wapens onklaaif BUITENLAND Sharon stuurt vastbesloten naar rechts ITlclclkt WCC Minister Afghanista aan de dood ontsnai Montenegro wordt Koeweit aan Middellandse Zee Olieprijs daalt meteen door gebaar Israël Intellectuelen Amerikt vragen Europa om hu Annan: Vergrijzing ook ramp voor arme landen te Zes babyskeletten van zelfde vrouw tokio - Een Japanse vrouw heeft gisteren bekend dat zij de zes baby's heeft gebaard van wie de skeletten zondag zijn ge vonden. De vrouw was onlangs verhuisd uit haar appartement in Toda waar de skeletten wa ren gevonden. De 58-jarige vrouw had er tot januari van dit jaar gewoond. Schoonmakers vonden de resten in een kast in het appartement. Serviërs in eigen land aangeklaagd belcrado - Voor een rechtbank in de Servische stad Prokuplje zijn gisteren twee Serviërs aan geklaagd op verdenking van oorlogsmisdaden tegen Albane se Kosovaren. Het is voor het eerst dat justitie in Servië bur gers uit het eigen land hiervoor vervolgt. De Servische minister van justitie Vladan Batic meld de dat de twee er van worden verdacht in 1999 negentien et nische Albanezen te hebben vermoord in de stad Podujevo. 'Misdadigers' in Split ereburgers zagreb - De Kroatische stad Split heeft twee door het Joego- slavië-tribunaal aangeklaagde personen tot ereburger uitge roepen. Het gaat om Ante Go- tovina en Rahim Ademi. De VN-aanklagers beschuldigen generaal Gotovina er van tij dens operatie 'Storm' eind 1995 ruim 150.000 Serviërs uit Kraji- na te hebben verdreven, en ver antwoordelijk te zijn voor de dood van ten minste 150 van hen. Commandant Ademi zou in 1993 in dezelfde plaats ten minste 38 Servische burgers ge dood hebben. Beide mannen worden misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden ten laste gelegd. VN'ers gewond bij rellen Kosovo kosovska mitrovica - Bij een botsing tussen VN-agenten en een menigte van honderden Serviërs in de Kosovaarse stad Kosovska Mitrovica zijn giste ren negentien agenten en twee burgers gewond geraakt. Vol gens de Servische gemeen schap braken de rellen uit na dat de agenten een radicale Serviër hadden gearresteerd die deel uitmaakt van de gewapen de 'brugwachters', een groep die probeert te voorkomen dat burgers de brug oversteken die de Albanese en Servische delen van de stad scheidt. Volgens de VN had de arrestant stenen ge gooid, maar volgens de Serviërs wilde hij juist met de politie over de veiligheid spreken. Akkoord Jemen en VS over vloot san'a - Anderhalf jaar na de aanslag op het Amerikaanse oorlogsschip USS Cole hebben Jemen en de VS een akkoord gesloten waarmee het bunke ren van Amerikaanse oorlogs schepen in de havenstad Aden kan worden hervat. Amerikaan se mariniers zullen bijstand verlenen bij het bewaken van de haven. Het Pentagon meld de dat er voorlopig geen plan nen zijn voor het bijtanken van oorlogsschepen in Aden. In de strategisch gelegen haven werd in oktober 2000 een bootje vol explosieven naast de Cole tot ontploffing gebracht. Daarbij vielen 17 doden en 37 gewon den. Volgens de VS zat het ter reurnetwerk van Osama bin La den hier achter. Twee verdach ten zijn nog voortvluchtig. Ruimteveer vier dagen te laat weg cape Canaveral - Het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis is gisteren gelanceerd na een ver traging van vier dagen. De At lantis levert bij het internatio nale ruimtestation ISS een aan tal cruciale onderdelen af, waarmee de komende twee jaar onder meer een 100 meter lan ge robotarm wordt gebouwd. Aan boord bevinden zich zeven astronauten, onder wie de Amerikaan Jerry Ross (54), die voor de zevende keer een ruim tereis maakt, een nieuw record. De lancering was vorige week uitgesteld, nadat