Katwijk weer aansprakelijk gesteld voor vervuiliif 7 DUIN BOLLENSTREEK - 'dkr-a Reconstructie Rijnsburgs glastuinbouwgebied stap dichterbij Anderhalf uur koninklijke Kom in de Kas Tevergeefs graven naar Brittenburg Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 'Uitspraak v Brinkhorst bollen dodeg Woonwagen brandt uit Man gepakt met drugs en pistool noordwijkerhout - Een 37-ja- rige Noordwijkerhouter is don derdagmiddag opgepakt op verdenking van handel in ver dovende middelen. In de schuur aan De Gieterij, waar de man werd aangehouden, trof de politie naast drugs ook een vuurwapen aan. Dat heeft de politie vanmorgen bekendge maakt. De goederen zijn in be slag genomen. De man zit voor lopig vast. Mooiste File staat weer in Noordwijk noordwijk - Niemand vind het prettig om in een file staan, maar in Noordwijk wordt elk jaar weer bewezen dat het wel leuk kan zijn om naar een file te kijken. Op zaterdag 20 en zon dag 21 april staan op de Konin gin Wilhelminaboulevard zo'n 65 met bloemstukken versierde auto's en praalwagens. 'De Mooiste File van Nederland' heet dit evenement dat wordt gehouden in het kader van het Bloemencorso van de Bollen streek. De Mooiste File trekt elk jaar tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Onderzoek naar borstkanker Lisse lisse - Aan het einde van dit jaar wordt in Lisse weer een bevol- kingonderzoek naar borstkan ker gehouden. Elke vrouw van 50 tot 75 jaar in Lisse ontvangt daarvoor een schriftelijke uit nodiging. Het onderzoek vindt plaats in een mobiele onder zoeksruimte die komt te staan aan de Ruishornlaan. Borstkan ker is de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Door het bevolkingsonderzoek ktm de ziekte sneller worden ontdekt worden, wat de kans op genezing verhoogt. Het on derzoek in Lisse begint op 5 de cember. College Rijnsburg verdeelt het werk rijnsburg - CDA, Gemeentebe langen Rijnsburg en Christen- Unie vormen het nieuwe colle ge van Rijnsburg. Zij zijn het za terdag eens geworden over de hoofdlijnen voor een raadspro- gramma en de portefeuillever deling. Riekus de Mooij (CDA) wordt als wethouder verant woordelijk voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting. Floor Vletter gaat namens GBR welzijn, cultuur, economische en agrarische zaken doen. De ChristenUnie-wethouder wordt Gerard Mostert. Hij krijgt de portefeuille openbare werken en sociale zaken. Burgemeester Van der Lee richt zich de ko mende vier jaar op middelen, regioverkeer en milieu. maandag 8 APRIL 2O02i iderl iS-Jo Gemeente wijst juridische én morele verantwoordelijkheid voor vervuilde bodem in Asterstraat af door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijkse beleggings maatschappij Buitenlust Van der Plas stelt, net als bewoners van de Aster straat, de gemeente aansprakelijk voor vervuiling van de grond op de voorma lige vuilstortplaats De Ballast. Maar B en W van Katwijk wijzen opnieuw de juridische aansprakelijkheid van de hand. Op een financiële regeling hoeft Buitenlust, in tegenstelling tot de As- terstraatbewoners, niet te rekenen. De beleggingsmaatschappij heeft pal naast de Asterstraat vier huizen in be zit aan de Valkenburgseweg. Nu is ge bleken dat de bodem ernstig is ver vuild, maar niet op korte termijn wordt gesaneerd, kampt Buitenlust met hetzelfde probleem als de huisei genaren die in februari de Katwijkse politiek op stelten zetten: de huizen verliezen hun waarde en aantrek kingskracht. Op grond van de beslissingen en ver gunningen uit de jaren zestig en ze ventig, meent Katwijk dat de gemeen te juridisch niet aansprakelijk is voor de vervuiling. Begin jaren zestig stort te onder andere de gemeente afval in de oude binnenhaven aan de Valken burgseweg, die tijdelijk als stortplaats diende. De gemeente was zich des tijds van geen kwaad bewust. In die tijd was er veel minder dan tegen woordig aandacht voor bodemvervui ling en de provincie Zuid-Holland volgde het hele proces rond de stort plaats met goedkeuring. Desondanks voelde de Katwijkse poli tiek bij de Asterstraatkwestie wel een morele verantwoordelijkheid. Op aan dringen van de gemeenteraad stelden B en W in februari een aankooprege ling op. Daarmee kan de gemeente huizen kopen van woningeigenaren die door omstandigheden moeten verhuizen en zelf niet