1NGEN (VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO Filmster, piloot, uitvinder én marathonloper e Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1902 w* 3.000 vlieguren op zijn naam ging hij pensioen. KLM-gezagvoerder Ad van stoen 56 jaar en begon aan een nieuw j'jet ontwikkelen van golfclubs. Hij heeft jjizar als leuk leven achter de rug. Zijn ^ien zich schrijven als een spannend jon- Hij rolde, vaak ongewild, van het een in Was coach van het Alphense zeskamp team dat Nederlands kampioen werd en tweemaal tweede van Europa en formatieleider van de vloot Dakota's in de film A Bridge Too Far. Hij vloog de Dakota in Soldaat van Oranje en was algemeen di recteur van Ahoy". Daarnaast liep hij een bijzonde re marathon. Aan alleen maar vliegen had hij nooit genoeg. Telkens was er weer een uitdaging nodig om het voortschrijden der jaren tegen te gaan. Ad van Ommen als Dakota-vlieger voor de film 'A Bridge Too Far'. Publiciteitsfoto „Hobbyen kan ik niet. Ik wil zo snel mogelijk goed worden." De halfproducten, koppen, ste len en grips, laat hij uit Amerika komen. Per klant die alles nieuw wil hebben, is hij zo'n 15 uur bezig. Driehonderd golfsets - „technisch de beste" - heeft hij op zijn naam staan, evenals een onderscheiding van Golfsmith (in 1998) voor een kleine en se lecte groep van professionele clubmakers in de wereld. Ook bij het marathonlopen nam Van Ommen geen genoegen met fabrieksmateriaal. Dus ont wikkelde hij zijn hardloopschoe nen zelf. Met speciaal leer en een Brabants schoenmakertje. Vijftig jaar geleden dronk hij met wat vrienden op Curasao een borreltje en daar beloofde hij dat hij eens de enige echte ma rathon-route in Griekenland zou afleggen. Het originele parcours van Marathon naar Athene door de bergen. Die belofte voerde hij sindsdien als ballast mee op al zijn vliegreizen over de hele we reld. Een jaar voordat zijn droom werkelijkheid werd, begon hij aan de organisatie. Hij kreeg van de KLM toestemming alleen op de midden-Atlantische route te vliegen, zodat hij in de heuvels bij Lissabon in Portugal en Ca racas in Venezuela kon trainen. In november 1972 was het zo ver. Op 46-jarige leeftijd bereikte Ad van Ommen na drie uur en 49 minuten het bewuste punt: het marktplein in Athene. Na dezelfde tocht, met de berg Ag- riliki van zo'n 600 meter hoogte, die de koerier Diomedon in 490 voor Christus had gelopen om het grote nieuws te vertellen dat de Grieken bij Marathon de Per zen hadden verslagen. Ook Van Ommen werd groots ontvangen na de klassieke tocht. Hij werd wereldnieuws. Zelfs in Manilla stond hij op de voorpa gina van een krant. Maar het mooiste vond hij toch dat hij als 'running en flying Dutchman' werd opgewacht op Kennedy Airport om in het beroemde tv- programma Six o'clock news in zijn KLM-uniform over zijn avontuur te verhalen. Om te begrijpen waarom Van Ommen aan die helse onderne ming begon, moeten we terug naar zijn jeugd in Overijssel. Naar Goor om precies te zijn, waar hij in 1926 werd geboren. Met atletiek, waterpolo, voetbal en schaatsen (nationale B-ploeg in 1948), hing hij tegen de subtop aan, maar een voetbal knietje en zijn vliegersloopbaan verhinderden hem om echt door te breken. Hij heeft zelf een originele ver klaring voor zijn hang naar het luchtruim. „Transport zat in de familie. Mijn grootvader was koetsier en ging 6 km per uur, mijn vader was de eerste chauf feur van een textielbaron en haalde wel 60 kilometer per uur. Ik zocht het in de lucht en kwam toen op 600 kilometer per uur." In 1948 voltooide hij de oplei ding aan de Rijksluchtvaart school in Gilze-Rijen. In datzelf de jaar begon zijn carrière als verkeersvlieger bij de KLM. Van 1951 tot 1958 was hij gedeta cheerd bij het toenmalige West- Indische bedrijf van de KLM in Curasao. Van daaruit maakte hij veel vluchten in de Cariben met de toenmalige prinses Beatrix, die destijds haar eerste bezoek aan de Antillen bracht. Leuk, maar: „Uiteindelijk kreeg ik ge noeg van dat huisje-boompje- beestje, vliegen. Ik had andere navigatiepunten nodig." Rond 1960 ging de gezagvoerder van de DC6 op eigen verzoek op uitleenbasis naar de Societa Ae- rea Mediterranea, een dochter onderneming van Alitalia waar hij de charterluchtvaart leerde kennen. Uit die ervaring ontwik kelde hij met zijn economische achtergrond (hij studeerde enige jaren in zijn vrije tijd economie aan de universiteit van Rotter dam) een visie op het samen spel tussen charters en lijndien sten die in de Nederlandse luchtvaart alle aandacht kreeg. Zijn ogen gaan glimmen, zijn gezicht krijgt weer iets