma-opa-kleinkind-competitie' ;en, omdat deze kinderen alleen onder begeleiding 'lnemen. Er wordt gevist in de Vliet ter hoogte van de Vliet en het Bastion hotel. Deelname kost 1 euro. :ag krijgen de kinderen 1 kilo voer, een doosje maden eringsvaantje. Het afhalen van kantnummers en de ig vindt plaats in het gebouw van de Leidse ibond, gelegen naast het Bastion hotel. Deelnemers ik een gratis instructiemiddag bijwonen, waarbij naast :he zaken ook de omgang met de natuur wordt i. De winnaars van de verschillende categorieën doen Ie landelijke finale die op 15 juni in de Flevopolder wordt Deelname aan deze viswedstrijden kan alleen door ijving bij Sam's Hengelsporthuis, Hogewoerd 86. formatie is te krijgen bij Cor de Wit, 5316909 of Cor lefoon 5216445 (beiden na 18.00 uur). annic :.A. V< 3man ig» L midt. rs P.( M.i et en eujes1 iar, gel1 irwaai man r, vrc DJ. KI ins, 8( W.D. BonlJ i. met! ir, gehpet Duitse farmaceuti- iderdujRhein Biotech koopt 73 iaa|ie van het Leidse bio- w F.tóf Crucell. Dit maakten man vijven gisteren bekend. Verbiffelcultuur PER.C6 van iew. rrfeat Rhein een vaccin ar, ma?n tegen Japanse en- ït A M Deze ziekte wordt net ar, geifia overgebracht door ngen.ten en komt in landen f China, Korea, de Fi- dth,° lassadeur Japan naar Leiden der SM B.W.jftini H.J <%Re, ibassadeur K. Togo geeft dinsdag 16 april k in het Leidse Acade- :rs A hv over relatje tus- 1 E.CJI en Rusland. Die zijn i J «einde van de Tweede Ö°g gespannen, toen G vier kleine Koerülenei- AJfzette die Japan tot 3 '3Ttorium rekent. Togo's COC begint nieuwe campagne Zenuwachtig, maar vol goede moed pleit het Leidse groepje studenten voor een internationale rechter in het Vredespaleis. Foto: Mark Lamers Studenten uit 25 landen bij pleitwedstrijd in Vredespaleis door Wilfred Simons leiden - Vertederd en trots kijkt de Zwitserse rechtbankpresi dent Kiss vanuit zijn verheven zetel de zenuwachtige studen ten aan. Alsof het zijn eigen kin deren zijn. Maar hij en zijn twee collega's stellen óók lastige vra gen. „U zegt dat de zeeverken ners uit Alphaland 'Betoniaanse bodem' hebben bezet", zegt de Griekse rechter Syrigos, terwijl Kiss geamuseerd toekijkt. „Maar het waren slechts vijftien daken, want het land was over stroomd." Heel even is de Deense studente van haar stuk gebracht. „Daken gelden als bo dem", antwoordt ze dan gevat. Honderd studenten internatio naal recht uit 25 Europese lan den begonnen gistermorgen aan de Telders International Moot Court Competition. Dit grote pleitconcours in het Haagse Vredespaleis wordt dezer dagen voor de vijfentwintigste keer ge houden. Het concours is vooral prestigieus, omdat praktiseren de internationale rechters de neppleidooien voorzitten. Bo vendien komen tientallen speci alisten op het gebied van inter nationaal recht naar Den Haag om met de studenten te spre ken. Het Moot Court is een jaar lijks evenement van de Univer siteit Leiden. Dit jaar staat het fictieve conflict tussen de buurstaten Alphaland en Beto- nia centraal. Hoewel de driedaagse neprechtszaak vooral in Den Haag plaatsheeft, straalt de glo rie ook op Leiden af. Alle stu denten en rechters krijgen een borrel aangeboden in het Leidse stadhuis en vieren feest in het Antonius Zalencentrum. Tijdens de opening benadrukt rechtbankpresident M. Kappey- ne van de Coppello dat het alle maal niet echt is en dat het vooral gaat om kennis en vriendschap. „Wat kan een mens meer wensen?" Een hele