SPORT Zwemster Willy den Ouden van glorie naar misère Shock LINKS BUITEN Confetti taboe in Japanse stadions tokio - Niet alleen vuurwapens, messen, stenen en explosieven zijn verboden in de Japanse sta dions waar in juni voetbalwed strijden van het wereldkampi oenschap plaatshebben, maar ook de onschuldige confetti. Maakt veel te veel troep, aldus de Japanse politie. „Een hei dens karwei om schoon te ma ken." De politie van Japan heeft een lange lijst met attributen openbaar gemaakt die toe schouwers absoluut niet bij zich mogen hebben. Ook para plu's zijn uit den boze, want die zijn te gebruiken als steekwa pen. Nep-stadion heet Pnskas-stadion Boedapest - Het Nep-stadion in Boedapest is door de Hongaar se regering omgedoopt in Pus kasstadion. De naamswijziging is een eerbetoon aan Ferenc Puskas. De legendarische voet baller werd afgelopen dinsdag 75 jaar. Puskas bracht op die dag een kort bezoek aan het Nep-stadion (volksstadion) en voetbalde even met 75 kinderen die hem een gelukkige verjaar dag wensten. 'Prosinecki moet roken afzweren' zacreb - De Kroatische skiheid Ivica Kostelic wil dat zijn land genoot en voetbalinternational Robert Prosinecki met roken stopt. „Dat is in ons nationaal belang. Kijk hoe hij speelt en loopt, als een roker. Zou hij stoppen, dan krijgt niemand hem meer van de bal", zei Kos telic. Middenvelder Prosinecki, die in de Engelse eerste divisie bij Portsmouth onder contract staat, rookt een pakje per dag. Ondanks zijn nicotinezucht en zijn 33 jaar speelt hij een be langrijke rol in de plannen van bondscoach Mirko Jozic voor het komende WK in Japan en Zuid-Korea. „Op zijn positie hebben we geen betere", zei Jo zic. Athene en Apollo mascottes Spelen athene - Twee 'belvormige' poppen, naar klassiek Grieks voorbeeld, in een blauwe en oranje outfit zijn de officiële mascottes van de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Ze stellen de zonnegod Phoebos Apollo voor en diens zus Athe ne, godin van de wijsheid, te vens beschermvrouw van de Griekse hoofdstad. Jockey verbetert 55 jaar oud record londen - Jockey Tony McCoy, gespecialiseerd in hindernisra ces, heeft een van de oudste en hoogst aangeschreven records in de Britse paardensport ver beterd. Hij boekte zijn 270ste overwinning van het seizoen. Dat is er één meer dan Sir Gor- dan Richard in 1947. De in het Ierse county Antrim geboren McCoy (27) begroette zijn eer ste overwinning in 1994 (Exe ter). Ruim vijf jaar later was hij al aan zijn,duizendste toe. maandag 8 APRIL 2002 De Rotterdamse zwemster Willy den Ouden was supersnel en mooi. Die combinatie maakte haar tot één van de meest gefotografeerde sportsterren van voor de Tweede Wereldoorlog. 'A flashing mermaid', noemde Engelse zwemex- pert Pat Besford haar. Een natuurtalent zonder weerga was ze ook. Nau welijks van de lagere school af behoorde ze al tot de Europese top. Op 13-jarige leeftijd werd ze bij de Europese kampioenschappen van 1931 in Pa rijs tweede op de 100 meter vrije slag en lid van de 4 x 100 meter vrije slag ploeg die de titel ver overde. Een jaar later behaalde ze op beide num mers zilver tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles. Een interview uit die tijd met haar coach, mevrouw P. van Wuyckhuise-Groen, gaf inzicht in het trainingsschema van de piepjonge kampioene: 'Willy traint per dag 30 of 45 minu ten. Een aantal