LEIDEN REGIO Leiden 'In Leiden draait het te veel om macht' Als vrij man de rechtszaal in, als gedetineerde naar buiten GERECHT R3 ZUID lei e MIDDEN NOORD WEST ALGEMEEN TOT BESLUIT ANNO 1977 DINSDAG 9 APRIL 2002 LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden a tuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. l?iFax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ïlv; ;ra; gevij kon wee iat b EMIEWIJK Tijdens het museumweekeinde op 13 en 14 april is lle .gang tot de Hortus gratis. Er zijn wandelingen te maken 21 planten die via de handelsposten van de VOC naar Neder- ajn gebracht. Zondag is er om 12.00 uur ook een weer een ïvvandeling, ditmaal een voorjaarsbloemenwandeling. De i hiervoor bedragen 5 euro. De Hortus is te vinden aan het aburg. DVEST In het COC Leiden aan de Langegracht 65 is zaterdag 22.00 uur een disco met dj Meivin. De entree na 23.00 uur 1,20 euro. Voor leden en vrijwilligers is de toegang gratis. AS In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 is jdag van 19.00 tot 23.30 uur Bingo Binnendijks. Zondag 14 ervan 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt, waarvoor de :eft iwe ■ger' tand die Ie bo aap, fmo s wa ?nse nu n scl iken tot e ig gratis u j JdERKWARTIER Met het motto 'Help je ouders computeren' jö j. m jongeren van 15 jaar en ouder hun ouders leren met de ns n uter om te gaan. Speciaal voor dit 'jong-leert-oud-project' ikele boeken aangeschaft, die elke donderdag tussen 18.00 ^ei 00 uur ter inzage liggen in het internetstation Perron 11 in 't iar h lïe aan Bernhardkade 38/40. or di „.dfJIZEN De Ouderen Activiteiten Commissie Leiden Zuid-West der I g* zondag 14 april van 14.30 tot 16.30 uur een ontspannings- n nii g voor 55-plussers in zorgcentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje igiei ewierlaan 1. Het zangkoor 'Zuid-West' onder leiding van de Jan iKuiters zorgt voor gezellige muziek. De toegangsprijs be- 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. Vanaf 14.15 uur niei 33I open. )e je l/IJK Bij stichting Groenhoven, het zorgcentrum voor oude- 3trec ordt zaterdag 13 april van 14.00 tot 17.00 uur een rommel- klein gehouden. Van de opbrengst gaan de bewoners een dagje evoeet bet Rad van Avontuur is een kleurentelevisie te winnen, ïtrec der zijn er oliebollen te eten en zijn er diverse raadspelletjes lie li n> waarvan de prijswinnaars om 17.00 uur worden bekend n be dtt. IUISWIJK Wijkvereniging 'Aktief houdt vrijdag een algemene en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. De om 19.00 uur open, om 19.30 uur wordt er begonnen. JIZEN In zorgcentrum Rijn en Vliet is zaterdag van 10.00 tot W dj, ïur een bazar. Er is een rommelmarkt, een kledingbeurs, een icj( e, nmarkt, handwerkverkoop, het rad van avontuur en een gro- jjj'n j rij. En natuurlijk de nodige hapjes en drankjes. Rijn en Vliet rodu nden aan de Aaltje Noordewierlaan 1. reel n leii erw een oet een 31 Qf igtel ïen ei ('Hi :ur u heef 1 bii .'WCf omi] j 1 rpins nheii )n rhec en, jred a st vee nsta gen in c per hiel an r ople ir 1 lent stui italP ;elief verd som ieren t de j YSHOF De Leidse Welzijnsorganisatie organiseert zaterdag Ti to U voor kinderen van 8 tot 12 jaar een kinderfestival in buurt en zi tevenshof. Er zijn de volgende acht workshops: van 12.30 tot kte bjuur: 'zang', verzorgd door Marja Goudzwaard van Kinder- rereli Hts; 'percussie', Shannon en Lex, spelers van 'no stress', le- beginselen van drummen aan; 'breakdance', Ivo Ossevoort nstreert deze manier van dansen. En verder kunnen kinde- verajn 12.30 tot 15.30 uur met Goof van Wel een echt toneelstuk 1. Van 14.00 tot 15.30 uur kan er nog kennis worden gemaakt verschillende kanten van het circus en wordt er een lact ingestudeerd. Tijdens 'samenspel' zal Maarten Witkamp irschillende muziekinstrumenten een lied instuderen en tot er nog streetdance. In elke workshop wordt toegewerkt naar esentatie die vanaf 16.00 uur wordt gehouden waarbij de