een defect op het platform was ontdekt. Eis: io jaar voor 'ecoterroriste' Antwerpen - De Antwerpse of ficier van justitie heeft gisteren tien jaar cel geëist tegen een 22- jarige Belgische anarchiste die wordt verdacht van een reeks aanslagen op restaurants van hamburgergigant McDonalds. Haar 31-jarige vriend hoorde zeven jaar cel tegen zich eisen. Tegen een derde verdachte werd dertig maanden gevange nisstraf gevorderd. De branden werden in naam van het Ani mal Liberation Front (ALF) ge sticht bij hamburgerrestaurants en vleesverwerkende bedrijven, en zorgden in 1998 en 1999 voor veel commotie in België. Uitsrpaak op 23 april. dinsdag 9 APRIL 2002 akt Th. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Ariel Sharon is helemaal terug. Nadat hij maandenlang heeft moeten zien hoe de opiniepeilingen steeds slechter voor hem uitpakten, is zijn populariteit sinds het begin van 'Operatie Verdedigingswap met raketsnelheid gestegen. Nu steunt 86 pro cent van de Israëli's zijn militaire actie tegen de 'door Yasser Arafat geleide terroristen bendes en de terroristische infrastructuur' op de Westoever. Dat er nu al negen dagen voorbij zijn ge gaan zonder één terreuraanslag, is voor ve len het bewijs dat 'Arik' gelijk heeft. De pre mier zei gisteren voor de Knesset dat hij zijn huidige machtspositie wil gebruiken om een onversneden nationalistisch beleid te voe ren. Vast onderdeel daarvan is het zo veel mogelijk negeren van de buitenwereld. Om David Ben-Gurion te parafraseren: Het is niet belangrijk wat het Westen en de Arabi sche wereld zeggen. Wat Israël doet, daar gaat het om. Hoe vaag Sharons toespraak op sommige punten ook was, één ding is duidelijk: hij is niet van plan overhaast te werk te gaan met het terugtrekken van het leger. Uit zijn woorden bleek dat 'waar de doeleinden zijn bereikt' eenheden zullen worden terugge haald. Niet naar Israël, maar naar nieuwe 'bufferzones'. De soldaten blijven in plaat sen waar de doelen niet zijn bereikt. Sharon noemde Bethlehem, dat niet zal worden verlaten vóór 200 gewapende Pales- tijnen in de Geboortekerk zich overgeven. Het ligt voor de hand dat ook de troepen die de residentie van Arafat in Ram all ah omsin geld houden, op hun plaats blijven. Sharon zei niet wat de bufferzones precies inhou den, maar het lijkt de bedoeling dat het le ger posities inneemt van waaruit het na een nieuwe terreuraanslag snel acties kan uit voeren. Sharon liet er geen twijfel over bestaan dat Arafat en zijn Palestijnse Autoriteit voor hem definitief hebben afgedaan. Israël wenst alleen nog maar te praten met een al ternatief leiderschap, bestaande uit 'mensen met verantwoordelijkheidsgevoel'. Nu Ara fat wat Sharon betreft van de politieke kaart is geveegd, wordt het volgens dp premier tijd een Israëlisch-Arabische topconferentie te beleggen, a la Madrid 1991. Zonder Ara fat, net als destijds. Sharon wil daar zijn aloude 'vredesvoorstel' doen, namelijk een langdurige interim-rege ling, waarbij de Palestijnen het bestuur krij gen over ongeveer veertig procent van de Westoever, terwijl Israël al zijn nederzettin gen handhaaft. Omdat hij vermoedt dat bin nen zijn coalitie de Arbeiderspartij dwars zal liggen bij de uitvoering van dit concept, heeft hij gisteren twee nieuwe partijen bin nengehaald: de centrum-rechtse Gesher en de exüeemrechtse Nationaal Religieuze Par tij (NRP) van Effi Eitam, een messianistische kolonist van de Golan-hoogte. Minister van buitenlandse zaken Shimon Peres zei gisteren dat de Arbeiderspartij pas een besluit zal nemen over haar toekomst als de militaire campagne op de Westoever is afgelopen. Naar verluidt aast oud-premier Netanyahu (Likud) op