7 DUIN 8f BOLLENSTREEK Geslaagde actie tegen overlast 0 'Bebouwing vliegkamp Valkenburg in toekomst best mogelijK". De trein, de gemeente en het gestuiter van de bal Stoomtrein Valkenburg heeft zin in nieuw seizoe WEKEN VOOR 22,00 Hoogvliet in Katwijk naar pand Rabobank r WLitSmmm de Bijenkorf Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Duinpieper haalt 4100 euro binnen NooRDwijK - De rommel- en boekenmarkt van ZMLK-school De Duinpieper in Noordwijk heeft ruim 4100 euro opgele verd. Dat helpt de school de ko mende drie jaar het gebruik van een schoolbus te betalen, die de kinderen naar therapie bui ten de deur moet vervoeren. De ouderraad van de Noordwijkse school, die een streekfunctie vervult, is ook 'meer dan tevre den' over het aantal bezoekers dat het speciaal onderwijs van dichtbij is komen bekijken. Meer dan duizend mensen hebben nu een beter beeld van dit onderwijs, hoopt de ouder raad. DINSDAG 9 APRIL 2002 "wei Burgemeester Van der Reijden spreekt ondernemers uit Katwijk toe enLir volgt deel t katwijk - De supermarkt Hoogvliet aan de Voorstraat in Katwijk gaat verhuizen. De nieuwe plek is op een steen worp afstand van de huidige plek. De Alphense super marktketen neemt zijn intrek in het gebouw dat nu eigen dom is van de Rabobank. De bank op zijn beurt verhuist rond juni naar een nieuw on derkomen aan de Haringka de. Hoogvliet verwacht rond de jaarwisseling zijn intrek te nemen in het nieuwe pand. Wat er met het huidige ge bouw gaat gebeuren, is nog niet bekend. Er hebben zich volgens woordvoerder J. van Leeuwen van Hoogvliet Be heer diverse gegadigden ge meld. „Het zijn kopers die er een winkel willen beginnen." Volgens Van Leeuwen heeft zich geen van de visbedrijven (Schuitemaker en Rokerij Schaap) gemeld, die naarstig op zoek zijn naar een andere ruimte. De bedrijven moeten verdwijnen om plaats te ma ken voor woningbouw in de wijk Aqua Nova. De gemeen te Katwijk is er nog steeds niet in geslaagd een nieuwe plek te vinden voor die be drijven. Hoogvliet was al een tijdje op zoek naar een ruimer jasje. Het huidige oppervlak van 500 vierkante meter vond de supermarkt veel te weinig. De mogelijkheid van een groter pand deed zich voor toen de Rabobank het huidige onder komen te koop zette. In het nieuwe pand krijgt Hoogvliet 1200 vierkante meter ter be schikking. In september be gint Hoogvliet met de ver bouwing. door Rob Onderwater katwijk - De beslissing over bebou wing van vliegkamp Valkenburg mag niet worden gekoppeld aan 'die dom me Vijfde Nota van minister Pronk'. Zolang Defensie niet weet waar de Orions 'geparkeerd' kunnen worden en het definitieve tracé en de financie ring van de Rijn Gouwelijn niet rond is, mag er geen grootschalige woning bouw in Valkenburg plaatsvinden. Dat vindt burgemeester Van der Reijden van Valkenburg, die gisteravond een lezing hield voor de Katwijkse onder nemersvereniging KVIH. Van der Reijden sloot bebouwing in de toekomst niet uit. Maar bebouwing op dit moment vindt de interim-bur gemeester 'onbehoorlijk', zo ver trouwde hij gisteravond in etablisse ment De Roskam zijn gehoor toe. „Eerst moet de politiek even een paar grote vraagstukken oplossen. Laat mi nister De Grave van defensie mij eens heel duidelijk zeggen wat hij met de Orions wil. Want die vliegtuigen kun nen in Nederland nergens naar toe. Geen enkel vliegveld in Nederland heeft een noord-west-baan. Met een noordwesterstorm kun je van daar de lucht in. En laat Den Haag met een goede oplossing komen voor de glas tuinbouw rondom het vliegveld. Dan moeten ze bij mij niet aankomen met een paar flauwekulplannetjes bij de Haarlemmermeer. Nee, ik wil serieuze opties met een deugdelijke financie ring." Als ook de plannen over de infrastruc tuur