u 'Als iemand van roddelen houdt, dan ben ik het' MEDIA Klein Essink en HMG voeren fraaie soap op Banken zien geen kans op redding Leo Kirch 'Oranje zo geil als apen' Hoe veilig wonen is het hier? Lijsttrekkers praten over frun privéleven met Ruud de Wild Gerard Joling ontmaskert de boulevardpers bij SBS 6 \2mÊ, zaterdag 6 APRIL 2002 bet^'moederFot0: AP ,bafenis queen keneHi live bij NOS um - De NOS zendt 9 april de begrafenis Britse koningin-moeder th live uit. Tussen 11.50 5 uur zijn de plechtighe- Nederland 2 te volgen. »n mum overleed 30 EuilP 101-jange leeftijd, i van Weegen presen- - uitzending. Zij wordt an door correspondente a Houts die vanuit Lon- nmentaar levert. De uit- begint met beelden overbrengen van de >t het stoffelijk over- in Westminster Hall Eurüstminster Abbey. De fnst vanuit de Westmin- >ey vormt het hart van mding. De koningin- wordt in de St. Geor- op Windsor Castle inn naast haar echtgenoot George VI. in-programma's anl jKOSOVO JM - De NOS levert tien lerlandse televisie aan en wmroep Radio Televisie (RTK). De Nederlandse n n| itie werkt mee aan een actie om de Koso- ender aan meer materi- -• tan|Pen" werd in 5 "Sier toezicht van de Eu- Broadcast Union opge- Kosovaarse televisie kozen voor onder meer )-documentaire De ran de Beer (die een 1 laliawon), een afleve- i rail Away (EO) en een jma over het Rosenberg I de NPS. sbli|,idichter des norlands' im - Na de Dichter des nds krijgt Nederland ook een Toondich- Laatstge- is een bedenksel van 0 zondagochtendpro- 1 Vrije Geluiden. „Ver- jnemorabele nationale enissen tenslotte niet nf0r(fiek?", vraagt het pro- jheidi zich daarbij af. Via de en vcgids en de internetsite lonte^rogramma kan het pu- aaf 13 april uit dertig meerden kiezen. Onder paebbers zijn vertegen- :ers uit uiteenlopende e stromingen als Louis sen, Solex en Michiel Op 28 april wordt be- e zich de Toondichter prlands mag noemen. Knuffels en strontsmijterij bij kort geding door Eric de Bie Amsterdam - Schrijvers van so apseries hadden gisterochtend genoeg inspiratie kunnen op doen in de Amsterdamse recht bank. Tijdens het kort geding van de Holland Media Groep, eigenaar van de RTL-zenders en Yorin tegen presentator/ acteur Mare Klein Essink en producent Endemol, toonden de hoofdrol spelers een mooi staaltje acteer talent. Voor- en achteraf ston den ze als vrienden voor de snorrende tv-camera's, maar in de rechtszaal werd er met de nodige stront gesmeten. Mare Klein Essink en producent En demol zijn door HMG voor de rechter gesleept, omdat de pre sentator zich niet aan zijn exclu- siviteitscontract zou hebben ge houden door een rol te spelen in een serie bij NET 5. „Dit is een puur zakelijk geschil. Dat wordt hard gespeeld", sprak Mare Klein Essink theatraal. „Maar Dick (van der Graaf, di recteur HMG, red.) en ik kun nen nog steeds door één deur." Van der Graaf bevestigde dat. „Het contract met Mare voor de Staatsloterij show dienen we ook gewoon uit. Dat loopt tot 2004." Zo vriendelijk ging het er in de rechtszaal niet aan toe. Klein Es sink is vanaf 18 april bij concur rent NET 5 in de nieuwe zieken huisserie Trauma 24/7 te zien zijn. Volgens HMG is dat in strijd met de gemaakte afspra ken; Klein Essink en Endemol bestrijden dat. Alles draait daarbij om het giste ren veelvuldig genoemde artikel 7.3 in de overeenkomst tussen HMG en Klein Essink. Daarin staat dat de populaire presenta tor in principe als acteur mag optreden in producties voor an dere omroepen, mits dat vooraf schriftelijk wordt gemeld en het RTL 4 geen schade oplevert. Met name in dat laatste was rechtbankpresident mr. R. Oro- bio de Castro geïnteresseerd. In hoeverre doet het RTL 4 kwaad als Mare Klein Essink ook te zien is in een dramaserie op een an dere zender? De advocaat van HMG kon op die vraag niet echt een duidelijk antwoord geven. Donderdag blijkt of het voor de rechter wel voldoende was. Tot de uitspraak wilden beide partijen nog niet vooruiüopen op de mogelijke gevolgen. De Endemol-vertegenwoordigers benadrukten nog wel even dat