VRIJDAG 19 APRIL Analist Rijsbergen geeft startschot Singelloop €3,- Nieuwe schommelen loopwagentjes voor Rijnlands Revalidatiecentrum jffifom zo harAV \d9e?Q een startrt/folni«» Rugbyclub DIOK leidt l Singellopers in goede banei Start/finisch: terrein NUON - Langegracht 70 - Leiden Meer info 071 - 5 356 356 of www.leidschdagblad.nl Het goede doel Gepensioneerde fietsverkop heeft zijn hart nog altijd hij de Singelloop hpi! Voorverkoopadressen Startnummers: De organisatoren LPSV WOENSDAG 10 APRIL 2002 904 Het Rijnlands Revalidatiecentrum, onderdeel van het Zeehospitium en met name de VroegTijdige Hulpverlening is dit jaar door de organisatie van de Singelloop gekozen als het goede doel voor de opbrengst van de loop. Het Zeehospitium is nu nog schilderachtig gelegen tussen de Katwijkse duinen. Maar in het voorjaar van 2003 wordt een nieuwe lokatie in Leiden betrokken. Van het door de deelne mers bijeengebrachte bedrag worden naast een speciale schommel ook een paar nieuwe loopwagentjes gekocht. Een nieuwe schommel blijkt geen overbodige luxe. Het oude exem plaar dat nu nog in het korte gras voor Pippeloentje, de naam van het gebouw waar de VroegTijdige Hulpverlening voor peuters van nul tot drie jaar plaatsvindt, heeft roestige haken en scheurtjes in de houten pijlers. Ook de oude houten loopwa gentjes hebben hun beste tijd ge had. Het is kenmerkend voor het Katwijkse Zeehospitium. De ge bouwen voldoen niet meer aan de eisen van de moderne tijd. Vandaar dat teamcoördinator Lucy Fonville uitkijkt naar de aan staande verhuizing naar Leiden. „Wij zijn al jaren bezig met de verhuizing. Wij komen daardoor centraler in de regio te liggen. Dat zal vooral onze revalidanten zeer ten goede komen." Het Rijnlands Revalidatiecentrum in Katwijk aan Zee bestaat uit twee onderdelen namelijk een kinder- en een volwassenenafdel ing. Voor de nul tot driejarigen is er een apart behandelteam VroegTijdige Hulpverlening, ofte wel VTH. Er worden kinderen behandeld met een stoornis in de (sen- so)motorische ontwikkeling. Dat zijn bijvoorbeeld kinderen met een rare spierspanning of kinder en die niet goed kunnen zitten en daarnaast problemen met eten, drinken en praten hebben en soms moeilijk gedrag vertonen. Kortom kinderen, zoals Lucy fonville het samenvat, waarvoor de hulp van de fysiotherapeut om de hoek niet voldoende is'. In 'Pippeloentje' worden gemid deld dertig kinderen in de week behandeld. Sommigen komen drie dagdelen, anderen een uur tje. De ouders worden zeer na drukkelijk bij de behandeling van hun kind betrokken. De behan deling vindt op verschillende manieren plaats. Zo zijn er twee therapeutische peutergroepen, is er een ouder/kindgroep waarbij ouders geholpen worden meer inzicht in het kind te krijgen, is er een zwemgroep waarbij ouders en kinderen onder begeleiding van een fysiotherapeut en een er gotherapeut zwemmen en word en er hulpmiddelen en voorzie ningen geregeld. Lucy Fonville: „Er moet een mo torische beperking zijn en er moet een verbetering te verwachten zijn. Dat is het uitgangspunt van de behandeling. Het specifieke van de revalidatie bij ons is dat het multidisciplinair is. Er komen immers heel veel facetten bij kij ken. Een kind dat naast proble men met bewegen tevens moeite heeft met spelen, eten, drinken en praten heeft problemen met meerdere aspecten in zijn ontwik keling. Dat betekent dat je voor al die verschillende problematieken aparte therapeuten nodig hebt. Je kunt hierbij denken aan een lo gopedist, een orthopedagoog en een ergotherapeut. Bij hen zijn deze kinderen in goede handen." [solui fcpisc blek Wim Rijsbergen Foto: Hielco Kuipers Ruud van de Berg Foto: LEIDEN - Acht jaar lang was de fietsenwinkel vi Ruud van de Berg verkooppunt van startkaartenrbegi voor de Singelloop. |P/Jas Hoewel fietsverkoper Ruud van de Berg al weert tijdje met pensioen is, denkt hij nog met veel plety - terug aan de jaarlijkse loopafstand in Leiden. elis Een terugblik. "Ongeveer een week voor de loop werd het pas echt druk. Ik J verkocht dan de meeste startbewijzen en de start- en rugnumrj00 aan de lopers. Dat de mensen pas op het laatste moment de -een kaarten kwamen halen, had volgens mij vooral met het weer teP1^ maken. Met goed weer waren er