LEIDE Hulp illegalen onder druk Oppositie stoort zich aan collegevorming 5x53^ Café zorgt voor commotie in Merenwijk Meer bellers voor hulpdienst REGIO R1 Scholieren toveren Haagse Plein om tot schoolplein Het CDA roept de hulp in van burgemeester Postma Jongetje in Merenwijk met mes bedreigd Statenleden bezoeken tramtracé Tegen het vriesdrogen woensdag ÏO APRIL 2002 Onderzoek Erasmus en KPMG 'oorstanders egkamp in vecht met PvdA oofd van 5 biele telefoon - Een 14-jarige jongen jden is gisteren van zijn telefoon beroofd. Hij i een speelplek aan de se in de Merenwijk met efoon te spelen toen er jn op een brommer stop- 1-5 faer bedreiging van een kte de onbekende ver- de telefoon af van de i en ging er vandoor. gepakt na Qfaakpoging J- Een 17-jarige Leidenaar 4 man uit Voorschoten jn in de nacht van maan- en$> dinsdag aangehouden •denking van poging tot P°1k in een winkel aan de giiarkt. Een getuige zag lannen aan de winkeldeur "ïen. Twee werden er uit- ijk op de Steenstraat op- I, de derde verdachte gevonden. De deur pinkel is bij de inbraak- kilo f beschadigd. Molen en Bogor M'ken samen ckej - De Leidse Hortus en Herbarium Ne- 50 8aan intensief samen- met de Nationale Plan- 1h van Indonesië. Prefect pning van de Hortus en »ur P. Baas van het Her- d ondertekenden gisteren pc*teenkomst met direc- Damaedi van de voor- 's Lands Plantentuin te De drie instellingen soortenrijke flora van iië onderzoeken, tropi- iten kweken en onder- lateriaal uitwisselen. In- ;che plantonderzoekers een deel van hun oplei- de Leidse Universiteit e socj. Bovendien gaan zij pro- ivoor publiekseducatie ie 2l^en. Het akkoord werd 0}n getekend. door Robbert Minkhorst leiden/den haag - Leidse instel lingen en organisaties hebben het steeds zwaarder bij hun hulp aan uitgeprocedeerde vluchtelingen en illegalen. Door de voortdurend strengere asiel wetgeving van het Rijk, neemt de drak op de hulpverleners toe. Dat blijkt uit onderzoek van de Erasmus Universiteit en KPMG. De Rotterdamse universiteit en KPMG wilden weten welke net werken in steden bestaan die zich om het lot van illegalen be kommeren. Daarvoor kozen ze twee steden uit: Den Haag en Leiden. Leiden is gekozen, deels vanwege 'haar sociale karakter als Stad van Vluchtelingen', legt onderzoekster Katja Rusinovic uit, deels omdat het dichtbij het veel grotere Den Haag ligt. KPMG en de Erasmus Universi teit hebben gesproken met 'ruim veertig vertegenwoordi gers van (semi-) overheidsinstel lingen, kerkelijke instellingen en particuliere initiatieven die hulp bieden op de terreinen van on derwijs, gezondheidszorg, huis vesting en praktische hulpverle ning', meldt de samenvatting van het rapport. Alleen: „De op vang die geboden wordt, is ech ter vaak beperkt en het zou overdreven zijn om te spreken van een alternatief vangnet dat onder de bijstandswet zou zijn gespannen. Veeleer is sprake van een relatief losgeknoopt netwerk van voorzieningen dat het mogelijk maakt om specifie ke vreemdelingen op te van gen." Organisaties helpen overduide lijk niet iedereen, en komen steeds vaker in gewetensnood. „Een dilemma is: ga je door met opvang", zegt Rusinovic. „Rijks beleid wordt strenger. Er staan gezinnen op straat. In hoeverre is het restrictieve beleid zinvol? Willen we dit, als rijk westers land?" De onderzoekers zeggen niet te gen het rijk: verander dat. Wel doen ze aanbevelingen. Bijvoor beeld om burgemeesters (tijde lijke) verblijfsvergunningen te laten verstrekken. Of dat ge meenten de organisaties die vluchtelingen helpen blijven on dersteunen, ook al is daarvoor niet nodig dat 'nieuwe vormen van bijstand worden gecreëerd. En gemeenten zouden ook meer mee moeten helpen bij een te rugkeer naar het land van her komst. De resultaten van het onderzoek worden vandaag gepresenteerd tijdens een politiek forum in Den Haag. Deelnemers zijn on der andere oud-wethouder Lau rier uit Leiden, de Haagse wet houder Heijnen en de kamerle den Kamp (WD) en Belinfante (PvdA). leiden - Leerlingen uit groep