Jimmy Somerville steelt de show KUNST CULTUUR 'Bitch' Mary J. Blige als positivo herboren Vrolijk en vertrouwd concert van BZN Gergjev wil verdieping van zijn eigen festival Liedjes The Beatles om zeep geholpen Vijf roestige, knoestige reuzen van geperst scheepsstaal aan de Plesmanlaan Jsitie Repin bezocht NCEN - De tentoonstelling —spin. Het geheim van id' in het Groninger Mu- n trok in vier maanden bezoekers. Nooit eerder hten zoveel mensen in Jliorte tijd een tentoonstel- ,het Groninger Museum. 1 as bovendien een van de exposities van tste jaren in Nederland, /fc stad Groningen profi- Vmee. Naast de uitgaven museum besteedden de i kers gemiddeld vijftig cu rt fa in de stad. Dat leverde ae mingse middenstand een na>mzet van 12,5 miljoen iijn'P- Jtroep wijkt staking ai% - Het theatergezelschap heeft haar voorstel- aaiin de Brugse gevangenis naDijdig moeten afbreken. nc'%liek kon vanaf donder- gevangenis niet meer in deif de Belgische gevange- ^PVaarders staakten. Een :enide van brandende auto- versperde de ingang. trad in samenwerking gedetineerden en at%ders op. De tien optre- rteiiie wel doorgingen, trok- tachtig bezoekers per d^Een deel daarvan be- Ojiit personeel en gedeti- Ph4n. nan fleert 4 mei i-fe hersteld jiDAM - Het 4 mei-con- en bt tien jaar geleden een Jaarlijkse gebeurtenis in in Amster- ities in ere hersteld. Een on- stichting is ehaan de traditie nieuw leven en in stand te hou- if dtit jaar staat het Requiem llesbzart op het programma. wordt uitgevoerd door >st van de Achttiende kenbnder leiding van Frans jn. De nieuwe stichting jaar andere muziek op iu hebben. In combina- een lage entreeprijs (5 todenkt men de zaal weer ijgen. Het komende wordt door de NCRV io 4 uitgezonden. van de Kop re loord-Holland dit - Vanaf 13 april (mu- :keind) presenteren ien musea in de kop van Holland hun topstukken Top van de bezoeker vindt bij elk informatie en een kort van een 'kopstuk', een te of onbekende Neder- jdie het stuk vanuit een :nde hoek belicht. De :en zijn samengebracht tentoonstellingsgids, ook drie fietsroutes zijn imen. Tevens wordt een uitgegeven waarmee eel kan reizen langs lemende musea. Top Kop duurt tot 1 novem- eer informatie: www.top- >t tekop.nl of 072-5114284. ntatie cd band meer - De Haagse sym- lie rockgroep Plackband meert vrijdag 19 april zijn jer the Battle' in De Boer- pZoetermeer. Het is de cd in de 25-jarige ge- enis van de band. De itatie begint om 21.30 uur •aig: 10 euro. bassadeursprijs ika Nijhuis - Minka Nijhuis heeft k des Ambassadeurs ge il voor haar boek 'De erfe- jiMatebian'. De literaire jen initiatief van de Fran- passade, wordt sinds 1996 s toegekend door onge- jj buitenlandse ambassa- die in Den Haag werken, js maakte een verslag van kblijf van een jaar in fimor. Het is voor het fat de prijs (4500 euro) tl vrouw is toegekend. k van het ifonieorkest eers uar^RDAM- De veertien pro fiele symfonieorkesten die "jk wiUen een ang r publiek bereiken. Daar- jeve bben zij Symphony of v de week van het symfo- n*est, in het leven geroe- ivare/an 12 tot 21 april kunnen eed ties en concerten van de 2r °j én gratis of met korting m %i bezocht. „Met de week 't symfonieorkest willen ^rUl i nieuw publiek naar on- zon( leerten krijgen", aldus de j wi her van het Contactor- ivaki^ederlandse orkesten m. J. Vierkant. Concerten «int n nu vooral bezocht door it oudere hoogopgeleiden, iet initiatief wil het CNO en die „wel naar Classic >ahi^steren cc*s met ^as~ ie^nuziek bij het Kruidvat (i" ook zo ver krijgen dat .ar een concert gaan. maandag 8 april 2002 R5 door Herman Joustra leiden - Roestige, knoestige reuzen. Beelden van geperst scheepsstaal. „En allemaal een tonnetje of zestien zwaar", vertelt Frans de Wit, maker van de beelden die gisteren met een kraanwagen behoedzaam in het talud van de Plesmanlaan zijn geplaatst. Voorzichtigheid was geboden. De stalen reu zen kun je maar beter niet op je tenen, baga gedrager of motorkap krijgen. Dus keken voet gangers, fietsers en automobilisten met argus ogen naar de gevaartes, die boven weg en berm