Triomf in het hol van de leeuw ^ijd op twee fronten wreekt zich voor Feyenoord SI Afwijk en FC Lisse worden geen steek wijzer van gelijkspel De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die dit seizoen met Gerard Bakker, Jeanet van der Laan en Wim Rijsbergen wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de arrogante houding van In- ternazionale in het Europacupduel met Feyenoord in de her haling. „Het zorgde hier voor heel wat verbazing en ook wel veront waardiging, de manier waar op Inter de wedstrijd tegen Feyenoord benaderde. De Mi- lanezen liepen er vooraf mee te koop dat ze de Europacup he lemaal niet belangrijk vinden in vergelijking met het kampi oenschap en voegden op het moment suprème de daad bij het woord door hun beste spe lers op de bank te zetten. Zo'n houding is een fenomeen dat je bij veel, zo niet alle Itali aanse sportploe gen terugziet. Ik heb dat zelf aan den lijve onder vonden toen ik in Italië volleybal de. De clubs heb ben er een men taliteit van 'dat doen we wel even met ons tweede elftal' zodra het om internationa le wedstrijden gaat. Ik vind dat een foute bena dering, als is het alleen maar omdat een verlies- partij in de Europacup wel doorwerkt in de prestaties in de competitie, de prijs waar ze al hun geld op zetten. Je zag het gisteren: Inter verliest van Atalanta Bergamo. Dat is dus een duidelijk voorbeeld van de tol die je betaalt voor je eigen arrogantie. Ik snap die houding van Itali aanse clubs ook niet, alleen al in de zin dat ik niet snap waarom je je dan inschrijft voor een Europees toernooi. Voor de recettes hoeven ze het ook niet te doen. want zelfs bij wedstrijden in de Champions League zitten de tribunes in Italië zelden vol. Die tegenval lende toeschouwersaantallen komen natuurlijk ook voort uit die lakse benadering van de Europese wedstrijden. Ze denken namelijk niet alleen zo bij de clubs, ook 'de gewone manboeit het niet echt. Wat voor mij de essentie is, is dat je in de topsport niet kunt zeggen: ik leg mijn prioriteiten elders en ga op andere mo menten pieken. Dat moet zich een keer uitbetalen, in negatie ve zin. Maar zo willen Italia nen niet denken. Die zijn heel erg overtuigd van hun eigen kwaliteiten. Het is een verkeer de vorm van arrogantie, die is ingebakken in hun cultuur. Je ziet het daar bijvoorbeeld ook in de politiek. Ze zijn niet be reid om een compromis te sluiten. Ze bla zen nog liever de boel op. door het kabinet naar huis te sturen. Italianen hou den altijd voet bij stuk, ook in de sport. Hun in stelling in Euro pese wedstrijden staat al bij het begin van het seizoen vast. De trainer bepaalt dan al dat de reserves in die duels een basisplaat krijgen. Je ziet bij Italiaanse voetbal clubs ook heel vaak dat ze in Europacupwedstrijden de tweede keeper onder de lat zet ten. Bij Feyenoord werkt het op dit moment omgekeerd. Ook al zeggen ze daar dat alletwee even belangrijk zijn, onbewust richten ze toch al hun pijlen op de UEFA Cup. Dat dat net zo goed gevaarlijk is. zagen we gisteren in de wedstrijd tegen NAC. Het kampioenschap heeft Feyenoord nu niet meer in eigen handen, zoals Inter dat nog wel heeft. En het is ook nog lang niet zeker dat ze don derdag de finale gaan halen, nog lang niet. Peter Blangé uit Oegstgeest is re cordinternational volleybal. Hij is voorzitter van de atletcncommissie van NOC'NSF en lid van de Europe se