Duinzigt wil echte havo in Oegstgeest LEIDSE REGIO Leiderdorp weigert medewerking aan extra lokaal De Schakel Leiderdorp wijst bezwaren van kopers Noordpoort af Leiderdorp betaalt schadevergoedingen Superoma's en -opa's in Duinrell R5 'Geweld niet gewild' Plateaus op Zuidbuurtseweg dinsdag 9 APRIL 2002 weg nieuwe Ij evoorzitter X^oten - Marijke Kleijweg •uwe fractievoorzitter enLinks in Voorscho- ralgt Steef Harlaar op, deel blijft uitmaken van e. De verandering heeft la a met het duale stelsel, ïss^ommissievergaderin- langer worden geleid thouders, maar door O0Üen. Harlaar wordt Y' >r van 'Ruimte' en kan vHr in deze commissie '9n :r fungeren als woord- Hg van GroenLinks. ita erscheiding erduin ijl ine oten - Spoitwethouder ri overhandigde gister- het clubhuis Avanti aadhuislaan in Voor de gemeentelijke roe- Arie Zuijderduin. Die 25 jaar afscheid als ;rvan de watersport- ng Voorschoten. Deze min 1980 het beheer laatsen voor kleine bo' ffees meter) in Voorscho- ich. Voor die tijd wer- :n vaak illegaal aange- 5: meente en vereniging i afspraken over het be- het gemeentelijke ha- >d. Dat die samenwer- succes is geworden is ;nste van onder ande- derduin. door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp weigert medewerking te verlenen aan de bouw van een extra Idaslokaal voor basisschool De Schakel. De Stichting Katholiek Onderwijs Leiderdorp heeft een spoedaanvraag voor een tiende klas ingediend, maar volgens de gemeente is dat niet nodig omdat scholen in de omtrek na 2003 ruimte genoeg hebben. T. van Nuland van het schoolbestuur van De Schakel is te leurgesteld in de houding van Leiderdorp. „Er staat sowie so een uitbreiding van de school op het programma naar negen klaslokalen. Daar hebben we vergunningen en geld voor. Uit de tekeningen blijkt dat we een inhammetje over hebben, waar we makkelijk een tiende lokaal kunnen neer zetten. Laten we dat dan meteen doen, voor relatief weinig extra kosten. Dan krijgen wij een mooier gebouw met meer ruimte, en voorkomen we ook nog eens dat die inham als hangplek gebruikt wordt." Van Nuland weet zijn aanvraag gestaafd met een leerlin genprognose. Daaruit blijkt dat de school de extra ruimte hard nodig heeft. Maar de gemeente heeft een eigen prog nose gemaakt, en concludeert dat De Schakel wel extra ruimte nodig heeft, maar tot 2005. Dat is te kort om de school een extra lokaal toe te wijzen. Daar staat namelijk een termijn van minimaal vijftien jaar voor. Bovendien zijn er in de nabijheid van De Schakel twee scholen die na 2003 ruimte over hebben, stelt Leiderdorp. Zowel De Hobbit aan het Heelblaadjespad als De Regen boog aan de Marjoleintuin hebben vanaf dat jaar elk een groep minder in huis. Dat betekent dus dat er in de buurt van De Schakel capaciteit is voor twee extra groepen. Van Nuland geeft toe dat Leiderdorp formeel gelijk heeft. „Maar het is natuurlijk verre van ideaal dat we gaan ver bouwen en nu al zeker weten dat we straks eigenlijk alweer ruimte tekort hebben. Bovendien is het onderwijskundig gezien niet goed om groepen op andere locaties te huisves ten. We hebben dat gezien aan de Buitenhoflaan. Dat is absoluut geen wenselijke situatie." De Stichting katholiek Onderwijs legt zich nog niet bij de Leiderdorpse afwijzing neer. „Ik heb begrepen dat het ka binet vanaf 2003 meer geld wil vrijmaken voor onderwijs huisvesting. Dan zou het raar zijn dat Leiderdorp ons ver zoek nu afwijst, wetende dat we over een jaar misschien opnieuw een aanvraag doen die dan wel gehonoreerd wordt. Laten we deze uitbreiding dan meteen meenemen. Blijft het antwoord van Leiderdorp 'nee', dan wil Van Nu land snel beginnen met de reeds geplande verbouwing van de school. „Want die heeft door deze spoedaanvraag een paar maanden