VN erkenden al na studie in 1999 schuld -MD m BINNENLAND 1 'We hebben daar onze stinkende best gedaan' Couzy: Vechten is nooit een optie geweest Van Kemenade rekende niet af met doofpot jduwen edend over )D-rapport 'Ik kan iedereen recht aankijken' Goed en fout Klaar terwijl u wacht! 0 °1 Jleg ege B&W rond sterdam erdam - Amsterdam heeft fieuw college van burge- Iter en wethouders. Dat fle komende vier jaar wer- jnder het motto 'Alleen het taat telt'. Het akkoord is middag door de fracties [vdA, WD en CDA goedge- i De PvdA krijgt 3 wethou- josten, de WD 2 en het wjzericoon »r Sex Court' veen - ChristenUnie-lei- Jüng wil de Kijkwijzer uit- tn met een vuilnisbak- Itje. Deze zou symbool »n staan voor program me echt niet kunnen'. Ve- fcnkt daarbij aan Sex I Temptation Island en nma's met 'buitensporig |d'. Veling deed zijn voor- i gisteren tijdens een ver- gsavond in het Drentse ;veen. De kijkwaakhond VI voerde begin vorig jaar kwijzer in om kijkers te neren over de inhoud van imma's en films. itie arresteert fans Amstelcup Udam - De politie heeft [ivond in Amsterdam 46 Isupporters aangehou- n de ArenA werd de halve lom de Amstelcup tussen n PSV gespeeld. Voor de trijd hield de politie 41 ans aan. Tijdens en na de tijd kwamen er nog vijf rters van beide clubs bij. jlitie greep voor de wed- i, toen in de binnenstad bnfrontatie tussen de twee prtersgroepen dreigde. dslag door i met HIV I- Een 32-jarige man uit teloo is gisteren door de tank in Assen veroordeeld K maanden voorwaardelij- fetraf en 240 uur dienstver- j. De rechtbank achtte f huldig aan poging tot Bag, omdat hij seks had ir condoom met zijn (in terwijl hij wist dat hij ?t was met het HIV-virus. irt/gpd - ,,Ik kan dit |land niet als toerist bekij- it ik word hier voortdu- irinnerd aan het leed en in mijn eigen land. Door ;er van de Dutchbatters ier nooit willen blijven." Abdurahmanovic (47) is de vier vrouwen uit Sre- die op uitnodiging van terkerkelijk Vredesberaad ijf dagen in Nederland rband met het verschij- het NIOD-rapport. woedend en zeer onte- over het NIOD-rapport, Dutchbat eigenlijk wordt liliteerd. Daarom verlie- vrouwen halverwege de Itatie samen met IKV'er mstijde zaal. „Wij wilden daar lal niet naar luisteren", it Hajra Catic (58) die e ik ejhaar man ook haar zoon inS*. „Dutchbat heeft onze s zoen opgeofferd om vrou- daajen kinderen te redden ie heeft het recht om nk direr te beslissen?" o'n cpben in het uittreksel van l kuibport al zoveel dingen ge- lan fin die niet kloppen dat ze ippeÉ twijfelen aan de be- Ik waarheid van het hele rap- sooraWe hadden gehoopt van- etenpe waarheid te kunnen ho- lar we hebben nog geen leel van de waarheid ge- zegt Hasa Selimovic Als Verbitterd. Zij verloor niet If hejhaar man, maar ook haar dan jonen en broer. Neder- t?" Vil de schuld van de geno- pn zich afschuiven." donderdag 11 APRIL 2002 Dutchbatters voelen zich opgelucht en in hun eer hersteld door Hans Leber assen - Dutchbatters zien het Srebrenica-rapport van het NIOD als een verlate rehabilitatie. Na jarenlange ontken ning van hun inspanningen in de moslimenclave is er ein delijk een onderzoek dat hun werk in Bosnië waardeert. Achteraf, dat wel. Ruim tweehonderd Dutchbatters die de val meemaakten, verzamelden zich gisteren in Assen. Ze komen met het hoofd omhoog de poort uit van de Johan Willem Friso-kazeme in Assen, de Dutchbatters. Dat was 's ochtends heel anders, toen ze een beetje als bange vogeltjes het kazemeterrein opliepen. „We wisten niet wat er komen ging, misschien kregen we opnieuw een klap in de nek." Nu zijn ze gerehabiliteerd, vindt Je roen Smeets uit Roermond. „En ik hoop dat de mensen nu eindelijk willen aannemen dat we daar ons stinken de best hebben gedaan." Smeets is opgelucht, dat wil-ie best toegeven. Hij was 22 toen hij de val van de enclave meemaakte. De afgelopen jaren moest hij telkens weer narigheid over Dutchbat aanhoren. „Daar word je wel een keer flauw van. Ik hoop dat dat nu een beetje anders wordt." Het scheelt nogal, of je wel of