he- ilie mag komen kijken. Elk kind kan maximaal aan twee hops meedoen. De kosten bedragen 1,50 euro per workshop, ijven bij het buurthuis aan de Trix Terwindtstraat 4. Voor e informatie kan contact worden opgenomen met Simone huis of Ingrid Stegeman, telefoon 5312651. zien jonale afdeling van de Borstkankervereniging v/h LCBB voor de en met borstkanker organiseert maandag 15 april van 9.30 cd 30 uur de maandelijkse inloopochtend in het itam nessenhuis, Houüaan 55. Op deze bijeenkomsten kunnen 1. oten terecht met hun vragen en ervaringen. Ook wordt nt Tl sche informatie gegeven over protheses en aangepaste Deze inloopochtend is iedere derde maandag van de ponid. Via de hoofdingang de wegwijzers volgen naar de zijl tientatieruimte. Voor verdere informatie kan contact-worden lenii omen met Mieke v.d. Heeden, telefoon 5417719. min eld (advertentie) www.leidschdagblad.nl Zes prominente raadsleden die na de verkiezingen niet in de Leidse gemeenteraad zijn teruggekeerd, kijken terug op de afgelopen periode en filosoferen over de toekomst. Vandaag de laatste: Berry Vos (WD). De WD moet, als ze opnieuw deel uit gaat maken van een col lege in Leiden, de komende vier jaar veel meer haar smoel laten zien. Die boodschap krijgt de fractie mee van een van de mannen van wie ze een kleine maand geleden afscheid nam: Berry Vos. „De WD schrijft nu vanaf het begin mee aan het collegeprogramma, dus het zou er nu ook uit moeten komen. Dat we de afgelopen jaren wat minder ons gezicht konden la ten zien, heeft er mee te maken met dat we zijn ingestapt in een rijdende trein." De WD nam tussentijds de plek over in het college van het CDA. Vos vindt het huidige gezicht van de WD sowieso nog wat bleek.Alle partijen in Leiden denken te weinig vanuit één vi sie: waar willen we heen? Er ligt materiaal voor, uit verschillende studies. Dat moet nu verzilverd worden. Daar moet de WD een leidende rol in hebben, als tweede partij in de stad, en als partij die keuzes niet uit de weg gaat. Leiden moet durven kiezen om zich meer te onderschei den." De liberalen horen ook thuis in een volgende coalitie, meent Vos. „In de oppositie kun je wat vrijer in een aantal kwesties op treden. Je kunt makkelijker standpunten innemen. In een college kun je minder vanaf de bühne wat roepen. Maar je be reikt wel veel meer." Bovendien zijn met de WD aardige succes sen geboekt. „Er mag nog wat meer orde op zaken in eigen huis, maar daar heeft Rogier van der Sande al heel veel aan ge daan. Ik doel bijvoorbeeld op de financiële regels naleven en aanscherpen. Niet omdat ik wil dat we minder uitgeven, maar omdat ik wil dat we ook doen wat we beloven." Dat principe telde voor Vos ook zwaar bij de behandeling van de begroting voor 2002. Als raadslid ontbrak hij bij de laatste verga dering, waar over de begroting moest worden gestemd. Vos was het niet eens met de bezuiniging op het personeelsbeleid. Bin nenskamers dreigde hij tegen te gaan stemmen. „Dat was poli tiek spel van mij. Ik kwam er met de fractie niet uit. Feit is dat er een deel van het geld voor va catures gebruikt ging worden voor nieuw beleid. Dat vond ik verkeerd. Zo ga je weer nieuwe plannen maken, terwijl er nog plannen op de plank liggen. In mijn voorstel gebruik je het geld om mensen aan te nemen die de bestaande plannen gaan uit voeren. Ik voelde me niet erg se rieus genomen. Dan heeft het ook geen zin om bij die raads vergadering te zijn." Voor Vos is in het nieuwe stads bestuur geen rol meer wegge legd. Het afscheid als lid van de gemeenteraad na acht jaar - waarvan zeven maanden als wethouder - ging niet helemaal van harte, laat hij doorscheme ren. „Ik heb nog een beetje ge twijfeld of ik door zou gaan. Met mensen binnen mijn partij heb ik daar over gesproken. We kwa men er niet uit over welke rol ik dan zou moeten spelen. Het is niet dat we het niet eens waren, maar ik heb gewoon over be paalde zaken andere ideeën- .Meer valt er niet over te