de zetel van Peres in de ministerraad. In de Knesset verwoordt de liberale partij Meretz doorgaans 'de stem van het Westen.' Partijleider Yossi Sarid vertelde Sharon gis teren dat deze zegt Arafat te isoleren, maar volgens hem raakt door de internationale kritiek in feite Israël geïsoleerd. „Of we het leuk vinden of niet, Arafat is de gekozen lei der van het Palestijnse volk", zei Sarid. „Hij is ook de held van het Palestijnse volk. En nu, door uw toedoen, is hij meer een held dan ooit tevoren." Volgens Sarid zal de oorlog op de Westoever voor Israël op korte termijn positieve gevol gen hebben. Maar op de langere termijn voorziet hij alleen maar meer problemen. „Laten we aannemen dat we vijfhonderd terroristen doden", zei hij. „Zullen-er dan geen duizend, tweeduizend of vijfduizend hun plaats innemen?" ite co e- er and, L Voi urov ïstw door onze correspondent Harm Harkema londen - Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren voor de tweede keer in zijn geschiedenis een deel van zijn omvangrijke wapenvoorraad voorgoed buiten gebruik gesteld. De internationa le commissie die toezicht houdt op ontwapening in Noord-ler- land, verklaarde dat het net als in oktober vorig jaar ging om 'een substantiële hoeveelheid muni tie, wapens en explosieven'. In een verklaring stelde de IRA het vredesproces 'verder te wil len versterken en stabiliseren'. De Britse en Ierse regeringen reageerden zeer positief op de gebeurtenis, net als David Trim ble, de unionistische eerste mi nister van Noord-Ierland. Hij sprak van 'een belangrijke ge beurtenis', die bewijst dat de re publikeinen zich waarlijk be trokken achten bij het vredes proces. Londen, Dublin en Trimble riepen protestantse ter roristen op het voorbeeld van de IRA te volgen. Trimble hekelde verder wan trouwende partijgenoten van zijn Ulster Unionist Party en de onverzoenlijke Democratie Uni onist Party (DUP) van dominee Ian Paisley. Zoals de tweede man van de DUP, Peter Robin son. Hij deed het gebaar van de IRA af als 'onbelangrijk' en 'een politieke stunt'. Trimbles partij genoot Jeffrey Donaldson, een hardliner, zat op dezelfde toer. „Het gaat hier niet toewijding aan vrede en aan het democrati- pr< irsbu naan londen-bagdad/afp-anp-rtr - De gedeeltelijke terugtrekking van het Israëlische leger uit ste den op de Westelijke Jordaanoe- ver heeft direct tot lagere olie prijzen geleid. Een vat Brent-olie noteerde vanmorgen 1,63 pro cent lager op 25,92 dollar. Op de oliemarkten in het Verre Oosten was de prijsdaling het eerst merkbaar. Een vat Ameri kaanse olie daalde 40 dollarcent in prijs tot 26,14 dollar, het laag ste niveau in meer dan een week. Maandag piekte deze prijs kort boven de 27 dollar, na be richten dat Irak zijn olie-export een maand stopzet. Irak besloot daar gisteren toe. President Saddam Hussein zei dat zijn land zo protesteert te gen de bezetting door Israël van Palestijnse gebieden. Hij riep de overige olielanden in de Arabi sche en islamitische wereld op zijn voorbeeld te volgen. Na dertig dagen wordt het Iraakse besluit bekeken. Het wordt pas herzien als Israël zich onvoorwaardelijk heeft terugge trokken. Irak mag volgens de VN-sancties tegen het land ei genlijk niet exporteren, maar zet in het kader van het zogenoem de olie-voor-voedselprogramma van de VN via pijpleidingen naar Turkije 2 miljoen vaten olie per dag af. Dat is ongeveer 4 pro cent van de olie die dagelijks wordt verhandeld. De Turkse re gering zei gisteren dat zij nog niet formeel op de hoogte is ge steld door Irak. Vorige week deed ayatollah Khamenei, de geestelijk leider van Iran, ook al een oproep om de westerse landen een maand lang geen olie te leveren. Hij