'Klachten over OV-taxi vallen mee' Ve zitten klem tussen Emmaus en appartementen' LEIDSE REGIO Oegstgeest moet komende jaren broekriem aanhalen Sanders hoeft schade nog niet te vergoeden Milieueducatief centrum tussen bank en restaurant Linden sneuvelen voor rotonde Eindelijk akkoord over Wapen «n huis lem tceest - Het Oegstgeestse teitencentrum voor ver- jlijk gehandicapten Jot- loudt woensdagmiddag 24 ,pen huis. Belangstellen- hinnen tussen 14.00 en uur een kijkje nemen bij ran de zeven activiteiten - pen en diverse - zelfge- cte - producten kopen, zo- jarsen, wijn en keramiek, tn zit aan de Louise de Co- laan 29. itis compost Degstgeest tceest - Wie last van lente- s heeft en zijn tuin een [beurt geeft, kan bij de ge uite Oegstgeest gratis com- Tcomen halen. Op de ge- Itewerf aan de Haarlem- raatweg kunnen Oegst- lenaars op werkdagen te- ]van 8.30 uur tot 11.30 uur. mpost zit al in zakken. deren online }egstgeest ieest - Ouderen Online, >ject dat Oegstgeestse 55- •rs wegwijs moet maken jdigitale snelweg, krijgt lag 17 april om 10.00 uur icieel startschot. Burge ter Timmers verricht de ingshandeling in de open bibliotheek aan de Flo- n. Ouderen Online, is een ïwerkingsproject van de 'J'171 jare bibliotheek, Stichting 3n n Ouderen Oegstgeest en en "rgins tellingen Rusten- v en Hofwijck. luiting ==plitsing - Een gedeelte van issenaarse Van Zuylen Ipjeveltstraat is de komen- •ek niet begaanbaar voor ■erkeer. Het gaat om de T- ing bij de Havenstraat. De 'ing heeft te maken met nheden voor inrichting a 30-kilometerzone, die lag beginnen. iterwoude ir Osieczna v°or%w, ba ïadee rerp: zij ssing. do 'oude - Zoeterwoude banden met het Poolse zna verstevigen. De ge- te gaat daarover eind deze graten tijdens een bezoek e Oost-Europese gemeen- iee in 1994 een samen- igsovereenkomst is geslo- :n groep van ongeveer 25 woudenaars vertrekt tn naar Osieczna en komt terug. Tot het gezel- behoren gemeentebe- lersvertegenwoordigers werkgroep Zoeterwou- ieczna, de WLTO, de istiek- en turnvereniging Cen het Katholiek jilde. Ze bezoeken on- eereen champignonver- ïgsbedrijf, een diervoe- drijf en een agrotoeristi- toerderij. De delegatie van "s1 ouwengilde overhandigt tspelmateriaal aan een in Swierczyna. onm opha ehete i de p we olitie itenw n tijd i Preenen tronnen van vreugde en ellende voor de bewoners van de Ver in Zoeterwoude-Dorp maar tientallen meters van elkaar van- Ze zijn erg blij dat ze niet te ma <Fiigen met doorgaand verkeer hun voordeuren. Daar staat ech- enigKenover dat achter hun tuinen beu# Dr. Kortmannstraat zo'n veertig problipahementen komen met onder- ande#e garages. Vier gebouwen met doel feen- ergesavaren tevreden toen we hoorden n der p hier niet drukker zou worden. namF1 gewoon een rustige weg blijft, lid ^gen er vanuit dat daarmee alle ma#n hi onze buurt van tafel waren t zij nij de bouw van die appartementen m^et zou doorgaan. Maar die ko Êr dus wel. Door die ontwikkelin- en wfljn we volledig verrast", zo ver zieifr Miranda van Boheemen de EHBOpng na de verkiezingen op 6 el omj- ;n. Da^DA scoorde op die dag onder afE°ed aan de Verlaatweg. In tegen- 1 conutè tot Progressief Zoeterwoude en voelden de christen-democra- niets voor om van deze oude - eg een 'hoofdontsluitingsweg' te i. PZ en de WD hadden daarvoor nr TBn om op de Dr. Kortmannstraat x°Ppartementen te kunnen neer- Les Ch >brengst daarvan is hard nodig geslocjociale woningbouw mogelijk te huunh aan de Zwetkade. Om dat plan ilgens voeren, zou de Kortmannstraat aaandfogte van de Loethe worden afge- ter en en zou het verkeer worden om- vei Via de Verlaatweg dus. hij gist ewoners protesteerden krachtig, binteun van een aantal mensen uit en wa rpsstraat. „Deze weg is in de tijd et vervoer met paard en wagen Zoeterwoudenaars verrast door woningbouw Bewoners van de Verlaatweg zijn niet blij met de plannen voor appartementen achter hun huis. Van links naar rechts Henk Schrader, Johan en Miranda