jongens achtigs. De KLM wilde de DC 6- toestellen verkopen en zich voornamelijk richten op de lijn- vluchten. „Maar mijn gevoel zei dat dat een foute keuze was, want ik had in die DC 6 elke dag een volle bak met vis, toeristen en bloemen. Ik had de behoefte om dat te vertellen. Ik kocht een KLM-aandeel en op de aandeel houdersvergadering vroeg ik spreektijd. Dat liep uit op een spreekbeurt van zo'n 20 minu ten en de volgende dag stonden mijn uitspraken in diverse fi nanciële kranten. En toen ik na een vlucht op een terrasje in Ri mini in Italië zat, kwam er een telefoontje uit Nederland. Van Martin Schroder (Martinair) die zei: 'U heeft uit mijn hart ge sproken, u kunt bij mij directeur worden Maar ik mocht van mijn vrouw de overstap niet maken. Alleen de KLM was sa fe." Toch onderbrak hij zijn dienst verband in 1977 voor het alge meen directeurschap van het Ahoy'-complex in Rotterdam. „Ze verklaarden me voor gek. Hoe kon iemand met zo'n mooi beroep een andere functie wil len? Na lang aandringen sprak mijn vrouw de legendarische woorden: 'Het is goed, maar hou de deur op een kier bij de KLM.' Dat lukte." Van Ommen dacht bij Ahoy' zijn organisatietalent, zijn liefde voor sport en zijn economische kennis te kunnen gebruiken, maar dat bleek een misvatting. Incidenten, weinig lef van zijn omgeving, geldgebrek, het lang durig en nodeloos vergaderen en tot slot het niet overgaan tot een andere beheersstructuur deden hem heftig naar het luchtruim verlangen. „Want zo was ik niet opgevoed." Via die achterdeur kwam Van Ommen na ruim een jaar weer binnen bij de KLM. En binnen een maand zat de inmiddels we reldwijd bekende gezagvoerder weer met plezier aan het roer. Hij kon weer leven. Niet alleen de marathon, maar ook Zeskamp en later Spel zon der Grenzen hadden van hem intussen al een bekende Neder lander gemaakt. Hij zette er Al phen aan den Rijn nationaal en internationaal mee op de kaart, nadat hij als voorzitter van de atletiekclub was gevraagd coach te worden. Met zijn Alphense zeskampteam behaalde de im mer gedreven leider in 1970 het Nederlands kampioenschap. „Dat was fantastisch. Ik organi seerde alles wat los en vast zat aan elkaar. We kregen sponsors, trainers en hadden een scherp trainingsprogramma Maar liefst 30 miljoen mensen in Europa zaten aan de buis ge kluisterd om te kijken hoe het team van Ad van Ommen daar na een internationale krachtme ting aanging met Frankrijk. Duitland, België, Italië en Enge land. „In Verona. Daar verloren we nipt." Hij is er nog kwaad over. Een Van Ommen verliest niet graag. „De Italianen hebben ons beduveld. Ze hadden bij het onderdeel trampoline niet tien rozen omhoog gebracht, maar slechts acht. We zijn daar achter gekomen toen een van onze sporters 's avonds uitging met de lieftallige jongedame die de rozen had ontvangen. Ook bij de uitslag zelf was er al verwar ring, maar toen konden we dit bedrog niet boven tafel krijgen." Tussen de bedrijven door vloog hij de hele wereld over, was hij formatieleider van een vloot Dakota's en maakte hij ook nog eens een luingglider met vleu gels van negen meter om mee te doen aan het programma Vlieg er eens uit'. Daarbij was hij ook nog president van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers en schreef hij boeken. Een deel van het geschiedkundige werk 'Leven van de lucht' en 'Runway in sight' en 'Sluip- vluchten naar Lissabon'. „Be grijpt u nu dat ik wel eens in tijdnood kwam?" Saskia Stoelinga Zaterdag 5 April RIJNSBURG - Heden zal het aanbesteding zijn van het bouwen van een vereenigingsgebouw 'Concor dia', waarin naar wij hopen voortaan alle vergaderin gen, veilingen, verkoopingen enz. zullen plaats vin den. Het belooft niet alleen uitwendig een net en sierlijk gebouw te worden, maar ook het inwendige laat, wat ruimte, doelmatige inrichting en ventilatie betreft, niet te wenschen over. 't Voornemen bestaat de kosten, benoodigd voor de stichting en 't onderhoud van dit gebouw te dekken door het uitgeven van aandeelen ad 100 tegen een rente van 4 pCt. Deze rente is betrekkelijk hoog in aanmerking genomen dat het doel van aandeelhou ders niet moet zijn groote winsten te behalen, maar het algemeen welzijn te behartigen. En dit algemeen welzijn eischt, dat elk daaraan zijn beste krachten leent; met terzijdestelling van alle mogelijke be staande vooroordeelen en antipathiën moet door krachtige samenwerking gestreefd worden om dit doel te bereiken. Eindelijk zal nu de gemeente zood anig gebouw verkrijgen, waaraan vooral hier ter plaatse, waar zooveel vereenigingen zijn, een groote behoefte bestond. Wij twijfelen ook niet of alle ver eenigingen zullen minstens één aandeel nemen. ANNO 1977 Foto: Henk Bouwman Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 Hoor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 !.