LEIDE Coalitie komt in zicht B LATUW len vuilcontainer vóór het Kasteeltje REGIO Met pa naar de coffeeshop jlitie bindt strijd aan met seksuele intimidatie Probleemzwangeren tevreden met alternatief voor ziekenhuisopname Strijd tegen Bin Laden splijt Nederlandse sam R1 Raadsdebat Collegepartijen onderhandelen in goede sfeer dinsdag 9 APRIL 2002 Politiek forum op Stedelijk Gymnasium geluk op fiets hulpmotor - Bij een ongeval op de flbank is gistermiddag een rige Leidenaar gewond ge- ?Hij is met vermoedelijk letsel naar het LUMC ge it. De man sneed op zijn net hulpmotor een bocht botste vervolgens op een naar (78) die daar op zijn iets reed. Beide mannen ien ten val. etise krijgt u lerscheiding i - De Leidse A. Kloosman eren benoemd tot Lid in -de van Oranje-Nassau. jmeester Postma speldde Je versierselen op bij de neming van de websi- Istichting De Haardstee jieen Tehuizen voor Gees- Eehandicapten). Kloos- rrijgt haar onderscheiding Jaar onvermoeibare inzet |e ouders van geestelijk mcapte kinderen. door Robbert Minkhorst leiden - Pa moet mee naar de coffeeshop als zoon- of dochter lief wil experimenteren met soft drugs. Drugs uitproberen doen tieners toch wel, redeneert het WD-Kamerlid Ernst van Splun- ter, en dan kan dat maar het beste onder begeleiding van de ouders. Hij komt met zijn sug gestie op een verkiezingsforum van het Leidse Stedelijk Gymna sium. „Jongeren zijn kwetsbaar", ver klaart Van Splunter. „Experi menteren zou dus in overleg met je ouders moeten. En ook ouders hebben daarin een ver antwoordelijkheid." Zijn voor stel leidt tot rumoer in de over volle aula van de school. Lijst trekker Thom de Graaf van D66 kan er hartelijk om lachen. Ze ven vertegenwoordigers van po litieke partijen debatteerden gis teren over verschillende onder werpen (onderwijs, veiligheid op straat, islamitische scholen). Meer nog dan de problemen van het studiehuis blijkt het blo wen door minderjarigen een po pulair onderwerp voor de enkele honderden veertien- tot acht tienjarigen. De politici raken er niet over uit gepraat - daartoe enthousiast aangemoedigd door een van te voren geselecteerd clubje fana tieke vragenstellers. Het CDA en de Christenunie (CU) kunnen 'met hun totaal achterhaalde standpunten' over softdrugs weinig goed doen bij de Leidse leerlingen. Van het CDA mag je niet eens thuis meer blowen. In consequent, zegt een scholier tegen het CDA-Kamerlid Maxi me Verhagen en Roel Kuiper, di recteur van het wetenschappe lijk bureau van de CU. Want thuis drinken mag wel, en alco hol is toch ook verslavend. Kui per antwoordt. „Bij normaal ge bruik is alcohol niet slecht voor je lichaam." „Een joint ook niet", reageert de leerling. De Graaf: „Van het CDA moet straks de politie langs de deur. Mogen we even ruiken? Als je een jointje wil roken, moet je niet een dealer op straat tegen komen die ook nog in heroïne handelt. In Nederland zijn juist minder drugsdoden dan in an dere landen. In Amerika is alco hol ooit verboden, met de drooglegging. Er is nooit zoveel gezopen als toen. Er ontstond veel criminaliteit en er is enorm aan verdiend. Maar die winsten waren wel illegaal." SP-Kamerlid Jan de Wit wijst er plagerig op dat D66 wel een mo tie indient - die aangenomen wordt - om levering van soft drugs 'aan de achterdeur' toe te staan, maar vervolgens niet de minister aanpakt die die motie niet uitvoert. De Graaf, een tik keltje beledigd: „Nou ja zeg. Mi nister Korthals verdomt het, en nou krijgen wij nog de schuld ook. Belachelijk." PvdA-Kamerlid Nebahat Albay- rak vindt het terugdringen van coffeeshops - waar behalve het CDA en de CU ook Jef Burger van Leefbaar Nederland vóór blijkt - absurd..Alcohol is net zo gevaarlijk. En ik heb meer last van het café om de hoek, waar bierzuipende mensen mij lastig vallen." Ze pleit er bovendien voor om ook jongeren van 16 en 17 toe te laten in coffeeshops. Overigens na een vraag daarover uit de zaal. De progressieve op stelling van Albayrak en De Graaf valt in de smaak, getuige het applaus dat ze bij herhaling krijgen. Sowieso gedragen de politici zich in zo'n debat voor en met jongeren een stuk losser. Weinig wol, en veel heldere Jip en Jan- neke-taal. En dat zonder Pim Fortuyn. leiden - Voor even hielden veertig vrouwen, voornamelijk moslims, het typische mannenwereldje bezet in de raadzaal van het Leidse stadhuis. Onder leiding van oud-wethouder Tjeerd van Rij debatteer den de leden van de vereniging voor Politieke Vorming Vrouwen (PW) gisteren in een nagebootste raadsvergadering over onderwer pen die hen persoonlijk raken. De PW en Van Rij maakten er een net echte raadsvergadering van, compleet met voorzitter, notulist en af gevaardigden van alle politieke partijen. De raadsleden voor één dag debatteerden stevig over taalproblemen van allochtone vrouwen, meer koopzondagen en een badhuis in Leiden. Er waren slechts twee verschillen met de échte raad: iedereen was vrouw en het overgrote deel droeg een hoofddoek. PW-secretaris Toos Hartenveld heeft hier wel een verklaring voor. „Alle autochtone vrouwen in de vereniging hebben al een keer meegedaan. Vier jaar geleden konden we nauwe lijks allochtone vrouwen in de raadszaal krijgen." Gisteren waren de rollen dus omgedraaid. Foto: Henk Bouwman tic-Jan Berendsen ÉDe politie Hollands )indt de strijd aan met intimidatie binnen de ganisatie. Zo staat er mei een themadag op amma voor alle 500 lei- Jvenden over de diversiteit binnen het politiebedrijf en over ongewenste omgangsvormen. Daarnaast moet die discussie ook op andere lagen binnen de organisatie worden gevoerd, wordt er gekeken naar het func tioneren van de 10 vertrouwens personen binnen Hollands Mid den en komt er elke twee jaar een tevredenheidsonderzoek onder alle 2000 medewerkers. Dat zegt M. Mavromatis, hoofd Personeelsdienst van Hollands Midden, naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek over seksuele intimidatie binnen het korps. Uit het onderzoek blijkt dat in 1998 en 1999 bijna de helft, 46 procent, van de vrouwelijke agenten en 16 pro cent van de mannelijke agenten van het politiekorps Hollands Midden te maken heeft gehad met ongewenste seksuele aan dacht van collega's. Drie pro cent van de vrouwen en één procent van de mannen kreeg te maken met seksuele dwang. In vergelijking met andere be drijfstakken worden vrouwen bij de politie minstens twee keer zo vaak geconfronteerd met seksu ele intimidatie. Inmiddels is in verband hiermee één medewer ker ontslagen en zijn er twee binnen het korps herplaatst. Volgens Mavromatis is het rap port besproken in de top van Hollands Midden. „Tijdens die bijeenkomst is een aantal dis cussiepunten aan de orde ge steld en zijn er afspraken ge maakt. Het is een kwestie van nonnen en grenzen stellen. Wat is nou precies ongewenst ge drag? Dat wordt in elk werkover leg van hoog tot laag bespro ken." Hij geeft toe dat de tien vertrou wenspersonen, die naar aanlei ding van een soortgelijk onder zoek in 1993 binnen het korps zijn aangesteld, te weinig effect hebben gehad. Slechts één op de tien medewerkers meldt sek suele intimidatie bij deze ver trouwenspersonen. „Dat komt omdat er binnen