voegde daar echter meteen aan toe zijn land pas een boycot zou beginnen als alle andere landen van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) lan den zouden meedoen. Een woordvoerder van de Libi sche leider Moammar Gaddafi heeft gisteren gezegd dat Libië achter een tijdelijke olieboycot tegen het Westen staat, maar liet in het midden of Libië er actief aan mee zal doen. De OPEC rea geerde vorige week al negatief op de oproep van Khamenei, en ook twee van de grootste olie exporteurs, Saudi-Arabië en Koeweit, hebben bekendge maakt niet aan het embargo mee te zullen doen. sche proces, maar puur on litiek opportunisme." Donaldson en Robinson den op de Ierse verkiezingL mei. Waarnemers voorsp^G vorig jaar al dat de IRA voi tijd nog een gebaar zou miM -1 omdat dit Sinn Féin, de pol i perf tak van de IRA, vrijwel stemmen oplevert. Het in 1998 gesloten vredloon. koord heeft de afgelopen ireat geregeld op instorten gesginv vooral door het getalm vantdo IRA met ontwapenen. DeOeei de republikeinen moeilijk#? tot slissing om afstand van di van pens te doen, is vergemakl en ht door de gebeurtenissen v, antw september. Belangrijke Aipet h kaanse steun dreigde af te kelen als niet snel tot ontw ning zou worden overgegaa j sio ;elijk, istw ld in van i klim door onze correspondent Harald Doornbos kabul - De Afghaanse minister van defensie, Mohammed Fa- him, is gistermiddag aan de dood ontsnapt. Een autobom ontplofte bij hem in de buurt tij dens een bezoek aan de oostelij ke stad Jalalabad. Waarschijnlijk ging de bom enkele seconden te laat af, want Fahim was op het moment van de explosie net ge passeerd. Vijf omstanders werden gedood. Zestien mensen raakten ge wond. Fahim bleef volgens de Afghaanse interimregering on gedeerd. Maar een woordvoer der van Duitse vredestroepen in de hoofdstad Kabul suggereerde dat de minister wel voor onder zoek naar een ziekenhuis is ge weest. Het is de tweede keer dat er een aanslag wordt gepleegd op een minister in de interimre gering. Bijna twee maanden ge leden werd de minister van toe risme vermoord. Fahim is de opvolger van de le- AAG - e bij de trao ïdsl lakt [wat it te gendarische Noordelijke A vas t tie-commandant, Massud ,n vlak voor 11 september 10gi Arabische terroristen werd,^ moord met een bom in eej0L mera. Fahim, een etn Tadzjiek, is weinig popula gner de grootste etnische groep i enfc ghanistan, de Pathanen. Jalalabad, de stad waar de slag plaatsvond, wordt voi melijk bewoond door Pathi| In de stad leven nog veel T#"0 naanhangers, en ook he Qaeda-netwerk van Bin I zou er nog actief zijn. De leiders van de stad hebben nig op met de interimreg van Hamid Karzai, en metaj soms openlijk ruzie met centrale gezag in Kabul. Fahim was naar Jalalabad reisd in een poging een |in maken aan de teelt van pat in dit deel van Afghanistan, zaaddozen van deze blot j vormen het belangrijkste n standdeel voor opium en k ne. Afghanistan is 's w«tejt grootste opiumproducent. ïu ui itolc 0< 'UWI ebc rber n, A Vier uur lang mochten de inwoners van het belegerde Ramallah gisteren even naar buiten om eten te halen. De tijdelijke opheffing van het uitgaansverbod werd door kinderen in de stad gebruikt om voor een enorm portret van Yasser Arafat de draak te steken met Israëlische mili tairen. Foto: Reuters/Laszlo Balogh washington/afp-ap - Een groep van 128 Amerikaanse intellectu elen, die weigert de 'oorlog te gen het terrorisme' van presi dent Bush als een gerechtvaar digde oorlog te beschouwen, heeft de hulp van Europa inge roepen. In een brief vragen zij Europese intellectuelen om 'een gezonde en openhartige kritiek op de oorlogszuchtige politiek van Bush'. Europese