Op pad met de 'alcoholpolitie' GESPREK VAN DE DAG Drie studenten helpen Italië aan de Laaf 'Soms zie je ladderzatte brakende meisjes' Tien Duimpjes 152 MENSELIJK In de Amerikaanse staat Kansas is een vrouw zaterdag bevallen van een ZESLING. De drie jongens en drie meis jes maken het uitstekend, aldus de behandelend arts. Het gebeurt niet vaak dat een zesling wordt geboren. Over de hele wereld is dat nog geen honderd keer voorge komen. In ongeveer tien van de gevallen bleven alle zes kinderen in leven. De 'heavy metalveteraan OZZY OSBOURNE en zijn vrouw Sharon gaan bij de Ame rikaanse president Bush dine ren. De in het Britse Birming ham geboren popartiest, voor heen bekend van de groep Black Sabbath, heeft via een tv-serie die het midden houdt tussen een documentaire en een soapopera indruk gemaakt op zeker zes .miljoen huishou dens in de VS, inclusief het Witte Huis. De serie heet 'Meet the Osbournes' en volgt de pogingen van de 53-jarige Ozzy om zijn kinderen van 16, 17 en 18 jaar oud in het gareel te houden. De docusoap is een gevolg van een kort bezoek van een cameraploeg aan huize Osbourne in Be verly Hills. De ploeg vond het gezin zo fascinerend dat ze vier maanden bleven. SARAH JESSICA PARKER (tweede van links), de 37-jarige hoofdrolspeelster uit de tv-serie 'Sex and the City', en haar man Matthew Broderick verwachten komende herfst hun eerste kind. De Amerikaanse televisiezender HBO heeft na het horen van dit nieuws besloten de opnamen vanaf ko mende week stil te leggen 'om het productieschema te bezien in het licht van de onlangs onthulde zwangerschap'. HBO heeft ver der besloten de uitzending van een nieuwe reeks afleve ringen van de serie op te schuiven. Normaliter zou de première in juni zijn, maar nu wordt het juli of misschien wel later. Parker kreeg in januari een Golden Globe om dat zij was gekozen als beste actrice in een comedy-serie. In Nederland is Sex and the City op Net5 te zien. Laaf-Exportmanager Van Rijn (helemaal links) in z'n nopjes met ex portplan van drie hogeschool-studentes (van links naar rechts: Karin, Eveline, Sabrina). Foto: United Photos De Boer/Milan de Bie De tuinkabouter staat voor niets. Ondanks zijn onnozele uitdrukking, kleine gestalte en duistere komaf staat De Neder landse Laaf vijf jaar na zijn ge boorte voor een internationale doorbraak. 'I Laven alla con- quista dell 'Italia' (De laven aan de vooravond van de verovering van Italië), zo heet het zelfs in een, dit weekend onderscheiden internationaal marketingplan van drie studenten aan de Ho geschool Haarlem. Karin Lewestijn, Evelien Stiksma en Sabrina Hoekman vertonen een zekere gelijkenis met het onderwerp van hun aandacht. Even toegewijd, hardwerkend en gedegen, prijst Guillaume Velu, projectleider van de oplei ding International Management aan de hogeschool. „Je ziet ze altijd samen, deze spoorstu- dentjes. Om het in wielertermen te zeggen: ze rijden een onge looflijk vlak schema. En hun ex portplan kwam als beste uit de bus bij onze opleiding." Gewoonlijk een zaak waarover familie en vrienden zich verheu gen en anderen zich over op de knieën slaan. In dit geval beves tigt Arie Jaap van Rijn, export manager van Laaf Products B.V. echter de crux van hun aanbe velingen. Van Rijn: „We hebben eeivomzet van 15 a 20 miljoen euro dit jaar. Zo'n driekwart daarvan gaat naar het buiten land. Dan moet je met een ver koopprijs van tussen de 45 70 euro (verschillend per model; er zijn honderden verschillende la