van hun woning af komen. Wethouder A. van der Plas is niet be reid om ook Buitenlust financieel te gemoet te komen. „Het ging bij de As terstraat expüciet om bewoners-eige naren. Ik ga ervan uit dat iemand die huurwoningen exploiteert niet van plan is om zijn bezit te verkopen." Er zijn volgens hem geen aanwijzingen dat de huizen leeg blijven staan, in het geval de betreffende huurders hun huis willen verlaten. Directeur D. van der Plas van Buiten lust denkt dat de gemeente niet sterk staat met die argumenten. „Het gaat om exact dezelfde huizen. Als je je moreel verplicht voelt om iets te doen, eiligv OS-Jo e Koui lie die tee. M. is dat toch voor het hele gebjnartte wil niet zeggen of hij bezupspori maken tegen het B en W-beslipspori Ondanks de ernst van de ver^a, er volgens de provincie geeetthe van gevaar voor de gezondljsquiz. over tientallen jaren is de vo()S-Jo vuilstortplaats aan de beuretwerl worden gesaneerd. Als de gnprog nu aansprakelijkheid erkentyssen vervuiling, draait zij ook opjtsch. miljoenen kostende operatitpspori worden. pspori door Dorine van Kesieren katwijk - Ze zagen eruit alsof ze gingen schaatsen, de mannen die zaterdag op het Katwijkse strand zochten naar resten van het Romeinse fort Brittenburg. Windjacks, handschoenen en mutsen moesten hen bescher men tegen de snijdende oosten wind. Want ook als je denkt dat je iets groots op het spoor bent, kun je het koud krijgen. Ama teur-archeoloog Simon Oud droomt er al jaren van om te ontrafelen waar de Brittenburg moet hebben gelegen. En dus ging hij samen met de plaatselij ke afdeling van de Archeologi sche Werkgemeenschap Neder land (AWN) zijn droom achter na. Na jarenlang onderzoek heeft Oud aanwijzingen gevonden dat er onder het Katwijkse strand een muur loopt, die verbonden was met de Brittenburg. Zo is die muur te zien op een oude gravure van de Belgische carto graaf Ortelius. Ook heeft hij ont dekt dat het Mallegat, het oude uitwateringskanaal van de Rijn, niet rechtdoor naar de zee liep maar halverwege afboog. Vol gens Oud is de muur de oorzaak van die 'knik'. „Als we resten van die muur kunnen vinden, zou dat kunnen leiden tot een redelijk nauwkeurige bepaling van de plaats van de Britten- burg." Achter het geïmproviseerde windscherm hangt een voor le ken onbegrijpelijke landkaart. Een wirwar van lijnen en kruis jes moet duidelijk maken waar de archeologen hun boringen zullen uitvoeren. „Kijk, dit is de lijn die we vandaag volgen", legt Simon Oud gaat door met speurtocht naar Romeins fort voor Katwijkse kust Oud uit, terwijl hij boven het ge loei van de wind probeert uit te komen. „Om de meter verrich ten we daar een boring." Hoe komt hij nu juist bij die lijn? „Met een metaaldetector heb ben we deze lijn waargenomen. Dat zou kunnen betekenen dat daar een gietijzeren waterleiding liep. En die waterleiding zou weer gefundeerd kunnen zijn op de muur die naar de Brittenburg leidt." De archeologen mochten niet zomaar hun gang gaan op het strand. Eerst moesten zij een vergunning hebben voor hun activiteiten. „We hadden toe stemming nodig van heel veel instanties", vertelt D. Steures, voorzitter van de afdeling Rijn streek van de AWN. „Van de Kroondomeinen, de eigenaar van het strand. Van de exploi tant van de strandtent op dit perceel. En van de gemeente, de provincie, Rijkswaterstaat en het hoogheemraadschap. Allemaal vonden ze het goed dat wij hier vandaag bezig zijn, maar we moeten het strand wel in de oorspronkelijke staat achterla ten." Gevolg van die voorwaarde is dat Oud en consorten geen gro te graafmachines konden laten aanrukken. Zij doen hun werk Om de meter werd gezocht, maar een muur onder het Katwijkse strand bleef ook zaterdag spoorloos. Foto: Taco van der Eb met kleine handboren, die zo'n drie meter de grond in kunnen. Na elke boring halen zij zand naar boven. Steures: „We hopen dat we stuiten op steen. Dat zou de muur kunnen zijn. En het is natuurlijk alleraardigst als we ook nog een Romeins scherfje vinden, ha ha." In een van de kolommen zand die de archeo logen aan de oppervlakte bren gen, zit iets hards. „Er zit wat in", roept een van hen hoopvol. Zijn collega helpt hem uit de droom. „Het is hard geworden klei", constateert hij. Om vijf uur 's middags heeft het team nog geen noemenswaardi