rTMteOff Kabinet akkoord over WAO BINNENLAND MLAI van Kaasdragersgilde weer actief Justitiële dans rond vuurwerkramp ystemen van Animo voor collecteren daalt bij Van Til fi Scherpere controles op vluchten naar Curasao i<rjmr i/Cutnuide jC&s Geen besluit over verhoging uitkering en werkgeversboete Onderwijs Geen eigen bijdrage vaccin Open Dagen 12 en 13 april 'Defensie nam initiatief voor militairen in zorg' m/ede - De vermoorde tier uit Apeldoorn is r geworden van een sionnel. Hij had een je. Zij is de vriendin jarige Bennekommer rlopige hechtenis zit king van betrokken- moord. Hij zette een >r Overzier te bellen, >ij uitgevend voor di- n een datingbureau. iticaie hem op de mouw n anand was die een blind ïng üem wilde, daarbij de eg ofvekkend dat het om erk eime liefde ging. ver d fPartiJ °P kerkiol bestraft is uil riisdi De 37-jarige man die du ii* vorig jaar op Schip- k opftensen neerschoot is ;entijoor de Haarlemse Dordi veroordeeld tot zes het igenisstraf. De recht- »en d? ook drie andere bij en diartij betrokken man- kerlop. De schietpartij seleomdat de 37-jarige ;eestamen met zijn broer igiscfc drugssmokkelaars le prfhandig te maken. De ct heproer kreeg een cel- e veijrie jaar. Dveri iekeuze vrij wiktober 2003 t naa e vei - Vanaf 1 oktober kvoöen de Nederlandse ens hun eigen leve- vaadior stroom en gas kie ring incipe moet de over- caaten vijf werkdagen kos- Paubrden geregeld. Ver- ig inrdt dat circa tien pro dat fle 7,5 miljoen Neder- SmÜshoudens voor een ig nsergieleverancier zal in döt zegt het Platform ig Energieliberalise- n advies dat gisteren iter Jorritsma van eco- zaken is uitgebracht. alkmaar - Met de komst van de toeristen komen ook de kaasdragers in Alkmaar weer in actie. Gisteren opende Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven het nieuwe kaasmarkt- seizoen. Al vierhonderd jaar wordt iedere vrijdag kaas verhandeld op het Waagplein. Foto: ANP/Marcel Antonisse almelo/anp - De strafrechtelijke dans rond de vuurwerkramp in Enschede is nog lang niet ten einde. Gisteren werd bekend dat het openbaar ministerie (OM) in hoger beroep gaat tegen het vonnis in de zaak tegen de directeuren van vuur- werkbedrijf SE Fireworks. In de zaak tegen de man die wordt verdacht van brandstichting be staat de kans dat het proces helemaal opnieuw moet. De economische strafkamer van de Almelose rechtbank wees dinsdag vonnis in de zaak tegen SE Fireworksdirecteuren Rudi Bakker en Willie Pater. De opgelegde straffen vielen veel lager uit dan geëist: beiden kregen zes maanden celstraf opgelegd, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Omdat het tweetal al drie maanden in voorarrest heeft gezeten, blijft het een hernieuwd verblijf in de cel bespaard. Bepalend voor het vonnis was de harde kritiek van de rechtbank op het overheidsoptreden. Gebrek aan controle en handhaving door diverse instan ties verkleint de eigen verantwoordelijkheid van de directeuren, vindt de rechtbank. Het OM is het daar niet mee eens, zo maakte het gisteren be kend. De rechtbank sprak Bakker en Pater vrij van de aanklacht brand door schuld en dood door schuld. Volgens het college is er geen oorzakelijk verband tussen (gebrekkige) bedrijfsvoering en de uitbreiding van de brand op het bedrijfsterrein en de daaropvolgende, enorme ontploffingen op 13 mei 2000. Ook met die visie kan het OM niet le ven. Het proces in hoger beroep zal, vermoedelijk later dit jaar, bij het gerechtshof in Arnhem plaats vinden. De gewone strafkamer van de rechtbank heeft zich vanaf woensdag aan de behandeling van de zaak tegen de 34-jarige verdachte van brandstich ting gezet. Donderdag presenteerde officier van justitie H. Stam in zijn requisitoir het bewijs tegen de man, die in alle toonaarden ontkent. Stam vindt dat de verdachte eerst aan een grondig ge- dragskundig onderzoek onderworpen moet wor den. Gisteren honoreerde de rechtbank Stams verzoek: de man zal naar het Pieter Baancentrum gaan voor een gedragskundige observatie van ze ven weken. De raadsman van de verdachte, A. Moszkowicz, verzette zich hevig tegen die beslissing. Hij vindt het voorstel van Stam te laat gedaan. Nog meer wond de raadsman zich op over de zijn inziens veel te welwillende houding van de rechtbank je gens de officier. De rechtbank wekte volgens hem de schijn partijdig