Massaal afscheid van Queen Mur GESPREK VAN DE DAG Burgemeester New York maakt reclame voor marihuana p Ruimtevrachtwagentj e' ve Belangstelling is opsteker voor Britse monarchie ac ekei De eeuw van Queen Mum :pa -irk. 152 MENSELIJK De burgemeester van de Deense gemeente Hilleroed (35 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kopenhagen) heeft besloten zijn personeel twintig minuten pauze te geven voor een DUTJE NA DE LUNCH. De sociaal-demo cratische burgemeester Nick Haekkerup hoopt dat een herstellende korte slaap de werknemers tevreden maakt en kracht geeft om meer werk te verzetten. Het is voor het eerst dat de siësta op een werkplek in Denemarken is in gevoerd. Voorlopig gaat het om een proef van twee we ken. Gemeenteambtenaren die meedoen aan de proef, namen gisteren hun deken en wekker mee naar het werk om onder goede omstandigheden te slapen en na uiterlijk twintig minuten weer wakker te worden. Ze zoeken bij toerbeurt een lege kantoorkamer op om in te slapen, zo dat het gemeentehuis gewoon kan blijven functioneren. Terwijl ze lag te slapen hoorde een Rotterdamse advocate gistermorgen in alle vroegte gestommel in haar huis. Gewapend met een hockeystick ging ze een kijkje nemen, maar al les leek in orde. Totdat ze 's ochtends merkte dat haar mobieltje en haar por temonnee waren gestolen. Een telefoontje naar haar gsm leverde met veel op. De man aan de andere kant van de lijn sprak haar kort toe met een Suri naams accent, waarna hij het gesprek beëindigde. Een vrouwelijke collega van het slachtoffer kreeg vervolgens een lumineus idee. Ze had zelf een paar jaar in Suriname gewoond en kon het accent perfect nabootsen. Ze belde de GESTOLEN GSM en bab belde ongeveer twintig mi nuten met de nieuwe eige naar. De telefoon was van haar zuster, zo zei de advo cate. En die was heel erg aan het ding gehecht. Het was niet zo'n mooi toestel bovendien, dus waarom zou de nieuwe eigenaar het ding niet teruggeven? Na enige aarzeling stemde de man in. Er werd afgespro ken in de hal van de recht bank, de plek waar de ad vocate zei te werken. Toen de dief zich meldde, werd hij tot zijn verbazing met een ingesloten. Hij had de papieren van zijn vorige detentie nog op zak. Hij was maandag pas vrijgela ten uit de gevangenis. Terroristenleider OS AMA BIN LADEN is in Groot-Brittannië aan een comeback bezig. Als BOEKENSTEUN beleeft hij momenteel in een opmerkelijke coalitie met Monica Lewinsky hoogtijda gen. De Britse beel- dend kunstenaar Ken ny Hunter ontwierp vier jaar geleden de boekensteunen van de ex-stagiaire en kortstondige liefde van Bill Clinton en de al-Qaeda-lei- der. Hij raakte de bustes van kunsthars destijds aan de straatstenen niet kwijt, omdat niemand in Engeland ge ïnteresseerd was in de man met de baard. Na de aansla gen van 11 september nam de vraag naar de steunen enorm toe, maar aanvankelijk was er geen bedrijf te vin den die de bustes wilde produceren. Inmiddels zijn de bustes weer volop verkrijgbaar. De prijs van het duo Le- w.insky-Bin Laden bedraagt 1145 euro, exclusief BTW. De Japanse cosmeticareus Shiseido brengt eind deze maand een AFSLANKPARFUM op de markt. Het parfum stimuleert een hormoon waardoor je gewicht verliest. Het is samengesteld uit grapefruit, venkel, peperen dragon, maar ruikt naar citroen. De flesjes gaan voor ongeveer 40 euro over de toonbank. Vanaf 21 april is het wonderspul in Japan te koop, in mei volgen Hongkong en Taiwan. Uit een test waarbij twintig vrouwen het parfum gedurende een maand gebruikten, bleek dat de vrouwen gemiddeld 1,1 kilo gewicht