De Enclave: het menselijk drama achter de feite MEDIA Klein Essink wint geding HMG KRO gaat concurrentie aan met 'Gods eigen lijsttrekker' Sponsor trekt zich terug uit Business Class RTL 5 Van der Krogt en Cor Bakk in panel van Zo vader zo zo| VARA door met Gids én Van Nieuwkerk 'Er blijft altijd een millimeter over om flink te zijn' VRIJDAG 12 april 2002 Theo Reitsma Foto: United Photos de Boer Theo Reitsma met de vut Hilversum - Voetbalcommenta tor Theo Reitsma (59) gaat in september van dit jaar met de vut. Na ruim dertig jaar voor de NOS gewerkt te hebben, zal hij als hij zestig wordt vertrekken bij Studio Sport. Het is nog niet duidelijk of de Haarlemmer op één of andere manier nog aan het programma verbonden zal blijven. „Daar wordt op dit mo ment over gepraat", aldus een woordvoerster van de NOS. Reitsma werkt sinds 1969 voor de NOS. In 1984 kondigde hij aan een overstap te maken naar uitgever Elsevier, maar korte tijd later besloot hij toch bij de NOS te blijven. Naast zijn baan bij Studio Sport is hij voorzitter van de Honk- en Softbalbond KNBSB. Theo Reitsma becom mentarieerde de afgelopen twee decennia de belangrijkste voetbalfinales. Vermoedelijk is het komende WK in Japan en Zuid-Korea zijn laatste grote evenement. Ook verslaat Reits ma atletiek en honkbal voor de NOS. Wereldomroep en TROS samen Hilversum - De TROS en de Wereldomroep gaan hun sa menwerking versterken. Naast de TROS-radioprogramma's Sesjun en de Gouden Uren, die de Wereldomroep al langer uit zendt, gaan de twee omroepen nu ook samen programma's maken. Volgens een TROS- woordvoerder worden dat mu ziekprogramma's voor radio en TV die de Nederlandstalige mu ziekcultuur in het buitenland moeten gaan verspreiden. Bei de omroepen willen ook multi culturele muziekevenementen op de Nederlandse Antillen en Aruba organiseren. Daar moet dan zowel Nederlandstalige als Antilliaanse muziek te horen zijn. Nieuw blad voor jonge Marokkaan waalwijk - Mzine heet het deze week gelanceerde nieuwe tijd schrift voor de zelfbewuste jon ge Marokkaan. Vooral zij die een brede en frisse kijk hebben op het leven in Nederland wor den aangesproken. Dat zeggen de ondernemende broers Mustapha en Abdel Shrauo. Zij zijn de manussen-van-alles van het nieuwe maandblad, dat zonder subsidie in leven moet blijven. In het eerste nummer staan de Marokkaanse koning Mohammed V en kroonprins Willem-Alexander tegenover el kaar, is er een interview met de geliefde zangeres van de Atlas, Najed Atabou en een gesprek met Mohamed Chaara. Deze acteur had een rol in de soapse rie Goudkust. Verder bericht het blad over mode en trends, muziek en culinaire zaken. Ook gaat het maatschappelijke kwesties en sociale verhoudin gen in Nederland niet uit de weg. Mzine staat voor tolerantie en wederzijds respect, conclu deert Abdel Shrauo. Mzine be gint voorzichtig en is pas later in de kiosk te koop. door Monique Brandt Amsterdam - Acteur Mare Klein Essink heeft het kort geding dat tegen hem was aangespannen door de Holland Media Groep ge wonnen. Als gevolg hiervan is de acteur vanaf woensdag 18 april gewoon te zien in de NET 5-ziekenhuis- serie Trauma 24/7. De Holland Media Groep (RTL 4, 5 en Yorin) heeft geen exclusief recht op de acteur, die op RTL 4 te zien is als presentator van onder meer The Big Mission. De zender loopt ook geen aantoonbare schade op als Klein Essink in een serie van één van HMG's grootste concurrenten optreedt, zo be paalde de president van de Am sterdamse rechtbank. Eventueel succes