zeggen. Nou moet niet het beeld gaan ontstaan dat ik met wrok terug kijk. Er zijn heel veel leuke din gen gebeurd in die acht jaar. Ik ben tevreden. Ik heb hier zelf Berry Vos over de collegeonderhandelingen: „Wat is er fouter dan dat de grootste partij begint met indi vidueel met alle fracties te gaan praten, achter gesloten deuren?" Foto: Hielco Kuipers voor gekozen. Het is goed zo." Vos heeft nu een eigen advies bureau opgericht. Over de nu lopende collegeon derhandelingen wil de liberaal trouwens wel wat kritiek kwijt. „Wat is er fouter dan dat de grootste partij begint met indivi dueel met alle fracties te gaan praten, achter gesloten deuren? Aan de ene kant zeggen we dat we wat moeten doen aan de be stuurscultuur in Leiden, en ver volgens gaan we gewoon op de zelfde manier door. Ik zal nooit ontkennen dat je achterkamer tjes nodig hebt om er uit te ko men. Maar waarom kan het on derhandelen niet in een open baar debat? In plaats van de stil te van nu. Misschien dat niet de hele stad zit te wachten op in formatie, maar ze hebben er wel recht op." Het geven van 'tus sentijdse rapportages' over de onderhandelingen is alleen maar een doekje voor het bloe den, vindt Vos. Afgekickt „Raadswerk combineren met een gezin en werk is gewoon heel moeilijk. De keuzes die je elke keer moet maken tussen die drie. Het 's avonds werken. De pakketten papier die je elke keer krijgt: welke stukken lees ik wel. en welke niet? Ik heb dat al tijd heel lastig gevonden, die keuze tussen gezin, werk en po litiek. Ik hield meer dan eens te weinig tijd over voor mijn ge zin." De baan als wethouder - hoe kort misschien ook - viel hem zwaar. „Ik ben nu afgekickt en dat voelt wel prettig aan. Ze herkennen me weer thuis. Ze klagen weer als ik 's avonds weg ga. Dat is toch ook wel erg lek ker." Na zijn val als wethouder - hij en PvdA-wethouder Tjeerd van Rij struikelden over de over schrijdingen bij de verbouwing van het stadhuis - zat Vos een tijdje overspannen thuis. Over die affaire, en zijn rol daarin, is wel zo'n beetje genoeg gezegd en geschreven. Daarom nog even kort: „Ik heb besloten dat ik zonder druk van wie dan ook, zou aftreden. Daardoor werd Tjeerd gedwongen af te treden. Tjeerd belde me nog de dag er voor, en zei: je moet geen ont slag nemen. Ik heb voorkomen dat een wethouderscrisis een collegecrisis werd. Je had in het college twee blokken: WD en D66 vonden dat alleen Van Rij weg moest, en PvdA en Groen links zeiden: of niemand, of al lebei." Vos vindt dat de kwaliteit van het stadsbestuur stukken beter moet. Hij hoopt dat met de in voering van het dualisme ook een andere bestuurscultuur ont staat. „In Leiden is het gewoon een kippenhok: iedereen kakelt door elkaar heen. Iedereen pro beert elkaar de loef af te steken. Politiek wordt in Leiden vooral gedreven uit macht, in plaats van kracht. Hier wordt te weinig gewerkt aan draagvlak. Macht is zeggen: Ik heb gelijk en zo doen we het. Het is kenmerkend voor Leiden. Dat heeft weer te maken met de PvdA-cultuur. Daar is Leiden niet uniek in. Wel hard nekkig in het volhouden ervan. Nog steeds wordt gezegd: we re gelen het in het college. „Hét voorbeeld is de Aalmarkt. Het liep mis omdat er niet vol doende draagvlak was. Het col lege ging het alleen om de macht. 'Zo moet het.' De in houd was heilig. Bestuurskracht is er met elkaar uit komen." „Dualisme regelt een herijking van de relaties tussen college, raad en ambtelijk apparaat. Ie ders rol moet weer duidelijk worden. Wethouders zaten te veel op de stoel van de ambte naar. Zij voelden zich een soort superdirecteur, of gedroegen zich zo. Het raadslid voelde zich meer een wethouder. Een wet houder moet zich meer als een bestuurder gaan opstellen, en een raadslid meer als een volks vertegenwoordiger en zo meer in de stad zijn." Robbert Minkhorst Een rustige ochtend bij de poli tierechter. Het wil nog wel eens gebeuren dat verdachten niet komen opdagen. Zo ook van daag. De bode weet het