niet op een verjaardag moet uitleggen waarom je niet schuldig bent aan de dood van duizen den mensen." Maatschappelijk werker Dijkema had gistermorgen de herinneringsbadge van Srebrenica al opgespeld, iets wat niet veel Dutchbatters na het debacle hebben gedaan. Maar Dijkema is strijdbaar: „We gaan met een blij ge moed de poort uit. De spanning van vanochtend is ver- Karremans voelt zich niet gerehabiliteerd Dutchbat-commandant Karremans voelt zich niet gerehabiliteerd door het NIOD-rapport over de val van Srebrenica. Tegen het NOS-Joumaal sprak hij gisteren de hoop uit dat Dutchbat ooit van alle smet wordt gezuiverd, maar Karremans voegde er direct aan toe dat hij niet denkt dat dat zal gebeuren. „Ik trek me dat persoonlijk heel erg aan." Hoewel uiterst voorzichtig in zijn formuleringen heeft Karremans ook het nodige aan te merken op de landmachttop. In het licht van de NIOD-kritiek op bevelhebber Cou- zy merkt Karremans op dat 'hij wel het gevoel heeft gehad dat er eerder en meer duidelijkheid geschapen had mogen worden'. dwenen." Dijkema was in Srebrenica zelfs pastor voor de eenheden. „Van protestantse huize, en er is in die bange dagen veel gebeden. We zijn kapot gegaan van angst." Ook in Assen aanwezig was kolonel Karremans, die als commandant van Dutchbat voor ontelbare tv-stations op de wereld verscheen in een ontluisterende borrelses sie met generaal Mladic. Hoewel het rapport ook voor hem niet ongunstig uitvalt, staat hij de pers niet te woord. Karremans regisseerde ook al eens de uitgave den haag/gpd - „We zijn tekort geschoten. Er zijn fouten ge maakt. Door de internationale gemeenschap, en ook door Ne derland. Er zijn twee dingen: of je faalt of je hebt succes. Dit was duidelijk geen succes." Aldus premier Kok in een eerste reac tie op het NIOD-rapport. Hij spreekt van 'indrukwekken de, gedetailleerde en volledige beschrijving' door het instituut voor oorlogsdocumentatie. En hij deelt de kritische analyses grotendeels. „Ik kan iedereen recht in de ogen kijken. Ook na dit rapport. Öc sta voor wat ik heb gedaan en niet heb gedaan. Heb op geen enkel moment mijn rol verzaakt." Of hij zich persoonlijk verant woordelijk voelt voor het dra ma? „Aan de politieke en staats rechtelijke verantwoordelijkheid heb ik genoeg. Die last is te dra gen." Schuldig aan de gewelddadige dood van 7.500 moslims is er maar één, benadrukt Kok. „En dat is generaal Mladic. Hij deel de de lakens uit, samen met die Servische moordcommando's van hem." Van Mierlo, Van Aartsen, De Crave, Kok en Hermans (v.l.n.r.) luisteren aandachtig naar NIOD-directeur Blom. Foto: GPD/Harmen de Jong door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes den haag - Landmacht-generaal b.d. Hans Couzy staat pal achter zijn mannen, ook al is hij inmiddels uit dienst. Couzy, bevel hebber van de landmacht tijdens de val van de moslimenclave Srebrenica in juli '95, concludeert dat het onderzoek van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (NIOD) 'recht doet aan de inzet van Dutchbat'. Maar hij verwerpt de kritiek op zijn eigen functioneren en dat van de rest van de landmachttop. Het NIOD-onderzoek verwijt de land machttop dat doelbewust informatie werd achtergehouden voor de toenmalige minister van defensie Voorhoeve. Dat slaat dus op u? „Dat wordt steeds gezegd. Maar er was een crisiscentrum bij de landmacht en een op het ministerie. Van elke brief bij ons ging een kopie naar de minister. In beginsel kregen ze elk bericht. Natuurlijk ls er wel eens eentje niet doorgezonden •maar dat was geen bewust beleid. Zoiets gebeurt in.de hectiek van het moment, als er vierhonderd telegrammen binnen komen." Maar lag dat niet ook aan de verhouding tussen u en de minister? U kon toch niet zo goed overweg met Voorhoeve? „Je kunt 86 kisten met informatie geven aan de minister. Je maakt een keuze wat voor hem van belang is. Maar je maakt nooit een goede keus. De vraag is of een minister elk detail moet weten. Voorhoe ve zat bijna zelf leiding te geven aan de operaties. Hij