autobijdrage voortaan zelf ECONOMIE Pensioenfondsen zien miljarden verdampen Schoonzoon Heineken op drie na rijkste Brit Baas betaalt Commotie over salarisverhoging Corus-topman ïmentaire ling Koersk Europese Hof schrapt aftrek Kamer is tegen verkoop energiebedrijf Obragas Onderhoud aan het spoor Computerstoring legt allergrootste bank lam Weer acties in Duitse metaal Fruitloods tegen schimmel Gasunie wordt opgesplitst view/NSS jedel EMiS =EER - SNT garandeert jestaan van opiniepei- iew/NSS. De telefo- istverlener maakte id bekend voor maxi- [joen euro alle acti- er te nemen uit de joedel van markton- EMiS. Interview is ;ker voor onder meer -10(en de actualiteitenru- va. Afgelopen vrijdag viiS failliet verklaard. Bij 032,^/NSS werken 231 27 ?SNT was al voor 22 2 7 Aandeelhouder van maandag 8 APRIL 2002 510.C ouwt extra t automodel ^weig - Volkswagen londen/anp - Michel de Carvalho, schoonzoon van de in januari overleden Freddy Heineken, is door de erfenis van de biermagnaat de op drie na rijkste Brit geworden. Het vermogen van de bankier en zijn vrouw Chariène, Heinekens enige kind, wordt op bijna 3 miljard pond (4,8 miljard euro) geschat. De Britse zondagskrant The Sunday Ti mes publiceerde gisteren voor het veer tiende achtereenvolgende jaar de rang lijst van duizend rijkste Britten. Het is nog niet eerder voorgekomen dat iemand uit het niets op een plaats bij de eerste 13,< 1594 39'ü modelauto gebouwd 44Ts één liter diesel ge- I5J100 kilometer, zo 609\<Braunschweiger Zeit- 299 Weekeinde gemeld. De Afwordt op 15 april op 9,5elhoudersvergadering ^l^eerd door topman 79||us de krant. Het mo- 52,15 meter lang, heeft een j26$ermotor van tien pk 38r»aakt van lichte materi- 45.5$ koolstofcomposiet, en alumi- 63^3 auto weegt 278 kilo. 134 6^1 n°^ t0t aC^lt 72® wagen op de markt 16,7!) citeert de krant rdenbuit van ^uterkrakers 41 jroN - Computercrimi- 25!7Dstte Amerikaanse be- |2-a de overheid afgelo- 53o!5nüjarden dollars. Deze 134.5| misdaad is sterk toe- 792!» 20 hleek gisteren uit 23!ef)rt van de Amerikaan- 29-|e recherche FBI en go||heidsinstituut op sis-gebied. Van de bedrij- 7204n het onderzoek had 85 procent te regen met aanvallen 65 %broken in het compu- cf1- computer- 33^s in de VS kreeg 94 2001 te maken met 85 procent 14$ rerwacht tot |ïent groei trien landen in Zuid- in de Asean 7o]/pn dit jaar een econo- jfoei tot 4 procent. Hun 5 je is mede ingegeven 36,(herstellende wereld- jggJ en aantrekkende 157 Jt maakten de minis- 9-3nanciën uit die lan- 12;pag bekend na een >48!cbg in Yangon (Myan- 17^vereldwijde groeiver- 64«d vorig jaar tot gevolg 159,Sei in de tien Asean- Ig'jkwam op 2,8 procent. I3l'a bo-dochter anen weg 250 banen schrappen acet, een dochterbe- jnder meer de auto- 4° jg voor de bank ver- jbank sluit gedwongen 1 niet uit. Rabofacet figingen in Zeist en e week overlegt Rabo- de vakbonden over nisatie. De bonden ;50 en dat de bank zoveel 1,75 mensen intern zal her- Zwerft in ,00 «igemssen I55 ft midden- en kleinbe- .76 B) zoekt personeel in |g° lissen. MKB wil in con- 75 in met jonge gedeti- •55 Om jongeren te wer- 5 70 m er informatiemark- !so Nederland partici- iet project 'Work-Wi- 2i üogt jongeren na hun 15 aan werk en een soci- 'oq Ignet te helpen. De ge- ^95 len solliciteren nog tij- .85 j straf. Uitzendbureau 70 br is ook deelnemer. hoi ■2® m/anp - Een film over Jo i'gsoperatie van de Rus- ,20 ernonderzeeër Koersk asdag 16 april voor de J5 tal vertoond op een bij- •371 van het Nederlands- Jo I Centrum voor Han- !s5 rdering. 49 een woordvoerder van 20 emationale wordt het .85 ledrijf overstelpt met '70 0 voor presentaties ]oo 'erging. „Ook willen we 35 jken of een zendge- 05 !e de documentaire op '57 rtonen." •4j> Üergang van de Koersk, '55 2000 in de Barentsz- ,21 men alle 118 opvaren- '79 f^et leven. De Neder- ,43 ïdrijven Smit en Mam- 00 lalden de onderzeeër ;90 i jaar later na een inge- !