verloren. De omvang van de taille nam met 1,5 centimeter af. Om de heupen verdween 1,3 cen timeter vet. Volgens Shiseido hebben zijn onderzoekers ontdekt dat het inhaleren van het kruidenparfum een hormoon activeert, een soortgenoot van cafeïne, dat helpt bij de verbranding van vet. Na het opspuiten van het parfum krijgt de gebruiker een 'warm gevoel' zodra het begint te werken. Astronaut André Kuipers (links) toont met een Franse collega het 'vrachtwagentje'. Foto: Dick Hogewoning De Europese ruimtevaartorgani satie ESA heeft gisteren het 'vrachtwagentje' gepresenteerd dat vanaf najaar 2004 regelmatig naar het Internationale Ruimte Station ISS zal worden gestuurd voor bevoorrading. Het gevaar te, tien meter hoog en vier me ter in doorsnee, staat nu in Noordwijk voor testen op tril lingsbestendigheid (lanceerge- weld) en het overlevingsvermo- gen in de ruimte (extreme kou en straling). Het Automated Transfer Vehicle (ATV) is een onbemand voer tuig, dat na lancering op een Arianeraket vanaf Kourou in Frans Guyana op afstand wordt bestuurd. Volgens mededelin gen van ESA zal het voertuig ook geen personen vervoeren, maar uitsluitend apparatuur, levens middelen en reserve-onderde len. Het toestel is bestemd voor een malig gebruik. Eenmaal vastge koppeld aan ISS wordt het uit geladen en dient het als tijdelij ke extra module. Gevuld met af val wordt het later losgemaakt en verbrandt dan bij terugkeer in de dampkring. ESA zal dan ook minimaal acht ATV's bou wen. Een derde functie is het funge ren als duwboot. Bij tijd en wijle heeft het ruimtestation een zetje nodig, om het weer wat hoger in de ruimte te brengen, terug in de ideale baan. Het ATV heeft daartoe een voorraad brandstof bij zich om de vier motoren aan boord te voeden die voor deze duwfunctie moeten zorgen. Aan de ATV bouwen dertig Eu ropese bedrijven mee. In Neder land is dat Fokker Space in Lei den, dat de zonnepanelen le vert. James McGonigal At Last, an Honest Politician. It's NORMLto Smoke Pot. De advertentie met Michael Bloomberg. Foto: AP/Stephen Chernin „Reken maar dat ik het gedaan heb. En ik genoot ervan." Deze uitspraak - over marihuanagebruik - van New Yorks burgemeester Michael Bloom berg is een geheel nieuw leven gaan leiden. Een in Washington georgani seerde groep die strijdt tegen vervolging van cannabisgebruikers, heeft er een reclamecampagne van gemaakt. Bloomberg keek de lezers van de New York Times gisteren recht in de ogen vanaf een paginagrote advertentie, onder de kop 'Eindelijk een eer lijke politicus'. Bloomberg deed zijn uitspraak in een interview vorig jaar, toen hij nog een weinig kansrijke kandidaat was voor het burgemeester schap van New York. Geconfronteerd met het gebruik van zijn afbeelding en uitspraak door de National Organization for the Reform of Marihuana Laws (afgekort Norml) kon hij daar niet echt om lachen. Maar hij is ook niet van plan te proberen de advertenties te stoppen. „Ik vind het niet ge weldig dat ze mijn naam gebruiken, maar ik denk niet dat ik het tegen kan houden." De Amerikaanse grondwet geeft burgers en organisaties ruim baan als het om de vrijheid van meningsuiting gaat. Bloombergs voorganger Giuliani heeft ooit een spottende advertentie van een magazine met zijn portret erop van de New Yorkse stadsbussen laten halen, maar dat bleek achteraf volgens de wet niet te kunnen. Volgens Norml heeft een op de drie/füft te kanen ooit cannabis gebruikt en telde de VS vorig jaar negentien mi]<lijk v* marihuanarokers. Dit ondanks het feit dat het strafbaar is in de VS. Ifaten meus is