NIOD mild over rol Dutchbat "°rSn"t£"lp JAPANSE SCHOONHEID PJ Bakker Zeker acht doden bij explosie in autobus Israël Open dag jidse archeologen vinden 4700 jaar oud koningsgraf in Egypte Singel loop 'Top landmacht probeerde welbewust informatie achter te houden' 'Van Kemenade niet echt op zoek naar waarheid Srebrenica' Open Universiteit Nederland Voorschotense scheidsrechter beschuldigd van partijdigheid VOORLICHTING AaOS nieuwe heao-studies Nu 7,50 S Leidsch Dagblad 'aet ia NR. 42895 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 zorgt voor nmotie Meren wijk ntal klachten er OV-taxi t erg mee rtus Aafjes fi glimlach om een lerlaag is een idoverwinning Nog schraal Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 10 APRIL 2002 Vrijdag 19 april my Vandenbos - overleden «dam - Zangeres Conny mbos is zondag na een fekbed in een ziekenhuis iterdam overleden. Ze Ivandaag in stilte begra- ndenbos, die furore fe met nummers als Roos- doosje en Sjakie van de ieed aan longkanker. Ze 5 jaar. kR7 neenten al ver t plan Cohen ars«iv - De grote voetbalge- voeren het plan van iterdamse burgemeester om clubs te dwingen veiligheid tijdens een lwedstrijd te zorgen, al rorilt bleek vandaag uit reac- Rotterdam, Tilburg, iven, Nijmegen, Arnhem icht. Vanaf volgend voet- zoen ligt deverantwoor- .jeid voor de orde bij Ajax. ndenbont te ip in winkels' «dam - DNA-onderzoek >iad riet Academisch Medisch am in Amsterdam heeft 30 t0ioond dat modeketen Di en met pompoenen van inbont heeft verkocht. 'ENT^drijf zegt dat het volgens "verander in het Verre n om konijnenbont ging. '1-51MC testte 95 bontproduc- 18.4 ontdekte ook in poezen- 2015CS' een haarelastiek en nuisspeeltje voor katten htigiiinbont. chrijè Economie ngen J"4 schiet buren dood okos township - Een agent ïisteravond in de Ameri- lsseI staat New Jersey vijf van !enjJren doodgeschoten. De |{Jinjdan ging er na de schiet- h Dai? ^j11 auto vandoor en is voorlijd voortvluchtig. Vol le politie schoot de man tuur.^ee van zijn naaste bu- iDover Township dood. houJgens zou hij naar de amiaint van de straat zijn ge baar hij nog drie slacht- lhlJnaakte. den haag/gpd-anp - Dutchbat, de Nederlandse eenheid van de Verenigde Naties in de moslim enclave Srebrenica, kan niet ver antwoordelijk worden gehouden voor de massamoord op duizen den moslimmannen in juli 1995. Dit concludeert het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie (NIOD) in het vanmorgen gepresenteerde rapport over de val van enclave. Het milde oordeel over Dutch bat staat in schril contrast met de kritiek op de top van de land macht. De legerleiding heeft in de nasleep van 'Srebrenica' een welbewuste poging gedaan in formatie aan de politiek achter te houden om het eigen blazoen schoon te houden, aldus het rapport. Ook de politiek krijgt er van langs. Het besluit van kabi net en Tweede Kamer om in 1993 deel te nemen aan de mis sie in Srebrenica was 'ondoor dacht', aldus NIOD. De top van de landmacht speel de vooral in de nasleep van de val een kwalijke rol. Toenmalig bevelhebber Couzy gaf herhaal delijk informatie niet door aan Voorhoeve omdat hij de land macht wilde beschermen. Bo vendien beschouwde hij de val als een verantwoordelijkheid van de landmacht en niet van de politiek. De inname van de enclave door de Bosnische Serviërs op 11 juli 1995 kwam als een totale verras sing. Door de omstandigheden in de enclave was er voor Dutchbat weinig aanleiding een tegenaanval in te zetten, aldus het NIOD. Volgens de onderzoe kers konden de militairen de massamoord op de moslims niet voorkomen, omdat die zich grotendeels buiten hun ge zichtsveld voltrok. Wel had een tegenaanval van Dutchbat er mogelijk voor kun nen zorgen dat de troepen van de Servische generaal Mladic de aanval hadden gestaakt. „Zijn beslissing door te drukken werd voornamelijk ingegeven door het gebrek aan enig gewapend Vlakbij de legerplaats van de Nederlandse Dutchbatters in 1995 in Srebrenica, is