stilgelegen." In dat geval wordt het inschik ken in het uitgebreide schoolgebouw. „Met wat hulpmid delen kunnen we best nog een extra groepje kwijt. Maar als het niet nodig is, dan liever niet." plokaal ijderd - Zoeterwoude n mei het noodlokaal e rooms-katholieke Lsschool. De portoca- a 1996 neergezet bij het i het Kooikerspad [dertiende groep. De af- ïtijd is er geen gebruik li gemaakt. Het dak lek- I leerlingen verhuisden ■naburige multifunctio- xim De Eendenkooi. Ir met ingang van het schooljaar geen behoef- s aan extra ruimte [Stichting Katholiek Ëjs Leiden gevr aagd de ï)ine te slopen. Haasbroek I april open joude - Zwembad "lek aan de Nieuwe Weg ^■%woude-Dorp gaat g 29 april open. De [ajstijden zijn: maandag et vrijdag van twaalf tot rirujen zaterdag en zondag loot uur tot zes- ^et fVd blijft open tot en met iber. oegstgeest - Veel geweld kan voorkomen worden als mensen duidelijk met elkaar communi ceren. Die conclusie werd gis teravond getrokken tijdens een discussiebijeenkomst van de Raad van Kerken Oegstgeest. Max werd regelmatig op school in elkaar geslagen. Maar hij durfde zijn mond niet open te doen, bang dat zijn belagers hem dan helemaal niet meer met rust zouden laten. Op een dag, bij een lezing over zinloos geweld, brak er iets in Max: hij kon niet meer stoppen met hui len. Met dit verhaal won Thijs de Wekker de verhalenwedstrijd. Oegstgeestse jongeren konden schrijven over het thema zinloos geweld. Gisteravond werd 'De story van Max' als inleiding ge bruikt voor de bijeenkomst. Normen en waarden vormden de rode draad. Maar wie in Oegstgeest is bereid zich daar aan houden? En is het waar dat het geweld schrikbarend toe neemt? Een panel met burge meester Timmers, predikant H. Plomp, godsdienstlerares I. Schaap, wijkagent M. Zijlstra, en de jongeren Jeppe Delver en Rick van Enten, boog zich over die vragen. Volgens Timmers is het geweld niet toegenomen, maar is het ta boe dat daarop rustte weggeval len. Vroeger sprak je niet over geweld binnen de huiselijke kring, nu komt daarover veel naar buiten. Geweld een halt toeroepen is geen makkelijke opgave. „Durf jezelf goed te le ren kennen. Weet waarvan je agressief kunt worden", luidde Timmers' advies. Volgens do cente Schaap moeten ouders zich veel meer bewust worden van hun verantwoordelijk voor een geweldloze samenleving. „Ouders hebben ruzie en het kind krijgt een pak slaag. Zo krijgt geweld al vroeg een plaats in het menselijk leven." Drie 'overburen' van het seniorencomplex Van Alphenstaete krijgen van de gemeente Leiderdorp een schadevergoeding. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - De gemeente Lei derdorp is bereid vijf bewoners van Van Lennepdreef, Huijgens- dreef en Coomhertdreef een schadevergoeding te betalen. De vergoeding is bedoeld als com pensatie voor het verlies van uit zicht door de bouw van Van Al phenstaete. Op 11 mei vorig jaar diende Ju ridisch Adviesbureau Ruimtelij ke Ordening Maat en Ruijgrok namens de bewoners van de vijf huizen een verzoek tot plan- schade in. Het bureau stelde dat de bewoners schade hebben ondervonden van de bouw van het seniorencomplex Van Al phenstaete, in 1995. De wonin-, gen hebben daardoor aan 'situ- eringswaarde' ingeboet. Boven dien zijn uitzicht en privacy van de bewoners aangetast. Leiderdorp heeft de verzoeken laten toetsen door de Stichting Adviesbureau Onroerende Za ken (SAOZ). Dit bureau conclu deert dat er 'in beginsel sprake is van een planologisch nadeli ger situatie' voor de bewoners sinds de bouw van het complex. Het uitzicht is afgenomen. Van geluid-, licht-, geuroverlast en schaduwwerking is geen sprake, vindt de SOAZ. Het adviesbureau stelt voor om drie bewoners van de Coom hertdreef een schadebedrag van 6.807 euro uit te keren. Een