LEIDEN REGIO Geen 'naaktscènes' met de conciërge erbij Leiden schakelt adviesraad ouderen te laat in rs» Werk gezocht voor nieuwe Nederlanders Marekerk verlicht donderdag 11 APRIL 2002 R3 Wie 's avonds met een vliegtuig boven Leiden zou vliegen, ziet dat meer en meer monumenten fel hijnwerpers zijn komen te staan. De laatste aanwinst van het gemeentelijk plan om fraaie objecten [uitte lichten is de Marekerk. Het kerkbestuur had daar een verzoek voor ingediend. De dienst bou- n wonen heeft de lampen deze week aangesloten, voorlopig nog op proef. De komende tijd zal de de verlichting nog beter afstellen, zodat de koepel van de kerk optimaal wordt verlicht en de bewo- in de Lange Mare geen last hebben van fel lichtschijnsel in hun huizen. Foto: Mark Lamers ROC Leiden wil realistisch zorgonderwijs met neppatiënten door Paul Corten leiden - De opleiding Verzorgen de' van de unit Gezondheidszorg van ROC Leiden zoekt simulatie patiënten voor de leermethode 'zorgbehandeling'. De school wil op deze manier onderwijs geven dat dicht bij de werkelijkheid staat. Het ROC wil voorkomen dat leerlingen pas bij hun eerste sta ge te maken krijgen met 'echte' patiënten. Docent Dymph Bol- derheij zoekt daarom simulatie patiënten. „Stel, een stagiair van de opleiding geeft een patiënt in een verpleeghuis een spuit in zijn arm. Dan is het van belang dat de stagiair dat al eens in de praktijk heeft geoefend." Het ROC wil in september voor de eerste keer met neppatiënten werken. Volgens Bolderheij heeft het werken met neppatiënten voor al nut omdat de leerling met een onbekende moet werken. „Voorheen ging de ene leerling in bed liggen terwijl een klasge nootje, vaak een vriend of vrien din, de dagelijkse lichaamsver zorging deed. Meestal ging dat gepaard met gegiechel." Als vol gend schooljaar in hetzelfde bed een onbekende oudere heer ligt die verzorgd moet worden, dan is de situatie voor de ROC'er minder vertrouwd. Dan ontstaat volgens Bolderheij een realisti scher verhouding tussen patiënt ROC-studenten Tony Vork, Monica Pieterse, Karma Hendriks en Madeion Lanser (vanaf links) geven el kaar giechelend een 'echte' zorgbehandeling. Foto: Hielco Kuipers en verzorger. Zo zal het straks in bijvoorbeeld verpleeghuizen en in de thuiszorg echt gaan. „Het zinnetje 'kleed u zich maar even uit, meneer' krijgt dan opeens een serieuze lading. Schaamte wil dan nog wel eens om de hoek komen kijken. Zo komt het in de werkelijkheid ook voor", zegt Bolderheij vol overtuiging. Tijdens die lessen gaan de gor dijnen dicht. De conciërge weet dat hij tijdens 'naaktscènes' het lokaal niet mag inlopen. De op leiding heeft ook een douche ruimte waar de leerlingen een simulatiepatiënt kunnen was sen. Van tevoren wordt zowel met de 'patiënt' als met de leer ling afgesproken hoever hij of zij wil gaan tijdens het rollenspel. De ene patiënt wil wel uit de kleren voor een wasbeurt, de ander niet. Onder de leerlingen wil de een wel een naakt per soon wassen, maar voor de an der gaat dit te ver. De leerlingen op het ROC begin nen meestal als 16-jarigen aan hun opleiding. Omdat zij meer doeners dan denkers zijn, ver wacht Bolderheij dat het prak tijkonderwijs met de simulatie patiënten een succes zal zijn. Leerling en neppatiënt moeten hun rol - het geven van basis zorg en lichaamsverzorging - zo realistisch mogelijk spelen. De basiszorg bestaat uit wondver zorging, een verband aanleggen of een spuit zetten. Woorden als naalden, slangen en katheters gebruikt Bolderheij liever niet. omdat dit simulatiepatiënten misschien afschrikt. Toch sluit zij het gebruik ervan ook niet helemaal uit. Bij de lichaams verzorging tillen en verplaatsen de leerlingen hun 'patiënten'. Bolderheij sluit niet uit dat bij de aanmeldingen mensen zitten met nare herinneringen aan een echte ziekenhuisopname. „Si mulatiepatiënten krijgen daar om vooraf een korte training. Wij leggen ze uit wat voor rol zij moeten spelen. Na afloop be oordeelt de docent de leerling en