boel, zie je de studenten den ken. De overwinning, natuurlijk! Een Litouwse spreekster raakt door de zenuwen zo in de war, dat ze al na enkele minuten vraagt om een pauze. „Mijn co- agent neemt het nu over, mag dat?" Kappeyne knikt. In het Li touwse kamp wordt druk ge fluisterd. Een oneindige stilte lang gebeurt er niets. De rech ters zitten met gefronste wenk brauwen te wachten. „Gaat er nog iets gebeuren?", vraagt Kap peyne dan op haar allervriende lijkst. Met de moed der wan hoop sloft de Litouwse - zwart mantelpakje, lang bruin haar tot ver over de schouders - terug naar het spreekgestoelte en be gint opnieuw. Dan gaat het er bij president Kiss tegelijkertijd ernstiger en sprankelender aan toe. Met moordlustige ogen kijken de vier Deense deelneemsters naar de Spanjaarden aan de over kant. De rechters voelen zich op hun gemak bij deze excellente studenten. Met haast satanisch lippijnen en Indonesië alge meen voor. In dertig procent van alle infecties verloopt Ja panse encephalitis dodelijk, overlevenden hebben vaak last van psychische aandoeningen. Jaarlijks worden 50.000 kinderen besmet, van wie er zo'n 10.000 overlijden. Rhein heeft nu een verbeterd vaccin gemaakt dat het met Crucells PER.C6-tech- nologie gaat produceren. indslaR lezing heeft de titel 'Japan-Rus- sia relations: barriers and per spectives' en vindt plaats op ini tiatief van het International In stitute of Asian Studies (HAS) en het Centrum voor Niet-Westerse Studies van de Universiteit Lei den. Het Academiegebouw is gevestigd aan het Rapenburg 73. Aanvang 15 uur. Ik had in mijn jeugd aan drie dingen een ver schrikkelijke hekel. De eerste hekel werd veroor zaakt door de bivakmuts. U kent hem wel: boeven maken er gebruik van om onherkenbaar te zijn. Het ding verbergt je gezicht voor het grootste ge deelte. Alleen je ogen en je neus zijn zichtbaar. Ik moest dit onmogelijke hoofd deksel altijd opzetten in de win ter, als het vrieskoud was buiten en de sneeuw en de storm om je oren raasden. Je zag er walgelijk uit. Je voelde je van de wereld afgesloten en eenzaam. Maar ik .deed deze boevendracht na tuurlijk braaf op, want mijn be zorgde moeder vond dat het no dig was omdat ik anders kou zou vatten. Maar zodra ik de hoek van de straat om was, ruk te ik met een triomfantelijk ge baar dit martelwerktuig van mijn hoofd en borg het voor de rest van de dag op in de buiten zak van mijn overjas. Mijn tweede walging betrof een eetproduct. Griesmeelpudding. Ik weet niet meer waarom. Nu vind ik het heerlijk en als ik het in een restaurant op de kaart zie staan, wil ik het wel eens als dessert bestellen. Maar toen ik een jaar of tien was, werd ik tot kotsen toe beroerd als dit gerecht op tafel kwam. Wat kan een mens toch verande ren in zijn leven! Mijn derde jeugdtrauma wordt gevormd door de bretel. Zo'n draagband waarmee je broek werd opgehouden. Klemmetjes aan de voorkant van je broekband vastmaken, de rest over je schouder slingeren en proberen ook de achterkant vast te zetten. Ik vond en vind die bretels bespottelijk. Ik heb ook nooit begrepen hoe volwassen mensen die dingen nu, in deze tijd, uit modebewustzijn kunnen dragen. Zeker niet met die verschrikkelij ke kleuren en afbeeldingen erop. Die bretels of bretellen werden in mijn Bergen- op-Zoomse dialect galgen genoemd. Tot mijn ver bazing merkte ik dat ze ook in Leiden en omge ving met dat woord worden aangeduid. En bij een kleine enquête onder mijn