malen de 100 meter, na iedere honderd meter even rusten, daarna wat arm- en beenoefeningen en dan is het uit. Men moet niet vergeten, Willy is pas veertien en wij doen het kalmpjes aan. Wat de levensregel betreft: veel biefstuk, eenige glazen melk per dag en op tijd naar bed'. Toen was topsport nog heel gewoon. In de jaren die volgden brak ze alle wereldrecords tussen 100 yards (als eerste zwemster binnen de minuut) en 500 meter. Haar hoogtepunt viel tus sen de Spelen van 1932 en 1936 in. Bij de EK in 1934 in Maagdenburg won ze de 100 meter vrije slag en met haar teamgenoten de 4 x 100 meter en eindigde ze als tweede op de 400 meter. Toen ze wat ouder werd en een reputatie had op te houden, kwam ook haar achilleshiel aan het licht. In races zonder tegenstand van betekenis was ze razendsnel, als er hard gevochten moest worden voor de overwinning bleek ze mentaal kwetsbaar. Willy den Oudens schoonste uur brak aan op 27 februari 1936, een half jaar voor de Spelen van Berlijn. In een bomvol Amsterdamse Sportfond- senbad roffelde ze in een race zonder zwemsters van naam de 100 meter vrij af in 1.04.6. Een we reldrecord dat bijna twintig jaar stand hield en pas verbeterd werd door de legendarische Dawn Fraser. In de olympische finale van 1936 wachtte haar echter formidabele tegenstand. Tot twintig meter voor de finish leek ze op goud af te stevenen, maar in de beslissende fase zakte ze weg naar de vierde plaats. Wel zwom ze voor de 4 x 100-me- terploeg een sterke derde honderd meter, waar door ze toch nog met goud Berlijn kon verlaten. Daarna bouwde ze haar zwemcarrière af. Het laatst kwam ze in actie op het EK 1938, waar ze met de estafetteploeg tweede werd. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bevond ze zich in Londen voor het opnemen van een film waarin ze een rolletje had. Gedurende de jaren 40-45 bleef ze in Engeland en trouwde er met een Zweedse reder. Eind 1945 was ze even terug in Rotterdam om haar ouders te bezoeken, volgens de kranten een vrolijke, charmante jonge vrouw. Ze leek een zonnig leven tegemoet te gaan, maar dat werd het niet bepaald. Het huwelijk met de Zweed ontspoorde al spoedig. Ze vestigde zich weer in Rotterdam en werkte daar vele jaren in een bonthandel. Haar privé-leven kende weinig geluk meen nog twee huwelijken liepen op de klippen. Verbitterd geraakt wilde ze ook niets meer weten van haar toch glorieuze zwemverleden. Verzoeken om in terviews werden steevast geweigerd, als ze al ant woord gaf. Vereenzaamd stierf ze in 1997, 79 jaar oud. Ruud Paauw (Dit is aflevering 24 van een serie over de geschiedenis v de sport) Willy den Ouden, meest gefotografeerde sportster. Archieffoto Praag, demonstratie sumoworstelen door wereldkampioen Emanuel Yarbrough, april 2002. Foto: Reuters/Petr David Josek Italië heeft natuurlijk wel wat voortgebracht. Ijs. Een door een architectonische miskleun al eeuwen scheefstaande toren, waar ze toch geld uit slaan. Opera. Ham. Lancia. Da Vinei. Italiaanse tuinkruiden (onmisbaar bij pastagerechten). Toscane. Chianti. En vaak nog mooi weer ook. Maar een beetje leuk voetballen, ho maar. Daar naast zijn Italianen verschrikkelijk arrogant. Ze dénken niet, nee, ze wéten van zichzelf dat ze het voetballen hebben uitgevonden: dat moet dan zijn gebeurd een dag nadat ze de arrogantie ont dekten. Voorbeeld. Afgelopen donderdag vonden