niet de simulatiepatiënt. ,[Als wij kennis en vaardigheden van de patiënt verlangen, dan meldt de 'buurvrouw van de overkant' zich niet aan. En die willen we juist graag bereiken." De school verwacht wel dat de patiënten een mening vormen over de be handeling en achteraf zeggen hoe zij die ervaren hebben. Daarom wil de school alleen werken met deelnemers die ou der zijn dan achttien jaar. Iedereen die neppatiënt wil zijn, is welkom. Alle deelne mers krijgen een vergoeding van zeven euro. Dinsdagavond 16 april van 19.30 tot 21.00 uur houdt de unit Gezondheids zorg een info-avond op de Ter Haarkade 6a in Leiden. Haagse Hogeschool onderzocht overleg tussen gemeente en AOL door Annet van Aarsen leiden - De gemeente Leiden schakelt de Adviesraad Oude renbeleid Leiden (AOL) veel te laat in. De AOL krijgt de stukken pas, als de gemeenteraad ze ook heeft gekregen. Het gevolg: de ouderen krijgen pasklare colle- gebesluiten onder ogen die de idee-fase al lang gepasseerd zijn en die alleen nog moeten wor den besproken in de raadscom missie welzijn en zorg. Ook is onduidelijk wat er met de advie zen gebeurt die de AOL aan de gemeente geeft. Dat blijkt uit een onderzoek van de Haagse Hogeschool, die op verzoek van de Adviesraad Ou derenbeleid de relatie tussen de gemeente Leiden en de AOL te gen het licht heeft gehouden. Opmerkelijk: ze heeft daarbij niet alleen gekeken naar wat de politiek en het ambtenarenap paraat fout doen, maar ook naar op welke punten de adviesraad zich zelf kan verbeteren. De re sultaten van het onderzoek 'Sa men werken aan beleid' zijn vanmiddag overhandigd aan burgemeester Postma. Grote problemen heeft de be langenorganisatie - zo blijkt uit het onderzoek - met het late tijdstip waarop de gemeente ad vies vraagt aan de AOL over za ken die betrekking hebben op ouderenbeleid. De adviesraad wil eerder zijn mening kunnen geven over voorgenomen beleid, en niet pas wanneer de gemeen teraad zich er over buigt. Het is voor de AOL bovendien onduidelijk wat er met zijn ad viezen gebeurt. Tekenend: in de archieven van de organisatie hebben de studenten van de Hogeschool geen enkele ant woordbrief van de gemeente ge vonden op de door de AOL ver strekte adviezen. De AOL heeft hier volgens de Hogeschool ove rigens ook zelf enigszins schuld aan. Deze stipt in de regel ver schillende onderwerpen aan in de berichten die naar de ge meente worden gestuurd, die ook door meerdere diensten binnen het ambtelijk apparaat beantwoord zouden moeten worden. Op die manier maakt de AOL het de gemeente lastig om feedback te geven. Zeer te spreken is de AOL over de sfeer waarin het periodiek overleg met verantwoordelijk wethouder Buijing verloopt. Punt is alleen dat dit overleg slechts als 'informeel' en 'zuiver informatief wordt ervaren. De bijeenkomsten zouden een wat steviger karakter moeten krijgen, menen de ouderen van AOL. Ze hebben overigens zelf een aanbod afgeslagen van de be leidsmedewerkster ouderenbe leid van de gemeente om gere geld met haar om tafel te gaan zitten over actuele onderwer pen. De AOL ging daar niet op in omdat deze vreesde zijn onaf hankelijkheid te verliezen. Een gemiste kans, volgens de onder zoekers, die juist in dergelijke overleggen mogelijkheden zien voor AOL om in een vroeg stadi um bij nieuw ouderenbeleid be trokken te raken. ^ant| vieiü rimifl - m ?rh; s als iai igerfj' eerM1 ij k ]e ?nissPet ndsci1 polit heel ede vaklui, productieme- ewerkers of technisch ge- old personeel. Kom er maar )m, zullen de werkgevers en die zich de afgelopen ja- if hebben geadverteerd lede arbeidskrachten, ste tijd dus, meent Willem >n Broek, om Emplooi, het middelingsbureau luchtelingen, weer eens iet voetlicht te brengen, jfhalve dat hij werkgevers in [etphense en Leidse regio staat hij ook te springen l(jjen collega-adviseur, die et als hij vrijwillig wil in- voor Emplooi. i toi is een stichting die kos- ,]e|s bemiddelt voor vluchte- 1 die op zoek zijn naar De organisatie bestaat al 12 jaar en is begonnen als rdeel van Vluchtelingen- Nederland. Maai-, vertelt in Broek, arbeidsbemid- is eigenlijk geen taak voor ir(j telingenwerk. „Zij hebben idere dingen te doen. En m hebben zij Emplooi in verzelfstandigd." 