'Beleggingsadviseur slechte voorspeller' ECONOMIE Nederland hobbelt met euro achter rest Europa aan Onderzoek AFM naar aandelenlease A Greenpeace blaast actie af McDonald's frist ontbijtmenu op Koelkast en vriezer steeds zuiniger 'Filter' tegen ongewenste telefoontjes Fortis tegen logo-gebruik Better World Philips: 400 miljoenste scheerapparaat Dragados zet overname HBG door eede biermerk =tiwerij Crolsch ;oe - Brouwerij Grolsch iteert maandag een biermerk. Het nieuwe imt half mei op de markt, wordt nog zorgvuldig gehouden. Het merk is J voor de Nederlandse Grolsch merk krijgt een lOOh l' imago dat er toe moet gen het teruglopen van de v.k. msumptie te keren. 37.52 22.051 27.67 27.31 15.48 o; 29,00 76,40 24.49 69.84 3,37 13.19 27,00 47,10 39,00 45,05 56.25 34,67 00,00 97.30 73,23 36,40 9,62 72,75 03,00 76,75 52,80 76.50 26,25 39,50 46.44 20.05 80,00 62.00 51.70 38,50 71.60 16,30 06,00 43.50 51,55 82,00 15.20 17.45 6,66 16,73 58.85 39,40 25.70 32,64 28,73 45,00 donderdag 11 april 2002 lerhandelingen I vastgelopen De onderhandelin- er een nieuwe CAO voor 000 werknemers van 1 Nederland zijn gisteren open. De vakbonden u hun leden raadplegen ictiebereidheid peilen, igde een eindbod op tafel irziet in een structurele irhoging van drie pro- e bonden eisen vier pro- et concern is ook bereid nmalige uitkering van ro te betalen. De bonden 500 euro gevraagd, ge goede resultaten van neem. •euwenberg uitse handen ewaal - Spreeuwenberg g wordt door het Duitse old Mahla overgeno- iij het Nederlandse be- ;rken zevenhonderd n. Voor hen heeft de ime geen gevolgen, aldus wenberg. Het bedrijf is gen zeggen de grootste iële steigerbouwer van and. Naar verwachting 20 oo raac*van bestuur van 92*5o old Mahla eind mei ifinitief besluit. ;o Shoes e onder ijk - Winkelketen Tango lit Waalwijk is failliet. De ;lt in Nederland 15 win- 150 werknemers en ok winkels in Duitsland Dstenrijk (6) en Tsjechië Belgische eigenaar Van den stelt dat een 'te roei' en 'te veel investe- de oorzaak van het fail- nt zijn. Volgens de cura- ben zich drie kandida- neld die de keten willen 72.00 31,85 29,50 70,50 38,76 13,95 33,10 89,00 32.00 40,97 43,25 70,10 i3,38pien. 52,15] 75,50 «"«ut van 04.001 73,1011 5,501 32 21 ^et ^^ete textiel" 98 50pe Watermolen in Hel- 64!25b gekocht door vier le- het managementteam. 12;28fVatermolen» onderdeel 54,oojKoninklijke Textielgroep "Me, werken 42 mensen, 66,i5p hen worden ontslagen. 67.50pkten de curatoren van ffiisfee maand failliet ver- i9!2oj Koninklijke Textiel- 93O0iisteren bekend. jim-campagne ijker handel Ifatermolen cong/genève - De hulp- fatie Oxfam is een we- le campagne begonnen lijker regels in de we idel. De huidige regels :r toe dat rijke landen ijker worden, aldus Ox- io Ide campagne Make Tra- (Maak handel eerlijk) met name de ge'ïndu- erde landen opgeroe- armere landen betere te geven tot hun mark- I ngere regels rtanken op zee 45 30 sburg - Het Europees f o lent wil strengere regels 95 Pt overtanken van brand je zee. Zo moet er een ver- go ^nen voor overtanken of 55 en bij slecht weer, om ngelukken en milieu- 95 te voorkomen. Ook 50 unkeren verboden te 50 de veiligheid van be- 95 hg of passagiers gevaar let Europees Parlement 'steren een voorstel van se liberaal Sterckx die itte voor het aanscher- 05 n de regels voor het per 65 it volgen van bewegingen iePen- ,70 I lerzoek naar tanken Kirch 82 De toezichthouder op 37 (nriële sector (BAKred) in oq ind onderzoekt de rol '25 banken in de ondergang 65 concern van media ns at Leo Kirch. Voor het 40 !oek zijn consultants van |o rs Lybrand ingescha- 5 'e eerste resultaten wor- 00 mei verwacht. Kirch ging J° leze week ten onder '27 f11 schuldenlast van ten- |6,5 miljard euro. Voor "onderneming KirchMe- "onder de tv-zenders ProSieben vallen, is n betaling aange- De betaal-tv-divisie 'aarschijnlijk later deze 'nzelfde lot. kampen - Een actie van Greenpeace bij de Kampen- se houthandel Wijma liep gisteren uit op een con frontatie met de werknemers van het bedrijf. Ze be dreigden de actievoerders