be woner van de Van Lennepdreef komt in aanmerking voor 4538 euro en een bewoner van de Huijgensdreef voor 3403 euro. De gemeente neemt het advies van de SOAZ over. Onderzocht wordt nog of een deel van de kosten verhaald kunnen worden op Woonzorg Nederland, de huidige eigenaar van Van Al phenstaete. Maa de kans daarop is niet groot. Uit de gemeentelij ke archieven is namelijk niets te vinden over afspraken van de bouwer en de gemeente over de vergoeding van eventuele plan schadeclaims. door Erna Straatsma oegstgeest - De Duinzigt-school in Oegstgeest, onderdeel van het Teylingen College, wil zijn havo afdeling verzelfstandigen. Daar mee voorkomt de school een ge dwongen verhuizing van exa menleerlingen naar Noordwijker- hout. De provincie is tegen het plan, omdat ze vreest dat andere havo-scholen in de buurt hier door leerlingen verliezen. Directeur A. Vermet wil af van de gedoogstatus van zijn havo afdeling. Het gaat volgens hem om een beperkt aantal leerlin gen, dat doorstroomt van de mavo naar de havo. „Zij moeten na verloop van tijd naar de Noordwijkerhoutse afdeling van het Teylingen College om exa men te doen. Dat is buitenge woon lastig, zeker als het leerlin gen zijn die bijvoorbeeld uit Zoeterwoude komen. De onder- wijsinspecteur heeft ons aange raden daar een eind aan te ma ken." Bij de minister van onder wijs heeft Vermet onlangs het verzoek ingediend om de havo afdeling te verzelfstandigen. Volgens Vermet hoeven andere havo-scholen niet bang te zijn voor leerlingenverlies. „Het gaat maar om één, hooguit twee klassen per jaar. Het zijn louter doorgestroomde mavo-leerlin gen van onze eigen school of havo-leerlingen die andere scholen naar ons doorverwijzen. Het is niet de bedoeling dat we straks actief gaan werven voor een eigen havo-afdeling." De gemeente Oegstgeest staat achter het verzoek van Vermet, onder voorwaarde dat de Duin zigt-school er niet voor hoeft uit te breiden. Gisteren werd de de eerste paal geslagen voor uit breiding van de school met 17 lokalen. De Duinzigt-school telt bijna 1.000 leerlingen. De provincie en de koepelorga nisatie van katholiek onderwijs in deze regio, het VBKO, advise ren de minister negatief over het plan van Vermet. Ze vrezen dat andere havo-scholen leerlingen verliezen als Duinzigt een vol waardige havo-afdeling krijgt. Het gaat dan om het Andreas College in Katwijk, het Da Vinei College in Leiden en het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Op basis van alle adviezen neemt de minister een besluit over de aanvraag van de Duin zigt-school. zoeterwoude - Zoeterwoude is gisteren begonnen met het aanpas sen van de Zuidbuurtseweg. Deze week worden drie plateaus aan gebracht. Twee ter hoogte van Zuidhof en één ter hoogte van de Zonnegaarde. De gemeente hoopt zo een einde te maken aan het hardrijden. De meeste automobilisten houden zich niet aan de maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. .en zijn vogelvrij verklaard, ers die genoeg hebben van eze vogels kunnen zelf iatregelen treffen. Wel zo makkelijk, ichoten praat graag en veel er de verbetering van het icentrum. Met welk doel eigenlijk? jezorgd rondgakken in een plant- Jpn is er voor ganzen niet meer ■dieren zijn vogelvrij verklaard. I april is het zonder pardon op- p en uitzetten van de vogels toe ft zijn dus gewaarschuwd. Geen maken, geen vogelpoep op f gels achterlaten en niet boos ti op voorbijgangers die dicht Jen nest met jongen lopen. Een it die ongeschreven regels over loopt het risico in een vrachtwa- pelanden en elders in gevangen- pijn leven door te moeten bren- ïeente Oegstgeest komt na een lerzoek tot de conclusie dat het g verplaatsen van in vrijheid ganzen geoorloofd is. De nieu- - en faunawet staat dat toe, dat er een