Vaak seksuele intimidatie in politiekorps Israëli's zetten actie in verhoogd tempo voort Leidsch Dagblad Justitie pakt illegale races landelijk aan Wilde achtervolging na overval op supermarkt in Leiderdorp Leidsch Dagblad Onderzoek bij Hollands Midden Op walvisjacht in het Galgewater Fotografen jagen Gore schrik aan Margriet in de kas i Jacobsen rdt alleen maar in dame ndeld wanneer je rkelijk een bént Veel zon Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon MD V (l.vm controle nabeztxging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling □-€ 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8i| automated» betaling s m^n pank-groruxrmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JUfc NR. 42893 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 8 APRIL 2002 in Kabul i-rapport brenica in ëlen gehuld jsioenfondsen i miljarden dampen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad liljoen euro LUMC IUW na^Een onderzoeksconsor- msttier leiding van het lda>jan rekenen op zestig ar "'euro voor het verrich- 6 ^Fundamenteel onder- 'o^jhet gebied van hersen- baa(jreuma, kanker, infec- in en vaataandoenin- ai iderde deel van het geld eschikbaar gesteld door de rest komt van de jteit Leiden, de indu- Hvan insteUingen. Het Bt hiervoor in totaal 190 ^euro beschikbaar ge- art schrijft tengeschenk >am - Ronald Giphart j opdracht aangenomen r volgend jaar het boe- Jcgeschenk te schrijven, ma van de boekenweek tit: STYX - leven en Jde letteren. Het motto ;nd aan de Griekse my- m waarin de rivier de pcheiding is tussen het r levenden en het do- iurgse clubs an over fusie 9e - Roda JC, Fortuna in MW praten in het jgeheim over intensieve Jerking. Er wordt zelfs (acht om al per 1 juni Limburg van de grond in. De drie profvoetbal- Bbben minstens twee I Bijter gesloten deuren har vergaderd in Aken. Dsdagavond 27 maart meest recente ontmoe- ts. Voor vandaag is een mst gepland van de en van Commissaris - cieel' praten de clubs er na 5 mei. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bijna de helft (46 pro cent) van de vrouwelijke agen ten en 16 procent van de man nelijke agenten van het politie korps Hollands Midden heeft in 1998 en 1999 te maken gehad met ongewenste seksuele aan dacht van collega's. Drie procent van de vrouwen en één procent van de mannen kreeg te maken met seksuele dwang. In vergelij king met andere bedrijfstakken worden vrouwen bij de politie minstens twee keer zo vaak ge confronteerd met seksuele inti midatie. Dit meldt Politieprofiel, het personeelsblad van het korps Hollands Midden naar aanlei ding van een in 2001 uitge voerd onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO) in opdracht van de Nederlandse Politiebond en de Stichting Politie en Emancipa tie. Ruim 6000 agenten hebben de vragenlijst ingevuld. De uit komsten binnen Hollands Midden wijken nauwelijks af van andere politieregio's. Het onderzoek richtte zich on der meer op de vraag wat er sinds 1993 is terechtgekomen van de bestrijding van seksuele intimidatie toen er een soort gelijk onderzoek plaatshad. Een van de aanbevelingen toen was het aanstellen van vertrou wenspersonen. Alle korpsen hebben die inmiddels, maar slechts één op de tien mede werkers meldt seksuele intimi datie bij de vertrouwensper soon. De komende maanden bera den korpsleiding, vertrouwens personen en de management teams binnen de districten van Hollands Midden zich over maatregelen om de ongewens te omgangvormen binnen het korps tegen te gaan. Jongeren en alleenstaanden onder de agenten worden va ker slachtoffer dan oudere, ge trouwde collega's. Ook avonddiensten verhogen het risico. Vrouwen worden bijna uitsluitend door mannen seksueel geïntimideerd. Ook de mannelijke slachtoffers worden voornamelijk door mannen ge ïntimideerd, maar ook door vrouwen. Ongeveer 14 procent van de vrouwen en 22 procent van de mannen zegt wel eens te zijn geconfronteerd met pornogra fische films of foto's. leiden - Het Galgewater vormde zaterdag een sfeervol decor voor de Leidse Sloepenrace: zeventien herenteams en zes damesteams streden op het water rond de stad om de Dirk van Amerongen wisseltrofee, en om punten voor het landelijke kampioenschap. Het was de vierde keer dat deze race, een tocht van 11 kilometer, werd ge houden door de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag. De race werd gevaren in whalers, een type sloep waarmee vroeger op walvissen werd gejaagd. De Kaag sleepte in de race de belangrijkste prijzen weg. Pagina