bijbel GELOOF SAMENLEVING Weg met de haastige roes, terug naar de eenvoud Garabandal Centrum verafschuwt de 'show' van Rutten Schimmel orde bankroet Scriptie over Paulus legt bom onder de door claims De vrijspraak van imam el- Moumni ('homoseksualiteit is een ziekte') is fantastisch. Want de vrijheid van menings uiting heeft gezegevierd. De vrijspraak van el-Moumni ('homoseksualiteit tast de sa menleving aan') is bemoedi gend. Want de vrijheid van godsdienst heeft gezegevierd. Iedereen mag denken wat hij wil - want dat is waar 'vrijheid van godsdienst' over gaat - hoe stom, achterlijk, verderfelijk, belachelijk, ook. De vrijspraak van el-Moumni is vreselijk. Want het betekent dat het non-discriminatie-be ginsel voor homo's minder geldt dan voor hetero's. De vrijspraak van imam el- Moumni is verontrustend. Want de rechter heeft hem vrijgesproken, omdat zijn idio te opvatting over homoseksua liteit is gebaseerd op uitspra ken in de ko ran. Ik zou wel wil len kiezen tus sen 'fantas tisch', 'be moedigend', 'vreselijk' en 'verontrus tend', maar dat gaat niet, want de drie grondwettelijk vastgelegde beginselen van onze sa menleving zijn me allemaal even lief. De vrijspraak van el-Moum- ni kreeg niet dezelfde media- aandacht als zijn uitspraken vorig jaar. Het NIOD-rapport over Srebrenica en de oorlog tussen Israël en de Palestijnen hebben de imam naar het tweede plan verdrongen. lam mer, want de lont waarmee die twee oorlogen zijn aangesto ken zijn ontsporingen in de taal. Als mensen niet de ver keerde dingen over elkaar zou den zeggen, zouden ruzies uit doven en belangentegenstel lingen tot een oplossing kun nen gebracht worden. De verkeerde dingen zeggen: roddel, kwaadsprekerij, laster, leugens en misinformatie, wordt in het Hebreeuws aan geduid met de term 'lesjon ha- ra', 'slechte taal' of 'slechte tong'. Milosevic, Tudjman, Sjaron, Arafat, el-Moumni hebben zich allemaal aan les jon ha-ra schuldig gemaakt. Ze maken de ander eerst met woorden tot vijand en als het denken van hun aanhangers verziekt is, beginnen die te dis crimineren en te moorden. De joodse geleerden zeggen dat lesjon ha-ra een vorm van moord is. Dat is niet voor niks. Het merkwaardige is dat een flink aantal joodse verklaarders van tenach (oude testament) een verband leggen tussen les jon ha-ra en een bepaalde TAM ARAH BENIMA vorm van huidziekte enl mels op kleding en huisl die 'tsaraat' wordt genol en waarvan we niet meel ten wat voor huidziekte! schimmel dat was. In Leviticus 12:1-15:33 w de behandeling van 'tsai besproken. Het gaat nie een medische behandel maar om een religieus-i waarvan quarantaine va betroffene, het wassen v persoon en de kleding, soms ook het neerhalen muren de belangrijkste menten zijn. Het verband tussen t: lesjon ha-ra baseren de klaarders op verschillen averhalen. Mirjam kreej huidziekte nadat zij kwa gesproken over haar bro Mozes en Aron. (Numei 13) Mozes kreeg een hui te aan zijn hand, nadat 1 verkei geuit t< over GJ (ExodJ 6) Of er e verban tussen en lesj< ra doet toe (tei omdat niet mi ten wat tsaraat Belangi dat dei klaarde atiefm tekst o en vanfl wat medisch gezien waa schijnlijk onzinnig was, I waarschuwing tegen 'sla taal' komen. De Rotterdamse rechter] niet begrepen dat de kol net als tenach, op talloze nieren kan worden geïnf teerd. Tenach heeft niet| waarheid en de koran e min. Ook al staan er vrd dingen over homoseksui drag in tenach, er is geel in de joodse wereld die II daarom zou stenigen - d de verklaarders. En ook: staan er vreselijke dingei homo's (en joden, en chi nen, en ongelovigen) ini ran, een creatief verklaai kan de angel uit de tekst en er een vreedzame eni rante duiding aan te gevi zo de gelovigen tot vreet en tolerant gedrag aanspr De fout van de rechter is*c.. dat hij de vrijheid van ra J 1 ningsuiting en de vrijhei godsdienst hoog heeft ge den, maar dat hij de ima (en dus ook rabbijnen ei minees) in dit land niet 1 gezegd: „Alles goed en w maar u zoekt maar een van uw heilige boeken dj discriminerend is. Want rechter moet ik ook vierli achter het non-discrimiif beginsel staan." :de' :wei ild p Dm, ïn dj gedachten op verschillende m uit. Hij schreef een kort verhaa®oe° filmscript, waarin hij Jezus als ste J- van een bende opstandelingen^0J- zet. In Engeland waren al plan 'sbfj voor verfilming, maar door eei ™c' sement van de maatschappij k daar nog niet van. Ook werkt I baJv steeds aan een roman over hei)0er thema. ^sta: In overleg met de begeleidendr0 c< leraar werkte de geschiedenis?let a het filmscenario uit tot eindsci1 v?! Het resultaat sloeg in als een b 0011 Verschillende historici betitelebei kuilens theorie inmiddels als elble mogelijkheid. Theologen lijkei |~e.^ voorlopig de argumentatie te i r: 1' vinden om serieus te twijfelen Paulus' intenties. b Die kritiek laat Voskuilen kouc en theoloog heeft mijn scriptie ge$ Laten ze dat doen en dan oord y11 Tot nu toe heeft iedere wetensiaeo per die het stuk las zijn menin steld." Ook schrikt hij niet van V( hef: „Een vriendin had me ge? schuwd. Je werkt aan een ato zei ze. Mijn stelling is natuurl explosief. De macabere kant v wordt het best duidelijk als je< meinen vervangt door nazi-Di "°°i Die vergelijking kan misschien 0 door de beugel, maar de politinaa! van de zaak wordt zo wel heel att lijk." f* Over de eventuele gevolgen vo1 le christelijk geloof wil Voskuilen niet nadenken. De komende ja hij werken aan een promotie 1 van zijn onderzoeksgegevens. 0 ding wil hij nog wel kwijt. Paul npr waarschuwde de christenen v< verraad in de tweede brief aan Corinthiërs. „Daarin schrijft h ben ik en met een list heb ik u gen. Dat toont niet aan dat Pal les fingeerde, maar wel dat hij vies was van misleiding." mh i/erz veer roei imp inse .gel ffeni irsir (ding garabandal - Het Garabandal Centrum Neder land vindt het verbijsterend dat prof. dr. F. Rutten zeker zegt te weten dat vanavond een wonder ge beurt in het Spaanse dorpje Garabandal. Voorzit ter W. Langeveld van de stichting vreest dat de tientallen zieke pelgrims uit ons land die ter plaat se op genezing hopen, gedesillusioneerd huis waarts zullen keren. „Het wonder gebeurt gewoon niet", benadrukte Langeveld (67) gisteren in een regenachtig Gara bandal. Hij vindt dat afschuwelijk voor de zieken en gehandicapten, die in het kielzog van Rutten naar het bergdorpje in het noorden van het land zijn afgereisd. De vroegere secretaris-generaal van Economische Zaken heeft voorspeld dat het won der gepaard zal gaan met genezingen en bekerin gen van mensen die in Garabandal aanwezig zijn. De voorspelling van Rutten vertoont veel overeen komsten met de visie van het Garabandal Cen trum. „Maar ik heb hem altijd afgeraden om naar de datum van het wonder te gissen zegt Lange veld. In september was hij nog met Rutten in Ga rabandal, waar vier meisjes in de jaren 1961-1965 vele malen Maria zouden hebben gezien. „Ik heb me van hem gedistantieerd toen hij vasthield aan de datum van 11 