van de serie kan zelfs een positieve uitstra ling hebben op de door Klein Essink gepresenteerde RTL-pro- gramma's, zo meent de recht bank. De Holland Media Groep denkt hier cinders over, en overweegt in beroep te gaan tegen de uit spraak. De tv-groep is van me ning dat de acteur wél exclusief tot de HMG-sterrenstal behoort. Essink en producent Endemol werden voor de rechter gesleept omdat RTL 4 binnenkort zelf ook een ziekenhuisserie op de buis brengt, Intensive Care ge heten. RTL 4 gaf indertijd aan de Idtv-productie de voorkeur bo ven het programmaconcept van Endemol met Mare Klein Es sink, ooit bekend geworden door zijn rol in ziekenhuisserie Medisch Centrum West, in de hoofdrol. De producent stapte vervolgens over naar SBS, die de serie voor NET 5 bestelde, com pleet met Klein Essink. Volgens de HMG is de acteur echter ex clusief in dienst en mag hij niet zo maar rollen bij andere zen ders accepteren. De acteur betoogde echter steeds dat de exclusiviteitbepa- ling in 1999, door toedoen van toenmalig programmadirecteur Bert van der Veer uit zijn con tract was geschrapt. De rechter heeft Mare Klein Essink en En demol op alle punten gelijk ge geven. „Ik heb nooit getwijfeld aan een goede afloop", aldus de acteur vanuit zijn huis in Amsterdam. „Ik was er rotsvast van overtuigd dat we gelijk hadden. Ik heb zelf een paar jaar rechten gestu deerd en vond het een verbijste rende actie van HMG. "De ac teur gelooft niet dat de Holland Media Groep schade lijdt van zijn acteerprestaties bij een an dere zender. „Twaalf jaar acte ren voordat ik bij RTL aan de slag ging heeft mijn program ma's bepaald geen kwaad ge daan." Hilversum - Nelleke van der Krogt, de voormalig presenta trice van Opsporing verzocht, en pianist Cor Bakker worden de nieuwe panelleden van het gerestylde NCRV- programma Zo vader zo zoon. Vanaf vrijdag 14 juni presenteert Paul de Leeuw het spelpgramma. Het derde panellid wordt wekelijks uit het publiek gekozen. Zo vader zo zoon ondergaat dit seizoen een gedaanteverwisse ling. Het programma wordt uit gebreid tot minimaal veertig minuten en opgenomen in het decor van De Leeuws herberg. De opzet van het spel is niet veranderd. Een panel moet ra den wie van de vier aanwezige personen A, B, C en D verwant is met de bekende hoofdgast. Dat verwantschap moet breed gezien worden. Het kan letter lijk gaan om de vader van de bekende zoon, maar het panel kan ook moeten raden wie de huishoudster van premier Kok is, zo legt NCRV-manager Roek Lips uit in het personeelsblad van de omroep. De kandidaten moeten niet alleen vragen be- tpa e i.Aa antwoorden van het maar ook muziek- en drachten uitvoeren. A eind van de uitzending het panel raden via dei 'relatie'van de hoofdga j3| vader zo zoon wordt vq azl NCRV een volwaardige mentsshow. Over de hoofdgasten programma verschijnei jëi NCRV niets kwijt. „Paul 3r Leeuw wil dat graag tot lerlaatste moment gehe den, zodat het verrassii |j, het grootst is." ederl IIOS-JO Net, •nprog )e wan leel pr fia. lOS-Jo nati .karig d uurdoc Ie die nee. M marttc in bij ine. et the isquiz ~i-Jo itwerl inprog lik op •ersmi ie is.. R. ziel lie dis >rie. rachts iow. :htt irhalii inde. Hilversum - Na een week waarin de feiten rond 'Srebrenica' het nieuws beheersten, toont De Enclave het menselijke drama achter de val van de moslimen clave. De aangrijpende driedeli ge dramaserie vertelt het verhaal van drie mensen die in 1995 bij de inname waren betrokken: de tolk van Dutchbat, de sergeant van het Bosnisch-Servische