het korps spra ke is van een hecht teamver band", aldus Mavromatis. „Daardoor stappen medewer kers niet makkelijk naar een ver trouwenspersoon. Maar er wordt ook nadrukkelijk naar het functioneren van de vertrou wenspersonen zelf gekeken. Dat moet weer worden opgepakt, daar is te weinig aan gedaan." Tot slot komt er elke twee jaar een zogeheten tevredenheids- onderzoek binnen de hele orga nisatie. In dat onderzoek wor den ook specifieke vragen ge steld over seksuele intimidatie en andere vormen van onge wenst gedrag. „Want dat kan ook zijn iemand aanstaren of vervelende opmerkingen ma ken", aldus Mavromatis. „Daar moet iedereen zich goed van bewust zijn." door Robbert Minkhorst leiden - PvdA, WD, GroenLinks en D66 vormen straks in Leiden een nieuwe coalitie. Die sterke overtuiging leeft bij PvdA'er R. Hillebrand, leider van de onder handelingen en huidig wethou der ruimtelijke ordening. „Het zou me zeer verbazen als het niet lukt", verklaarde Hillebrand gis teravond op een persconferentie. Hillebrands optimisme is opval lend, omdat de vier partijen het over de belangrijkste onderwer pen nog niet eens zijn: gemeen- tefinanciën, grote projecten (Aalmarkt, Lammermarkt, Roomburg), personeel en orga nisatie en het aantal wethouders en hun portefeuilles. „Daar heb ben we dinsdag de hele dag voor uitgetrokken", aldus Hille brand. „We hopen dan een eind te komen. In ieder geval weten we het volgende week. Als de sfeer zo blijft als hij nu is, ko men we er wel uit." PvdA, WD, GroenLinks en D66 zijn nu vier weken met elkaar in gesprek. De andere partijen hebben eveneens een groot ver trouwen in de uitkomst. Net als Hillebrand prijzen ze de sfeer. Er is in de afgelopen weken 'veel taart gegeten' - een erfenis van de onderhandelingen van vier jaar geleden. Partijen moeten om de beurt trakteren bij elke onderhandelingsronde. Er zijn nu acht gesprekken geweest, meldde Hillebrand. Gisteravond presenteerden de vier partijen een tussenstand. Groenlinkser G. van Hees wilde zich alleen nog niet vastleggen. „Je kunt je euro maar een keer uitgeven. En voor al onze ambi ties is niet genoeg geld. Een col legeprogramma is pas af als de laatste punt is gezet." „Het zal niet de gemakkelijkste week worden", voorspelde M. Schultz (WD). Op de vraag of haar partij net als de andere bereid is de lo kale lasten te laten stijgen, ant woordde ze met een glimlach. „Daar gaan we het vandaag over hebben." Een ander strijdpunt is het aan tal wethouders. GroenLinks keert het liefst terug in het colle ge met meer dan één wethou der. Nu het verschil in zetels on derling miniem is,doet een ver deling van twee wethouders voor PvdA en WD en één voor GroenLinks en D66 niet langer recht aan de verhoudingen. Maar GroenLinks staat alleen. „Onlogisch en onnodig", zegt Hillebrand over een tweede, eventueel parttime wethouder voor GroenLinks of D66. Schultz en Pechtold zijn het daarmee eens. 'In grote lijnen' zijn de vier het eens over onderwerpen als wo nen, milieu, onderwijs, sport, integratie van allochtonen, re giozaken, schone stad, cultuur en sociale zaken. Er komt een projectwethouder voor oude renbeleid. Die zorgt ook dat in de komende vier jaar een oude- rennota verschijnt. Een zelfde nota komt er over cultuur. In het kader van dagbesteding lukt het hopelijk om daklozen straten te laten vegen, kondigde Schultz aan. Dat helpt ook met een mee aan een schone stad. Op het terrein van de regio blijft Rijnstad 'nog steeds het ideale model', meldde Hillebrand, al zijn ook andere modellen be spreekbaar. Leiden vindt dat er in ieder geval