onlangs een herdenkingssteen geplaatst waar de slachtoffers zullen worden begraven. Foto: GPD/Phil Nijhuis verzet van betekenis", aldus het NIOD. In opdracht van de regering pre senteerde het instituut vanmor gen het wetenschappelijke on derzoek naar de val van de en clave in juli 1995. Srebrenica werd ingenomen door Bosni sche Serviërs, terwijl Nederland se VN-militairen daar gelegerd waren om de moslimbevolking te beschermen. Na de inname zijn zeker 7.500 moslimmannen vermoord door de Serviërs. De onderzoekers tonen veel be grip voor Dutchbat en de onmo gelijke positie waarin de militai ren zich bevonden. Zij waren uitgeput door maandenlange pesterijen van Bosnische Ser viërs die voedselkonvooien te genhielden. Bovendien rekende Dutchbat er vast op dat de Ver enigde Naties bij een aanval luchtsteun zouden bieden. De verwachtingen die militairen en de Nederlandse regering daar van hadden waren veel te hoog gespannen, aldus het NIOD. Pagina Binnenland v. Meer over het NIOD-rapport Commentaar Een tv-beeld uit de IKON-docu- mentaire toont lijken van man nen in Srebrenica rond 11 juli 1995. Foto: IKON televisie den haag/gpd - In het NIOD-rapport staat buiten een analyse van de gebeur tenissen in juli 1995 bij de val van Sre brenica ook een oordeel over het optre den van de politieke en militaire top. Hieronder een samenvatting van de be langrijkste conclusies. VAN KEMENADE De onlangs afgezwaaide commissaris der koningin in Noord-Holland, Van Kemenade, wordt door het NIOD ver weten dat hij niet echt de waarheid bo ven tafel wilde halen toen hij beoor deelde of onderzoeken naar 'Srebreni ca' door Defensie waren gedwars boomd. De conclusie dat dit niet het geval was, trok Van Kemenade te ge makkelijk. Volgens het NIOD wilde hij zo doelbewust Defensie in rustiger vaarwater brengen. COUZY Toenmalig bevelhebber van de Konink lijke Landmacht, generaal Couzy, wordt op meerdere plaatsen in het NIOD-rap port bekritiseerd. Couzy weigerde on danks de aanzwellende meldingen van executies van moslims te spreken van genocide. Hij was bovendien weinig aanwezig, stelde zich recalcitrant op en deed het overleg met de politieke lei ding geen goed door via de media zijn, vaak eigenzinnige, mening te laten ho- KARREMANS De Dutchbat-commandant wordt in het rapport van het NIOD ontzien in vergelijking tot de harde verwijten die hem de jaren na het drama werden ge maakt. Karremans was te weinig onder zijn troepen, vindt het NIOD. Daardoor werd hij in het oog van zijn eenheden te veel overvleugeld door zijn tweede man, Franken. Als militair commandant kon hij niet veel meer dan hij heeft gedaan. VOORHOEVE De WD-minister van defensie liep voortdurend achter de feiten aan. Voor hoeve heeft nimmer echt grip gekregen op de organisatie. Dat een door Defen sie zelf gemaakt debriefingsrapport niet deugde, was voor Voorhoeve pijnlijk. KOK Volgens het NIOD nam de premier niet de totale regie in dit dossier in handen, maar liet hij te veel over aan Voorhoeve. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Zeker acht mensen zijn vanochtend omgekomen toen een Palestijn zichzelf in de buurt van de Israëlische haven stad Haifa opblies in een auto bus. De Israëlische tv meldde ook veertien gewonden. De aan slag is opgeëist door Harnas. De politie gaat ervan uit dat de ter rorist even voor de explosie moet zijn ingestapt. Israël is al twaalf dagen bezig met een militaire campagne op de Westelijke Jordaanoever, die een eind moet maken aan een lange reeks Palestijnse terreur aanslagen. De explosie is de eer ste geslaagde aanslag sinds het begin van de operatie. In een reactie zei een woord voerder van premier Sharon dat 'de hang naar terreur van de Pa lestijnse terroristen aanhoudend de kop moet worden ingedrukt'. Beelden van de aanslag lieten een grotendeels verwoeste bus zien op een vierbaans weg, met eromheen een aantal met lakens bedekte lichamen. Reddingswerkers vonden de li chamen van sommige