Blair: Irak niet veilig voor actie BUITENLAND Oorlog compliceert strijd om Arafats opvolging Den Haag krijgt nieuw Strafhof 'Midden-Oosten leidt ons niet af Geen rechtse coalitie na Hongaarse verkiezingen Antinori meldt kloon-zwangerschap Raket mist Nederlanders in Kabul net Wereldwijd pro-Palestijnse betogingen "~jt Blanctunnel 1 voor trucks ie Mont Blanctunnel laf vandaag weer open i deel van het vracht- HUGG, tot een gewicht van 19 U jjarover zijn Frankrijk en Ü^t eens geworden, aldus Jise ministerie van Cfcrt zaterdag. Vanaf 25 al het vrachtverkeer INGbruik maken van tun- Jwas drie jaar dicht na "ftle brand in 1999 die aan -sen het leven kostte. «nauto's kunnen al wel for de tunnel. Vjagraven fghanistan fIn de Afghaanse pro- jjamiyan zijn drie massa- Een afgezant lokale leider in het ge- i |«rim Khalili, zei dat in de ■"tenminste 35 lijken lig- zouden een maand val van het Taliban-re- 'an ^december vorig jaar vingebracht. Medewerkers Naties zijn Jstreek veitrokken. De wam in het nieuws toen V3fjan met tanks en explo it Ipowee 1500 jaar oude m-beelden vernietigden. onschuldig o bilfmoord Durn maandag 8 APRIL 2002 je zelfmoord van Ri- 1' vim (33), die eind maart en fanse Nanterre acht ge- jlleiraadsleden doodschoot, litie niet aan te rekenen, d uit een onderzoek van ise openbaar ministerie, i sprong op 28 maart tij- n verhoor uit een raam 'u«rde verdieping van het in Nanterre. moordenaar uitgestrooid «d - De familie van een 1 gebrachte Amerikaan ^is as niet uitstrooien graven van de twee m vermoorde meisjes, ft een rechter in de staat bepaald. De 33-jarige «ee Zirkle werd dinsdag teerd, bijna drie jaar na iter (4) en haar halfzus- hebben vermoord. Hij i as over hun graven itrooien. De moeder ieisjes had de rechter dit te verbieden. r 10 doden lautobom Door een aanslag met [bom in een drukke In Villavicencio in Co- tijn gisteren zeker tien om het leven gekomen, n 25 anderen liepen lingen op. De bom ont- p het moment dat veel 'restaurants en bars die (etroffen straat liggen, j. Tot nu toe heeft geen jrganisatie de aanslag Een Israëlische soldaat in Ramallah houdt een vermeende Palestijnse extremist onder schot. De man is net vrijgelaten, en draagt een witte vlag omdat hij het uitgaansverbod ii de stad moet schenden om thuis te geraken. Foto: AFP/André Durand icht veel asteroïden !- Het aantal asteroïden Innestelsel is wellicht |er dan tot nu toe werd nen. Dat blijkt uit pingen van de ISO-sa- n de Europese ruimte- nisatie ESA. Het aan- feze planeetachtige he nen schommelt tus- ,1 en 1,9 miljoen, twee teel als eerst werd ge- lerrenkundigen doen spraak over de kans van met de aarde. Swe president Costa Rica - Televisiecommenta- :er en psychiater Abel i wordt de nieuwe pre- an Costa Rica. De kan- an de regerende chris- iocratische USC ver- •lando Araya van de op- file LN met 58 procent. r Eimst was erg laag: iets :60 procent van de kie- 1 g gisteren naar de stem- >r het eerst moest de nk hg in twee stemrondes 'beslist. Otton Solis, die n het tweepartijensys- is, werd in de eerste jtgeschakeld. jen Pakistan n referendum ad - Een alliantie van eke partijen in Pakistan fch tegen het voome- generaal Musharraf in een referen- vragen of zij willen dat (lijft als president. Op- iider Nawabzada Nas- jdhan van de Alliantie t Herstel van de Demo- 1 noemde een refe- i 'illegaal en in strijd met dwefMusharraf zou an willen blijven dan de waarvoor het Hoogge- Df hem na zijn geweld- atsgreep in 1999 toe- hg had gegeven. Mus- M>ndigde het referen- Ndag aan voor de eerste -ai mei. