Rijnwoude wil fabriek verhuren RIJN VEENSTREEK 'Ik prijs me gelukkig dat ik dit kan doen' Sportschool en fysiotherapie in Roelofarendsveen willen uitbreide Waterschap beloont baggeren Overlast blijft beperkt Groene rotondes moei Alphen aan titel helpi 'Probeerlessen' op Open Alphense streekmuzieksch Verkiezingsavond CDA Rijnstreek alphen aan den run - De CDA- afdelingen in de Rijn- en Veen- streek houden op dinsdag 23 april een verkiezingsbijeen komst in Alphen aan den Rijn. De kamerleden Gerda Verburg, Maxime Verhagen en Jan ten Hoopen discussiëren met on der anderen korpschef Ries Straver van de politie Hollands Midden over 'veiligheid'. Ook de Alphense Liesbeth Spies, nummer 36 op de kandidaten lijst voor het CDA in de Tweede Kamer, is aanwezig. De discus sieavond heeft plaats in Avifau na en begint om 20.00 uur. Afgetuigd op perron alphen aan den rijn - Een 27- jarige Leidenaar is afgetuigd op perron 2 van het NS-station in Alphen aan den Rijn. Hij kreeg zaterdagavond woorden met twee onbekende mannen, die zijn gsm afpakten. In een po ging om zijn mobiele telefoon terug te krijgen ontstond een worsteling. De Leidenaar viel daarbij op het spoor. Met een scheurtje in zijn schedel en een uitgescheurd oor is het slacht offer opgenomen in het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp. Beurs in Atlas voor nieuwe kerk alphen aan den run - De her vormde kerk Centrum en de ge reformeerde kerk uit Alphen aan den Rijn organiseren op za terdag 20 april een boeken-, platen-, cd- en speelgoedbeurs in Alphen. Zij vullen in winkel centrum Atlas aan de Provin ciepassage ongeveer vijftien marktkramen met tweedehands artikelen. Doel van de beurs is om geld in te zamelen voor een kerkgebouw in de woonwijk Kerk en Zanen. De twee kerken hebben hiervoor een samen- werkingsteam opgericht dat ac tiviteiten gaat organiseren om het benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Blessurevrij sporten alphen aan den rijn - De Stichting Aktieve Gezondheids zorg Alphen aan den Rijn houdt op woensdag 24 april in Alphen aan den Rijn een thema-avond over blessurevrij sporten. Sportarts Van der Werve, ver bonden aan het Rijnland Zie kenhuis te Leiderdorp, houdt een lezing over blessures die vaak optreden bij het recreatief sporten en de wijze waarop sporters blessures kunnen voorkomen. Recreatieve spor ters zijn van 20 tot 22 uur wel kom in kerkelijk centrum De Bron bij winkelcentrum Ridder hof. De toegang is gratis. Lotgenotenavond bij Balans alphen aan den rijn - De lan delijke vereniging voor ontwik- kelings-, gedrags- en leerpro blemen, Balans, organiseert op dinsdag 16 april in Alphen aan den Rijn een lotgenotenavond voor ouders en belangstellen den van kinderen met ADHD, dyslexie, NLD en stoornissen uit het autistisch centrum. Vol wassenen met deze problemen zijn ook welkom. Tijdens de avond kunnen aanwezigen er varingen uitwisselen en zijn er vrijwilligers van Balans aanwe zig, die zelf ook een kind heb ben met deze problemen. Daar naast is er informatiemateriaal over de vereniging beschikbaar. De lotgenotenavond die van 20 tot 22 uur duurt, heeft plaats in de Koningin Emmaschool aan de Nachtegaalstraat. De toe gang is gratis. regio - Wie sloten uitbaggert in de Leidse regio kan een deel van de kosten verhalen op De Oude Rijnstromen. Het waterschap stelt jaarlijks 10.000 euro ter be schikking als beloning voor bag- gerwerkzaamheden. Een eige naar of gebruiker van een water kan aanspraak maken op dertig procent van de kosten tot een maximum van 500 euro. „Het is een vriendelijk gebaar", zegt se cretaris De Blaeij. „We doen dit liever dan alleen aanschrijvin gen de deur uitdoen aan men sen die verzuimen hun water uit te baggeren." Het waterschap wil met deze beloning het baggeren stimule ren. Hoe dieper het water, hoe beter de kwaliteit, zo is uit proe ven gebleken. Vooral als het wa terpeil in een polder omlaag gaat, staat de waterkwaliteit nogal eens ter discussie. Aanvragen voor een bijdrage in de baggerkosten behandelt het waterschap in volgorde van bin nenkomst. Als het waterschap de limiet van 10.000 euro heeft bereikt, verschuift het de overige aanvragen naar volgend jaar. DINSDAG 9 APRIL 2002 Les