öo Heratie boven water. vijf van de ranglijst kwam. De Carvalho is vice-voorzitter van de raad van bestuur van de bank Schroder Salomon Smith Barney. Hij heeft huizen in Londen en Hampshire. Als jongetje speelde hij in de jaren vijftig en zestig in verscheidene films, waaronder Lawrence of Arabia van regisseur David Lean. Ver der vertegenwoordigde hij Groot-Brittan- nië op de Olympische Winterspelen van Grenoble (1968), Sapporo (1972) en Inns bruck (1976). De rijkste Brit is de Duke of Westminster die 4,7 miljard pond bezit. Hij heeft zijn rijkdom voornamelijk te danken aan on roerend goed in onder meer het centrum van Londen. Na hem komt met 4,5 mil jard pond de industrieel Hans Rausing (detailhandel en verpakkingsmaterialen). Derde zijn Lord Sainsbury en zijn familie, eigenaar van het gelijlaiamige super marktconcern. Bemie Ecclestone, de baas van de Formule 1, stond in 2000 nog op de derde plaats en moet nu ge noegen nemen met de vijfde positie. Hij heeft slechts 70 miljoen pond minder dan Michel en Chariène de Carvalho. Waren er in 2000 nog 26 Britten met een vermogen van 1 miljard pond of meer, een jaar later was dat aantal tot 21 ge daald. Koningin Elizabeth II komt ook lang niet aan 1 miljard. Zij staat met een vermogen van 275 miljoen pond op de 125ste plaats. J.K. Rowling heeft met haar Harry Potter-boeken 226 miljoen pond vergaard en komt daarmee op de 147ste plaats. De rijkste musicus blijft Paul McCartney. Hij staat 34e. De weduwe van zijn vroe gere Beatle-kompaan George Harrison erfde 140 miljoen pond en komt daarmee op de 230ste plaats. den haag/gpd - Werkgevers moeten de kilometervergoeding aan het personeel voor zakelijke autoritten voortaan helemaal zelf betalen. Dat komt doordat de fis cale aftrek van de kilometerver goeding aan werknemers ver dwijnt als gevolg van een uit spraak van het Europese Hof van Justitie. Het ministerie van finan ciën vindt het niet nodig werkge vers hiervoor te compenseren. „De werkgevers hebben vrij lang onterecht een voordeel gekre gen", redeneert een woordvoer der van Financiën. Nu mogen werkgevers nog 12 procent van de kilometervergoeding van 27 eurocent verrekenen via de BTW-aangifte. Die afspraak is in strijd met Europese belastingre gels, zo bepaalde het Europese Hof in november vorig jaar. Het ministerie van financiën moest daarop de Nederlandse wet aanpassen. Het wetsvoorstel dat staatsse cretaris Bos vervolgens heeft ge maakt en dat binnenkort in de ministerraad wordt behandeld, levert de staat 200 miljoen euro op. Het voorstel van Bos bevat echter geen compensatie voor werkgevers. MKB-Nederland wil daarente gen dat werkgevers voortaan een hoger bedrag aan autokos ten mogen opvoeren. In het na jaar van 2001 heeft het MKB al aan Bos laten weten dat het 35 eurocent per vergoede kilometer als bedrijfskosten wil opvoeren. „Dat bedrag gaat dan van de winst af en leidt uiteindelijk tot een lagere fiscale belasting", legt een woordvoerder uit Tot nu toe heeft Bos nog niet gerea geerd op het plan van het MKB. Een woordvoerder van het MKB verwacht niet dat werkgevers de lastenverzwaring zullen gaan verhalen op werknemers door hen een lagere vergoeding te ge ven. „Ik denk niet dat een werk gever zich dat kan permitteren", aldus een woordvoerder van MKB-Nederland. „Het alterna tief zal van de overheid moeten komen." breukelen - Op diverse plaatsen in ons land wordt op dit ogenblik aan het spoor ge werkt. Deze foto werd gisterochtend gemaakt bij Breukelen. Het hele weekeinde was daardoor geen treinverkeer mogelijk tussen Amsterdam en Utrecht. Tussen Leiden en Lisse bleek het spooronderhoud vanochtend te zijn uitgelopen waardoor een aantal trei nen op de lijn Haarlem-Leiden-Den Haag uitviel en passagiers vertraging opliepen. ANP/Ton Borsboom door Pieter van Hove londen/ijmuiden - Bij Britse en Neder landse vakbonden is beroering ontstaan over de forse salarisverhoging die Corus- topman Moffat het afgelopen jaar ont ving. De voorzitter van de raad