zweefden. De beelden zijn onderdeel van het kunstwerk Vijf beelden op een kromme', van de Leidse kunstenaar Frans de Wit. Twee kolossen ston den al een tijdje in het talud van de Plesman laan, vlak bij Museum Naturalis, in afwachting van de andere drie. Het zijn natuurlijk geen beelden die je eventjes, op een regenachtige middag op een zolderkamertje in elkaar zet. De Wit heeft er jaren aan gewerkt. Het is net half twee geweest als het derde beeld naast de twee oudere broertjes in de berm staat. „Het gaat prima, we liggen op schema", zegt De Wit die er dan al een hele werkdag op heeft zitten. „Vanochtend om een uur of zeven zijn we begonnen, toen het net licht was", vertelt hij. „En gisteren zijn we ook druk in de weer geweest om de beelden te la den." Het laatste beeld moet nog komen. Die ligt op dat moment nog op een oplegger in Spaarn- woude, de locatie waar De Wit de afgelopen jaren aan zijn creatie heeft gewerkt. De kunstenaar is tevreden over de aanblik van het derde beeld ook al is zijn werk nog niet af. „De eerste twee beelden vormden een soort poort Met meer beelden erbij, krijg je een ver dichting. Het sluit de ruimte af, je krijgt een stilteplek voor het museum." De Wit wijst naar Naturalis en het Pesthuis. Als je de musea ziet, zie je eigenlijk twee wan den. Aan de Plesmanlaan lag de ruimte nog open. Door die beelden neer te zetten, gebeurt er iets. De beelden gaan over de natuur, ze symboliseren energie. Ze hebben een huid. Ik zeg nu beelden, maar ik ervaar het als één beeld." Het volgende beeld wordt van de oplegger ge takeld. De roestige reus is op een aantal pun ten vastgelast aan een frame. Boven aan dat frame zitten gaten waar een ketting doorheen kan zodat het gevaarte van de wagen kan wor den getakeld zonder beschadigd te raken. „Staat het beeld eenmaal, dan moet het frame er natuurlijk weer af', vertelt De Wit. Hij wijst op het eerder geplaatste beeld. Daar zijn de plekken duidelijk te zien waar het beeld aan het frame was bevestigd. „Die littekens ga ik de komende dagen weghalen. Maar dan werk ik wel op herentijden, hoor. Vanaf een uur of negen dus." Het is iets na tweeën als het vierde beeld lang zaam omhoog wordt getakeld. Tien minuten later hangt het gevaarte boven de bedoelde plek, waar in beton verankerde bouten om hoog steken. De basis van het beeld telt een paar gaten, van een centimeter of vier in door snee, waar de bouten doorheen moeten. Een van de bouten staat niet helemaal recht. „Geef eens een hamer, effe een paar fikkies geven", roept een van de werklieden. „Voorzichtig", zegt een collega „Voor je het weet sla je het schroefdraad kapot." De bout wordt met een ketting rechtgetrokken. Het beeld zakt, de grond trilt als het neerkomt. De Wit pakt zijn waterpas. „Ja jongens, hij staat loepzuiver." De Wit is voldaan nu het kunstwerk zijn vol tooiing nadert. „Het heeft al met al wel een jaar of vijf geduurd. Vlak langs de beelden loopt een waterleiding en een stroomkabel. Dan kun je niet zo maar wat in de grond zet ten. Al zijn de beelden nog zo groot, uiteinde lijk is het centimeterwerk. Het kunstwerk wordt op zaterdag 20 april offi cieel onthuld. Geslaagde Disco Dance Classics Party in de Leidse Groenoordhallen door Theo de With leiden - Wat ouder, wat dikker, wat kaler. De dertigers en veerti gers van nu deden 25 jaar gele den hun best om op hun idool te lijken. En eindelijk is het gelukt, bleek zaterdagavond op de Disco Dance Classics Party in de Leidse Groenoordhallen. Zo oud als Bob by Farrell, zo dik als Patrick Her nandez en zo kaal als Jimmy So merville. Ruim zevenduizend mensen hebben zich verzameld in de voormalige veehal voor de zesde editie van dit discofeest. Boney M, Baccara en Jimmy Somerville zijn de grote trekkers van van avond. En terecht, blijkt achter af. Zij krijgen de dampende massa in beweging. De afro- pruiken, de glitterjurken, de wij de pijpen en de vetkuiven (een vergissing van een decennium) proberen zich de danspasjes uit 'Saturday Night Fever' en 'Grea se' te herinneren. Dat lukt nog aardig. Blijkbaar nestelt zoiets zich voor eeuwig in het geheu gen. De hits van Boney M worden nog woordelijk meegezongen. 