in de regio een be stuurlijke structuur moet ko men, democratisch gelegiti meerd, die de afspraken tussen de Leidse regio en de Bollen streek gaat uitvoeren. ur\ aaj met| )u ed ■ligt, bewoners van de Jan ;nkade zien de verhui- een wijkcontainer, die in de Witte Rozenstraat j absoluut niet zitten. Ze dat het uitzicht op rijks- ïent het Kasteeltje en >tgelegen Ehrenfesthuis wordt bedorven, so past de wijkcontainer hen niet in dit stukje dat is aangewezen tot ld stadsgezicht. Ze be- evenmin het nut ervan: teling uitgezonderd zou- bewoners allemaal hun afvalcontainers hebben, ler W. de Vries maakt kwaad om de verplaat- de wijkcontainers - ;k gepland - dat hij het van burgemeester en iders een brief heeft ge- 'en. Hij heeft begrepen j geen bezwaar kan ma ken tegen de operatie en dat zint hem niet. „De mensen zetten nog wel eens wat naast de container in plaats van er in. Ik maak me er zorgen over dat we last krijgen van zwerfvuil. Dat waait straks zo de sloot in", zegt De Vries. Hij laat liever alles bij het oude. De bewoners van de Witte Ro zenstraat zijn gewend aan de wijkcontainer, dus waarom blijft het gevaarte daar gewoon niet staan? En als er dan toch over een verplaatsing moet worden gesproken, kan dat dan niet tegelijkertijd met andere werkzaamheden, die dit jaar moeten worden uitgevoerd? „Vreewijk wordt parkeerrestric- tiegebied, bijvoorbeeld. Daar zijn werkzaamheden voor no dig. Het is toch veel handiger om dit soort zaken op elkaar af te stemmen? Dat geeft ruimte door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - Thuiscontrole van vrou wen met een probleemzwanger schap, een initiatief van het LUMC, het Diaconessenhuis en het Bronovo ziekenhuis in Den Haag, blijkt grote voordelen te hebben. Vrouwen zijn liever thuis als ze worden gecontro leerd, dan in het ziekenhuis, zegt K. Boers, coördinator van de thuisbehandeling. „De vrou wen liggen niet meer twee, drie weken in het ziekenhuis waar ze vaak de muren op zich af zien komen. Ze hoeven geen aparte dingen voor de kinderen te re gelen, en ook voor de partners is het minder belastend." De ziekenhuizen besparen bo vendien geld en ruimte door te vrouwen niet op de afdeling ver loskunde maar thuis te contro leren. „Dat is een groot voordeel omdat de druk bij verloskunde al heel hoog is. Omdat de kraamafdelingen soms vol zit ten, blijven vrouwen na de be valling wel eens op de verloska mer liggen." De ziekenhuizen werken met zes gynaecologie- en obstetrie- verpleegkundigen die elk drie tot vijf patiënten per dag bezoe ken. Bij de vrouwen thuis ma ken ze een hartfilmpje van het ongeboren kind, dat ze per fax naar de vrouwenarts in het zie kenhuis sturen. De verpleeg kundige controleert hoe het met de zwangere gaat en neemt bloed en urine voor onderzoek in het laboratorium mee. Zeven vrouwen hebben inmid dels de thuiscontroles gehad. „Ze zijn erg blij dat er een alter natief voor opname is", zegt Boers. De ziekenhuizen denken met de thuisbehandeling bo vendien het beroep van ver pleegkundige aantrekkelijker te maken. Het Kasteeltje aan de Jan van Goyenkade. Foto: Hielco Kuipers Defensiespecialist Rob de Wijk in 'actualiteitencollege' De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 om met de bewoners in overleg te treden over een verplaatsing van de container", zegt hij. „Maar het merkwaardige is dat gemeentelijke diensten als mi lieu, parkeren en onderhoud van wegen kennelijk langs el kaar heen werken." Volgens Milieu en Beheer is van dat laatste nu juist geen sprake. Er staat een herinrichting op het programma en daarom