atlctencommissie. SPO RT maandag 8 APRIL 2002 in Essen Feyenoord is bezig ;1 mooi seizoen. De :haal en UEFA Cup m kan de club uit ïver een paar weken ïelemaal met lege Strijden op twee ilijk lijkt net iets te verspeelde Feyen- huis punten tegen ."erdag knokte het elf- inJ|maal leeg in San Si- jie een sensationele g op Internazionale, e finale van de UEFA Cup lonkt. Maar gisteren bleek de geleverde inspanning (fysiek en mentaal) net iets te veel. We derom gingen twee punten ver loren in de strijd om de nationa le titel. Ditmaal hield NAC de thuisploeg op een gelijkspel: 0-0. Vorige week na het misstapje te gen RKC was er nog de troost dat ook Ajax punten morste. Een week lang had Feyenoord daardoor de titelkansen hele maal in eigen hand. Nu dus niet meer. Feyenoord betaalt in de compe titie de tol voor het feit dat een Nederlandse topclub niet te ver gelijken is met een topteam uit Engeland, Spanje of Duitsland. Managers van pakweg Man chester United, Barcelona en Arsenal geven hun topspelers regelmatig even rust. Bert van Marwijk heeft geen selectie zo als Fergusson of Wenger. Welis waar werd er bij aanvang van het seizoen gesproken over een dubbele bezetting van alle posi ties, in praktijk is daar geen sprake van. Het verschil tussen de eerste en tweede keus is ge woon veel te groot. Zoetebier, Emerton, Van Wonderen, Paau- we, Tomasson, Bosvelt, Ono, Van Hooijdonk, Kalou en recen telijk Van Persie: dat is gewoon de basis. Valt iemand uit dat tiental weg, dan is dat gelijk merkbaar. En dus spelen ge noemde voetballers alle wed strijden, meestal ook nog van de eerste tot de laatste minuut. Al leen in geval van een blessure (zoals gisteren Paauwe en Ka lou), als het dus echt niet anders kan, doet Van Marwijk een be roep op andere spelers. Een treffend voorbeeld is Pierre van Hooijdonk. De lange spits miste dit seizoen nog niet één wedstrijd in de competitie. In Europa ontbrak hij alleen van wege een schorsing. Zelfs een voortijdige wissel werd hem nauwelijks gegund. Gezien de omstandigheden speelde Feyenoord gisteren ove rigens helemaal niet zo slecht. In de eerste helft lag het tempo te laag om het defensieve NAC te verontrusten, na rust werd dat beter. Helaas voor Van Mar wijk gaven Tomasson en vooral Elmander helemaal niet thuis, waardoor de thuisploeg niet echt een vuist kon maken in het strafschopgebied. In de laatste twintig minuten ontketende Feyenoord een slot- offensief en had alsnog verdiend te winnen. Leonardo kreeg een dot van een kans, een omhaal van Bosvelt werd door Babos onschadelijk gemaakt. Aan de overkant trof Cristiano overi gens de lat en raakte Glenn Loovens na een botsing met En gelaar zwaar geblesseerd. „Een zware hersenschudding, die speelt op zeker weken niet", overzag Van Marwijk de opgelo pen schade naast de twee ver- liespunten. Feyenoord: Zoetebier: Emerton, Van Wonderen, Loovens (85. Gyan) en Rza- sa; Bosvelt, Tomasson (62. Leonardo) en Ono: Elmander (79. Komejev), Van Hooijdonk en Van Persie. NAC: Babos, Risamasu (73. Hersi), Pen- ders. Schenning en Gudelj; Stewart, Pe- to, Schreuder en Bobson; Sergio (79. Engelaar) en Salmon (60. Cristiano). Bc Tafi verrast Belgisch koningskoppel door Ad Pertijs meerbeke - Gezellig keuvelend zaten ze na afloop van de Ronde van Vlaanderen bijeen in de tot perszaaltje omgebouwde kleuter klas van 'Juf Marie-Claire. An drea Tafi en Mario