Ri: Het geheim van Holland zoekt het water op Foto: Hielco Kuipers Dode in Druten, gewonden in Alkmaar den haag/anp - Het Openbaar Ministerie (OM) gaat illegale straatraces landelijk aanpakken. Het OM stelt regels op om deel nemers aan de races op een uniforme manier te kunnen be rechten, aldus het ministerie maandag. Deelnemers aan straatraces zijn volgens het OM schuldig aan hetzelfde feit, namelijk het in gevaar brengen van de verkeers veiligheid. „Daarom is het mo gelijk om ze op dezelfde manier voor de rechter te krijgen en ze dezelfde straf op te leggen. Daarvoor moeten wel regels worden opgesteld", zegt een woordvoerder. Verder gaat het OM bijhouden waar de races worden gehouden en hoe vaak dit gebeurt. Als deelnemers door de politie wor den gesnapt, krijgen ze een pro ces-verbaal, meldt het Open baar Ministerie. In Dru kwam dit weekeinde een 19-jarige jongen om het leven. De jongeman was volgens getui gen nog niet aan het racen, maar onderweg naar de afge sproken plek. Hij maakte een in schattingsfout bij een inhaalma noeuvre en reed tegen een sta pel betonblokken. Op elders in het land hebben jongeren zaterdagavond illegale wegraces gehouden of voorbe reid. In Alkmaar raakten drie personen gewond. In Eindho ven hield de politie vijf racers aan. In Alkmaar vielen de ge wonden wel tijdens een race, waar volgens de politie meer dan honderd auto's aan deelna men. Op de N242, de weg waar op de 'coureurs' reden, onstond een botsing met vijf auto's. Een van de bestuurders was geen wegracer. Degenen die bij het ongeval betrokken waren, kwa men uit Alkmaar, Amsterdam en Purmerend en waren tussen de 25 en 31 jaar oud. Een van hen raakte zwaargewond. Vijf straatcoureurs konden za terdagavond in Eindhoven niet aan agenten ontsnappen. De vijf, tussen 21 en 24 jaar oud, zijn verhoord en vrijgelaten. Hun rijbewijzen en auto's zijn inbeslaggenomen. Van zes anderen hebben agen ten het kenteken genoteerd. Zij raken waarschijnlijk ook hun rij bewijs kwijt. De Rotterdamse politie heeft tot ver in de nacht van zaterdag op zondag gesur veilleerd op de Sluisjesdijk, om races te voorkomen. Terwijl de poltie toezicht hield, ging een een 21-jarige man er met hoge snelheid vandoor en vloog op de Waalhaven uit de bocht. Hij botste met een andere auto en raakte gewond aan zijn nek. Op dat moment waren er volgens de politie circa honderd auto's in de buurt van de raceplek. Pagina Binnenland: Commentaar ingang der door onze correspondent Ad Bloemendaai tel aviv - Israël heeft de VS la ten weten dat het tempo van de militaire campagne op de Wes telijke Jordaanoever zal worden verhoogd. Op die manier kan de operatie eerder worden afgeslo ten, legde premier Sharon dit weekeinde telefonisch uit aan de Amerikaanse president Bush. Bush heeft dit weekeinde her haald dat Israël zich 'zonder uitstel' moet terugtrekken, maar heeft tegelijkertijd de indruk ge wekt dat een paar dagen meer of minder er niet toe doen. In Washington zegt men dat Bush de Palestijnse leider Arafat een laatste kans wil geven, ook al lanceerde de president op nieuw harde verwijten aan diens adres. Bush zei dat Arafat zijn beloftes nooit nakomt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell Po well bezoekt deze week het Midden-Oosten en een aantal Europese landen. Hij zal don derdag in Israël aankomen. Ara fats entourage heeft al laten we ten dat geen enkele Palestijn met hem zal spreken als hij niet naar Ramallah gaat. Powell zelf zei gisteravond dat hij Arafat zal bezoeken 'als de omstandighe den dat mogelijk maken.' Het aantal doden en gewonden stijgt snel. Na tien dagen vech ten zijn volgens de Israëlische stafchef Mofaz zeker tweehon derd Palestijnen om het leven gekomen, tegen elf Israëlische soldaten. In Bethlehem werd vanmorgen nog een Palestijn doodgeschoten. Afgelopen weekeinde is het zwaarst ge vochten in Nablus en in een vluchtelingenkamp bij Jenin. PvdA-lijsttrekker Melkert vindt intussen dat alle landen van de Europese Unie hun ambassa deurs uit Israël moeten terug trekken. De EU moet zo af dwingen dat ze een rol krijgt bij het stopzetten van het geweld. Volgens Melkert is Europa 'op zijn gezicht gegaan' toen bui- tenlandcoörcünator Solana geen toestemming kreeg de Pa lestijnse leider Arafat te ont moeten. Melkert zei dat giste ren tijdens het lijsttrekkersde bat in het tv-programma Bui tenhof. Het idee is lauw tot slecht ontvangen. De WD is mordicus tegen, en Melkert kreeg alleen ronduit steun van D66-voorman De Graaf. Pagina