'Student opzadelen met strafblad is zinlooË MENINGEN Dualisme betekent meer tijd voor politici om in de stad te zfi Noordwijkerhoutse raad, ik vraag u: verdeel en bestuur! Onbesuisde acties kunnen KLANKBORD andere sporter lelijk duperen Bentwad: want als het tij keert, verzet men de bakens SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Een competente gemeenteraad, samengesteld uit de door inwo ners gekozen vertegenwoordi gers, richt zich in zijn werk altijd op het algemeen belang en werkt daarbij bij voorkeur sa men. Dan kan het dus niet zo zijn dat de beoogde, te behalen resultaten, bijvoorbeeld wo ningbouw voor speciale doel groepen, uitsluitend op het con to van één politieke partij, in casu één portefeuillehoudende wethouder geboekt gaat wor den. Waar men zich in de Noordwij kerhoutse situatie (ook eerder) wel kon vinden in een regeling met betrekking tot het vervullen van de functie van loco-burge meester, moet men toch ook een modus kunnen vinden, des noods wisselend per jaar, inzake die vermaledijde portefeuille van ordening en aanverwante zaken. De uitlating van het CDA: 'Onze wethouder heeft een en ander op de rails gezet, maar straks gaat de WD, bij realisatie van de plannen, met de eer strijken', vind ik, met permissie, vrij kin derachtig. Ze spoort zeker niet met mijn opvatting van bezig zijn voor het algemeen belang. Is het niet zo dat het bouwen op uitbreidings- c.q. inbrei-locaties altijd steunt op een meerder heid in een gemeenteraad, waarna men, sportief als raads leden zijn, de portefeuillehou der bedankt voor zijn of haar in zet? Dus, gemeenteraad van Noord- wijkerhout, let goed op het as pect van dat maatschappelijk belang. Met een variant op 'ver deel en heers' vraag ik u: 'ver deel en bestuur'. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Na de gemeenteraadsverkiezingen is het bestuur van alle gemeentes in Ne derland anders ingericht. Door de Rijkswet op het Dualisme hebben de gemeenteraad en het college van bur gemeester en wethouders nu ieder aparte taken, terwijl ze voorheen gezamenlijk het bestuur van de O P I stad voerden. Het be tekent dat wethouders en raadsleden meer tijd krijgen. Tijd die ze goed kunnen gebruiken om in de stad te zijn. Een zichtbare verandering van het du alisme zal zijn dat de gemeenteraad meer de agenda en de inhoud van het politieke debat bepaalt. De raad geeft dus aan welke richting het met Leiden op moet. De wethouders zullen de agenda en het debat van de raad en de raadscommissies minder kunnen en hoeven domineren. Wethouders mo gen namelijk geen lid meer van de ge meenteraad zijn en de raadscommis sies niet meer voorzitten. Verder stippelt de raad nu de grote lij nen uit. Het college van B en W werkt die lijnen uit in het dagelijkse bestuur van de stad. Het college is in het nieu we stelsel bovendien als eerste verant woordelijk voor het uitvoeren van rijkstaken op lokaal niveau. Het college zal zo meer het politieke gezicht van de uitvoering zijn. De raad komt weer in beeld bij het controleren en bijstu ren van het college. In vergelijking met het oude stelsel zal het college minder tijd kwijt zijn aan het politieke debat. De raad speelt daarin immers de eerste viool en heeft daarvoor nu eigen ambtenaren in INI I E dienst - de griffie - en/of meer onder steuning per fractie. Natuurlijk blijft het college de raad helpen om de agenda en het debat vorm te geven, maar de raad maakt de uiteindelijke keuzes. Het zal voor wethouders een opluch ting zijn niet langer middelpunt te hoeven zijn van het rituele bespre kingsrondje om diens voorstellen door raadsleden in de raadscommissies. Verder hoeft het college voor rijkstaken niet altijd meer langs de raad, maar kan direct beginnen met die uit te voe ren. Het aantal raadscommissies en de duur van vergaderingen kan daardoor verminderen. Voor zowel raadsleden