Huizen te klein voor Nederlander GESPREK VAN DE DAG 'Heksenjacht maakt straatraces onveilig' Familie neemt afscheid Invoering nieuwe minimumeisen heeft grote gevolgen voor producenten ile MENSELIJK De politie heeft een 21-jarige Japanner gearresteerd die tijdens een OVERVAL zelf om de agenten had gevraagd. De buit was al binnen, toen Katsuhiro Sekine besefte dat hij was vergeten zijn gezicht te verbergen, aldus het Ja panse persbureau Kyodo. Bijna duizend euro had de werkloze Sekine uit Hitachi al gekregen van een winkel bediende die hij bedreigde met een mes, toen hij plotse ling vroeg om de politie te bellen. Hij vertelde later dat hij de overval had gepleegd omdat hij geld nodig had. ,,Maar omdat ik mijn gezicht niet had bedekt, realiseerde ik me dat ik vroeger of later toch wel zou worden gepakt." De Italiaanse premier SILVIO BERLUSCONI zal ten bate van het goede doel een plaat op gaan nemen. Dat meldde de Romeinse krant La Repubblica gisteren. De melodie van het lied wordt ge componeerd doorïo- my Renis, de 65-jari- ge regeringsleider zelf schrijft de tekst. Het is niet voor het eerst dat Berlusconi geld wil gaan verdienen met ZINGEN. In de ja ren vijftig verdiende hij de kost door liederen ten gehore te brengen op cruiseschepen. De opbrengst van de nieu we plaat gaat naar Unicef, aldus La Repubblica. De 28-jarige Zuid-Afri- kaanse internetmagnaat Mark Shuttleworth is er klaar voor. Na de Ameri kaanse multimiljonair Dennis Tito wordt hij - te gen betaling van twintig miljoen dollar - de TWEE DE RUIMTETOERIST. De lancering van het Russi sche ruimteveer waarmee Shuttleworth zijn reis zal maken, staat voor 25 april gepland, maakte de Russi sche ruimtevaartdienst gis teren bekend. De Zuid- Afrikaan zal zich vanaf za terdag met twee beman ningsleden, de Italiaan Ro berto Vettori en de Rus Joeri Gidzenko, terugtrek ken in het ruimtevaartcen trum in Kazachstan. Shutt leworth zal tijdens zijn ver blijf in de ruimte een aan tal biologische experimen ten uitvoeren die mogelijk een bijdrage kunnen leve ren aan de bestrijding van de ziekte van Alzheimer en de ziekte van Parkinson. Shuttleworth, een eco noom die met een aantal internetondernemingen een vermogen vergaarde, zei dat hij in de toekomst misschien ook wel een reis in de Amerikaanse Space Shuttle zou willen maken. Hij kondigde aan de vlag van zijn land mee te zullen nemen. Ik ben er trots op de vlag van Zuid-Afrika, een Afrikaans land, als eerste mee de ruimte in te nemen." In de Duitse stad Löbau, in het oosten van het land, heeft een 38-jarige vrouw uit JALOEZIE haar vriend twee maanden lang gevangen gehouden. Ze wilde elk contact van haar 37-jarige vriend met andere vrouwen voorko men. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Nadat de ver legen man zichzelf had weten te bevrijden, heeft hij aan gifte gedaan, staat in het politierapport. Naar eigen zeg gen heeft de man van 1 februari tot 3 april in de woning van zijn vriendin opgesloten gezeten. De vier kleinzonen van de koningin-moeder, die vandaag is begraven, hielden gisteren een wake bij haar kist. Kroonprins Charles (foto), zijn broers Andrew en Edward (de drie zonen van koningin Elizabeth) en burggraaf Linley (de zoon van de kortgeleden overleden prinses Mar garet) namen twintig minuten lang aan de vier hoeken van de kist de plaats in van de ceremoniële wachters. Ook de zonen van Charles, de prinsen William en Harry, en Charles' vriendin Camilla Parker Bowles bezochten op dat moment de Westminster Hall. Koningin Elizabeth II bedankte het Britse volk daarna voor het massale blijk van medeleven dat volgde op de