LEIDE Zwangere vrouwen vaker zonder verloskundige REGIO Beulen in Whalers op de Leidse wateren 'Verleg de ingang van het Van der Werfpark' Geheim van Holland zoekt het water op Tekorten dwingen praktijken tot opnamestops; Leidse ziekenhuizen kunnen grotere vraag nog aan Ontvoering op Schuttersveld n naar nburg maandag 8 APRIL 2002 d in hete geduwd mee Een vrouw is gisteren- g na een familieruzie met jraads brandwonden op- i ten in het ziekenhuis, latig.jarige man had de hand 'in- n vijf jaar ouder familie- in de keuken aan het Ma i was, in de hete olie ge- re De ruzie had plaats in .3 hing in Leiden-Zuidwest g n is na verhoor op het id- bureau in verzekering ge- In door Roelf Reinders leiden- Steeds meer zwangere vrouwen in Leiden en omgeving zitten zonder verloskundige. Praktijken weigeren vrouwen omdat ze vol zitten en met tekor ten aan vroedvrouwen kampen. Vrouwen zijn gedwongen in zie kenhuizen te bevallen. Het tekort aan verloskundigen in de Leidse regio is nijpend, zegt woordvoerster J. Zuiderwijk van de verloskundige kring voor Leiden en omgeving. „Praktij ken zijn helaas gedwongen zwangeren te weigeren omdat ze al aan de top van 120 wou wen per verloskundige zitten. Dat is natuurlijk vreselijk. Vrou wen moeten gewoon een verlos kundige kunnen krijgen en thuis kunnen bevallen als ze dat wil len." Door de opnamestops zijn vrouwen gedwongen verloskun dige hulp bij de drie ziekenhui zen in de regio te zoeken. „Zwangeren kunnen niet op een wachtlijst", zegt Zuiderwijk. „Als de verloskundige maatschappen de acute zorg niet kunnen leve ren, moeten de ziekenhuizen het doen." De ziekenhuizen kunnen de nood bij de verloskundigen goed merken. „We doen meer gewone bevallingen", zegt hoogleraar foetale geneeskunde en obstetrie H. Kanhai, hoofd van de afdeling verloskunde van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). „Dat is vorig jaar begonnen en dat is ook dit jaar weer zo. Als het bij de ver loskundigen in de regio niet gaat, doen wij de verloskundige zorg. Maar we kunnen het nog aan." Sommige vrouwen lukt het nog om buiten de eigen woonplaats een verloskundige te vinden. Een vrouw uit Leiden die bij vijf praktijken werd ge weigerd, kon uiteindelijk bij een verloskundige in Voorschoten terecht. In de regio Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp is een tekort aan zes verloskundigen die samen meer dan zevenhonderd Vrou wen zouden kunnen helpen. De vacatures blijven open staan. Onlangs is er een aantal vroed vrouwen gestopt, van wie som migen door de hoge werkdruk, zegt woordvoerder Zuiderwijk. „De rest kan wel werk overne men maar de werkdruk is al erg groot Er is een moment dat de grens wordt bereikt en dan houdt het op. Dan moeten we zwangeren wel 'nee' verkopen, hoe vervelend dat ook is. Anders vallen er nog meer verloskundi gen uit en wordt het probleem alleen nog maar groter." Bin nenkort houdt nog een verlos kundige er mee op. Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid (Z en Z) en de Nederlandse reigd leroofd I- Twee mannen zijn zon- jnd op het Utrechtse edreigd met een mes en (d van hun geld. De 21- |de mannen uit Leiden tegen werd iets voor half f s nachts door een man peerd hun portemonnee erdorper lagen |- Een Leiderdorper (19) ^rochtend rond half vijf wee onbekende mannen .age Rijndijk mishan- |ij fietste daar met drie en in de richting van zijn «laats toen de groep door innen op een bromfiets fcgehaald. Om onduidelij- inen werd de Leiderdor- Jlagen. De daders reden jTomos en een van hen jeen pruik met lang zwart Ie Leiderdorper is met fend letsel maar het [Vervoerd. uête over aan in Leiden - ROOD-Leiden, de jon- ganisatie van de Socia- löè Partij, is begonnen met Iquête onder jongeren Itgaansbeleid in Leiden. Jgenformulieren zijn