Typist moet bureauwerk politie doen' BINNENLAND Herfkens wervelde dit weekend door wankel Kabul NIOD-rapport Srebrenica in nevelen gehuld PTT Post zet uw provincie op de kaart! iwinding na rbol door (lende sterren Kleurrijk kunstbos Debat kan prima zonder Fortuyn Kamer eist van Van Boxtel uitleg bijzonder onderwijs Autoraces Plan GroenLinks verbaast politie Geen doorbraak in 'Putten' ••Palestijnse =ivisten belaagd érdam - Vier activisten van Tederlandse Palestina Ko to (NPK) hebben zaterdag- Jag aangifte gedaan wegens jiging en bedreiging. De jften zijn gericht tegen en- hensen uit de joodse ge- jschap. De vier zeggen bij jtdelen van flyers te zijn werkt. De orthodoxe n Evers en anderen zou- b pro-Palestijnse activis- |>bben belemmerd door li te roepen en bedreigin- |uiten. gd houdt huis )ude Pekela pekela - Een kem van vijf- minele jongeren, waaron- Jchies van tien jaar', terro- tt de gemeente Pekela. Dat Jaördinator Jager van het Kt Justitie in de Buurt. „In jPekela staan ouders ach- Icriminele jongeren en [en ze zich zelf ook vaak in ninele circuit. Een paar irtakte families, op een ieraantal van 8.500, terro- 1 de bevolking." Het gaat is Jager om 'minderjarige kjes' die in auto's rond ten, de buurt terroriseren Idere jongens slaan. ikhuis nog ewoonbaar (dam - De 135 bewoners it zorgcentrum Leo Po- in Amsterdam Osdorp voorlopig niet terug _iun appartement. De ou- 1 werden vrijdagmiddag lis een brand in allerijl ge- jeerd. Volgens een woord ter is de brand- en water- Ie aan diverse apparte- en op de achtste en ne- i etage te groot en is er licht en water in veel van riere wooneenheden. De e loopt in de miljoenen. itie pakt lSjrlast aan j idam - De politie heeft in iekeinde tijdens een actie centrum van Rotterdam rsonen aangehouden inder meer vernieling, be- ïg en het bezit van verdo- middelen. Zij hield de les in samenwerking met orwegpolitie en het ge melijk parkeerbedrijf om irlast en het geweld op aan te pakken. Agenten 152 zakjes heroïne en 47 cocaïne in beslag. maandag 8 APRIL 2002 Ik' akt 11e iet r di 'bo COMMENTAAR door Jaco van Lambalgen kabul - Als er ooit een tijd was om Afgha nistan te helpen is het nu. Het land ligt in puin door oorlogsgeweld en aardbevingen. Maar na meer dan twintig jaar oorlog is er nu een interim regering en lijkt de kans op vrede groter dan ooit. Minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) bracht dit weekend een bliksembezoek aan de Af ghaanse hoofdstad Kabul om te bespreken hoe Nederland kan helpen bij de wederop bouw. „Bel Ghani maar dat hij mij niet komt af halen", draagt Herfkens haar medewer kers op, zaterdag op het vliegveld van de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Het ziet er naar uit dat ze een uur eerder in Kabul aankomt dan afgesproken. Ze voelt er niets voor om Ashraf Ghani, de nationale coördinator van hulp aan Af ghanistan, voor zo'n onnozele plichtple ging zijn drukke werkzaamheden te laten onderbreken. Het is Herfkens ten voeten uit. Ze wil lan den helpen vooruit te komen, maar heeft absoluut geen zin in diplomatieke poes pas daaromheen. Regeringen moeten vooral niet door goedbedoelende donor landen worden gestoord als ze zelf hun prioriteiten voor beleid bepalen. In Kabul is de oorlog nog dichtbij, zo blijkt een uur later. In de haveloze stad zijn overal stevig bewapende militairen te zien. De Nederlandse vertegenwoordi ging wordt bewaakt door marechaussees. Bij het huis van de buren ligt op het bal kon een blokkade van zandzakken. De voorzorgsmaatregelen blijken niet over dreven. Een paar uur na het vertrek