april", aldus Langeveld. Volgens Conchita, een van de meisjes, zal het wonder plaatsvinden op een donderdag om half negen 's avonds op de feestdag van een heilige. Het zal ook samenvallen met een grote gebeurte nis in de Rooms-Katholieke Kerk. De zieken die het wonder ter plaatse meemaken, worden gene zen. Tot zover gaan Rutten en Langeveld redelijk samen op. Maar Conchita zou de datum van het wonder acht dagen van te voren aankondigen. Dat is niet gebeurd, zei Langeveld. Ook heeft de hele mens heid nog geen 'waarschuwing uit de hemel' ont vangen, terwijl dit voorafgaande aan het wonder zou moeten gebeuren, aldus de stichting. Rutten meent inmiddels dat de wereldwijde 'gewetens verlichting' na het wonder zal plaatsvinden. Langeveld, die zich al sinds 1965 met Garabandal bezighoudt, vindt het onbegrijpelijk dat Rutten volhardt in zijn opvattingen. Volgens de voorzitter heeft Conchita (53), die in New York woont, kort geleden telefonisch laten weten dat op 11 april ze ker geen wonder in Garabandal geschiedt. Ze was zeer verbaasd over de voorspelling van Rutten. Langeveld, die spreekt over een 'afschuwelijke show' van Rutten, is sinds vorige week op uitnodi ging van een Duitse Garabandalkenner weer even in het dorpje. Hij hoopt de teleurgestelde pelgrims te troosten en te bemoedigen. „We zullen probe ren de stukken te lijmen die Rutten heeft veroor zaakt. Garabandal krijgt hierdoor een rotnaam in Nederland", zegt Langeveld. Hij herinnert eraan dat op 13 april 1995 ook duizenden mensen naar Garabandal kwamen om een voorspeld wonder mee te maken. Maar het bleek een valse datum te zijn. Garabandal is volgens Langeveld een mystiek ge bied. „Mystiek en pseudomystiek liggen dicht naast elkaar. Als gelovige zie ik de valse voorspel ling als een een spel tussen God en de duivel, de man van de misleiding. Ik denk dat het de zwart ste dag wordt in het leven van Rutten." Als het wonder uitblijft, beëindigt Rutten zijn activiteiten in rooms-katholieke organisaties als Witte Don- derdag-2000 en zijn Instituut voor Katholieke In formatie voor Nederland en Vlaanderen, zo heeft hij al aangekondigd. Geschiedenisstudent 'ontmaskert' apostel als Romeinse spion winnipeg/ap - Honderden aan- Emeritus-predikant Arie Spijkerboer, protestant in hart en nieren klachten wegens mishandeling en misbruik van indiaanse kin deren op Canadese kostscholen hebben de rooms-katholieke or de Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria genoopt het faillis sement aan te vragen.1 De Indiaanse kinderen, die in de jaren na de Tweede Wereldoor log op door kerk en staat gedre ven kostscholen zijn geplaatst, werden vervreemd van hun ei gen taal en cultuur en blootge steld aan mishandeling en sek sueel misbruik. Niet alleen de katholieke kerk runde zulke scholen. Een deel van de ruim 700.000 aanklachten is gericht tegen protestantse kerken. De zaken dateren van vóór de golf aanklachten in de VS tegen de katholieke kerk. De Oblatenorde heeft volgens pater James Fiori de afgelopen twee jaar 750.000 dollar uitgege ven aan proceskosten en ver wacht jaarlijks nog 600.000 dol lar te moeten uitgeven tot alle 2.500 zaken zijn geschikt. Als er geen maatregelen worden geno men zou de orde in 2006 door zijn geld heen zijn. De Oblaten stellen daarom voor 200.000 dollar in een fonds te stoppen waaruit de 'echte slachtoffers' kunnen worden betaald. De re gering heeft aangeboden 70 pro cent van de schikkingen te beta len, wat het fonds op 700.000 dollar zou brengen. 