ven) denken aan honderddui zenden stuks. Onze export naar België, Engeland, Duitsland en Frankrijk is groot of groeiend. VS, Canada en Nieuw-Zeeland komen eraan. Italië is echter nog een relatief onontgonnen gebied." De heao-studenten hebben Van Rijn onder meer de ogen ge opend. „Karin, Eveline en Sabri na toonden met een onderzoek onder Italiaanse leeftijdgenoten twee dingen hard aan. Er ligt een net zo grote markt voor ons te wachten als in Nederland. En twee: vrijwel elke Italiaanse fa milie heeft een buitenhuisje, ter rasje, veranda of balkon. Je moet de resultaten van zo'n rapport niet overdrijven, maar zulke in formatie zet wat in beweging." Van Rijn: „Laat ik je deze anek dote vertellen. Een Russische zakenman brengt vrachtwagens vol Nederlandse bloemen naar huis. Zo'n 2,5 jaar terug neemt hij uit het niets contact met ons op en neemt wat laven mee naar Rusland. Dit jaar gaan we voor 400.000 a 500.000 euro met hem aan handel doen. Qua be- talingsmoraal is het onze beste klant. Vooruit betalen, weet je wel. Zo'n man krijg je in de schoot geworpen. In andere ge vallen zitten we te springen om informatie zoals nu bij het rap port van de Hogeschool." Dat wordt nog wat voor het drietal. Met een acht, een schooldiploma en een schou derklopje uit het echte bedrijfs leven naar huis. Hoe moet dat straks in het echte leven, zonder elkaar? Als uit een mond: „Dat kunnen we best hoor!" Ver baasd over zoveel harmonie op kijkend: „Of we moeten bij het zelfde bedrijf gaan solliciteren." John Oomkes Kinderen van veertien of dertien die alcohol drinken. De contro leurs van de Keuringsdienst van Waren zien dat geregeld. Zij spre ken de jeugdige drinkers er op aan. Voor verkopers is er een waarschuwing of boete. Verslag van een controle in Amsterdam en Amersfoort. „Mijn kinderen schamen zich voor het werk dat ik doe", zegt Jos Res. Het is waarschijnlijk niet .'.cool.' als je 47-jarige vader in cafes controleert of klanten te jong zijn om drank te mogen drinken. Res is daar met enkele collega's van de Keuringsdienst van Waren al bijna een half jaar mee bezig. Zij zien er op toe dat er geen drank wordt verkocht aan jongeren onder de zestien jaar. Geen bier, wijn of zoete kant-en-klare mixdrankjes. Voor sterke drank zoals whisky of wodka moet je zelfs minstens achttien jaar zijn. De koper heeft behalve een eventuele kater niets te vrezen. Maar de verkoper loopt door de verscherping van de Drank- en Horecawet kans op boetes die variëren van 220 tot 11.250 euro. „En de eigenaar zou zijn ver gunning weieens kwijt kunnen raken als het vaker gebeurt", zegt Res in het kantoor van de Keuringsdienst van Waren in Amsterdam. Met vier collega's bespreekt hij de actie die voor deze zaterdag is voorbereid. Terwijl een team in Huizen op pad zal gaan, zijn Amsterdam en Amersfoort het werkterrein van Res en zijn collega Louisa. Aan niets is te zien dat ze bij de Keuringsdienst van Waren wer ken. Geen uniform en al hele maal geen wapen. Niet gevaar lijk? Res vindt van niet. „Ik heb nog nooit problemen gehad. Maar ik heb weieens een lompe reactie meegemaakt. Dat was bij een ondernemer die speciaal voor kinderen onder de zestien jaar een bus liet rijden naar zijn discotheek. Daar werden de kin- Bezoekers van het café in Amersfoort waar de Keuringsdienst van Waren zaterdagavond controleerde. Foto: GPD/Harmen de Jong deren vol met alcohol gegooid. Hij vond dat hij een sociale rol vervulde. Toen ik hem een pro ces-verbaal gaf deed hij de deu ren van zijn discotheek open en joeg iedereen de straat op. 