acht van de Leidse basisschool de Meer paal hebben gisteren meegeholpen om het Plein voor het Binnenhof in Den Haag om te toveren tot een schoolplein. Met allerlei spelletjes en korte lesjes probeerden zij de aandacht te vestigen op de onder wijsachterstand in de ontwikkelingslanden. Hoewel dit onderwerp al vijftig jaar op de internationale politieke agenda staat en deze dagen wederom wordt besproken op een internationale conferentie in Am sterdam, zijn nog steeds veel kinderen, en dan vooral veel meisjes, in de derde wereld uitgesloten van onderwijs. De minister van ontwikke lingssamenwerking, Eveline Herfkens, nam gisteren een van de lesjes voor haar rekening. Zij vertelde de scholieren dat wereldwijd is afge sproken dat in 2015 elk kind goed en gratis onderwijs heeft. De Keni- aanse professor Panina Mlama hield eveneens een praatje. Zij sprak over de situatie van meisjes in Oost-Afrika. Nog veel teveel meiden moeten daar volgens de professor thuis blijven om voor het huishou den te zorgen of mee te helpen op het land. De ongelijke verdeling tussen jongens en meisjes en arm en rijk kwam terug in de spelletjes die de scholieren gisterochtend op het Plein speelden. Zo was een sjoelbak in tweeën gesplitst zodat de jongens tegen de meiden kon den sjoelen. En gaf een 'energiefiets' aan dat inspanning, bijvoorbeeld fietsen of je inzetten voor beter onderwijs, iets oplevert, namelijk licht of een betere wereld. door Robbert Minkhorst leiden - De oppositie in de Leidse gemeenteraad ergert zich aan de wijze waarop PvdA, WD, Groen- Links en D66 een college probe ren te vormen. De beslotenheid waarin dat nu gaat, deugt niet, vinden de partijen. Het CDA roept de hulp in van burgemeester J. Postma. Raadsleden van de oppositie uitten hun irritatie gisteravond in de wandelgangen op het stadhuis, tijdens een vergade ring van de gemeenteraad. De gesprekken tussen de vier partij en moeten meer en vaker in het openbaar plaatsvinden. Zeker de presentatie van het 'tussen rapport', afgelopen maandag avond, hoort thuis in een open baar raadsdebat. Dan kunnen inwoners er kennis van nemen, zonder het in de krant te moe ten lezen, maar dan krijgen an dere partijen ook de kans om te vragen waarom de vier bepaalde afspraken maken. PvdA, WD, Groenlinks en D66 lijken vooralsnog hun strategie niet te willen wijzigen. Het CDA laat het daar niet bij zitten. Van daag of morgen stuurt de partij een brief aan Postma, waarin ze hem vraagt als voorzitter van de raad 'zijn verantwoordelijkheid te nemen'. Het CDA wil dat de beoogde coaltiepartners in het openbaar verantwoording afleg gen voor hun keuzes. „Er moe ten hier echt wat ramen open in het stadhuis", zegt raadslid J. de Haan. „Het was in het verleden al niet gebruikelijk, maar door het dualisme is al wel een nieu we gemeenteraad geïnstalleerd. Wat ik nu gewoon jammer vind, is dat de onderhandelaars niet de kansen van het dualisme hebben aangegrepen om meer open te zijn. Alle raadsleden, al le burgers moet je informatie geven hoe het er voor staat. Dat willen ze niet via een persconfe rentie horen." De Haan verwijst naar de on derhandelingen in Leidschen- dam/Voorburg, die in het open baar zijn gevoerd. Het kan dus wel, aldus de CDA'er. D66-wet- houder A. Pechtold zei maan dagavond nog dat een tussen tijdse persbijeenkomst, en daar voor een onderhoud voor alle raadsleden, al uniek is. „Dat is nou de open cultuur hier. Die vertaalt zich in dat we dat nu doen. Voorheen gebeurde het nooit." Bij die persconferentie werd ook verklaard dat de onderhandelin gen in zo'n goede sfeer verlo pen. De Haan geïooft dat niet. „Het is net een kinderpartijtje waar ze taart bakken. Maar VVD en Groenlinks gooien voortdu rend troep in eikaars beslag." Gisteravond nog, merkte De Haan. De WD vroeg ophelde ring over de plotse afname in het aantal bezwaarschriften te gen de sociale dienst, wat altijd onder Groenlinks-wethouder J. Laurier viel. Pechtold antwoord de: „Ik ben blij dat mijn voor ganger nog heel veel