'eer net zo lang neemt Van roek de honneurs waar ij Emplooi in de Leidse en w nse regio. Elke maandag- nd houdt hij kantoor in -ntrum voor Werk en In- (CWI) aan de Ooster- L Het is vrijwilligers- dat hem veel voldoening .Het is heel afwisselend je met heel verschillende te maken hebt. Jong en 3g en laag opgeleid, :nd of matig Nederlands end, en het doel is om hen aan een passende baan te" :lJ1 en Broek bekijkt in vrij uit luide intakegesprekken wat ^gelijkheden zijn voor de ffende persoon. Hoe is de srsing van de taal, wat voor ding heeft de cliënt, op titel als lijkei e te koud?0.1 etensP^ leninj vanv uurl antvi je' izi-Dif01 chien" nvo?1 aiilei nde ji otie i/ens. Pai ïen vi aan rijft a ik u at at hij IK II tt •P" E •ifn" Willem van den Broek had toen hij met de vut ging nog geen zin om thuis op de bank te gaan zitten. Lie ver maakt hij zich verdienstelijk door vluchtelingen aan een baan te helpen. Foto: Mark Lamers welk niveau kan hij in Neder land beginnen en is er nog bij scholing nodig? „Maar onze dienstverlening blijft niet be perkt tot intakegesprekken. We helpen met sollicitatiebrieven opstellen en gaan, als cliënten dat op prijs stellen, mee naar de gesprekken. Ook kan het voor komen dat je weken in de weer bent met het achterhalen van iemands officiële documenten en diploma's. Dan wil een toe komstige werknemer deze pa pieren graag zien en dan kun jij aan de slag met instanties in weet-ik-veel-waar." Maar voordat het zover is moet er wel een functie zijn waarop gesolliciteerd kan worden. En daarvoor houdt Van den Broek bijna dagelijks de kranten en va caturebanken in de gaten. Ziet hij een geschikte baan voor een van zijn mensen, dan neemt hij contact op met het bedrijf. „Soms krijg je dan te horen dat ze eigenlijk op zoek zijn naar een jonge gast die ze nog hele maal kunnen kneden, in plaats van die man met ervaring die ik voor hen in gedachten had. Maar ook als je nul op het rekest krijgt, is het belletje nooit ver geefs geweest. Je hebt je dan als stichting toch kunnen voorstel len en dat levert soms een ver volggesprek op voor andere functies." Onbekend maakt onbemind; dat gaat ook op voor het be drijfsleven, weet Van den Broek. Maar als bedrijven eenmaal kennis hebben gemaakt zijn ze vaak heel enthousiast. „Natuur lijk moet je wel de goede man op de goede plek zetten. Dat geldt overal. En natuurlijk zal het niet altijd van een leien dak je verlopen voor een werkgever. Iedereen heeft in het begin tijd nodig om zich aan te passen aan een nieuwe omgeving. En dat geldt zeker voor mensen die uit een heel andere cultuur ko men, een ingrijpende periode achter de rug hebben en de Ne derlandse taal nog niet vlekke loos beheersen. Voor hen kan die nieuwe baan best even wen nen zijn. Maar als je daar als baas in investeert, dan heb je gemotiveerde krachten die over het algemeen goed zijn opge leid. Nadat ze hurt draai in het bedrijf hebben gevonden, blij ken ze vaak ook meer in hun mars te hebben." Buiten van den Broek zijn nog zo'n tachtig adviseurs in het land voor Emplooi actief. Alle maal zijn ze op vrijwillige basis gemiddeld twee dagen per week adviseur voor Emplooi en heb ben ze net als Van den Broek een punt gezet achter hun carri ère als ondernemer, manager of directeur. Van den Broek (59) was onder meer inkoper, secre taris bij een werkgeversorgani satie en marketing- en acquisi tiemanager. Toen hij met de vut ging had hij geen zin_om thuis te gaan zitten. „Daar ben ik geen type voor. En bovendien vind ik dat er nog genoeg te doen is in de maatschappij." Zoals in zijn geval een Afghaanse systeembe heerder, een Kongolese schilder, een Irakese technisch tekenaar en een Iraanse politicoloog aan een baan zien te helpen. Voor meer informatie over Emplooi, bel 