de halve finales van het UEFA-Cup- toernooi plaats. Intenuizionale zou met zijn tiveede keus Feyenoord even afdrogen en AC Milan ging Borussia een lesje leren. Dat was - ik vat het nu heel kort samen - de teneur van de berichtgeving in de Italiaanse sportkranten. Op de dag dus dat de tiuee Milane se clubs nog aan hun halve finales moesten beginnen, waren ze al tot overwinnaars verklaard en, sterker nog werd er al voorbeschouwd op de eindstrijd van het UEFA Cup toernooi, de stadsderby Inter-Mi- lan. Ik zag een lijstje in een krant onder de kop '108ste derby in Rotterdamwaarin alle uitslagen van voorgaande stadsderby's waren verwerkt en dat er nog geen Italiaanse lobby op gang gekomen is om de finale naar San Siro te verplaatsen, heeft ermee te maken dat de eerste derby ook op neutrale bodem plaatsvond. In het Zwitserse Chiasso, in 1908. Je weet het natuurlijk nooit. Feyenoord is pas halverwege en AC Milan hoeft er maar vijf in te schieten en ze zijn de shock al weer teboven, maar in elk geval een week lang zullen onze Itali aanse vrinden eersteen toontje lager zingen. Net als de Belgen. België-Tsjechië 19-20, vorige week tijdens de tweede ronde van het EK. Dat de Belgen van de Tsjechen verliezen, daar valt mee te leven. Maar nu het slechte nieuws: dit gaat over korfbal en het overschaduwt qua nieuwswaarde de triomf van Feyenoord in San Siro. De Tsjechische korfbalzege op onze zuiderburen is een sportieve shock van het kaliber Nederland-Far Öer 1 -5, voetbal. Okay, het zijn de Belgen maar. waar maak ik me druk om? Hierom. Niet alleen je vrienden moet je koesteren, ook je vijanden. Zeker je beste vijan den. De Belgen. Veld of zaal, maakt niet uit, ze verliezen altijd van ons. Alléén van ons. Als ze nu ook al van Tsjechië gaan verliezen, breekt een keer de dag aan dat die Tsjechen ook ons verslaan. En dat hoort niet. Niet op een korf- balveld. (Ik ben ook allerminst happy met die 14 korven die de Duitsers tegen Nederland maakten. Veel te veel. Afslachten volgende keer graag, met minstens 36-3 en niet kloppen met 26-14 zoals vorige week). Sommige zaken behoren altijd bij het oude te blijven. Traditionele ze kerheden, zoals: wij zijn het beste in korfbal, dan een hele tijd niks en pas daarna de Belgen; daar groei je mee op en daarmee stap je uiteinde lijk ook het graf in. Laat daar niet aan worden getornd a.u.b. Als we niet opletten, verliest straks Karparov nog van een vrouw. Is al gebeurd. De Volkskrant, donderdag: „De we reldkampioen beging rond de 50ste zet een blunder. Hij gaf via een simpel aftrek- schaakjezijn loper weg."Aan een vrouw. Dat de historische nederlaag werd ingeleid met een aftrekschaakje is niet eens de grootste shock Dat is voor mij dat Kasparov, of desnoods Kar- pov, helemaal geen wereldkampioen meer is. Nooit geweten. Onze wereldkampioen, volgens de Volkskrant - en ik vraag u, wist u dit? - heet Po- nomariov. Waaraan hebben wij een wereldkampioen ver diend die Ponomariov heet en die in het beste ge val thuishoort in de volière van wijlen Toon Her- mans, naast de roepieroepievogel en de polifina- rio? Frank Snoeks UIT HET OOG Wim Driebergen (40) was in de jaren '8o één van de steunpila ren van Rijnsburgse Boys. Twee keer sleepte hij in het geelzwart van de Rijnsburgers een titel in de wacht, in 1983 onder trainer Arie Lagendijk en in 1990 onder aanvoering van Arie Kurver. „Ik