de uitspraak van voormalig president Clinton dat hij in zijn ping F jaren 'wel had gerookt, maar niet geïnhaleerd. regen.' Alhoewel er in sommige staten uitzonderingen worden gemaakt vocjeclar; dicinaal gebruik van marihuana, is het roken ervan eigenlijk overal ijn^n a gaal. De strafmaat verschilt van staat tot staat. Zo krijgt iemand in CS h'en nië of Colorado niet meer dan een boete van honderd dollar, terwijlpoor I Arkansas voor bezit van minder dan 28 gram een jaar celstraf kunt b gen. In New York wordt het gebruik van soft drugs hard aangepakt, g|| 3 Giuliani met zijn 'zero tolerance" beleid begon. Wie een sticlde rookij het openbaar, kan door de politie in de cel worden gegooid. WerdeqBII 1992 maar 720 mensen opgepakt voor marihuanagebruik, in 1999 \vj dat er 33.471 aldus de New York Daily News. erdaw De pro-cannabis-lobby wil dat de politie in New York een einde aan die arrestaties. Bloomberg is dat niet van plan, zo zei hij Ans Bouwmans Ook bij Windsor Castle, waar de Oueen Mum in St. George Chapel werd bijgezet, stond het publiek rijen- dik. Foto: EPA/Darren Staples „De Oueen Mother hield van the ater en van grootse militaire pracht en praal, en dat weerspie gelt zich in deze begrafenis." Dat was gisteren het commentaar van de bekende historicus Simon Schama op de grote publieke be langstelling voor de uitvaart van de Oueen Mum, die anderhalve week geleden op 101-jarige leef tijd is overleden. Zo'n 400.000 belangstellenden zagen tussen Westminster Hall en Westmin ster Abbey een bijna sprookjeach tige processie voorbijtrekken op de weemoedige klanken'van 120 doedelzakspelers. Veel meer mensen nog stonden er na de uitvaartdienst langs de dertig kilometer lange route die de lijkwagen moest afleggen naar Windsor Castle. Daar werd de Queen Mum later op de dag in kleine kring bijgezet in het graf van haar echtgenoot koning George VI. Tellen was onbegonnen werk, maar het moeten toch bedui dend meer dan een miljoen Britten zijn geweest die uit lou ter nieuwsgierigheid of welge meend respect de stoet naar Windsor flankeerden. Menigeen wierp bovendien bloemen naar of op de lijkwagen. „Ik voelde dezer dagen instinctief een emotionele band met het ko ningshuis en ik heb de indruk dat ik niet de enige ben", aldus alweer Schama. De massale op komst was geen verrassing na dat in het weekeinde al een klei ne 200.000 mensen vele uren in de rij hadden gestaan voor een laatste afscheid in Westminster Hall, waar de Queen Mum toen lag opgebaard. Vanwaar die enorme belangstelling, die vriend en vijand van de monar chie heeft verbaasd? In straatin terviewtjes keerden steeds de zelfde thema's terug: „Zij heeft Koningin Elizabeth en haar kleinzoon Prins William na afloop van de rouwdienst. Foto: EPA/Eric Feferberg Leden van de Britse koninklijke familie volgen de kist bij het verlaten van Westminster Abbey. Foto: AP/Adrian Dennis zoveel voor ons gedaan, nu doen wij eens wat terug." Of: „Hier wordt geschiedenis ge schreven, daar willen we bij zijn." En, zeer veel genoemd: „Door dit alles ben je er weer even trots op Brits te zijn." Het Londense avondblad Eve ning Standard publiceerde eer der deze week een cartoon die de stemming aardig weergaf. Een trots mannetje staat in een lange rij wachtenden en zegt: „Wij Britten mogen dan niet in staat zijn om spoorwegen te runnen, maar, 'by God', wat zijn we goed in pracht en praal en luisterrijke optochten." Hetgeen gisteren werd beves tigd. Aan het begin van de uit vaartdienst werd in het hele land twee minuten stilte in acht genomen. Toen de kathedraal bijna