Jonge asielzoekers aan hun lot overgelaten r REGIO Afsluiting Valkbrug is voor transporteurs 'naar verhaal' p het Bona hoort de Singelloop bij de gymles £3 <jesinse|s, Noorderpark wordt geteisterd door vernielingen en diefstal www.autoheemskerk.com MOOI, Rapport schetst onthutsend beeld van Nieuweroord gevenj U wil euwbouw i Uitgekeken gj op uw g collega's OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTOettEBPftSlftE R K Leiden Roetufarendsveen L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 door Marijn Kramp leiden - Het Noorderpark wordt geteisterd door vandalen. De af gelopen maanden hebben nachtelijke bezoekers herhaal delijk huisgehouden in het park. Zij slopen speeltoestellen, gooi en fietsenrekken in de vijver en pikken bouwmaterialen. Voor de dienst natuur en milieuedu catie is de maat vol. Die heeft de bouw van het imkerhuisje stil- gelegd. De bouw van het imkerhuisje, dat een educatieve functie moet gaan vervullen, wordt belem merd door de nachtelijke plun deringen in het gebied. Omdat er geen toezicht is in het park. heeft de dienst besloten de bouw stil te leggen in afwach ting van een oplossing. Een her haling van het trieste lot van de bijenstal in het Stevenspark wil de dienst voorkomen. Dit im kerhuisje ging vorig jaar oktober in vlammen op. Bij de brand, die vermoedelijk was aangesto ken, ging een aantal zeldzame bijenvolken verloren. Gisteren kaartte J. van Velzen, wijkchef milieu en beheer in Leiden-Noord, de situatie aan tijdens de vergadering van de wijkgroep. De overlast in het park, dat anderhalf jaar geleden na een grote renovatie werd heropend, loopt volgens hem de spuigaten uit. En een oplossing is niet direct voorhanden. Hij gaat ervan uit dat de vandalen het park binnen komen door over de omringende sloot te springen. Om dit tegen te gaan moet de sloot worden verbreed en dat kost een hoop geld. Ook in de nabije omgeving van het park ondervindt men hinder van de vandalen. Zo zijn er in de afgelopen periode ook regelma tig bouwmaterialen gestolen van korfbalvereniging Pemix. De club bouwt op het aan het park grenzende Sportpark Noord een nieuw onderkomen. Volgens de politie spelen de problemen met baldadige jon geren al geruime tijd. Woord voerster Y. Verboon meldt: „Het is een groep die weinig respect heeft voor speelgoed van kinde ren. Er zijn al regelmatig speel toestellen vernield." De politie houdt het park en de omgeving ook vaak in de gaten. Door meer te surveilleren hoopt de politie de vandalen te kunnen betrap pen en daarna te straffen. (advertentl UEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof Met begla zing naar keuze en voorzien van KOMO-keur In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. (advertentie) deuren zijn niet altijd dicht, zo dat de beveiliging kan worden omzeild. Verder is er niet 24 urn- per dag personeel aanwezig. Overdag zijn er per verdieping twee begeleiders. En het cen trum is blij als er ook tot half twee 's nachts iemand is. Daar na moet er op elke afdeling een beveiligingsbeambte zijn. De ama's vechten onderling re gelmatig. Soms richt het geweld zich op het COA-personeel, soms vechten groepen ama's met elkaar. Bij die grote vecht partijen spelen taalbarrières en rivaliteit tussen culturen, zoals Sierra Leone versus Angola, een rol. Bij een aantal vechtpartijen vermoedt personeel dat ze geor ganiseerd zijn. Een probleem bij de begeleiding van de ama's is de lange periode dat ze in Nieu weroord blijven. De bedoeling is dat de ama's na drie maanden naar andere opvangvormen ver trekken. Op deze periode is de begeleiding afgesteld. Maar de LEIDEN Leiden vervangt De Valkbrug op z n vroegst in 2005. Foto: Hieico Kuipers laertweg dezelfde route. Vanaf de Schipholweg wordt de omlei ding aangegeven. Vrachtverkeer dat vanaf de Hooigracht en Klokpoort komt, wordt via de Oude Herengracht, Herensingel en Kooilaan naar de Willem de Zwijgerlaan geleid. De omleiding geldt voor maxi maal vier maanden. In deze pe riode wordt een noodbrug aan gelegd. Op z'n vroegst in 2005 wordt de Valkbrug vervangen, omdat de gemeente minimaal 2,5 jaar nodig heeft om de werk zaamheden voor te bereiden. door Eric-Jan Berendsen leiden - De afsluiting voor zwaar vrachtverkeer en touringcars van de Valkbrug tussen de Mo- lenwerf en Schuttersveld