en journalisten en gooi den met stenen en hout. Een journalist van het VARA-programma Vroege Vogels en cameraman nen van SBS6 doen aangifte wegens mishandeling, aldus de politie. Greenpeace blies de blokkade voor tijdig af en een aantal actievoerders moest onder politiebescherming het terrein verlaten. De milieu organisatie wil dat het bedrijf stopt met het aanko pen van illegaal gekapt hout en overgaat op duur zaam bosbeheer. Volgens Greenpeace laat het be drijf in Afrika tropische regenwouden met een hoge ecologische waarde kappen. Het bedrijf zegde toe de leveranciers onder de loep te nemen en te inven tariseren of deze bedrijven volgens de regels en wetgeving werken. Wijma heeft wereldwijd 1300 mensen in dienst, van wie er duizend in Afrika wer ken. Op de foto: actievoerders in een kraan worden bespoten. Foto:WFA/Freddy Schinkel amsterdam/gpd - McDonald's Nederland wil per jaar met 10 tot 15 procent groeien en werkt daarom aan nieuwe services als intemetzuilen, uitgebreid ont bijt en studentenmenu's. Het hamburgerconcem wil ook elk jaar ongeveer vijfden nieuwe restaurants openen. Directeur Paul van der Stoel gaf zijn toekomstvisie gisteren in Amsterdam. „In de tweede helft van dit jaar bieden we een ver beterd ontbijt aan. Met het stu dentenmenu is al geëxperimen teerd in Groningen en Utrecht. Op vertoon van hun OV-jaar- kaart krijgen studenten een groot menu voor de prijs van een medium. Want studenten eten nu eenmaal veel en hebben niet zo veel geld." De ambitie van McDonald's strekt verder dan het openen van het 250ste filiaal in 2003. Van der Stoel: „Wij willen voor keurswerkgever in de retail wor den. Bovendien wil McDonald's een afspiegeling zijn van de sa menleving." Dat lukt, volgens de directeur. „Van onze werkne mers is veertig procent van niet- Nederlandse afkomst, van de managers is dat 35 procent." Om die voorkeurspositie te ver werven, werkt McDonald's met een eigen scholingstraject: ie mand die in dienst treedt, krijgt gedurende zijn gehele diensttijd bijscholing in zowel het restau rant als op het opleidingscen trum in Amsterdam. Werkne mers die in de keuken beginnen kunnen zo opklimmen tot fili aalchef. Directeur personeel Hans Blaauw: „Bij McDonald's Nederland werken 15.000 men sen. Vooral het binden van jon geren is lastig. Die willen niet di rect voor langere tijd ergens aan de slag. Toch krijgen ze de op leiding. Helpt het niet bij McDo nald's, dan misschien voor de verdere carrière." zoetermeer/anp - Consumenten hebben vorig jaar 1,75 miljard euro aan grote huishoudelijke apparaten besteed. Dat is zes procent meer dan in 2000. Ook de markt voor kleinhuishoudelijke arti kelen liet een groei zien tot-600 miljoen. Vooral energiezuinige apparatuur is in trek, aldus de Ver eniging leveranciers van huishoudelijke apparaten in Nederland (Vlehan). De invoering van de premie voor energiezuinige apparaten werpt zijn vruchten af. Na de premie verhoging van 50 tot 100 euro is de verkoop van dit soort koelkasten en vriezers vorig jaar 'enorm gestegen'. Het aandeel van de zuinige en extra energiezuinige types, die sinds vorig jaar op de markt zijn, bedraagt nu respectievelijk zes en twee procent. „De ontwikkeling in de laatste maanden doet verwachten dat deze groei stevig zal doorzet ten. Van de 623.000 vorig jaar verkochte wasauto maten droeg maar liefst 88 procent het energiela- bel A", meldde de Vlehan. De verkoop van inbouwapparatuur stond onder druk door tegenvallende resulaten in de keuken branche. Het aantal verkochte filterkoffiezetauto- maten steeg daartegen met 23 procent tot ruim één miljoen. Na de explosieve groei van espresso-apparatuur in 2000 daalde de markt hiervoor het afgelopen jaar licht. Toezichthouder in actie na duizenden klachten gedupeerden amsterdam/leiden/anp - De Autoriteit Fi nanciële Markten is een onderzoek begon nen naar de aandelenleaseconstructie van de in Leiden gevestigde Dexia-dochter Le gio. Ook soortgelijke constructies van ande re aanbieders worden onderzocht. De beurstoezichthouder reageert