le ger en de Nederlandse minister van Defensie. Acht jaar later, als zij denken dat ze hebben leren leven met de gevolgen van het drama, worden ze weer gecon fronteerd met elkaar en komen de gruwelijke herinneringen weer boven. De Bosnische moslim Ibro Had- zie, een glansrol van Ramsey Nasr, ziet als tolk van Dutchbat panisch toe hoe zijn familiele den door de Bosnische Serviërs worden weggevoerd. De laatste beelden van zijn ouders, broers en zussen spoken onafgebroken door zijn hoofd, ook als hij en kele jaren later in Nederland een nieuw leven heeft opgebouwd. Hadzic, nu tolk voor het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag, is getrouwd met een Dutchbat- soldate en net vader geworden als de Bosnische Serviër Darko Bokan, subliem gespeeld door Frank Lammers, voor de aankla gers wordt gebracht. Door de confrontatie met de van oor logsmisdaden verdachte Bokan komt Hadzic' verdrongen verle den weer boven en slaat hij door. Hadzic gijzelt Bokan om hem een bekentenis af te dwin gen. De soldaat wijst hem op de rol van Dutchbat, het Neder landse bataljon dat de taak had de enclave te beschermen tegen het Bosnisch-Servische leger, en de politiek verantwoordelijken, en brengt Hadzic daarmee aan het twijfelen. Het woord is nu aan de verantwoordelijke minis ter. Enige jaren later komen Hadzic en ex-minister van Defensie Terhoef (Johan Leysen) elkaar tegen op de plaats waar het dra ma zich afspeelde. Terhoef (een samenvoeging van de ex-minis- ters Ter Beek en Voorhoeve), in middels Europarlementariër, brengt een bezoek aan een we- deropbouwproject in Bosnië, waar hij ziet hoe tonnen beton worden gestort over de over blijfselen van menselijke resten. In dit horrordecor treft Terhoef Hadzic, op zoek naar het verlos sende woord over het lot van zijn familie. Wending De Enclave neemt op dit punt een wat vergezochte wending: de ontvoering van zijn dochter wordt in verband gebracht met Terhoefs rol in de crisisbunker tijdens de val. Van heel nabij ge confronteerd met de angst en emoties die duizenden moslims jaren eerder hebben doorge maakt, worden ook zijn motie ven invoelbaar. De Enclave is desondanks een aangrijpende thriller met een ijzingwekkend slot. Met subliem invoelbare personages en in dringende dialogen. „Er blijft al tijd een millimeter over om flink te zijn", zegt Ibro Hadzic ten einde raad. Een zinsnede die de a at, O De van oorlogsmisdaden verdachte Darko Bokan (gespeeld door Frank Lammers) Foto: Dinand van der Wal/VARA drukken zij. De serie is hen zeker geen aanklat bijvoorbeeld de rol van bat. „We hebben alles j om de gebeurtenissen i listisch mogelijk uit te I zien", zegt regisseur W1 de Sande Bakhuyzen Bij ons in de Jordaan, „Iedereen wachtte op 1 NIOD-rapport om met te kunnen wijzen. Wij ten zien wat er omgaat slachtoffer, een vermee en een verantwoordelij windsman. Hun motief?, lang niet zo zwart-wit een denkt." Desondanks komt Dut bepaald niet rooskleur in De Enclave. Soldates met wapperende blom vriendelijk glimlachend agressors autobussen ken, zodat de Bosnisch de duizenden moslims afvoeren. Dutchbat wa daad geen bataljon om schrokken soldaten, het beeld van een aldoijv/ pend en blowend zooil ver van de realiteit. „Of clave nou een aanklachjiaï niet, is niet relevant" teur Frank Lammers fe derlanders willen altijd schuldigen zoeken. Als wat blijft hangen van di vind ik dat zeer teleursl v tegen t tens. 1' 8.10 Di I.OO Jo ,05 W Bieb. KENC 00.C Dijt hor Doorl stejou Einde. (CANN Bou Ketne 7.00 K