ver- li onder schoolgaande jon- Ivan zestien jaar en ouder, p een inventarisatie te li van problemen die zij komen als ze een avondje Happen. Het gaat daarbij I om zaken als veiligheid ti(irbeleid. leiden - „Eén twee! Eén twee!", schalt het zaterdagmorgen over de Apothekersdijk. Als een sla vendrijver zweept een stuur man/coach de roeiers op die zich in de lange sloepen afbeu len om zo snel mogelijk vanaf Annie's Verjaardag naar de Beestenmarkt te varen. De bo ten vertrekken één voor één met vaste tussenpozen. De gracht onder de bruggen is te smal om elkaar in te halen. Bij Rederij Rembrandt wordt hun aan komsttijd geklokt, maar de wer kelijke tijden worden later op de dag uitgerekend, op een com puter in de feesttent die op de Beestenmarkt is opgezet. Daar staan ook de drie bokalen klaar waar om gestreden gaat wor den. De 500 meter sprint vormt na melijk slechts het voorspel voor de eigenlijke wedstrijd, een tocht van elf kilometer rond de stad. Deze Leidse Sloepenrace wordt voor de vierde keer geor ganiseerd door de Koninldijke Watersportvereniging De Kaag. Zeventien herenteams en zes damesteams strijden om de Dirk van Amerongen wisseltro fee, en om punten voor het lan delijke kampioenschap. De prijs is vernoemd naar de man die de sloepen bouwt waarmee alle deelnemende teams moeten varen. Dat is de zogenaamde Whaler, een sloep van het type waarmee vroeger op walvissen werd gejaagd. Er zijn nu vierentwintig Whalers op de wereld, allemaal gebouwd op de Kromhout-werven van Van Amerongen. „En er komen er meer", zegt de bouwer zelf. „Op het moment is het zo druk dat ik 70 procent van de opdrachten niet aan kan nemen." Van Ame rongen vaart wél bij de groeien de populariteit van zijn boten en de sloepenraces. Tevreden kijkt de Whalermagnaat dan ook toe hoe de door hem gebouwde bo ten strijden om zijn beker. „Ik De Beestenmarkt was zaterdag tijdens de Sloepenrace het watersportcentrum van Leiden. Foto: Hielco Kuipers heb zelf nog op de walvisvaart gezeten. Deze sloepen worden gebouwd naar een prototype uit de negentiende eeuw en ze heb ben een vaste lengte en breedte. Het moesten snelle bootjes zijn, want ze achtervolgden een wal vis tot ze dichtbij genoeg waren om de harpoen te werpen. Daarna moesten ze zo snel mo gelijk terug naar het schip om de lijn binnen te halen." De deelnemers roeien inder daad alsof hun leven ervan af hangt. In ruim een uur wordt de elf kilometer afgelegd. Een straf fe tegenwind op het lange, rech te stuk langs de Vliet maakt de tocht nog zwaarder. Maar de échte bekerkandidaten zijn wel wat gewend. De roeiploeg Sir Launcelot Skynner uit Vlieland traint drie keer per week, op vol le zee. Stuurman Paul: „Op zee is overigens het juist iets minder zwaar doordat het zoute water de boot een beetje optilt. Maar we hebben wel aan langere ra ces meegedaan. Vorig jaar nog in Londen, een tocht van 42 ki lometer over de Theems." De bescheiden Sloepenrace van Leiden blijkt uiteindelijk een thuiswedstrijd voor de water sportvereniging de Kaag. Alleen de prijzen bij de dames en de pechprijs gaan naar buiten staanders. De pechprijs is de grootste beker, en die wordt uit gereikt aan het team Pata Negra uit Muiden. Zij werden welis waar derde maar hadden bij de finish problemen omdat een rubberen bootje onder de laat ste brug was komen vast te zit ten. Bij de dames wint het team Icterus van de Hogeschool Hol land zowel de sprint als de 11 ki lometer. Maar de belangrijkste prijs, de eerste plaats in de cate gorie 'heren' gaat net als vorig jaar naar het herenteam van De Kaag. Ze worden op de voet ge volgd door het team Voorbij ganger' van Roeivereniging De Vecht. De verschillen zijn mini maal, en niemand weet natuur lijk wat de man van KW. De Kaag op zijn laptop heeft be