'By the rivers of Babylon, where we sat down, yeah yeah, we willEn: 'Sunny, yesterday my life was filled with rain'. De Duitse groep was in de jaren ze ventig al een karikatuur van zichzelf en is nu een karikatuur van een karikatuur. Voorman Bobby Farrell, inmiddels 52, draait nog pirouettes als 25 jaar geleden. De drie zangeressen naast hem verzorgen het vocale werk. Hij stoot zo nu en dan wat oerkreten uit en rent als een be zetene over het podium. Na het openingsnummer gooit hij bruut zijn jasje uit om te tonen dat de haargrens op zijn hoofd wijkend is, maar zijn borsthaar nog volledig intact. Met zijn broodmagere lijf werkt Farrell zich in het zweet. Bij het nummer 'Rasputin' draait hij drie minuten, met een glim mende cape over zijn schou ders, rondjes over het toneel. Op andere momenten graait hij on gegeneerd in zijn kruis. Het is wellicht sensueel bedoeld, maar vooral fiilarisch. Dat neemt niet weg dat het half uur durende optreden van Boney M een bij na zinnelijke ervaring is. De mindere goden van van avond zijn Forrest, Viola Wills en Patrick Hernandez. Viola Jimmy Somerville is nog altijd een geweldig zanger. Foto: Eric Taal Wills is geen onverdienstelijk zangeres, bij haar optreden staat het geluid echter niet optimaal afgesteld. Bovendien is ze geen feestnummer. Haar hits 'If you could read my mind' en 'Gonna get along without you now1 staan nog altijd als een huis, maar om zevenduizend mensen aan het dansen te krijgen is meer nodig. Patrick Hernandez is het lacher tje van de avond. Hij heeft slechts één hit op zijn naam staan. 'Bom to be alive' is nog steeds een eersteklas discostam per. Maar ja, wat moet je als je niet meer op je repertoire hebt? De ietwat uitgedijde Belg weet het blijkbaar zelf ook niet. Hij zingt 'Bom to be alive', doet een cover van 'Get ready' en her haalt 'Bom to be alive'. En gaat af. Zulke gasten kan de organisatie ntaar beter niet meer uitnodi gen. 'Bom to be alive' klinkt vanaf de plaat net zo goed, zo niet beter. En discjockey Comé Klijn is vakkundig genoeg om zulke plaatjes op de juiste mo menten te draaien. Hij weet tus sen de podiumacts door ook steeds de goede singletjes op de draaitafel te leggen: 'YMCA', 'Le Freak' of 'Let's all chant'. De dames Baccara weten met hun charmante accent het pu bliek in te pakken. Ze treden te genwoordig vooral op het Spaanse vakantie-eiland Mallor- ca op. Het is vast even slikken voor het duo. Zo'n tot de nok toe gevulde Groenoordhal is toch wat anders dan een be schaafd casino. 'Sorry I'm a la dy' en 'Parlez vous Francais' gaan erin als koek. Onder 'Yes sir I can boogie' is een extra dis- codreun gezet, waardoor het weer fris klinkt. Jimmy Somerville is nog altijd een onooglijk, kaal, klein man netje. Maar in tegenstelling tot de eerdere acts heeft Tiij geen flauwekul nodig. Een spijker broek, een shirt en een hemel hoge stem. Dat is meer dan vol doende voor de zanger van Bronski Beat en The Commu nards om de show te stelen. Als een acrobaat duikelt Jiij tussen de noten door in nummers als You make me feel mighty real', 'Don't leave me this way' en 'Cry boy cry". Jimmy Somerville is meer dan een overgebleven ikoon van een tijdperk. Hij is nog altijd een geweldig zanger. Volgende maand verschijnt zijn nieuwe cd. De zesde editie v^n de Disco Dance Classics Party is geslaagd. De acts op het podium volgen elkaar sneller op dan in het ver leden. Er vallen minder 'gaten' in het programma. Er is meer gedaan aan effecten: licht, rook, confetti, vuur en zeepbellen en de dansers als entree-act doen het beter dan een middelmatige coverband. Alleen de ellenlange rijen voor het toilet zijn onver anderd gebleven, ondanks dat de capaciteit verdubbeld is. Sommige mannelijke bezoekers weigeren in de rij te staan en kiezen een stille hoek van de Groenoordhal om te wateren. Zo blijft 't toch nog een veehal. muziek recensie herman joustra Concert: BZN. Gezien: 6 april, Stadsgehoorzaal, Leiden. Meezingers