van com missarissen van het Brits/Nederlandse staal- en aluminiumconcem kreeg vol gens het jaarverslag in 2001 bijna 900.000 euro uitgekeerd, een verhoging van 130 procent ten opzichte van het jaar daar voor. De vakverenigingen vinden deze stijging 'exorbitant hoog', gezien de grote verlie zen die het bedrijf lijdt. Met name de Britse bonden zijn woedend omdat voor de werknemers in het Verenigd Konink rijk juist een loonstop is afgekondigd vanwege de slechte resultaten. De afgelopen twee jaar verdwenen bij grootschalige reorganisaties in Groot- Brittannië 10.000 banen. Corns stelt in een reactie dat Moffat van af december 2000 tot september 2001 twee functies had. Na het gedwongen vertrek van Van Duyne en Bryant eind 2000 was hij negen maanden plaatsver vangend bestuursvoorzitter, tot de be noeming van de huidige topman Pedder. Verder is hij voorzitter van de raad van commissarissen. Duynhoven (FNV Bondgenoten) kan zich voorstellen dat Moffat op technische gronden meer salaris krijgt. „Maar goed keuren doe ik het niet. Moreel gesproken is dit niet aanvaardbaar. Met Moffat aan het bewind zijn de zaken voor Corus al leen maar verslechterd." Uit het jaarverslag blijkt verder dat het pensioenfonds een overschot kent van bijna 1,4 miljard euro. Als verklaring wordt gesteld dat vorig jaar relatief wei nig in aandelen is belegd, zodat het fonds weinig te maken had met koersdalingen. Andere factor is de lagere levensverwach ting van de deelnemers. Bovendien speelt de teruggang van het aantal werk nemers een rol. Veertig jaar geleden telde het voormalige British Steel 250.000 werknemers die meebetaalden aan het pensioenfonds. Met het personeel van Hoogovens meegerekend zijn dat er nog maar 25.000. Corus denkt vooralsnog niet aan het overhevelen van het overschot naar de bedrijfskas om de verliezen te dekken. Voor het Nederlandse deel is dit ook niet mogelijk. De pensioen- en spaarfondsen wet verbiedt dat. den haag/gpd - De verkoop van het Brabantse energiebedrijf Obragas aan het Duitse RWE staat op losse schroeven. Een Kamermeerderheid(PvdA, D66, CDA en Groenlinks) eist dat mi nister Jorritsma (economische zaken) haar toestemming voor de verkoop intrekt. De Kamer wil deze week een spoeddebat aan de zaak wijden. PvdA-Kamerlid Crone verwijt Jorritsma dat zij met haar toe stemming, vorige week donder dag, ingaat tegen de uitdrukke lijke wens van de Kamer om de verkoop van energiebedrijven voorlopig stop te zetten. De PvdA'er meent dat Jorritsma haar bevoegdheden heeft over schreden. Zij gaf toestemming tot de verkoop luttele uren na dat de Kamer besloot de behan deling van de Elektriciteitswet op te schorten. Die wet regelt onder meer de eigendomsver houdingen voor energiebedrij ven. De Kamer heeft eerder uitge sproken dat bij verkoop van energiebedrijven het hoofdgas- of elektriciteitsnet buiten de deal moet vallen. Vanwege deze eis ging eerder al de verkoop van het Eindhovense energiebe drijf NRE aan het Spaanse con cern Endessa op het laatste mo ment niet door. Jorritsma stelt dat de verkoop van Obragas aan RWE op basis van de huidige regels is toege staan. Crone erkent dat dit 'zui ver juridisch' het geval is, maar toch vindt hij dat de minister nooit toestemming had mogen geven voor verkoop. Hij wijst er op dat ook koper RWE wist van de bezwaren die de Kamer meerderheid heeft tegen de Obragas-deal. Crone doet een beroep op de Duitsers om niet met schade claims te komen als de verkoop wordt afgeblazen. Tegelijkertijd waarschuwt Crone minister Jor ritsma om niet het argument van mogelijke schadeclaims in de strijd te werpen om de ver koop toch door te drukken. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - Het betalingsverkeer bij de grootste bank ter wereld, de Japanse Mizuhobank, ligt al een week stil door een computersto ring. En het kan nog wel een week duren voor het euvel ver holpen is. Zeker 2,5 miljoen transacties konden niet uitgevoerd worden. Bedrijven en instellingen kregen hun geld niet, houders van cre ditcards zagen dat ze twee keer voor dezelfde aankoop hadden betaald en overboekingen kwa men bij de verkeerde rekening houders terecht. De chaos begon afgelopen maandag toen de geldautoma ten dienst weigerden. Woensdag volgde de computerstoring die het betalingsverkeer volledig lam legde. De problemen met de automaten waren zaterdag grotendeels opgelost, maar de achterstand die door falende computers was veroorzaakt, is niet voor het eind van deze week ingelopen. De storingen zijn vermoedelijk de kinderziektes' die de reorga nisatie van de bank begeleiden. Drie takken van de bank werden tot twee samengevoegd. Daarbij zijn waarschijnlijk fouten opge treden bij de afstemming van de computersystemen. De bank heeft een 'crisiscentrum' inge richt waar zich 5000 klanten hadden gemeld die opheldering over hun transacties eisten. Een aantal bedrijven en particulieren die zeer gedupeerd zijn door de storingen, overwegen schade claims in te dienen. De minister van financiën, Yanigasawa, wil dat de bank zo snel mogelijk tekst en uitleg geeft over de oor zaken van de blamage. De problemen bij Mizuho zijn een harde slag voor het aanzien van de hele Japarise banksector, die gebukt gaat onder grote fi nanciële problemen. Veel ban ken hebben door lichtvaardig verleende kredieten astronomi sche bedragen uitstaan bij fail liete of bijna failliete bedrijven. De computerproblemen bij Mi zuho wekken de indruk dat de banken nu ook technisch niet op hun taak berekend zijn. leipzig/dpa-anp-rtr - De ar beidsonrust in Duitsland neemt verder toe. Werknemers in de metaal hielden vandaag op en kele plaatsen acties om werkge vers onder druk te zetten om met een beter loonbod op tafel te komen. Eind vorige maand waren er al prikacties van werknemers in de metaal- en elektro-industrie. De Duitse vakbond IG Metall wenst 6,5 procent meer loon. De werk gevers willen niet verder gaan dan 2 procent. Meer werkonder brekingen liggen in het ver schiet. IG Metall is de op een na groot ste vakbond in Duitsland met 2,8 miljoen leden in de metaal- en elektro-industrie. Met de looneis wil de bond de beschei den loonstijgingen van de afge lopen jaren compenseren. Ook de stijgende inflatie is IG Metall een doom in het oog. randwijk - Op het 45 hectare grote terrein van Praktijkonderzoek Praktijk en Omgeving in het Gel derse Randwijk wordt een 36 meter lange en 20 meter brede fruitloods gebouwd. De spanten staan er inmiddels en daarna worden de stalen gevelpla ten aangebracht. Voor het oogstseizoen in juni be gint moet de fustenioods klaar zijn. Het bouwwerk moet voorkomen dat er schimmels op het fruit ko men waardoor onderzoek naar nieuwe rassen en te gen ziekten bestand fruit wordt gehinderd. Foto:ANP/Vidiphoto Wegener sluit drukpers Houten houten/gpd - Uitgeverij Wege ner sluit haar druklocatie in Houten. Dat kreeg het verbijs terde personeel zaterdag te ho ren. De drukkerij, waarop onder andere het Utrechts Nieuwsblad wordt gedrukt, zal in het tweede kwartaal van 2003 worden ge sloten. Daarmee verdwijnt de laatste grote drukpers uit Mid den-Nederland. Het Utrechts Nieuwsblad, in april 2003 ochtendblad, wordt vanaf dat tijdstip in een nieuwe drukfabriek in Leidschendam gedrukt. De huis-aan-huisbladen van Wegener rollen in Nijmegen en Best van de pers. Gedwongen ontslagen brengt de sluiting van de drukkerij niet met zich mee. Voor 70 van de 80 vaste medevyerkers is vervan gend werk in Nijmegen, Best en Den Haag aanwezig. Voor de overige tien wordt binnen We gener een oplossing gezocht. groningen/anp - Gasunie wordt per 1 januari 2003 opgesplitst in drie delen. Dat heeft een woord voerder van Gasunie vanoch tend meegedeeld. De transport- poot blijft in handen van de staat. De handelstak gaat naar aandeelhouders Exxon Mobil en Shell. „Gasunie als zodanig houdt op te bestaan", aldus de woordvoerder van het bedrijf. Volgens Gasunie is