Cipollini. Twee gelouterde 'bejaarde' Italianen, die zich zichtbaar vermaakten met het feit dat ze in het hol van de Vlaamse leeuw de concurren tie nog eens een poepie hadden laten ruiken. „Vanochtend bij de start zeiden we tegen elkaar dat we eigenlijk twee jaar geleden al hadden moeten stoppen. Nu win nen we alle twee nog een we reldbekerwedstrijd", glunderde de 35-jarige Cipollini. Hij spurtte twee weken geleden naar de ze ge in Milaan-Sanremo en hand haafde gisteren in de Ronde van Vlaanderen (met een negende plaats) verrassend zijn leiderspo sitie in het wereldbekerklasse ment. De grootste surprise zat echter naast hem. Andrea Tafi viel aah als in zijn beste dagen en vier ki lometer voor de finish kreeg de onvermoeibare Toscaan de bei de topfavorieten Johan Mu seeuw en Peter van Petegem op de knieën. Solo reed de even eens 35-jarige Mapei-renner zijn vijfde wereldbekerzege tege moet. „Dit verbaast mezelf ook ja. Maar wie houdt er nu niet van een verrassing?" Buiten, op en langs de Halle- baan, likte Vlaanderen haar wonden. Het had de feestdag moeten worden van Domo-kop man Johan Museeuw, de onver woestbare Leeuw van Vlaande ren, en van Peter van Petegem, zijn geslepen opvolger, die bij Lotto rijdt. Vooral de laatste was de laatste weken een klasse apart geweest in de Vlaamse Ar dennen. Lange tijd liep alles volgens het gedroomde scenario. De ploe gen zetten de beide heren keurig af aan de voet van de Kware- mont, waarna op die heuvel en de daaropvolgende Paterberg, Koppenberg en Taaienberg een gewenste schifting tot stand kwam. Museeuw en Van Pete gem kwamen ieder met een mannetje vooraan te zitten. Na tuurlijk waren nog meer favorie ten meegeslopen (Hincapie), maar van het gevreesde Mapei- blok had Bettini de slag gemist en ook Bartoli (Fassa Bortolo) redde het niet. Van Petegem en Museeuw lieten zien weer in topvorm te zijn. Ze controleerden de koers op in drukwekkende wijze. De veel vuldige vluchtpogingen van Tafi hadden iets vertwijfelds. Keer op keer gunden Museeuw en Van Petegem hem niet meer dan vijftig meter. „Ze speelden sa men", zei Tafi. Die overmacht deed hen echter de das om toen de laatste hin dernis (Bosberg) genomen was. De aanvallen van Tafi beu, viel Van Petegem zelf aan. Om zwermd door motoren leek hij gevlogen, maar Nardello kwam terug bij hem. Toen stopte Van Petegem. „Teveel tegenwind." Het was een verkeerde keuze. Even later knalde Tafi weer weg en dit keer keken Museeuw en Van Petegem meer naar elkaar dan dat ze joegen. Het 'ont vangstcomité' in Meerbeke sprak troostend dat 'jullie je als favorieten hebben getoond'. Het was echter een schrale troost. Want de ware scalp ging naar Andrea Tafi, een laatbloeier, die Andrea Tafi rijdt op kop. Naast hem Peter van Petegem, links Daniele Nardello. Foto: AP in 1996 als knecht grote koersen begon te winnen. De oogappel van sponsorbaas Squinzi triom feert mondjesmaat, maar wat hij pakt mag er zijn: Ronde van Lombardije ('96), wereldbeker Rochester ('97), Parijs-Roubaix ('99), Parijs-Tours (2000). Vorig jaar leek het gedaan met Tafi. Mapei draaide voor geen meter en zelf rolde hij van de ene blessure in de andere. „Dit voorjaar gaat alles weer fantas tisch. Ook met de ploeg. De sfeer is stukken beter dan vorig jaar. Vanaf begin maart heb ik al veertig dagen volle bak ge koerst." Tafi is altijd een hartstochtelijk aanvaller gebleven. Ooit waren