'Ik ben trouw aan vriendschappen' 00-Q000 OOG in OOG 0 Q De vragen De regels door Annalaura Molducci Hella Voute is Tweede Kamerlid voor de WD en doctorandus in de Franse Taal- en letter kunde. Ze werd in 1943 geboren in Den Haag. Zwierf in haar jeugd over de hele wereld, om dat haar vader als offi cier van de luchtmacht nogal eens van post ver wisselde. Voute was het eerste Ka merlid met een eigen homepage. Nu is ze de eerste met haar eigen filmpje op inter net. Is inmiddels met stip opgeklommen naar de negende plaats op de WD-lijst. Voüte heeft drie kinderen, is ge trouwd en woont in Aer- denhout. Hella Voute: „Ik was de eerste vrouwelijke kerkvoogd in de Nederlands Hervormde Kerk in Bloemendaal. Het hervormde geloof is interessant omdat dat het meest vrije geloof is. Dat past ook bij het liberaal zijn, je vrij te voelen." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? „Ik ga graag om met mannen en vrouwen. Dat brengt mijn werk met zich mee. Ik heb veel contact met mensen. Dat maakt mijn werk heel boeiend. Ik ben nu acht jaar Ka merlid, woordvoerder economische zaken, en heb veel contact met het bedrijfsleven. Daardoor spreek ik vaak met mannen in de top. Met mannen werken gaat heel goed. Zakelijk zijn ze prettig. Je kunt met ze in discussie gaan op basis van feiten en argu menten. Het bedrijfsleven is de kurk waar op de economie drijft. Er komen steeds meer vrouwelijke ondernemers en het zou zeer welkom zijn als er nog meer bij ko men. Het zijn goede ondernemers. Ze let ten op de kleintjes, zijn zuinig en investe ren in nieuwe producten. Over vrouwen wordt ook altijd gezegd dat ze goed zijn in menselijke vaardigheden: human resource management. Maai- ik constateer dat man nen daar tegenwoordig steeds meer aan dacht aan besteden. Als Kamerlid onder steun ik vooral starters, geef prijzen aan in novatieve ondernemers. Ik zet ze graag in het zonnetje." 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? „Als eerste zou ik proberen met chirurgi sche precisie het grote gezwel van de wachtlijsten in de gezondheidszorg weg te snijden. Om echt chirurg te worden, zou bij mij van grote durf getuigen, en misschien een stap te ver zijn, aangezien ik nog geen sneetje in de ontstoken vinger van mijn man durf aan te brengen. Ik heb bewonde ring voor chirurgen. Zij hebben een pracht- vak met de roeping om mensen beter te kunnen maken. Toch is er iets vreemds aan de hand. Nederland is uitgeroepen tot het gezondste land van de wereld met het meeste aantal artsen per duizend inwoners. Deze artsen werken tegen de klippen op, maar zien toch onder hun handen de wachtlijsten groeien. Dan is er iets mis in het systeem. Het is onacceptabel dat men sen lang moeten wachten op noodzakelijke zorg. De wachtlijsten nemen toe, dat is niet te verkopen aan zieke mensen zowel in hun privé als werksituatie. Zieke moeders moe ten weer snel aan de slag kunnen, dan is het gezin beter uit. Maar ook bedrijven zit ten te springen om werknemers als deze ziek zijn. Dan moet je snel helpen. Het is belangrijk dat de patiënt weer centraal komt te staan in de zorg. Ik zou het plan van de WD uitvoeren en de zorg meer richten op wat de patiënt wil. De patiënt moet kunnen kiezen welke zorg hij wil. Zelfstandige behandelklinieken zoals de 'kliniek oogheelkunde' maken dat mensen sneller geholpen kunnen worden. Zieken huizen moeten meer prikkels krijgen om beter te presteren. Maar ze zitten vast aan regels. Als ze beter presteren, worden ze toch gekort op hun budget door de ziekte kostenverzekeraar. Als lid van de Raad van Toezicht van het Kennemer Gasthuis hoor ik veel. Het is als volksvertegenwoordiger belangrijk om dat soort functies erbij te hebben. Je houdt voeling met de praktijk." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Van Bin Laden. Wat er is gebeurd op 11 september in New York was dramatisch en een aanslag op onze waarden van vrijheid en democratie. Niet alleen zijn duizenden onschuldigen gedood, de aanslagen zijn ook een bedreiging voor de vrije wereld. Het is een goede zaak dat Nederland met een achter de VS is gaan staan in de bestrij ding van het terrorisme. Wij van de WD proberen juist de waarde van wat wij heb ben opgebouwd te verdedigen. Dat is een puur uitvloeisel van ons democratisch den ken, en een groot goed." 35. Bent u trouw? „Ik wens en hoop betrouwbaar te zijn. Dat zit ook opgesloten in het woord Uouw. Je moet trouw zijn aan de waarden waarin je gelooft. Bettouwbaarheid en verantwoor delijkheid zijn nauw verbonden. Dat geldt zowel privé als in de politiek. Als politica probeer ik te doen wat wij als WD ook be loven. Dat is de waarde waarop alles drijft. Ik ben trouw aan vriendschappen. Heel vroeg heb ik dat al geleerd. Als kind ben ik wel zeven keer verhuisd. Het is heel ingrij pend om steeds afscheid te moeten nemen, maar je leert wel Uouw zijn. Sommige vrienden kan ik heel lang niet zien, maar toch zo weer de draad oppakken. Gelukkig heb ik veel vrienden en kennissen." 36. Bent u gelovig? „Ja, ik ben lid van de Nederlands Hervorm de Kerk. Acht jaar lang ben ik kerkvoogd geweest in de Nederlands Hervormde Kerk in Bloemendaal. Ik was de eerste vrouwelij ke kerkvoogd. Het was daarvoor altijd een mannenbolwerk. Ik werd gevraagd voor die functie. Het hervormde geloof is interes sant omdat dat het meest vrije geloof is. Dat past ook bij het liberaal zijn, je vrij te voelen: openstaan voor anderen en respect hebben voor eikaars overtuiging. Ik ben ei genlijk mijn leven lang al voor allerlei func ties gevraagd. Hoewel ik het best druk heb, zet ik me daar dan zeer voor in. Als je iets doet, moet je het ook goed doen. Dat kerk voogdschap heb ik met veel plezier gedaan. In het mooie kerkje in het centrum van Bloemendaal zijn mijn zoon en schoon dochter getiouwd." 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Echt boos was ik op 11 september. Ik word niet zo heel gauw boos. Maar toen voelde ik me diep gettoffen." 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Buiten Nederland wil ik eigenlijk niet wo nen. Nederland is fantastisch. Als ik dan toch zou moeten verhuizen, zou ik kiezen voor Israël. Het lijkt me goed om te ervaren wat de problemen daar betekenen. Ik zou zo graag helpen om die op te lossen. Stel je voor dat ik zou mogen helpen om het con flict tussen de joden en Palestijnen uit de wereld te helpen, dat zou toch geweldig zijn! Als volksvertegenwoordiger bestaat mijn werk uit problemen oplossen. Ik zou zo graag weer beide partijen aan tafel krij gen. Ik ben in Israël geweest, dat is een bij zonder land. Ik ben in de prachtige stad Je ruzalem geweest maar ook in Ramallah, een omstreden stad op de Westelijke Jor- daanoever met een grote historie." 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? „Als kind verhuisde ik ongeveer elke drie jaar. Dat kwam door de functie van mijn vader. Dan kwam ik ergens, hechtte me en vervolgens moest ik weer afscheid nemen. Dat was heel verdrietig en pijnlijk. Zo heb ik in Indonesië een prachtige tijd gehad. Ik heb daar van mijn vierde tot zevende jaar gewoond en vloeiend Maleis leren spreken. Ik kan me de geuren van het land nog goed herinneren. We hadden een aapje in de tuin bij ons huis. Dat was mijn grootste speelkameraadje. Ik vond het heel erg dat ik weg moest. Nu heb ik aan die tijd alleen maar leuke herinneringen. Ik heb op zeven verschillende scholen ge zeten. Op mijn veertiende verhuisde ik naar Frankrijk omdat mijn vader daar een baan kreeg bij de NATO. Ik heb eindexamen ge daan op het Lycée International. Ik