vastomlijnd en gefinancierd zijn, dan kan Valkenburg eventueel dienen voor woningbouw, vindt Van der Reij den. Tot die tijd kan de regio zichzelf redden. Van der Reijden: „We hebben in Valkenburg een stuk grond waar duizend woningen kunnen worden gebouwd. Maar dan beginnen ze bij de provincie weer te zeuren over het aantal woningen dat je per gemeente mag bouwen. Daar maak ik me dan boos om." Valkenburg wil Leiden best helpen. „We moeten niet met de rug naar el kaar toe staan, maar ik verwacht van Leiden ook een inspanning. Ze heb ben heel lang 'poldertje pik' gedaan en zich niet bekommerd om de stad zelf. Ik zeg keihard: breek een wijk als De Kooi af en bouw daar mooie wo ningen. Nu wordt die wijk als een soort monument in stand gehouden. Belachelijk, want het is ooit opgezet als woonwijk voor de arbeiders en nu wonen er alleen maar yuppen. Het zelfde geldt voor Leiden-Noord, waar niets aan gedaan mag worden omdat er allochtonen wonen." Van der Reijden wil met zijn Leidse collega Postma in conclaaf als de Tweede Kamer op 26 april tot een on beslist komt. Vier partijen zijn voor openhouden: CDA, WD, SGP en Christenunie. De laatste partij twijfel de lang, maar heeft dan nu eindelijk het standpunt bepaald. Komende maandag vergadert de vaste Kamer commissie voor de tweede keer over de Vijfde Nota. Van der Reijden hoopt dat binnen nu en 26 april de Kamerleden die voor bebouwing van Valkenburg zijn, zich nog eens buigen over het veiligheids aspect van Valkenburg. „Dat is onder belicht en daar wordt veel te geheim zinnig over gedaan. Maar ik weet sinds kort een manier om alles over het vliegveld te weten te komen. Ik vraag het gewoon aan de vliegtuig spotters. Die vertellen mij precies wel den. ke vliegtuigen er allemaal Nou, daar zitten Tornado's tussi er landen Amerikaanse militairef op doorreis zijn naar de oorlog ghanistan. Waar moeten die oc misdadigers straks landen? V burg is het best beveiligde vlii van Nederland. Minister Pronlfei dan wel heel minderwaardig over Valkenburg en zeggen dat z niks te doen hebben, maar w gaat hij dan niet in de rij sta Schiphol en maakt hij wel gebru Valkenburg? Laatst stond er een tuig van minister Van Aartsei draaiende motoren, terwijl Aartsen nog in de Tweede Kami Ik bedoel maar." e. De me :omn lang' Ithom I vai rinc :r fur van rs< er< Probleem Bosplein Katwijk lijkt beteugeld leflOTEN ïove het laadt door Saskia Buitelaar katwuk - Bewoners en winke liers van het Katwijkse Bosplein werken samen met politie en ge meente hard aan het oplossen van de overlast door jongeren die 's avonds op het plein rondhan gen. Na een gesprek dat de be trokken partijen onlangs voer den, controleert de politie scher per op drank- en drugsgebruik en opgevoerde brommers. De over last is sindsdien afgenomen op het plein. Een deel van de groep houdt zich nu geregeld op in het parkje ertegenover. Een jongerenwerker gaat probe ren contact te leggen met de groep. De gemeente wil dan be kijken of er een alternatieve plek is waar de jongeren elkaar kun nen ontmoeten. Katwijk heeft nog geen plek op het oog, zegt een gemeentewoordvoerster. Bewoners en winkeliers op het winkelpleintje aan de Boslaan klagen geregeld over de groep, die uit vijftien tot twintig jonge ren bestaat van rond de zestien jaar. De bewoners hebben voor al last van het lawaai van de op gevoerde brommers. Bestuurs lid J. Hoek van de bewoners commissie weet dat sommige bewoners van de laagbouwflat 's avonds niet naar beneden dur ven als zich mensen in het por tiek ophouden. De commissie praat binnenkort met de vereni ging van eigenaren van het complex over het plaatsen van sloten op de portiekdeuren. Voor de winkeliers spelen er an dere problemen. „Ik ken die gasten, het zijn