daarmee op enkele duizenden klachten naar aanlei ding van het tv-programma Radar. Dat be steedde ruim twee weken geleden aandacht aan het Legio-product. Via de internetpagi na konden gedupeerden een klachtenbrief naar Dexia, het moederbedrijf van Legio, versturen. Duizenden mensen voelen zich bekocht. Ze leenden via Legio geld dat in aandelen is belegd, waarbij de koerswinsten onder meer de kosten van de lening moeten dekken. Door het slechte beursjaar raakten vorig jaar veel klanten echter in moeilijkheden. Som migen bleven zelfs met een schuld zitten. Gedupeerden klagen dat Legio nauwelijks heeft ingeschat of de klanten het financiële risico wel kunnen dragen. Ook zou bij af sluiting onvoldoende voorlichting zijn gege ven en zou Legio bij ongunstige koersen aandelen gekocht en verkocht hebben. „We onderzoeken of aan de zorgplicht is voldaanaldus de woordvoerder van de Autoriteit FM. Een speciaal team gaat zich met de aandelenlease bezighouden. De toe zichthouder doet in de regel geen medede lingen over lopende onderzoeken, maar ziet vanwege 'de maatschappelijke onrust' in dit geval af van de geheimhoudingsplicht. De Consumentenbond en Radar laten advo caat Schonewille onderzoeken of de klach ten tot een rechtszaak tegen Legio kunnen leiden. Volgens SchonewiHe zal zijn advies begin volgende week klaar zijn. Dexia Nederland zegt in een reactie het on derzoek naar de aandelenlease met vertrou wen tegemoet te zien. Zelf zegt de bank de klachten grondig te onderzoeken. Dexia maakte gisteren tevens bekend dat het vier vastrentende beleggingsfondsen van Legio wil laten opgaan in twee fondsen van La- bouchere. Volgens een woordvoerder heeft deze ope ratie niets te maken met de ophef rond Le gio. „Deze fondsen, die niets te maken heb ben met aandelenlease, zijn in onze ogen te klein om zelfstandig door te gaan. Daar zijn de kosten per fonds te hoog voor." rotterdam/anp - Beleggingsad viezen van financiële instellingen hebben op korte termijn weinig voorspellende waarde. Dat con cluderen onderzoekers E. Hey- denrijk en A. Plantinga in het nieuwste nummer van econo- menvakblad Economische Statis tische Berichten (ESB). Ze onder zochten de adviezen die ABN Am- ro, Delta Lloyd, Van der Hoop, ING Barings, Insinger en IRIS in 2001 gaven. Vier van de zes adviseurs gaven adviezen die geen waarde ble ken te hebben of zelfs beter te gengesteld opgevat hadden kunnen worden, aldus de on derzoekers. Alleen de adviezen van Insinger en Delta Lloyd blij ken een goede voorspelling. Wel erkennen de onderzoekers dat op langere termijn de ande re adviezen wel waarde kunnen hebben. In dit onderzoek beke- apeldoorn/gpd - Consumenten kunnen ongewenste reclame via telefoontjes, drukwerk, e-mails en sms'jes gemakkelijker buiten de deur houden. De belangen vereniging voor bedrijven in de direct marketing (DMSA) open de deze week de mogelijkheid om met een 'infofilter' een blok kade voor reclame-uitingen op te werpen. Het filter heeft de zelfde werking als de ja/nee sticker op een brievenbus. De consument kon al een briefje schrijven naar de DMSA maar veel mensen vonden dit lastig. Wie internet heeft, kan via www.dmsa.nl de toestroom van reclame stoppen. Er kan worden gekozen uit direct mail (ge adresseerd reclamedrukwerk), telefoon (vast en mobiel en eventueel geheime nummers), e-mail, sms en telefonische en quêtes. Ook de branchevereniging voor callcenters en marktonderzoe kers werkt mee. Bij de DMSA zijn ruim 500 bedrijven aange sloten. De leden hebben zich verplicht hun adresbestanden zodanig op te schonen dat men sen niet meer ongewenst wor den lastig gevallen. Bedrijven en organisaties die niet meedoen moeten de bela gers zelf benaderen om de toe stroom te stoppen. De DMSA probeert ook buitenlandse re clame te weren door de meldin gen door te geven aan de Ameri kaanse zusterorganisatie. ken ze het rendement over vier weken na het afgegeven advies. Daarbij moest een aandeel dat een koopadvies kreeg in die pe riode bovengemiddeld preste ren, oftewel beter dan het