'Gesprek met Arafat grote fout' BUITENLAND Israël zet zich schrap voor gevolgen van bloedbad bij Jenin Protestactij New York klaagt vit medewerkers sjeik at Amnesty: VerdubbeliüJ aantal executies in 20è opiumboeifó; Afghanistan^ Sharon bekritiseert besluit Powell over onderhoud met Palestijnse voorman Europa roept experts bijeen over olieprijs Salaris europarlement ho$ Moslim begraven bij Geboortekerk bethlehem - Voor het eerst is er een moslim begraven in de tui nen van de Geboortekerk in Bethlehem. Dat hebben Pales- tijnen gemeld, die in de kerk hun toevlucht hebben gezocht na de inval van Israëlische troe pen in de stad. De Geboorte kerk staat volgens de christelij ke overlevering op de plaats waar lezus ter wereld kwam. Een 23-jarig lid van de Pales tijnse veiligheidstroepen werd maandag nabij het complex ge dood door de Israëlische strijd krachten. Onderhandelingen met de Israëliërs om het li chaam weg te laten halen lie pen op niets uit. Bezetting kantoor Rode Kruis voorbij brussel - De bezetting door zo'n veertig Palestijnen van het Rode-Kruiskantoor in Brussel is voorbij. De actievoerders verlie ten het gebouw nadat de direc tie van het Belgische Rode Kruis ermee had ingestemd een ver klaring uit te geven waarin de internationale gemeenschap wordt opgeroepen zorg te dra gen voor de onmiddellijke toe passing van de Vierde Conven tie van Genève uit 1949. In dat verdrag is de bescherming van de burgerbevolking in oorlogs tijd geregeld. De Palestijnen protesteerden tegen de 'passie ve en negatieve houding' van het Rode Kruis in het Israëlisch- Palestijnse conflict. Chirac roept op tot kalmte en eenheid parus - De Franse president Jacques Chirac heeft de joden en moslims in zijn land gisteren opgeroepen kalm te blijven. Ze ker nu de situatie in het Mid den-Oosten op springen staat, kan Frankrijk geen interne ver deeldheid gebruiken, zei Chirac in de Grote Moskee van Parijs. Chirac was het eerste Franse staatshoofd in 76 jaar dat een bezoek bracht aan de Grote Moskee, het centrum van de Franse moslimgemeenschap. De afgelopen week is Frankrijk opgeschrikt door aanslagen op synagogen, joodse scholen en kerkhoven, die verbandt houdt met het Israëlische offensief in de Palestijnse gebieden. Asielzoekers door de Kanaaltunnel londen - Honderd overwegend Afghaanse asielzoekers zijn in een goederenwagon via de Ka naaltunnel van Frankrijk naar Groot-Brittannië gereisd. Vol gens de Britse politie was het de grootste groep die het tot dus ver is gelukt de oversteek te ma ken. De groep sprong in Folkes tone uit de wagon. De politie wist 74 personen op te pakken. De rest is voortvluchtig. Overi gens vindt Groot-Brittannië dat Frankrijk te weinig doet om de asielzoekers te weren die via de tunnel willen oversteken. Lijk achter stuur van bomauto Bogota - Twee politiemannen in de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn gisteren gedood door een autobom. Ze onder zochten de wagen omdat er een lijk achter het stuur zat. Het ex plosief ging af nadat de agenten de straat hadden afgezet en een nadere blik in de auto wilden werpen. Volgens de politie was het lijk voorzien van de bom. De overledene was een maan dag ontvoerde boer. De Colom biaanse autoriteiten denken dat de linkse rebellengroep FARC achter de aanslag zit. Belgrado werkt mee met tribunaal belgrado - De regering van Joe goslavië heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan een wetsvoorstel dat de weg vrij maakt voor samenwerlang met het Joegoslavië-tribunaal. Het wetsvoorstel voorziet in een compromis tussen de Mon- tenegrijnen en de Serviërs. De Montenegrijnen zijn alsnog ak koord gegaan met het voorstel, omdat daarin staat dat er alleen mensen worden uitgeleverd die al door het Joegoslavië-tribu naal zijn aangeklaagd. De ver