dood van haar moeder. Ze riep de bevolking in een televisietoespraak op om niet alleen verdrietig, maar ook dankbaar te zijn voor het lange en gelukkige leven waarmee haar moeder was ge zegend. Foto: Reuters/Roger Crums „Straatraces zijn niet onveilig, maar worden door de politie onveilig gemaakt", zegt racer Didier. „Door de heksenjacht van justitie vallen er doden en gewonden, terwijl de races op zich goed georganiseerd en vei lig zijn. Geef ons een afgezet stuk asfalt van een paar hon derd meter en niemand zal ooit last van ons hebben." Plankgas optrekken met piepen de banden en een rokende uit laat, vierhonderd meter afleggen in luttele seconde en zorgen dat je op tijd weg bent als de politie komt opdagen. Daar gaat het om bij de illegale straatraces. Ongevallen worden op de koop toe genomen, dat is het risico van de sport. Dat er onschuldige slachtoffers vallen, zoals het afgelopen weekend in Druten (een dode) en in Alkmaar (drie gewonden), is natuurlijk niet de bedoeling. Volgens de racers zijn zij echter niet de schuldigen, maar krijgen ze wel telkens de zwartepiet toe gespeeld. „Justitie doet haar uiterste best de races in een kwaad daglicht te plaatsen", stelt Thomas, die sinds enkele jaren meedoet aan straatraces. „De ongevallen van afgelopen weekend worden ook nu weer helemaal verkeerd voorgesteld. Veel van deze on gelukken vinden niet plaats tij dens een race, maar daarbuiten. De slachtoffers zijn toevallig jongeren die ook wel eens racen en dus worden dan snel ver keerde conclusies getrokken." Koren op de molen van justitie, die de illegale racerij aan ban den wil leggen. Volgens de ra cers ontstaat hierdoor een heel verkeerd beeld van hun hobby. „Het is echt een onschuldige hobby", vertelt Didier, trotse be zitter van een opgevoerde Peu geot 106 GTI. „Vaak komen we gewoon bij elkaar om te kletsen over motoren of om onze nieuwste aanwinsten te showen. Dat zijn de zogenaamde mee tings. Soms wordt er ook wel ge racet, maai' dat verloopt altijd goed georganiseerd en veilig. We rijden niet zomaar op de openbare weg, maar zoeken al tijd naai' een totaal verlaten stuk weg. Meestal racen we op een industrieterrein buiten de stad. Het gaat er gewoon om wie het snelste optrekt, dat geeft de kick." Omdat er tijdens de races zel den ongelukken gebeuren snap pen de jongeren niet waarom er zo'n heisa over hun hobby ge maakt wordt. „Het wordt pas gevaarlijk als de politie de me nigte uit elkaar probeert te ja gen. Er zijn namelijk altijd wel een paar jongeren die een con frontatie met de 'petten' willen. Zij verpesten het zo voor de an deren." Volgens Didier zijn de serieuze racers allemaal tegen het racen op straat. De bestuurder van een Pontiac Firebird met de veelzeggende bijnaam Knightrider was het af gelopen weekend bij het onge val in Alkmaar waarbij drie ge wonden vielen. „Ik was er toe vallig bij en voelde mij totaal niet op mijn gemak. Al die ra cers hebben een soort fobie voor de politie, terwijl ze nog geen strafbaar feit hebben be gaan. Dat resulteert in roekeloos rijgedrag. Ik ben zelf erg zuinig op mijn auto en zal daarom niet vaker meedoen aan deze races." Ook Alexander, organisator van straatraces, is behoorlijk ge schrokken van de incidenten van het afgelopen weekend. „Dat was waardeloos. Er is al veel over gesproken onder de racers, want dit zet je toch aan het denken." Ook Alexander is echter van mening dat het maar een paar mensen zijn die het verpesten voor de anderen. pieis ting el ei Ruim zeventig proce 1111J de Belgen is voorstai van de monarchie. I lige imago van kroor "H°' Filip en de snelheidsot a.c