van Boheemen en Corrie en Piet Janson. Foto: Mark Lamers aangelegd. Dit betekent dat de weg smal is en voorzien van een fundering die niet is afgestemd op zwaar verkeer. Huize Emmaus wordt via deze weg ontsloten. Dat geldt ook voor de scho len en het kinderdagverblijf. De veilig heid van bejaarden, kinderen en bewo ners wordt ernstig in gevaar gebracht. Het lijkt er op dat meer rekening wordt gehouden met bewoners van de ge plande appartementen dan met de hui dige bewoners." In een brief aan de gemeenteraad we zen ze tegelijkertijd ook op andere ont wikkelingen: de bouw van 120 tot 130 huizen op het terrein van Huize Em maus tegenover hun woningen, uit breiding en verplaatsing van super markt Cl000 en het aanleggen van een parkeerterrein voor het winkelende pu bliek. „Als al deze plannen worden uit gevoerd, wordt onze leefomgeving ern stig aangetast." Een antwoord van de gemeenteraads leden bleef uit, maar dat werd niet als een probleem ervaren. Johan van Bo heemen: „Dóór zijn we niet boos over. Onze brief was meer ter informatie be doeld. We hoefden geen reactie. Als de Verlaatweg maar geen doorgaande weg zou worden." Aan die wens werd tegemoet gekomen door het CDA, dat de grootste partij werd, een nieuwe coalitie vormde met de WD en het plan meteen terugdraai de. De Dr. Kortmannstraat blijft een doorgaande weg, maar wordt, zoals in het collegeprogramma staat, 'versmald ten behoeve van de bouw van apparte mentencomplexen aan de rand van de weg, in de zoom van het Loetheveld'. En dat is nu juist het probleem. De be woners van de Verlaatweg hebben het gevoel dat ze 'van de regen in de drup' zijn gekomen. „We komen klem te zit ten tussen Huize Emmaus en de appar tementen", aldus Piet Janson. Of zoals Johan van Boheemen opmerkt: „Als we nu naar buiten kijken, is het net of er achter onze tuin een bos ligt, zo mooi. Ik ben bang dat die bosschages ver dwijnen en dat de nieuwbouw en het verleggen van de weg ten koste gaan van de privacy ('Want we krijgen in kijk') en de natuur. En dat is in de ogen van Corrie Janson onvoorstelbaar. „Toevallig heb ik afgelopen zaterdag met mijn man een rondvluchtje ge maakt over deze omgeving. Vanuit de lucht hadden we een prachtig uitzicht op het Loetheveld hier achter. Een mooi groen vlak met daaromheen het dorp. Schitterend. Dat leeft tenminste nog een beetje. Als je daar huizen gaat zetten, zijn we het laatste stukje groen ook kwijt." Of die 'bezorgdheid' opnieuw tot pro testen leidt, is nog de vraag. Piet Jan son: „We willen eerst precies weten wat we achter ons huis krijgen. In eerste in stantie zijn we verrast, maar misschien heeft het zin om de hele straat weer in actie te laten komen. Het gaat immers om kostbaar bezit. Al lijken de kaarten nu echt geschud." CDA-wethouder Ates sluit niet uit dat niet alleen een stukje van het Loethe veld, maar ook een deel van de open bare groenstrook achter de huizen moet 'wijken'. Maar dat staat nog hele maal niet vast, zo benadrukt zij. „Bin nenkort praten we in het college over dit plan en over het aantal apparte menten. Vóór de zomer komt het in de inspraak. Dan kunnen burgers erover praten en er op schieten." leiderdorp - Het nieuwe Leider- dorpse centrum voor natuur- en milieueducatie komt op de vijf sprong van paden tussen de Ra bobank en restaurant In den Houtkamp. Deze plek heeft een aantal nadelen, maar dat geldt ook voor de twee alternatieve lo caties. Medewerkers van het park en van de kinderboerderij hadden het gebouw liever dich ter bij de Heemtuin gezien. Volgens de werkgroep Nieuw NME-centrum in de Houtkamp is de vijfsprong de beste plek voor het nieuwe-gebouw, omdat deze locatie goed bereikbaar is met de auto en de fiets. Boven dien is het gebouw ook 's avonds goed bereikbaar en wordt de heemtuin niet aange tast. Ook blijft er nog voldoende ruimte over voor de aanleg van een zogenaamde zintuigentuin. Aan de gekozen plaats kleven ook nadelen. Zo moeten mede werkers