is slecht voor het toerisme naar de stad en een 'naar verhaal' voor transportbedrijven. Dat zegt C. Broeksma, adjunct-directeur van de Kamer van Koophandel. Broeksma meent dat de infra structuur van de binnenstad de afgelopen jaren altijd onderbe licht is geweest. „Wat er nu ge beurt, kan eigenlijk helemaal niet. Maar dat kan ik de huidige wethouder Hillebrand niet kwa lijk nemen. De economische bloedsomloop van de stad wordt al 20 jaar verwaarloosd." Volgens Broeksma brengt het toerisme in Leiden veel geld in het laatje en laten de Leidse consumenten in de stad de euro ook flink rollen. „Ze kopen pro ducten die wél eerst door trans porteurs naar de binnenstad zijn gebracht." En daar wringt volgens Broeksma de schoen. „Een transportbedrijf wil goede ren in de kortste tijd van A naar B brengen. Elke meter meer rij den in Leiden betekent te laat komen in een andere stad, met het risico dat je daar buiten de venstertijden voor laden en los sen valt. In Leiden omrijden be tekent al gauw ergens anders 20 minuten te laat komen en dat kost veel geld. Het is voor de transporteurs dus een naar ver haal." Volgens de gemeente wordt de bevoorrading van de middenstanders in het centrum iets lastiger omdat het verkeer moet omrijden. „Maar alle win kels blijven bereikbaar." De Valkbrug is vanaf aanstaande maandag gesloten voor vracht verkeer en bussen. De construc tie van de brug is zodanig aan getast dat het niet langer verant woord is verkeer zwaarder dan 7,5 ton over het brugdek te laten rijden. De komende maanden wordt dat verkeer omgeleid, ter wijl de gemeente naast de Valk brug een noodbrug aanlegt. De omleiding geldt ook voor hulp verleningsdiensten, maar niet voor 'normaal' autoverkeer. Peter Labruyère, voorzitter van de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat, is niet bang voor afsluiting van de brug. Volgens hem maakt het vrachtverkeer al minimaal gebruik van die brug. „Dus dan lijkt het me ook niet waarschijnlijk dat winkeliers op de Haarlemmerstraat daar last van hebben." Labruyère vindt wel dat de ge meente en politie ook daadwer kelijk moeten gaan controleren dat er geen trucks zwaarder dan 7,5 ton over de brug rijden. „Want er zijn zoveel ontheffin gen afgegeven dat het 7,5 ton- gebied een wassen neus is. Er rijdt nog steeds zwaar vrachtver keer in de binnenstad en nie mand die dat controleert." Het Schuttersveld blijft na af sluiting van de brug bereikbaar, maar niet als doorgaande route voor zwaar verkeer. De parkeer plaatsen voor touringcars bij molen De Valk worden daarom tijdelijk verplaatst naar het Schuttersveld. De omgeving Nieuwe Beestenmarkt en Lam mermarkt is voor zwaar verkeer alleen bereikbaar via de Lange- gracht. Zo wordt vrachtverkeer vanaf de Plesmanlaan via de Stationstunnel, Schipholweg, Willem de Zwijgerlaan, Kooi laan, Herensingel en Oude He rengracht naar de Langegracht omgeleid. Verkeer vanaf de Rijnsburgerweg volgt via de Del- door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden- Uit het onderzoek van de Inspectie voor Jeugdhulpverle ning en Jeugdbescherming wordt duidelijk dat minderjarige asiel zoekers in Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg vaak aan hun lot zijn overgelaten. Opvanginstel ling COA en voogdij-instelling Ni- dos kunnen hun veiligheid niet garanderen. Het rapport van de Inspectie geeft een onthutsend beeld van de hardheid van het bestaan van de minderjarige asielzoekers (ama's) in het asielzoekerscen trum. Meisjes sluiten zich in hun kamers op om zich opdrin gerige mannelijke asielzoekers van het lijf te houden. Vechtpar tijen komen vaak voor, waarbij soms ook personeel het slacht offer is. Veel meisjes laten zich aborteren. Seksueel overdraag bare aandoeningen komen vrij veel voor. En de Inspectie mag dan zeggen dat het niet duidelijk is of er seksueel misbruik heeft plaatsgevonden, ze schrijft wel dat bewoonsters beweren dat ze tegen hun wil seks hebben ge had. Meisjes zouden geen nee kunnen zeggen omdat ze dan niet zouden deugen. „We zijn een hoer of een heilige", citeert het rapport. „Ze geven aan dat ze zich gedwongen voelen tot seks zonder gebruik van con doom." De begeleiders weten vaak wel wat er gebeurt, maar zijn niet in staat een veilige woon- en leefsituatie te creëren. De minderjarige asielzoekers zitten op de