te zijn. Daarop diende Moszko wicz een zogeheten wrakingsverzoek in. Hij wil daarmee de rechters van de zaak laten afhalen. Drie nieuwe rechters zouden de zaak vervolgens helemaal opnieuw moeten behandelen. Een speciale wrakingskamer van eveneens drie rechters hoorde gistermiddag de bezwaren van Moszkowicz aan. Zij zullen donderdag 11 april hun beslissing bekendmaken. (advertentie) n eHn van die internationale topmerken die zich telkens weten te verjon- llit a C6n,rum ^°n 'a°' U ^aarvan diverse voorbeelden zien. Met een S Ca/80^8 ser'e wondsystemen toont Hülsta zich volledig eigentijds. StitlJ# 'echnisch design, uitgevoerd in een materiaal-mix van hout, glas en TexeAlle modellen verkrijgbaar in diverse maten en uitvoeringen. Og lop is hel V* Openingstijden: Ma-Di-Wo 9 30-17 30 ui Do-Vr: 9 30-21 00 uur Za: 9 30-17 30 uur Zondags gesloten -DESIGNCENTRUM door Istvan Kövi en Pauline Weseman Amersfoort - Kleine fondsen voor goede doelen zien hun in komsten dalen doordat ze on voldoende collectanten kunnen vinden. De vergrijzing slaat toe, jongeren hebben geen zin en tweeverdieners hebben het te druk om langs de deuren te gaan. Bureauhoofd Karin van Minnen van Nationaal Fonds Sport Ge handicapten: „Jongeren vragen tegenwoordig vooral: Wat krijg ik er voor terug?" In diverse plaatsen wordt helemaal niet meer ingezameld voor het goe de doel. ,,In Amsterdam collec teren we niet meer." De Maag Lever Darm stichting moet jaarlijks steeds meer moei te en geld in het weiven van col lectanten steken, zegt Jos Schol- te, hoofd marketing en commu nicatie: „Nu nemen de op brengsten van de collecte nog toe, maar dat komt alleen door dat er per persoon meer in de collectebus wordt gedaan." KLM vliegt door ondanks dood smokkelaar door Richard Mooyman schiphol - De KLM blijft voorlo pig doorvliegen op Curasao hoewel er gisteren opnieuw een bolletjesslikker aan boord is overleden. Topman Van Wijk dreigde onlangs te stoppen met deze vluchten als er weer een drugssmokkelaar zou overlijden. Volgens een KLM-woordvoerder is de situatie inmiddels veran derd omdat er zojuist een ak koord met de Antilliaanse en Nederlandse overheid is geslo ten over een scherpere controle op instappende cocaïnekoeriers. De KLM kan vanaf 15 april pas sagiers op advies van justitie de toegang tot het vliegtuig weige ren. „Op zo'n moment ga je niet stoppen met vliegen", aldus de KLM-zegsman. Hij tekende daarbij aan dat als de maatrege len niet werken, de KLM alsnog overweegt de beruchte Antillen - vluchten te staken. Gisteren is er over de kwestie spoedoverleg geweest tussen de KLM-directie en de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC). De VNC had gedreigd het bijltje erbij neer te gooien als er weer een cocaïnekoerier aan boord zou overlijden. Onder druk van de stewards en stewardessen, die de problemen op Antillen- vluchten beu zijn, kwam Van Wijk tot zijn dreigement te stop pen. Volgens voorzitter A. Stabler heeft de VNC besloten de KLM en de overheid 'een laatste kans te geven' gezien de aangekon digde maatregelen. „Maar als er straks nog steeds geen orde aan boord is, zullen we niet twijfelen om onze leden op te roepen niet meer te vliegen." Volgens de KLM overleed de bolletjesslikker gisterochtend vroeg aan boord van een toestel dat op weg was van Curasao naar Schiphol. De man werd boven Londen onwel. Een mee vliegende arts schoot te hulp. „Ze wilden direct een tussenlan ding maken, maar het was al te laat", aldus de KLM-woordvoer der. Hij had volgens de Konink lijke Marechaussee 97 bolletjes cocaïne in zijn lichaam, waar van er drie zijn gaan lekken. Het Diabetes Fonds voorziet ook problemen in de toekomst. „Steeds meer jonge mensen schrijven liever een acceptgiroo tje uit om aan hun morele ver plichting te voldoen dan dat ze zich een avondje fysiek voor een goed doel inzetten", zegt hoofd fondswerving A. Barten. „De fondsen zouden de koppen bij elkaar moeten steken om te be spreken hoe ze meer jongeren warm kunnen maken voor col- lectewerk." Ook grote fondsen zoals het Ko ningin Wilhelmina Fonds, de Hartstichting en het Astmafonds erkennen meer uit de kast te moeten halen om voldoende mensen te vinden. Hun redding is een grote, trouwe achterban. Maar volgens Van Minnen krij gen zij er op den duur ook last van. Scholte ziet het grootste