wachting is dat het parlement vandaag instemt met het ak koord, omdat Joegoslavië an ders internationale financiële steun misloopt. Verklaring: Bin Laden is in leven londen - Osma bin Laden leeft, is gezond en 'gaat door met de voorbereiding van de volgende stappen in zijn strijd'. Dit staat in een verklaring die de in Lon den verschijnende Arabischtali- ge krant al-Hayat heeft ontvan gen. De afzender van de tekst zegt te spreken namens al-Qae- da, het wereldwijde terreurnet werk van Osama bin Laden. Het document is getiteld 'Brief van al-Qaeda aan de moslims en aan het heldhaftige volk van Pa lestina'. woensdag 10 april 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaai tel aviv - Meer dan honderdvijftig bebloede lijken in de ruïnes van een Palestijns vluchtelingenkamp, voorzien van de handtekening van Ariel Sharon. Is raëlische woordvoerders zetten zich al schrap. Het liefst zouden ze zien dat de stad Jenin voor eeuwig zou worden afgesloten van de buitenwereld, maar het is slechts een kwestie van tijd voor de foto's en de televisiebeelden de wereld bereiken. Aan beide kanten is de propagandaslag alvast be gonnen. De Palestijnen noemen 'het bloedbad van Jenin' in één adem met Sabra en Chatila, de kampen waar in 1982 door Sharon gesteunde Li banese Falangisten honderden ongewapende Pa lestijnen vermoordden. „Het Israëlische leger be gaat oorlogsmisdaden in Jenin", meldt de Pales tijnse mensenrechtenorganisatie LAW. Op het ministerie van defensie in Tel Aviv maakte men zich gisteren klaar voor de verdediging. Vol gens een hoge functionaris proberen de Palestij nen de toestand in Jenin om propaganda-redenen te verergeren, door het Israël onmogelijk te maken de gewonden te verzorgen en de doden te begra ven. Dat zou voor gruwelijker beeldmateriaal zor gen. Israël is er immers alles aan gelegen een op- ruimactie te organiseren vóór het wordt openge steld voor de internationale pers. Daarnaast zijn er natuurlijk kwalijke hygiënische consequenties te verwachten als lijken te lang op straat liggen. De Palestijnen zeggen dat het Israël is dat het hun onmogelijk maakt hulp te bieden. „In strijd met Israëlische beweringen dat zieken auto's kunnen uitrijden, heeft medisch personeel ons verteld dat twee ambulances die probeerden de gewonden in Jenin af te voeren zijn platgewalst door Israëlische tanks", laat LAW weten. Israëli sche woordvoerders voeren aan dat het leger bij 'het vernietigen van de Palestijnse terroristische infrastructuur' geen andere keus had dan harde maatregelen te nemen tegen de militanten. Bur gers zijn waar mogelijk ontzien, zo wordt gezegd. Maar niet iedereen in Israël is ervan overtuigd dat wat er in Jenin is gebeurd niet had kunnen wor den voorkomen. „Hoeveel gezochte personen we in het kamp ook hebben gedood, en hoeveel ter roristische infrastructuur we er ook hebben bloot gelegd en vernietigd, er is geen rechtvaardiging voor een zo grote verwoesting", vertelden legerof ficieren het dagblad Ha'aretz.Als de wereld de beelden ziet van we er hebben aangericht, dan zal ons dat enorme schade berokkenen." Minister van buitenlandse zaken Peres zei giste ren te vrezen dat de Palestijnse Autoriteit de strijd bij Jenin zal voorstellen als 'een slachtpartij', ter wijl deze naar zijn idee moet worden omschreven als 'een slag tegen zwaar gewapende terroristen.' In een reactie daarop verklaarde de Palestijnse minister van informatie Abed-Rabbo dat Peres zet =kel urg - >veel jvanl Jnfeb .ureau kabul-geneve/dpa-afp -btend vechten aan de westelijkqen is van Afghanistan en prote%r gev de drugsboeren aan de, met I grens hebben gisteren de^g me keer van Afghaanse vluc^ar. D gen uit Iran en Pakistan ifent. derd. Dat hebben de Vert Naties in Kabul gemeld. LïpL Bij de grensovergang Tor'® tussen