'Een klap in het gezicht', noem de de 73-jarige Gabe Mentuck, die smartengeld, het voorstel. „Ik geloof gewoon niet dat ze zo arm zijn." Mentuck vertelde dat hij op een kostschool had geze ten in Pine Creek. Hij werd met een riem geslagen en met elek trische stroom bewerkt, soms alleen maar omdat hij zijn eigen taal had gesproken. door Nicolai Lensen Deventer - Een doctoraalscriptie zorgt niet vaak voor grote beroering. Maar de theorie die geschiedenisstudent Thijs Voskuilen uitwerkte is zeer explosief. Volgens hem was de voornaamste grondlegger van het christendom, de apostel Paulus, een Romeinse spion. Als hij gelijk heeft, en Paulus inderdaad zijn ideeën verspreidde in dienst van de overheersers, is er onder de bijbel een bom gelegd. Voskuilen (27) is overtuigd van zijn gelijk. „Het is ongelooflijk. Ik schrok zelf van de resultaten van mijn onder zoek, maar de puzzel valt precies in elkaar. De Groninger student zag zijn eindscriptie 'The perfect spy" onlangs beloond met een negen. Hij maakt daarin zeer aannemelijk dat de apos tel Paulus, wiens brieven het theolo gisch fundament vormen van het nieuwe testament, in dienst was van de Romeinse geheime dienst: de fru- mentarii. Het is niet de eerste keer dat Paulus met wantrouwen wordt bekeken. Filo soof Friedrich Nietzsche noemde hem al 'het genie van de leugen'. En het moet worden gezegd: Paulus heeft de schijn tegen. Vóór zijn bekering was Saulus van Tarsus, voormalig tenten maker voor het Romeinse leger, een berucht vervolger van de christenen. Onderweg naar Damascus ziet hij plots het licht. Vanuit de hemel richt een stem zich tot hem: „Saul, waarom vervolgt gij mij? Ik ben Jezus dien gij vervolgt. Sta op en ga de stad binnen en daar zal u gezegd worden wat u moet doen". Saulus gehoorzaamt. Hij trekt Damascus binnen, 'verandert' zijn naam in Paulus, sluit zich aan bij de christenen en roept zichzelf uit tot apostel. Vanaf dat moment predikt hij Jezus, naar zijn overtuiging de zoon van God en de beloofde Messias. Voskuilen gelooft er helemaal niets van. „De vroege christenen vertrouw den Paulus absoluut niet. Zij be schouwden hem als verrader en be dreigden hem. Zo'n radicale verande ring hield niemand voor mogelijk. Bo vendien had hij Jezus nooit ontmoet en was men eerder geneigd mensen te geloven die hem wél persoonlijk had den gekend." De preken van Paulus veroorzaken veel onrust en uiteindelijk moet hij vluchten. Als Romeins staatsburger wordt hij naar Rome gebracht om daar als oproerkraaier te worden be recht. Het proces kwam er nooit, ont dekte Voskuilen, maar ondertussen kreeg Paulus alle vrijheid om brieven te schrijven aan de christelijke bewe ging, die door de Romeinen als staats- bedreigend werd getypeerd. In zijn brieven roept Paulus op tot onderda nigheid aan de heersers en draagt hij de mensen op netjes belasting te beta len. En de beloofde Messias, de man die het joodse volk van het juk van de Romeinen zou bevrijden, was al geko men en gestorven aan het kruis, aldus Paulus. Door de brieven, die de basis vormen van het huidige christendom, raakten christenen en joden onderling ver deeld. „Saulus van Tarsus verruilde zijn zwaard voor een pen en zaaide in opdracht twist", stelt Voskuilen nu. De structurele manier waarop zijn brieven gunstig uitpakten voor de Ro meinse overheid, gecombineerd met zijn verleden als vervolger van de christenen, maakt voor de nieuwbak ken historicus dat hier van toeval geen sprake kan