geheel schrappen van Trauma 24/7, waarvan de opnames bij na zijn afgerond, een verlies van een slordige vier miljoen euro betekent. Het met een andere acteur opnieuw opnemen van de scènes waarin Klein Essink is te zien, komt neer op twee mil joen extra kosten. „Duidelijk is dat dit kort geding alleen maar verliezers oplevert", aldus Mare Klein Essink die Dick van der Graaf nog even knuffelde, waarna hij zich haast te naar de opnames van Trauma 24/7. AVRO zet zich met Dwarsstraat in voor leefbare wijken Hilversum - In tal van buurten leven bewoners langs elkaar heen, waardoor al snel een ge voel van anonimiteit ontstaat. Voor de jeugd is weinig te bele ven in de wijken zelf, waardoor ze vaak in groepen op straat rondhangen. Veel buurtbewoners voelen zich, mede door de rondhan gende jongeren, steeds onveili ger in hun wijk. In de politiek is haast geen lijsttrekker meer te vinden die niet in elk interview het woord veiligheid laat vallen. Ook buiten de politiek zijn er veel organisaties die zich inzet ten voor veiligheid en leefbaar heid in de wijken. Ook de AVRO houdt zich al enige tijd nadrukkelijk bezig met veiligheid. Op de website van de AVRO wordt onder de noemer Samen Veilig aandacht besteed aan veiligheid. Een van de nieuwe programma's dat voortgekomen is uit het Samen Veilig project, is Dwarsstraat dat vandaag voor het eerst uit gezonden wordt. In Dwarsstraat worden bewo ners van verschillende wijken op de voet gevolgd terwijl ze bezig zijn met plannen om hun wijk op te knappen. De tiende lige serie is een gezamenlijk ini tiatief van de AVRO en de stich ting 'De Wijk is van ons alle maal'. Mensen die zich al langer sto ren aan overlast in hun wijk, krijgen van de AVRO de kans daar iets aan te doen. Vorig jaar konden zij hun plannen voor verbetering van de situatie in dienen bij de omroep om kans te maken op een startkapitaal van 2.250 euro. Een vijfkoppige jury onder lei ding van burgemeester Johan Stekelenburg van Tilburg, koos vijf projecten uit 61 inzendin gen. De projecten werden onder meer geselecteerd op originali teit, uitvoerbaarheid en de aan dacht voor verschillende gene raties en culturen in de wijk. Aan het einde van de serie wordt het meest geslaagde pro ject beloond met een prijs van 22.750 euro. Hangjeugd Twee van de projecten spelen zich in Rotterdam af. Het pro ject in de Witte de Withstraat, richt zich als enige niet speci fiek op jongeren. De andere projecten spelen in Gouda, Ou de Pekela en Enkhuizen- Noord, die elk hun eigen pro blemen hebben met verveelde hangjeugd. In de eerste aflevering worden de vijf projecten en de mensen die eraan werken voorgesteld. Het programma heeft ervoor gekozen om de beelden van de vijf projecten door elkaar te husselen. Dit zorgt voor een af wisselend programma, maar heeft als nadeel dat van de vijf projecten en de mensen die er aan werken niet echt goed naar voren komen. Daarvoor is de aflevering van 25 minuten net iets te kort. Het programma laat vooral veel klussende mensen zien en mist daardoor soms diepgang. Als vrijwilligster Froukje in de jon- gerensoos bijvoorbeeld vertelt over een 15-jarige vriend die vorig jaar is vermoord, wordt er niet verder gevraagd. In plaats daarvan wordt er weer overge schakeld naar een ander pro ject. Zaalvoetbal Het project in Enkhuizen komt het best uit de verf in de eerste aflevering. Opbouwwerker Rick Severijns legt kort maar krach tig uit waarom hij met 'zijn' project is begonnen: „Toen ik voor het eerst langs het winkel centrum reed, zag ik een grote groep met van die zwarte kop pies voetballen met blikjes. Ik kon me best voorstellen dat mensen zich daardoor onveilig voelden. Ik ben toen op de groep afgestapt en heb ze voor gesteld om in groepsverband aan zaalvoetbal te gaan doen." Uiteindelijk leidde dit initiatief tot het inrichten van een huis kamer voor de jongeren. Niek Idema Dwarsstraat wordt vanavond door de AVRO om 19.00 uur op Nederland 1 uitgezonden. Eigenlijk is het nieuwe tv-pro- gramma van Gerard Joling speci aal voor zijn moeder. „Als haar vriendinnen in de bladen wat twijfelachtigs over mij hebben gelezen, krijgt ze dat bij kaart- middagen altijd te horen. En dan belt ze. 