tredingen van zijn bipte Laurent ten spijt. Da °^e uit een enquête van eeft Franstalige krant La J~' Belgique. Aanleiding voor de e ling was de discussie die gië is opgelaaid over van de monarch. Voi Vlaanderen klinkt de om een meer symbo invulling van het koi schap. Ook de constf over het eredoctoraa prins Filip in februai1 &u dit jaar in ontvangst ^P€ nemen van de Katho pHf Universiteit van Leu\ 'en de verontwaardiging de 'zware voet' van p moe Laurent, sportwagen111 '1£ en het zwarte schaap1 ".et familie Von Saksen-(jlstltl suggereerden dat de lariteit van het Belgis ningshuis tanende w Dat blijkt niet het gev{tf zijn er wel verschillen- sen Vlaanderen en V\' t E nië. Zo vindt 22 proci de Vlamingen dat de de koning inderdaad nieuw bekeken moetSI den. In Wallonië is di "1ee slechts 8 procent. De P talige christen-demo 'd va sche partij PSC kant zelfs vierkant tegen e n w' nieuwe invulling van koningschap. De stelling dat de morwer chie het bindmiddel België bij elkaar hout wordt door 51 procei de Vlamingen ondenillïS ven. In het Brusselse en in Wallonië is 69 p van de ondervraagde mening dat de mona een noodzakelijke vo?1 waarde is voor het vo 8 staan van België. Een c*}j° ker voor kroonprins 1 "d x die sinds zijn huweli prinses Mathilde en boorte van een troon de 1 volgster, Elizabeth, la zaam aan popularitei wint - is dat een kwaï de Belgen de tijd rijp voor koning Filip I. opvallend. Een paar leden werd nog hart suggereerd dat de nip ter intelligente Filip a moest doen van de ü*daw om plaats te maken \flng zijn zus, prinses AstriÖOOO gerekend in Vlaander leij i vindt 31 procent het den o: de nu 42-jarige Filip danhi troon bestijgt. In W« en Brussel ligt dat peleve ge lager: respectieveli He en 21 procent is vóór ce >t (ond je een kopie van een kopie kon maken, voor dat het onleesbaar werd. Tenvijl overal om hem heen jongemannen atoomraketten leer den afvuren en op elkaar wurggrepen oefen den stond Coen dagenlang bij het kopieerap paraat. Volledig geconcentreerd legde hij steeds weerde nieuwste kopie van het for mulier onder de klep en drukte. Langzaam werden de letters zwarter, tot ze niet meer herkenbaar waren. Woorden werden stre pen. Regels werden vegen. Vegen fiseerden en begonnen langzaam te deinen. En toen het wonder. Na 900 kopieën van kopieën was in plaats van sleutelprocedureproza een zwart-witgolfpatroon ontstaan. Vreemd ge noeg weigerde dat patroon vanaf dat mo ment nog te veranderen. Ook na 1300 kopie- en bleef het zichzelf. Vanwege een bevordering tot generaal kon Coen het experiment niet doorzetten, wat jammer is. Ten eerste, hoe moeten we verkla ren dat uiteindelijk het patroon onverander lijk werdTen tiueede, zou een ander kopi eerapparaat hetzelfde resultaat zou hebben fispi rheid dece n n< lieg; gegeven? Het is mogelijk dat iedere 1 'at apparaat een uniek soort DNA heeft. door een eindeloos doorgedraaid sk muiier overal anders wordt. Wellich ook kopieerapparaten die nooit een eindpatroon produceren, of pas veel de cyclus. Wat dat betreft is het inde e jammer dat de dienstplicht is afgesó ies c soort onderzoek is voor de meeste bei pw'oc daten waarschijnlijk te hoog gegrepi F haalbaar vanwege de stroom aan vr lp jp jp Wat Coen en ik hopen is dat zich on lezers van deze column een liefhebbt vindt, bij voorkeur gepensioneerd en J, bezit van twee kopieerapparaten. M meerdere lezers zin hebben: vast beg> wordt een liggend A4-kopietje van d .u ter-onderkant van deze pagina. Wij e ken u de resultaten toe te sturen aan dactie. Vergeet u vooral niet eerst een tje te maken, werkstukken kunnen I' -■ niet worden geretourneerd. rd