ge vorderingen gemaakt. Geen stenen laag die duidt op de aan wezigheid van een muur, geen antieke scherven. Steures is dui delijk. „Na vandaag komt er voor onze afdeling een einde aan de 'spëurtöcht. Dit Was'een eenmalige activiteit." Maar ondanks het afhaken van de afdeling Rijnstreek, weigert Simon Oud om de handdoek in de ring te gooien. „Ik wil door gaan met het onderzoek. Ik ga praten met het hoofdbestuur i - Die van de "AWN:"' Na eefn fünf. niet teleurgesteld offcChai treerd. „Je weet van tewhafte het niets op kan levereifch®P dien: dat wij nu nietsl^* gevonden, betekent iiDas \A niet dat die muur er nietnann. Imaga -jgess W. 03 03. 5n Eur rijnsburg - Er komt snel een speciale projectgroep voor de reconstructie van het Rijnsburg- se glastuinbouwgebied. De pro vincie Zuid-Holland bestempelt in een binnenkort te verschijnen nota over de glastuinbouw het gebied Kloosterschuur en om geving als 'uiterst kansrijk' en zal in het nieuwe streekplan het gebied daarom ook nadrukkelijk als glastuinbouwgebied op de kaart zetten. De provincie maakt zich ook hard bij het rijk voor aanvullende subsidies. Het glastuinbouwgebied bij Rijnsburg is belangrijk voor de hele streek. Alle intensieve glas tuinbouw uit de Duin- en Bol lenstreek moet daar worden 'verzameld', zo kwamen alle partijen in het Pact van Teylin- gen overeen. Maar sindsdien is er niets van terechtgekomen, constateerde WLTO-vice-voor zitter Hoogendroon zaterdag bij Kom in de Kas, om de eenvou dige reden dat er geen geld is. Volgens een raming kost de re constructie een dikke zeventig miljoen euro, terwijl het enige beschikbare geld ongeveer ze ven miljoen euro van het minis terie van landbouw is. „Het is pijnlijk duidelijk dat bij het Pact van Teylingen een essentieel onderdeel ontbrak: de financiële paragraaf', aldus Hoogendoom. Hij voegde daaraan toe dat er inmiddels wel nieuwe onder handelingen zijn gestart. Volgens WLTO-bestuurder en kweker Van Delft zijn er op dit moment geen directe onder handelingen met het ministerie, omdat die geen partij is bij het Pact van Teylingen, maar is er wel recent overleg geweest met de provincie. Die zal gaan pro beren om meer geld los te krij gen bij het rijk. Of en in hoever re dat gaat lukken, is volgens hem nog niet te zeggen. Wel gaat binnenkort een specia le projectgroep aan de gang om te proberen schot in de zaak te krijgen bij Rijnsburg. Die pro jectgroep werd een jaar geleden al voorgesteld bij het begin van de evaluatie van het Pact van Teylingen. In die groep moeten vooral mensen komen uit de sector zelf. Volgens voorzitter Buddenberg van de evaluatiestuurgroep moeten de daadwerkelijke on derhandelingen over verplaat sing van bedrijven worden ge voerd door mensen die de sec tor zelf goed kennen. Die weten wat mogelijk en wat haalbaar is. Vorige week hebben hij, de Rijnsburgse burgemeester Van der Lee, Van Delft en de provin cie om de tafel gezeten en vol gens Van Delft gaat de groep snel van start. Hoe de kans van slagen is, durft hij niet te zeggen. Het is en blijft vooral ook een kwestie van veel geld. Volgens hem zal uiteindelijk toch het meeste van de benodigde euro's bij het ministerie van landbouw vandaan moeten komen. Hij heeft ook nog wel een ander idee: een opslag op alle in de streek nieuw te bouwen wonin gen in de Bollenstreek waarmee de verplaatsing van de kassen- bedrijven kan worden betaald. „Als mensen zo graag hier in de streek willen wonen, moeten ze ook bereid zijn om daar wat voor te betalen." Het idee zit volgens hem 'in de pijplijn', maar hij heeft nog niet voorge steld aan de betrokken gemeen tebesturen. in E !lt enl llo De lisse - Een woonwagen op het kampje aan de Lissese Randmeerstraat is zaterdagmiddag geheel uitgebrand. De bewoners waren bezig zelf het dak te renoveren, toen de bitumen dakbedekking vlam vatte. Een poging om de huisdieren, waaronder een papegaai en enkele katten, te redden, strandde al bij de voordeur. Toen een van de bewoners de deur opendeed, werd hij bevangen door de verstikkende rook van de kunststof woonwagen. De man is met ademhalingsmoeilijkheden overgebracht naar het LUMC. De met twee wagens uitgerukte brand weer kon niet voorkomen dat de woonwagen geheel uitbrandde. De brandweer schat de schade op om en nabij een ton. door