als wethouders betekent deze vernieuwing van de lo kale democratie dat ze daarmee veel vaker in de stad of thuis kunnen zijn. Zolang als het college zijn taken goed uitvoert, is het ook niet nodig dat de raad wethouders oproept om verant woording af te leggen. Aangezien de raad scherper oplet en meer mogelijk heden heeft om te controleren, zal het resultaat zijn dat het college tijd uit spaart doordat het meer rekening moet houden met de raad. Ook voor raadsleden is er meer tijd om in de stad te zijn, doordat ze niet meer zo vaak in het stadhuis met elkaar of het college moeten vergaderen. Daar mee kunnen ze meer hun licht opste ken in de wijken en beter aanvoelen welke wensen en klachten leven onder de Leidenaren. De betrokkenheid met het lokale bestuur van de Leidenaren en de volksvertegenwoordigende rol van raadsleden krijgen daardoor meer om het lijf. Uiteindelijk zijn de stem men toch te winnen in de stad en niet op het stadhuis. Minder zichtbaar is de mogelijke ver andering door het nieuwe stelsel in verhouding tussen het college van B en W en de ambtenaren. Het college dient zich nu vooral te concentreren op het dagelijkse bestuur van de stad, en het laten uitwerken en uitvoeren van raadsbesluiten. Dat zou als gevolg kunnen hebben dat het college zich di rect gaat bemoeien met allé kanten van het stadsbestuur tot aan een scheefgezakte lantaarnpaal toe. Zo'n situatie heeft Leiden al eerder ge kend. Dat diende zelfs als voorbeeld van het wethoudersmodel' in een proefschrift over lokaal bestuur. De grote bemoeizucht van wethouders gaf weinig ruimte aan de deskundige ambtenaren, die zich immers moesten voegen naar de grillen van één, of nog erger, van verschillende wethouders. Het resultaat was dat voordat er enkele raadsleden en wethouders vertrokken uit dit wethoudersmodel, de nodige ambtenaren hun heil elders zochten. Bovendien vergaten wethouders in al hun drukte met details om een visie voor de langere termijn uit te zetten. Verder leed de kwaliteit van het beleid onder de detailaandacht van de wet houders, omdat die niet de tijd en rust hadden om besluiten goed te door denken. Hun persoonlijke gezondheid en gezinsleven zullen er trouwens ook niet beter van zijn geworden. Adviesbureaus zoals Bakkenist stelden toentertijd (1995) daarom dat de wet houders zich weer met de stad moes ten besturen en de deskundige uitvoe ring en bedrijfsvoering aan de ambte lijke diensten over te laten. De daarop volgende raadsbesluiten om de ambte lijke organisatie beter te sturen, volg den dit advies op. De laatste twee jaren is te zien dat het Leids college dit ad vies in de dagelijkse praktijk steeds meer toepast. Het betekent voor wet houders meer tijd. Ze hoeven zich na melijk niet langer bezig te houden hoe alles wordt uitgevoerd en zich meer concentreren op de vraag wat er met wie moet worden uitgevoerd. Daar- naast moeten ze natuurlijk wel dat ambtenaren het goed doen De ambtenaren zelf krijgen zo lijk aan weer wat meer ruimte onderling afgestemd en gepla de slag te gaan voor de stad. ders hebben hierdoor meer die ze nuttig kunnen gebrui uitgeslapen te functioneren, 0 stad te zijn, om de wijk in te g K zich te bezinnen hoe zij de r1 dienst kunnen zijn, en om cont leggen en verbeteren met inst in de stad en mede-bestuurde regio, de provincie en bij het rij Het is te hopen dat de Leidse ders dit scenario verder zullen Ze dragen weliswaar de politii antwoordelijkheid voor de uit maar moeten niet zelf als ambt aan de slag. Ze moeten juist kwaliteit van de uitvoering des heid de ruimte laten. Te grote I zucht kan immers verstikkend moeiend werken. Wethouders hun tijd net als raadsleden bruiken om de wijk in te ga en fit Leiden en de Leidenarei Iijk: ht d m len. I in vai een I iche b Pa t nu (Hans Vollaard is politicoloog a Universiteit Leiden. Hij werkt n het dualisme in