instituutsgenoten ont dekte ik dat het ook nog wel in andere delen van het land het normale woord voor de bretel is. Maar, u kent wellicht mijn standpunt over wat Leids dialect is of niet. Als een woord of uitdruk king of verbinding niet algemeen in de Neder landse taal voorkomt, maar wel in het Leids en het Alphens en het Haags en wat mij betreft ook nog in het Zaans, dan is het óók Leids. Juist de combi natie van dit woord met andere woorden in ons dialect, die niet in andere dialecten en niet in de genoegen bestoken zij hen met de gruwelijkste vragen. „U zegt dat de hele internationale ge meenschap was gevraagd om het overstroomde Betonia hulp te bieden. Hoe bedoelt u, hele7.", wil rechter Syrigos weten. „Mm- mmh, alle staten in de wereld", zegt de Deense. „Dus inclusief Alphaland!", roept Syrigos. „Ja, dat klopt", zegt ze verslagen. Nu zit ze vast, want ze moest Alpha land eigenlijk als onbetrouw baar afserveren. De muren van de wandelgangen weerklinken van gefluister over favorieten. Het Leidse team is dat in elk geval niet, zo valt te beluisteren. Als Leiden bij de eerste tien zit, is iedereen tevre den. De Denen, vorig jaar win naars, hebben ook nu een sterk team. Maar de Zweden, de Zwe den, fluistert iedereen, let op hun pleidooi! En de Russen dan? Iedereen doet zijn best een spottende glimlach te onder drukken. Want dat is niet spor tief. door Marijn Kramp leiden - Als 8 procent van je om geving homoseksueel is, waar om ken je ze dan niet? Met die vraag en met de daaraan gekop pelde uitdaging 'zoek de homo', wil het Leidse COC de accepta tie van homoseksualiteit tot ge spreksthema onder jongeren maken. En dat streven is volgens voorzitter R. Rakers niet overbo dig, gezien de uitslag van een enquête onder 279 middelbare scholieren in deze regio. De meeste jongeren, zo blijkt uit die enquête, worden regelmatig geconfronteerd met homosek sualiteit in de media. En hoewel een kleine 70 procent denkt dat homoseksualiteit geen pro bleem is op zijn of haar school, zou een nog iets groter deel van de ondervraagden er zelf op school niet voor uitkomen als ze homoseksueel zouden zijn. Ook kent meer dan 80 procent van de ondervraagden geen mensen op school die openlijk homo seksueel zijn. „Er is dus spraken van schijntolerantie", conclu deert Rakers. „Het is geen pro bleem, zolang het maar ver van het eigen bed is. Voorlichting kan dat veranderen en het 'an ders zijn' bespreekbaar maken." Het COC pakt met deze cam pagne de oude stiel weer op. Want het afgelopen decennium heeft de vereniging niet veel aan voorlichting gedaan. Rakers: „We waren een beetje in slaap gesust door de emancipatie van homoseksualiteit in de wetge ving, Homo's mogen tegen woordig trouwen, kinderen adopteren en ga zo maar door. Maar emancipatie betekent nog geen acceptatie. En dat er met die acceptatie het een en ander aan het veranderen was, drong een paar jaar geleden tot het' COC door. Van mensen die. voorlichting geven op scholen hoorden we dat de opvattingen van jongeren over homoseksua liteit aan het verharden zijn. Wakker geschud zijn we ons weer gaan beramen op onze taak. De uitspraak van imam El Moumni was vervolgens nog een extra duw in de rug." Met de nieuwe campagne hoopt het COC alle jongeren in deze regio te bereiken. Momenteel is de vereniging nog maar op 7 van de 40 middelbare scholen welkom om gastlessen te geven. Om meer leerlingen te bereiken gaan de leden op de middelbare