zijn. „Saulus is nooit be keerd, hij was de perfecte spion. Zijn geschriften zijn historisch onbetrouw bare propaganda: een schoolvoor beeld van psychologische oorlogvoe ring." door Taco van der Mark santpoort-zuid - Historische kri tiek op de bijbel is toegestaan, maar het wonder van de opstan ding blijft overeind. Net als de wonderbaarlijke uittocht uit Egypte door de Rode Zee. En tele visie is het voorbeeld van de rust verstoorder. Dat is de overtuiging van de hervormde emeritus-pre dikant Arie Spijkerboer uit Sant poort die een autobiografie schreef. In een tijd waar de ene na de andere theoloog vaststaande dogma's afbreekt, blijft Arie Spijkerboer (1929) zijn waarheid trouw. Niet voor niets begint en eindigt hij zijn theologische au tobiografie 'Een rondje om de kerk' met Jezus. Als dominees kind vond hij het kruis van Jezus verschrikkelijk, gevolgd door op luchting vanwege zijn opstan ding uit de dood. En nu, schrijft hij op de laatste pagina van zijn boek, hoopt hij in de kerkdien sten die hij nog steeds leidt, de mensen de boodschap mee te geven dat Jezus het licht der we reld is. „De boodschap van de bijbel draait om het geloof in Je- i zus Christus. Het hele Nieuwe Testament heeft als doel het ge loof bij te brengen dat Jezus Christus namens God met ons bezig is", zegt Spijkerboer in zijn appartement in Santpoort-Zuid. Relativerende noties die gerefor meerde collega's als Kuitert of Den Heyer plaatsen, komen in het woordenboek van Spijker boer niet voor. Kuitert - die het christelijk geloof van in zijn ogen overbodige rimram ont doet - noemt hij 'te rationeel'. „Het is niet mijn cup of tea." Voor Den Heyer - die niets moet hebben van de verzoeningsleer dat Jezus voor onze zonden is gestorven en opgestaan - geldt hetzelfde. „Hij glijdt haastig voorbij aan bijbelteksten die duidelijk maken dat God ons in Christus Jezus met Zich ver zoent". Spijkerboer vervolgt: „Ik heb niets tegen historische kritiek op de bijbel. Absoluut niet. Maar het is voor mij evident dat bij voorbeeld het volk Israël, of een deel daarvan, uit Egypte is ge leid. Als je dat gegeven ook op de helling zet, ben je niet goed bezig." Spijkerboer dient met zijn theologische visie onversne den calvinisme op. „Ja", glim lacht hij, „ik ben een protestant in hart en nieren". Niet zo vreemd dus dat hij ook een zwak heeft voor de Heidel- bergse Catechismus. Veel men sen hebben moeite met het vol gens hen negatieve uitgangs punt dat de mens geneigd is tot alle kwaad. Niets van waar, zegt Spijkerboer. „Het is onze ge neigdheid om ons niets aan te trekken van God en onze naaste. Niet dat wij tot in onze diepste vezels verdorven wezens zijn". Wat hem in de Heidelbergse Ca techismus aantrekt, is vooral de stijl. „Het zijn messcherpe for muleringen. Kort en bondig. En die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Daar houd ik van". Zo formuleert de hervormde predikant zelf ook. Een eigen schap die hem goed van pas kwam bij zijn radiowerk dat hem bekend maakte. Zo sprak hij van 1981 tot 1991 een weke lijkse column uit voor de NCRV- radio. „Ik probeerde altijd een link te leggen tussen de actuali teit en de bijbel. Je moet natuur lijk wel een zenuwelijer zijn om je elke week over iets op te win den. Maar dat lukte elke keer weer en dat binnen vier minu ten en dertig seconden." Het was niet zijn bedoeling om in die gepolariseerde jaren zich de luisteraar tegen het harnas te jagen. Columns over het IKV of kernwapens, dat deed hij niet. „Daar