Chanterels weg naar Zoetermeer door Marieta Kroft HAZERSwouDE-RiJNDUK - De ge meente Rijnwoude is naarstig op zoek naar een tijdelijke huurder van de fabrieken van Les Chante rels. De delicatessengroothandel is eerder dan verwacht vertrok ken uit de wijk Rhynenburch in Hazerswoude-Rijndijk. De ge meente Rijnwoude moet daarom driekwart jaar eerder met de 2 miljoen euro over de brug komen om de fabriekspanden en de bij behorende grond aan te kopen. Rijnwoude kwam de aankoop van de fabriek met de directie vorig jaar zomer overeen. Ze wil op de locatie en die van de er naast gelegen waterzuivering zo'n zeventig huizen bouwen. De verwachting was -vorig jaar nog dat de groothandel eind dit jaar of begin volgend jaar zou verhuizen naar een nieuw te bouwen pand aan de Molenwe tering in Alphen aan den Rijn. Maar omdat Les Chanterels een bestaand pand kon kopen op een bedrijventerrein in Zoeter meer, is de koop in een stroom versnelling gekomen. Het kost echter nog wel een jaar voorbereiding, aldus burge meester en wethouders, voordat de bouw van de huizen er kan beginnen. Om te voorkomen dat de fabriek al die tijd leeg staat, hoopt de gemeente een huurder te vinden. Dan vangt Rijnwoude immers nog geld. Maar als de verhuur binnen drie maanden niet lukt, wordt het pand alvast gesloopt. Dat is dan de enige manier om vandalisme tegen te gaan. Inmiddels is Les Chanterels 'tot volle tevredenheid' in Zoeter meer neergestreken. De verhui zing had in het weekeinde van 22 februari plaats. „We willen niet meer terug", zegt J. Straat hof, hoofd telefonische verkoop. „We hebben hier alle faciliteiten tot onze beschikking. Er is volop ruimte. De auto's kunnen met de koelmotoren blijven draaien. Vrachtwagens met opleggers kunnen hier komen, zonder de weg te blokkeren. We zitten hier op een bedrijventerrein, dus last van de buren hebben we niet." Alle 35 personeelsleden zijn meegegaan, aldus Straathof. „We zitten hier vrij gunstig, vlak tegen Benthuizen aan." De vervroegde aankoop en sloop van de leeggekomen fa briek staat vanavond op de agenda van de commissie ruim telijke zaken. Purta< erwa< finitit eheb alphen aan den rijn - De Alphenaren die zich druk maakten over de uitbreidingswerk zaamheden aan de Zegerbaan in Alphen aan den Rijn, kunnen een maand na aanvang van het werk opgelucht ademhalen. Want de gevreesde files blijven de buurtbewoners vooralsnog bespaard. De verkeersdrukte is wel toegenomen, maar dit zorgt nauwelijks voor overlast. De werkzaamheden voor de aanleg van de busbaan langs de fietstunnel aan de Eisenhowerlaan liggen op schema. Door het werk kunnen listen alleen via een omweg de Ridderbuurt in. Op dit moment wordt het gebie$3$S rijp gemaakt. De werkzaamheden moeten in mei 2003 klaar zijnl Foto: jvrijdaj door Janneke Dijke roelofarendsveen - Sportschool Body Action en Fysiotherapie Alkemade willen uitbreiden. Het pand aan de Lucas van Leydenlaan in Roelofarendsveen wordt zo langzamerhand te klein voor het toenemende aantal sporters en geblesseerden. De plannen voor een extra ver dieping van ruim 400 vierkante meter liggen inmiddels bij de gemeente Alkemade ter inza ge- De sportschool die pal naast sportcomplex De Tweesprong staat, is eigendom van Richard van der Wereld. Hij verhuurt een deel van de ruimte aan de fysiotherapiepraktijk, die een nevenvestiging heeft in het kruisgebouw aan de Spoorstraat. Deze praktijk wil al het werk in de toekomst concentreren aan de Lucas van Leydenlaan, omdat dat praktischer is dan twee locaties. Ook de voorlopige plannen van Wo ningbouwvereniging Alkemade om het kruis gebouw te vervangen door een appartemen tencomplex spelen mee. De verbouwing van de sportschool is dan ook vooral bedoeld om meer ruimte te kunnen verhuren aan de fysiotherapie. Aan de achter kant, op het platte dak, wordt een verdieping gebouwd van ruim 400 vierkante meter waar de fysiotherapeuten hun werk kunnen doen. „Bij de trainingen maken wij steeds vaker ge bruik van fitnessapparatuur", zegt fysiothera peute Inge Heijs. „Straks kunnen wij vanuit de praktijkruimte zo doorlopen naar de fitnessaf deling van de sportschool. Ook hebben we de ruimte om een eigen fitnessruimte van 70 vier kante meter in te