altijd meer mensen die zin haf8')- om mee te doen." fond "Ik heb", zo vervolgt hij, altijd veel plezier gehad als er veel jk, ee nieuwe gezichten mijn winkel binnenkwamen. Die Singelloop ispp 2; altijd een hele happening met veel gezelligheid. Net als 3 oktotjresei Mensen zijn dan anders dan normaal. Niet zo gehaast maar jntei gewoon relaxed. Een beetje genieten, zeker als het mooi weer je mi lis Eri Vroeger hing van de Berg altijd een groot spandoek op de bru^rme, over de Singel. Op het doek stond de tekst 'Waarom zo hard gjQp lopen, als u bij Van de Berg een fiets kunt kopen?' Er kwamen 1 y^e( veel reacties op de tekst. "De mensen kwamen dan toch evenLon( de zaak kijken, om er achter te komen wie dat spandoek had P opgehangen," vertelt de voormalige fietsenverkoper. "Dat was- gewoon voor de lol. Verder deed ik ook wel wat sponsoring em ik spandoeken en vlaggen van de andere sponsors op." pOE Van de Berg heeft zelf nooit de Singelloop uitgelopen. "Een keT J werd er als grapje een filmpje van mij gemaakt over hoe ik van) Uil ging. Ik heb toen ongeveer drie meter gelopen en ben daarna 1 gestopt. Ik ben zelf namelijk helemaal niet zo'n sporter. Ik kijk - eens naar voetbalwedstrijden op televisie." [estiv .Dal Als geboren en getogen Leidenaar vindt Van de Berg het goed voor de stad dat er evenementen als de Singelloop worden gehouden. Hij is daarom altijd van de partij. Zijn zoon is een aqje jnl hardloper. En regelt nu de kaartverkoop. "Mijn zoon loopt veel marathons. Als de Singelloop in zijn programma past loopt hij eren mee." Van de Berg staat de lopers straks weer aan te moedigen lang t parcours. "En daarna natuurlijk lekker gezellig een biertje drink als iedereen is gefinisht. Dat hoort ook bij de Singelloop." LEIDEN - Sinds kort is oud-international Wim Rijsbergen voetbalanalist bij NOS-Sport. Een logische stap in een carrière waarbij hij 'van zijn hobby zijn beroep maakte.' Zeker omdat hij door een operatie die te maken heeft met een chronische enkelblessure de komende tijd niet op het versgemaaide gras kan staan. Het lossen van het startschot voor de Singelloop zal echter geen problemen opleveren, zo verzekert Wim Rijsbergen stellig. inschrufgeld «.rkooppnig. Enkele patiëntjes met begeleidster Foto: Hielco Kuipers Leidsch Dagblad NUON Rooseveltstraat 82 Leiden (zaterdags gesloten) Langegracht 70 Leiden Loterij Sporthuis Wout Bergers Haarlemmerstraat 40 Leiden Haarlemmerstraat 232 Leiden Rijnsburgerweg 121 Leiden Schoolstraat 35 Voorschoten Fitshoe Sportschoen Adviescentrum St. Jorissteeg 8 Leiden Sporthuis de Zwarte Wolf Lange Mare 104 Leiden Kopermolen 19 Leiden Stevenbloem 31 Leiden Sporthuis Wijnand Sloos 5 Meiplein 17 Leiden Top 20 Games Korevaarstraat 14 Leiden De Wolky Shop Runnersworld Botermarkt 14 Leiden Burgsteeg 7 Leiden Als u uw startnummer bij een voorverkoop- adres heeft gekocht, doet u met uw nummer mee in de loterij. De trekking vindt plaats op vrijdag 19 april om 19.00 uur bij de stand van Wout Bergers op het NUON-terrein. De winnaars kunnen op vertoon van hun Singelloopstartnummer vóór de start hun prijs afhalen bij deze stand. Meer informatie: Leidsch Dagblad Telefoon: 071- 5 356 356 www. leidschdagblad. nl Vereniging, opgericht in 1927, is een sportvereniging uitsluitend voor mensen, die werkzaam zijn bij de politie. De vereniging neemt deel aan allerlei sportevenementen in binnen-en buitenland, maar organiseert ook zelf veel wedstrijden e.d. zowel voor de politie als voor de burgerij, een voorbeeld hiervan is de Singelloop. NUON participeert voor het achtste jaar en voelt zich verbonden met de loop. Start en finish vinden plaats aan de achterzijde van het NUON-terrein. Ruim 2.000 lopers vinden hun weg naar de Langegracht om vandaar de kilometers langs de Leidse singels af te leggen. Nuon is graag gastheer voor alle deelnemers om hiermee hun verbondenheid met al hun klanten te benadrukken. Leidsch Dagblad De samenleving kan niet zonder kranten. De journalisten van de krant zijn de waakhonden van de democratie. Zij leggen de vinger op veranderings processen. Met heel weinig voorbereidingstijd schrijven onze journalisten dagelijks berichten over nieuwe ontwikkelingen in Leiden en de omringende gemeenten. Lef, objectiviteit