Buitenland: Oorlog compliceert strijd om Arafats opvolging en FC door Eric Went leiderdorp - Een vluchtauto met acht inzittenden is zaterdagmiddag door twéé politiewagens aan gereden op de Leiderdorpse Engelendaal. Dat ge beurde na een wilde achtervolging door het oude dorp. De inzittenden hadden kort daarvoor een onbekend geldbedrag gestolen uit de Spar aan de Hoofdstraat. Bij de aanrijding raakte niemand ge wond. Omstreeks 16.00 uur kwamen twee mannen (39 en 19 jaar), vijf vrouwen (39, 37, 25, 18 en 16 jaar oud) en een 5-jarig jongetje de buurtwinkel aan de Hoofdstraat binnen. Een medewerker die ach ter de kassa stond, werd afgeleid door een van de vrouwen. Zij vroeg om 'leverham', terwijl een van de mannen een portemonnee in een werkruimte achter in de winkel wegnam. De medewerkers van de Spar konden niet voorkomen dat het achttal er in een auto vandoor ging. De gewaarschuwde politie zette onmiddellijk de achtervolging in. Tijdens deze achtervolging om zeilde de vluchtauto een blokkade van politieau to's. Ook kon de auto net een lijnbus ontwijken op de Hoogmadeseweg door over de stoep rakelings langs een aantal voetgangers te scheuren. Op de Engelendaal stak de auto vervolgens met hoge snelheid de kruising over, zonder op de verkeers lichten te letten. Daarna hebben twee politiewa gens de vluchtwagen bewust aangereden, en kwam er een einde aan de achtervolging. De inzittenden zijn woonachtig in Utrecht, met uitzondering van de 19-jarige man, die uit Italië komt. Het gestolen geldbedrag is nog altijd niet te recht. Wel is de portemonnee leeg teruggevonden, in de onderbroek van het 5-jarige jongetje. Pagina R3: Eigenaar Spar Overweegt te stoppen door Sjaak Smakman LissE/NOORDWiiK - Vlak voor de ingang van de Keukenhof maak te de voormalige Amerikaanse vice-president Al Gore gisteren rechtsomkeert. Op advies van zijn veiligheidsmensen stapte hij af om na de fietstocht met te genwind vanuit Noordwijk de terugtocht (voor de wind) in een auto te maken. De veiligheids mensen vonden het op het al lerlaatste moment toch niet ver antwoord dat Gore een bezoek aan de bloementuin bracht. Tijdens de fietstocht zijn de vei ligheidsmensen volgens Keu kenhof-directeur W. Jansen ge schrokken van een paar fotogra fen langs de route. Toen er ook vlak voor de ingang van Keu kenhof een fotograaf opdook, was voor de bodyguards de maat vol en besloten ze dat Go re beter niet naar binnen kon gaan. Gore is niet alleen in zijn tijd als vice-president en in de tijd van de presidentscampagne Al Gore. Foto: AP geregeld bedreigd. Ook het afge lopen jaar gingen die bedreigin gen door. „Hij heeft veel van de Duin- en Bollenstreek gezien, maar het mooiste heeft hij ge mist", aldus een teleurgestelde Jansen. Gore is momenteel in Neder land als vice-voorzitter van een Amerikaanse investeerdersgroep en voert deze week zakelijke be sprekingen in Nederland. De Democratische oud-ambassa deur Dombush, die nog is be noemd door het koppel Clinton- Gore en een trouwe bezoeker is van de Keukenhof, opperde het tripje als onderdeel van het niet- zakelijke deel van het bezoek. Gore en zijn mensen logeren in het Palace hotel in Noordwijk. Keukenhof zelfheeft veel publi citeit gegeven aan de komst van de voormalige vice-president. „Van dit soort dingen moeten we het toch hebben. We hebben geen geld voor echt groot scheepse reclamecampagnes", zegt Jansen. Jansen benadrukt hoe jammer hij het vindt dat Gore op het laatste moment heeft afgehaakt. Oud-ambassadeur Dornbush besloot het park wel te bezoe ken. Ook Jansens voorganger H. van Os besloot gisteren maar een rondwandeling door het park te maken. Hij was ook uit genodigd voor het bezoek van Gore. Roubos bier bij en ontij runsburg - De Rijnsburgse Oranjevereniging, toch al de grootste van Nederland, heeft er sinds zaterdag weer een lid bij. Een erelid voor het leven, dat bovendien géén contributie hoeft te betalen: prinses Mar griet. De plaatsvervangster van koningin Beatrix werd het 3369ste lid van de Oranjevereniging bij haar bezoek aan de kwekersgemeente. Prinses Margriet opende zaterdag de 25ste aflevering van het evene ment 'Kom in de kas'. Het evenement is van een 'gewone' open dag van de glastuinbouwsector uitgegroeid tot een gezellig dagje uit. Jaar lijks trekt 'Kom in de Kas' zo'n 200.000 bezoekers. In het tuinbouwge bied Kloosterschuur in Rijnsburg hielden twaalf bedrijven open huis. Pagina R6: Anderhalf uur koninklijke Kom in de Kas Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1