pro bleem in de grote steden: „Men sen gaan niet graag in het don ker met een bus geld over straat. In steden zijn mensen ook meer op zichzelf en is het lastiger col lectanten te vinden." (advertentie) 't Is feest in de Nederlandse kassen! Kom kijken, ruiken en proeven. Kom naar Nieuwveen en Rijnsburg op zaterdag 6 april of Kom naar Aalsmeer en Rijsenhout op zaterdag 6 en zondag 7 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's: bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op www.komindekas.nl Kom in de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank. Interpolis en Hagelunie. >r rijbewijs p snelweg Üy- De politie Twente BHperdag een 22-jarige ^Bist uit Bergschenhoek ■g gehaald die met 240 per uur over de A35 lestuurder bleek niet it van een rijbewijs, tl werden in de auto imurwapens, een re- |;en geweer aangetrof- id de politie een na- De man verklaarde theoriegedeelte van nen niet kon halen verkeersregels zo lideren. i - Nederlanders die -willen stichten met -geringsplichtige part en buitenland, moeten ^Ben borgsom van 3300 ^Hde inburgeringskos- ^■n. Als de overgeko- Ht(egom) de cursus W' 'rlopen, krijgt de part ed terug. Het bedrag euro is ongeveer de de totale kosten van tgeringscursus. Dit inister Van Boxtel (in- ïleid) in een brief aan ie Kamer. Claus id patiënt' ,m - Prins Claus lijkt maar zeker een beet- lappen. Hij is in het ich Medisch Centrum -dam inmiddels lo- jënt, aldus de Rijks- pgsdienst. De prins der deze week al de king. Daar was hij te- imen nadat hij buisjes skransslagader had De prins lag al in het is wegens longembo- den haag/anp - Het kabinet neemt het voorstel van de Soci aal-Economische Raad (SER) om de WAO-uitkering voor volledig arbeidsongeschikten te verhogen niet over. Ook het plan van werk gevers- en werknemersorganisa ties om de boete voor werkge vers die veel WAO'ers 'leveren' af te schaffen, gaat het kabinet vooralsnog te ver. Volgens welingelichte bronnen wil dat niet zeggen dat het kabi net deze SER-voorstellen afwijst, maar was overeenstemming over deze politiek gevoelige on derwerpen op dit moment niet haalbaar. De WD-bewindslie- den zijn tegen verhoging van de uitkering, terwijl de PvdA-minis- ters die mogelijkheid wel willen openhouden. Het kabinet laat het daarom over aan de partijen die een nieuw kabinet gaan vormen om hierover afspraken te maken. Dat betekent dat PvdA en WD in de verkiezingscampagne 'de handen vrij hebben' om hun standpunt over wat er met de uitkering en de werkgeversboete moet gebeuren voor het voet licht te brengen. Volgende week vrijdag komt het kabinet met een definitief standpunt. Een aantal belangrijke onderde len van het SER-voorstel zou het kabinet wél willen overnemen, zoals het plan om alleen volledig arbeidsongeschikten (80 pro cent of meer) nog in aanmer king te laten komen voor een uitkering. Werknemers die minder dan 80 procent arbeidsongeschikt zijn blijven in dienst van de werkge ver en moeten in samenspraak met die werkgever op zoek naar passend werk. Als dat niet lukt, lopen ze het risico in de WW of de bijstand te belanden. Premier Kok, die geen inhoude lijke toelichting gaf, stelde vrij dag tevreden vast dat door de meeste betrokken bewindslie den onderling 'de nodige voort gang" is geboekt bij de formule ring van een kabinetsstandpunt. De nieuwe aanpak van de WAO moet resulteren in veel minder arbeidsongeschikten. Nu zijn dat er bijna een miljoen. Staats secretaris Hoogervorst (sociale zaken) stelt de komende dagen een notitie op die volgende week vrijdag in het kabinet tot een definitief standpunt moet leiden. liefde werd ier fataal zaterdag 6 april 2002 COMMENTAAR Schaf de school met de Bijbel of de Koran af en stuur alle kinderen naar het openbaar onderwijs. Godsdienstonder richt moeten christenen en islamieten maar verzorgen in ei gen lesuren. Geheel op persoonlijke titel, een beetje als D66- politicus maar zéker niet als minister van integratiebeleid, heeft Rogier van Boxtel aan het eind van zijn regeringsperio de een steen in de vijver gegooid. Van Boxtel riskeert een storm van kritiek over zich heen te krijgen. Maar onzinnig is zijn pleidooi niet. De vrijheid 'eigen' scholen op te richten is in de vorige eeuw na lange strijd van katholieken en protestanten vastgelegd in de Grondwet. Die