Pronk en De Grave in zwaar weer Stasi-spion in 1987 actiefin lab Universiteit Leiden Kamerlid wil eind aan Leidse regeling illegalen Zoetermeerders kraken boerderij Hazerswoude Gratis met de bus door de regio Leidsch Dagblad aël bezet i verlaat ntal dorpen Vakbond wil vervolging Couzy Zomerschilder Leidsch Dagblad okker kan nog :eeds terecht i snackbar NR. 42896 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 donderdag 11 APRIL 2002 inel steun odig voor fghanistan' dviseurs van eleggingen oorspellen slecht estolen fiets a zeven jaar •ruggevonden oppenhinksteeg ebruikt schouw !s drukmiddel agblad P 18.30 iNflZeit, Dtcallah, (071-5 18, 52,: 201, l nachtii. afschr ling PERP e per n geldt Dortokr P CAS5 k lezen, ant envattif lidsch ir. Vooi iSIg( n MD orbehi ïrij Dar ng vai wort tegt in kunt .V., A1 vallen#0 mlerd rdbd :eiisch. Ie ore Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [DE ANDERE JUWEUER Maarsraansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com den haag/gpd - De ministers De Grave (defensie) en Pronk (mi lieu) zijn in politiek zwaar weer terechtgekomen in de nasleep van het NIOD-rapport over de val van Srebrenica. Pronk zal volgens ingewijden morgen tijdens het kabinetsberaad fors worden ge kapitteld voor zijn 'voorbarige' uitspraken over deze zaak. De Grave beraadt zich op aftreden, nu gebleken is dat op zijn depar tement gevoelige informatie be wust is achtergehouden. De Grave zal morgen in de mi nisterraad de vraag op tafel leg gen of hij nog wel het vertrou wen van de Tweede Kamer kan vragen, gezien de harde conclu sies die het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) in zijn rapport trekt. Volgens het gisteren gepubli ceerde NIOD-rapport heeft de landmachttop opzettelijk infor matie achtergehouden die scha delijk zou zijn voor de reputatie van het eigen legeronderdeel. „Onkunde is al erg, maar onwil is veel ernstiger, omdat een mi nister dan zijn verantwoordelijk heid niet kan waarmaken", al dus De Grave gisteren. De Grave stelde na zijn aantre den in 1998 de commissie-Van Kemenade in, die binnen enkele weken concludeerde dat van een doofpot geen sprake was. Het NIOD neemt dit rapport- Van Kemenade niet serieus. „Het stond niet in het teken van waarheidsvinding", aldus het instituut. Een medewerker van de commissie onthulde dat de belangrijkste conclusie (geen doofpot) al halverwege het on derzoek door Van Kemenade zelf werd vastgesteld. Tot grote woede en ergernis van minister-president Kok verklaar de Pronk, ten tijde van de val van de enclave minister van ontwikkelingssamenwerking, eerder deze maand dat hijzelf en 'de politiek' hadden gefaald bij de val van de enclave. Aan over ste Karremans, bevelhebber van Dutchbat III in de enclave, zou den onduidelijke instructies zijn gegeven. In het NIOD-rapport wordt de genocide onder mos limmannen echter niet in ver band gebracht met falend poli tiek optreden van de Nederland se regering. „Pronk had zijn op merkingen beter bewaard voor de ministerraad aanstaande vrij dag", aldus De Grave. De Tweede Kamer debatteert 25 april over het rapport. Het kabi net komt volgende week met een reactie. CDA, D66, Groen links en de SP zijn voorstander van een parlementaire enquête over de val van Srebrenica. De voormalige bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal Couzy, moet strafrechtelijk wor den vervolgd voor zijn rol tij dens de val van Srebrenica. Dat stelt de militaire vakbond AFMP naar aanleiding van het NIOD- rapport. Volgens vakbondsvoor zitter Heerts heeft Couzy, in middels generaal buiten dienst, 'willens en wetens' het onder zoek naar de val van de Bosni sche moslimenclave tegenge werkt. Datzelfde geldt wat Heerts betreft ook voor de rest van de top van de Koninklijke Landmacht. Pagina Binnenland i: Meer over het NIOD-rapport on-ramallah/afp-rtr - Is- che troepen hebben afge- nacht 24 Palestijnse dor- de Westelijke Jordaanoe- ïrlaten. Elders op de West- bezette het leger weer 11 andere plaatsen. Tientallen en pantserwagens trokken :it, ten noorden van ih, en Daharyeh bij He- linnen. merikaanse minister van ïlandse zaken Powell vanavond in Israël ver- Gisteren besprak hij in ïd de crisis met VN-secre- J-jjgeneraal Annan, zijn Russi- [geljcollega