hij en Bartoli de 'Nordisten' van Italië. Bartoli verkoos er voor de mooie vedette te worden. Giste ren bleek dat hij daarmee de keien niet langer de baas is. Tafi wel. Hij is nog altijd de Flandri- en, die houdt van het noeste werk op de keien. „Ik heb nog zoveel plezier in het fietsen, dat er geen reden is om aan stoppen te denken. Hele maal niet na vandaag en met Parijs-Roubaix volgende zondag in aantocht." Hij kijkt uit naar de Hel van het Noorden. Cipolli ni niet. Hij bedankt vriendelijk voor de uitnodiging van de or ganisatie. „Als Jean-Marie Le- blanc mij niet goed genoeg vindt voor in zijn Tour, waarom zou ik dan wel zijn Parijs-Rou baix rijden?" S2: Raboploee likt de wonden in Ron de van Vlaanderen 1 pn der Hulst liemand hoeft zich na zaterdag nog af aarom Katwijk en FC Lisse in degrada- keren. De hoofdklassekampioenen van vvee jaren bakten er op sportpark De I weinig van. Het 1-1 gelijkspel gaf de en redelijk weer. FC Lisse voelde zich len de stand op de ranglijst, de morele ploeg behield de twee punten voor- L ule nummer dertien van de competitie. fijzer werd het elftal van Ruud Bröring maHet acute gevaar voor degradatie blijft fijn leide kemphanen, n déFC Lisse vechten aan het slot van de /rotfsteevast belangrijke duels met elkaar dofir geleden pakte 'het andere Oranje' in nd.te titel tegen een team dat toen ook te- t wffltie vocht, vorig jaar zetten Lissenaren it h6lissende stap richting het kampioen iet jit seizoen staat beide opponenten het ïinean de lippen. En bij Katwijk dan nog er dan bij FC Lisse. De stilte in de id van de thuisploeg was alleszeggend, die de aan als een nederlaag. „Hier schie- n tte helemaal niets mee op", reageerde et afis Groenendijk. hoein Katwijk besefte dat de komende we- dooin maar moeilijker op worden omdat iet ander, Daniël Hensen, Toine l'Ami (al- in kgers) en Jean Paul Verkade een schor- raakDet kunnen zien. Daartegenover stond f zaaterdag de terugkeer van Vincent Bon. ir biFelder maakte na vijf maanden wereld- trooiwennige indruk. „Ik mis nog hande- renid", aldus Bon. Dat bleek wel bij het iiespunt van FC Lisse. Bon verspeelde op jerslveld de bal aan Juul Emanuelson die ebott Robert Hoever de diepte in kon stu- lijkfs schoof de spits de bi langs keeper □rtafisser - die volgend seizoen wordt afge- i huidige reserve-doelman van FC Den Marco de Ridder van Katwijk haalt uit. Naast hem FC Lisse-spelers Martin van Kins (links) en Berry Jans sen. Foto: Cees van Hoogdalem Bosch Max de Jong - in de verre hoek. Groenen dijk nam zijn 'verloren zoon' in bescherming. „Bon had nooit aangespeeld mogen worden. Dat was een inschattingsfout van de verdediging." FC Lisse kreeg op dat moment meer dan het ver diende. In de openingsfases van de eerste en tweede helft verloor de ploeg van Bröring vele duels en was bijna elke afvallende bal voor een Katwijker. Tot de onderschepping van Emanuel son was Lisse nog niet gevaarlijk geweest. Katwijk wel. Marco de Ridder had de thuisploeg na een kwartier spelen op voorsprong kunnen zetten, maar degradatievoetbal gaat ook in Katwijk ge paard met een gebrek aan zelfvertrouwen. Ook Sander Molenaar miste de .overtuiging om zijn ploeg (na ruim een uur spelen) op voorsprong te zetten. Met een katachtige beweging keerde doel man Peter Kromhout de van dichtbij ingekopte bal. De toeschouwers zagen alles gelaten aan. Molenaar voorzag eerder wel de