beursgemiddelde van de AEX- index. Opvallend is het volgens Hey- denrijk en Plantinga dat de ad viezen in het slechte beursjaar 2001 zeer optimistisch waren. Ze vermoeden dat het dubbele belang dat grote (zaken)banken als ABN Amro en ING hebben daar de oorzaak van is. Ameri kaans onderzoek toont aan dat banken met emissieactiviteiten positiever zijn in hun advies dan instellingen die weinig of geen bedrijven naar de beurs brengen of financieren. Dat juist twee instellingen die relatief weinig met kredietverle ning en aandelenemissies te maken hebben, betere voorspel lingen doen onderschrijft vol gens de beide onderzoekers de ze stelling. De publicatie komt op het mo ment dat in New York door Jus titie een groot onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke belan genverstrengeling tussen analis ten en zakenbankiers op Wall Street. Merrill Lynch, een van de banken die Justitie op de korrel neemt, wijst de beschuldigingen van de hand. Volgens de zaken bank zijn e-mails, die via dag vaardingen zijn opgeëist, uit hun verband genikt. ING laat in een reactie weten geen onderwerp van onderzoek in de VS te zijn. „We zijn slechts heel bescheiden aanwezig in New York nadat we vorig jaar de Amerikaanse tak van Barings aan ABN Amro verkochten", al dus een woordvoerder van de bank. ING heeft nog zes analis ten op Wall Street. amsterdam/anp - Fortis denkt aan een rechtszaak tegen de Better World Foundation, om dat die het banklogo gebruikt om investeerders te werven. De bank heeft wel een gesprek ge had met vertegenwoordigers van het ideële beleggingsfonds, maar tot samenwerking is het nooit gekomen. De Better World Foundation belegt in cacao- en bananenprojecten in ontwikke lingslanden. SER-voorzitter Wijffels heeft zich inmiddels teruggetrokken uit het comité van aanbeveling van het fonds. Fractievoorzitter Rosenmöller van Groenlinks deed dat al eerder nadat hij sig nalen kreeg dat er iets niet pluis was met het keurmerk. Oprichter Roelevink zegt de fol ders met het Fortis-logo te heb ben getoond aan de bank. Die zou daarop niet hebben gezegd dat het niet mocht. „Dus ik zie niet in wat er verkeerd aan is." drachten - Elektronicaconcern Philips heeft giste ren zijn 400 miljoenste scheerapparaat gefabri ceerd. Directeur Veenhof van Philips Noord-Neder land toont het apparaat aan personeel en genodig den in de fabriek in het Friese Drachten nadat het van de lopende band kwam. De mijlpaal komt 63 jaar nadat de eerste Philishave werd gemaakt. Sindsdien zegt Philips gemiddeld 700 scheerappara- ten per uur te hebben verkocht. De Philishave werd ontwikkeld door professor Alexandre Horowitz (1904-1982). Het eerste exemplaar werd op 9 maart 1939 gefabriceerd. Vijf dagen later volgde de publie ke introductie op een beurs in Utrecht. Foto:GPD/Jan de Vries door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel/gpd - Ruim de helft van de Nederlanders vindt het 'moei lijk tot zeer moeilijk' om de acht euromunten te onderscheiden. Daarmee scoort ons land samen met Ierland het slechtst in Euro pa, zo blijkt uit onderzoek in op dracht van de Europese Commis sie. Nederland was vóór 1 januari van dit jaar - en ook kort na de introductie van de nieuwe munt - steevast een van de kop lopers in het enthousiasme over de euro. Nederlanders voelden zich het best geïnformeerd en konden nauwelijks wachten om de nieuwe munt in handen te krijgen. De eerste drie maanden heeft éen eind gemaakt aan de ze 'euroforie'. Het onderzoek toont aan dat ons land nu een van de hekkensluiters is bij het soepel omgaan met de euro. Gemiddeld had 36 procent van de burgers in de twaalf eurolan den medio maart nog een pro bleem met het herkennen van de euromunten, 61 procent heeft geen enkele moeite. In Ne derland daarentegen zijn de ver schillende muntjes voor 54 pro cent van de mensen een kop zorg, terwijl slechts 41 procent fluitend zijn boodschappen af rekent. Alleen Ierland scoort nog slech ter: 61 procent van de Ieren heeft problemen met de mun ten, 38 procent niet. Grieken en Spanjaarden