'Gerard, wat hoor ik nou? Klopt dat?' Dus dan heb ik weer wat uit te leggen." Dat uitleggen gaat hij straks op de televisie doen. De Waarheid heet zijn nieuwe programma bij SBS 6. De opzet: met vers verschenen rod delbladen bij de beschreven ar tiesten langs. „Even van haar zelf horen of het klopt dat Willeke weer zwanger is." door Jan Vriend alkmaar - Altijd die bladen. Vo rig jaar nog. Was hij na een con cert in Gorinchem met wat ken nissen een shoarmazaak in ge doken. „Willibrord Frequin zat er ook bij. Met zijn secretaresse. Tenminste, hij zei toen dat het zijn secretaresse was. Die shoar- mamannen doen heel vriende lijk en vragen of ze ons in hun zaak op de foto mogen zetten. 'Leuk als reclame', zeggen ze. Dus je wilt die lui helpen en je gaat met het hele zootje op de foto. Nou was het een heel klein zaakje, waar je nauwelijks bij de wc kon komen. Dus na die foto sessie ga ik even. Midden in de nacht, in een stil hoekje." „Wat denk je? Hebben die sho- armabakkers hun foto's aan de Privé verkocht. Staan daar met een grote verhalen in. Met grote koppen. 'Nieuwe vriendin voor Willibrord Frequin', stond er. En: 'Gerard Joling als wildplas ser'. Dat is toch niet leuk meer? Ik bedoel: je rekent voor een paar honderd gulden eetwerk met die shoarmagasten af, je poseert nog vriendelijk voor een fotootje. En dan krijg je dit!" Al was het natuurlijk wel waar. Later hoorde ik ook dat die zo genaamde secretaresse echt de nieuwe vlam van Willibrord was. En dat ik hem daar even buiten uit de broek had gehan gen, was misschien ook niet zo sjiek, als je weet dat ik net in een keurig pak op het podium had gestaan. Maar je baalt toch ze ker als je weet hoe dat allemaal bij Privé terecht is gekomen?" En dan dook vorige week ook nog Die Ene Foto van hem op. Een studio-opname gemaakt ter promotie van zijn nieuwe televi sieprogramma. „We hadden daar netjes een paar uur plaatjes staan schieten. Eerst in een pak, toen in smoking. Uiteindelijk Gerard Joling: „Ik ben een paar pondjes aangekomen, maar daar zie je eigenlijk niets van." Foto: SBS 6 zegt de fotograaf voor de grap: zullen we er óók nog een zonder kleren doen?" „Dus ik ga daar even staan, met wat roddelbladen voor de edele delen. En voor je het weet is zo'n foto dan weer over de halve wereld verspreid. Niet dat ik me ervoor schaam, hoor. Ik was net een paar pondjes aangekomen, maar daar zie je eigenlijk niks van. Van iedereen krijg ik te ho ren dat het een mooie plaat is. Maar het is natuurlijk wel op het randje, al zeg ik het zelf." De naakte waarheid, zogezegd. Als symbool voor de waarheid die 'de stem van Schagen' straks in zijn televisieprogramma bloot wil leggen. „De formule is heel simpel. Zodra de bladen op woensdag uitkomen, kopen we c* ze. En niet alleen de roddelbla den, we spitten ook de andere tijdschriften en kranten door waarin nieuwtjes over artiesten, i politici, voetballers en andere bekende Nederlanders staan. Daarna stappen we meteen met de camera de auto in om bij de j beschreven persoon langs te gaan. En dan vragen: Willeke, ldopt dat nou, van die zwanger schap?' Of. 'Patty, hoe jong is hij nou, die nieuwe vriend van je?"' „Het zou helemaal te gek zijn als ik straks ook bij het koninklijk huis langs kan om te horen wat er waar is van al die verhalen die over ze verschijnen. Zie je me al staan, in het paleis, in de kraan» kamer van Maxima? Al zal dat wel lastig worden. Want dat soort dingen gaat natuurlijk via v de BVD en de RVD en Maartje van Weegen, en zo. Dan kan Jo-** ling wel een net pak aantrekken, maar daar krijg je natuurlijk niet elke poort mee open." „Natuurlijk gaan we ook bij de bladen zélf langs. Daar proberen we te achterhalen waar zo'n roddel vandaan komt. Wie die tips geeft. Of uitvissen waarom ze in vredesnaam schrijven dat 'f- een bepaalde creatie van een ar tiest tweehonderd piek heeft ge kost. Terwijl een echte