en creativiteit, het checken van feiten is daarbij van het grootste belang. Ervaring telt. Al 142 jaar vertalen de verslaggevers van het Leidsch Dagblad hun wakend oog en luisterend oor in het geschreven woord. Ziet de voormalige international die in 1974 deel uit maakte van het nationale elftal dat bijna wereldkampioen werd uit naar de voor de lopers zo verlos sende knal? Rijsbergen: "Tja, dat is leuk om te doen. Ze heb ben me een tijdje geleden gev raagd en ik vond het geen enkel probleem. Zeker als het met Leiden te maken heeft. Zelf woon ik in Leiderdorp, maar ik ken veel mensen in Leiden. Ik zie mezelf als een echte Leide naar. Ik ben er geboren en geto gen." De familie Rijsbergen hield altijd een huis aan in Leiden als Wim een contract bij een buiten landse club had getekend. „Het bevalt me hier. Ik heb hier veel familie en vrienden. Daar naast vind ik het een mooi klein stadje. Ik heb veel van de we reld gezien, maar Leiden heeft iets speciaals. De zon zou er al leen wat vaker mogen schijnen. Die Singelloop is daarom leuk om te doen. Omdat het in Lei den is. Zelf heb ik een aantal keer de Singelloop gelopen. Na mijn voetbalcarrière en tijdens mijn coachschap heb ik erg veel hardgelopen. Eerst om af te trainen en later omdat ik het leuk vond. Ik heb erg veel halve marathons gelopen en zelfs de marathon van New York." Het lopen heeft Wim Rijsbergen echter in de ban gedaan. Noodgedwongen vanwege een pijnlijke en geblesseerde enkel. „Ik ben een maand geleden aan mijn enkel geopereerd. Ik had erg veel last van pijn omdat er een groot deel van het kraak been was weggesleten. Nu heb ben ze de enkel vastgezet, zo dat ik geen last meer heb van pijn. Over een paar weken kan ik in het loopgips en daarna moet ik maar kijken hoe het gaat. Hardlopen zit er voorlopig helaas niet in." Daarom kwam die aanbieding van de NOS ook goed uit. Ik keek al heel veel wedstrijden en de laatste tijd dus thuis. Nu be kijk ik ze in de studio en klets ik er een beetje over en dat bevalt me prima. Ik heb van mijn hob by mijn beroep gemaakt en nu mag ik er over praten. Ik heb een contract tot het einde van het seizoen. En daarna zien we wel verder. Als het goed gaat met mijn enkel en er komt een aanbieding van een club, kijk ik wel weer verder. Voorlopig ben ik natuurlijk even niet beschik baar. En die singelloop is aardig. Het hoort een beetje bij Leiden net als drie oktober. Dus laat mij maar lekker dat startschot ge ven." aan de Lang „«ebur®** (tegenover m9an9 LEIDEN - Tijdens de Leidse Sin gelloop staan de vrijwilligers van de Leidse Rugbyclub DIOK langs het parcours om de lopers de juiste route te wijzen. De rugbyers bemannen de diverse kruispun ten en zijn aan hun gekleurde hesjes te herkennen. Joost Leemans is de coördinator van de DIOK-vrijwilligers en best uurslid van de club. Hij is sinds kort belast met Communicatie zaken. "DIOK levert vrijwilligers. Vooral omdat het gezellig is. Het is leuk met de mensen van je club mee te werken aan een sporte venement in Leiden. En daarnaast is er natuurlijk de borrel na afloop." Leemans vindt het belangrijk dat DIOK als Leidse sportclub mee werkt aan een groot evenement als de Singelloop. "Als sporters in Leiden moet je elkaar een beetje helpen. En door de Singelloop wordt de sport in zijn algemeen goed gepromoot." n. He int le VN arc! en a ivat, i T"" rsov scei iiepi nge Drs. I inh Zoals ieder jaar lopen er we )orer aantal lopers van de club me j ver zou wel raar zijn als dat n (rtoü was," vindt Leemans pn Rugbyclub DIOK bestaat 1971 en is opgericht op 281 De club is meervoudig Nede kampioen en Bekerwinnaar, ruim 200 leden. DIOK telt B senioren teams. Verder is q damesteam, dat vorig jaar vi eerst in het bestaan werd en het dit jaar heropt Oude meestersteam voor yj nen van boven de vijfender vens zijn er vijf jeugdteams 1 tijden tot achttien jaar. Leemans heeft naast zijn <j werkzaamheden wel tijd vrijwilliger op de Singelld staan. Zelf loopt hij niet mee.| lekker met de andere leden f parcours. Ik heb een lang enfc rugbyseizoen achter de r sta je liever te kijken. Het z laat ik aan anderen over." De peters van DIOK zijn straks vrijwilliger bij de Singelloop

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18