passa giers op tientallen meters van de plaats van de explosie. „De bus reed 150 meter voor me. Plotse ling was een zware dreun, en vloog de bus meters de lucht in," vertelde een ooggetuige. Vijftien Israëlische soldaten zijn gisteren gesneuveld bij operaties tegen Palestijnse militanten op de Westoever. Op één na von den allen de dood als gevolg van een aantal zware explosies in het vluchtelingenkamp van Jen- in. Dat is de enige plaats op de Westoever waar nog steeds fel wordt gevochten. „Het was een moeilijke dag. Dit is een strijd om het voortbe staan van het joodse volk en de overleving van de staat Israël," was de reactie van Sharon. Hij zei ook dat het offensief zal doorgaan tot 'de Palestijnse ter roristische infrastructuur' is ver woest. De strijd om het kamp heeft al aan meer dan 150 Pales- tijnen - militieleden en burgers - het leven gekost. Van de 26 Isra- Veranderen doe (advertenties) 13 april, 10.00 - 14.00 uur Studiecentrum Den Haag Lang^ Houtstraat 11 tel. 070-36T4701 W A :-*a, A "WWW. www.ou.nl/opendag ïody van der Pols i - Archeologen van het Rijkmuse- •*'in Oudheden en de Universiteit zijn bij het Egyptische dorpje derf3 °P een jaar 0UC* kon*ngS- es tuit. Het is de oudste vondst die dse expeditie ooit heeft gedaan. ;ndiCheologen deden hun ontdekking s onderzoek in de ondergrondse ts van het graf van hogepriester ïeith (circa 1350 voor Christus) 51. r dit jaar. Afgelopen week, bij het analyseren van de verzamelde gege vens, kwamen de wetenschappers tot de conclusie dat Meryneiths grafka mers deel uitmaken van een complex, dat al zo'n 1400 jaar eerder door een fa rao moet zijn aangelegd. Het graf is grotendeels verwoest. Schat ten, sarcofagen, mummies of inscrip ties hebben de archeologen niet aange troffen. „Wél zijn we op talloze vazen gestuit die kenmerkend zijn voor die periode", zegt expeditieleider Maarten Raven. Daarnaast hebben de weten schappers vier offertafels en 33 kom men van albast kunnen reconstrueren. Ondanks deze schijnbaar 'schamele oogst' is de ontdekking van grote we tenschappelijke waarde, zegt Raven. „In Sakkara, de begraafplaats van de oude Egyptische hoofdstad Memphis, zijn slechts twee andere koningsgraven uit die vroege periode opgegraven. Aan de hand van overeenkomsten in archi tectuur kwamen we tot de conclusie dat het hier een graf van een farao be treft en niet van een 'gewone' Egypte naar. Het geeft een goed beeld van de ontwikkeling van de architectuur van koningsgraven in die periode. Ook weerspreekt deze vondst de heer sende opvatting dat in dit deel van Sak kara geen koningsgraven zijn gebouwd. „In de boekjes lees je altijd dat alleen in het noorden van dit grafveld farao's zijn begraven. Nu blijkt dat ook in het zuidelijk deel het geval te zijn." Raven sluit dan ook niet uit dat er in hetzelfde gebied nog meer onontdekte konings graven zijn. „Er is nog steeds een aantal leiden - De ontvoering' bij de pinautomaat van de ING-bank aan het Schuttersveld blijkt loos alarm te zijn geweest Een on bekende. oudere man werd vo rige week donderdagmiddag tussen twaalf uur en half een 's middags door twee mannen beetgepakt, meegenomen en in een auto gezet met een Duits kenteken. Naar nu blijkt ging het om de zoon en een vriend van een demente Duitser, die deze man hielpen bij het pin nen en hem naar de auto bege leidden. De wagen stond geparkeerd op het terreintje tussen Schutters veld en Aloëlaan. De gealar meerde politie ging uit van een ontvoering en sprak een dag la ter op het Schuttersveld zelfs passanten aan met de vraag om zij iets hadden gezien. Achteraf blijkt het allemaal voor niks te zijn geweest. Aan de hand van het kenteken van de auto dat door een getuige was genoteerd, kwam de politie ach ter de identiteit en het adres van de eigenaar. Samenwerking met de Duitse politie leerde vervol gens dat de eigenaar van de au to daadwerkelijk in Leiden was geweest, samen met zijn de mente vader en een vriend. Bree is