bovenste drie ver diepingen van de voormalige zusterflat aan de Rijnsburger weg. Begin 2001 woonden daar 135 ama's, in de rest van de flat van 14 verdiepingen zijn 600 volwassen asielzoekers gehuis vest. Het maximum op te van gen ama's per locatie is eigenlijk honderd. Het COA wist dat het niet aan de eisen voldoet. Maar er is een landelijk tekort aan op vangcapaciteit, dus het is niet anders. Op één moment maak ten 135 ama's gebruik van één huiskamer. De situatie met de volwassenen onder en de jonge ren boven werd in november onbeheersbaar. Toen is de elfde verdieping gesloten om een buf fer te hebben tussen de jongere en de oudere asielzoekers. Ver der besloot het COA tot een tij delijke opnamestop van nieuwe ama's en om meer personeel toezicht te laten houden. Maar alle maatregelen zijn nog niet volledig uitgevoerd, zodat de In spectie moet constateren dat de woon- en leefsituatie nog steeds onveilig is, zeker voor meisjes. De Inspectie stelt ook vast dat de accommodatie tekortschiet. Camera's bij nooduitgangen ontbreken of functioneren niet, deuren van de nooduitgangen zijn van buitenaf open te krij gen, sleutels zijn gestolen en oemencorso neer leven juratie eel onbegrip vaartplein oelgeest' Wetenschappelijke uit- [oninklijke Brill heeft jke sloop- en nieuw- inen. Het bestaande aan de Leidse raat wordt gesloopt, rrein van Brill, dat ge- tussen de Lammen- g en de Kanaalweg, ree nieuwe kantoorge- De nieuwbouw is een van Architectenbureau Egmond. al enkele jaren goed eidse wetenschappelij- :rij. Vooral na de aan- de veel verkochte In- \icus, een periodieke jet lijsten van publica- le islam, zit het bedrijf Onlangs maakte Brill ik in 2001 een goed de rug te hebben, hoe ioruitzichten voor 2002 Daar komt bij dat de van d« weliswaar netjes, maar a droi beetje aftands gehuis- Idzaamet genoeg redenen luwbouw over te gaan. luwproject telt twee Het eerste komt aan lenschansweg en zal ipingen tellen. Brill is Ut complex te verhu- 1 andere komt aan de en telt drie bouwla- kantoren wil Brill zelf Voor personeel en laat Brill een onder- keergarage bouwen, er een parkeerterrein ide kantoorgebouwen e van B en W is posi- ïhet bouwplan, maar t toch nog een pro- it plan is in strijd met temmingsplan Cro- lolder 1961. B en W Irijstelling verlenen en minimaal een bl ind vereist. De in- Ind wordt maandag- april gehouden in het 1 Brill aan de Plan- l. Aanvang 20 uur. Leerlingen van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan bereiden zich in de sportschool voor op de Singeiloop. Foto: Mark Lamers cuitvorm", aldus Roos. „Zo le ren ze organiseren en leiding geven. Dat doen we in Sport Ci ty in Leiderdorp. We pakken er een paar uit en zetten ze voor de groep. De afsluiting van het project is het meedoen aan de Singelloop. „Een leuke gezamenlijke onder neming", vindt Roos. „Een stukje collectivisme. Rond de 65 leerlingen doen aan het project mee, maar een aantal is mo menteel geblesseerd. Als ze door die blessures niet kunnen meedoen aan de Singelloop, moeten ze dat aan het eind van het schooljaar inhalen. Tijdens de zogenaamde reparatieweek laten we ze dan op het sport veld dezelfde afstand als de Sin gelloop lopen." Het is, benadrukt Roos tot slot, niet de bedoeling dat het bij één keer meelopen blijft. „We willen er een jaarlijks terugke rend project van maken." Van der Werfpark Deze rubriek wordt tot ver over de landsgrenzen gelezen. Zo kregen wij een reactie van Joost M. van Ulden vanuit Rich mond, British Columbia, Cana da. Hij las eerder deze week dat een bewoonster van het Steen- schuur ervoor pleit de ingang van het Van der Werfpark aan de kant van de Garenmarkt iets te verleggen zodat de kastanje boom bij het park wordt getrok ken. Het bankje rond die boom zou dan worden verplaatst naar het tegenovergelegen parkeer terrein op de plek waar het Vre- desmonument heeft gestaan. Zo zou er een einde komen aan de overlast van zwervers en al coholisten bij de ingang van het park. Van Ulden oppert een andere mogelijkheid. „Ik zou dat bank je lekker laten staan", zo laat hij per e-mail weten. „Ik geef de gemeente toestemming om bij het bankje een apparaatje te in stalleren waar elke tien minuten H2S03 (zwavelig zuur) uitkomt. Zulke dispensers zijn op de markt. Natuurlijk wordt het ge bruik daarvan alleen na zons ondergang toegestaan. De firma Paddenburg aan de Nieuwe Rijn verkocht het spul, toen ik nog in Leiden woonde, in de vorm van stinkbommen." Probleem opgelost. Eric-Jan Berendsen Geregistreerde incidenten Over 2001 zijn meer dan 230 incidenten geregistreerd in Nieuweroord. Augustus was het heftigst met 38 incidenten, in november en december bleef het bij in totaal vijf inci denten. Een bloemlezing. 