heb daar erg goede vrienden gemaakt. Ik was de eerste buitenlandse die daar was geslaagd. Ik zat in een klas met 33 jongens en een meisje en deed de wis- en natuurkunde- kant. Door al die verhuizingen heb ik heel vroeg geleerd om met veel mensen om te gaan, goede vriendschappen te sluiten, maar ook weer afscheid te nemen. Daar door ben ik misschien altijd gevoelig ge weest voor contacten met mensen. Het grootste verdriet was het afscheid van mijn vader. Hij is twee jaar geleden op 83-jarige leeftijd overleden. Hij was zo'n fantastische man. Af en toe heb ik het daar nog moeilijk mee." 25. Zijn er onderiverpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? „Ik kan niet tegen discriminatie en discri minerende grappen. Discriminatie is een aantasting van de integriteit van mensen. Dat is heel ernstig. Het is heel verwerpelijk dat mensen als Fortuyn artikel 1 van de Grondwet willen schrappen. Dat is de ba sis, waarop wij onze grondrechten en vrij heid baseren. Daar hebben we hard voor gevochten. Ik hou erg van Engelse humor. Van die droge grappen of moppen met een dubbele bodem. Humor maakt het leven makkelijk, het relativeert." 41. Waar krijgt u kippenvel van? „Van parachutespringen. Driejaar geleden hadden we een sportief uitje met de fractie. Dat is iets wat we elk jaar doen. Dan fietsen en sporten we met onze partners als een grote familie. Twee mensen mochten zich aanmelden voor een sprong. Ik zei meteen: ja! Ik hou wel van avontuur, het leek mij fantastisch. Ik vloog als kind ook wel eens mee met mijn vader. Dit was mijn kans! Ik hoefde niet alleen te springen, er ging een buddy met me mee, dat is iemand die de parachute voor je opendoet. Toen ik vloog, was het fantastisch. Het was al aan het eind van de dag, koud, met een rode ondergaan de zon. Je springt van zo'n drieduizend me ter hoogte, maakt een vrije val van duizend meter. Vlak voor de sprong durfde ik niet meer, maar dat heb ik niet gezegd. Ik heb het gedaan, met mijn ogen dicht. Dat is na tuurlijk zonde, dus na vijfhonderd meter heb ik mijn ogen weer open gedaan. Wat een fantastische ervaring! Alles flitst. Je hart klopt keihard door al die adrenaline. Het mooiste moment is als de parachute open gaat. Dan word je gewiegd. Zo ga je lang zaam naar beneden. Ik zie nog iedereen daar staan; Bolkestein, die toen nog in de fractie zat, volgde mijn avontuur geïnteres seerd. Mijn buddy zei: trek je knieën op. Ik landde heel rustig en daar stond ik op de grond. Ik dacht: dit nooit meer. Dat heb ik heel lang gedacht, maar nu zou ik wel weer willen." ZATERDAG 6 APRIL 2002 ER BIJ 1Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? 4. Wat zult u nooit weggooien? 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? 9. Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? 13. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? 18. Wat vindt u opwindend? 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? 20. Wat is uw slechtste eigenschap? 21Heeft u een euthanasieverklaring getekend? 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? 25. Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? 31. Welke dag zou u willen overdoen? 32. Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? 33. In welke andere periode had u graag geleefd? 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? 35. Bent u trouw? 36. Bent u gelovig? 37. Wat zou u graag beter kunnen? 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? 40. Welke kus zou u willen overdoen? 41Waar krijgt u kippenvel van? 42. Wie bewondert u? 43. Gaat u wel eens alleen uit? 44. Wat was uw slechtste beslissing? 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? 46. Wat was uw angstigste moment? jk 47. Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37