precies: staat er op het formulier geen naam van een advocaat, dan is de kans groot dat er niemand voor het hekje komt te staan. Het kantongerecht aan de Witte Singel ademt een landerige sfeer. Op het bankje in de wachtruim te zit een nerveuze jongeman, vergezeld van een vriendin. Zij bekijkt een poster over zwanger schap - 'hoe jij je voelt, terwijl je baby groeit' - hij wiebelt wat ongedurig heen en weer. Hij moet zich voor drie vergrijpen verantwoorden: twee inbraken van enige tijd geleden en een mishandeling op het Leidse sta tion, begin dit jaar. Maar tot een afronding zal het deze keer niet komen. Het dossier is niet com pleet, dus rechter Drop kan er niet mee uit de voeten. Boven dien is de advocaat van de jon gen niet gekomen. Over een paar weken dan maar een her kansing. Het slachtoffer van de mishan deling op het station is tevens dader. Toen hij er met een fiets slot van langs kreeg, trok hij een kapmes met een lemmet van 32 centimeter. En daar had de rechter hem vandaag over wil len spreken, maar meneer is, anders dan de jongen met wie hij in de clinch lag, niet geko men. Dus wordt hij bij verstek veroordeeld en dat gaat een stuk sneller. De rechter schorst de zitting maar weer eens. De bode bromt weinig bemoe digende woorden. Het zal van daag wachten worden, weinig leven in de brouwerij. Hij ver wacht nauwelijks klanten. „Die zaak van 10.25 uur? Die komt vast niet. Er loopt een arrestatie bevel tegen de verdachte. Het zelfde geldt voor 10.55 uur." Verbazingwekkend genoeg is hij er dan toch opeens, de jongen van 10.25 uur. Een tenger ventje, 21 jaar oud, uit Gouda. Achter hem aan schuiven twee inder- haast gewaarschuwde politie agenten naar binnen. Hij heeft al vaker voor de politierechter gestaan en voor zijn leeftijd een indrukwekkende lijst vergrijpen op zijn geweten. Daar gaat het nu echter niet om, maar om de werkstraffen die hij daar voor opgelegd gekregen heeft en die hij maar niet tot een goed einde weet te brengen. „Meneer is op 23 januari vorig jaar veroordeeld tot een werk straf van vijftig uur. Hij heeft die straf slechts gedeeltelijk uitge voerd. Dus vraag ik nu om een omzetting van de werkstraf in gevangenisstraf', zegt officier van justitie Van Die. Rechter Drop gaat maar eens met de Gouwenaar in gesprek. Het is bij een eerdere werkstraf ook al fout gegaan. En de reclas sering heeft bij deze werkstraf herhaaldelijk indringende ge sprekken gevoerd met meneer om het voor elkaar te krijgen dat hij aan de slag ging. De jonge man blijkt nu op de zitting in eens te lijden aan geheugenver lies. Rechter Drop: „Waar zou u gaan werken?" Verdachte: „Ik weet het niet. In die tijd woonde ik ergens anders en mijn postadres was een cha os." Rechter: „Op 6 november is er een afspraak gemaakt over de werkstraf?" Verdachte: „Ik kan het me niet meer herinneren. Er lopen ver schillende straffen door elkaar, heel verwarrend. Bij de reclasse ring moest ik dan weer eens praten met meneer 1 over die en die straf, dan weer met meneer 2 over een andere straf. Ze ma ken het zo ingewikkeld. Ik heb gewerkt voor een bepaalde straf. Maar voor welke, weet ik niet." Wat de jongen betreft, ligt het allemaal aan het justitieel appa raat. En daar zou de rechter vol gens hem rekening mee moeten houden. Officier Van Die heeft daar geen boodschap aan. „Van de vijftig uur heeft meneer er vijftien gewerkt. Ik eis voor de rest omzetting in gevangenis straf." Pogingen van de verdachte om te onderhandelen, worden door de rechter terzijde geschoven. Hij heeft de rekensom snel ge maakt. „Eens kijken: 35 uur werkstraf? Dat is dan vijftien da gen hechtenis." „O, ja", zegt de officier van justi tie. „Voordat u naar buiten loopt... Er staat nog een gevan genisstraf van u open, 32 dagen. Daarvoor wordt u nu aangehou den." „Nou, dan gaan we maar", zegt één van de agenten tegen de Gouwenaar. Hij kwam binnen als vrij man maar gaat nu voor lopig door het leven als gedeti neerde. Het was