Pakistan en het iaa* De puinhopen in het hart van Nablus. Velen vrezen dat in het afgegrendelde Jenin nog veel ergere taferelen worden aangetroffen. Foto: AP/Susan Brannon 'het slachtoffer wil voorstellen als een barbaar, en de moordenaar als een mens.' Volgens een Israëlische ooggetuige bood ook de kashbah van de stad Nablus na een strijd van vele dagen de aanblik: van een door de luchtmacht ge bombardeerd stadsdeel. „Het enige verschil is dat wij daar de burgers wel hebben laten vertrekken", zei hij. Vijftig Palestijnen, volgens Israël overwe gend gewapende militanten, vonden er de dood. Het kamp bij Jenin moet er minstens even deso laat uitzien, want de strijd verliep min of meer volgens het zelfde patroon. Aanvankelijk werden de gevechten aan Israëlische kant alleen gevoerd door infanteristen. Toen het verzet feller bleek dan was verwacht, zette het le ger grover materieel in. De grondtroepen kregen vuursteun van Apache- en Cobra-helikopters, ter wijl bulldozers en tanks steeds meer huizen ver woestten, soms hele straten tegelijk. Het is niet duidelijk hoeveel burgers van de gele genheid te vluchten gebruik hebben kunnen ma ken. Volgens Palestijnse bronnen zijn er heel wat onder het puin van hun huizen begraven na de inslag van tankgranaten of raketten. Israël zegt dat het geen andere keus had, omdat het schootsveld moest creëren en omdat veel huizen door de mili tanten waren voorzien van valstrikken, aangeslo ten op zware explosieve ladingen. Dergelijke val strikken kostten gisteren dertien Israëlische solda ten het leven. Het was geen verrassing dat de milities in het kamp weerstand zouden bieden. De Islamitische Jihad is er sterk vertegenwoordigd, maar ook de Aksa-brigade van Yasser Arafats Fatah-beweging is in het noordelijk deel van de Westoever goed georganiseerd en zeer militant. Maar uit alles blijkt dat Israël de kracht en de vastbeslotenheid van het Palestijnse verzet zwaar heeft onderschat. Vele tientallen fanatieke militanten vechten zich liever dood dan zich over te geven. Een van de Is raëlische commandanten noemde het kamp van Jenin om die reden 'een Palestijns Masada'. van Afghanistan zaten 25.f rugkerende vluchtelingen^ - Di Aan Afghaanse kant, tus| grens en Jalalabad, 14.000 mensen niet verde( regio hebben drugsboeren ricades opgeworpen uit j tegen de dreigende ven van hun papaveroogst. papavers wordt ruwe opiu wonnen, waaruit heroin êjl, maakt wordt. 1 In het westen verhinderd^!# vechten tussen het legen overgangsregering en ^c-l strijders de terugkeer vanMada telingen uit Iran naar de flet mi cie Nimruz. De schermuzakei gen vielen samen met dfcdaaj van het repatriëringsprog^ten van het VN-Hoge Comity die aat voor de Vluchtelingen jat op cr) voor Afghaanse vluqjnde gen uit Iran. Dat rekemfon 400.000 terugkerende vljnrusi lingen per jaar. Ruim anijtslag miljoen Afghanen verent, vaak al jaren in Iran. des g; Een eerste konvooi v<n mensen is gistermorgenl-lj lam Qala, ten westen van|"" de grens overgestoken. Vvj|)| repatrianten heeft de Ui* Iran negen registratiecenjwoui gericht. Van daaruit worijzijn t Afghanen met bussen n»elde grens gebracht. In Afgh^aar e worden ze met andere bfenter naar de provinciale hoogten van hun keuze gebracht. De Unhcr geeft de teru[ Afghanen plastic zeilen, kleding, hygiënische gingsproducten en voei het Wereld Voedselprog mee. Ook krijgen ze lOjesafc per persoon om hun ejdert stemming te bereiken, s de i jlegei ïjm i. He van :lda Ir tel aviv-brussel-berlijn/gpd - „Een tragische vergissing." Zo noemde Israëls premier Ariel Sha ron gisteravond het besluit van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Colin Powell, om later deze week een bezoek te brengen aan Yasser Arafat in Ramallah. Powell maakte zijn be slissing bekend in Cairo, na ge