020-6277501 of mail naar Wvanden- Broek@hetnet.nl. Marijn Kramp uit de Leidsch DagbladAllCHILVIiN ANNO 1902 Vrijdag 11 April ALGEMEEN - Op het derde Nederlandsche Philolo- gencongres heeft in de sectievergadering der paeda- gogiek dr. P.H Damsté ingeleid het onderwerp: 'sport onder onze gymnasiasten'. Hij betoogde, dat de wijze waarop de wet op het hooger onderwijs de lichamelijke ontwikkeling der gymnasiasten tracht te bevorderen, geheel verouderd is. Aan elk gymna sium moet een stuk land zijn verbonden, waar de leerlingen twee middagen in de week onder toezicht van leeraars het criquet- en voetbalspel beoefenen. De band tusschen leerlingen en leeraars zal er aan zienlijk door worden versterkt. Omtrent het roeien, de sport uit uitnemendheid, zou spreker niets willen hebben voorgeschreven. Roeien is een dure sport en daarbij komt, dat het toezicht tot niets nuts zou zijn, wanner de leeraar geen oud-roeier was. Prof. Wenc kebach meende dat de heer Damsté niet voldoende recht liet wedervaren aan de gymnastiek. Het turnen onder goede leiding schijnt spreker niet alleen een voortreffelijk middel tot lichamelijke ontwikkeling, maar ook een middel om een paedagogisch doel te bereiken. ANNO 1977 Zaterdag 9 april LEIDEN - Dr. A .J. Lamping, voorzitter van de cen trale kerkeraad van de Leidse hervormde gemeente, vindt het jammer dat krachtens de kerkorde - 'onze heilige koe' - mensen die geen openbare belijdenis hebben gedaan geen kerkeraadslid kunnen worden. "Het aantal vacatures in de kerkeraden zal eerst nog wel flink moeten stijgen, voordat de kerkorde veran derd gaat worden", schrijft hij in een commentaar in het maandblad 'Hervormd Leiden'. "Verscheidene malen hebben kerkeraden de laatste tijd de ervaring opgedaan, dat zij actieve medewerkers tot kerke raadslid wilden benoemen en dat op kerkordelijke gronden niet mochten: de betrokkenen hadden geen belijdenis gedaan en waren dus geen verkiesbare lidmaten. En daarmee signaleerden zij een ver schijnsel dat vroeger nauwelijks voorkwam maar dat vandaag de dag actueel is geworden en in de toe komst ongetwijfeld nog veel groter omvang zal aan nemen: om allerlei redenen doen mensen geen belij denis maar willen wel actief zijn voor de kerk. Tot een eigen persoonlijke en openbare geloofsuitspraak kunnen ze niet komen, maar het werk van de kerk vinden ze belangrijk en daarin willen ze meedoen. Alles gaat goed zolang het werk van deze actieve mensen niet gebonden is aan het ambt. Ze leiden kinderdiensten, organiseren financiële acties, wer ken mee in het huisbezoek, zijn lid van een commis sie, betalen trouw hun bijdrage.... totdat het kerke- raadslidmaatschap ter sprake komt en dan zegt onze kerkorde nee". Ds. Lamping vindt dat maar vreemd. "Protestantse kerken die nog nooit een ambtstheologie hebben ge had en dus nooit hebben kunnen zeggen wat het ambt nu precies is, weten wel precies wie dat ambt niet mogen bekleden". Lamping noemt dat een in consequentie van kaliber. "Maar het is nu eenmaal zo. Het vaak gehoorde argument waarmee de kerkor de wordt verdedigd, is: dat je nu eenmaal pas be stuurslid van een organisatie kunt zijn wanneer je eerst lid bent geworden, omdat je door lid te worden te kennen geeft, de doelstelling van die organisatie te onderschrijven. Dat geldt dus ook in de kerk". LEIDERDORP - "Door Kombinatie Sterk" - DKS in het dagelijks leven - startte in 1974 met vijf le den, en daar het een hondendressuurvereniging betrof ook met vijf honden. Op de foto arresteert secretaris L. Hakkaart van DKS, samen met zijn hond Kas, 'de schurk'. Foto: Archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 (bladuitgeverij Domiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, plaat Lddsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 l.n.v. Dagbladuitgeverij onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d. (datum van 1 ttsing) of door contante betaling aan de bolle van het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15