ben op m'n dertigste ge stopt, ik had het druk met m'n werk en bovendien kreeg ik steeds vaker last van blessures. Soms kon ik op maandag en dinsdag nauwelijks meer lopen als ik had gevoetbald. Dan wordt het voetbal een stuk min der leuk. Ik had met twee vrien den een bloemenbedrijf opge zet, ik kon het niet meer maken om zoveel tijd in het voetbal te steken. Achteraf denk ik wel eens dat ik te vroeg ben gestopt. Soms heb ik er zelfs spijt van. Het is de mooiste tijd uit m'n leven ge weest. Om als Rijnsburger in het eerste van Rijnsburgse Boys te spelen is toch het hoogst haalbare. Er was zoveel belang stelling, vooral rond de wed strijden tegen Quick Boys en Noordwijk. Ik heb vanaf m'n negende bij Rijnsburgse Boys gespeeld. Maar één keer heb ik overwo gen weg te gaan: ik had een conflict met de clubleiding. Maar ik weet nog goed dat we dat hebben uitgepraat na de Fi nale van het Zilveren Molen- toernooi, die we van Quick Boys wonnen. Toen ik stopte in het eerste van Rijnsburgse Boys, heb ik een paar jaar in het tiende gespeeld. Later ben ik toch weer wat ho ger gaan spelen, in het vierde met oud-voetballers als Arie van Dijk, Huug Aandewiel. Op een gegeven moment werd dat door die blessures ook steeds Wim Driebergen (rechts) in een wedstrijd tegen RCL. Archieffoto: Loek Zuyderduin lastiger, kwam ik er alleen nog maar in als het laatste kwartier het slot op de deur moest. Uit eindelijk ben ik in het vierde ook gestopt, ben ik nog twee jaar leider geweest. Ik was toen een echte karakter voetballer. Ik moest het van m'n inzet hebben. Als het 1 -0 was, dan had je spelers als Jo- han de Kroon, Fred Arroyo en Wim Driebergen nodig, voor de karakterwedstrijden. Als we met 5-0 wonnen dan konden wij wel thuisblijven. M'n zoon Michael speelt in de BI van Rijnsburgse Boys, als voetballer lijkt hij niet op mij, ik vind het een 'mooie' voetballer. Dat heeft-ie van m'n vrouw, ja. Maar soms denk ik wel: als-ie nou nog mijn karakter zou heb ben, zou het echt een goede speler kunnen worden. We moeten afwachten hoe hij zich ontwikkelt als voetballer, er zijn ook zoveel andere dingen naast het voetbal. Ik ben na mijn ju- niorentijd eerst in het derde gaan spelen, daarna ben ik in het tweede gekomen en heb toen het eerste gehaald. In die tijd in het tweede en derde heb ik heel veel geleerd van de ou dere spelers. Tegenwoordig kunnen niet veel jongens het meer opbrengen om die weg te gaan. Het voetbal speelt geen hoofd rol meer in m'n leven. Ik kijk naar m'n zoon en een hoogst enkele keer zie ik een wedstrijd van het eerste. M'n compag nons zijn ook voetballiefheb bers, maar niet van die heel fa natieke. Het werk heeft nu die centrale plaats in m'n leven overgenomen. Ons bedrijf doet van alles in de bloemenhandel: we doen commissiewerk, ver pakken, inpakken enzovoorts. Ik verwacht niet dat ik nog een keer een functie in het voetbal ga bekleden. Zoiets als elftallei der kost toch gauw zo'n acht tien a twintig uur in de week, die tijd heb ik gewoon niet." UIT GESPROKI Ajacied Mid Voetbal Intej tional: Als een Nee lander een 1 wil kopen, gJ hij er eerst zes maanden oil nadenken. Ik zag hem sta* heb hem binnen tien minu\ gekocht. Ik leef maar één k wil er iets moois van mak Idem: „Ook in Egypte kreeg ik dol mijn houding veel problem Daar is het gebruikelijk dal ge spelers de ouderen aansjl ken met captain. Ik