kenner wel kan zien dat je voor zo'n setje minstens zevenduizend ballen moet neertellen. „Verwacht nou niet dat ik er een zwaar journalistiek programma van wil maken. Het moet niet al te kritisch worden. Gewoon lu diek. Lekker lachen. Ik heb er ook niks aan om de roddelpers tegen me in het harnas te jagen. Dat zou hypocriet zijn, want ik heb als zanger altijd lekker met ze samengewerkt. Voor mijn loopbaan is alles wat ze over me hebben geschreven altijd goed geweest. Natuurlijk zat ik niet op ze te wachten toen mijn vriend vader werd van het kind van de zus van Marco Borsato. En ie dereen snapt dat ik liever een groot verhaal zie over mijn nieu we cd dan over een auto die ik in de prak heb gereden. Maar als je bekend bent, is het nu eenmaal een ritueel van geven en nemen. Daarom kwamen ze ook bij mij terecht, voor dit pro gramma. Als er iemand van rod delen en van de roddelpers houdt, ben ik het." De Waarheid is vanaf 20 april te zien op SBS 6. Hilversum - In navolging van andere populaire programma's gaat ook diskjockey Ruud de Wild in debat met de lijsttrek kers van de grote politieke par tijen. Vanaf vrijdag 3 mei ont vangt hij elke werkdag een poli ticus in zijn programma op 3FM. Door vooral vragen te stellen over het privéleven van de poli tici, wil De Wild een spontaner gesprek krijgen dan in andere interviews. „Ik ga geen Paul Witteman uithangen, dat kan én wil ik niet. Het lijkt mij voor een politicus ook wel leuk om eens over wat anders te praten dan een halfuur lang door te zagen over het kwartje van Kok." Het feit dat hij geen journalis tieke achtergrond heeft, ziet De Wild eerder als een voor- dan een nadeel bij het interviewen. „Ik ben natuurlijk redelijk blan co op dat gebied, net als een groot deel van de luisteraars. Ik denk dat ik daardoor eerder vragen stel die jongeren Inte resseren. Momenteel is De Wild zich aan het inlezen over het privéleven van de politici. Hij heeft dan ook al een aantal vragen in zijn hoofd die hij aan de politici wil stellen. Wat voor vragen het precies zullen zijn, wil hij nog niet kwijt. Behalve dat ze echt op de politicus zelf en de bele vingswereld van jongeren zul len inspelen en niet zozeer op de partijprogramma's. Ondanks de persoonlijke vra gen is De Wild niet bang dat hij niks uit de politici loskrijgt: „Door mijn werk als diskjockey heb ik al heel wat beroemde popsterren geïnterviewd, daar ben ik al genoeg figuren tegen gekomen aan wie je haast niks mag vragen. Die zijn daar nog veel meer getraind in dan poli tici." De politici zullen de hele uit zending aanwezig zijn en wor den tussen het draaien van de plaatjes geïnterviewd. In de eerste aflevering komt Thom de Graaf van D66 langs. Pim For- tuyn zal de maandag erop te beluisteren zijn in het pro gramma. münchen/dpa/rtr/afp - Voor de Duitse mediamagnaat Leo Kirch rest waarschijnlijk geen andere weg meer dan een faillissement. De banken lieten gistermiddag doorschemeren geen heil meer te zien in verdere besprekingen over een redding van zijn me dia-imperium. Donderdag werd tot laat in de nacht onderhandeld, maar zon der resultaat, zo meldden gister ochtend bronnen bij het over leg. Later op de dag stonden nog besprekingen in München op het programma. De onderhan delaars verwachten echter geen wonderen. De kans op een fail lissement is afgelopen nacht ge stegen tot 90 a 95 procent. Op zijn laatst wordt dinsdag uitstel van betaling aangevraagd, aldus een bankier. Leo Kirch is al enkele weken verwikkeld in een gevecht om te overleven. Zijn imperium staat op instorten door een schulden last van ten minste 6,5 miljard euro. De banken zijn niet langer bereid om meer geld in de on derneming te steken, die enkele tv-zenders bezit' en eigenaar is van de uitzendrechten van het WK voetbal in 2002 en 2006, de Formule 1 en de Bundesliga. Een ondergang van Kirch heeft grote gevolgen. Dit geldt niet al leen voor de schuldeisers, maar bijvoorbeeld ook voor de Duitse voetbalclubs. Kirch betaalt jaar lijks 358 miljoen euro om de wedstrijden uit de