Khamenei vierkant achter Arafat ri BUITENLAND ,g"*Tr Britse pracht en praal voor Queen Mum Dominee: Mijn vader pleegde moord King Familie opgelucht na rechtszaak Monfort Bush wil relatie met zijn Arabische vrienden redden Arabische wereld protesteert opnieuw tegen Israëlisch optreden op Westoever Jt Italiaanse ouders betalen lang voor verwend 'kind' Nobelcomité: Peres is prijs niet meer waardig gers vragen i om wapens jcTON - De grootste vijf ikbonden van de VS ''president Bush ge- l>r persoonlijk voor te pat vliegers wapens mo len. Dat meldt de krant day. De bonden verte- SSllrdigen 114.000 piloten. J| -j oten tot de oproep nadat "ti zijn topfunctionaris- ioi 19 oojden gezegd tegen wa- ioi i6 oojg Cockpit te zijn. Het Veiligheidsorgaan voor llilsportsector, dat is inge- de terreuraanslagen zaterdag 6 april 2002 otoi ae terreuraanslag teptember, werkt nog i aanbeveling over de Franz Josef jss bekogeld jeim - Onbekenden heb- ifamiliegraf van de in terleden Beierse premier èsef Strauss geschon- ,je ruiten van de tombe Strauss en zijn vrouw ie zijn begraven werden lid. De politie denkt niet ^Jed. Inernieling een politieke jkerhof0nd heeft. In het verle- iben vandalen en sou- ook al schade aan- aan het graf. De familie laarom al een hek om- jen plaatsen. teheran/ap - De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khamenei, heeft de Palestijnse president Arafat opgeroepen de strijd te gen Israël tot het uiterste voort te zetten. „Arafat nam een juiste beslissing om een martelaar te worden, in plaats van zich over te geven aan Israël", aldus Khamen ei tijdens het vrijdaggebed. Arafat zit al enkele maanden vast in zijn hoofdkwartier in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever. De Israëlische auto riteiten besloten zijn bewegings vrijheid drastisch in te perken na een reeks bloedige Palestijn se zelfmoordaanslagen. Eind vo rige week begon het Israëlische leger een invasie in diverse ste den op de Westelijke Jordaanoe- ver. Het hoofdkwartier van Ara fat is grotendeels ingenomen, en de Palestijnse president kan geen kant meer op. Ayatollah Khamenei riep de Ara bische olielanden eerder op de dag op om de westerse landen een maand lang geen olie te le veren. Hij wil ze zo onder druk zetten om hun steun aan Israël te staken. Een langere stop op de olieleveranties voor altijd is niet nodig. Als de westerse lan den een maand geen olie krij gen, komen hun fabrieken stil te liggen. „Een symbolische boy cot zal de wereld doen schud den", aldus Khamenei. Iran is de op één na grootste olieproducent binnen de OPEC, de organisatie van olie-exporte rende landen. Het land liet dins dag weten dat een olieboycot te gen het Westen zeer effectief kan zijn, maar dan moeten an dere olielanden er wel aan mee doen. Irak liet maandag al soort gelijk geluiden horen. Grote olielanden als Saudi-Ara- bië en Koeweit hebben al laten weten er niets in te zien. Ook de OPEC reageerde gisteren afwij zend op het idee. De taak van de OPEC is juist het bevorderen van een zekere olievoorziening en stabiele prijzen, merkte se cretaris-generaal Ali Rodriguez op. In tal van Arabische hoofdste den is de bevolking na afloop van het traditionele vrijdagge bed de straat opgegaan om te protesteren tegen het Israëlische optreden op de Westoever. In de moskee Al-Azhar, het belang rijkste religieuze centrum van Egypte, riepen 2.000 mensen om militaire interventie van een Arabisch leger. Meer naar het noorden, in de Jordaanse hoofdstad Amman, trad de oproerpolitie op tegen duizenden betogers die zich