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Als er iemand is die nederlagen weet om te toveren tot klinkende overwin ningen, dan is het wel Yasser Arafat. Nadat hij in maart 1968 ternauwernood de slag bij het Jordaanse Karameh had overleefd, bracht de Palestijnse leider zijn triomfge voelens als volgt onder woorden: „Dit is een overwinning die zich alleen laat verge lijken met de Russische zege bij Staling- rad." Het was niet meer dan een bescheiden voorproefje van hoe hij straks zal reage ren als hij ongeschonden uit de huidige confrontatie met Israël tevoorschijn komt. Het laat ook het dilemma zien waarvoor Ariel Sharon en zijn regering zich zien geplaatst. De Israëlische pre mier is met de door hem bevolen 'totale isolatie' van Arafat in een hoge boom ge klommen, en moet nu proberen zonder gezichtsverlies weer vaste grond onder de voeten te krijgen. Hij heeft de Ameri kanen immers beloofd dat hij de Pales tijnse president geen haar zal krenken, zodat de wereld zaken kan blijven doen met de man met wie hij al vele tientallen jaren een diepgewortelde vete uitvecht. De Palestijnen weten dat ze de strijd te gen het oppermachtige Israëlische leger militair gezien niet kunnen winnen. Daarom hebben ze het lot van hun leidër en nationaal symbool tot inzet gemaakt. Sinds het begin van de Israëlische invasie is er geen dag voorbijgegaan zonder dat leden van het Palestijnse Bestuur, minis ter Saib Erakat voorop, de media vertel den dat Israël op het punt stond Arafat te vermoorden. Die waarschuwingen zijn meer dan alleen maar propaganda. Ze herbergen ook een serieuze mate van on gerustheid. Sharon neemt het niet altijd even nauw met de waarheid, en wat Ge orge Bush de laatste dagen over Arafat heeft gezegd, stemt de Palestijnen al evenmin optimistisch. Veel Palestijnen zijn er van overtuigd dat er een gecombineerde Israëlisch-Ameri- kaanse campagne aan de gang is om Ara fat 'irrelevant' te maken, om een term van Sharon te gebruiken. Op die manier wordt zijn eliminatie, in welke vorm dan ook, alsnog een optie. Uit een opinie-on derzoek, uitgevoerd vóór de strijd op de Westoever begon, bleek dat een meer derheid van de Israëlische bevolking meent dat er een eind moeten worden gemaakt aan Arafats leiderschap. Sharon heeft niets tegen een deportatie van de Palestijnse president, maar hij aarzelt. Zelfs als Israël Arafat zou doden, kan het er weinig bij winnen. Het is im mers duidelijk dat de strafexpeditie op de Westelijke Jordaanoever de Palestijnen niet in de juiste stemming heeft gebracht voor de introductie van het moderne, pragmatisch gezinde leiderschap, waar van de Israëlische regering droomt. Tot de jongste vijandelijkheden begonnen, lagen wat Arafats opvolging betreft de kaarten betrekkelijk simpel. Vrijwel iede re prognose bracht het aantal kandidaten terug tot vijf: Abu-Mazen (Machmoud Abbas), Abu-Ala (Achmed Kurei), Jibril Rajoub, Mohammed Dahlan en Marwan Barghouti. Abu-Mazen is de laatst overgeblevene van de tweede cirkel van Arafats revolu tionaire kameraden. De eerste cirkel is al totaal geëlimineerd. Hij was belangrijkste Palestijnse onderhandelaar bij de Oslo- vredesbesprekingen, onderhoudt goede contacten met een aantal Israëliërs, en geldt al een aantal jaren als de tweede man in het Palestijnse Bestuur. Abu-Ala is voorzitter van de Palestijnse wetgeven de raad, een voorlopig parlement, en in die functie automatisch tijdelijk waarne mend president in het geval Arafat iets overkomt. Abu-Ala en Abu-Mazen vertegenwoordi gen beiden de oude generatie, en genie ten weinig of geen steun in het volk, ze ker niet bij de jongere generatie en de milities. Tot op zekere hoogte geldt dat ook voor de kolonels Jibril Rajoub en Mohammed Dahlan, die aan het hoofd staan van de Palestijnse Preventieve Vei ligheidsdiensten, respectievelijk op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Zij hebben het voordeel dat ze ja ren in Israëlische gevangenissen hebben doorgebracht, en dus hun sporen in de revolutie hebben verdiend, maar het na deel dat ze onlosmakelijk verbonden zijn met het corrupte regime rondom Arafat. Iedere Palestijn weet ook dat met name Rajoub zeer nauwe banden houdt met de Amerikaanse CIA, en dat wordt hem in steeds sterkere mate aangerekend. Het is moeilijk voor te stellen dat het Palestijnse volk een van beiden in democratische verkiezingen tot leider zal kiezen. Wel is het voorstelbaar dat ze in de chaos na Arafats dood de macht zullen grijpen. Zonder twijfel de populairste van de vijf is Marwan Barghouti, de leider van Fa- tah's gewapende vleugel op de Westelijke Jordaanoever. Hij heeft nooit