kokstoofd. De roeiers van de Voorbijganger vertrouwen het in ieder geval niet. „Daar zit een luchtje aan", scanderen ze mas saal tijdens de prijsuitreiking. Dat luchtje verdwijnt snel ge noeg in de geur van het bier en de hutspot die na afloop in de feesttent worden geserveerd. ronen aan de Steenschuur edeeltelijk uitzicht op het er Werfpark wordt door ïwoners daar als een voor ervaren. Elke dag een blik ;5 en op de kastanjeboom bij [5! gang van het park aan de tnmarkt maakt het wonen 3irtie Steenschuur bijzonder, ''iy hrijft Elsbeth Klink in de van de Stad Krant, het rgaan van de Pieters- en Levendaal- afgelopen jaar hebben ver ende maatregelen van Jeheer en de politie ervoor rgd dat het Van der Werf- als voormalig dealerspark is teruggegeven aan de bewo ners van de binnenstad, aldus Klink. Je ziet er weer vaders en moeders met kinderwagens, en al die anderen die even van een klein stukje groen willen genie ten. Maar de ingang aan de Garen- marktzijde blijft een probleem. Het bankje rond die kastanje boom is een hangplek voor een vaste groep zwervers, eri een clubje mensen van wisselende samenstelling dat daar omheen hangt. Vooral 's avonds en 's nachts gaat dat samenzijn ge paard met schreeuwen en vechtpartijen. Verder zijn er volgens Klink afgelopen jaar De gemeente ziet weinig heil in het weghalen van het bankje bij de ingang van het Van der Werfpark om zo de overlast van zwerversjunks en alco's tegen te gaan. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 meer dan 25 pogingen tot brandstichting geweest, uiteen lopend van een prullenbak tot het naast de ingang gelegen ge bouw Garenmarkt 1B dat nu tot appartementencomplex wordt verbouwd. Vooral in de zomer betekent dat dat Klink ongeveer elke avond of nacht de meldka mer van de politie belt omdat de situatie uit de hand loopt. De verwijderbevelen, waarmee de politie veroorzakers van overlast kan wegsturen of zelfs opsluiten zijn volgens de wijk agent in de praktijk niet te handhaven. En Milieu en Be heer van de gemeente schijnt te hebben geaccepteerd dat regel matig straatmeubilair zwaar be schadigd raakt en moet worden vervangen. Kortom, de betrok ken instanties hebben zich neergelegd bij het feit dat de in gang van het park een plaats is waar regelmatig overlast wordt veroorzaakt waardoor de nacht rust van omwonenden wordt verstoord, zo concludeert Klink. De gemeente denkt dat de over last afneemt, als de apparte menten worden opgeleverd en de bewoners sociale controle gaan uitoefenen. Volgens Klink laat de situatie bij de Pelikaan hof waar dealers voor overlast zorgen echter zien dat de aan wezigheid van bewoners geen invloed hoeft te hebben. Daar om pleit zij voor het verleggen van de ingang van het Van der Werfpark aan de kant van de Garenmarkt. Het bankje rond de kastanjeboom kan worden verplaatst naar het parkeerter rein aan de Garenmarkt waar vroeger het Vredesmonument stond en het hekwerk wordt een paar meter verplaatst zodat de kastanje zonder bank onder deel van het park uitmaakt. Dat zou de nachtrust van veel be woners van de Steenschuur ten goede komen. De gemeente ziet vooralsnog weinig heil in de verplaatsing van bank en hek. „Want dan ben je pas echt bezig met het verschuiven van de proble men", aldus een woordvoerster van Milieu en Beheer. „De ge meente accepteért geen enkele vernieling. Wij doen altijd aan gifte en als de politie vernielin gen eerder signaleert, verzoekt zij de gemeente om aangifte te doen. Vernielde objecten wor den door ons meteen gerepa reerd. Overigens is het niet ge zegd dat de zwervers of junks verantwoordelijk zijn voor die vernielingen. Dat kunnen ook baldadige jongeren zijn." Verder wijst de voorlichtster op het stadsparkwachtproject. „Momenteel zijn er al zes park- wachten