van het park en de kin derboerderij meer meters afleg gen om van het nieuwe gebouw naar de heemtuin en de kinder boerderij te lopen. Ook is er vanuit de nieuwbouw minder goed toezicht op de heemtuin. Tenslotte vangt het gebouwtje in de wintennaanden minder licht vanwege de nabijgelegen flats. Toch valt de voorkeurslocatie van de medewerkers van het park, vlak bij de kinderboerderij, af. Dat komt omdat de bereik baarheid daar een stuk kleiner is, redeneert de werkgroep. Zo moeten schoolkinderen die op de fiets komen eerst een stuk door het park fietsen, en is het gebouw 's avonds alleen via een donker pad bereikbaar. Aanvankelijk was er ook nog sprake van een derde locatie, op de hoek van de Persant Snoep- weg en de van Diepeningenlaan. Maar dan moet een te groot stuk van de heemtuin worden opge offerd. Ook is de ruimte daar te beperkt, concludeert de werk groep. Als de politiek instemt met de locatie, kan het architec tenduo Reijenga en Van Loon aan de slag met het ontwerp voor de nieuwbouw. Daarna wil de gemeente buurtbewoners vragen wat zij ervan vinden. (advertentie) BeoVision Avant 5 42" (106 cm) plasmatelevisie BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33. Botermarkt 25, Leiden, Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN Kf) u w Onderzoek naar extra belastinginkomsten door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest moet de broekriem de komende vier jaar flink aanhalen. Uit de kademota blijkt dat de gemeente jaarlijks een tekort van een miljoen euro verwacht. De drie nieuwe collegepartijen, - Leefbaar Oegstgeest, CDA en Progressief Oegst geest - willen nog voor de zomer pra ten over bezuinigingen. De drie partijen besloten gisteravond, tijdens de commissie algemene zaken en middelen, tot een ambtelijk onder zoek naar bezuinigingsmogelijkheden en belastingverhoging. Ambtenaren moeten tevens kijken of nieuwe vor men van gemeentebelasting mogelijk zijn. „Kattenbelasting", opperde com missievoorzitter M. Poelmans gek scherend. Nog voor de zomer moet het onderzoek klaar zijn. De WD protesteerde als enige tegen een mogelijke lastenverzwaring voor de inwoners. Volgens de oppositiepar tij staat de kadernota vol blunders van het college en het ambtelijk apparaat, en mogen die missers niet in de schoenen van de burgers worden ge schoven. H. Klaver: „Eerst kijken waarop bezuinigd kan worden en dan pas de burger voor deze drama's laten opdraaien. Dat Oegstgeest in de rode cijfers komt, is voor een deel te wijten aan een te hoog uitgavenpatroon van de oude gemeenteraad. Het gemeentebestuur heeft de afgelopen tijd beslissingen genomen terwijl er nog geen 'potje' was vastgesteld. Bovendien is in het verleden soms geen geld gereserveerd voor verwachte uitgaven. Dat geldt onder meer voor het vervangen van de bestrating in de wijk Morsebel. Daarnaast krijgt Oegstgeest ook te maken met een stijging van uitgaven als gevolg van rijksbeleid. Zo is de ge meente de komende tijd meer geld kwijt aan nieuwe wet- en regelgeving, als gevolg van de dualisering van de gemeentepolitiek. De WD maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van Oegstgeest. Raadslid Klaver „We willen allemaal dat de plannen die in het Sport Ac commodatie Model staan vermeld, straks ook daadwerkelijk worden uit gevoerd. Hier is nog echter geen fi1 nanciële dekking voor. De tekorten van de gemeente nemen alleen maar toe. Er doemen talloze droomnota's bij me op. De fietsnota, het groenbe- leidsplan en het plan voor de dertig- kilometergebieden. Hoe leggen we onze inwoners uit dat dit allemaal maar dromen zijn." door Jan Preenen regio - Het aantal klachten over de OV-taxi valt volgens het Sa menwerkingsorgaan Leidse regio (SLR) erg mee. De eerste drie maanden van dit jaar zijn 212 klachten binnengekomen. „Op een totaal van 38.000 ritten is dat niet meer dan een half pro cent. Natuurlijk moet dat eigen lijk nul zijn, maar als je met iets nieuws begint krijg