is besloten gelijk ook de wijkcon tainer 'aan te pakken'. De hui dige in de Witte Rozenstraat is er namelijk nog één van het ou de type, een betonnen bak die niet door de nieuwe vuilniswa gens kan worden geleegd. Het was dus hoog tijd dat er een moderne wijkcontainer voor in de plaats wordt gezet." R. Lijnzaat van Milieu en Be heer meldt dat hij en collega's het hele rijtje huizen van be langhebbenden zijn afgegaan. In de Witte Rozenstraat en aan de Jan van Goyenkade. Het was wat hem betreft duidelijk dat voor de oude container, die ge bruikt wordt door de bewoners van een nieuwbouwcomplex in de Witte Rozenstraat, een nieu we plek gezocht moest worden. „De oude container stond zo wat in de keuken van een be woner. Het was de slechtste plek die je kunt bedenken." Hij had gedacht dat hij met alle belanghebbenden tot een com promis was gekomen. „De be woners van het nieuwbouw complex moeten nu eigenlijk iets te ver lopen met hun vuil niszakken, maar dat hebben ze er voor over. En we dachten dat we er met de bewoners van de Jan van Goyenkade ook uit wa ren gekomen. We hebben voor gesteld om een palenrand om de container te zetten en het ta lud iets te verhogen. En wat het zwerfvuil betreft, dat is iets wat we sowieso proberen aan te pakken in de stad met extra veegploegen. Ik dacht echt dat we het hadden opgelost, het vraagstuk over deze container. Nu blijkt dat we er met ieder een uit zijn, behalve met één. Dat is toch wel heel jammer." Annet van Aarsen door Wilfred Simons leiden - Nederland moet de ko mende jaren rekening houden mét veel sociale en politieke on rust. Zolang de Verenigde Staten jacht blijven maken op de 'poli tieke islam', zal de Nederlandse samenleving gespleten blijven over de plek van moslims daar in. Dat zei defensiespecialist Rob de Wijk gistermiddag tij dens een zogeheten 'actualitei tencollege' in het Leidse Acade miegebouw. Steeds als de VS een nieuw doelwit kiezen in de strijd tegen het internationale terrorisme, zal het debat over de islam in Nederland en in Europa opleven. De Wijk zou op uitnodiging van Studium Generale van de Uni versiteit Leiden discussiëren met minister van buitenlandse zaken Van Aartsen over de ge volgen van '11 september'. Van Aartsen moest echter verstek la ten gaan. De situatie in het Mid den-Oosten eiste al zijn aan dacht op. De defensiespecialist gebruikte de extra tijd door de gevolgen van de aanslag op het WTC in New York te analyseren. Die zijn volgens hem ingrijpend. De Amerikaanse reactie was zeer heftig, wat volgens De Wijk werd veroorzaakt doordat de VS in hun 'vitale belangen' werden getroffen. „Geen enkele staat, ook de VS niet, kan zoiets over zijn kant laten gaan." De heftigheid moet Osama bin Laden en Al Qaeda hebben ver rast, meent De Wijk. „Het paste niet in Bin Ladens strategie. Hij maakte de fout door te veron derstellen dat de VS de aanslag op de twee torens onbeant woord zouden laten. In 1994 blies Amerika immers ook de af tocht na de dood van achttien militairen in het Somalische Mogadishu." Ondanks de suc cesvolle militaire campagne te gen Al Qaeda gelooft De Wijk niet dat de rol van het netwerk is uitgespeeld. Hij verwacht nieu we aanslagen, ook in Nederland. De aanslag op de 'twin towers' heeft vooral de militaire on macht van Europa aan het licht gebracht. „De VS hebben hoog technologische wapens waarvan in Europa werd verondersteld dat ze er de eerste twintig jaar niet zouden zijn", memoreerde De Wijk. „De EU kan het defen siebudget van de VS nooit -eve naren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13