vergunning van de :ie voor nodig is. Zoals dat voor- [et geval was. En daar hebben de irs van verzorgingshuis Rusten- inmiddellijk gebruik van ge- Een paar dagen na het van worden van de nieuwe wet sloe- hun slag. De ganzen zijn door 'ofessioneel bedrijf, ingehuurd e Rustenborch-directie, afge- laar een boer die plannen heeft i kinderboerderij te beginnen, orbeeld schept ongekende mo- iden voor iedereen die van lasti- zen af wil. De Oegstgeestenaars idom het Mien Ruyspark wonen n eindelijk een einde maken aan rlast waar zij al jaren over klagen, vertrouwde beeld van ganzen le Leidse singels zou ook wel iel kunnen verdwijnen als buurt- ers (of geërgerde automobilis- m het nieuwe uitzettingsbeleid Dan worden ze straks gewoon ferd bij Avifauna, die lastpakken, 'eken en achter hekken opsluiten Ganzen op de vlucht voor burgers. Archieffoto: AP in de kinderboerderij, ook goed. Burgers willen hun straten terug. Geen vreemde vogels meer op hun pad. Dan kunnen ze binnenkort weer veilig over straat. Lange leve de Nederlandse tolerantie. Plannen Het maken van plannen lijkt in Voor schoten een doel op zich. Dat geldt vooral voor het hart van het dorp, dat al vele jaren in het centrum van de be langstelling staat. Op papier is de plek waar het allemaal gebeurt of liever ge zegd moet gebeuren, al talloze malen veranderd. In werkelijkheid blijft alles bij het oude, alsof het gaat om een re servaat. Alleen de bordjes 'niet aanra ken, beschermde bewoner' of 'be schermd pand' ontbreken. Tot voor kort zag het er naar uit dat het 'nieuwe' Voorschoten op z'n vroegst in 2075 tot leven zou komen. Alleen de jongste ingezetenen zouden dat nog meemaken. Tegen de tijd dat zij toe zouden zijn aan een verzorgingshuis, zorgcentr um, 100-plusverblijf of hoe zo'n bejaardenopvang dan ook wordt genoemd, zou pas sprake zijn van een nieuw, bruisend hart. Dat tijdstip lijkt nu naar voren te wor den gehaald. Burgemeester en wethou ders willen niet wachten tot er een to taalvisie is voor de gemeente, maar hebben het onderzoeksbureau Vollmer Partners opdracht gegeven zich met voorrang op het centrum te storten. De totaalvisie moet vóór het eind van het jaar klaar zijn, de plannen voor het cen trum maai' liefst twee maanden eerder. Dat belooft dus wat, al dient niet te vroeg te worden gejuicht. Het gaat im mers nog altijd om ideeën, die nog ver af staan van wat er in de praktijk ge beurt. Zo heeft onder andere het ste denbouwkundige bureau Welmers in 1995 al voorstellen gedaan, waarop door projectontwikkelaar Provast en bouwer Niersman is voortgeborduurd. En al die gedachtenspinsels worden nu weer veiwerkt in een visie van Vollmer Partners. Zo blijft het centrum hét onderwerp van gesprek. Misschien is dat wel de opzet. Als de plannen eenmaal zijn uit gevoerd, is het nieuwtje er snel af, valt er niets meer over te zeggen en zitten die arme onderzoeksbureaus zonder werk en inkomen. Dat kan toch nooit het doel zijn. Erna Straatsma Jan Preenen -f- alphen/wassenaar - Twintig superoma's en -opa's, van wie een uit Bodegraven en een uit Leiderdorp, doen 20 april mee aan de verkiezing van leukste grootouder van het jaar. De wedstrijd wordt gehouden in pretpark Duinrell. De genomineerden zijn van di verse afkomst en leeftijd, zegt Carla van Klaveren van het blad Groter Groeien, dat de verkie zing organiseert. „Jong, oud en uit alle lagen van de bevolking." Het in Alphen aan den Rijn ze telende maandblad voor ouders van kinderen tussen 0 en 8 jaar heeft de genomineerden gese lecteerd uit zo'n 600 aanmeldin gen. „Met heel veel moeite heb ben we daar tien opa's en tien oma's uit gekozen", zegt Van Klaveren. De wedstrijd wordt gehouden in samenwerking met het kinderblad Bobo. De tijd is er rijp voor. zegt Van Klaveren over