geen criminele jongens", zegt de medewerker uit snackbar De Pollepel. „Maar ze laten wel een hoop rotzooi achter: blikjes, flesjes, frietbak jes." Het personeel van de cadeau artikelenwinkel in het hoekje begint de dag geregeld met het zemen van de met drank of uri ne besmeurde ruiten. Bedrijfs leider R. Speicher van super markt Lidl loopt na sluitingstijd uit voorzorg een rondje, om te kijken of alle winkelwagens bin nen zijn en nergens losse bak stenen liggen. „We kregen soms wel vijf keer per week alarm. Maar sinds vorige maand is het een stuk minder met de over last." Dat komt doordat de bewoners zijn gaan klagen op het gemeen tehuis. Ook raadslid Zwaan van Protestants Christelijk Katwijk stelde vragen aan burgemeester en wethouders over de proble men. Daarop volgde het overleg met de politie en een jongeren werker. Nu de politie de groep geregeld aanspreekt op hun sto rende gedrag, is een deel van de jongeren uitgeweken naar het park. Bewoner Hoek is blij dat de rust rond de flat voorlopig is weergekeerd. „Maar het pro bleem is niet opgelost, het is voorlopig alleen verplaatst." De stoomtreinen in Valkenburg wachten met smart op nieuwe vrijwilligers. Publiciteitsfoto valkenburg - De stoomtreinen in Valkenburg 'popelen' om weer te gaan rijden. Maar de lo comotieven moeten nog even geduld hebben, ze rijden de re mise pas uit op 9 mei, hemel vaartsdag. Daarna rijdt de trein op zaterdag en zondag vier keer per dag. Dat gaat allemaal niet zonder slag of stoot. De Stoomtrein Val- kenburgse Meer zit namelijk De trein raast langs de Spoorlaan in Voorhout. Ke-deng-ke-deng, ke-deng-ke- deng, ke-deng-ke-deng, oe-oe. Het lawaai is kort, maar hevig. Het geluid van stuiterende bas ketballen kan nooit erger zijn. Toch hebben de omwonenden van het basketbalveldje bij de gemeente geklaagd over herrie. Als de ballen tegen het bord ko men, dan zorgt dat voor geluid. Zeggen de omwonenden. Een momentje, de trein uit Lei den raast voorbij. We kunnen ons even niet verstaanbaar ma ken. Goed, de gemeente inventari seert de klachten. De conclusie is: vervangen, die borden. Zo gezegd, zo gedaan. De nieuwe borden hangen er sinds een week. En is de basketballende, Voorhoutse jeugd er blij mee? Nee, nee en nog eens nee. „Het is heel netjes van de ge meente dat ze hebben gerea geerd op klachten van de buurtbewoners, maar de ma nier waarop ze dit hebben ge daan is op zijn zachtst gezegd belachelijk te noemen", zegt Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 Moustafa Mansour Baker. Hij is een fervent basketballer. Op elk vrij uurtje is - of beter gezegd was - hij op het plein te vinden. Een keer raden wat hij in club verband doet: basketballen. Bij Forwodians, in het hoogste ju niorenteam. Bij die club vervult hij ook nog eens de functie van wedstrijdsecretaris. Het probleem van de nieuwe borden is dat ze niet geschikt zijn om er te basketballen. In plaats van hout heeft de ge meente een metalen rooster ge plaatst, een soort klimrek. En de baskets zijn vervangen door manden. Die zou je, met een beetje fantasie, ook voor korfbal kunnen gebruiken. Het is geen gezicht en de ring stuitert ook niet. Tot overmaat van ramp duurt het een 'eeuw' voordat een gescoorde bal door de mand zakt. De baskets zijn met drie grote bouten aan het meta len bord bevestigd. Wie zijn bal tegen een bout gooit, vindt even later een beschadiging aan het rubber. Oftewel: een bas ketbal is aan de Spoorlaan geen lang leven beschoren. Ho even. Daar komt de intercity uit Haarlem. Whhhooeeemmm- mm. Moustafa is verdrietig. De bor den zien er niet uit en de bas kets lijken veel op een klimrek. Dat herrie van de basketballers de reden voor de aanpassing is, vindt hij maar vreemd. „Want de trein raast