een eenmalige 'stunt', de vrouwelijke verdachte van 10.55 uur kwam niet opdagen. Annet van Aarsen uit de Leidsch DagbladAKCHIliVlïN ANNO 1902 Woensdag 9 April LEIDEN - Onze brave commandant van de brand weer gaat heen. We gunnen den heer Maas zijn rust. Hij wordt 15 April a.s. 65 jaar en opdien leeftijd convenieert het een mensch niet zoo goed meer om te nacht en ontijd met de brandweer uit te rukken. Er staan jonge krachten gereed, die hem kunnen op volgen. Maar nu komt het hinkende paard achteraan, zooals onze Wethouder van Financiën pleegt te zeggen. De bezoldiging aan de betrekking verbonden bedraagt thans 650. B. en Ws. achten die belooning niet meer voldoende en willen het traktement van den opvolger van den heer Maas op ƒ1000 zien vastge steld. De Raad zal daaraan stellig zijn zegel hechten, want het Dag. Bestuur en vooral de Wethouder van Fabri cage als hoofd der brandweer kan het best oordeelen over de eischen, die deze betrekking aan den te be noemen titularis stelt en de mate van verantwoorde lijkheid, er aan verbonden. Immers de commandant der brandweer - zeggen B. en Ws. - moet iemand zijn, die weet te leiden en te organiseeren, een beza digd en tactvol man, maar tevens een man, die, waar noodig, krachtig en doortastend weet op te treden. Zaterdag 9 april LEIDEN - "In gezelschap bleef ik altijd op de ach tergrond. Was meestal erg bang om iets te zeggen, om mijn mening te geven. Ik durfde dat gewoon niet. De VOS-cursus heeft me daar enorm mee ge holpen. Ik ben me veel vrijer gaan voelen. Die oude angst heb ik niet meer". Boven geciteerde uitspraak, opgetekend tijdens een gesprek met een aantal deelneemsters aan de cur sus 'Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving', kortweg VOS. De VOS-cursus kan gezien worden als een uitloper van 'het jaar van de vrouw'. De emancipatiegolf heeft al enige jaren geleden tot gevolg gehad dat in tal van kringen vrouwen zich gingen bezinnen op hun plaats in de samenleving en op de functie die zij kunnen vervullen. Dat gebeurde in praatgroepjes van politieke partijen, maar ook in buurt- en clubhuizen. Meestal ging dat een beetje lukraak zonder dat con creet werd gepraat aan de hand van een tevoren ge kozen probleemstelling. Het rendement van deze praatclubs was dan veelal niet meer dan dat de deel neemsters zich op dat moment even konden ont doen van hetgeen hen op het hart lag, maar dat er verder niets veranderde. De gesprekken, die ook een belangrijk onderdeel vormen in de VOS-cursus, heb ben een duidelijk ander verloop. De cursus is be doeld voor vrouwen in achterstandsituaties (in de praktijk betekent dat volgens de leidsters dat vooral arbeidersvrouwen deelnemen). Tijdens de cursus, die minstens uit twaalf lessen bestaat, staat het wer ken aan de ontwikkeling op allerlei gebied van de deelneemsters centraal. En dat is een wezenlijk an der uitgangspunt dan dat van praatgroepjes, hoe be langrijk die ook kunnen zijn, waarin men doorgaans niet veel verder komt dan te constateren dat er iets fundamenteels mis is met de waardering voor de vrouw m de maatschappij. In Leiden draaien op het ogenblik zes groepen in het kader van VOS. In de huishoudschool aan het Rapenburg, in het buurt centrum Morschwijck, in de Merenwijk, in vormings centrum Cronestein, in clubhuis Het Mierennest en bij volksuniversiteit K en 0. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Julianaschool heeft twee krentenbroden van twee meter elk - zogenaamde Achterhoekse krenteweggen - aan laten rukken om met alle kinderen van de school een paas-broodmaaltijd te gebruiken. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nubestcld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /wart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgevcri| Daniiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, .ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Italië van hel leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15