een officiële functie be kleed in het Palestijnse Bestuur, is vol gens vriend en vijand onomkoopbaar en beschikt over een geestdriftige aanhang onder de militanten, met inbegrip van de islamitische organisaties. In Israël is hij lange tijd beschouwd als een pragmatisch alternatief voor Arafat, maar dat is verleden tijd. Het leger maakt nu fanatiek jacht op hem. Israël be schouwt hem niet alleen als een militie leider, met 'joods bloed aan zijn handen', maar ook als een gevaarlijke kandidaat voor het Palestijnse leiderschap. Als niet alleen Arafat maar ook Barghouti onge schonden uit de strijd tevoorschijn komt, zullen de Palestijnen helemaal superla tieven tekort komen om hun overwin- ningsgevoel te beschrijven. college station/anp-afp - De Britse premier Tony Blair heeft de Iraakse president Saddam Hus sein gisteravond weer gewaar schuwd voor mogelijke interna tionale militaire actie om zijn re gime omver te gooien. Blair maakte dat duidelijk tijdens een toespraak in College Station, Texas. Blair had in die staat een ontmoeting met de Amerikaanse president Bush. De twee leiders maakten zater dag in een gezamenlijke pers conferentie al duidelijk dat eventuele internationale acties tegen Irak niet van tafel zijn door de huidige crisis in het Midden-Oosten. Alle opties zijn nog open, zo lieten ze weten. Bush en Blair vinden beiden dat het regime van Saddam Hussein de plicht heeft te bewijzen dat het geen massavernietigingswa pens produceert en verspreidt, en dat het daarom weer VN-in specteurs moet toelaten. Irak behoort volgens Bush sa men met Noord-Korea en Iran tot de 'as van het kwaad', lan den die dergelijke wapens ma ken en het terrorisme steunen. Al geruime tijd zijn er berichten dat Washington en Londen plannen hebben om Saddam Hussein te verdrijven. Bush en Blair tekenden zaterdag nadruk kelijk aan dat Irak ook beter af zou zijn zonder de huidige pre sident. Blair zei gisteren dat er geen 'overhaaste' actie tegen Irak zal komen, maar hij tekende aan dat 'we bereid moeten zijn op te treden als er een dreiging is van terrorisme of van massavernieti gingswapens'. „Indien noodza kelijk zal er weer een militaire actie moeten komen, en die zal gepaard moeten gaan met een vervanging van het regime", al dus Blair. Saddam Hussein zei gisteren op de Iraakse tv gereed te zijn voor welke militaire actie dan ook te gen zijn land. In een felle anti- Amerikaanse uitval zei de presi dent een offensief van de VS met alle middelen te zullen af weren, 'zelfs met messen en ste nen als dat moet'. „We zullen ze verslaan", aldus een zelfverze kerde Saddam Hussein. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De regeringspartij van premier Viktor Orban heeft gisteren in de eerste ronde van de Hongaarse parlementsverkie zingen een nederlaag geleden. De FIDESZ kreeg 40,3 procent van de stemmen, bijna een pro cent minder dan de socialisti sche MSZP. De ultrarechtse MIF.P, een potentiële coalitiege noot voor Orban, haalde de ver kiezingsdrempel niet. De uiteindelijke uitslag zal op 21 april worden bepaald, als de tweede ronde plaatsvindt. Maar vast staat dat een coalitie met deelname van extreemrechts van de baan is. Zo'n coalitie werd buiten Hongarije gezien als de gevaarlijkste uitkomst van de verkiezingen. De antisemiti sche partij bleef steken op 4,4 procent van de stemmen. den haag-new york/anp - Tij dens een ceremonie in het VN- hoofdkwartier in New York zal donderdag een aantal landen samen het Statuut van Rome over het Internationaal Strafhof uit 1998 bekrachtigen. Dit bete kent dat het aantal ratificaties dan de zestig overstijgt, en dat het Statuut op 1 juli van kracht wordt. Den Haag wordt* daar mee een nieuwe internationale organisatie rijker: het Internatio naal Strafhof (ICC). Het ICC moet uiteindelijk we reldwijd bevoegdheid krijgen voor de berechting van de zwaarste misdaden: oorlogsmis daden, misdaden tegen de mensheid, genocide (volken- moord) en agressie (het voeren van een aanvalsoorlog). In te genstelling tot de huidige, tijde lijke, oorlogstribunalen voor het voormalige Joegoslavië