'Als er iemand wordt doodgereden, bel ik jou op', zei die man tegen mij. Daar denk je dan wel even over na." Hij vertelt over de 'ladderzatte' op straat brakende meisjes die hij regelmatig tegenkomt. „Sommige kinderen zijn zestien, maar ik kom er ook genoeg te gen die veel jonger zijn. We moeten optreden want anders glijdt het af naar drinkende kin deren van elf jaar." De (te) jonge klanten kunnen voor de drank niet alleen terecht in cafés maar ook in supermark ten en videotheken. Daarom controleren de 'alcoholagenten' van de Keuringsdienst van Wa rén daar ook. Omdat het deze hiiddag nog te vroeg is voor de 'caféronde' wordt de proef op de som genomen bij een paar bedrijven in Amsterdam-West. Jos (gewapend met een bood- schappenmandje) en Louisa doen zich voor als gewone klan ten. Bij de eerste supermarkt is een schap gevuld met alcoholi sche mixdranken. Een meter of vijf verderop prijkt de verplichte mededeling dat geen alcohol wordt verstrekt aan klanten on der de zestien jaar. „Dat bordje staat bij wijnen van veertig euro, maar hoort eigenlijk hier te han gen", zegt Res. Hij spreekt de assistent-bedrijfsleider er op aan en die belooft maatregelen te nemen. Anders krijgt hij volgen de keer een boete. Drankverkoop aan te jonge klanten lijkt hier niet aan de or de. „De kinderen komen hier meestal om een uurtje of zeven 's avonds. Dan worden ze door de ouders de straat op ge stuurd", zegt de winkelier. Als jonge klanten drank willen afrekenen, moet zijn personeel vragen om een 'leeftijdsdocu ment' zoals een brommerrijbe wijs. De brancheorganisatie van de supermarkten verspreidt voorlichtingsvideo's om dat toe te lichten, maar Res geeft toe dat het in de praktijk lastig is om leeftijden te schatten. „Wij heb ben er speciale cursussen voor gevolgd, met foto's en achter grondinformatie over wat pun kers en alto's zijn. Maar het meeste leer ik eigenlijk van mijn eigen kinderen. Die zien aan de schoenen en de manier waarop iemand zijn sigaret aansteekt hoe oud iemand is." In videotheken hoeft de alcohol- politie niet te kijken naar leeftij den. Ze mogen gewoon geen spat alcohol verkopen. „Maar je ziet daar steeds vaker drank", zegt Jos Res. We zien het ook deze middag. Vlakbij de kassa staat een koelkast met glazen deur waarachter mixdrankjes en blikjes bier blinken. Res stelt zich voor aan de man achter de kassa. Hij belt de eigenaar. Of hij wil komen. Nee dus. „Hij is er vrij onverschillig over", legt de verkoper uit. „Ik laat het bij een waarschuwing", zegt Res. „We komen terug en als het er dan nog staat volgt er een boete." De verkoper lijkt er niet van onder de indruk. Jos en Louisa maken 's avonds wél indnik bij hun cafécontroles in Amersfoort. Dankzij de poli tie, de gemeente en eigen on derzoek weten zij waar de 'hot spots' voor jongeren zijn. „Dat zijn er in Amersfoort een stuk of drie", zegt Res terwijl hij zijn au to tegen elf uur in het centrum van de stad parkeert. Het is druk op straat, alsof er juist een school is leeggelopen. Veel meisjes met naveltruitjes terwijl het toch echt 'jassenweer' is. „Met veel alcohol in je lichaam voel je de kou niet meer", zegt Res. In de uren dié volgen c bezoekt hij met zijn collega wat jongeren - cafés. „Hoe oud ben je? Wat drink je? Heb je het drankje zelf gehaald?" zijn de standaardvragen aan 'twijfelgeval len'. De jongeren geven er vlot ant woord op en laten meestal een document zien. Niks mis