de eerste landelij ke verkiezing van een 'supero ma' en een 'superopa'. „Je hebt overal verkiezingen voor, behal ve voor opa's en oma's. Terwijl dat toch heel belangrijke perso nen zijn, die nooit beloond wor den. Ze vragen nergens om, wil len vaak geeneens een bloeme tje hebben." De genomineerde grootouders zijn globaal in twee categorieën onder te verdelen. „Je hebt grootouders die heel veel bete kenen voor een gezin als er iets aan de hand is. Die een onvoor waardelijke steun zijn in moeilij ke tijden. Wat dat betreft heb ben we verhalen binnengekre gen waar wij zelf stil van wer den. En je hebt opa's en oma's die gewoon heel erg leuk zijn, die altijd aan het kleinkind den ken. Het hoeven overigens niet direct biologische grootouders te zijn." De winnaars die op 20 april uit de bus komen ontvangen een 'nog geheime' prijs. De uitrei king is tijdens een besloten fa miliefeest. door Eric Went leiderdorp - De gemeente Lei derdorp wijst de bezwaren van de Vereniging van Eigenaren Noordpoort tegen de verkoop van zes parkeerplaatsen bij het complex af. Volgens de kopers worden zij de dupe van een 'dealtje' van de gemeente met bouwer Interheem. De gemeen te vindt dat de kopers geen re den tot klagen hebben. De toekomstige bewoners van het complex wendden zich be gin dit jaar tot de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaar schriften, omdat zij vinden dat de gemeente nooit toestemming had mogen geven om de extra parkeerplaatsen bij De Noord poort te verkopen. Interheem wilde met de opbrengst de kos ten van verplaatsing van het ge bouw dekken. Tot die verplaat sing werd besloten na bezwaren van omwonenden tegen de oor spronkelijke bouwlocatie. Burgemeester en wethouders stemden op 27 juni 2000 in met de verkoop van de parkeerplaat sen a 15.800 euro per stuk, op voorwaarde dat Interheem de Schildwacht vervroegd zou openstellen. Dat is gebeurd. De eigenaren van de Noord poort vinden dat zij moeten bloeden voor een deal tussen de gemeente en Interheem. Zij gin gen er vanuit dat alle parkeer plaatsen bij het complex be stemd zouden zijn voor de be woners en eventuele bezoekers. „Die nieuwe afspraak is onder hands met de gemeente ge maakt. Toen wij het apparte ment kochten, was daar niets van bekend", aldus H. Wijers. „Bovendien heeft de gemeente raad op 8 februari 2000 de ver koop van de parkeerplaatsen nog afgewezen, omdat dit een verkapte prijsverhoging voor de kopers zou betekenen." De gemeente oordeelt anders. Interheem is vroegtijdig met de appartementen de verkoop in gegaan, nog voordat de bouw vergunning rond was. Als er dan extra kosten ontstaan die op de kopers worden verhaald, is dat een zaak tussen de bouwer en de eigenaren, vindt Leiderdorp. De leden van de vereniging van eigenaren hebben bovendien een contract gesloten met de ontwikkelaar. Daarin staat wat ze gekocht hebben en voor wel ke prijs. Door ondertekening hebben zij ingestemAmet dat contract. Wordt dooïTnterheem niet aan de bepalingen voldaan, dan dienen zij Interheem daar op aan te spreken, redeneert de gemeente. De vereniging van eigenaren laat het er niet bij zitten. „De ge meente doet het nu af als een privaatrechtelijke overeen komst, maar er is meer aan de hand. Zonder de gemeenteraad op de hoogte te stellen, hebben burgemeester en wethouders een raadsbesluit 'overruled'. Dat is in snijd met de Algemene Wet Bestuursrecht. Daarom gaan wij verder met procederen. En den ken we een goede kans te heb ben om te winnen." Vier van de zes parkeerplaatsen zijn al verkocht. „Maar die an dere twee zal Interheem niet zo eenvoudig kunnen slijten", ver wacht Wijers. „Want onder deze condities is niemand in die par keerplaatsen geïnteresseerd."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17