sprekken met president Hosni Mubarak en andere Egyptische regeringsvertegen woord igers. Bij zijn vertrek uit Washington had Powell nog gezegd dat hij een onderhoud met de Pales tijnse leider zou laten afhangen van de omstandigheden. Arafat zit nog steeds huisarrest uit in een paar kamers van zijn resi dentie, omgeven door een Israë lische troepenmacht. „Iedere ontmoeting met Arafat zou een brussel/anp - EU-commissaris De Palacio (energie) heeft de energie-experts uit de Europese landen bijeengeroepen voor een extra vergadering, morgen. De deskundigen moeten hun visie geven over de stijgende olieprijs en de mogelijke maatregelen. Een woordvoerder van de com missie, die het nieuws gisteren bekendmaakte, kon niet nader ingaan op eventuele maatrege len. Hij benadrukte dat de ver gadering van experts een 'nor maal mechanisme' is, en dat er geen sprake is van een crisissi tuatie. De regels uit 1973 waarop de commissie zich baseert, zijn zeer beknopt en reppen niet over concrete actie om stijging van de olieprijzen te remmen. De stijging van de olieprijs hangt samen met de toestand in het Midden-Oosten. Maandag maakte Irak bekend een maand lang zijn olie-uitvoer stil te zet ten. Volgens de woordvoerder van de commissie, het dagelijks bestuur van de EU, zijn de ge volgen daarvan beperkt, omdat Irak goed is voor slechts 3 pro cent van de wereldolieproduc- tie. Als er al gevolgen zijn, zullen die vooral in de Verenigde Sta ten gevoeld worden, zo meent hij. President Bush heeft on langs al gezegd dat de hoge olie prijzen het broze herstel van de Amerikaanse economie kunnen schaden. tragische vergissing betekenen", aldus Sharon. „Dergelijke ont moetingen hebben nog nooit een eind gemaakt aan de ter reur." Sharon heeft zich echter neerge legd bij Powells besluit Arafat te spreken, en het leger heeft op dracht gekregen de watertoe voer naar diens residentie te herstellen. Eerder al was de electriciteit aangesloten. Tegen de tijd dat Powell in Ramallah aankomt, zullen de tanks waar schijnlijk iets worden terugge trokken, zodat Powell en Arafat niet hoeven te praten met zicht op de kanonslopen. Powell is op zijn maandag be gonnen rondreis door het Mid den-Oosten tot nu toe betrekke lijk koel ontvangen. Hij zal pas morgenavond in Tel Aviv aan komen. „Waarom gaat u niet eerst naar Israël om Sharon tot de orde te roepen?" is de alge mene kritiek van Arabische kant. Ook gisteren in Cairo, op een gezamenlijke persconferen tie met zijn Egyptische collega Achmed Maher, werd Powell met die vraag geconfronteerd. Hij antwoordde dat hij en presi dent Bush bij Sharon voortdu rend aandringen op een snelle terugtrekking uit de Palestijnse steden. Powell zegt dat hij eerst een aantal Arabische hoofdste den en Spanje, de EU-voorzitter, bezoekt om internationale steun te winnen voor zijn missie. Maandag sprak Powell in Ma rokko met koning Mohammed en met de Saudische kroonprins Abdallah. Die vertelden hem dat de geloofwaardigheid van de VS in de Arabische wereld aan het afbrokkelen is, en dat het hoog tijd is dat hij Sharon een halt toeroept. De Europese Unie worstelt in tussen met haar houding tegen over Israël. Na de mislukte EU- missie naar het Midden-Oosten van vorige week, klinkt de roep om sancties steeds luider. Tege lijkertijd leeft in Brussel het be sef dat premier Sharon zich wei nig aantrekt van wat Europa doet. Als de Israëlische acties voort duren, proberen de EU-minis- ters van buitenlandse zaken het maandag eens te worden over een volgende stap. De meest vergaande economische maat regel die de EU kan nemen, is het opschorten van de samen- werkings- en handelsakkoorden, die Israël een bevoorrechte po sitie geven op de Europese markt. Zo'n drastische stap is niet te verwachten. De ministers kunnen ook be sluiten om