bij de Israëlische ambassade had den verzameld. En bij de al- Husseinimoskee in Amman wa ren vijftig agenten van de op roerpolitie niet opgewassen te gen 2.000 betogers, die de agen ten met stenen en schoenen be kogelden en zo wisten te verja gen. Korte tijd later stuurde de politie een overmacht aan agen ten naar de moskee, die de be togers met traangas beschoten. Ook in Bahrein, Libanon, Syrië en Iran werd steun betuigd aan de Palestijnen. De Jordaanse koning Abdullah II woonde in de zuidelijke ha venstad Akabah een herden kingsdienst bij voor de 'zielen van de martelaren' die de afge lopen achttien maanden in de Palestijnse opstand tegen Israël zijn gesneuveld. Vervolgens nam hij deel aan een grote tele visieactie waarbij geld werd in euwe- Een rechtbank in Lon- gitarist Peter Buck zet té,de Amerikaanse rock- TE.M. vrijgesproken. Hij 1 wij (recht voor misdragin- en vliegtuig van Seattle nden, vorig jaar. Buck beschuldigd dat hij Tien glazen wijn op ca c hs°neel te lijf was gegaan geprobeerd een nood- w te openen. Volgens zijn idiei\t werd het gedrag ver en jijt door een combinatie waa 'paar glaasjes wijn' en >t be'PP^' Tiïdens ket Proces h aantal grote namen e-\uziekwereld verklaard gedrag van Buck in het l totaal niet in zijn ka- gt- ie Zimbabwe 350 vrouwen J F|- De politie in Zimbab- I Ot ongeveer 350 vrouwen et, omdat ze vandaag zijn deelnemen aan een be- k in mfgen president Mugabe iofdstad Harare. De li wilden meelopen m ia zeShonstratie optocht, die tel.02tild om druk uit te oefe- Mugabe om een nieuwe et te accepteren. Daarin nacht van de president h moeten worden be- ie politie heeft de pro- verboden. De orga- de burgerrechtenbewe- 'A heeft gezegd het ver- 1 haar laars te lappen. rendum over tie Musharraf j iAD - De bevolking van Q kan zich begin mei in I jrendum uitspreken ivraag of president Mus- noet aanblijven. Mus- .ondigde dat gisteren op n. De president zei dat nen hem duidelijk moe ten of ze met hem ver en of niet. Hij liet weten telfvertrouwen heeft, en tal toenemen als de Pa ri voor zijn aanblijven Musharraf kwam in ok- 399 door een geweldloze reep aan de macht. m eist levens Afghanistan »ad - In het noordwes- 51 g Afghanistan hebben .^.Dmingen als gevolg van regen zeker 39 mensen tn gekost. Dat meldden r -nigde Naties gisteren, an 2.000 dieren zijn ver- n, landbouwgrond is Oupoeld en bruggen zijn leschadigd. Doordat het eer nog aanhoudt en we- oegaanbaar zijn, kan Phulp worden geboden. 1 "bereiden samen met on- Wer Artsen Zonder Gren- jpverlening per helikop- r. De regenval op zich is i in Afghanistan, dat drie _)ogte heeft gekend. Verzoek naar Jioei met wijn *ux - De Franse justitie is ^derzoek begonnen naar S met oude, prestigieuze uit de Bordeaux-streek. /"Igische wijnhandelaar ïrvan verdacht wijnen nderd jaar oud te heb- tnengd met jongere soor- politie heeft een aantal ide chateaux bezocht, »der die van Margeaux, Cheval-Blanc, Lafite en n-Rothschild. De politie 00PP een aantal wijnen die sjorde bleken te zijn. Dat oral het geval bij flessen iux Margeaux en Lafitte. tien bleken niet uit 1900 ïmen, maar uit de perio- 1950. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britten mogen hun wereldrijk hebben verloren hebben, maar schijnbaar moeiteloos slaagden ze er gisteren in de pracht en praal uit vervlogen tijden te doen herleven. De in overvloedig militair ceremo nieel gedrenkte processie in Londen, waar mee de vorige week overleden Queen Mo ther werd overgebracht van Sint James Pala ce naar Westminster Hall, een kleine kilo meter verderop, was ongekend luisterrijk. Hier kon zelfs de staatsbegrafenis van Sir Winston Churchill in 1965 niet tegenop, zei den oudgedienden. Mede dankzij de paasvakantie en het milde voorjaarszonnetje trok de stoet naar schat ting van de politie zo'n 400.000 toeschou wers. Zij zagen tientallen flonkerend geklede legeronderdelen, voorzien van hun fanfare korpsen en met in totaal zo'n 1.700 man schappen voorbij trekken: van de 1st Queen's Dragoon Guards met hun bepluim- de helmen, die in 1815 in Waterloo Napole on nog versloegen, tot 'The Black Watch', het in Schotse kilts gestoken Royal Highland Regiment. Halverwege voegden zich vanuit Saint Ja mes Palace een klein koninklijk groepje en andere hoogwaardigheidsbekleders bij hen, met in hun midden de kist met het stoffelijk overschot. De kist was door Irish Guards (van de berenmutsen) op het onderstel van een kanon getild. In 28 minuten, waarbij om de minuut vanuit het naastgelegen Green Park een saluutschot klonk, legde de door paarden getrokken affuit de afstand naar Westminster Hall af. Treurmuziek van Beet hoven bepaalde het langzame tempo. De rijen dikke mensenmenigte aanschouw de stil het schouwspel en zag dat de kist was bedekt door de persoonlijke vlag van de Queen Mum. Bovenop stond in een krans van witte rozen een kaart met de tekst 'In liefdevolle herinnering, Lilibet': de koos naam van haar dochter, koningin Elizabeth II. Midden op de kist, op een paars kussentje, reed ook de kroon mee waarmee de Queen Mum in 1937 tot koningin werd gekroond, en die letterlijk van onschatbare waarde is. Behalve meer dan honderd diamanten, die schitterden in de zon, is er ook 's werelds beroemdste diamant, de 105-karaats ovale Koh-i-Noor in verwerkt. Achter de kist volg den onder andere kroonprins Charles, zijn broers Edward en Andrew, zijn zus Anne en zijn zonen William en Harry. De koningin was er niet bij. Zij kwam per Rolls Royce en via een andere route naar Westminster Hall. Daar hief een koor psalm 139 aan en ging de aartsbisschop van Can terbury, John Carey, voor in een eenvoudig gebed. Prins Charles liet een traan, de ko ningin hield zoals verwacht de ogen droog. Het stoffelijk overschot van de Queen Mum ligt tot maandagavond opgebaard in West minster Hall, zodat het volk afscheid kan nemen. De belangstelling is groot. Toen om twee uur de hal openging stond er een rij wachtenden van ongeveer een kilometer lang. Dinsdag wordt de Queen Mum begra ven in Westminster Abbey, bij haar man, koning George VI. Die plechtigheid zal be duidend soberder zijn dan de processie van gisteren. Strak in het gelid begeleidden duizenden militairen de Oueen Mum door Londen. Foto: EPA/Pete Bristo gezameld voor gewonde Pales tijnen. Binnen negen uur lever de de actie meer dan 66 miljoen dinar (10,7 miljoen euro) op. De Israëlische regering trekt zich echter nauwelijks iets aan van alle protesten, oproepen of diplomatieke initiatieven. De Veiligheidsraad van de VN heeft de joodse staat donderdagavond opnieuw opgeroepen zich terug te trekken, kort nadat Bush het zelfde had gedaan.Het Israëli sche leger zal het gevangenen kamp Ketziot in de Negev-woes- tijn in het zuiden van Israël her openen. Het leger wil in het kamp de Palestijnen opsluiten die bij de militaire acties op de Westelijke Jordaanoever worden opgepakt. In het kamp zaten tij dens de eerste intifada, van 1987 totl993, duizenden Palestijnen gevangen gezet. new york/ap - Een Amerikaanse predikant beweert dat zijn vader in 1968 Martin Luther King in Memphis heeft vermoord. De baptistenpredikant