Leiden op d J hij •rde 1, om ■d te de 0 de re in ver en 'heef zijn ireide inten et het met lingir phet lantee ;els d hete et ma ;elijkb steuni ird i waart voorb e wee n na vordt te an can w et vin rincie gem< Met belangstelling heb ik het ar tikel in het Leidsch Dagblad van vrijdag 29 maart gelezen, dat het voorval beschrijft tussen Joeri Jacobs, speler van Noordwijk, en keeper Peter Kromhout van FC Lisse. Tijdens een voetbal wedstrijd kunnen rare dingen gebeuren, dat kan ik uit ervaring zeggen. Weliswaar voetbal ik al jaren op laag amateurniveau, dus een optimaal vergelijk is misschien niet reëel, maar de si tuatie zoals die werd beschreven in de krant is voor mij wel her kenbaar. Een 'onbesuisde' actie is snel gemaakt. Soms gebeurt dit on opzettelijk, in het vuur van het spel. Helaas gebeurt een en an der ook opzettelijk. Wat ik een beetje begrijp uit het verhaal is dat Joeri Jacobs zich wil indekken tegen eventuele fi nanciële en mogelijk lichamelij ke gevolgen van dit incident. Dat vind ik erg verstandig van Joeri, want die kunnen flink op lopen. Zeker in het ziekenhuis, want als je daar maar met je ogen knippert ben je zomaar heel wat euro's lichter. Als je particulier verzekerd bent met bijvoorbeeld een hoog ei gen risico, ben je dat kwijt en waarschijnlijk het jaar daarop ook, omdat je, na een been breuk, vaak het andere jaar te rug moet om de schroefjes en dergelijke weer te laten verwij deren. In het verleden waren vereni gingen verzekerd tegen onder andere bijkomende kosten en inkomstenderving over een be paalde periode, maar die zijn daar uit overwegingen als 'ie dereen is toch goed verzekerd en het is ons te kostbaar' mee gestopt. De kem van mijn reactie is dat er een discussie op gang ge bracht moet worden of dergelij ke voorvallen als tussen Jacobs en Kromhout wel of niet wette lijk strafbaar gesteld dienen te worden en verzekeringsmaat schappijen aanspreekbaar ge steld kunnen worden. Opmer kingen als 'dat is inherent aan het voetbal' (of andere sporten), snijden volgens mij geen hout. In het verkeer bijvoorbeeld, kan men wel persoonljk aansprake lijk gesteld worden. Dat verzekeringsmaatschappij en, politie en rechtbanken hier niet op zitten wachten mag dui delijk zijn. Maar mensen mogen mijns inziens niet de dupe wor den van 'onbesuisde' acties van anderen bij het uitoefenen van werk of hobby. P. van der Post, Hoogmade. In het Leidsch Dagblad van 30 maart stelt wethouder Uljee van Rijnwoude met betrekking tot het Bentwoudgebied: 'Ga je er nu 'opeens weer' een Bentwad van maken, dan haal je veel overhoop'. Provinciebestuurder Van der Sar meldde eerder in deze krant, dat hij het plan seri eus neemt, ook al vindt hij dat een overheid 'consistent' moet zijn. Van der Sar zet het plan Bentwad op de politieke agen da, omdat 'we ons voortdurend moeten afvragen of wij ons werk goed doen'. Wij geven wethou der Uljee in overweging het voorbeeld van de gedeputeerde te volgen. Een schoolmeestersvoorbeeld. Ir. Lely was onomstreden en een groot politicus. Door zijn visie en vastberadenheid is ons kleine land een solide Afsluitdijk en een enorme zoetwaterpias rij ker. En zo'n 160.000 hectare nieuw land, om te wonen, te werken en te recreëren. Het sluitstuk van de Zuiderzeewer ken was de Markerwaard Maar die is er nooit gekomen. De in zichten veranderden, water werd belangrijker geacht dan land en Markerwaard werd Mar kermeer. Andere verstandige politici namen daartoe een moedig besluit: een plan, waar van langs democratische weg is vastgesteld, dat het moet wor den uitgevoerd, wijzig je immers niet zo maar. Het Bosplan Bentwoud, destijds ook een product van mensen met visie, is eveneens ingehaald door het voortschrijdende in zicht. Dankzij het veranderende klimaat valt de neerslag in korte perioden met grote hoeveelhe den tegelijk uit de opwarmende dampkring. Waterschappen