heb ik altijd afstand van gehouden. Mensen moesten Thijs Voskuilen: „Een vriendin waarschuwde me. Je werkt aan een atoombom, zei ze." Foto: GPD/Ab Hakeboom In 1999 werkte Voskuilen aan een idee voor een roman. Hij hield zich erg be zig met het christelijk geloof en vroeg zich af waarom Jezus door de Ro meinse overheid is vermoord. Voskuilen snapte er niets van. De Je zus in de evangeliën vormde geen be dreiging voor de Romeinen. Hij preek te over gehoorzaamheid aan de heer sers en het netjes betalen van belas tingen. Welk belang hadden zij bij de dood van zo'n gezagsgetrouw burger? De interesse van de student was ge wekt. Een onderzoek volgde en snel bleek de apostel Paulus de sleutel. „Hij bedacht ooit dat de Messias, ko ning der joden, in het belang van de mens diende te sterven en dat het Gods wil was dat de Romeinen over het beloofde land regeerden. Paulus zette zo een 'vervormde' religie op po ten: niet zoals Jezus, maar zoals de Romeinse heersers die zouden predi ken," aldus Voskuilen. Voor hem stond het vast: Saulus had onderweg naar Damascus het licht nooit gezien. De geschiedenisstudent werkte zijn „Ik weet niet meer wat ik precies heb gezegd. Maar aan het eind vroeg ik ze wel 'Beginnen jullie nu weer'? Ik mag van geluk spreken dat ik heelhuids die zaal heb kunnen verlaten". In zijn boek bepleit Spijkerboer het eenvoudige leven. De mees te mensen leven in een haastige roes. „Men holt van het ene naar het andere. Om maar te consumeren. Ik denk dat veel mensen lijden onder het feit dat onze cultuur draait om begeer te". Hij vindt de televisie het voor beeld van de rustverstoorder. Terwijl juist rust een voorwaar de is voor echte communicatie. „Je kunt denk ik een voorbeeld nemen aan de Gereformeerde Gemeenten, die radicaal tegen televisie zijn. Ze hebben denk ik meer gelijk dan de SoW-kerken, die zonder kritische noot de tv een vanzelfsprekendheid vin den". Dat de kerk steeds minder men sen iets te zeggen heeft, noemt Spijkerboer 'inderdaad zorg wekkend'. „Maar ik ben niet de baas van de kerk. Daar gaat het ook niet om. Van ons wordt ver wacht trouw te zijn aan God en onze naaste". Hoewel de kerk bij hem zijn hele leven lang centraal stond heeft politiek hem ook altijd getrok ken. Jarenlang was hij verbon den aan de PvdA, totdat Nieuw- Links eind jaren zestig de macht greep. Maar de PvdA is wel al tijd, met de nodige twijfels, dat wel, zijn partij geweest. „Dat zal het ook wel op 15 mei worden. Hoewel, die Balkenende vind ik ook goed. Die rechttoe-rechtaan aanpak spreekt me aan". Hij herkent bij hem ook de gere formeerdheid. „Hervormden le ven vaak wat gevoelsmatiger. Gereformeerden staan ergens voor. Dat mag ik wel". AA. Spijkerboer: Een rondje om de kerk, kroniek van een halve eeuw. Uitgeverij Kok Kampen. zich niet door mij gegrepen voe len". Uit zijn autobiografie blijkt dat Spijkerboer nooit aan één plek zat vastgebakken. Na zijn studie theologie in Utrecht werkte hij jarenlang in Berlijn en ook in Frankrijk. Begin jaren vijftig raakte hij verzeild in Oldenburg, in Noordwest-Duitsland. Arie Spijkerboer: „Mensen hollen van het ene naar het andere. Om maarte consu meren. Ik denk dat veel mensen lijden onder het feit dat onze cul tuur draait om begeerte." Foto: GPD/ Maurice Nelwan Bij toeval raakte hij daar een keer verzeild op een bijeen komst van oude nazi's. Impul sief liep hij in de pauze naar het podium en greep de microfoon.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14