King leidde in de jaren zestig de zwarte bur gerrechtenbeweging. Dat meld de The New York Times gisteren. Volgens ds. Ronald Denton Wil son, verbonden aan een vrije ge meente in Florida, was er sprake van een samenzwering van drie mannen, van wie zijn vader de leider was. „Racisme speelde geen rol. Volgens mijn vader, een loodgieter, had King ban den met het communisme. Daarom wilde hij hem uit de weg ruimen." Ds. Wüson kon geen bewijsmateriaal overleg gen. De predikant zei dat hij al een jaar van tevoren op de hoogte was van de moordaanslag, maar dat hij zijn vader had beloofd er nooit iets over te zeggen. Na de dood van zijn vader in 1990 kreeg hij last van wroeging. De FBI zei de predikant te hebben ondervraagd, maar dat er nog.; geen sprake is van een officieel onderzoek. Wiliam Pepper van het Martin Luther King Center in Aüanta zei tegen de krant dat talloze mensen met dergelijke bewerin- j gen contact met hem zoeken. Ook ds. Wilson had hem al en- 1 kele malen benaderd, maar geen enkel bewijs geleverd. De kort na de moord opgepakte Ja mes Earl Ray bekende dat hij King had vermoord. Later trok hij die bekentenis in. Hij werd tot 99 jaar gevangenisstraf ver- oordeeld. In 1998 overleed hij aan een leveraandoening. Vol gens ds. Wilson zou Ray, een bekende van zijn vader, als 'da- der' naar voren zijn geschoven, j Kinderen zien vonnis als 'afronding' door Ad Rijken auch - „Het helpt je een beetje om een aantal dingen beter te begrijpen. Je ziet al die bewijs stukken langs komen." Maar daags na het vonnis tegen Ka- mel Ben Salah maakt Marco van Hulst zich verder geen illusies. „De vraag over het waarom zal wel nooit beantwoord worden." De oudste zoon van de beest achtig vermoorde Artie en Mari anne van Hulst woonde in het Zuid-Franse Auch het grootste gedeelte van het proces bij te gen de man die ervan werd ver dacht twee Nederlandse echtpa ren te hebben omgebracht. Het proces eindigde donderdag avond laat in een veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor Ben Salah. „Een geweldige opluchting. De spanning die je in twee weken opgebouwd hebt, ontlaadt zich, En dan ook nog met het meest positieve resul taat dat je je denken kunt. Marco van Hulst raakte tijdens het proces hevig geëmotioneerd toen hij aan de beurt was om te vertellen wat het verlies van zijn ouders voor hem betekent. Ook de andere kinderen vertelden hun verhaal. „Het was zwaar om er de hele tijd bij te zijn. Ik had er van te voren erg tegenop gezien, ook vanwege het onbekende. Je weet niet wat je te wachten staat. Maar achteraf heb ik het toch vooral als een recht ervaren, niet als een plicht. Bovendien heeft de president van de rechtbank er alles aan gedaan om het voor ons zo makkelijk mogelijk te maken." Marco van Hulst hoopt nu toe te komen aan de verwer king. „Dit is een afronding. Voorlopig hebben we even niets zwaars meer voor de boeg." De afgelopen veertien dagen stond Ben Salah terecht voor het assisenhof in Auch, waar hij werd berecht door drie beroeps- rechters en negen juryleden. Die laatsten waren doorsnee bur gers uit de Gers, die door het lot waren aangewezen. In meerder heid - de exacte stemverhou ding is geheim - bepaalden zij dat Ben Salah de moorden op zijn geweten heeft, en tevens dat hij de hoogst mogelijke gevan genisstraf moest krijgen: levens lang, met de zekerheid dat hij minimaal 22 jaar zal zitten. De verdedigers van de veroor deelde hebben al aangekondigd in beroep te zullen gaan. Een van zijn advocaten begon zijn pleidooi met de opmerking dat hij het gevoel had