je nou een maal te maken met aanlooppro blemen", aldus A. Draijer, wet houder van Voorschoten en voor zitter van de commissie verkeer en vervoer van de SLR. Niettemin komt er op korte termijn een klanttevredenheidsonderzoek. De OV-taxi is op 1 januari gaan rijden en is een initiatief van Al kemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude die samen de SLR vormen. Zij hebben een con tract gesloten met busmaat schappij Connexxion, dat het werk heeft uitbesteed aan een aantal taxibedrijven. Het nieuwe systeem is in de plaats gekomen van het vervoer in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten. De OV-taxi is voor ieder een bedoeld, dus ook voor min der validen. In de praktijk komt het er op neer dat vooral gehan dicapten en ouderen (ongeveer 90 procent) en mensen uit Lei den (zo'n 80 procent) er gebruik van maken. Volgens Draijer is een verkeerd beeld ontstaan over de OV-taxi. „In de media wordt de indruk gewekt alsof alles misgaat en de introductie is mislukt. Dat is niet zo. Ik geef toe dat taxichauffeurs een aantal keren te laat zijn ge komen of helemaal niet zijn ko men opdagen. Dat moet verbe teren, zonder meer. We hebben een aantal tegenvallers gehad, zoals het failliet gaan van taxibe drijf Schutte, maar ik ben ervan overtuigd dat we het percentage klachten omlaag krijgen." Vooral het Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden (OGL) heeft het 'slechte functioneren' van de OV-taxi de afgelopen tijd aan de kaak gesteld. Volgens het ad viesorgaan 'lijkt het er op lijkt dat de situatie alleen maar slechter wordt' en is sprake van een structureel probleem. Taxi's komen te laat, te vroeg of hele maal niet, chauffeurs brengen te hoge bedragen in rekening, zou den zich schuldig maken aan onbeschoft gedrag, weten de weg niet en rijden nog wel eens voor met een gewone taxi in plaats van met een rolstoelbus. Draijer: „We willen met een klanttevredenheidsonderzoek een totaalbeeld krijgen, omdat we net als het OGL willen dat al les goed verloopt." Hij ergert zich aan sommige taxibedrijven die buiten het OV- systeem om zelf afspraken ma ken met gehandicapten. „Maar daar kunnen we niets aan doen." Onder anderen de Leid se wethouder Hillebrand heeft het eerder gehad over 'mislei dende brieven'. In Leiden leidde de reeks klach ten - en de brief die het OGL daarover aan gemeenten stuur de - gisteravond tot ophef in de gemeenteraad. De PvdA riep de eigen wethouder H. Buijing (zorg) ter verantwoording. „De brief geeft een ronduit schok kend beeld", zei fractievoorzitter C. Broeijer. „Is dat aanleiding om maatregelen te nemen?" Buijing en ook wethouder R. Hillebrand (vervoer) vinden van niet, behalve dan dat het ver voerssysteem 'maandelijks wordt geëvalueerd' en er een te- vredenheidsonderzoek komt. Klachten nemen ze 'zeer seri eus' en Buijing deelt het 'veront rustende beeld' dat bij partijen aan het ontstaan was. Maar: het gaat steeds beter met de OV- Taxi. Volgens Hillebrand is het aantal klachten zelfs lager dan waar voor de invoering op was gerekend. oegstgeest - Twaalf linden bij de kruising van de Abtspoelweg met de Lange Voort sneuvelen deze week voor een rotonde. De rotonde op de Abtspoelweg moet het verkeer in de toekomst beter laten doorstro men. De gemeente verwacht dat de verkeersdrukte toeneemt als de Lange Voortbrug naar nieuwbouwwijk Poelgeest is aangelegd. Als de rotonde klaar is, plant de gemeente nieuwe 'beeldbepalende bomen' ter vervanging van de gekapte linden. Voor welke soorten groen de gemeente kiest, is nog niet bekend. Foto: Dick Hogewoning door Maarten Dekker den haag/oegstgeest - Koninklijke Sanders BV hoeft geen schadevergoeding te betalen aan de Oegstgeestse tweemansfirma Dia mond White BV. Die beslissing maakte de president van de Haagse rechtbank van morgen bekend in het kort geding dat tegen het Leidse bedrijf was aangespannen. Dia mond White eiste een voorschot van 12,5 miljoen euro omdat het