en Rwanda wordt het ICC een blij vende instelling. Het wordt dan ook onder specialisten inzake internationaal strafrecht in de wandeling al jaren aangeduid als 'het permanente hof. Door de komst van het ICC ver sterkt Den Haag zijn positie als 'juridische hoofdstad van de wereld'. De Hofstad herbergt al het Internationaal Gerechtshof- .het, Permanente Hof van Arbi trage en het Joegoslavië-tribu- naal. De kandidatuur van de stad als vestigingsplaats was daarom het minst omstreden punt op de conferentie in Rome waar in 1998 zo'n 150 landen en organisties als Amnesty Interna tional de komst van het ICC voorbereidden. De emoties liepen hoog op tij dens de conferentie in de Itali aanse hoofdstad door het Ame rikaanse verzet tegen een krach tig ICC. Vooral rechtse politici in de VS zijn bang dat Amerikaan se militairen voor het strafhof kunnen worden gesleept. Het optreden van Amerikaanse mili tairen in bepaalde conflicten zou zeker in aanmerking zijn ge komen voor een onderzoek door het ICC, als dat toen al zou hebben bestaan. Oorlogsmisda digers uit het verleden zijn ech ter 'veilig' voor het ICC: het kan alleen vervolgen wegens feiten die na de inwerkingtreding van het Statuut van Rome op 1 juli 2002 zijn gepleegd. Ook kunnen de Amerikanen hun eigen men sen, als die al iets hebben mis daan, gemakkelijk uit handen van het ICC houden door zelf een geloofwaardig onderzoek in te stellen. londen/anp - De omstreden Ita liaanse vrouwenarts Severino Antinori zegt dat hij erin ge slaagd is een zwangerschap tot stand te brengen met een ge kloond embryo. De betrokken vrouw is inmiddels acht weken zwanger, onthulde Antinori na afloop van een medische confe rentie in de Verenigde Ar abische Emiraten tegenover de nieuws zender Gulf News. Antinori wil de geen nadere bijzonderheden geven over zijn patiënte. Als de mededeling van Antinori waar is, gaat het om de eerste zwangerschap met een ge kloond menselijk embryo. We reldwijd is veel kritiek op het klonen van menselijke em bryo's, onder meer omdat er nog veel te weinig bekend is over de gevolgen en de kans op misvormingen, handicaps en de kans op voortijdige sterfte. De Verenigde Naties willen een ver bod op het klonen van mensen. Volgens Gulf News vertelde An tinori tijdens het congres dat hij ervan op de hoogte is dat het gekloonde schaap Dolly ten prooi is gevallen aan snelle ver oudering. Maar volgens hem zijn er 'verschillende resultaten bij verschillende soorten'. Hij betoogde dat het klonen van mensen iets heel anders is dan het klonen van schapen. De re sultaten bij schapen zijn volgens hem in vergelijking met andere diersoorten gering, en boven dien zouden de kloonexperi- menten bij schapen kwalitatief onder de maat zijn. Vorig jaar kondigde de Italiaan samen met de eveneens omstre den Amerikaanse vruchtbaar- heidsdeskundige Panayiotis Zavos aan dat hij dit jaar zou gaan beginnen met het klonen van mensen. Het plan van de twee werd door collega's met af wijzing en spot bekritiseerd. Maar Antinori en Zavos verze kerden hun critici tijdens een congres over klonen dat zij over de noodzakelijke kennis be schikken. Veel wetenschappers vinden de twee onverantwoor delijk. Het project van Antinori en Zavos behelst het overbren gen van DNA uit de kern van le vende cellen naar een eicel. Het embryo dat zo ontstaat, wordt in de baarmoeder van een vrouw gebracht. In februari ver telde Zavos aan de Amerikaanse krant Boston Globe dat zijn team al tien onvruchtbare paren had geselecteerd voor een poging om een zwangerschap met een gekloond embryo tot stand te brengen. Zavos wilde niet zeg gen waar hij zijn project zou gaan uitvoeren. Michael Metrinko (links), politiek attaché van de Amerikaanse ambassade in Kabul, luistert naar de 8-ja- rige Amina. Het meisje, dat zestien familieleden verloor door Amerikaanse bommen, nam gisteren deel aan een demonstratie van zo'n zestig Afghanen bij de ambassade. Ze eisten genoegdoening voor hun verlies. Foto: AP/Suzanne Plunkett door onze correspondent Harald Doornbos kabul - Onbekenden hebben gisterochtend een raket afge vuurd