in laag Nederland kunnen die vele kubieke meters per etmaal niet meer wegpompen en zoeken naarstig naar tijdelijke opvang bekkens. Zoals een baljuw/dijk graaf van een naburig hoog heemraadschap onlangs stelde: 'Het is twee voor twaalf, of liever gezegd twaalf uur'. Na 1995 hebben al heel wat landgenoten hun parket, tuin of oogst door wateroverlast moe ten afschrijven. Te veel water in de winter maar juist te weinig in de zomers, die bovendien steeds droger worden. Dat is voor de rijksoverheid aanleiding geweest om alle plannen die het land schap betreffen aan een zoge naamde 'watertoets' te onder werpen. Als aan de eisen daar van niet wordt voldaan, is het een slecht plan, dat niet moet worden uitgevoerd. Voor deze toets krijgt het bos plan Bentwoud een dikke onvol doende, terwijl het waterplan Bentwad juist heel hoog scoort. Logisch, want in het begin van de jaren negentig bestond die watertoets nog niet, dus nie mand valt iets te verwijten. Een Hollands spreekwoord luidt: als het tij keert, moeten de bakens worden verzet. Het zou politici sieren niet koste-wat- het-kost de regio op te zadelen met een gebiedsvreemd 'bos- voor-over-dertig-jaar', dat op geen enkele manier bijdraagt aan de droge voeten, die wij en onze nazaten zo graag willen houden. Dat geldt eveneens, zo weet de WLTO, voor de agrariërs buiten het Bentwoudgebied, die nu het risico lopen, dat hun land tot 'calamiteitenpolder' wordt gebombardeerd. Met het plan Bentwad kan dat worden voorkomen. Jan van Leeuwen en Hans Smit, (initiatiefnemers Bentwad), Waddinxveen, Boskoop. Over de stelling 'Studenten die voor hun scripties plagiaat ple gen, moeten strafrechtelijk wor den vervolgd' zijn de meningen zeer verdeeld. Een kleine meer derheid (54 procent) van de deel nemers aan onze opiniepeiling op het intenet is het oneens met de stelling. 46 Procent meent dat tegen frauderende studenten ju ridische stappen moeten worden ondernomen. Een selectie uit de reacties die binnenkwamen via www.leidschdagblad.nl: Jeroen van Velzen, Leiden: ,,Met deze stelling ben ik het niet eens. De vervolging zal moeten plaatsvinden door het openbaar ministerie. Het OM beschikt over een positief op portuniteitsbeginsel, inhouden de dat in principe niet wordt vervolgd, tenzij het algemeen belang dat eist. In dit geval is het algemeen belang niet ge diend met strafrechtelijke ver volging. Daar bovenop zijn stu denten bezig met een studie waarin het is toegestaan om fouten te maken. Dit betekent overigens niet dat er in het ge heel niets gedaan hoeft te wor den aan frauderende studenten. Ik denk echter dat de universi teit voldoende capabel is om hier intern acties tegen te on dernemen. Want laten we dui delijk zijn: plagiaat is uiteraard niet te rechtvaardigen, zeker niet voor wetenschappers in de dop." Cees Dekker, Leiden: „Zeker moeten studenten die plagiaat plegen worden vervolgd. Zij doen een poging om via het werk van een ander hun diplo ma en/of titel te halen. Op eigen kracht hadden ze dit mogelijk niet gered, dus het diploma is onterecht verkregen. En het on terecht verkrijgen van goederen is nog altijd strafbaar." Grieta Boekei, Sassenheim: „Het is natuurlijk afhankelijk van de hoeveelheid die is over genomen. Als het maar een paar gedeeltes zijn dan vindt ik dat dat moet kunnen, als het ten minste in de zelfde schrijfstijl gebeurt." A. Boudewijn, Leiden: „Weten schappelijk onderzoek brengt per definitie vormen van plagi aat met zich mee. Afgezien daarvan zullen in voorkomende gevallen de studenten in kwestie voldoende 'gestraft' worden door de ontdekking van hun plagiaat en de sociale en weten schappelijke gevolgen van deze ontdekking." De stelling van deze week pone ren wij naar aanleiding van een recent verschenen onderzoeks- Net de bronvermelding niet compleet, of van internet die handige alinea geplukt zonder de