Ivanov en EU-bui- ndcoördinator Solana. De e EU, Rusland en de VN i daarop gezamenlijk de e staat op zich terug te :n uit Palestijns gebied, nemers verwachten dat geen doorbraak bereikt. »p hierop werd vanmor- bodem ingeslagen toen ii* aëlische minister Lévy zei owell te horen zal krijgen raël doorgaat met de nüli- lu,(acties. Sharon zei eerder al boodschap te hebben aan ikaanse en andere oproe- jm zich terug te trekken uit llestijnse steden, alestijnse hoofdonderhan- r Erekat beschuldigt Israël ussen van meer dan vijf- 1 Palestijnen te hebben sinds eind maart. Het :he leger noemde eerder londerd gedode Palestij- Vooral in jenin zouden veel toffers zijn gevallen. Israëlische leger doodde listeren ook een leider van wapende vleugel van de ile Palestijnse groepering is. Die was verantwoorde- lor een groot aantal aansla- vaaronder die van gisteren i bus bij Haifa. Die eiste levens. •a Buitenland: 63131. ov" het Midden-Oosten hazerswoude-dorp - Vijf kra kers uit Zoetermeer hebben hun intrek genomen in een oude boerderij aan de Zuiddijk in Ha zerswoude-dorp. Het pand, dat eigendom is van projectontwik kelaar Cor Schaap, stond al ja ren leeg. Naast de boerderij mag Schaap na twintig jaar procede ren eindelijk beginnen met de bouw van zestien landhuizen. Oplettende buurtbewoners merkten tekenen van leven in het huis. Maar toen zij Schaap erover spraken, bleek hij niets te weten over nieuwe bewoners in zijn pand. De krakers Paul, Ivo, Mark, Daisy en Davine - hun achternaam willen ze niet in de krant - zeggen niets kwaads in Oost-Duitse geheime dienst probeerde rector magnificus Breimer als informant te werven door Peter Groenendijk leiden - De Stasi, de Oost-Duit se geheime dienst, heeft in 1987 geprobeerd te infiltreren in de Universiteit Leiden. De Oost- Duitsers hebben geprobeerd Douwe Breimer, de huidige rec tor magnificus van de universi teit, over te halen om te werken voor de Stasi. Dat blijkt uit onderzoek van het Duitse instituut Geschichts- werkstatt Jena. De Oost-Duitse wetenschapper en Stasi-informant Wolfgang Römer is volgens het onderzoek in 1987 naar Leiden vertrokken, om te spioneren in het Farma cologisch Laboratorium in Lei den. Römer, zelf bioloog en che micus, moest rapport uitbren gen over wetenschappelijke me thoden en kennis. In het bijzon der moest hij proberen contact te leggen met Douwe Breimer, toenmalig directeur van het Leidse laboratorium. De Stasi zag in hem een ideale kandidaat om het geneesmiddelenonder zoek in eigen land naar een ho ger peil te tillen, maar ook om de productie van doping voor Oost-Duitse atleten te perfectio neren. Römer was zelf een be langrijke pion in het dopingon derzoek in Oost-Duitsland. Römer moest een goede relatie met Breimer opbouwen, en zo veel mogelijk over hem te weten komen. Op 10 februari 1987 reisde hij af naar 'Operationsge- biet' Leiden, waar hij een ge sprek had met 'Zielperson' Brei mer. Volgens zijn eigen rappor tages verbleef Römer ruim vijf weken in Leiden. Uiteindelijk concludeerde hij dat Breimer ongeschikt was als informant, en dat een minder prominent onderzoeker van het laboratori um geworven moest worden. Over die speurtocht bestaan geen gegevens. Douwe Breimer heeft meege werkt aan het onderzoek. De rector magnificus, die momen teel in Amerika verblijft, laat via zijn woordvoerder weten dat hij stomverbaasd was toen hij van de eerste bevindingen vernam. Hij herinnert zich niets van Rö mer, maar vond in een oude agenda wel de vermelding van een afspraak met de spion. Brei mer gaat ervan uit dat de recon structie van het Geschichts- werkstatt Jena op waarheid be- aarlanderveen - De zomerschilder is met een hoogwerker op weg naar de kop van de ze 200 jaar oude molen in Aarlanderveen. De wieken zijn aan de beurt. Ze worden ge schuurd en opnieuw in de verf gezet. De mo len, ook wel putmolen genoemd, krijgt overi- gens een totale opknapbeurt. De schoren (in- gekerfde balken) en staart zijn al gedeeltelijk vervangen door nieuwe exemplaren. De acht kantige rietgedekte grondzeiier stamt uit 1801 en maakt deel u'rt van een unieke molen viergang, de laatste ter wereld. De andere drie molens zijn gebouwd in 1786. Deze vier windwatermolens houden de 5,30 meter be neden