twee uur voor de dienst openging, begon een van de klokken van Westminster Abbey te luiden, zoals een oude traditie voorschrijft. De klok sloeg gedu rende 101 minuten één keer per minuut voor elk levensjaar van de koningin-moeder. De weel derige dienst in de met 2100 ge nodigden gevulde Westminster Abbey, onder wie koningin Bea trix, ademde de sfeer van een zeventiende-eeuws schilderstuk. Behalve de geestelijkheid in hun gewaden en de Schotten in hun tijdloze kilts wemelde het van de 'guards' met weelderige epau letten, glimmende troetels en bepluimde helmen. Natuurlijk ontbraken ook de Yeomen of the Guard niet, beter bekend als de Beefeaters, met hun rode uniformen, hoge kanten kr agen en platte zwarte hoeden. Geheel in stijl daarmee was het optre den van het hoofd van een ko ninklijk wapenkundig adviesor gaan dat in 1484 is opgericht door koning Richard III, ge naamd 'Garter King of Arms'. De woorden van Garter King of Arms waren geheel in overeen stemming met zijn scharlaken rode uniform toen hij de overle dene 'de Meest Hoge, Meest Machtige, en Meest Voortreffe lijke Prinses Elizabeth' noemde. Van deze tijd was wel de lijkrede van de aartsbisschop van Can terbury, die zei: „Zij was kracht, waardigheid en humor." Tijdens de dienst leek het of prins Charles op het punt stond in huilen uit te barsten. Konin gin Elizabeth luisterde aandach tig, met gebogen hoofd, naai' de woorden van de aartsbisschop. Waarnemers leiden uit de mas sale en warme aandacht voor het overlijden van de Queen Mum af, dat de band van de Britten met het koningshuis veel hechter is dan na alle moeilijke jaren rond kroonrpins Charles en wijlen prinses Diana wel eens gedacht wordt. Commentatoren die steevast beweerden dat de monarchie bedreigd wordt door apathie, worden al dagenlang niet iheer gehoord. Volgens een opiniepeiling in op dracht van dagblad The In pendent is de toch al grote voor de monarchie de afgf dagen verder toegenomen Slechts twaalf procent van Britten wil een republiek, procent wil de monarchie haven. Het condoleancere 1 op de Britse ambassade in Haag is de afgelopen dag< door driehonderd mensei dertekend. De geringe bel. stelling voor het register h^- volgens een woordvoerster de ambassade onder meer?sl maken met de hoge leeftiji de Queen Mum. Het boek per post naar Buckinghamle' -1 j eeft zoek oorz .e s die '■«igdJ Unc zij eiterv erirstor ij#ssie ij de leur: nbe Harm Harkema en ANP 101 Jaar is ze geworden, de Britse koningin - moeder Elizabeth. In Nederland mag dan de afgelopen eeuw aan de vader van Geert Mak zijn toebedeeld, in Engeland is dat aan haar. Haar leven, van kindsheid tot ho ge ouderdom, overspande niet alleen de eeuw maar ook zelfs de millenni umwisseling. Door er gewoon altijd te zijn en zo lang te blijven, werd ze het symbool van de nationale stabiliteit. iVj Ademloos heb ik gelezen en gehoord wat ze allemaal heeft meege- \^r maakt. Toen ze geboren werd, op 4 augustus 1900, was de Boxeroorlog in China in volle gang. Mijn generatie kan zich misschien nog een plaat je daarvan voor de geest halen uit een geschiede nisboek, dat nu overi gens waarschijnlijk heel politiek incorrect 1 is. Jongere generaties zullen hun gezicht in de vraagtekenstand zetten: Bo.xeroorlog? Mum' is de laatste keizerin van India geweest. Ze werd vlak voor de Russi sche Revolutie zeventien. Ze was nog geen dertig toen vrouwen stemrecht kregen. Ze ver loor een broer op haar zestiende, en haar dochter Margaret net voordat zij zelf overleed. Ze overleefde haar man, koning George VI een halve eeuw en maakte zowel