mooiste aanval van de wedstrijd van het beslissende tikje, nadat Ronald Pronk, De Ridder en Bon de verdediging van FC Lisse zoek hadden gespeeld. De overige kansen kwamen voort uit afstandschoten en vrije trappen. Zo schoof De Ridder uit een spelhervat ting naast en keerde Kromhout met zijn voet een laag schot door de muur van Mark Noorlander. Nick Schnater krulde de bal langs het doel van Varkevisser en een pegel van Pronk belandde op de vuisten van Kromhout. In de slotfase schoten Berry Janssen en Emanuelson nog over. Noodzakelijke omzettingen na rust kwamen het spel van FC Lisse niet ten goede. Uitblinker Hen- nie de Romijn kreeg opnieuw last van de chroni sche ontsteking in zijn scheenbeen en keerde niet terug op het harde veld aan de Krom. Emanuel son nam zijn plek als vrije verdediger over. Later viel ook Robert Hoever uit. „Met Robert, Juul en Hennie had ik juist in elke linie een speler die een bal vast kon houden", aldus Bröring. Toch hoorde je FC Lisse niet klagen. De Romijn: „Wij mogen niet ontevreden zijn met het resultaat." Dat me de-degradatiekandidaat Marken won, veranderde die mening niet. „We moeten ons concentreren op ARC." En Bröring zag ook Rijnsburgse Boys weer in het vizier komen. „Verlies hier had een morele tik voor ons betekend. Dan dendert Kat wijk over je heen." Katwijk is - zo beaamde Groenendijk - afhankelijk geworden van de fouten van andere ploegen. „We geven het niet op, maar het wordt moeilijk. Verde digend is er vandaag goed gespeeld. Ik kan mijn ploeg niets verwijten. Tegen de meeste ploegen zijn wij de baas, daarom is dit resultaat zo frustre rend. Als je nou was weggespeeld met 4-1, maar dat is niet zo." Voor Vincent Bon was het even wennen. Hij maakte alleen onder Bob Kootwijk een slecht jaar mee bij Katwijk. „Toch ben ik niet geschrokken van het team. Het komt er gewoon niet uit. Nu pas kunnen we met vleugelspelers als Hajji en Hermes spelen. Je kan niet verwachten dat de jon ge jongens de ploeg er in deze fase doorheen sle pen. Het wordt in de resterende duels een menta le kwestie. Misschien dat Groenendijk daarom een beroep op mij doet." Katwijk: Varkevisser: Helder, Noorlander, L'Ami, Hensen; Pronk (72. Van Leeuwen), Bon, Molenaar; Hajji, De Ridder (62. Van Loenenl en Hennes (76. De Bic) FC Lisse: Kromhout; Van Kins, De Romijn (46. Van Leeuwen) Janssen, Dekker; Tan (62. Leonard). Naarendorp, Emanuel son; Linger, I loever (70. Luxenburg) en Schnater. hetP ;ch<J in hi 'hsbvs is no8pn mogelijk uitgi e tit icendo is inder slecht ;ais t Danaïden in hi een emster Den öi van glorie en misère laai t OVf liaai :dte I.mlet ideri tenjKamiel Maase heeft mi taliaanse Camaiore p'O0 ;rd voor de Europe- 300 ampioenschappen nse' (6-10 augustus), verb *gse atleet van Lei- aditif liep bij de jaarlijkse de 10.000 meter igerf11128.01,36. Maase ^ass?e niim sneller dan van de atletiekunie finalist van de laat- dmonton hoefde de leet overigens «behoud te tonen f jfemationale limiet ...jpen. )e oi o,oonaar bbé,Boy$ 35 r Oegstgeest-spits er stapt komende naar Quick Boys. un' pits is al een paar opscorer bij de club Peter Ciere. Visser ilemder bij UVS. Bij Val- i Zapt het bestuur dat uijn volgend sei- jmr#31 's' als bet eerste g, hle tweede klasse De voormalig en Ter Leede-spe- Tainer bij de Valken- iwaar zijn zoon zijn broer Piet Por is.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17