val, 17 10 Hey Stafke komei in en J 'AS. 2 iil ms kijker, na de slepende actuele discussie over schuld en verant woordelijkheid, nog lang bij blijft. Het schrijversduo Alma Popeyus en Hein Schutz nam voor De Enclave talloze verslagen door van ooggetuigen, journalisten en andere betrokkenen. Pope yus: „De reis langs alle bronnen was gruwelijk zwaar." Die 'reis' begon in 1997, toen Robert Kie vit, eindredacteur drama bij de Vara, bij de schrijvers kwam met het idee voor een serie over de val van de moslimenclave. „In die tijd dreigde Srebrenica in de doofpot te belanden." Dat de tv- serie bijna samenvalt met de presentatie van het NIOD-rap- port, is volgens Kievit puur toe val. De makers waren er niet op uit schuldigen aan te wijzen, bena- Berrit de Lange De Enclave is zondag 1'. 28 april te zien bij de V Nederland 3 om 22.10 van onze mediaredactie Hilversum - Uni-Invest, één van de hoofdsponsors van het pro gramma Business Class van ma kelaar Harry Mens, heeft zich te ruggetrokken omdat het pro gramma te politiek van aard zou worden. Het bedrijf stoort zich met name aan de prominente rol van Pim Fortuyn in het pro gramma. „Het programma wordt wel erg politiek getint. Als beleggingsfonds willen we niet dat onze naam wordt verbon den aan een politieke partij", al dus een woordvoerder van het beursgenoteerde vastgoedfonds. Uni-invest blijft overigens wel adverteren rond het program ma. „Business Class richt zich toch op onze doelgroep: beleg gers." Volgens de woordvoerder is er verder niet gepraat met Harry Mens over de richting die zijn programma opgaat. „Als spon sors is het niet gepast om be moeienis te hebben met de in houd van een programma. Maar het is jammer. Als het program ma op dezelfde voet was door gegaan als voorheen, waren we zeker doorgegaan." RTL 5 reageert verwonderd op de aankondiging van Uni-In vest. „Het bedrijf is van het bill board af, dat voor het program ma wordt getoond, maar ze blij- ven wel zeer intensief adverte ren. Dat is een beetje in tegen spraak met elkaaraldus een woordvoerster. De zender ziet geen reden om Pim Fortuyn uit het programma te halen. „Hij was al vaste gast voordat hij zijn politieke loop baan startte. We vinden hem nog steeds goed passen in het programma, ook nu hij een ei gen partij heeft. Hij heeft altijd al zijn mening gegeven over be paalde zaken. We zien het pro gramma ook niet als zijn show. Hij is maar een klein onderdeel van het programma, en we gaan er gewoon mee door." GEKNIPT Het ideale omroepbestel bestaat uit een net a la de BBC. Als Ned 3 maar dan zonder VARA en VPRO. Dat moet zich bezighou den met klassieke omroeptaken: educatie, informatie en cultuur. Daarnaast een commerciële om roep. En in de derde plaats wat we nu publiek bestel noemen. Ik heb niets tegen de katholieke omroep, maar ik wil dat die zichzelf bedruipt. Zonder over heidsgeld. WD-er Hans Dijkstal in Studio over de publieke omroep Tegen wat voor soort dingen ik nee zeg? Ik denk dat ik de ge middelde politieserie niet wil doen. Maar misschien gaat het op een gegeven moment wat minder en heb je het gewoon nodig. Ik kijk met mijn kinde ren heel vaak naar Baantjer, hoor. Lekker spannend. Maar het is toch te veel confectie om zelf te maken. Ik wil altijd iets doen wat ik nooit eerder heb ge daan. Regisseur Van de Sande Bak huyzen in VARA TV magazine Als er geen toeschouwers zouden zijn, zouden er ook geen arties ten zijn, denk ik. Bij de arties- Antje Monteiro Foto: KRO/Govert de Roos tenuitgang van deAïda staan