genoeg bij een op treden van BZN. Bijvoorbeeld: Mon amour, tu es ma rose; Qui ne va jamais passer; Je t'adore de jour en jour; Mademoiselle d'amour. Juist, daar valt geen speld tus sen te krijgen. Ook al is het in het Frans, het lied is voor de fans eenvoudig mee te zingen. Dat doet de halve Stadsgehoor zaal dan ook. Uit volle borst. En wie niet meezingt, klapt in zijn handen. Of stampt duchtig op de vloer. Ziedaar wat BZN te weeg brengt bij een concert dat bijna volledig in dienst staat van Carola Smit en Jan Keizer. Dat is goed te horen in de ge luidsmix. Ergens op de achter- gond bromt een bas en bonkt een drumstel. Gitaar en toetsen glijden zachtjes op de achter grond. Daarbovenop de stem men van Carola en Jan: Those were the days of Joan McCorey; A guardian angel just for the poor; Only in heaven fame and glory; Now they call her Mada me l'Amour. Sober is ook de fysieke omlijs ting: zwartgrijze tenues en een zilvergrijs drumstel. Het is de zang die het moet doen. En na tuurlijk ook de praatjes van Jan met het publiek. Babbeldebab- bel. Alsof iedereen op theevisite is bij BZN. Maar wel een bijzon der vrolijke theevisite. Om de haverklap klimmen er mensen op het podium, om een bloe metje te geven, een hand, een zoen. Ze omhelzen Carola en Jan. Vaak breed grijnzend om dat een familielid of vriend een paar meter verderop met het fototoestel in de aanslag staat- Dat is de kracht van BZN. Ge wone jongens, een gewone vrouw. Even vertrouwd als de buren van één deur verder. Daar gaat-ie weer Yeppa, yep- pa, yeppa, c'est la fête du vin et nous chantons; Yeppa, yeppa, yeppa, tous les jours avec l'ac- cordéon; Yeppa, yeppa, yeppa, oui, car les vacances sont arri- vées; vive la liberté. rotterdam/gpd - Geen 'happy birthday party', ook geen lood zwaar dragend thema, maar een keuze uit het werk van compo nisten die hem het meest na staan. Valery Gergjev, chef-diri gent van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en het or kest van het Mariiensky Theater in St. Petersburg, wil dit jaar ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag van het naar hem ge noemde festival een soort zelf portret in muziek maken. Meer nog dan in vorige jaren wordt het Gergjev Festival om lijst door aanvullende program- ma-onderdelen die voor een verdieping moeten zorgen. Het zevende Gergjev Festival zal er vooral een zijn waar Gergjev zijn persoonlijke muzikale opvattin gen wil uitdragen en wil delen met jonge musici, dirigenten en het publiek. Het Gergjev Festival, van 12 tot en met 21 september, zal iedere avond gewijd zijn aan een ande re componist en een themati sche benadering van diens werk. Centraal staan Stravinsky, Prokofjev, Berlioz, Mahler, Sjostakovitsj en Skrjabin. Maar een speciale plaats ruimt Gerg jev in voor de Russische compo niste Sofia Gubaidulina, voor wie hij grote bewondering heeft. Het programma is nog niet vol ledig ingevuld en zal begin vol gende maand afgerond zijn. Het festival zal dit jaar al in de mid daguren beginnen met klein schalige theaterproducties, mu zikale uitvoeringen, studiebij eenkomsten, lezingen, films, do cumentaires, gevrijd aan de componist van die dag. Gergjev zelf zal twee masterclasses ge ven voor jonge dirigenten en jonge musici. Behalve het Rot terdams Philharmonisch Orkest en het orkest van het Mariiensky Theater zal ook de Young Phil harmonic bij het programma worden betrokken. muziek recensie Susanne Lammers Concert: 'Lennon McCartney' door Lydia van Dam, Herman van Doom, Han van Eijk en Lisa Boray. Gehoord: 5/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het was het allerlaatste concert afgelopen vrijdag in de Stadsge hoorzaal. Lydia van Dam, Her man van Doorn, Han van Eijk en Lisa Boray toeren niet meer met hun Beatles-hommage 'Lennon McCartney'. Aanlei ding tot lichte weemoed bij de zangers en de muzikanten, maar de geluidsjongens kun nen nu dan toch eindelijk naar het doveninstituut. Het draait in 'Lennon McCar tney' niet om 'de brains behind the Beatles, wie zij waren en wat ze zo uniek maakte'. Het gaat