onderwijsvrijheid gaat echter veel verder dan andere grondrechten. De kwaliteit van lessen is welis waar onderhevig aan staatstoezicht, de overheid verplicht zich wel de bijzondere scholen te subsidiëren. Katholieken en protestanten konden zo de 'soevereiniteit in eigen kring' praktizeren. Maar waar de traditionele zuilen verschrompelden, bleef de onderwijsvrijheid als een reliek van een vergane tijd bestaan. Het officiële argument: onder wijs is niet neutraal, maar nauw verweven met opvoeding en het bijbrengen van normen. De opkomst van islamitische scholen heeft de de onderwijs vrijheid in een nieuw daglicht geplaatst. Er zullen, op een politicus als Fortuyn na die de islam 'achterlijk' vindt, weinig weldenkende mensen tegen zijn dat moslims hun kinderen opvoeden naar de eigen waarden. Onderricht in de Koran hoort daar bij. De vraag is echter of de overheid scholen op islamitische grondslag moet financieren. In de praktijk zijn ze te vaak een sta in de weg bij de integratie van islamitische allochtonen. De allochtone kinderen hebben er juist alle be lang bij naast de islamitische normen ook kennis te nemen van westerse waarden. En ze hebben er geen baat bij dat de aparte scholen met achterdocht worden bejegend door ban ge blanke Nederlanders. De onderwijsvrijheid dreigt een schuilplaats te worden voor fundamentalisten, van islamitische of christelijke kant. Daar was ze niet voor bedoeld. den haag/anp - Ouders hoeven toch geen eigen bijdrage betalen voor de inenting van hun kind tegen meningokokken C. Minis ter Borst (volksgezondheid) heeft dat gisteren. De minister vond het aanvanke lijk 'redelijk' dat mensen 5 tot 10 euro zelf moesten bijbetalen. Nu er geen bijbetaling volgt, komt Borst ongeveer 30 miljoen euro tekort op haar begroting. Het is nog niet duidelijk waar zij dat geld vandaan gaat halen. Alle partijen die bij de uitvoering van de inentingscampagne be trokken zijn, keerden zich tegen de heffing. Zo voorzag de koe pelorganisatie GGD Nederland logistieke en organisatorische problemen met de inning, wat zou leiden tot vertraging. Ook de Tweede Kamer was tegen, omdat een extra betaling ont moedigend zou werken. (advertenties) Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden, lij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden op de open Dagen op ïocanc Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 ld» utrecht/anp - De koepel van verzorgings- en verpleeghuizen Arcares is al enige tijd in gesprek met Defensie over de inzet van militair personeel komende zo mer. Defensie zou zelf hebben gevraagd om de werkplekken voor het eigen verplegend per soneel, dat op deze manier de werkervaring kan bijhouden. Arcares en Defensie zijn volgens een woordvoerder van de zorg- koepel 'hard op weg' naar con crete afspraken. Zodra er hand tekeningen onder het convenant staan, kunnen de militaire ver plegers meteen aan de slag, als het aan de zorgkoepel ligt. Staatssecretaris Vliegenthart (volksgezondheid) zegde don derdag in een debat toe dat zij met haar collega Van Hoof (de fensie) zou overleggen over de inzet van militair personeel in verpleeghuizen om de zomer- uittocht op te vangen. Haar woordvoerder kent de afspraken tussen Arcares en Defensie niet. „Maar het staat hen \rij om hierover te praten." Hij ver wacht wel dat het ministerie van volksgezondheid erbij betrokken wordt, als het tot een overeen komst komt. Een woordvoerder van Defensie zegt dat de militaire inzet bij Ar cares niet is bedpeld om de wachtlijsten in derorg terug te dringen maar enkel om het ver plegend militair personeel aan werkervaring te helpen. Hetzelf de gebeurt met militaire chirur gen en OK-assistenten die gere geld in gewone ziekenhuizen werken. In ruil daarvoor zendt Defensie wel eens medisch bur gerpersoneel uit. De defensievakbonden reageren zeer afwijzend op de initiatieven vanuit Den Haag. „Politici zijn aan het ijlen geslagenzegt ACOM-voorzitter Van der Lin den. „Militairen als panacee om falend regeringsbeleid te onder drukken." Volgens hem heeft medisch personeel van Defensie het al druk genoeg met deelna me aan vredesmissies. Zijn collega Debie van de Vak bond voor Defensiepersoneel spreekt van een onzinnig plan. „Dit is geen taak van de krijgs macht." 4

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3