NAP gelegen polder aan de westzijde van Aarlanderveen droog. De rijksoverheid en de provincie betalen de kosten. Foto: WFA/Engel Lameijer WD'er Kamp in debat met oud-wethouder Laurier door Robbert Minkhorst den haag/leiden - Regelingen zoals Leiden die heeft om illega len en uitgeprocedeerde vluch telingen te blijven helpen, zou den moeten worden verboden. Het WD-Kamerlid H. Kamp wil dat besluiten van gemeenten die afwijken van rijksbeleid, worden voorgedragen voor vernietiging bij de Kroon. Tegelijk wil de V\D'er vreemdelingen opsluiten die niet meewerken aan hun te rugkeer naar hun land van her komst. Kamp sprak gisteren in Den Haag op een politiek forum over het asielbeleid. Hij ging daar in debat met onder andere de Leidse oud-wethouder J. Lau rier. Laurier was jarenlang ver antwoordelijk voor het ruimhar tige asielbeleid in zijn gemeente. Zo weigert Leiden mensen op straat te zetten die geen recht meer hebben op opvang, maar wel al een aantal jaren in de stad wonen. Ook handhaaft de ge meente de uitkering van deze groep vluchtelingen. Dergelijke regelingen deugen niet, vindt Kamp. „Meneer Lau rier, met wie Uc het overigens goed kan vinden, bruuskeert het rijksbeleid voortdurend", zei het Kamerlid. Rijksbeleid gaat voor, meent hij. Gemeenten die zich er niet aan houden, moet een halt worden toegeroepen. On der meer Leiden - en ook Den Haag, al gaat die stad niet zo ver als Leiden - voert aan dat het een zorgplicht heeft voor zijn in woners. Kamp noemt dat onzin. „Gemeenten hebben geen zorg plicht. Dat is iets wat ze zich aanpraten. Straks komt iedereen aanldoppen voor hulp: want u heeft een zorgplicht. Dat is toch onhoudbaar?" Toch stelde een sociaal rechts college vorig jaar de gemeente Leiden in het gelijk. Een uitge procedeerde Utrechter had een zaak tegen zijn gemeente aange spannen omdat die zijn uitke ring had stopgezet Het college oordeelde dat dat ten onrechte was gebeurd. Na de uitspraak beloofde de regering met een fi nanciële regeling te komen, om zo gemeenten de uitkeringen te kunnen laten voortzetten. Lau rier, gistermiddag: „De uit spraak betekent dat Leiden het zo'n beetje als enige goed heeft gedaan." Kamp wil ook vreemdelingen opsluiten die niet meewerken aan hun uitzetting. „De nieuwe wet is op zich goed: een vreem deling is zelf verantwoordelijk voor zijn terugkeer. Alleen zijn we niet consequent: we zetten ze niet in vreemdelingenbewa ring, net zo lang tot ze wel mee werken. Ik ben ervan overtuigd dat we daar naar toe moeten." Kamp voorspelde dat de ko mende jaren dertig- tot vijftig duizend asielzoekers uit de op vang worden gezet. Een groot deel van hen keert niet vrijwillig terug naar het land van her komst en belandt dus in de ille galiteit. Pagina Ri: 'Gemeenten moeten vangnet voor illegalen blijven' rust. Hij spreekt van 'een curi euze geschiedenis'. Volgens onderzoeker Heinz Voigt van het Geschichtswerk- statt Jena staat vast dat Breimer het doelwit van de Stasi was. „Breimer kreeg zelfs een code naam: Kollberg." De Stasi spioneerde wel vaker in westerse universiteiten, aldus Voigt. „Oost-Duitsland had rond 1987 een fikse achterstand op wetenschappelijk gebied. Het land wilde dat inhalen via spionage. Blijkbaar was Leiden interessant genoeg om er een spion heen te sturen." Leidenaar ontdekt oudste sterren leiden - Een internationaal team van astronomen onder leiding van de Leidse hoogle raar George Miley heeft de oud ste groep sterrenstelsels waar genomen die ooit is gezien. Dat hebben de astronomen gisteren bekendgemaakt. De sterrenstel sels staan zo ver weg, dat hun licht er 13,5 miljard jaar over doet om de aarde te bereiken. Hierdoor kunnen de astrono men door de sterrenstelsels te bestuderen terugkijken naar de kraamkamer van het heelal. De waarnemingen kunnen een nieuw licht werpen op het ont staan van het heelal, zo'n 15 miljard jaar geleden. 