vandaag een brief van minister Jorritsma (economische zaken) naar de Tweede Kamer gestuurd met daarin het voornemen tot de splitsing. De splitsing is een ge volg van de liberalisering van de energiemarkt. De commerciële tak, die naar Exxon en Shell gaat, blijft waar schijnlijk niet in Groningen zit ten. „Het transport zit met han den en voeten gebonden aan Groningen, dat zal wel blijven. Voor de handel valt dat te be zien. Het is logischer dat dat naar Den Haag (Shell) gaat", al dus Gasunie. De staat bezit de helft van de aandelen in Gas unie, Exxon en Shell elk 25 pro cent. door Erik van der Struijs den haag - Aim Holland Casino. Het pensioenfonds van het staatsgokbedrijf verloor vorig jaar 8,6 procent op zijn belegd vermogen, goed voor de rode lantaarn in het klassement over 2001. „Vervelend", zegt Pim Vis ser, directeur beleggingen. „Maar de buffers zijn groot ge noeg. We zien geen reden de premie te verhogen." Holland Casino was niet de eni ge met een negatief rendement. De scherpe koersdalingen op de mondiale financiële markten joegen veel pensioenfondsen in de 'rode cijfers'. Gemiddeld ver loren de fondsen het afgelopen jaar 2,8 procent op hun beleg gingen. Dat lijkt geen percentage om wakker van te liggen. Maar wie weet dat pensioenfondsen de grootste beleggers zijn in Neder land, snapt dat het om enorme bedragen gaat. In euro's zagen de fondsen (exclusief de gigan ten ABP en PGGM) volgens het bureau WM Company vorig jaar dertien miljard in rook opgaan. Pensioenfondsen die hun ver mogen vooral in aandelen aan houden, leden de meeste pijn. Het totale rendement op de aandelenportefeuille was bijna vijftien procent negatief, zo bleek op de jaarvergadering van de bedrijfstakpensioenfondsen. In Japan (min 25,5 procent) wa ren de verliezen het grootst, maar ook in Europa (min 17,8 procent) liep menig fonds een paar flinke butsen op. Obligaties (plus 6,5 procent) en vastgoed (plus 11,7 procent) presteerden naar behoren, maar ze kregen het totaal rendement niet boven nul. Dat is lastig, want met een re- kenrente van vier procent plus een gemiddelde loonkostenstij ging van vier procent zouden de fondsen eigenlijk een rende ment van minimaal acht pro cent moeten halen om de pensi oenbuffers op peil te houden. Toch is er geen enkele reden voor paniek, bezweren de pensi oenfondsen in koor. Over de laatste tien jaar ligt het rendement op beleggingen op een keurige tien procent. Met dank aan vooral de aandelenbe leggingen die in dezelfde perio de 13,7 procent plusten. Bij de overgrote meerderheid van de gepensioneerden is het pensioen dit jaar volledig geïn dexeerd. Negen procent ziet een deel van de prijsstijging terug in een hoger pensioen en slechts één procent krijgt er geen cent bij. De stijging van de pensioen premie, een kostenpost voor werkgevers én werknemers, blijft gemiddeld beperkt tot een half procent. Bedrijfstakfondsen hoeven bo vendien niet bang te zijn klan ten te verliezen. Geen enkel fonds heeft de afgelopen jaren zo slecht gepresteerd dat werk gevers het recht hebben om het contract op te zeggen. In 1998 bepaalde het kabinet dat de prestaties van deze fondsen moeten worden afgezet tegen een zelfgekozen norm. Fondsen waarvan de rendementen daar bij sterk achterblijven, verspelen het recht om werkgevers te bin den. Nu zijn veel bedrijven ver plicht de pensioenen onder te brengen bij het fonds in hun branche. Op deze manier van meten be staat overigens veel kritiek. Commerciële verzekeraars vin den dat pensioenfondsen wel erg hard op het ijs moeten stampen om er doorheen te zakken. Wie zijn beleggingsportefeuille slaafs volgens de toonaangeven de indices belegt, loopt geen en kel risico. De Vereniging van Bedrijfstak pensioenfondsen erkent dat de toets 'niet aan zijn doel beant woordt'. In overleg met staatsse cretaris Hoogervorst van sociale zaken willen de fondsen de me ting bijstellen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7