zat links en rechts te bellen en opdrachten te geven. Zijn betrokken heid was buitengewoon groot, maar ver standig is het niet. Want hij begreep sommige dingen niet. Hij heeft niet Landmacht-generaal b.d Couzy. Foto: GPD/Harmen de Jong doorgeleerd voor militaire vaktaal. Het probleem is: oorlogvoering gaat heel cha otisch. Dat realiseerde hij zich niet. Voorhoeve krijgt van het NIOD het verwijt dat hij geen grip had op de defensieorga nisatie. Herkent u daar iets van? „Dat is wel waar. Het is niet zo dat wij niet loyaal zouden zijn. Maar dat zal Voorhoeve voortdurend gezegd hebben tegen het NIOD. De koninklijke land macht is echt loyaal geweest." Het onderzoek meldt dat landmachttop en kabinet geen belangstelling hadden voor het aanbod van de Amerikaanse CIA om de troepen van de Serviërs en die van de moslims in de enclave af te luisteren. Mede door gebrek aan inlichtingen kwam de val van Srebrenica als een volslagen verrassing. Waarom wilde u die informa tie niet? „Dat past niet in de onpartijdigheid van de Verenigde Naties. Als troepen leve rend land moet je je niet bemoeien met de daadwerkelijke uitvoering: er waren 26 landen die eenheden leverden, dan wordt het een puinzooi. Engeland en Frankrijk deden dat wel, maar dat zijn grote landen, die zitten in de Veiligheids raad. Als Nederland heb je absoluut geen invloed. En dan nog. Als we het eerder hadden geweten, dan konden we vanuit Den Haag niets doen. De Verenigde Na ties wilden immers niet vechten. Vechten is nooit een optie geweest." NIOD trekt van leer tegen oud-commissaris van de koningin den haag/gpd - Oud-commissaris van de koningin van Noord-Holland Van Kemena de heeft te snel en te beperkt onderzoek ge daan naar de vraag of de landmachttop doelbewust haar onwelgevallige kwesties in de doofpot heeft gestopt. Daarmee heeft Van Kemenade zich volgens het NIOD voor het karretje laten spannen van defensieminister De Grave. „Vrij pijnlijk", zo karakteriseren enkele Ka merleden het oordeel van het NIOD over de rol van Van Kemenade in de nasleep van de Srebrenica-affaire. „Ik heb dat onderzoek naar eer en geweten gedaan", zegt Van Ke menade, recent benoemd tot minister van staat. Hij werd in augustus 1998 gevraagd onder zoek te doen naar de vraag of defensieper soneel de waarheidsvinding rond Srebreni ca doelbewust had belemmerd. Aanleiding voor het onderzoek waren diver se affaires die opdoken in de media. Een daarvan was die van het fotorolletje dat de fensie had verprutst. Na zes weken conclu deerde Van Kemenade dat er helemaal geen sprake was van een doofpot. Hij bekritiseer de wel diverse onderdelen van de defensie organisatie. Volgens het NIOD heeft Van Ke menade forse steken laten vallen. Zo sprak hij niet met een aantal spilfiguren en vroeg hij vaak niet systematisch door. Ook maakte hij bij aanvang van de gesprekken standaard de opmerking: „Vertrouwelijke informatie waar ik helemaal niets mee kan doen, wil ik niet weten." Volgens het NIOD hebben zijn gespreks partners zich daardoor mogelijk belemmerd gevoeld vrijuit te spreken. Van Kemenade zegt wel degelijk goed door gevraagd te hebben. „Bij deze gesprekken zijn wij niet gestuit op systematische onwil bij Defensie. Maar als je vier jaar langer on derzoek doet, zoals het NIOD, stuit je daar wellicht wel op. Ik heb heel nadrukkelijk geen onderzoek gedaan naar de val van Sre brenica zelf. Het ging mij er alleen maar om COMMENTAAR van zijn (later zwaar bekritiseerde) boek met een precie ze mediacampagne. Tijdens een door Defensie georganiseerde persbijeen komst waarbij (ex)Dutchbatters rondlopen die nog steeds militair zijn, wordt hoog opgegeven over Karre mans. „Hartstikke mooi dat-ie er was", zegt majoor Ha- geman uit Assen achteraf. Maar buiten laat een anonie me Dutchbatter weten geen goed woord voor Karre mans over te hebben. „Laat ik het zo zeggen: ik heb niks met die man. Helemaal niks. Maar ik vond het wel knap van 'm dat hij hier ook was." Een ander verschil tussen militairen en ex-militairen is de