Sjaak Smakman vervolg van voorpagina rijnsburg - Prinses Margriet is sinds zaterdag erelid van de Rijnsburgse Oranjevereniging. De overhandiging van lidmaat schap nummer 3369 wordt on bedoeld muzikaal begeleid. Op hét moment weerklinkt in de hal van het gemeentehuis welhaast onvermijdelijk een gsm-melo- dietje. Een zich door een vuur rood aanlopend gezicht verra dende dame van middelbare leeftijd graait in haar handtas en tovert na enig zoeken het zin gende telefoontje tevoorschijn. „Ik had dat ding toch uitgezet." Maar, voegt ze er meteen aan toe, ze weet eigenlijk niet hoe het apparaatje precies werkt. „Gekregen van de kinderen voor het geval er iets gebeurt. Eigen lijk heb ik een hekel aan die din gen." Met driftig drukken op een aantal toetsen lukt het om het mobieltje het zwijgen op te leggen. Het bezoek van Margriet aan Kom in de Kas is een dik uur eerder begonnen aan de zon overgoten maar door de ijzige wind steenkoude Hoogeweg bij het kassenbedrijf van de gebroe ders Van Klaveren. In de hal staan tafeltjes en stoeltjes. Ieder een zit er al, even later komt commissaris van de koningin Franssen binnen. Alles keurig op tijd. Een paar toespraken, maar vice-voorzitter Hoogen doom overschrijdt zijn limiet. 'Nog twee minuten', weerklinkt het, dan komt Margriet. „Kan ik mijn toespraak nog afmaken?", informeert hij. „Als je snel bent", zegt presentatrice Van Delft. Hij is net niet snel genoeg. Hoo gendoom is nog niet helemaal klaar als er wordt gemeld dat de prinses er is. Burgemeester Van der Lee en commissaris van de koningin Franssen staan op en lopen weg. En ja hoor, daar stapt prinses Margriet uit de zwarte Audi, krijgt een bosje bloemen en loopt naar binnen. Applaus. Het schema is strak: een wel komstwoord van een paar mi nuten door de burgemeester ('de glastuinbouw verdient ko ninklijke aandacht'), drie minu ten om de stand van het Rode Kruis te bezichtigen en wat woorden te wisselen met de be mensing, daarna de kas in om met eigen ogen te zien waar het vandaag eigenlijk om gaat. Bij het gemeentehuis, de tweede en laatste stop van Margriet, is het opvallend rustig. Een hand- Burgemeester Van der Lee en prinses Margriet ontmoeten 'gewone' Rijnsburgers in het gemeentehuis, na de feestelijke opening van Kom in de Kas. Foto: Hielco Kuipers een een vriendelijke lach en een kort praatje. De geste van het erelidmaatschap van de Oranje vereniging kan ze duidelijk waarderen. Want Margriet straalt vóór alles jevol Rijnsburgers - voomame- lijke ouderen want de jeugd is naar 'de voetbal' - verwelkomt de prinses met oranje vlaggetjes. In het gemeentehuis zelf wordt Margriet rondgeleid. Voor ieder- uit dat ze plezier heeft in wat ze doet. Al is het een bliksembe zoek van anderhalf uur, één ding is duidelijk: een betere plaatsvervangster kan koningin Beatrix zich niet wensen. spraak dat bijna eeiebes; van de bollenteelt op jteute- uit de Bollenstreek dwijnen, heeft rij. 01.1 Brinkhorst van landbs/on Ei: bodem weg weggesla^12^| der alle plannen die:unjdr om de bollenteelt in d5 Hallc overeind te houden, lijk', zo omschreef vio zitter Hoogendoom 'amN. WLTO bij de openürkreis Kom in de Kas de uitla Karib Volgens Hoogendoorr^3^ nu aanwezige boUe£ejtUi' het absolute minimin 8.20 het huidige bolleno 18-5( van teelt, handel, onÊ®1^ en verwerking overfcer de houden. Hij wees eropend organisatie in overleg™® gelmatig om de ore&,|ron geslagen met het fcr.01.1 kwekers en telers bij °0 E beëindiging hun groi kopen aan projecton laars, die meer biedfruess collega's die willen f-17.1 den of beginnen. Daffe^ aldus Hoogendoom, fi8.3« terecht in het Pact vflo Re lingen zijn immers afr20.0i gemaakt en iedereejjj zich daaraan houden.25 Re het is hier vooral een f 23.3! van een botsing tiiss* E.n9' collectief belang - boo2v houd van de bollentefl news individuele belangei?-10 B kweker wil toch de 01 prijs voor zijn bedri gen." Maar juist daarom is spraak van de ïninistetitt nest, stelde hij. „Het dat nodig is om de gröEST culatie tegen te gaaiuwesi kerheid over de toekof! de d; vaststaat dat er op grond niet mag won bouwd, zullen projectOOR keiaars niet bereid daar veel geld voor (I len." .ojeci^wn eid rf-Holk :ht-exi naaln Babel 16.00 em va )muzi V 23.C

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14