e Het resultaat van racen op de ringweg van Alkmaar, weekend. Foto: WFA/Peter Kerkhoven Dienstplicht-experiment „Het ongeluk in Alkmaar had niets met straatraces te maken. Het was gewoon een race tussen enkele jongens op de snelweg. Dat is natuurlijk te gek voor woorden, ronduit belachelijk. Wij, van het Team brengen nooit gevaar. Wij zijn altijd uur bezig om van de wereld weg te komen echt in niemandsland. woningbreedte of woningdiepte aan te passen. Voor Vinex-wij ken praatje dan over honder den woningen tegelijk." Alle plannen die al klaar lagen, maar waarvoor de spade vol gend jaar in de grond gaat, moe ten worden aangepast. Veel bouwplannen moeten om die reden opnieuw op de tekentafel. Architectenbond BNA - 3.000 le den - weet daar alles van. Maar zegsman ir. J. van Rijn schetst vooralsnog alleen problemen: „We weten nog niet precies wat de nieuwe eisen worden. Het concept van het nieuwe Bouw besluit hebben we vorig jaar al gezien. We zijn aan de slag ge gaan met het samenstellen van voorlichtingsmateriaal, maar er komt nog een 'reparatie' van het oude Bouwbesluit. Dat plan is in de ministerraad aanvaard en voor advies naar de Raad van State. In die fase is het echter geheim. Waar moeten we reke ning mee houden?" Veel architecten werken nu al aan plannen waarvoor pas na 1 juli (als het nieuwe Bouwbesluit van kracht is) een bouwvergun ning wordt aangevraagd. De BNA belegt voor de 1.500 aange sloten architectenbureaus mo menteel voorlichtingsbijeen komsten. Directeur Jan Fokkema van Ne- prom - de koepel van project ontwikkelaars - erkent dat de veranderingen al jaren geleden zijn aangekondigd, maar de bouwers zijn niet direct aan de slag gegaan. Met reden, denkt Fokkema: „Er roept wel eens ie mand wat in Nederland. Je kunt niet verwachten dat bouwers di rect elke keer de maten gaan aanpassen. Er is ook geroepen dat de beukmaat van de wonin gen anders moest. Die verande ring zit niet in het Bouwbesluit. Het is wat anders nu het kabinet akkoord is met de wijzigingen. Het aanpassen van de plannen kost echter wel tijd." Hans Westervoorde De dienstplicht is al jaren afgeschaft, maar in elke familie of vriendenkring loopt nog wel iemand rond die zijn diensttijd de mooi ste tijd van zijn leven vond. Zoiets zegt wellicht meer over de latere partner- keuze of huidige werkgever dan over x het Nederlandse leger, maar het en- - thousiasme klinkt oprecht. Ik kan me er ook wel iets bij voorstellen. Met een tank over een klinker weggaan, gas geven en zien hoe de bestrating in de voortuintjes neerregent. Schieten met een echt ge weer. Lachen om de kanon slagen met nieuwjaar, om dat je ooit de echte heb mogen horen. Jij wel. Helaas, op 28 september 1984 constateerde in Den Haag de keuringsarts dat ik wegens mijn nerveuze natuur en plotseling opgekomen homoseksualiteit niet in het leger paste. Inmiddels ben ik er overheen gegroeid, maar de dreun heeft lang nagegalmd. Mijn vriend Coen daarentegen is wel onder de wapenen ge weest. Wat zijn diensttijd onvergetelijk maakte was niet het bivak in Duitsland, noch het dreunen van houwitsers of het uri neren in eikaars bier. Biljarten heeft Coen evenmin geleerd en zijn kennis van morse^ is weer ineengeschrompeld tot SOS. Eigenlijk heeft Coen aan het leger maar één blijvende herinnering, en die betreft het sleu telprocedure-formulier. Dat bestond omdat de sleutels van de kastjes in de kamers verza meld moesten worden in het kastje op de gang. De sleutel van dat kastje moest naar een nog centraler verzamelkastje, ergens an ders. De sleutel van dat laatste kastje lag on der het kussen van de kolonel. Het