aangenomen die mini maal drie keer per dag door het Van der Werfpark lopen. Zij leg gen contact met de mensen daar en delen vuilniszakken uit waarin gebruikers van het park hun troep kunnen doen. De zakken worden dagelijks opge haald. Overigens ervaren de parkwachten in het Van der Werfpark niet meer extra over last in vergelijking met andere parken maar 's avonds en 's nachts zijn de parkwachten niet aan het werk. Overigens is de overlast nooit voor 100 procent op te lossen want het park ligt nu eenmaal in de binnenstad." Eric-Jan Berendsen verloskundigenorganisatie KNOV willen met een verlos kundigencentrum in Leiden het tekort aan vroedvrouwen be strijden. In zo'n centrum, waar vrouwen in plaats van in het zie kenhuis kunnen bevallen, wer ken verloskundigen in ploegen diensten. „Door het werk regel matiger te maken, wordt het vak aantrekkelijker", zegt een woordvoerder van Z en Z. Het is nog onduidelijk wanneer het centrum er komt. „Maar het be langrijkst is de mogelijkheid van thuisbevalling", aldus Z en Z. „Daarom proberen we met ad vertenties en het aanbieden van werk- en praktijkruimte verlos kundigen te werven." Deze week praten de verloskun digen met het LUMC, het Dia- conessenhuis en het Rijnland Ziekenhuis over de problemen. De verloskundige kring gaat zelf proberen te voorkomen dat vrouwen 'hopeloos in het rond moeten bellen', zegt Zuiderwijk. „Als ze geen plek kunnen krij gen, moeten we kijken of we als verloskundigen ergens een plaats kunnen vinden." leiden - Een nog onbekende man is vorige week donderdag tussen twaalf uur en half een 's middags bij de pinautomaat van de ING-bank aan het Schuttersveld ontvoerd. Hij werd daar door twee nog on bekende mannen beetgepakt, meegenomen en in een auto gegooid die een stukje verder op stond op een parkeerter- reintje tussen Schuttersveld en Aloëlaan. Het was een groen kleurige auto met Duits kente ken. De politie heeft het mis drijf vanochtend pas bevestigd. Getuigen van de ontvoering namen contact op met de poli tie en één van de omstanders die het zaakje niet vertrouwde, heeft zelfs een stukje achter de auto met daarin de ontvoerde man aangereden. Vervolgens heeft hij het voorval bij de po litie in Oegstgeest gemeld. Vo rige week vrijdag rond dezelfde tijd van de ontvoering heeft de politie op het Schuttersveld voorbijgangers aangesproken met de vraag om meer infor matie. Vanochtend kon de politie niet zeggen of dat onderzoek al vruchten heeft afgeworpen. Er is inmiddels wel contact ge weest met de politie in Duits land waar het kenteken van de auto is nagetrokken. leiden - Zo'n twintigduizend boten per jaar varen langs Lei den, maar slechts een klein ge deelte van al die watertoeristen doet de stad aan. De nieuwste uitgave in de reeks Nederland Waterland - het boekje Varen door het Holland van Toen - moet er toe bijdragen dat dat verandert. De gids, waarin een vaartocht langs de steden Lei den, Haarlem, Gouda, Delft, Den Haag, Schiedam en Dor drecht is beschreven, werd za terdag in de Waag in Leiden ge presenteerd. „Vanuit het Geheim van Hol land, het samenwerkingsver band tussen de historische ste den in Noord- en Zuid-Holland, bestond er al langer de wens om een toeristische vaarroute te maken", verklaarde C. van Lent van het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme zaterdag. „Het is ons nu gelukt die historische steden over het water met elkaar te verbinden. Het is niet ons einddoel, maar het is wel een mijlpaal, een bijdrage aan de versterking van de watersport in dit gebied." Hij weet dat er knelpunten zijn. Bijvoorbeeld: grote groepen mensen zouden best eens willen varen, maar kopen niet zomaar een boot. Uit de provincie Zuid- Holland zijn een aantal ver-, huurbedrijven vertrokken of ge stopt. Het wordt steeds lastiger om mensen, die geen boot heb ben, het water op te krijgen. „En dan zijn er de fysieke knel punten. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk - een paar zomer maanden uitgesloten - om in het weekeind het traject Delft- Leiden te varen. Er is geen sluis wachter, in het weekeinde wordt de sluis niet bediend", geeft Van Lent nog een voor beeld. Hij meent dat de Hol landse steden en het waterrijke gebied er om heen sowieso niet goed op de kaart staan als wa tersportgebied. „We zouden ons veel beter moeten profileren, wat dat betreft. Het aanbod is er wel, maar weinig mensen weten er van. Het is ontoegankelijk." Wethouder Schultz (toerisme) wil daar best wat aan verande ren. Binnenkort besteedt ze aandacht in haar commissie aan het verder verbeteren van de watersportmogelijkheden in Leiden. Ze ziet de nieuwe vaar- gids als een van de bouwstenen van het gemeentelijk watertoe- rismebeleid. „De watertoeristen kunnen in dit boek in een oog opslag zien wat er allemaal in de stad te ontdekken is", aldus Schultz. Ze heeft het tij helaas niet hele maal mee. zegt Arthur Schreu- der van de Stichting Holland Watersite, die binnenkort onder andere vanuit Leiden elektrisch aangedreven sloepen wil gaan verhuren. „Leiden Promotie/ VW ziet watertoerisme klaar blijkelijk niet als een van haar speerpunten. We hebben het Tjeerd Scheffer van Leiden Pro motie horen zeggen tijdens de eerste vergadering over de in houd van deze vaargids. We wa ren verbijsterd. Het is ook teke nend dat hij hier vandaag tij dens de presentatie van de gids niet is. .Volgens Scheffer heeft dat laat ste een eenvoudige verklaring. „Ik zit midden in de perikelen rond de fusies van de VWs in de Leidse regio. Dan moet je soms keuzes maken." Scheffer ontkent dat watertoerisme geen 'speerpunt' is van Leiden Pro motie/VVV - of VW Holland Rijnland, zoals de organisatie inmiddels heet. „Ik kan me ook niet herinneren dat ik dat ooit tegen Schreuder heb gezegd. Ik ken de man van naam, maar heb hem zelf nooit gesproken. Het is ook onzin. We zijn op tal van gebieden bezig om het wa tertoerisme verder te ontwikke len. Neem alleen al het feit dat we dit jaar samen met De Kaag op de Hiswa hebben gestaan. Het is voor het eerst dat dat is gebeurd. Maar goed, ik denk dat ik binnenkort meneer Schreuder maar eens uitnodig voor een ge sprek en kijken of we dit kunnen uitpraten." Zeven routes De in Varen door het Hol land van Toen beschreven route is onderverdeeld in ze ven trajecten die elk in een dag zijn af te leggen. Leiden vormt in de gids als het ware het middelpunt van een grote 'acht' die kan worden geva ren. Het Toen' in de titel van de vaargids verwijst naar de historische steden die het hoofdbestanddeel van de route uitmaken. Aan die ste den zijn uitgebreide hoofd stukken gewijd. In het hoofd stuk Leiden worden onder andere de musea aangestipt, de hofjes, de kerkgebouwen en het studentenleven. Ver der onder andere gegevens over restaurants, fiets- en wandelroutes en rondvaar ten. Gek genoeg liggen alle aanbevolen hotels buiten de stad. Voor wie zelf geen boot heeft, heeft de VW een arrange ment Varen door het Hol land van Toen' in de aanbie ding voor twee tot en met acht personen. Het arrange ment omvat onder andere een luxe sloep van Olympia Charters voor twee dagen en overnachting en eten in Ho tel de Weger. De prijs per persoon daalt naar gelang de groep groter is. Voor een ge zelschap van twee bedragen de kosten bijvoorbeeld 281 euro per persoon, bij een groep van acht is dat 132 eu ro. De gids Varen door het Holland van Toen' - inclusief vaarwegenkaart - is verkrijg baar bij de boekhandels, de VWs en de ANWB-winkels in Zuid-Holland. Prijs: 13,50 euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9