scholen folders uitdelen. Drie scholen in de Leidse en Alphen- se regio en Duin- en Bollen streek hebben te kennen gege ven dat niet op prijs te stellen De overige middelbare onder wijsinstellingen werken mee aan de campagne. Gisteren gaven de Leidse wethouder H. Buijing en Zuid-Hollands gedeputeerde E. Hallensleben in de Regentenka mer aan de Oude Vest het offici ële startsein voor de campagne. Nieuwe telefoondienst COC Het COC Leiden is sinds kort iedere werkdag telefonisch bereik baar. Mensen die op zoek zijn naar informatie over homoseksua liteit, vragen hebben of gewoon hun verhaal kwijt willen, kunnen tussen 19.00 en 21.00 bellen met een van de vrijwilligers van het COC. Het nummer is 071-5220640. E-mailen kan ook. Zie daar voor de website: www.cocleiden.nl. leiden - Een 54-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank tot negen maanden onvoorwaardelijke celstraf ver oordeeld. Hij had drieënhalf jaar lang een WW-uitkering ontvangen terwijl hij werkzaam was in de zonne- studio van zijn vrouw. Zo ont ving hij ongeveer 50.000 euro te veel van uitkeringsinstantie Ca dans. standaardtaal worden aangetroffen, maakt iets ty pisch Leids. Overigens: een ander woord voor bre tel dat in het Leids werd gebruikt, is helmzelen, de verbastering van helpzelen. Ook nog wel verder vervormd tot hellepes. Het woord is begrijpelijk als je weet dat zeel het verouderde woord is voor band. En een helpzeel is niets meer of minder dan een zeel die helpt om je broek op te houden. Om aan te geven hoe ingewik keld de taal in elkaar zit: er zijn mensen die onder bretels alleen de mannelijk draagbanden ver staan. Galgen of liever galgjes zijn die bandjes die kleine meis jes dragen om hun rokje op de juiste lengte te houden. Of die kledingstukjes die vastzaten aan die enorme tuinbroeken die nu gelukkig niet meer in de mode zijn. Dooienverklikker. Ik zal een jaar of tien geweest zijn, toen er op een middag werd aangebeld. Ik deed open. Voor de deur stond een man in een deftig zwart pak met prachtige zilveren tressen. Hij had een hoge, zijden en eveneens zwarte hoed op. Hij deelde mede dat mevrouw Landa op jonge leeftijd was overleden en voegde daar aan toe wanneer de begrafenis zou plaatsvin den. Hij deed dit op een zeer gedragen en droef geestige toon. Bij het weggaan liet hij een kaartje achter waarop de boodschap nog eens in het kort was samengevat. Later leerde ik dat zo'n man een aanzegger of aanspreker wordt genoemd. (Maar ten 't Hart heeft een mooi boek geschreven met de titel 'De Aanspreker'. De moeite waard om te lezen.) In Leiden en omstreken heet hij heel beeldend dooienverklikker. Volgens mij is het een uitgestor ven beroep. Gelukkig ook maar, want ik werd al tijd een beetje melancholiek als ik zo'n zwartge rokte figuur zijn onheil zag verkondigen. Met dank aan Piet de Bondt, Hans van Dam, Cor- nelis van Diggele, Hans Heemskerk, Willem Kooreman, Jan van der Meijden, Ans Molenkamp, Jacob van Nierop, H. Schellingerhout, Frans van Velsen en Theo de Wilde. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl uit de Leidsch DagbladAKCII IE VEiV ANNO 1902 Zaterdag 12 April LEIDEN - Gisteravond werden de eerste voorstellin gen gegeven met de bioscoop er> phonograaf in de kleine zaal der Stadszaal onder directie van Alber Basch. De beelden op het doek waren wel niet vrij van trillen, maar toch nogal duidelijk. Ze stelden voor bovendien te spreken, hetgeen verkregen werd door de phonograaf, die op hetzelfde toestel liep van de bioscoop, zoodat er één geheel ontstond. Het pu bliek was niet talrijk. Toch is de uitvinding voor Lei den iets nieuws. Het spreken van de phonograaf heeft dit gebrek, dat het geschiedt in voor de mees ten vrijwel onverstaanbaar Fransch. NOORDWIJKERHOUT - Punt van de agenda der Ge meenteraad was een adres van den heer FJ. Visser, arts alhier, waarin hij ten zeerste waardeert de wijze, waarop de gemeente hem heeft ontvangen en dat hij daaruit den moed put, nu zijn huisvesting zelfs aan bescheiden eischen te kort komt, het gemeentebe stuur te verzoeken in zijn woningnood te voorzien Besloten wordt dat de gemeente geen woning zal la ten bouwen, maar dat den heer Visser, als tegemoet koming in de huishuur, jaarlijks een som van 250 zal worden toegestaan ANNO 1977 Dinsdag 12 april REGIO - De toeristentrekker van dit paasweek einde was de met sneeuw bedekte Keukenhof in Lisse. Bijna honderdduizend bezoekers pas seerden de loketten om de bloemenpracht in de voormalige tuin van Jacoba van Beieren te bewonderen. Dat waren er wel bijna vijftigdui zend minder dan vorig jaar. Oorzaak van dit grote verschil was volgens de Keukenhof-direc tie het feit dat Pasen nu veel vroeger was en natuurlijk het weer dat vorig jaar stukken beter was. Duitsers waren ook dit jaar weer in de meerderheid. Opmerkelijk was verder het grote aantal Fransen dat naar de kust- en bollen streek was gekomen. LEIDEN - Het 'Paasspektakel' dat gisteren in de Leidse Pieterskerk werd gehouden, is een groot succes geworden. Ruim 2700 mensen hebben een bezoek gebracht aan het festijn. De organisatoren schatten na afloop de op brengst op 13.000 gulden. Het bedrag komt ten goede aan de Stichting Afasie Nederland (Afasiepatiënten zijn mensen met ernstige stoornissen van het spraakvermogen ten gevol ge van hersenletsel). Het groots opgezette spektakel werd georganiseerd door de Leidse afdeling van de Nederlandse Tafelronde: een groep mensen die extra steun wil verlenen voor doeleinden die met de normale middelen niet haalbaar zijn. De organisatoren hadden een uitvoerig programma samengesteld met, zoals dat heet, 'Voor elck wat wils', 's Morgens kon den kinderen eieren zoeken. Terwijl de Leidse politiekapel speelde en in een zijbeuk films werden gedraaid, was er in het centrale deel van de kerk een antiekmarkt en een kleine kat tententoonstelling. Later waren er optredens van Marjolein Briër en haar danspartner Kenny met een drietal stukken modern jazzballet. 'The Blue Diamonds' brachten wat 'gouwe ou wen', Heddy Lester, de Nederlandse vertegen woordigster van het Eurovisie songfestival in Londen, bracht verschillende liedjes, daarbij begeleid door haar broer op de piano. Hoogte punt van alle middagevenementen vormde het optreden van Anita Meijer. Het paasspektakel werd op stijlvolle wijze afgesloten door een uit voering van het Rijnlands mannenkoor met be geleiding van Joop Brons op het kerkorgel. LISSE - Een sneeuwpopje op de Keukenhof. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing e 2,50 (voor een exemplaar Dagbladuitgeverij Dantiate b.v. Postbus 507,2003 PA Ht i van plaal Leidsch Dagblad, Rooseveit&traat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij onder vermelding van leidsch Dagblad, ANNO d-d. (datum Postbus 507,2003 PA Haarlem, itsing) of door contante betaling aan de batte van het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15