onderdelen van de akkoorden buiten werking te stellen, waardoor bijvoorbeeld de export van bepaalde Israëli sche producten naar Europa wordt belast, of sommige vor men van samenwerking worden opgeschort. De Unie is de groot ste handelspartner van Israël. De Duitse minister van buiten landse zaken Fischer pleit voor een wapenembargo. Hij wil ook een bemiddelende rol spelen in het conflict in het Midden-Oos ten. Fischer stelt een alomvat tend vredesplan voor. De be langrijkste voorstellen: Israël trekt zich terug uit de bezette gebieden, de Israëlische neder zettingen worden ontruimd en er komt een democratische Pa lestijnse staat. new york/rtr-afp - De autori teiten in het Amerikaanse New York hebben vier personen aan geklaagd wegens steun aan ter rorisme. Ze worden ervan ver dacht hand- en spandiensten te hebben verleend aan de Egypti sche terreurorganisatie van de blinde sjeik Omar Abdel-Rah- man, die achter de aanslag van 1993 op het World Trade Center zit. Dat maakte minister van jus titie Ashcroft gisteren bekend. De vier zijn formeel in staat van beschuldiging gesteld. Ze wor den ervan verdacht voor de sjeik de contacten met de buitenwe reld te hebben onderhouden. Onder hen is de 62 jarige Lynne Stewart, een advocaat van de tot levenslang veroordeelde Abdel- Rahman. Zij verklaarde on- aerl schuldig te zijn. In de drukbezette rechtsvore ten veel andere advocates in 2 zover bekend is het de (eer li keer in de VS dat de verdL van een terrorrist zelf [j aangeklaagd wegens ten Stewart is op borgtocht ten. Zij verklaarde te hopj zij haar zaak wint, en datL gering duidelijk wordt gq< hoe ver zij kan gaan 'bij h volgen van mensen die mag'. Ashcroft maakte bekend in het geval Abdel-Rahmar het eerst gebruik zal maki mq de mogelijkheid die de ij anti-terreurwetgeving vt®AM USA Patriot Act biedt ofeeerd sprekken tussen gedetinfean c en hun advocaat af te luisfronc Pgen ■nd (la door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Russische communistische partij belandt met de dag verder in een die pe crisis. In het parlement zijn de commu nisten volledig geïsoleerd geraakt, het elec toraat is dramatisch verouderd, en inmid dels is er ook een bittere strijd uitgebroken om de leiderschap. Partijleider Gennadi Zjoeganov dreigt plaats te moeten maken voor een meer sociaal-democratische leider. Een 'coup', zo noemt Zjoeganov de ontwik kelingen in zijn partij. De eeuwige nummer twee in Russische verkiezingen moet vrezen voor zijn positie als partijvoorman. Er gaan in de partij steeds meer stemmen op om hem het fractievoorzitterschap te ontne men. De gematigde parlementsvoorzitter Gennadi Seleznjov loopt zich als opvolger warm. De crisis barstte vorige week los toen het voorzitterschap van negen parlementscom missies verloren ging. Een meerderheid van het parlement wilde niet langer onder com munisten werken, omdat deze een 'destruc tieve en onrealistische politiek' zouden voe ren. Zjoeganov kondigde daarop een keihar de oppositie tegen de 'anti-volkspolitiek' van de regering Poetin aan. De partijleider ligt inmiddels zelf onder vuur. Het verlies van de prestigieuze en vaak lucratieve posten in het parlement heeft kwaad bloed gezet bij veel communistische parlementariërs. Ze hebben genoeg van de politieke confrontatie met de regering. Al dagen sleept Zjoeganov zich van crisisbe raad naar crisisberaad. Zjoeganov wees een voorstel af om partij voorzitter te blijven, maar als fractievoorzit ter plaats te maken voor Seleznjov. Parle mentslid Oleg Morozov verklaarde daarop dat 'zowel de fractie als de partij' op het punt van breken staat. Seleznjov zou over- genève - Het aantal mensen dat ter dood is gebracht, is in 2001 meer dan verdubbeld. In 31 lan den zijn vorig jaar 3.048 dood vonnissen voltrokken, tegen 1.457 