heeft weg gewerkt." leiden - Een 9-jarige jongetje uit Leiden is, naar nu pas blijkt, vo rige week dinsdagmiddag even voor zes uur op de IJsselmeer- laan in de Merenwijk slachtoffer geworden van een poging tot beroving. Hij fietste de wijk in ter hoogte van de flats aan de Merendonk toen hij door een ongeveer 13 jaar oude jongen van zijn fiets werd getrokken en met een mes werd bedreigd. De knaap eiste geld van de 9-jarige. Deze slaagde er echter in de overvaller een klap op zijn hand te geven waarmee deze het mes vasthield. Toen het mes door de tik op de grond viel, slaagde hij er in aan zijn belager te ontko men. Hoewel de politie over een goed signalement van de over valler beschikt, is deze nog niet opgepakt. leiden - Leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland bezoe ken vrijdag het geplande tracé van de Rijn Gouwe Lijn door Leiden. Omwonenden van de Lammenschansweg en winke liers uit de Breestraat zijn die dag ook uitgenodigd. Een aantal onder hen verzet zich tegen de komst van de sneltram door hun straat Leden van de statencommissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en economische zaken beginnen 12 april met een lunch op het projectbureau Rijn Gou we Lijn, tegenover station Lei den Centraal. Provinciebestuur der Norder en wethouder Hille- brand geven een toelichting op de plannen. Daarna gaat het ge zelschap naar het knooppunt van de A4 met de spoorlijn Lei- den-Utrecht, waar een transferi um moet komen. Andere plek ken die de politici bezoeken zijn station Lammenschans en om geving, de Breestraat, het LUMC en het huidige transferium bij de A44. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en burgemeester en wethouders van Leiden willen het tracé van de Rijn Gouwe Lijn door Leiden aanleggen. Een herhaaldelijk aangedragen alter natief, de tram over bestaand spoor, wijzen zij af. De staten commissie moet zich nog uit spreken over de voorkeur van GS en de gemeente Leiden. lak zit er pas een week of Clilaar omwonenden zijn ca- co Loco aan de Watermo- ,PaFide Merenwijk nu al zat. 2 r< wende brommertjes, weg- J le auto's en geschreeuw igeren op straat. Het )pige 'hoogtepunt' in de iedenis van de kroeg was e week donderdagavond er tijdens een knokpartij rote ruit met veel gerinkel iggelen ging. Eigenaar ïond Beije geeft toe dat er I in het weekeinde wat •opproblemen' zijn en be- grifceterschap. iwoners van de tegenover ifé gelegen flat met de in- aan de Pelmolen begrij- r intussen weinig meer 'onder enige vorm van Iranljeg of informatie werden zij sexs met een kroeg voor hun geconfronteerd. Eén van de bewoners die uit angst voor represailles anoniem wil blij ven, wil er wel wat over zeggen. „De meeste mensen die hier wonen zijn op leeftijd en kwa men hier voor hun rust. Toen de Kopermolen nog gewoon een winkelcentrum was. Maar nu is er het nodige bijgebouwd en die winkels moeten ook vol. Maar een kroeg waar sterke drank wordt geschonken en waar gokkasten staan. Dan vraagje om moeilijkheden." Die problemen zijn er inmid dels, aldus meerdere bewoners. „Wij'zitten nu met de gebakken peren. Doordeweeks gaat het nog wel maar in de weekeindes is er sprake van harde muziek, overlast op straat en soms een vechtpartij. Er wonen hier men sen van 80 en 90 jaar in de flat die niet meer kunnen slapen en ook hun woning niet meer uit- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Het café Poco Loco aan de Watermolen (rechts). Foto: Hielco Kuipers durven. De klachten zijn bij de politie bekend. Agenten zeiden tegen ons dat de politie de ge meente negatief had geadvi seerd over de komst van het ca fé maar dat Leiden de beslissing toch heeft doorgedrukt. Sinds dien is de ellende hier begon nen en het wordt alleen maar erger." Suggestie van de buren: ver plaats de in- en uitgang van de zaak naar de achterkant. Dat scheelt een hoop overlast. Een suggestie die de eigenaar in middels heeft overgenomen. .Afgelopen weekeinde heb ik dat geprobeerd. Maar toen stond er de volgende dag met een