site te vermelden? Het lijkt onschuldig, maar allebei valt het onder plagiaat. Docenten willen nog wel eens een 'vergeten' voetnootje bij een kleine opdracht door de vingers zien, maar pla giaat in de afstudeerscriptie wordt sterk veroordeeld. De 'kroon op de studie' moet van de student zelf komen, en niet worden overgeschreven van iemand an ders. Daarom zijn harde sancties nodig. Moeten studenten die in hun scriptie plagiaat plegen strafrechtelijk worden vervolgd? Fol Lani gewoon je eigen titel kunt kop< fraude vind ik dat de scriptie 0 moet, en dat de betreffende stij twee jaar niet de kans mag k af te studeren." Prof. mr. C.P.M. Cleiren, doi strafrecht, Universiteit Leidt strafrecht is een 'ultimum remttel>CMEI een systeem waar je niet te sne van moet maken. Plagiaat in ef ipa* tie is natuurlijk bedrog. Aan da TtS^A worden bepaalde rechten ontlf Het valt onder een strafbaar fei ik denk niet dat het een zaak ti overheid en burger moet word kan me niet voorstellen dat pol agenten een verdachte scriptie onderzoeken. Het is een zaak t universiteit en de student. Dei gelen hangen af van veel factor voorbeeld: hoe erg is er gefraui hoe zwaar telt de scriptie in vei tot de gehele studie? Dat laatsti faculteit verschillend. Een optil student de scriptie opnieuw te schrijven, of vakken nietig verfc Zelf heb ik het nog niet meegei maar als het veel gaat voorkom ik me een facultatieve norm vo len." Woordvoerder van de Universiteit Leiden, Wim van Amerongen: „Ten eerste is scriptie-fraude en de daarop volgende sanctie een zaak voor de exa mencommissie van de desbetreffénde faculteit. Vanuit de universiteit is ér nog geen centrale aanpak of sanctie aan scriptie-fraude verbonden. Als het op grote schaal gaat plaatsvinden, gaan we eventuele sancties nader onderzoeken. Ik heb de indruk dat het voorlopig nog wel meevalt. Ook met de opmars van internet. Vaak zijn daar wel standaard teksten te vinden, maar universitaire opdrachten zijn vaak specifiek. Dus he le scripties van internet halen, is er niet bij. Ook weten docenten wel wat ze van hun studenten kunnen verwachten. Zo kwam er een paar jaar terug een geval van scriptiefraude bij de opleiding En gels aan het licht omdat de student 'onwaarschijnlijk mooi' Engels schreef. Wij pleiten dus voor alertheid van de docenten." Dr. I. Tieken-Boon van Ostade, do cente aan de opleiding Engels, Uni versiteit Leiden: „Wat toevallig, we hebben het er net een half uur met de opleidingscommissie Engels over ge had. Als ik in een essay of werkstuk pla giaat vermoed, wijs ik de student op de regels van bronvermelding. Vervolgens laat ik het een tweede keer inleveren, mét aanhalingstekens en voetnoten. Ik probeer er dus eerst een 'leermoment' van te maken. Maar na een paar jaar mag je toch verwachten dat een stu dent weet hoe het moet. Als er dan bij een scriptie wordt gefraudeerd, vind üc dat er een straf op moet staan. Met je scriptie behaal je toch een graad waar je rechten aan ontleent: je krijgt een ti tel en komt in een bepaalde salaris schaal. Achteraf is dat dus niet ver diend omdat valsheid in geschrifte is gepleegd. Maar strafrechtelijke vervol ging vind ik een te zware straf. De stu dent opzadelen met een strafblad heeft weinig zin. Het moet een zaak van de examencommissie worden. Als sanctie kan ik me voorstellen dat de student pas een jaar later mag afstuderen. Als plagiaat bij de scriptie pas achteraf wordt ontdekt, mag het diploma wat mij betreft ongeldig worden verklaard." Voor de studenthttp://www.academic- termpaper.com, '30.000 on file at the lo west rates. Only 7 dollars per page! Bi bliographies and footnotes included free of charge' Voor de docent: http://www/plagiarism- Daniel van Geest: „Door internet kun nen studenten tegenwoordig van alles downloaden. BeP heeft in de Universi teitsraad voorgesteld om een verklaring in