kritiek kan de Amerikanen die tegen de oorlog zijn helpen hun stem te laten horen. „Veel goed ingelichte personen in uw regeringen en daarbuiten zijn zich bewust van de gevaar lijke gekte van het oorlogspad dat de regering-Bush bewandelt. Maar weinigen durven daar openhartig over te spreken", al dus de oproep. Europeanen zouden bang zijn te worden gerangschikt onder de anti-Amerikanen. „Hetzelfde etiket dat op een absurde ma nier wordt geplakt op Amerika nen die tegen de oorlog zijn, en lert van wie het protest wordt stikt door het concert van vinisme dat de Amerik; rjcn( media domineert." ern Tot de ondertekenaars va^g oproep behoren de sch t jn Gore Vidal, de hoogleraar qq nationaal recht Francis Heno de historicus Howard hoofdredacteur Joel Bleifus In These Times en de anti-n ,mt aire activiste Helen Caldico ,an Vandaag werd ook bekenilar de Amerikaanse immig dienst INS naar aanleidine 11 september overweeg voorwaarden voor het verki)Cl van een Amerikaans visum aan te scherpen. Vooral sti ten uit andere landen zofe' daar last van krijgen, maa toeristen en zakenlieden, voor de laatste twee gro zouden voortaan maar maand geldig zijn, waanf houder in eigen land een r visum zou moeten aanvi De toch al zwaar getroffei ristische industrie is daar nt cus tegen. :nvi :ktc madrid/anp-dpa - Secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Ver enigde Naties heeft gisteren ge waarschuwd voor de snel toene mende vergrijzing, die vooral zwaar zal drukken op de arme landen. Annan deed dat op de Tweede Wereldassemblee over Vergrijzing in Madrid. Daar be spreken ongeveer 5000 deelne mers uit 160 landen een week lang de gevolgen van de ouder wordende bevolking in de ko mende decennia. Volgens Annan is vergrijzing ze ker niet meer alleen een pro bleem van rijke landen, al is het daar wel begonnen door een hogere levensverwachting en een lager geboortecijfer. Des kundigen verwachten dezelfde trends in veel ontwikkelingslan den. „In de komende vijftig jaar zullen de aantallen ouderen daar verviervoudigen", aldus Annan. Overigens werd hij giste ren zelf 64. Annan citeerde daar om voor de grap een zin van de Beatles: 'Will you still need me, will you still feed me, when I'm 64?' De vergrijzing zet op zijn laatst in 2050 de piramide van leef tijdsopbouw van de bevolking op zijn kop: er zijn dan meer ouderen dan jongeren. Het aan tal mensen boven de zestig is dan hoger dan het aantal kinde ren onder de vijftien. Het is de bedoeling dat de ver gadering een actieplan oplevert ter vervanging van het het oude. Dat stamt uit 1982, toen de Eer ste Wereldassemblee over Ver grijzing in Wenen werd gehou den. Hoog op de agenda staan verbetering van de levenssitua tie van ouderen en aanpassing van de maatschappij op het ge bied van werk, sociale zeker heid, gezondheid en zorg. De Nederlandse delegatie be staat uit vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer en van verschillende ministeries. Staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid en welzijn leidt het gezelschap. door onze correspondent Cees van Zweeden kotor - Voor de kust van Montenegro ligt 1.200 miljard kubieke meter gas en 150 miljoen ton (1,1 miljard vaten) olie. Die ont hulling komt van Veselin Kovacevic, direc teur van Yugopetrol. De exploitatie van het gas alleen, die over vier jaar kan begin nen, zou Montenegro veranderen in een Koeweit aan de Middellandse Zee. Het landje, dat met Servië in een federatie zit, heeft slechts 650.000 inwoners. Volgens Kovacevic is aangetoond dat één veld 40 miljard kuub gas bevat. Dat gas- veld zal samen met 29 andere velden van vergelijkbare importantie worden geëx ploiteerd in samenwerking