die bedoeld leek voor een basis van VN-troepen in een buitenwijk van de Afghaanse hoofdstad Kabul, waai' 219 Ne derlandse soldaten verblijven. De raket, die tien kilometer ten zuiden van de basis werd afge vuurd, scheerde over het kamp en explodeerde een kilometer verderop, nabij een trainings- plek van het net gevormde Af ghaanse leger. Er vielen geen doden of gewonden. Onmiddellijk na de aanval gold hogere alarmfase op de zwaar bewaakte basis, waar naast de Nederlanders voornamelijk Duitse ISAF-soldaten in tenten kampen zijn ondergebracht. De sfeer bleef er de hele dag ge spannen. Het is de eerste keer dat een raket werd afgeschoten in de richting van de VN-militai ren. Als het projectiel van Chi nese makelij in het kamp was ontploft, hadden tientallen vre- dessoldaten om het leven kun nen komen, aldus internationale waarnemers ter plekke. Zwaarbewapende Duitse mili tairen namen na de aanval en kele malen het zekere voor het onzekere, en omsingelden auto mobilisten die te dicht bij het kamp kwamen. Ook werd een Afghaans kind door vier Duit sers belaagd, uit angst dat het jongetje een bom op zijn li chaam droeg. Journalisten wer den de toegang tot het kamp ontzegd. Het rommelt al enkele dagen in Kabul. Vier dagen geleden arres teerden de autoriteiten 350 mannen die ervan worden ver dacht een serie bomaanslagen te hebben willen plegen. De ar restanten worden in verband gebracht met de extreem-isla mitische organisatie van voor malig krijgsheer Hekmatyar, een bondgenoot van de verdreven Taliban. Hij zou tevens een po ging willen ondernemen om de interim-regering af te zetten. Dit werd echter ontkend door de in terim-premier, Hamid Karzai. „Er was geen sprake van een poging tot staatsgreep", aldus Karzai. De uitslag was een klap voor Or ban, die vier jaar presideerde over een florerende economie. Onder zijn leiding groeide die met 22 procent, en daalde de in flatie tot 7 procent. Een relatief kleine groep profiteerde echter onevenredig van di,e groei. De socialisten van oud-bankier Peter Megyessy zijn de voorlopi ge winnaars. Megyessy kreeg ruim 5 procent meer dan in de peilingen. Hij zal proberen om met de Vrije Democraten, de derde partij, een regering te vor men als de uitslag op 21 april ook goed uitvalt. Vier jaar gele den wonnen de socialisten ook in de eerste ronde, om vervol gens onderuit te gaan. Istvan Csurka, de leider van an tisemitische MIEP, zei gisteren dat hij zijn kandidaten terug trekt en zijn aanhang zal oproe pen op 21 april voor Orban te stemmen. brussel-rabat-parijs/ap-anp - In verschillende plaatsen over de hele wereld hebben gisteren betogingen plaatsgevonden te gen het conflict in het Midden- Oosten. In enkele gevallen leid de dat tot rellen. In Brussel kwam het tot relletjes met demonstranten, na afloop van een pro-Palestijnse betoging waaraan ruim 15.000 betogers deelnamen. Daarbij zijn diverse auto's en ruiten vernield. Bij de Amerikaanse ambassade wer den enkele politieagenten met stenen bekogeld. Ook staken be togers Amerikaanse vlaggen in brand. De .politie verrichtte en kele aanhoudingen. In verscheidene Marokkaanse steden werd ook gedemon streerd. In de hoofdstad Rabat liepen ruim 350.000 mensen mee in een vreedzame demon stratie tegen het Amerikaanse Midden-Oostenbeleid. Sommige deelnemers droegen karikaturen metfpan de Israëli sche premier Ariel Sharon, an deren verbrandden Amerikaan se vlaggen. Het was de eerste officieel goed gekeurde pro-Palestijnse mars in Marokko sinds het begin \*an de tweede intifada eind 2000. Deze kwam een dag voor het bezoek van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Colin Powell. In Parijs vielen enkele honder den pro-Israëlische radicalen deelnemers van een tegende- monstratie aan. Zij maakten deel uit van de ruim 50.000 deelnemers aan een demonstra tie tegen de aanslagen van de af gelopen dagen op joodse doel witten in Frankrijk. Ook in Rome, Bem, Bahrein en in de Verenigde Staten namen tienduizenden mensen dit weekeinde deel aan pro-Pales tijnse demonstraties.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5