altijd heel veel fans en daar ga ik zorgvuldig mee om. Ik beant woord alle brieven zelf en stuur handtekeningen op. Ook neem ik de tijd om een praatje met ze te maken. Het is fantastisch dat ze je geweldig vinden, want daar doe je het tenslotte voor. Aïda-ster en tv-presentatrice Antje Monteiro in Tele Vizier Boudewijn de Groot is helemaal geen protestzanger en dat mis verstand ga ik binnenkort uit de wereld helpen. Het idee voor een documentaire over hem zit al zeker twaalf jaar in mijn hoofd. Het moet er nu eindelijk van ko men. Waarom ik dat als zoon doe? Omdat niemand anders het doet. Het synopsis is klaar. Het is een soort „in memoriam". Bij leven dan. Studio: Jim de Groot maakt do cumentaire over z'n vader Het zeldzaamste zoogdier dat er op afstand in die kinderboerde rij rondloopt is een man achter een kruiwagen met vlag. Het is de poepman van de boerderij. Poept een beest dan rukt hij on middellijk uit om het op te rui men. Ja, want het gras in het Gooi moet groen en schoon blij ven. Die man wil ik wel zijn. Later als ik nog meer opa ben geworden. Boudewijn Paans in zijn co lumn in Backstage (VPRO) Pim Fortuyn heeft de KRO aange zet tot een groot multimediaal verkiezingsproject. In de actuele tv- en radioprogramma's van de omroep staat de komende weken de vraag Wat waren uw daden? centraal. „Er wordt altijd naar Den Haag gewezen onder het motto veel woorden, weinig da den", zegt KRO-mediadirecteur Ton Verlind. „Wij draaien het nu eens om en vragen de politici: 'wat heb je beloofd en wat heb je waargemaakt'." door Berrit de Lange Hilversum - Politici zijn gewaar schuwd: het project Wat waren uw daden' heeft lak aan mooie verkiezingsbeloftes, loze kreten, wervende oneliners en inhouds loze voorstellen. Terugkijken, daar gaat het de komende tijd voornamelijk om in de actuele programma's van de KRO. De omroep legde samen met het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) de verkiezingspro gramma's van vier jaar geleden naast elkaar. Zes thema's wer den eruit gelicht: multiculturele samenleving, onderwijs, mobili teit, gezondheidszorg, ethische kwesties en democratie. Vervol gens werd per thema de daad kracht van de partijen getoetst. En ook aan de partijen zelf is ge vraagd om kort te vertellen wat ze hebben bereikt. Dat viel nog niet mee, zegt Jerome Scheltens van het IPP, een van de makers van de internetsite geenwoor- den.nl, waarop sinds deze week de resultaten van de daad krachtmeting zijn te zien. „De politieke partijen vertellen zelf in tweehonderd woorden wat ze de afgelopen vier jaar hebben bereikt. Heel vaak ech ter moesten we de tekst terug sturen omdat deze vol beloften en voorstellen voor de toekomst stond, met het verzoek 'Wat hebben jullie gedaén?" De actuele tv- en radioprogram ma's van de KRO gaan tot de verkiezingen op 15 mei na wat de achterliggende oorzaken zijn van de populariteit van Pim For tuyn. De grote overwinning van 'de schrik van paars' bij de ge meenteraadsverkiezingen van 6 maart was voor de omroep aan leiding tot zelfreflectie. Journa listen en programmamakers de batteerden niet alleen over de politieke verschuiving, maar vroegen zich ook af of de glori euze opkomst van 'het ver schijnsel' Fortuyn misschien iets zegt over een organisatie als de KRO. „Daarbij hebben wij ons afgevraagd of we wel voldoende uitgelegd hebben, of we in onze berichtgeving niet te zeer heb ben aangeschurkt tegen 'Den Haag' en of we misschien te weinig hebben geluisterd naar de stemlozen", legt Leo