richten." Vanwege de interne verhuizing van de fysio therapeuten wordt ook de sportafdeling van Van der Wereld groter. Nu beslaat die 1.200, straks 1.300 vierkante meter. „Dankzij de ver bouwing kunnen we het fitnessgedeelte uit breiden en moderniseren", vertelt Van der Wereld. „Nu staan er zestig toestellen, straks honderd." Van der Wereld hoopt dat de verbouwing in augustus kan beginnen. Helemaal zeker is dat nog niet, omdat omwonenden binnenkort hun reactie mogen geven. De ondernemer verwacht geen protest vanuit de buurt. „De uitbreiding betreft de fysiotherapie. Die wer ken overdag, en overdag is er hier genoeg par keerruimte. Als het nou om uitbreiding van de sportschool ging, zou ik me kunnen voorstel len dat mensen bezwaar maken, want bij ons is het vooral aan het begin en aan het eind van de dag druk." Toen De Tweesprong een paar jaar geleden uitbreidingsplannen had, eiste de buurt extra parkeerplekken. Body Action Sport Sauna zit inmiddels vijf jaar aan de Lucas van Leydenlaan. Voor die tijd bezette de sportschool de oude v het Zuideinde. Behalve een fitnessafdf er ruimtes waar lessen worden gege\ robics, klassikaal roeien, spinnen (fif skaten. Ook zijn er een zonnestudir sauna. De particuliere fysiotherapiL doet ook aan acupunctuur en haptonP heeft een eigen reïntegratiecentrum. JV trum onder leiding van Cora Vermeii" mensen die arbeidsongeschikt ral psychisch als lichamelijk weer op wegfj De verbouwing duurt naar schatting?' jaar. Gedurende de verbouwing bil school en de fysiotherapiepraktijk F open. Blinde computerprogrammeur ontwikkelt software voor bedrijven en ondernemingen door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Derk van de Velde (39) kan blindelings nieuwe software ontwikkelen. Letterlijk, want hij verloor op zijn negentiende zijn gezichtsvermo gen. Van de Velde liet zich daar door niet weerhouden om als volledig mens mee te draaien in de maatschappij. De snelle op mars van computers en internet buitte hij uit. Van de Velde ont wierp software om brailletekens om te zetten naar computertaal en visa versa. Via een speciaal ap paraatje voelt hij wat hij doet op de computer en is zo in staat complete software te maken voor bedrijven en ondernemingen. „Ergens is er iets mis tussen mijn oogzenuwen en de herse nen. Een operatie geeft maar vijftig procent kans op herstel, daarnaast is er vijftig procent kans dat ik in een rolstoel te recht kom." Dat is hem te link en zo lastig is blind zijn nou ook weer niet. Na zijn mavo- en havo-oplei ding koos Van de Velde voor een programmeuropleiding. „Daar na ben ik gaan werken en stude ren bij het Bartimeüs Instituut in Zeist. Mijn werk bestond uit voorlichting aan bedrijven en ondernemingen. Ik vertelde hoe blinden en slechtzienden met aanpassingen toch aan de slag konden gaan binnen hun be drijf." Het was de tijd dat com puters nog slechts sporadisch in huishoudens werden aangetrof fen. „Speciale blindenappara- tuur was toen nog kostbaar. Er was nauwelijks vraag naar en de ontwikkelingskosten waren hoog." Van de Velde voorzag de grote mogelijkheden die de computer zou brengen voor blinden en slechtzienden. Hij wilde dat gaan onderzoeken. Het was 1988 en nog voor de grote door- Derk van de Velde loopt aan de lijn van zijn trouwe viervoeter Pino naar zijn werk in Alphen aan den Rijn. Foto: Eric Taal br^ak van de personal compu ter. Het Bartimeüs Instituut was een andere mening toegedaan. Jammer, vond Van de Velde en hij zette een onderzoeksbedrijf op. „Ik had het tij mee. Was de computer eerst iets voor bedrij ven, in 1987, 1988 gingen steeds meer mensen over tot de aan schaf van een personal compu ter." De ontwikkeling van de CD ROM zorgt ervoor dat steeds meer informatie via het speciale programma voor Van de Velde beschikbaar komt. „Alle compu terboeken bijvoorbeeld, maar ook woordenboeken, encyclo pedieën. In 1989 verkocht Van de Velde zijn eerste versie van zijn braillesoftware. „Uiteinde lijk gingen er steeds meer men sen mee aan de slag, zodat je nu allerlei versies hebt. In de En gelstalige landen gebruiken ze vaak een spraakversie. Omdat Nederland maar een klein taal gebied heeft, bestaat hier de voorkeur voor de brailleversie." Na