'Amerika gaat Saddam doden' Jeruzalem - De VS willen de Iraakse leider Saddam Hussein om het leven brengen. Dat heeft de Israëlische ex-premier Netanyahu voor de radio ge zegd. Op basis van gesprekken staat het volgens hem buiten kijf dat de Amerikanen een aan slag op de Iraakse leider aan het voorbereiden zijn. „De vraag is niet of, maar alleen wanneer die aanslag zal plaatshebben", aldus Netanyahu. Afghaanse politie vindt 151 raketten kabul - De Afghaanse politie en de internationale vredesmacht in Afghanistan (ISAF) hebben 151 raketten van Chinese make lij ontdekt bij de weg tussen de hoofdstad Kabul en Bagram. Een raket van hetzelfde type werd zondag afgeschoten op een ISAF-basis in Kabul. In ver band met deze aanval zijn in middels vijf aanhoudingen ver richt. De politie vond gisteren bij huiszoekingen in Kabul gra naten, ontstekers, munitie en mijnen. Prijs huis stijgt met 1,6 procent nieuwegein - De prijs voor een koopwoning is in het eerste kwartaal van dit jaar licht toe genomen. In de periode januari - maart moest een koper ge middeld 1,6 procent meer neer tellen voor een woning. In de eerste drie maanden van 2001 bedroeg de prijsstijging 0,9 pro cent. Dat blijkt uit cijfers van de makelaarsvereniging NVM. De stijging van 1,6 procent brengt de gemiddelde prijs voor een woning op 200.000 euro. Actie van chauffeurs voor een betere CAO de zin te hebben. Zij zochten woonruimte en ontdekten bij fietstochten rond hun vorige woonplaats dat de boerderij van Schaap leegstond. De projectontwikkelaar kan be grip opbrengen voor de kraak- actie, maar gaat proberen de nieuwe bewoners in goed over leg uit zijn pand te krijgen. De projectontwikkelaar wil de boer derij het liefst ombouwen tot se niorenwoningen. Krijgt hij daar voor geen vergunning, dan laat hij op de plek van het pand schapen grazen. Pagina R4: 'Vriendelijke krakers' in Hazerswouds'e boerderij H door Annet van Aarsen leiden - Sommige mensen worden van het idee dat iets gratis is onnadenkender dan normaal ge sproken. „Hallo", roepen twee vrouwen terwijl ze op het Leidse station bus 13 in rennen. Als bus chauffeur E. Brunekreef even later wil wegrijden, meldden ze zich in paniek voorin. Verkeerde bus, ze willen er uit. Wie vandaag of morgen met de bus op pad moet, hoeft geen strip af te stempelen. Op verzoek van de vakbonden laten de chauffeurs hun passagiers gratis meereizen. Een publieksvriendelijke actie nadat gisteravond laat de CAO-onderhandelingen zijn mislukt. De werkgevers zijn er niet bij mee, vandaag nog dient een kort geding voor de recht bank in Utrecht, waarin zij eisen dat de acties worden afgebroken. Voorlopig is het streekvervoer echter gratis. In de Leidse regio doen alle chauffeurs van Connexxion mee. Dat was wat anders geweest, als de bonden gelijk hardere acties had voorgesteld. „Veel colle ga's willen niet staken", zegt chauffeur Brune kreef. Iedereen heeft nog de acties van 1995 in ge dachten, toen het streekvervoer echt plat ging. Heel vervelend, meent Brunekreef. Nee, dan is dit beter. „Het is voor het eerst in dertig jaar, dat het busvervoer gratis is." En het is drukker dan normaal, al moet gezegd dat veel reizigers in de vroege ochtend nog niet op de hoogte waren van de actie. Rond half tien is er echter geen sprake meer van kennisachterstand. „Ik kom net uit Alphen, via Koudekerk", zegt chauffeur Dennis. „In Leiden kon er echt nie mand meer bij, zo druk was het." Hij verwacht hardere acties als de bazen niet luis teren. Zijn collega Marcel Krabbendam kent het scenario al. „Als er geen oplossing komt, rijden we dit weekeinde ook gratis. En helpt dat nog niet, dan rijdt er maandag niets", zegt hij. De vakbon den eisen onder andere een loonsverhoging van vier procent, maar de werkgevers willen niet ver der gaan dan 3,5 procent met een eenmalige uit kering van 0,6 procent. „Ze zullen dat extra geld wel nodig hebben", zegt de Leidse mevrouw Hellingman, die vanuit de Merenwijk op weg is naar haar dochter in Wasse naar. „Voor ons is dit wel leuk. Morgen is het ook gratis, toch? Ik denk dat ik dan maar eens naar Den Haag ga." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam mh v Straat fl). Postcode Plaats Telefoon (Lvm. conto* riat> Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automate!*» betatng is min twik-dfonunmer MM I I I I I 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leióen www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE MEEN De Zoetermeerse krakers Paul (links), Daisy en Ivo voor hun nieuwe onderkomen in Hazerswoude-Dorp. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1