met het Britse Ramco Oil. Deze 30 gasvelden vormen samen Blok 3, een sector op zee van 3.900 km2. Blok 1 (1.300 km2) en Blok 2 (3.900 km2) zouden behalve nog meer gas ook grote hoeveelheden olie bevat ten. Met de gasvondst kan Montenegro op slag één van de grootste producenten van gas worden. De gasvoorraad in Euro pa werd tot dusverre door het Internatio naal Energie Agentschap op 5.400 miljard m3 geschat. Met zijn 1.200 miljard m3 zou Montenegro een vijfde van de hele Europese voorraad hebben. Kovacevic zei dat alleen al de exploitatie van een enkel gasveld de Montenegrijnse regering 200 miljoen euro per jaar zou opleveren. Daarmee kan het verpauper de ministaatje zijn begroting, nu 300 mil joen euro, bijna verdubbelen. Geruchten over gas- en olievelden voor de kust van Montenegro deden al langer de ronde. Ze werden vorig jaar gevoed door de aankomst van Stephen Remp, topman van Ramco Oil, in de Mon tenegrijnse hoofdstad Podgorica. In de jaren tachtig trotseerde Remp sceptische olieconcerns in het Westen, en toonde hij in de Kaspische Zee bij Azerbeidzjan een voorraad van vier miljard vaten olie aan. Tot dusverre had Yugopetrol geweigerd om inzage te geven in de resultaten van het geologisch onderzoek dat was gedaan voor de kust. Maar de onthulling komt kort na het besluit van president Djuka novic om zijn streven naar een scheiding met Servië op te geven. Onder druk van de Europese Unie zag Djukanovic vorige maand af van een referendum over onaf hankelijkheid van het land, dat samen met Servië de Joegoslavische Federatie vormt. Djukanovic werd fel aangevallen op zijn knieval voor de EU en Servië. Maar in middels is duidelijk dat onafhankelijk heid definitief van de baan is. Zelfs de Li berale Partij, die het meest voor onafhan kelijkheid had geijverd, heeft nu die eis ingeslikt. Partijleider Slavko Perovic zei: „We zijn realistisch. De federatie met Servië is nu een feit." Montenegro kan er echter op rekenen de olie- en gaseuro's in eigen zak te kunnen steken. Het akkoord laat de economische onafhankelijkheid van Montenegro na melijk intact. Montenegro behoudt zijn eigen regering, wier budget uit de belas tingopbrengst komt. Ruim 20 procent van de winsten uit de exploitatie van de gas- en olievelden zal naar de staat vloei en. Het gas, dat op een diepte van 1.200 me ter ligt, zou makkelijk te winnen zijn. De exploitatie van Blok 3 zal geschieden door een joint-venture van Ramco Oil (51 procent) en Yugopetrol, zei Kovacevic. In het Montenegrijnse olieconcern heeft de staat nog een belang van 55 procent din echter voor eind juni verkocht zal wang den. De oliewinning is volgens de di bliji teur van Yugopetrol moeilijker, maai reke de huidige technieken niet langer or rvol gelijk. aai Groot voordeel van Montenegro is d tere bijheid van de Europese markten. Ai anc dan de landen rond de Kaspische Zaoud Montenegro niet gescheiden van ziji zetmarkten door moeilijk toegankeli 5, ei en politiek instabiele streken. „Servi heeft behoefte aan 3 miljard kuub w jaar, Bosnië aan 1 miljard kuub en Z ds 2 Italië aan ruim 6 miljard kuub", zei cevic. Alle omliggende landen en Montenelom zelf hebben een tekort aan elektricitf [de Kosovo en Albanië wordt elektriciteiiper zelfs gerantsoeneerd. Behalve een eJ •teur van olie en gas wil Montenegro een exporteur van elektriciteit wordtfan De Italiaanse Edison Group zou zich nt toe verplicht hebben een op gas gesi i 0,] te elektriciteitscentrale te bouwen. Dor centrale, die een vermogen krijgt vaitslag MegaWatt, komt in de MontenegrijnHeg£ havenstad Bar. enl si e: ANCI ;erk slu ge AAG die lea er c d Al ïold wel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8