in het jaar daarvoor. Zeker 5.265 mensen in 68 landen zijn vorig jaar ter dood veroordeeld. Dat maakte Amnesty Internatio nal vandaag bekend. De internationale mensenrech tenorganisatie maakte haar cij fers bekend op de jaarlijkse ver gadering van de Mensenrech tencommissie van de Verenigde Naties in Genève. Amnesty riep de commissie op zich sterk te maken tegen de doodstraf, en een wereldwijd moratorium van executies in te stellen. De explosieve stijging van het aantal executies in de wereld komt vooral doordat China de doodstraf veel vaker is gaan toe passen. Tussen april en juli al- eni na :oce 0( fó ge leen al zijn in dat landlerkd mensen ter dood geils de meer dan het totale aantaken, rest van de wereld in de ectie pen drie jaar. oor c In Iran registreerde Aifs. 139 executies, maar dat j{ vermoedelijk veel te Saudi-Arabië zijn 79 gemeld. In de Verenigde n waren het er 66, tegen 8 jaar eerder. De cijfers van dn - Iran, Saudi-Arabië en dielijke enigde Staten vormen saUie A procent van alle voltreklkhoi van de doodstraf in 2001. kaan: Amnesty benadrukte dat I Da\ publiceerde cijfers alleen In tej vallen betreffen waarvan lank i ganisatie op de hoogte is,tiaar het onmogelijk is om eenntsge dige telling te geven. Vereven den houden de werkelijktiove tallen geëxecuteerden \kniet Amnesty geheim. iatie Seleznjov, Zjoeganov en oud-premier Ryzjkov (vlnr) op een foto uit 1997, toen het tussen de eerste twee nog boterde. Foto: AP wegen een eigen fractie op te zetten met af vallige communistische parlementariërs. De communistische partij is nog steeds de grootste van het land, maar kan nauwelijks invloed uitoefenen op het regeringsbeleid. Een meerderheid van het parlement steunt Poetin. Het halsstarrige verzet van de com munisten tegen met name de landbouw- en pensioenhervormingen riep irritatie op bij andere partijen en de machthebbers in het Kremlin. Poetin zou dan ook niet ontevre den zijn over de revolte tegen de commu nistische commissievoorzitters. Zoals ge bruikelijk hield hij zich echter op de vlakte. In de peilingen kunnen de communisten nog steeds rekenen op ruim een derde van de stemmen, maai- Zjoeganov is al lang af geschreven als serieuze presidentskandi daat. Zelfs tegen de doodzieke en niet-ge- liefde Jeltsin wist hij in 1996 niet te winnen. In 2000 verloor Zjoeganov in de eerste rond kansloos van Poetin, die veel van de natio nalistische retoriek van de communisten heeft overgenomen. De dogmatische opvattingen van Zjoe ganov, die nog steeds de economische poli tiek van Lenin als alternatief voor de huidige markteconomie ziet, schrikken een meer derheid van de bevolking af. Onder de jon geren hebben de communisten op dit mo ment helemaal geen aanhang. Seleznjov geldt als gematigd alternatief. Hij koestert zijn goede relatie met Poetin en voelt meer voor 'een constructieve oppositie'. straatsburg/anp - Europarle mentariërs uit de meeste EU- lidstaten kunnen rekenen op een aanzienlijke salarisverho ging, als hun regeringen daar mee instemmen. De juridische commissie van het Europees Parlement steunt een Duits voorstel om alle EP-leden het zelfde salaris van ruim 8.500 eu ro bruto per maand te gunnen. De Duitse socialist Rothley, die al jaren sleutelt aan voorstellen om alle leden hetzelfde te laten verdienen, denkt daarmee de meeste europarlementair®11 gemoet te komen. Alleen en Italiaanse afgevaaif zouden er op achteruit gaiip De discussie over saÜgaat kwam enkele jaren gelecjljoei gang, na een rapport vanjputi ropese Rekenkamer. Eh. M( bleek dat de minder gofyoor taalde Spaans en Portugef, wa; lementsleden relatief vaaferbot bruik maakten van onkostl sta; goedingen en bijdragen» hee personeelsleden om hunfegin salaris aan te vullen. steur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6