een bewoner van de huizen aan de andere kant, aan de Standerdmolen voor de deur." Beije geeft aan absoluut niet op problemen met de buurt uit te zijn. „Integendeel, we moet er samen uitkomen. Binnenkort kunnen de omwonenden een brief in de bus verwachten waarin ik ze uitnodig om een avondje hier te komen. Dan kunnen ze al hun klachten spuien." De overlast die de buurt momenteel ervaart, komt volgens Beije door 'nieuwig heid'. „Momenteel ben ik bezig met het selecteren van het pu bliek. Iedereen komt even kij ken maar over een maand heb ik een vaste, rustige klanten kring. Zo waren er vorige week twee klanten die buiten ston den te plassen. Die komen er dus zes maanden niet meer in. Hetzelfde geldt voor mensen die herrie maken. Ze hebben zich maar te gedragen." De gebroken ruit vorig week was volgens Beije een incident. „Ik was toen net weg uit de zaak." Komende weekeinde ex perimenteert hij weer met de in- en uitgang aan de achter kant. „De voordeur gaat sowie so rond half negen 's avonds dicht. Ik ga dan persoonlijk bij de achteruitgang staan. En soms loop ik ook een rondje om het winkelblok om de buurt te controleren. Kijk, ik ben ge trouwd en mijn vrouw en ik hebben pas een kindje. Daarom gaat de winkel hier ook om middernacht dicht. Ik heb net als de buren ook mijn rust no- dig." Eric-Jan Berendsen leiden - Hoe lang het precies is geleden, weet men bij het Sportbedrijf Leiden niet precies. In elk geval is er niemand die zich kan herinneren dat de sportvelden begin april een extra slokje sproeiwater nodig hadden. Door de ongewoon droge periode voor deze tijd van het jaar moet de natuur een handje worden geholpen. Het Sportbedrijf heeft gisteren de velden van voetbalverenigingen Leiden, Docos en rugbyclub DIOK in de Mors besproeid. Ook de grasmatten aan de Boshuizerkade en aan de Voorschoterweg zijn van extra water voorzien. „Sinds de winter heeft het nauwelijks meer geregend", aldus een medewerker van het Sportbe drijf. „We doen het niet voor de groei van het gras maar puur om het stuiven tegen te gaan. Qpor de lage temperaturen van de afgelopen nachten en de zon overdag is er als het ware sprake van een Sort vries drogen van de velden. Vandaar dat extra water." Foto: Henk Bouwman leiden - Na een kleine daling in 2000, hebben vo rig jaar weer meer mensen contact gezocht met SOS Telefonische Hulpdienst Leiden, meldt het jaarverslag 2001 van de organisatie. De vrijwilli gers van de organisatie voerden in totaal 11.094 gesprekken, zo'n vijf procent meer dan in 2000. Het ging daarbij om tal van problemen, onder meer over eenzaamheid, relaties, gezondheid en leven en dood. Tweederde van de gesprekken werd gevoerd met mensen die alleenstaand zijn. Een lichte stijging was waar te nemen in het aan tal gesprekken over maatschappelijke en materië le problemen. Opvallend is de daling van het aandeel bellers dat in behandeling is bij instellingen voor geestelijke gezondheidszorg. Deze groep besloeg vorig 40 procent van het totale aantal bellers, tegen 45 pro cent het jaar daarvoor. Gesprekken over psycho sociale problematiek bleven desalniettemin de hoofdmoot van de telefoontjes die de vrijwilligers van de hulpdienst te verwerken kregen. Ook de aanslagen op 11 september vorig jaar in Amerika 'deden een flink aantal mensen naar de telefoon grijpen. In de eerste 36 uur na de aanslagen bel den mint 400 mensen de telefonische hulpdienst. De duizenden telefoontjes werden in 2001 aange nomen door zo'n zeventig vrijwilligers, die er voor zorgen dat de lijn 24 uur per dag. 7 dagen per week bereikbaar is. Vorig jaar verlieten dertien vrijwilligers de organisatie en meldden zich zes nieuwe krachten aan."De Telefonische Hulpdienst constateert dat het niet eenvoudig is om nieuwe vrijwilligers aan te trekken. „Het internationale jaar heeft de vrijwilligersorganisaties in de schijn werpers gezet, maar dat heeft nog niet geleid tot een grotere toeloop van nieuwe vrijwilligers."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13