voor een kansloze zaak te vechten: de pu blieke opinie had Ben Salah al veroordeeld, omdat de verdach te van Noord-Afrikaanse her komst is. Hij beschuldigde justi tie daarom van racisme, maar dat mocht niet baten. rome/rtr - Het hoogste ge rechtshof van Italië heeft be paald dat ouders hun volwassen kinderen moeten blijven onder houden totdat die een baan naar hun zin hebben gevonden. De uitspraak heeft veel Italiaan se ouders geschokt. Het hof sprak zijn oordeel uit in een zaak rond een welgestelde familie in de Zuid-Italiaanse stad Napels. De vader van het gezin betaalt nog steeds zo'n 775 euro per maand voor het onderhoud van een zoon, een dertiger die is afgestudeerd aan de universiteit. De zoon heeft ook nog eens een beheerd ver mogen van ongeveer 250.000 euro en woont in een van de duurste wijken van de stad. Hij heeft al diverse banen afge wezen. Toch oordeelde het hof dat de vader, oud-parlementslid en medicus, de zoon moet blij ven onderhouden. „Je kunt het een jong iemand, vooral uit een welgestelde familie, niet kwalijk nemen dat hij een baan weigert die niet aan zijn wensen vol doet", staat er in het vonnis. Psychologen hebben gewaar schuwd dat stellen er door de uitspraak misschien voor kiezen kinderloos te blijven. Italië heeft met gemiddeld 1,2 kind per vrouw nu al een van de laagste geboortecijfers ter wereld. Van de Italianen tussen de 30 en 34 jaar woont bijna eenderde nog bij zijn ouders. Ze verkiezen het gemak en moeders kookkunst boven de uitdaging om zelfstan dig te zijn. door onze correspondent Windy Kester Oslo - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres verdient zijn No belprijs voor de Vrede niet meer, Yasser Arafat wel. Dat zei de voormalige vice-voorzit- ter van het Noorse Nobelcomi té Hanna Kvanmo gisteren voor de Zweedse radio. .Arafat heeft zich behoorlijk gedra gen", zegt ze. Peres, Arafat en de vermoorde premier Rabin ontvingen in 1994 samen de Nobelprijs voor de Vrede wegens hun inzet voor het vredesproces. Kvan mo vindt dat Peres zich abso luut niet als een waardige ont vanger gedraagt. „Ik wou dat het mogelijk was de prijs terug te eisen." Voor een Nobelprijs geldt echter: eens gegeven, blijft gegeven. Kvanmo en de andere leden van het Nobelco mité, dat na 1994 van samen stelling is veranderd, houden Peres verantwoordelijk voor het escalerende geweld in Isra el en de Palestijnse gebieden. Volgens Kvanmo is Peres bo vendien hard op weg zich schuldig te maken aan oor logsmisdaden. Haar drie colle ga's uit 1994 leggen het liever uit als 'schending van de men senrechten'. Ze noemen het 'absurd' dat een Vredesprijs winnaar betrokken is bij deze acties. Alleen de oud-voorzitter van het Noorse Nobelcomité, pro fessor Francis Sejersted, spreekt zich niet uit over de si tuatie in het Midden-Oosten. Hij zei slechts dat het fomieel onmogelijk is om de Vredes prijs terug te vragen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - George Bush is gezwicht voor de binnenlandse en internationale druk. Na lang wachten mengde de Ameri kaanse president zich donderdag dan toch persoonlijk in het Israëlisch-Palestijnse conflict. Met zorgvuldig gekozen woorden vroeg hij Israël zijn leger terug te trekken uit de bezette Palestijnse steden op de Westelijke Jordaanoever, zonder een tijds limiet te stellen. Hij stuurt bovendien minister van bui tenlandse zaken Colin Powell naar het Midden-Oosten, zodat Israël nog enige tijd gegund wordt voor 'Operatie Be- schermingswal'. De in de ogen van Bush falende Palestijnse leider Arafat krijgt een