namelijk lid van Graaf Willem II Vac. Deze ploeg staat op de laatste plaats in onze af deling. Wij nemen de voorlaat ste positie in. Van Bree had er dus alle belang bij dat wij zou den verliezen. Voorafgaand aan de wedstrijd heeft Van Bree ook tegen onze vice-voorzitter ge zegd dat hij dit duel om die re den liever niet had willen flui ten. Had hij dat maar niet ge daan." Volgens De Bock staat artikel 22 van het arbitragereglement van de KNVB toe om een scheids rechter te betichten van partij digheid. „En dus hebben wij een pittige brief opgesteld." Scheidsrechter Van Bree: „Ik heb absoluut niet gezegd dat ik de wedstrijd liever niet wilde fluiten. Of ik lid ben van Graaf Willem II Vac? Daar geef ik geen commentaar op. De zaak ligt bij de tuchtcommissie." Navraag bij Graaf Willem-secre taris Wanders leert dat Van Bree speelt in het vijfde elftal van Graaf Willem II Vac. „Behalve voetballen doet hij verder niets voor de club. Hij geeft duidelijk de voorkeur aan het fluiten." den haag/gpd - De Voorburgse voetbalclub Forum Sport dient bij de tuchtcommissie van de KNVB een klacht in tegen scheidsrechter W. van Bree. Fo rum Sport beticht de Voorscho tense arbiter van partijdigheid. Volgens de club had de leids man zelf belangen bij de zondag gestaakte wedstrijd tussen Fo rum Sport en ROAC'79 uit Rijp- wetering. De aanleiding voor de stap van het Voorburgse bestuur was de commotie die afgelopen zondag ontstond tijdens het duel in de vierde klasse B. De wedstrijd haalde het einde niet. In de achtste minuut van de tweede helft, bij 2-3 voor de bezoekers, belaagden enkele Voorburgse spelers de scheidsrechter waar door deze zich genoodzaakt zag om vroegtijdig de kleedkamer op te zoeken. Joost de Bock, wedstrijdsecreta ris bij Forum Sport: „Wat de heer Van Bree bezielde, weet ik nog steeds niet, maar hij floot een schandalige wedstrijd en al les in ons nadeel. Het lag er alle maal zó dik bovenop. Dat is overigens niet zo vreemd. Van 23 APRIL 16.00-18.00 uur Communicatie Event Management www.hesasd.nl Financiële Zakelijke Dienstverlening Latin American Business Studies Trade Management gericht op Azië Vrij Ondernemerschap HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM eliërs die sinds het begin van de acties om het leven zijn geko men, werden er 22 gedood in Jenin. Gistermorgen activeerden Pales- tijnen explosieven in huizen toen een eenheid Israëlische in fanteristen langs liep. De gebou wen stortten in op de soldaten, van wie er tien omkwamen. Toen een reddingsteam arri veerde, gingen nieuwe bommen af. Daardoor werden drie mili tairen gedood. Elders in het kamp kwam een veertiende soldaat om. Israël heeft vanmorgen ook twee luchtaanvallen uitgevoerd op Li banon. Dat was een reactie op raket- en mortierbeschietingen door strijders van de Libanese Hezbollah op het betwiste ge bied Shebaa Farms aan de Liba nese grens. Pagina Buitenland: Meer nieuws over het Midden-Oosten lapanse Azalea. Hoogte 30-40 cm. Bloeitijd april-mei. In diverse kleuren. Ur50" tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg, hoek Vlaamseweg Tel: 023-510 15 30 Donderdag koopavond HIUEG0M Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond farao's, van wie we weten dat ze heb ben bestaan, maar waarvan we geen monumenten hebben aangetroffen Aan welke farao het gevonden graf heeft toebehoord, hebben de weten schappers niet kunnen achterhalen. Er zijn geen inscripties aangetroffen die daar aanwijzingen over geven. Raven acht de kans klein dat dit tijdens toe komstige graafseizoenen wel gebeurt. „Het gangenstelsel is volledig blootge legd. Misschien vinden we rondom het graf van Meryneith nog iets." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: €52,00 52,50 M V n controle nabeaxgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automaBsche bmftng s n^n tank-yormwr 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. VI zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1