mee. Een van de gasten noemt een café waar ze 'bij bosjes onder de zestien zijn', maar dat was bij de 'alco- holpolitie' al bekend. Er blijken inderdaad nogal wat pilsjes en mixdranken in te jonge handen geko men. „We hebben er een stuk of twintig geteld. Er was een meisje van veertien bij", zegt Res tegen de be drijfsleider. „Die bewering wil ik hard zien. Hier gebeu ren geen gekke dingen, of het moeten incidenten zijn", zegt de man uitdagend tegen RfïlS De controleur maakt lieveil afspraak met de eigenaar, f in Spanje op vakantie. „Ikle ®j hem verhoren en dan wore proces-verbaal opgemaaktfrs?p zegt Res. De bedrijfsleider'®11 graag bij het verhoor zijn e nadrukt hoe belangrijk het! jongeren 'gecontroleerd dir ken'. „Daar zijn we gebranJ Maar je moet het niet ovenT,11'* ven. Dan maak je de verboT as vrucht alleen maar zoeterT™ hij P Tegen half één zit de contr|coc erop. „We gaan ervan uit dj jongsten nu naar huis gaai§| q zegt Res. Hij is tevreden. lijkt een druppel op een glfd§ de plaat. Maar hier wordt a gepraat. We hebben laten zP"*1* dat we bestaan." Me Mare Brink MAANDAG 8 april 2002 Britten in rij voor Queen Mum Meer dan 100.000 Britten heb ben afgelopen weekeinde uren lang in de rij gestaan om af scheid te kunnen nemen van de overleden koningin-moeder. Volgens de BBC waren gisteren de meeste mensen op de been: 70.000. De geliefde 'Queen Mum', die op 30 maart op 101- jarige leeftijd overleed, ligt opge baard in Westminister Hall. Morgen is de uitvaartdienst. Meer dan 2000 mensen zijn uit genodigd. Onder hen ook konin gin Beatrix De enorme belangstelling heeft de. organisatie van de begrafenis in de war geschopt. In tegenstel ling tot eerdere plannen zal Westminster Hall tot vijf uur voor begin van de uitvaartdienst geopend blijven, dus ook in de nachtelijke uren. De rij mensen langs de Theems was zaterdag en gisteren vele kilometers lang. De wachttijd was maar liefst acht uur. Camilla Parker Bowles, de vrien din van de Britse kroonprins Charles, is overigens uitgeno digd voor de uitvaartdienst, zo bevestigde Buckingham Palace zaterdag. Parker Bowles komt volgens de mededeling als 'vriendin van de koningin-moe der'. Dat is een opmerkelijke for mulering omdat de Queen Mum de relatie tussen de gescheiden Parker Bowles en Charles altijd heeft afgekeurd. Zij kende Ca milla echter wel via ex-man An drew Parker Bowles, die een van haar petekinderen was. de ongelukkiger! aan wie geen duimen- kaart ten deel is gevallen. Met enige verba zing papegaait mijn eega de vier door hem genoemde namen na. En bij elk vriendje gaan haar wenkbrauwen even omlaag in de frons die bij Opsporing Verzocht wordt gereserveerd voorgoede bekenden van de politie. „Alleen jullie vijven?" Navraag bij de juf leert de volgende dag dat de duimenkaart een variant is op de gele kaart en het proefrijbewijs. Dat je over een duimenkaart beschikt, is geen goed teken. Hij wordt verstrekt als de leerkracht in kwestie het met een bepaalde persoon (be paalde personen) eens 'op een andere ma nier wil proberen'. De kaart is getrokken naar aanleiding van zijn gedragingen op het schoolplein waar hij zich met de vier eerder genoemde delinquenten heeft schul dig gemaakt aan 'beuken, botsen, trekken, sjorren, gooien, duwen'en allerlei varian ten op de manier waarop jongens hun aan hankelijkheid jegens elkaar betuigen. Zelf toont onze zoon zich niet bijster onder de indruk van de duimenkaart. Gewoon, een zoveelste onderwijsvernieuwing die wel weer zal