van Herfkens worden raketten afgevuurd op het hoofdkantoor van de internationale troepenmacht ISAF. Het is de rode draad in alle gesprekken die Herfkens in noodtempo voert. Hoe de wankele kans op vrede nu te benutten zonder dat boze knjgsheren op het plat teland die verstoren? „Kabul is veilig, en wij zijn een nationaal leger aan het vor men om ook de rest van het land veilig te krijgen", zegt minister van buitenlandse zaken Abdullah. „Na 23 lange jaren van conflict, ellende, dood en vernietiging willen verreweg de meeste Afghanen vrede", betoogt rechter Qasemyar even later. Hij is voorzitter van de commissie die de Loya Jirga, de tradi tionele Afghaanse Grote Raad, bij elkaar moet roepen. Daarin bepalen in juni 1.500 afgevaardigden hoe het land in de toekomst moet worden bestuurd. Bij het bezoek aan interimpresident Kar- zai is de rauwe werkelijkheid weer aan de orde. Hoe zat het nu met de recente ge ruchten over een afgeslagen staatsgreep? „Er was geen complot, er was geen seri euze bedreiging", bijt hij de met Herf kens meegereisde pers toe. „Er zijn wat mensen gearresteerd met explosieven in hun handen." Karzai, die een wankel machtsevenwicht moet bewaren tussen de verschillende facties van de zegevie rende Noordelijke Alliantie, wil liever over de wederopbouw praten. Net als Herfkens. Als ze aan het eind van de dag eindelijk hulpcoördinator Ghani heeft ontmoet, is ze onder de indruk; „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een land zo precies wist wat het wilde. Dan moeten al die westerse landen niet al hun eigen stokpaardjes willen doorvoeren. Herfkens heeft na haar zes uur durende bezoek, ondanks alle politieke verwikke lingen, goede hoop. „De oorlogsmoeheid is groter dan ooit. Ik denk dat de Afgha nen heel goed weten dat het nu of nooit is. Maar ja, ik ben natuurlijk alleen maar in Kabul geweest. De rest van het land is domweg niet veilig. Het is heel moeilijk optimistisch te blijven als je ziet wat er allemaal moet gebeuren." Zuchtend: „Vrede wordt een race tegen de klok." itd i op straat gï dgeschoten In het Rotterdam- lsdeel Overschie is van- in vroeg een man op doodgeschoten. Dat heeft oordvoerster van de poli- restigd. De politie heeft nannen aangehouden die ijk iets te maken hebben iet misdrijf. Over de iden- ran het slachtoffer, aanlei- n toedracht van de partij is nog niets bekend. lag/anp - Een groot aan- fwoners van Nederland en puitsland heeft in de I: van zaterdag op zondag rkelijke verschijnselen aan irmament waargenomen, ijgen kleine heldere bewe- i vuurbollen, veroorzaakt I meteoren (vallende ster- ïtjes aan de nachtelijke veroorzaakten verbazing binding in de Duitse deel- Beieren en Baden-Würt- erg. Honderden mensen ti naar de politie. Sommige ners zeiden explosies te "iin gehoord. Zelfs ruiten h. Ook piloten zeiden te- i de luchtverkeersleiding ode lichten te hebben enomen. Het Duitse leger le echter niets vreemds op '«dar te hebben gezien. ,Ati de loop van gisteravond rflfmet zekerheid de oorzaak e ophef duidelijk: een me- ',f t. Een boerin vond een hiervan, een vuistgrote steen '°op haar land. w inkelijk opperden weten- 111 pers dat hel ging om n eafval, omdat de Ameri- e ruimtevaartorganisatie had bericht dat een res- fvan een mislukte satelliet- ki ing uit 1996 naar de aarde 11 terugkeren. Maar NASA «''dat uit omdat de tijdstip- van de waarnemingen en torziene terugkeer van de «ftukken niet overeenkwa- uimteafval kwam 's och- rond zes uur (Nederland- d) in Tibet neer. Het groot- pel van het 500 kilo wegen- evaarte verbrandde bij het enkomen