reactie op het NIOD-rapport. De eersten die zich tij dens een korte persbijeenkomst presenteren, willen niet van 'opluchting' of 'eerherstel' spreken, omdat ze vin den dat dat niet kan met zo'n 'tragedie' van duizenden doden als achtergrond; allen gebruiken dit woord, het is ze wellicht ingefluisterd door voorlichters van het mi nisterie. De ex-militairen daarentegen komen er bij de poort duidelijk voor uit dat ze opgelucht zijn en spreken ook over eerherstel. Gebeten hond voor de Dutchbatters was gisteren voor man Mient-Jan Faber van het IKV (Interkerkelijk Vre desberaad) die het rapport met de grond gelijk maakte. Tijdens de presentatie in Den Haag verliet Faber boos de zaal, met medeneming van moslimweduwen uit Sre brenica. Dijkema verwoordde de gevoelens van de Dutchbatters: „De Koude Oorlog is voorbij, mijnheer Faber heeft niets meer te doen en gebruikt nu Srebrenica om zichzelf weer belangrijk te maken. Daarbij misbruikt hij deze vrouwen uit Srebrenica." In tijden van oorlog zijn goed en fout vaak onhanteerbare begrippen. Wie de dood in de ogen kijkt, neemt besluiten die later moreel vaak nauwelijks meer tè bevatten zijn. Dutchbat kwam in 1995 in Srebrenica in zo'n ónmogelijke situatie: een dreigende humanitaire ramp. een feitelijke etnische zuive ring, het risico van de moord op duizenden moslimmannen. Alleen moralisten als DCV-voorman Faber weten dan achteraf een gemakkelijk soort gelijk te halen. Het NIOD-rapport over de Srebrenica-tragedie praat terecht niet over 'schuld' van de blauwhelmen, maar legt bloot hoé zij door de Europese en Nederlandse politiek bijna onafwendbaar naar het duivelse dilemma werden gevoerd. Fout zijn na de oorlog is iets heel anders. De legertop, onder leiding van de generaals Couzy en Van Baal, deed er na Sre brenica alles aan het eigen blazoen schoon te poetsen. On welgevallige informatie werd weggemoffeld, de minister werd slecht geïnformeerd. Waar de uitzending van Dutchbat begon als een demonstratie van hef paradepaardje van de luchtmobiele brigade, mocht hèt promotiefilmpje ook 7.500 doden later niet worden verstoord. Minister van defensie De Grave gaf vlak na zijn aantreden opdracht uit te zoeken of de legertop er bewuste doofpot praktijken op na heeft gehouden. Onderzoeker Van Kemena de pleitte de generaals razendsnel vrij. Het NIOD velt een hard oordeel over Van Kemenade: hij was er vooral op uit op korte termijn orde op zaken te stellen, en was minder geïnte resseerd in 'waarheidsvinding'. Aanwijzingen voor een doof pot 'onderkende Van Kemenade iliet', aldus het NIOD. Dat is een vernietigend vonnis. Van Kemenade heeft de nasleep van Srebrenica opgevat als een bestuurlijk klusje. In werke lijkheid ging het om de grootste naoorlogse massamoord in Europa. Couzy is gepensioneerd, Van Baal geptomoveerd. Zij verdie nen het niet langer in uniform of als 'generaal b.d.' rond te lopen. En Van Kemenade is zijn zojuist verworven eretitel van minister van staat niet waard. Wie genocide toedekt, is moreel pas echt fout. U hoorde kort na de val van de enclave dat een pantservoem.bg van Dutchbat over een aantal moslims gereden zou zijn. Waarom meldde u dat niet? „Ik vond het doorgeven van het overrij den niet belangrijk. De sergeant kreeg opdracht om weg te rijden maar kon dat niet. Er waren zoveel vluchtelingen op en rond het voertuig van die sergeant, hij leek de rattenvanger van Hameien wel. Er werd geschoten en hij reed in paniek door. Later hoorde hij dat hij waarschijn lijk over enkele vluchtelingen was gere den. Ja, in oorlogstijd gebeuren dat soort dingen. Hoe triest ook. Maar wat ik be langrijker vond, was dat dezelfde militai ren meldden dat er gevechten waren uit gebroken tussen moslims onderling: mensen die wilden vluchten werden te gengehouden. Dat had ik nog niet eerder gehoord dus dat meldde ik aan Voorhoe ve. Dat raakte me het meest." Wat moet er nu gebeuren na het NIOD- rapport? „Ik ben nog steeds voor een parlementai re enquête. We hebben nooit afgerekend met het Srebrenica-trauma. Er is altijd veel aandacht geweest voor de fouten in de uitvoering, het NIOD heeft ook veel aandacht besteed aan de politieke be sluitvorming, die was tot nu toe onderbe licht. Een enquête is een goed middel om de waarheid boven tafel te krijgen. En er iets van te leren." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Hoewel de Bos- nisch-Servische generaal Mladic volgens het NIOD de hoofdschul dige is aan de massamoord in Srebrenica, legt het Nederlandse onderzoeksinstituut een gedeel de verantwoordelijkheid neer bij de Verenigde Naties. Maar daar van zal de volkerenorganisatie niet erg zijn geschrokken, want al in 1999 hebben de VN na een ei gen onderzoek schuld erkend. Volgens het NIOD slaagden de Verenigde Naties er niet in de 'veilige' moslimenclave Srebre nica te beschermen. De VN faal den, omdat het secretariaat te lang bleef geloven dat het de wede kon handhaven terwijl er helemaal geen spraken was van wede, aldus VN-secretaris-gene- raal Annan in 1999. Er was niet eens sprake van een staakt-het- vuren in Bosnië. De veronder stelling dat de VN-wedestroe- pen desondanks zouden wor den gerespecteerd, bleek in de praktijk onjuist, zo staat in het VN-rapport te lezen. Het beleid dat door de interna tionale gemeenschap was uitge stippeld (een wapenembargo, humanitaire hulp en veilige plaatsen) in reactie op de oorlog in Bosnië, schortte aan alle kan ten, zo stelde de secretaris-ge neraal vast En al voor de aanval op Srebrenica was het voor de VN en alle, lidstaten duidelijk dat de veilige plaatsen niet veilig waren. Dutchbat was licht bewapend en de VN-top was uitermate huiverig voor het gebruik van luchtsteun. We hadden niet door dat de Serviërs de enclave aanvielen met het doel de Bos- niërs uit te roeien, zegt Annan in het rapport. Hij erkende dat niets was gedaan met verzoeken om luchtsteun van Dutchbat, maar hij weet dat voor een deel aan onduidelijke rapportering vanuit de enclave. Een woordvoerder van Annan liet gisteren weten te willen wachten met een reactie op het NIOD-onderzoek totdat de VN het rapport goed hebben bestu deerd. „We hebben aan het on derzoek meegewerkt en juichen elke poging om licht te laten schijnen op deze zaak toe", al- dus woordvoerder Haq. (advertentiès)- antwoord te krijgen op de waag of De Grave zijn defensieapparaat kon vertrouwen. Daar kan een minister niet jaren op wachten." Zijn conclusie dat de samenwerking en communicatie binnen de defensieorganisa tie haperden, was volgens het NIOD een wel erg algemene slotsom. Van Kemenade richtte zich puur op manke menten in de organisatiestructuur. De be vindingen dat de problemen mogelijk ook werden veroorzaakt door onwil of bewuste tegenwerking, werkte hij niet verder uit. Al met al heeft Van Kemenade zich meer la ten leiden door de noodzaak óm op korte termijn orde op zaken te stellen dan door waarheidsvinding, stelt het NIOD. Van Ke menade bood zijn opdrachtgever de moge lijkheid om te breken met het verleden door Defensie te bekritiseren zonder het van kwade trouw te beschuldigen. De Grave reageerde inderdaad opgelucht en nam de conclusies van het rapport onver kort over. 4 roomschijven en 4 siavinken samen €5,50 Uren in de keuken staan? Wdnec! Want tijdens de sprintweken t/m 11 mei heeft de Keurslager tal van snelle aanbiedingqjxoals kip, salades en kant-en-klaar gerechten. In een handomdraai u de lekkerste maaltijden op tafel. Klaar, terwijl \i maar eventjes wacht. En voor nog meer snelle tips trekt u een sprintje naar: wwwJceurslager.nl I >yu /Oa~V tpttyx&tcrs.! Gezond leven? Dat kan nu. Bij dc grootste spedaalzaak voor je gezondheid en tjér adres voor handige hulpmiddelen. Van MocddAik- en cholesierol'metcr tot orthopedische lig/zitkussens en van het grootste assortiment vitamines tot luchtbehandelaars. knikken, spoubraces en scoótm.^'V Gratis deskundig advies en altijd leuke aanbiedingen.' DE GEZONDHEIDS/l WINKEL >;•- Haarlemmerstraat 190 - Leiden - Telefoon: 071 - 5140657

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3