overwaaien. Maar mijn echtgenote beschouwt de duimenkaart als een per soonlijke nederlaag. Direct nadat ze offici eel van het bestaan van het pressiemiddel op de hoogte is gesteld, transformeert ze in een onbezoldigde reclasseringsambtenaar waar onze laatstgeborene zich dient te mel den zodra hij de honderd meter heeft over brugd die ons huis scheidt van de christelij ke basisschool op de hoek. „En, had je van morgen nog een sticker op je duimenkaart? De eerste keer dat hem deze vraag wordt ge steld, vertrekt het gezicht van onze zoon in een blije grimas en gaat zijn hoofd op en neer als een jaknikker boven de gasbel van Slochteren. De blijdschap overbrugt de paar meter naar het gelaat van mijn eega, waar zij als een vloedgolf van de kin, via de mond en de van trots krullende neus naar de ogen rolt, die prompt beginnen te tivin- kelen. Mijn zoon wordt uitbundig gepre zen, krijgt twee snoepjes (in plaats van één) en mag zijn limonade drinken met het riet je waaraan het monster van Loch Ness zit vastgeklemd (souveniertje uit Schotland). Zo groot als de euforie die ochtend is, zo diep is de ontgoocheling die middag als blijkt dat mijn zoon heeft gelogen. Een week geen snoep en geen televisieprogram ma's waarin mensen worden geopereerd, is de straf die in al zijn gruwelijkheid over hem wordt uitgesproken. Het is bekent het onderwijs een personeelsprobleem maar het beeld dat hij de dagen daam de van zijn juf schetst is wel heel deplortm De stickerverstrekking stagneert omdak dienstdoende ondenvijsgevende a: nim kon opletten hoe goed hij wel zijn besfe deed, b: opeens had besloten om niettI dag een sticker uit te delen of c: het i«i van die dag zodanig liet uitlopen datlj die op het schoolplein werd doorgebrt kort was om überhaupt voor een sticki aanmerking te komen. I hac Ook de andere letters van het alfabet wan den benut als hij draait, paait, kronktümg konkelt en monkelt, om uit te leggen ijteru om hij in twee weken tijd niet meerd^éax twee stickers heeft gescoord. van Het is dat onderdeel van zijn gedrag Aorzi zijn moeder nog het meeste zorgen t>4tukk Maar voor mij hoort het gewoon een ij bij de tijd. ruim Welke tijd?, wil mijn eega weten. 5 ron Verkiezingstijd. tl) in eel v. Reageren?: coUimiK^dlckvandcrplas.nl fevaaj De inkt van de landelijke nota jeugdcrimi naliteit is nog niet droog, of onze zoon krijgt op de basisschool de duimschroe ven aangedraaid. Niet letterlijk, want dat wil de ondenvijsinspectie niet hebben. Maar de juf heeft voor hem, en voor vier kompanen in het kwaad, een duimenkaart in het leven geroepen, waarop tien afbeeldingen van dit lichaamsdeel in een stand staan afgebeeld die internationaal voor 'Goed zo'doorgaat (duim om hoog). Elke keer als zijn ge drag daartoe in positieve zin aanleiding geeft, komt er een sticker op een duim, net zolang tot tille duimen zijn vol geplakt. Meteen volle duimen kaart kun je niks winnen. Maar hij levert wel wat op: het zalige besef dat je geen duimenkaart meer hebt. Dat hij in het bezit is van de duimen kaart wordt door hem aanvankelijk als goed nieuws gebracht. „Alleen wij vij ven hebben zo'n kaart", zegt hij met ge paste trots, nadat hij de namen van vier van zijn beste vrienden heeft genoemd. „Alle anderen kregen hem niet. "Zijn ge laat vertrekt in deernis als hij denkt aan De zon schijnt naar binnen in de Westminster Hall, waar de Britse koningin-moeder ligt opgebaard. Foto: AP/Mike Moore

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2