allerlaatste kans. Het is de vraag waarom Bush juist nu daadkracht toont. Er is im mers aan geen enkele eerder geformu leerde Amerikaanse voorwaarde voor een kansrijke bemiddeling voldaan, en eerder ingrijpen had meer kans op succes gebo den. De verklaring vanuit het Witte Huis is de toenemende onrust in het hele Mid den-Oosten. De acties van Israël blijven niet langer beperkt tot het binnengaan van de Palestijnse gebieden om enkele terroristen op te pakken, zegt een hoge regeringsfunctionaris, en dat heeft zijn effect op de straten in de Arabische buur landen. De vernedering van het Palestijn se volk heeft een grens bereikt, zo werd duidelijk uit de speech van Bush. Het gevolg is een verhoogd risico op in stabiliteit in de regio. De Amerikaanse re latie met de Arabische naties wordt on dermijnd. Vooral de onrust in Egypte en Jordanië, de enige buren die diplomatie ke betrekkingen hebben met Israël, was volgens de regeringsfunctionaris een be langrijke drijft/eer voor de koerswending van Bush. Ambassadeurs in het gebied stuurden alarmerende berichten naar het ministerie van buitenlandse zaken. Daarnaast hebben ook de instabiliteit op de aandelenmarkten en de stijgende olie prijzen een rol gespeeld, zegt Lee Hamil ton van het Woodrow Wilson Internatio nal Center for Scholars in de Washington Post. In de VS riepen niet alleen de media Bush op om de zijlijn te verlaten, ook de olie-industrie maakte zich zorgen over de gevolgen van de onrust voor de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten. Deze ontwikkelingen zijn niet onver wacht, dus blijft het de vraag waarom Bush de situatie zo lang liet escaleren. Amerikaanse media berichtten gisteren dat het denken zich ontwikkelde, en dat Bush dinsdag zou hebben besloten Po well te sturen. Dat bleef twee dagen een goed bewaard geheim. Donderdagoch tend nog werd Bush gecomplimenteerd door New York Times-columnist William Safire voor zijn standvastige weigering te bezwijken voor de druk van 'de wereld wijde opiniemaffla' om zich in het con flict te laten betrekken. Dat afzijdigheid en een gebrek aan initia tief juist grote risico's met zich mee brengt. is al vaak betoogd. Volgens Sa muel Berger, veiligheidsadviseur van ex- president Bill Clinton, heeft Bush zijn knopen geteld en geconcludeerd dat niks doen een groter risico werd dan optre den. De kans is reëel dat de bemiddeling van Powell op niets uitloopt. De twee kampen zijn zó geradicaliseerd dat het bereiken van een staakt-Jf^vuren nog een zware kluif wordt. EnWet is overdui delijk dat Bush niet op een mislukking zit te wachten, wat de belangrijkste reden was voor zijn afzijdigheid. Nu de eerste stap is gezet, loopt Bush het risico steeds meer verstrikt te raken in het conflict. Dat leidt de aandacht af van andere terreurbrandhaarden, die in de ogen van de VS eigenlijk belangrijker zijn. Ook weet Bush dat hij kritiek te verduren zal krijgen van de conservatieve rechter vleugel in zijn partij, die kritiek op Israël moeilijk te verteren vindt. Maar blijvende terughoudendheid zou hem voor nog grote problemen hebben gesteld. Niet alleen de afkeuring van de wereld, maar ook een nog grotere achter stand inzake de gewenste verdrijving van Saddam Hussein uit Irak. Bush heeft de balans opgemaakt en geconcludeerd dat hij zijn Arabische vrienden in Saudi-Ara- bië. Jordanië en Egypte nodig heeft. Hij doet nu een beroep op hen mee te wer ken aan een oplossing voor het conflict. Hij probeert te redden wat er te redden valt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5