medicijn Prevenol door nalatigheid van Sanders zou zijn ge flopt, maar president R. Paris weigerde dat. In zijn vonnis stelt Paris, dat 'bij toewijzing van een vordering in kort geding terughou dendheid op zijn plaats is'. Verder vindt Pa ris dat veel aspecten van de zaak niet helder genoeg zijn voor eem snelle beslissing. Het vergt een uitvoerig onderzoek om vast te stellen wie precies verantwoordelijk is voor het mislukken van Prevenol en zo'n onder zoek kan alleen in een zogeheten bodem procedure worden uitgevoerd. Diamond White had die procedure ook al gestart, maar wilde via het geding vast een bedrag op Sanders verhalen, om zo z'n nijpendste financiële verplichtingen na te komen. Volgens het Oegstgeestse bedrijf heeft San ders' beslissing om het medicijn in andere spuitbussen te verpakken, ertoe geleid dat sommige bussen lekten en dat de mousse in een aantal gevallen reageerde met de alumi nium buitenkant van de spuitbussen. Na een aantal incidenten besloten grote drogis terijketens in binnen- en buitenland Pre venol uit de schappen te verwijderen. Vol gens Diamond White bedraagt de schade van het fiasco vele tientallen miljoenen eu ro's, ook al omdat zeven jaar van onderzoek en ontwikkeling teniet werden gedaan. San ders nuanceerde die schatting vorige week nog: volgens het Leidse bedrijf gaat Dia mond White bij zijn schatting uit van volle dig onrealistische verkoopverwachtingen. Sanders is door de rechter wel veroordeeld tot het omruilen van enkele partijen Preven ol, waarbij al eerder problemen aan het licht kwamen. De Leidenaars kwamen toen met Diamond White overeen dat ze alle distribu teurs van nieuwe ladingen zouden voorzien, maar in België en Roemenië staan nog altijd onvervangen dozen in het magazijn. De rechter verplicht Sanders nu ook die partij en om te ruilen voor goed verpakte medicij nen, ook al betoogde het bedrijf vorige week dat de bewuste spuitbussen nooit betaald zijn. Het is nog niet bekend wanneer de bodem procedure begint. Geen van de partijen was vanmorgen bereikbaar voor commentaar. door Jan Preenen voorschoten - De politieke par tijen zijn het eindelijk eens over de invulling van het pleintje achter café-restaurant Het Wa pen van Voorschoten. Aan de kant van de Schoolstraat blijft een ruimte van tien meter breed en ongeveer zesenhalve meter diep onbebouwd. Eerder dron gen de raadsleden er op aan het hele plein open te houden. Gis teravond konden zij zich vinden in een compromis dat door het college is voorgesteld. Wat de raadsleden betreft kun nen de plannen voor het al twee jaar leegstaande gebouw nu de inspraak in. Het historische pand is eigendom van project ontwikkelaar Provast en bouw bedrijf Niersman. Zij hebben het architectenbureau Prins Kentie een ontwerp laten ma ken. Het hotelgedeelte vervalt, het oude café-restaurant wordt kleiner, aan de kant van de Voorstraat komt een kantoor met daarboven appartementen en aan de Schoolstraat zijn een winkel met erboven twee wo ningen gepland. Tussen het oor spronkelijke pand en de aan bouw komt een patio, waardoor de monumentale gevel aan de achterkant, die nu is verborgen, weer zichtbaar wordt. Wellicht wordt het pleintje 's nachts af gesloten om, zoals wethouder Verschoor gisteravond tijdens een commissievergadering op merkte. te voorkomen dat het een 'hangplek' voor de jeugd wordt. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft zich al eerder in 'grote fijnen' akkoord ver klaard met de veranderingen. Verschoor verwacht dat ook de ondernemers die naast het Wa pen zitten met de verbouwing instemmen. Desondanks kan het Wapen van Voorschoten waarschijnlijk pas eind 2003 worden heropend. „We hopen dat de inspraakprocedure snel verloopt, omdat het belangrijk is dat het pand niet verder achter uit gaat. Maar we zitten nu een maal vast aan termijnen, zodat pas begin volgend jaar met de verbouwing kan worden begon nen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17