Bundesliga te mogen uitzenden. Ook voor bondskanselier Ger hard Schroder zal een nieuw fi nancieel debacle slecht uitko men. Gevreesd wordt voor de 5500 banen binnen het Kirch- imperium, terwijl de werkloos heid in Duitsland toch al op loopt. Studio Spaan weet waarom Nederlands elftal altijd nét verliest JRi«- „Je voor honderd geven en niks doen wat n is", zo luidde de op- an bondscoach Bob ining aan het Neder- Iftal van 1934. In zes Dumentaires' laat Studio maf maandagavond deze boodschap meest- nauw werd opgevolgd n" Nederlandse elftal, cumentaire worden alle ampioenschappen i Nederland meedeed De eerste aflevering gaat WK in 1974. De andere pioenschappen volgen :eurige volgorde. De zes ptaires zijn wekelijks te onderdeel van het nor- agramma. Vanaf 27 mei programma weer ver- met extra aan- »or het komende we- r* pioenschap, r eeelden van wedstrijden, ivan commentaar door 'aan, is er veel aandacht Ptergronden. Cabaretiers Muiswinkel en Diederik iten kruipen in de huid pelers en trainers die 1 vertegenwoordigden. i al bekende typetjes ir ook nieuwe op, zoals iichels, de broertjes Van ihof en Ruud Gullit. tjes zijn vooral op be- --d geselecteerd. „De spe- Knlioaches die wij karikatu- fljn ondertussen een ;enretyPes' bet ge- de Nederlanders veran- ;en. Daarom slaan ze zo a a (je kijkers", verklaart ar>aan. Eric van Muiswin- fijn keuze voor bepaalde uit. „Het moeten irakters zijn, waar je ook 'szins op lijkt. De zwarte Diederik van Vleuten als Rinus Michels. Foto: VARA jongens van het elftal vallen daardoor bijvoorbeeld al snel af'. Van Muiswinkel en Van Vleuten kijken met genoegen te rug op de vele uren bij de make up afdeling van de firma Het Vers. „We kwamen elkaar vaak op de trap tegen na het schmin ken. Dat was soms behoorlijk schrikken." Door de humoristische opzet van het programma is het niet het zoveelste programma over het Nederlandse voetbalverle den. Ook hebben de program mamakers voor elk verloren WK een reden weten te achterhalen. Diederik van Vleuten legt als Ri nus Michels misschien wel het beste uit waarom Nederland volgens de programmamakers elke keer net naast de wereldbe ker grijpt. „We waren zo geil als apen. We hebben de hele nacht liggen neuken, ik in ieder geval wel." De belangstelling van het Ne derlandse elftal voor de andere sekse, speelt in elke aflevering een grote rol. Spaan in de docu mentaire: „Ook in '34 vlogen de hormonen van het Nederlandse elftal al door de hotelgangen." In die aflevering speelt Van Muiswinkel dokter Van Bom die een anti-lust drankje prepareer de om de spelers geconcen treerd te houden. In de docu mentaire van 1998 spelen het programma Villa BVD van Henk van Dorp, Frits Barend en Jan Mulder en de perikelen rond Jaap Stam een prominente rol. Beide onderwerpen hebben weer alles met seks te maken. Komisch Hoewel de documentaire op een komische manier ingaat op de gemiste wereldtitels, zit er ook een serieuze ondertoon in. Henk Spaan heeft alle wedstrijd- beelden nog eens een keer goed bekeken om tactische fouten te ontdekken. Zo laat Spaan met een opgewonden commentaar stem merken waar het verlies te gen West Duitsland in 1974 aan lag. „Het verlies in de finale wordt vaak aan anderen toege schreven. Maar kijk eens wat Arie Haan doet. Arie doet hele maal niets!" Naast de zes minidocumentai- res blijft er ook aandacht voor de al bekende programma on derdelen, zoals de kwis 'wie gaf de voorzet'. Dit seizoen worden voormalige spelers van het Ne derlandse elftal getest op kennis van hun eigen carrière en hun WK. Het doelpunt van de week, met goals van kinderen, blijft ook bestaan. Of het programma ook gemaakt zou zijn als Nederland zich dit jaar wel geplaatst had, weet Henk Spaan niet. „Het pro gramma is ontstaan als een soort nostalgische knipoog naar de WK's toen Nederland nog wel meedeed. Het is een dank baar onderwerp, iedereen kent de beelden." Niek Idema Studio Spaan wordt maandag avond door de VARA om 21.30 uur op Nederland 3 uitgezon den.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31