van de damp- m maar vier accu's door- len de binnenkomst. Haarlemmermeer - De Floriade heeft in haar eerste weekeinde 20.000 bezoekers ge trokken. Vrijdag opende koningin Beatrix de wereldtuinbouwtentoonstelling in de Haar lemmermeer. De tentoonstelling wordt elke tien jaar gehouden. Bezoekers kunnen on- dere andere wandelen door een kleurrijk kunstbos, gemaakt door de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Foto: ANP/Koen Suyk door Koos van Wees den haag - Hij heeft iets meer haar dan Fortuyn, is van een andere politieke kleur, maar vervult even graag de rol van luis in de pels. SP-leider Jan Marijnissen was gisteren de enige nieuwkomer in het selecte gezelschap lijsttrekkers in het tv-pro- gramma Buitenhof. Met dank aan Fortuyn, die zegt niets meer bij deze debatten te winnen te hebben. Het is een besluit geweest waar Fortuyn, op het zelfde moment te zien bij zijn vriend Harry Mens op RTL5, achteraf spijt van moet hebben. Want vijf weken voor de verkiezingen greep Marijnissen de kans met beide handen aan. Normaal gespro ken is hij wegens de geringe grootte van zijn partij bij debatten van dit kaliber buitengesloten. Nu had hij alle gelegenheid om ook eens buiten de Kamer te scoren in zijn vaak felle debatjes met collega's. Marijnissen deed dat vooral op terreinen waar ook Fortuyn zijn punten haalt: het allochtonenbe leid, de veiligheid, de WAO. En zeker op dat eerste terrein toont hij weinig verschil met de voorman van de lijst-Pim. De SP is voor een spreidingsbeleid van allochto nen. Als er te veel allochtonen op een school zit ten, waarom zou je ze dan niet over naburige an dere scholen spreiden, vond Marijnissen. Want gemengde scholen presteren beter. „En gehandi capte kinderen vervoeren we ook naar andere scholen." PvdA-leider Melkert was het grootste mikpunt van de SP-lijsttrekker. Melkert had zijn achterban in de steek gelaten, betoogde Marijnis sen. „Onder Melkert als minister zijn alle sociale zekerheidswetten verslechterd." En vooral de ho ge inkomens profiteerden van paars. Melkert be toogde dat er van Marijnissens opmerkingen 'he lemaal niets klopt' en richtte zelf zijn pijlen op CDA'er Balkenende, wiens plannen zouden zor gen voor oplopende werkloosheid. De felheid waarmee Marijnissen zijn standpunten innam stond nogal in contrast met de rust die met name WD-leider Dijkstal opnieuw uitstraalde. Maar waar Dijkstal de voorgaande keren nauwe lijks aan bod kwam, kreeg hij door de opzet van het programma nu wel de kans zijn standpunten naar voren te brengen. Zo mocht hij nog eens uit leggen waarom zijn partij voor het gedogen van softdrugs is, maar tegen legalisering. „Een onbe grijpelijk standpunt", vond CDA-leider Balkenen de. Zonder Fortuyn om zich tegen af te zetten kwa men GroenLinks-leider Rosenmöller en D66-aan- voerder De Graaf wat minder uit de verf. Ook CDA-leider Balkenende vervulde een relatief onopvallende rol. Misschien doordat Melkert en Dijkstal het opnieuw uitstekend met elkaar leken te kunnen vinden. „Het lijkt wel of Paars-III er aan staat te komen", merkte Balkenende op. den haag/gpd - Minister Van Boxtel (grotestedenbeleid en in tegratie) moet zich deze week in de Tweede Kamer verantwoor den voor zijn pleidooi het bij zonder onderwijs af te schaffen. Het CDA wil morgen met de D66'er in debat. Van Boxtel zei in een interview af te willen van scholen op godsdienstige basis, omdat deze de integratie van allochtonen bemoeilijken. „Op de bijbel- school of de koranschool geef je dan als je wilt onderwijs in de religie", aldus Van Boxtel. Vooral de