de geest van het Victoriaanse tijdperk mee als de IT-revolutie. Als er een (over)grootmoeder kon vertellen over oorlogen, wereldleiders, koninklijke en keizerlijke coryfeeën, dan was zij dat wel. Ze heeft ze allemaal meegemaakt, ontmoet, ge kend. En de laatste keer dat ik haar op de te levisie zag, was ze wel wat brozer geworden, maar ze had er nog steeds zin in. Op dit moment zijn er, ook in Nederland, meer honderdjarigen dan ooit. En hun aantal zal, zo is de verwachting in de toekomst ge staag toenemen. Met enige regelmaat vraag ik me af of honderd worden wel zo aantrekke lijk is. Je hebt er niets over te zeggen, je kunt het niet kiezen. Maar als levensmoeheid al een probleem wordt rond de tachtig jaar, hoe houd je die tivintig jaar daarna dan nog vol. leuk, opgewekt, al dan niet in je rolstoel of bedlegerig? Wij zijn nu eenmaal geen prins Claus, Bem- hard of Queen Mum die in ziekenhuizen vor stelijke voorkeursbehandelingen krijgen, met een arts aan iedere vinger en een stoet van verpleegkundigen aan hun bed, zodra er maar iets aan het lichaam dreigt te gaan ha peren. (Heel) oud worden in Nederland is een kom mervol vooruitzicht, waarbij wachtlijsten op doemen, gebrek aan aandacht en zorg, ver waarlozing, eenzaamheid. Overdrijf ik als ik denk dat die euthanasiepil niet nodig is wanneer je een vrolijk en fleurig bestaan kan leiden te midden van je dierba ren en alle denkbare medische en huishoude lijke zorg zoals de Engelse koningin-moeder was gegeven? Word je minder snel levensmoe als je het gevoel hebt dat je er mag zijn, nie mand tot last bent, gewaardeerd wordt, voortdurend geld kan uitgeven als water? Al tijd op je wenken wordt bediend, dagelijks de gin en de champagne voor je klaar staat, je weet omringd door je familie, volk, lievelings honden, renpaarden en vijftig man perso neel? Dit alles voorkomt in ieder geval dat je je verveelt, niemand ontmoet, en de hele dag op de thuiszorg moet wachten om je teenna gels geknipt te krijgen en onder de douche te worden gezet. Queen Mum is nooit om zes uur 's avonds voorzien van een Pamper, omdat er daarna onvoldoende mensen waren om haar te bege leiden naar de wc. Ze had niet alleen de gou den kooi waarin ze leefde mee, maar ook haar karakter. Oud worden vergt de kunst N-E ?ste van het afzien, een goede verliezer won w relativeren, je schikken in het onvennij bSr ke, vriendschap sluiten met het leven, g ai ten van datgene wat er nog wel allemaal a(j Dat kon ze. Haar reputatie van onveru baarheid dankte ze ook aan de ijzeren 1"J'- pline die haar van jongs af aan werd b at0 brachten haar sterke plichtsbesef. Haai ssao vies was: Je moet de dingen gewoon nei tot zoals ze komen en er het beste van mak ltt®! Ziektes kon je maar beter negeren dan j VT,T ze vanzelf weer weg, vond ze ook. TweeFeer vattingen die, als je ze echt in de praktij brengt, een aangename, optimistische itfi dom zeker bevorderen. Door haar dood ook de laatste schakel met het wereldrij n€ het Verenigd Koninkrijk ooit was. Een I oud-hoofdredacteur schreef over haar: l!*? leek in de mode door juist datgene te di eöbl wat niet in de mode was'. Ze leefde in li c gen wereld, claimde geheel vanzelfsprel et.w het recht om gewoon ouderwets te won nl11 te blijven. Een recht waar ik een beetjej 6 op ben. Want ik zie de bui al hangen. 0 en c heen wordt de dwang om vooral jong trv^n ven en bij de tijd, steeds groter. Zo haal ,.w nooit welgemoed de honderd. Wegens omstandigheden is de columnimf Han Mulder verplaatst naar morgen. ad<

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2