zijn opleiding schreef hij zich in bij een bemiddelingsbu reau. Van de Velde dacht dat hij niet gauw een werkgever zou treffen die een gehandicapte met zijn hond in dienst zou ne men. Dat pakte anders uit. Na een week vond hij werk bij een computerbedrijf in Waddinx- veen. „Daar heb ik veel geleerd, maar op een gegeven ogenblik wil je verder." Hij maakte de overstap naar het Alphense in ternetbedrijf Euro DSP. „Ik zit hier de hele dag te spelen", grapt hij. Van de Velde veiwacht dat de kleine computer, de zo genaamde DSP, een grote vlucht gaat maken. Nu worden ze vooral gebruikt als een soort schakelaar in allerlei apparatuur maar volgens Van de Velde gaat dat veranderen. „Ik houd me voornamelijk bezig met hoe je de DSP kunt inzetten alphen aan den rijn - De gemeente Alphen aan den Rijn doet er alles aan om de 'groenste stad van Europa' te worden. Een groep aanne mers verfraait daarom de komende weken de zestien rotondes van Alphen met groenbeplanting. Een internationale jury komt op 9 augustus naar Alphen, dat vorig jaar werd uitgeroe pen tot 'groenste stad van Nederland'. Op 14 septem ber heeft de prijsuitreiking in Alphen plaats. De negen bedrijven die de rotondes gaan verfraaien, hebben hun expertise ge bundeld. De gemeente stelt voorwaarden aan de inrich ting van de rotondes op. De aannemers doen een sug gestie voor de inrichting, die de gemeente ten slotte moet goedkeuren. De werkzaam heden moeten medio mei zijn afgerond. De kosten ko- als een soort superstabiele mini- computer die allerlei processen regelt." Soms werkt Van de Vel de vanuit zijn huis in Houten, soms gaat hij met de trein naar Alphen. Een trouwe metgezel is zijn Friese Stabij Pino. Viervoe ter Pino loopt gewoon rond in het kantoor. „Hij leidt me naar en van het station. Meestal aan de goede kant van de lantaarn paal", zegt Van de Velde la chend. Terwijl hij razendsnel zijn vingers over het speciale toetsenbord laat gaan, besluit hij: „Ik prijs me iedere dag ge lukkig dat ik dit werk mag doen." alphen aan den rijn - De streekmuziekschool in Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 20 april Open Huis. Van 10.30 tot 15 uur is er in het voormali ge gemeentehuis aan het Burg- meeester Visserpark op muzi kaal gebied van alles te beleven. In de lokalen staan instrumen ten opgesteld en geïnteresseer de bezoekers mogen ze uitpro beren onder leiding van een muziekleraar. Ook is er een in formatiebalie ingericht waar belangstellenden terecht kun nen voor folders over de ver schillende muziekcursussen. Voor de jonge bezoekers zijn er probeerlessen om te kijken welk instrument hen aan spreekt. Ook staan leerlingen klaar om de kinderen te schminken. De oudercommis- zien. een I liten loorsni laagse e serie e kun: men voor rekening vjen gemeente en voor eenL0'r v deel op het conto vLnjjOI aannemers. De ene rotonde ond een nog grotere metai ,eer u se dan de ander. Op iStalla tonde van het Raoul W iieuw( bergplein wordt b^nnei beeld het gemeentelog|,oorcj( gebeeld met éénjarig ;ncje j planting. De rotonde Aej' va kalaan/Evenaar krijgt ouett steenpartijen en Zuid et ne, rikaans ogende bepl%er p Eén aantal andere rotiexen krijgt grote bomen zo%n V propellerlinde en op jch 0, men gekweekte blauv ei gens. xiële Om de titel groenste van Europa te vervi Qf moet Alphen sted%]nste Hongarije, Slovenië, 0 wee rijk, Tsjechië, Zwitsi jgenh Frankrijk, Ierland, Eng m Duitsland en België i echnt ven. al hei eemt etteni ils ik aikh ietei ntzett e\ing en m »f ik uni e mei irlei i e ore m sie bakt popcorn en de schoolleerllngen zorg e voor levende muziek verse optredens, van de Popschoolbai - Werfpodium, het Symfonieorkest, het semble en het Fluite^, The Swinging Pipes. De muziekschool bif keuze uit 25 verschil j, strumenten. Voor het nu ook de Turkse saz teren, een houten sn; ment dat op een luit maart 2002 is docent Tutar begonnen met sus saz waaraan 30 deelnemen. Tijdens 1 Huis geeft hij een opü de muziekschool repet kelijks ruim 25 ensem kesten, koren en bands.L E olang na V( lofdj gac Nt aartir leest indin di ieker rerkel 1 ind i 'onti ntzet verwi ieltje 1 iener let ni< vee je '•tan

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18