19-12-2000: Gesprek met meisjes over mogelijke prosti tutie. 8-1-2001: Valt opnieuw op dat veel meisjes zwanger raken. 15-1-2001: Geconstateerd wordt dat er meer risicomeis jes uit Angola komen doordat de mensensmokkel wordt ver plaatst naar West-Afrika. 27-1-2001: Intentie zelfmoord. 14-2-2001: Zelfmoordpoging- /vechtpartijen met gevaarlijke voorwerpen. 31-3-2001: Steekpartij, groep Chinese ama's aangehouden op Wassenaarseweg. 2-4-2001: Seksuele intimidatie van meisjes door jongens. 10-4-2001: Meisjes worden lastiggevallen op het opvang centrum. Er wordt 's nachts op de deuren geklopt, ze dur ven niet open te doen. 11-4-2001: Veel strafoverplaat- singen. Meisjes worden nog steeds veel lastiggevallen. 5-52001: Er zou op de dertien de verdieping een ama zijn verkracht. Medewerker bewa- kingdienst betrokken. Ama's furieus. Serieus oppakken, an ders vlam in de pan. 16-7-2001: Veel aanvragen voor abortussen. 23-7-2001: Prostitutie is als knelpunt aan orde in vervolg overleg. 8-8-2001: Fysiek geweld me- debewoner/geluidsoverlast/1 aten afgaan brandmelder /vuilnis gooien. 3/4-9-2001: Politie komt in grijpen op ama-afdeling om dat medewerker bewakings dienst niet naar boven durft Angolese jongens zijn niet aanwezig op kamer. 4-9-2001: Opnamestop. Het is onrustig op het opvangcen trum. 9-10-2001: Niet luisteren/jon- gens op kamer/negeren huis regels/verbaal geweld mede werker/alcoholgebruik. Veer tien betrokkenen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42a hulpverlening voldoet niet om dat de jongeren veel langer in het centrum blijven. Soms tot zes, zeven maanden. De hulporganisaties voor de ama's werken te veel langs el kaar heen, constateert de In spectie. Het COA en de instel ling Nidos, die de voogdij heeft over de minderjarige asielzoe kers, werken te star en stemmen onderling te weinig af. „Belang rijke informatie kan hierdoor over het hoofd worden gezien als het gaat om georganiseerde problematiek als prostitutie en mensensmokkel", schrijft de In spectie zorgelijk. Een groot pro bleem zijn de zogeheten risico meisjes. In Nieuweroord wonen veel van deze risicomeisjes. Ze spijbelen van school, kleden zich opvallend en uitdagend en worden in de stad met mannen gezien. Het valt op dat veel meisjes nadat ze een tijdje in het opvangcentrum wonen dit ge drag gaan vertonen. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in voorbeeld in het gebruik van een hartslagmeter bij de cli maxloop. „Zo kunnen de leer lingen hun eigen lichaam beter leren kennen", aldus Roos. „Maar we laten ze ook hun lon- ginhoud meten, de lenigheid en de aanwezigheid van eventuele vetplooien. Het is namelijk ook een stukje reflectie. Wat is je ei gen lichaam en wat kun je er mee?" Vrijblijvend is het project niet.Als ze het niet redden, kunnen ze geen examen doen." Het Bona werkt in dit project gamen met studenten van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam. „Daar krijgen we bijvoorbeeld materiaal zoals hartslagmeters en testjes van." De vwo'ers houden van het hele project een logboek bij. Daarnaast ko men er andere aspecten dan sport aan de orde. „Ze moeten lessen voorbereiden, bijvoor beeld een krachttraining in cir- iet: lagbli NTIES n 8.30 portok ïeette het gewoon mwoordig wordt het ;sonderwijs genoemd, mag dan veranderd ir inhoudelijk moeten eeds prestaties worden Zo zijn ongeveer 65 van 5 vwo van het 'nEgYo turacollege aan de Tenlaan momenteel in ein Bewegen en Ge- bezig met het project haam. Dit project ,0 ijdag 19 april uit in deelname aan de Sin- machti de prestatieloop van i afschjieter voor het hele ge- iding van de docenten perp ijke opvoeding Bert e per dark en Marcel Roos ïonaventurianen aan lining in circuitvorm, raining en duurtrai- >p CAS! het is nog vakover- |k lezer, id Qe koppeling 'ak biologie ligt bij- aidsch D ar Vol lorbehc arij Dan Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13