hanteren de nieu we munt al bijna alsof ze nooit anders gewend waren: maar 15 procent zegt de munten moei lijk uit elkaar te kunnen houden. De zeven verschillende euro briefjes zijn wel voor vrijwel ie dereen (95 procent) in Europa goed te onderscheiden. Nederlanders houden verder stevig vast aan de gulden als re keneenheid. Bij de kassa zegt meer dan de helft (56 procent) de prijs snel om te rekenen naar de oude vertrouwde gulden. Al leen Duitsland streeft ons land hierin voorbij: 59 procent van de Duitsers denkt nog in D-Mar- ken. In heel de eurozone rekent inmiddels 17 procent van de burgers in euro's, 49 procent schakelt in gedachten terug naar de oude valuta om te weten hoe duur iets is. De negatievere houding in Ne derland tegenover de euro weer spiegelt zich ook in de vrees voor inflatie. In ons land ver denkt 82 procent van de burgers de winkeliers ervan de prijzen naar boven te hebben afgerond bij de omschakeling naar de eu ro. Daarmee zijn de Nederlan ders het wantrouwendste volk in Europa. Gemiddeld denkt 74 procent van de mensen in de twaalf eurolanden dat winkels en bedrijven stiekem hun prij zen hebben verhoogd. Het onderzoek geeft geen enkele verklaring voor de moeizame Euro leidde tot ongerustheid over prijsstijgingen Italianen blijven nog steeds in lires denken. Dat heeft minder met nostalgie te maken dan met de prijsstijgingen die het gevolg waren van de overstap op de euro. In veel winkels en op reke ningen, van nutsbedrijven bijvoorbeeld, wordt het lire-equivalent van het euro-bedrag nog steeds vermeld. „De euro zit in de broekzak maar de franc zit nog in het hoofd', vat de grootste Franse consu mentenorganisatie 'Que choisir' de situatie in dat land samen. „Brood, benzine en tabaksarti kelen worden zonder nadenken in euro's be taald. Tot 1 april waren de prijzen er bevroren en een legertje inspecteurs van de prijscontro- ledienst was dagelijks op stap om naleving te controleren. Over het algemeen hebben mid denstand en grootwinkelbedrijf zich er goed aan gehouden, is de conclusie. De Duitsers voelden zich kort na invoering al bestolen. De prijzen stegen exorbitant, zo voel de het althans. Bild ging op onderzoek. Voor een lange lijst levensmiddelen betaalde het massablad slechts 71 cent meer. Produkten als brood en chocolade werden zelfs goedkoper. Ook in België klaagt de consument. Met één verschil: de Belgen kijken niet zozeer naar de kosten voor en na 1 januari als wel naar de kos ten van levensonderhoud in hun buurlanden. Want met de euro werd het internationaal ver gelijken van prijzen een stuk gemakkelijker. Wat blijkt: nogal wat producten zijn een stuk duurder dan elders. Mineraalwater is veel voor deliger in Frankrijk en oploskoffie en diep vriespizza kan de Belg beter in Nederland ko pen. Een enquête van consumentenorganisatie Test-Aankoop wees uit dat de prijzen sinds de komst van de euro gemiddeld met zeven pro cent zijn gestegen. ontvangst van de euro in ons land. Wel maakt het duidelijk dat minder dan de helft (49 pro cent) van de Nederlanders zich meer Europeaan is gaan voelen door de nieuwe munt. Dat is ruim onder het Europese ge middelde: 64 procent van de burgers in de eurozone geeft aan dat ze zich door de komst van de euro meer Europeaan zijn gaan voelen. ruswij k/anp - Het Spaanse bouwconcern Dragados zet de overname van het Nederlandse bouwbedrijf HBG door. De Spanjaarden krijgen in totaal 98,9 procent van de aandelen in handen. Het Spaanse concern biedt 756 miljoen euro voor HBG, 21,25 euro per aandeel. De Europese Commissie stemde gisteren in met de overname. Het bod maakt een einde aan de bagger- oorlog tussen Boskalis en Heij- mans die allenbei aasden op het Rijswijkse bouwconcern. HBG zit samen met Ballast Ne- dam in de bagger. Ballast Ne- dam mag tot 5 augustus beslui ten of het al dan niet samen met HBG in Ballast Ham Dredging wil blijven. Ballast bezit eender de in die combinatie maar heeft volgens contract het recht ook de rest te kopen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9