confessionele partijen CDA, Christenunie en SGP rea geerden dit weekend furieus op die uitlatingen. Behalve Van Boxtel wil het CDA ook minister Hermans (onderwijs) horen. De SGP vindt dat premier Kok zelf uitleg moet geven. Ook de andere partijen zijn wei nig enthousiast, maar reageren minder afwijzend. Van Boxtels eigen D66 ziet geen aanleiding tot opheffing van het bijzonder onderwijs, maar eist wel een modernisering daarvan. Net als PvdA en WD vindt D66 dat het bijzonder onderwijs bijdraagt aan de vorming van zwarte en witte scholen omdat leerlingen van een ander geloof vaak niet worden toegelaten. Volgens PvdA-leider Melkert komt het gros van de allochtone leerlin gen op openbare scholen te recht. Werkgevers- en werknemersor ganisaties in het onderwijs rea geerden fel op het voorstel van Van Boxtel. „Wat de Paarse par tijen en Groenlinks zeggen is bureaupraat", reageert woord voerster Huis van de Besturen- raad, de werkgeversorganisatie van protestants-christelijke scholen. „In Nederland zijn slechts zo'n dertig islamitische scholen. Verreweg de meeste al lochtone ouders sturen hun kin deren naar een christelijke of openbare school." Het verschijnsel is van alle tijden. Jongelui die op de openba re weg racen met auto's. De kick van spanning en sensatie van iets dat verboden is en risico's oproept. Wie afgelopen week televisie keek kon James Dean in 'Rebel without a cau se' nog zien gloriëren als illegale wegracer tegen het decor van het Amerikaanse platteland van de jaren vijftig. Wie het afgelopen weekeinde het nieuws volgde kon de treu rige balans opmaken van één dode en vier gewonden die vielen bij verschillende illegale wegraces in ons land. De alle daagse werkelijkheid is altijd gruwelijker dan de valse ro mantiek van de filmwereld. Met een gereviseerde Mustang of een knap opgevoerde Opel Astra over de openbare weg rag gen, liefst in een koppelwedstrijd, en als het kan ook tussen het normale verkeer door, is eenvoudigweg spelen met je le ven. En ook nog eens levensgevaarlijk voor derden. In gedoogland Nederland liet de politie de illegale wegraces vaak voor wat ze waren. Of omdat het aanpakken van dit verschijnsel geen prioriteit had, of omdat deze vooral in bui tengebieden beoefende vorm van stoerdoenerij aan de aan dacht van de politie ontsnapte. Pas toen het illegale racen dichter bij de stad kwam - zoals eerst 's nachts op de ring weg rond Amsterdam of recenter met groeiende aantallen deelnemers op de Maasvlakte bij Rotterdam - kwam de poli tie in actie. Illegale autoraces zijn het spel van de vrije jongens die lak hebben aan de wet en aan het gezag. Het is goed dat het openbaar ministerie scherper gaat optreden tegen deze vorm van illegaliteit. Maar het is tegelijk ook rijkelijk laat dat de politie hier een duidelijke grens wil stellen. Ongelukkig het land waar de limiet pas wordt getrokken als er een dode en gewonden vallen. amsterdam/anp - GroenLinks wil administratief personeel aangif tes en ander bureauwerk van de politie laten afhandelen, zodat agenten meer op straat komen. GroenLinks-leider Rosenmöller kondigde gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof aan dat zijn partij hiervoor met een initiatief wetsvoorstel komt. Rosenmöller wees er op dat de Duitse politie meer misdrijven oplost doordat er meer agenten op straat zijn. In Nederland zou een gemiddelde diender slechts 17 procent van de werktijd bui ten zijn. Dat zou kunnen veran deren als 'datatypistes de aan giftes verwerken', zoals Rosen möller het formuleerde. Voor het plan van GroenLinks is een