Fijen, presentator en eindredacteur van Kruispunt uit. „We zijn zelfs een beetje jaloers op hetgeen Pim Fortuyn voor el kaar krijgt", vult Mare Josten, hoofdredacteur van Netwerk aan. „Zorg en onderwijs zijn ty pisch onderwerpen waarop de KRO zich in verschillende pro gramma's heeft geworpen. Het is ons echter niet gelukt in de samenleving los te maken wat Fortuyn heeft losgemaakt." Kruispunt legt de lijsttrekkers langs de levensbeschouwelijke meetlat. Verder volgt het pro gramma een katholieke ge meenschap in de Rotterdamse wijk IJsselmonde, waar Fortuyn de meeste stemmers trok. „We rennen nu eens niet meteen naar Den Haag om daar na te vragen wat mis is in de samen leving." Uit de grote aanhang van For- 22 acht vi East i .ling T dl istpers .00 Ta nt. 17.. Wetter sten. 2 ertolle 5 ARC Spott-L 13.131 15 Tatc 00.50 I Beek - Roule 02.35 r .05 Qu sschai Ihn. 05 04.00 tv 04.: e-in E Velt en allo De 18.0' e 19.2 'alken; Die Zl lal. 22. tuyn blijkt dat de same kte. 22 weer behoefte heeft aai 'w 23- j i nacn rende figuren, meent d Der „De KRO heeft dat prol e 02.2 eerder gesignaleerd, m w-~~ sultaat de heiligencam aldus Verlind. „Er zijni £j|obi driehonderd nominatif 'helden' binnengekomi onder opvallend weinij Kennelijk zien mensei meer als voorbeeldea' De redactie van Nel zich ondertussen het hoe 'Gods eigen lijstri benaderen. Fortuyn der geval op 12 april met PvdA-voorman Ook de andere lijsttrel de komende weken tej De KRO-rubrieken R( Ontbijt-TV en Ook datl de radioprogramma's I middag, Tijd voor 2, jat Kruispunt radio bestel' dacht aan de verkiezi tiek geïnteresseerde joi kunnen terecht op des tiekenjij.kro.nl, waarom achtereenvolgende v gechat kan worden mei Wat waren uw daden'.I tie over het KRO verkie jecten inhoud van pre op www.geenwoordeit van onze mediaredactie Hilversum - Als het aan de VARA ligt, keert het mediaprogramma De Gids komend seizoen terug op televisie. De omroep houdt echter nog een slag om de arm in verband met de door het ka binet aangekondigde korting van 32 miljoen euro op de om roepbijdrage. „Als die bezuiniging doorgaat, kan het zo zijn dat een aantal plannen wordt geschraptlaat een woordvoerder van de VARA weten. „Daarom zeggen we nog niet dat De Gids definitief wordt voortgezet. We willen het wel heel graag." Vorige week werd bekend dat het kabinet vasthoudt aan het plan 32 miljoen euro te korten op de begroting van de publieke omroep, een gevolg van de fis calisering van de omroepbijdra ge. Ondanks de eis van de Tweede Kamer dat de publieke omroep hiervan geen nadelige gevolgen mag ondervinden, doet het kabinet nu wel de greep in de omroepkas. Volgens de Raad van Bestuur van de NOS betekent dit 'een vertraging van de verdere ontwikkeling van de netprofilering'. Met andere woorden: er is vanaf september te weinig geld om programma's als De Gids te financieren. Als De Gids doorgaat, wordt wat de VARA betreft Matthijs van Nieuwkerk weer de presentator. Ondanks het feit dat hij inmid dels aan de slag is als netmana ger van Nederland 3, de zender waarop De Gids wordt uitge- ■nchl zonden. Volgens de der van de VARA Nieuwkerk met gei twee petten dragen, kan deze zaken goed In het netoverleg is dit sprake gekomen en omroepen hebben moeite mee. Van Nieuwkerk zelf niet of hij doorgaat mi senteren van De Gids1 secretaresse laat hij v 'het nog niet duidelijk VEST o Wes inded topm Had ni do OOR l-Holl iramm Tot 2: cht-ex| rd-Holl Jnaal n )Babe 16.00 tem va omuz

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10