moest I Hossam Hassan (160-voudl ternational) buiten en op h veld captain Hossam noem Dat heb ik vanaf het begin I weigerd. Iedereen doet het, 1 halve ik. Nou, dat was een f gantische rel. IOC-president Jacques Rol in het Algemeen Dagblad: „De Zomerspelen van 2004| in Athene, hoe dan ook. ge twijfel die ik heb betreft I kwaliteit van de Spelen. Hm loopt het transport, hoe zal technologie zijn, hoe de /ogl Ik had voor Sydney een g voel en voor Salt Lake City eens, maar dat heb ik voor ne nog niet. Idem: „Als ik u als Nederlanders I willen plagen, zeg ik dat /zeft; en hardrijden op de schaats gaan afvallen. Maar wees a rust, dat gebeurt niet." Journalist Jaap de Groot Telegraaf over de misli operatie van Rafaël van Vaart: „Het is anno 2002 nog altij begrijpelijk dat een miljoei bedrijf als Ajax een deal h 1 metéén ziekenhuis en nietl terugvallen op een door de\ clubarts opgebouwd inter1 naai netwerk van topspecit ten. Zoals iemand als dr. ler-Wolfahrt dat bij Bayei heeft opgebouwd. Ondani gedegen reputatie verwijst Duitser 95 procent van de blesseerde Bayern-spelers naar specialisten die over le wereld verspreid zijn. Oi het mom 'ik ben goed, maa zijn nog beter'. Pierre van Hooijdonk in T »c C/Handelsblad: ¥S g „Ik kwam in een elftal tem u dat niet gewend was te spel met een spits als ik. Dat he11 - tijd gekost. Kritiek vindt ni 0ch mand leuk. Kritiek is een n van wantrouwen. Toch hél het idee dat ik gehoor heb ,El vonden bij de trainer en de va< lersgroep. Ik hoef geen vriei er over te houden aan mijn pi de bij Feyenoord. Ik wil kat ciji oen worden en het winnen var de UEFA Cup zou helemaa di zonder zijn." kin CAI i,S Idem: „Zelfs kenners reageerden 1 >rt, baasd dat ik zo vaak op hefe] e middenveld speel, maarzo speelde ik altijd. Van Hooi] wordt in Nederland beschqtQ als diepste spits. Maar dat ik dus juist niet. Bij Feyeno hadden mensen het idee dt p vanwege mijn postuur een de Peter Houtman was. Als j bij Van Hooijdonk alleen d stekker erin hoeft te stoppet Maar ik kan die ballen todras moeilijk over de grond in /iPer doel koppen, dan moeten e voorzetten komen. ';ev Idem: „De tegenstanders gingen t lei trucs uithalen in de I100 _e_ mijn rendement lager zou den. Sommige ploegen stek een muurtje van driespelei in plaats van vijf. Dan zett gewoon twee medespelers muur. Het is ook een misvi te denken dat een muur gei zin heeft, want dan wordt helemaal een gokspel voor doelman. I op sfc dc he „Het is dan ook heelgemal lijk van de bondscoach om deze fase een signaal af te met loyaliteit en eer als trt woorden. Ik vind het niet mij daarvoor te gebruiken vind het onprofessioneel dt vocaat zijn onvrede over dt meldingen van Bosvelt en 1 naar buiten heeft gebracht. iemand de afgelopen jaren aal is geweest ten opzichte j het Nederlands elftal ben il Ik heb daar zelfs mijn club afgestemd. Als ik geen inter tional was geweest, had ik f dere keuzes gemaakt in mi ven.' Klaas Rijpma, voorzitter \pA/ de Nederlandse tennisboiyid het Parool: iwi „Een vrijwilliger kan zeggei to kunt mij vertellen wat je itftee maar ik ben vrijwilliger eribs doe ik het op mijn manier,kal ik doe het al dertig jaar zo.jne is soms frustrerend voor hi fessionele kader.'Je hebt vrijwilligers hard nodig, maar ze kunnen je behoorlijk in de weg zitten." re r: !tï Tiic jEc -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28