op tien meter voorbij en maakt veel meer her rie. Moeten die treinen dan ver vangen worden door rubber bootjes?" Het probleem van de stuiterende ballen op de geas falteerde vloer is trouwens ge bleven. Volgens Moustafa is het stuiteren de oorzaak van de meeste herrie. „Dus wat zijn we nu eigenlijk opgeschoten met de vervanging?" Moustafa Mansour Baker maakt een geluidloze lay-up tegen een slecht bord, door een beroerd metalen netje. Foto: Mark Lamers Als de volgende trein voorbij is, volgt het antivoord. Niets dus. Hij stelt dat het nu bijna onmogelijk om een nor maal potje basketbal te spelen. „Het veldje zal minder aantrek kelijk zijn, dus neemt de over last op deze manier af." Maar of de jeugd van Voorhout ermee is geholpen, is zeer de vraag. Moustafa zien ze er niet meer. Hij heeft in de wijk Oosthout en in Sassenheim betere alterna tieven gevonden. Het had allemaal anders kun nen lopen, als de gemeente maar overleg had gepleegd met de basketbalclub Forwodians. Moustafa had geadviseerd om borden van betere kwaliteit te kiezen. Daarmee was de jeugd geholpen geweest. „De jonge ren lopen al tijden te zeuren of het veldje niet opgeknapt kan worden." Moustafa heeft nog hoop op een betere oplossing. .Anders blijft er weinig anders over voor de jeugd dan naar Sassenheim of Noordwijk te fietsen." Volgens een woordvoerder van de gemeente Voorhout is juist wel overleg gepleegd met de basketballers. „We zijn heus niet over een nacht ijs gegaan. We zijn in een andere gemeente gaan kijken en daar waren ze er tevreden mee. Kijk, die bal die stuitert inderdaad anders, maar dat is de bedoeling. Het stuite ren moet minder geluid ma ken." Ja, maar als er geen hond meer speelt, dan schiet je als gemeente toch je doel voorbij? En gaat Voorhout dan ook wat doen aan het geluid van die voorbij razende treinen? Nee, dat niet. Want volgens de ge meentewoordvoerder 'hoor je het geluid van een trein op een gegeven moment niet meer'. Toch wil Voorhout de kritiek van de basketballers niet zo maar terzijde schuiven. Deze week spreekt de ambtenaar de voorzitter van Forwodians over de problemen. Er is dus hoop voor de basket ballers. En moeten de omwo nenden weer vrezen voor het geluid van de stuiterende bal len. En de trein? Die raast voorbij. Oe-oe. Rob Onderwater krap in de vrijwilligers. Er zijn genoeg mensen die aan de trei nen sleutelen, maar er zijn te weinig vrijwilligers die de trein en het museum 'aan de man brengen'. Voorzitter van De Stoomtrein Valkenburgse Meer, Pieter van Ham: „Eigenlijk zit onze organisatie wat oneven wichtig in elkaar. Ze vinden het allemaal leuk om aan een trein te sleutelen of te besturen, maar niet om conducteur te zijn of ar tikelen te verkopen in de winkel. Daarom hebben we dringend mensen nodig die dat werk leuk vinden." Ondanks het gebrek aan mede werkers is Van Ham gemoti veerd om het nieuwe seizoen te beginnen. De medewerkers van de Stoomtrein Valkenburgse Meer hebben onlangs een aan tal grote projecten voltooid om de klanten nog beter dan in het verleden te kunnen bedienen. „We hebben de spoorbaan hele maal vernieuwd. Verder hebben we groot onderhoud a« materieel gepleegd en museum anders ingericht j zes seizoenen is de loop van het museum gewijzij zijn er meer historische fi bezichtigen. Van Ham: daardoor veel leuker den." Vrijwilligers die zich vi Valkenburgse stoomtram inzetten kunnen zich m.... via telefoonnummer 523267. (advertentie) Boxer, in 4 kleuren, S t/m XL Katoen/lycra menging, van 30,- voor 15,- 100 katoen van 24,95 voor 12," Ook verkrijgbaar op www.bijenkorf.nl De Bijenkorf zet de toon. Idoi KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 0.18 PER MINUUT)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16