de scriptie op te nemen waarin de student verklaart dat de scriptie eigen werk is. We kwamen op dit idee door dat in Oostenrijk en Duitsland zoiets al bestaat: de 'Ehrenwürtigheitser- klarung'. Op die manier ligt de verant woordelijkheid voor de scriptie bij de student en niet bij de universiteit. Als er sprake is van fraude kunnen direct maatregelen tegen de student worden getroffen. Strafrechtelijke vervolging vinden we daarbij niet een doel op zich, maar wel een goed afschrikmid del. De Universiteitsraad neemt het idee mee en kijkt of het past in het nieuwe onderwijsprogramma, het Ba- chelors/Masters-systeem. Woordvoerder van de Hogeschool Leiden, Lizette Weenink: „Ik heb niet de indruk dat plagiaat hier erg speelt. Als beroepsopleiding zijn wij erg prak tijkgericht. Omdat wij vaak concrete werkopdrachten geven, is plagiaat niet echt aan de orde. Onze regelgeving over scriptiefraude is vastgelegd in on ze studentenstatuten en in de onder wijs- en examenregeling. Daar zijn we dusdanig tevreden over dat we straf rechtelijke vervolging niet nodig vin den." Voor de student: http: llwww.cyberessays.com, 'Need a paper right now? Search through 16.000 term papers right now!' Voor de docent: http.Hwww.tumitin- .com, 'For Plagiarism Preventing Sys tems' M. Jansen, vijfdejaars studente Be stuurskunde, Universiteit Leiden, schrijft nu haar scriptie: „Vaak komt plagiaat voort uit slordigheid. Al snel wordt een voetnoot bij een citaat verge ten, of een boek niet in de literatuurlijst opgenomen. Als de student dan zijn naam boven het werkstuk zet, is het plagiaat. Bij Bestuurskunde zijn docen ten daar zeer alert op. Een ontbrekende voetnoot betekent al snel een paar punten in mindering op je cijfer. Daar word je dus wel secuur van. Op scrip tiefraude moet een zware sanctie vol gen. Afgestudeerden mogen zichzelf geen wetenschapper noemen als de scriptie is overgeschreven. Strafrechte lijke vervolging vind ik weer onzin. Waar moet ik dan aan denken? Aan een geldboete? Dat zou betekenen dat je Studenten die voor hun scripties plagiaat plegen, moeten strafrechtelijk worden vervolgd rapport waaruit blijkt dat de helft (46 procent) vani ?r9ePr<> welijke agenten en 16 proHte Pr0< van de mannelijke ager,feV*L/v het politiekorps Hollands in 1998 en 1999 te maken r gehad met ongewenste aandacht van collega's. In (PassSi lijking met andere bedrijft he reso worden vrouwen bij de pclO dpi ge minstens twee keer zo va*48 bits, confronteerd met seksueli zwart/w midatie. Onze stelling, waijoftware tot en met maandag kuntfecompa ren, luidt: Een vierdejaars rechtenstudent uit Leiden, die niet met zijn naam in de Icrant wil: „Met mijn scriptie zou ik nooit gaan rommelen. Je studeert af op een specialistisch onderwerp, het sluit stuk van je studie. Dan is het mijn eer te na om daarvoor op het internet te gaan 'rondshoppen'. Ik moet toegeven dat ik in mijn eerste paar jaar wel eens wat 'gerommeld' heb met een essay. Ik heb toen enkele bronnen niet vermeld. Ja, dat heet dan plagiaat, maar ik kan je vertellen dat ik niet de enige ben. Bang om gepakt te worden? Nee, ik kon me lekker verschuilen achter: ik wist niet goed hoe die bronvermelding in elkaar zat. Later in je studie vind je alles inte ressanter en wil je echt je eigen werk kunnen inleveren. Ik heb zoiets toen niet meer gedaan. Als het om scriptie fraude gaat, mag er wel een sanctie aan vast zitten, maar ik vind een strafrech telijk aanpak te ver gaan en ook niet haalbaar. Plagiaat is natuurlijk een grijs gebied. Het is moeilijk op te sporen en te bewijzen." Fractieleider van de Leidse studenten partij 'Bewust en Progressief (Bep), Seksuele intimidatie ho<k f| bij de machocultuur van de politie. .com, 'Fight plagiarism and help bring academic integrity back into our school' Aranka de Kleyn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20