wetswijziging nodig. Het Wetboek van Strafvordering eist namelijk dat opsporingsambte naren (politieagenten) proces verbaal opmaken van hun be vindingen in strafzaken. De Nederlandse politie is ver baasd over het initiatief van GroenLinks. Volgens een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissarissen gebeurt wat de partij voorstelt al lang in de praktijk. „Bij het aantreden van het kabinet hebben de mi nisters gezegd: de politie krijgt er duizenden mensen bij als de politie ook tweeduizend men sen wint door efficiënter te wer ken. Door het inhuren van bur gerpersoneel voor bijvoorbeeld het opnemen van aangiftes en het bemannen van telefooncen trales zijn de afgelopen jaren 1.700 politiemensen vrijgemaakt voor ander werk", zegt Den Bakker, woordvoerder van de raad. Vooral in de grote steden neemt burgerpersoneel al vaak aangiftes op. Volgens Den Bak ker gaat het vooral om lichtere misdrijven en gebeurt dit onder supervisie van agenten. „Als er sprake is van een ernstig feit, zo als bijvoorbeeld een verkrach ting, wordt er meteen een re chercheur of geschoolde politie medewerker bijgehaald." Volgens de woordvoerder had GroenLinks dit kunnen weten. „Twee jaar geleden is hierover nog een rapport naar de Kamer gestuurd." leeuwarden/anp - Een reeks technische, forensische onder zoeken heeft geen doorbraak opgeleverd in de Puttense moordzaak. Het openbaar mi nisterie had opdracht gegeven aan het Nederlands Forensisch Instituut om een aantal sporen aan de hand van de nieuwste technieken te onderzoeken. Vandaag zette het gerechtshof in Leeuwarden het herzieningpro ces rond de beruchte moord zaak voort. De Hoge Raad gaf het hof vorig jaar opdracht de zaak opnieuw te doen, nadat de rechtbank in Zutphen en het hof in Arnhem de twee beklaagden schuldig hadden bevonden en veroordeeld. Het tweetal zegt onschuldig te zijn en niets met de verkrachting van en moord op Christel Ambrosius in 1994 te maken te hebben. Opmerkelijk is dat een mogelijk cruciale ooggetuige, andermaal op zijn verklaringen is terugge komen. Hij verklaarde aanvan kelijk ooggetuige te zijn geweest van de verkrachting en de moord, met Viets en Du Bois als daders. Voor het hof in Leeu warden trok hij al die verklarin gen in. Tijdens een recent ver hoor zei hij echter daar gelogen te hebben. (advertentie) De Provincie Postzegel Promotietour! Dit Jaar geeft PTT Post een unieke serie Verrassingspostzegels uit: de provincie postzegels. Vanaf 9 april zijn deze bijzondere provinciepostzegels van Noord- Holland te koop. Ze zijn in een beperkte oplage verkrijgbaar op het postkantoor, echter alleen in de provincie Noord-Holland. Daarnaast zijn ze te koop in de Provincie Postzegel Promotietruck, waar tevens een leuk assortiment provincie- producten verkrijgbaar is. De speciale promotietour is van 9 april t/m 21 april bij u In de buurt. Nieuwsgierig? Kijk voor meer informatie en het tourschema op www.pttpost.nl, of deze week In uw krant. PTPOST den haag/gpd - Zelden is een rapport met zoveel mist omgeven als dat van het NIOD over de val van Srebreni ca. Van het rapport - dat woensdag verschijnt - wordt veel verwacht; het moet duidelijkheid bieden over de val van de enclave. En vooral: wie was er voor verantwoor delijk dat het zo uit de hand liep? Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) in zijn eindrapport met antwoorden komen. De enclave viel in juli 1995, onder de ogen van zo'n 400 Ne derlandse militairen die de opdracht hadden de mos limbevolking te beschermen. Bij de aanval van de Bos nische Serviërs werden 7.000 moslimmannen ver moord. Sindsdien is alles wat er over Srebrenica bekend wordt voorpaginanieuws. Het NIOD, dat in 1996 van het kabinet de opdracht kreeg de val te onderzoeken, heeft er alles aan gedaan zijn werk zo veel mogelijk uit de publiciteit te houden. Wie zijn er gehoord? Wie bepaalde wat er in kwam? Het mag van tevoren niet bekend zijn, evenmin welke schriftelijke bronnen zijn geraadpleegd. Het NIOD wil slechts kwijt hoeveel pagina's het rapport telt: 3.394. Dat is dan alleen nog maar het hoofdrapport. Daar horen vier bijlagen bij die samen 868 pagina's tellen. In het hoofdrapport zit bovendien een cd-rom en die beslaat ruwweg 1.800 pagina's. Bij elkaar telt het onderzoeks rapport dus zo'n 6.000 pagina's. De oplagen verschillen wel: er worden 3.000 exemplaren van het hoofdrapport gedrukt en ongeveer 2.000 van elk der bijlagen. Wellicht later dit jaar komt er een beknopte Nederland se versie op het internet. „Niet eerder, anders zouden we de uitgeverij in de wielen rijden", aldus voorlichter Bamouw van het NIOD. Eind dit jaar verschijnt er in elk geval een beknopte gedrukte versie van het rapport. La ter volgt deze versie in het Servo-Kroatisch, de voertaal in het voormalig Joegoslavië. Vertalers zijn nu bezig het rapport in het Engels om te zetten. Het NIOD kreeg de opdracht in oktober 1996. Vanaf be gin 1997 tot en met eind 2001 zijn de onderzoekers er mee bezig geweest. Over het onderzoek is nog maar weinig naar buiten gekomen. Wel gaan er geruchten dat binnen de onderzoeksgroep twee stromingen bestaan, waarvan de één hardere conclusies in het eindrapport wilde dan de andere. Ook werd bekend dat een van de onderzochte personen, een medisch specialist die tij dens de val van de enclave een dienstbevel negeerde door wel burgers te gaan opereren, een relatie had met een van de onderzoeksters. Volgens NIOD-directeur Blom duurde deze relatie slechts kort en heeft die geen schade aan het onderzoek veroorzaakt. Iedereen die met het onderzoek bezig is geweest, heeft geheimhoudingsplicht, zegt NIOD-voorlichter Bar- nouw. „Voor de mensen van het NIOD is dat nogal wie des. Al was het maar omdat er met classified material' is gewerkt. Zoals van de NAVO, ja." Maar ook de druk kers die er sinds begin dit jaar mee bezig zijn, moeten hun mond houden. Bij het NIOD zijn twee mensen eindveramwoordeliik voor het rapport: NIOD-directeur Blom en het hoofd van de afdeling onderzoek Romijn. Daarnaast zijn er in totaal twaalf onderzoekers en een eindredacteur bezig geweest met gesprekken, bronnenonderzoek en het schrijven van het rapport. Deze mensen zijn niet in vas te dienst van het onderzoeksinstituut. Ze zijn in tijdelij ke dienst genomen of gedetacheerd. „Dat heeft te ma ken met het onderwerp", verklaart Bamouw. Het NIOD had immers geen legertje Balkanexperts in huis. Die zijn dus 'ingehuurd'; zoals juristen, cultureel antropologen en een ex-marineman. Meer yvil Bamouw niet over het rapport zeggen. Maar premier Kok onthulde vorige week dat topambtenaren van de meest betrokken ministeries de passages die hen aangaan al hebben gelezen. Dat zijn defensie, buiten landse zaken, algemene zaken (het departement van de premier) en onderwijs als officiële opdrachtgever. Het gaat om een beperkt clubje. En dat blijkt ook wel, want over de conclusies van het rapport is niets uitge lekt. Of die conclusies echt zo hard zijn als nu in Den Haag wordt verwacht, is onzeker. Maar de betrokken minis ters. de politieke erfopvolgers, zijn in elk geval enigszins voorbereid.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3