slechts om het sfeertje, dat Hollands gezellig moet zijn en meestentijds neigt naar de mu zikale finale van een vrolijke kwis, en om de vier vocalisten die hun sporen veelal verdiend hebben met het zingen van so ap-liedjes. En dat is aan hun versies van de overbekende Beatles-liedjes ook te horen. Veel visie zit er niet achter, al beloven ze nog zo parmantig dat zij nu htin interpretatie la ten horen. Herman van Doom zingt 'Yesterday' in een stijltje dat hij afgekeken heeft van Ro berta Flack, Lisa Boray pikte 'Got to get you into my fife' van Stevie Wonder en Han van Eijk parodieert ziclizelf en soms Joe Cocker. Alleen Lydia van Dam heeft soms een eigen geluid. Stuitender dan het gebrek aan originaliteit is de lompheid waarmee veel liedjes om zeep geholpen worden. Van de in houd blijft niets over: wie van het sarcastische 'Revolution' een meezinger maakt, verdient een draai om zijn oren. Aardi ger zijn de ouwetjes zoals 'Twist and Shout'. 'Help' en 'She loves you'. Die liedjes zijn blijken niet kapot te krijgen. Toch is de avond niet helemaal verloren: in de baaierd van middelmatigheid steekt één liedje met kop en schouders boven de rest uit: 'She's leaving home'. De mannen achter de knoppen houden zich in, de begeleidingsband kent ineens zijn plaats en Lydia van Dam maakt met bijzondere tempi en een secure tekstbehandeling een gave aquarel van het walsje over een van huis weggelopen meisje. Als iemand het echt goed bedoelt, kun je dat ook horen. muziek recensie louis du moulin Concert Mary J Blige in het kader van 'No More Drama Tour' Gezien: 7 april, Ahoy', Rotterdam. Mary J. Blige heeft haar leven danig gebeterd en de wereld zal het weten. Ging de Amerikaan se r&b-vedette jarenlang door voor grillig (op het podium) tot onhandelbaar (daarbuiten), nu ze privé eindelijk gelukkig denkt te zijn manifesteert ze zich als een geheel ander mens. Een driekwart gevuld Ahoy" kreeg van haar gisteravond een onvervalste Geloof, Hoop Liefde Show' voorgeschoteld: nagenoeg zonder klatergoud, vlammend van de eerste tot de laatste seconde en doorspekt met tal van stichtende dan wel poeslieve woorden. De toiletjuffrouwen werden nog net niet bedankt, maar wellicht zou niemand er vreemd van hebben opgekeken als La Blige (31) ook bij hun aandeel in het vrolijke muzikale samenzijn even had stilgestaan. Want ver der noemde ze zo'n beetje wel iedereen die haar tot hier had den gebracht, dus evenzeer de aanwezige fans aan wie ze ver volgens heel voor de hand lig gend haar vertrouwde klapstuk 'Everything' opdroeg. Omdat Mary Jane, voorzien van een soberder garderobe dan ooit, ook eerder al een warm plei dooi had afgestoken voor de wereldvrede, moet menigeen het sportpaleis hebben verlaten met de gedachte dat de beruch te 'bitch' uit Yonkers, New York is getransformeerd in een zeer innemende heilige. Bij haar'bekering tot volop pre kende 'positivo' heeft Blige ge lukkig haar manier van zingen niet echt aangepast. Nog altijd gaat ze om de haverklap tekeer als een getergde tijgerin, op haar best is als ze haar emoties uit haar tenen moet halen. Zui ver zijn haar soms ellenlange uithalen nog altyd vaak niet, maar ze brengen ae lading on verminderd wel zo over dat voortdurend kippenvel is gega randeerd. Ofwel: van smokke len, wat met drie koorstemmen op de achtergrond best zou kunnen, wil Blige na tien tro penjaren nog niets weten, waarmee ze duidelijk onder scheidt van collega-diva's met een supersoulstrot als Whitney Houston en Mariah Carey. Als gevolg van haar wederge boorte zouden oudere (lees: 'nasty') nummers als Tm Goin' Down' thans bij haar in een an der daglicht moeten staan, maar Blige brengt ze nog steeds met eenzelfde verbluffende overgave als haar huidige sin glehit 'No More Drama' en komt er daardoor toch mee weg. Al was het maar omdat een groot deel van haar eerder verworven achterban haar lie ver niet als te zoetsappig wil ondergaan. De beruchte 'bitch' uit Yonkers, New York is getransformeerd in een zeer innemende heilige. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13