is een weetje, vandaar het sleutelprocedureformu- lier. Ondanks de grootse naam zag het er uit als een te vaak gekopieerde kopie. De e'tjes en d'tjes waren al volgelopen. En vraag niet waarom, ondanks alle hectiek in de kazerne vroeg Coen vroeg zich op een dag af hoe vaak Nieuwbouw in Almere. Foto: Ton Kastermans Een goedkoper maar krap beme ten nieuwbouwhuis nu, of een duurdere woning met hogere plafonds en deuren en perfect geïsoleerd volgend jaar. De keuze is aan de koper. Met het nieuwe Bouwbesluit probeert de over heid in te spelen op veranderen de woonwensen. Maar de invoe ring van de nieuwe minimumei sen gaat niet in een vloek en een zucht. De steeds langer wordende Ne derlander voelt zich niet erg meer thuis in de naoorloogse nieuwbouwwoning. Te klein en te veel beperkingen, luidt de kri tiek. De woonkamer is zo krap bemeten dat het bankstel maar op één manier kan worden ge plaatst. Vraag een Nederlander naar zijn wensen op het gebied van wo nen, dan komt steevast het ant woord dat hij een ruime woning blieft. Zo ruim dat hij er, indien gewenst, zijn leven lang kan wo nen. Dat hij beneden kan slapen als dat moet, of met voldoende ruimte voor een traplift naar bo ven. Vraag naar de grootste ergernis van de bewoner, dan wordt steevast geklaagd over de la waaiige buren. Ook daaraan wordt gewerkt: het nieuwe Bouwbesluit voorziet iri een be ter isolatiepakket. Niet dat het erg hard gaat met de revolutie in bouwend Nederland. Eind 1999 werd in een ministeriële be leidsnota nog een minimum plafondhoogte van drie meter voorgesteld. Daar is inmiddels veertig centimeter van af. Ook de gewenste 'overbodige' ruimte - nodig om wijzigingen in ge zinssamenstelling of gebruiks- wensen op te vangen - komt in het nieuwe wettelijke mini mumpakket niet meer voor. Toch heeft de invoering van het nieuwe wettelijke minimum pakket wel degelijk grote gevol gen voor de bouwpraktijk. Bij een van de grootste woningpro ducenten van Nederland - het Bouwfonds in Hoevelaken - krij gen zo'n zeventig medewerkers deze weken een bijscholing. „Na drie dagdelen is er toch nog be hoefte aan wat extra verdie ping", zegt directeur Hans Ro- senhart. „Zeker in de beginpe riode van het nieuwe Bouwbe sluit moet je veel aanpassen. Daar zijn specialisten voor no dig. Want hoewel het bedoeld was als een vereenvoudiging, hebben de ambtenaren er toch weer een ingewikkelde zaak van weten te maken." Een hoger plafond, hogere deu ren en luie trappen ingewikkeld? Rosenhart: „Het lijkt misschien niet zo moeilijk, maar deze nieuwe kwaliteitseisen hebben een forse prijs-consequentie. Bij het voorbeeld van de luie trap moet je in aanmerking nemen dat veel woningen een mini mum maatvoering hebben. We zijn al gauw genoodzaakt om de Het grote volksfeest dat van 12 tot 14 april in Marrakech zou wor den gehouden om het huwelijk van KONING MOHAMMED VI van Marokko te vieren, is uitgesteld. Dit heeft het koninklijk paleis in Rabat laten weten. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Eer der gisteren was in Ra bat gemeld dat alle volksfestiviteiten rond de bruiloft waren afgezegd in verband met het geweld in de Palestijnse gebieden. Nu blijkt dat er sprake is van uitstel, maar niet van afstel. De koning is op 21 maart al in familiekring getrouwd met Salma Bennani, een 24-ja- rige computerdeskundige. Dit koninklijk huwelijk is het eerste in de Marokkaanse geschiedenis dat bij het pu bliek is aangekondigd, nota bene met een foto van de aanstaande bruid. Eerdere koninklijke huwelijken zijn nooit aangekondigd of besproken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2