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 l'.V Haarlem, onder vermelding san Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. -- - - - ZATERDAG 6 APRIL 2002 LEIDEN - Leerlingen van de openbare la gere Apolloschool aan het Strausspad in Zuid-West ver schenen verkleed op school om mee te doen aan een feestavond onder het motto 'Sprook jesland'. Op de foto een beeld uit het sprookje 'Hans en Grietje'. Wie een kwartje in het dak van het huisje van de heks stopte, mocht een stukje snoep van het pandje plukken. Het huisje werd druk bezocht. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 6 april LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat met een garantieverlening van twee miljoen voor de bouwkosten, zal de Hervormde Gemeente Leiden naast haar begraafplaats Rhijnhof een crematorium bouwen. Het college van B en W staat positief tegenover de garantieverlening: men verwacht dat in de toekomst de totale tekorten van begraafplaats en crematorium minder zullen zijn dan het tekort dat de gemeente nu elk jaar aanvult voor Rhijnhof. In gesprekken met de kerkvoogdij hebben B en W steeds te kennen ge geven dat oprichting en exploitatie van een cremato rium door de gemeente niet te verwachten is. De kerkvoogdij wil een crematorium alleen bouwen als de gemeente garant staat. De Stichting Voorlichtingscentrum Crematorium- bouw heeft een positief advies uitgebracht over de bouw van een zogenaamd toegevoegd crematorium in Leiden. Dat is een crematorium waarbij gebruik STADSGEZICHT wordt gemaakt van de al bestaande faciliteiten van een kerkhof. De meeste crematies vanuit de Bollenstreek, Rijn streek en Veenstreek vinden nu plaats in Den Haag. In 1974 en 1975 waren dat er respectievelijk 416 en 470. Voor Leiden schat de Stichting Voorlich tingscentrum Crematoriumbouw 428 crematies in 1980, oplopend tot 520 in 1985, van de 242 Leid- se crematies in 1975 vonden er 162 plaats te Oc- kenburg (Den Haag) De kerkvoogdij heeft er in gesprekken met de wet houders Van Dam en Oosterman op gewezen dat el ders in de regio een crematorium gebouwd zal wor den als het in Leiden niet gebeurt. Dit gezien de groeiende belangstelling voor crematie in deze regio. Het aantal begravingen op Rhijnhof zal dan afne men, wat betekent dat de verliezen die de gemeente moet vergoeden steeds hoger zullen worden. Hoewel er nog geen vaste bouwplannen zijn wordt de bouwplaats gedacht naast de huidige aula. het zogenaamde Herenhuis langs de Rijn. gezette tijden waarschuwde dat er nog andere dingen in het le ven waren. Zijn dertien kleinkin deren ziet hij nu voetballen. Het lijkt erop dat hij afstand heeft genomen van zijn avontuurlijke bestaan. „Ik leef nu rustiger. Fit ness nog zo'n drie keer per week. Drie jaar geleden heb ik mijn bedrijf van het op maat produceren van golfclubs er aan gegeven. Nee, gelukkiger word ik daar niet van. Ik ben een soci aal mens, de gesprekken met mijn klanten waren altijd pret tig: ze begrepen dat ik het beste uit hun clubs probeerde te ha len. Dat mis ik nu." Het is even stil. De ongemakke lijkheid komt terug en hij gaat over op een ander onderwerp. „Vroeger op school leerden ze ons dan wel te investeren in aandelen, obligaties en grond, maar mijn eigen ervaring heeft me geleerd dat het net zo be langrijk is om door beweging te investeren in je eigen lichaam." Van Ommen omschrijft zich als iemand die veel facetten van het leven opvat als een uitdaging en daar met lichaam en geest tegen aan gaat. „Toen ik nog vloog dacht ik altijd: golfen, dat zou een sport voor mij kunnen zijn, maar ik moet er niet aan begin nen, want daar zou ik ook wel eens verslaafd aan kunnen ra ken. Op de tweede dag na mijn pensionering toog ik naar Spaamwoude om wat te oefe nen. Het was leuk. Ik werd lid van een seniorenclub en ging competitie spelen." En dan begint het. Hij schaft wat 'clubs' aan en denkt onmiddel lijk: daar valt meer mee uit te halen. Hij gaat aan de slag, be kijkt de stijfheid van de steel met behulp van trillingen, zet er an dere grips op en boekt goede re sultaten. Gaat nog meer prutsen voor zichzelf, zijn vrouw, nog wat golfliefhebbers en besluit een cursus te gaan volgen in Amerika. Hij leert er ongelofelijk veel. Bestudeert de swing, leest op zijn computer de snelheid af die de kop van de golfclub be reikt en vraagt zijn klanten het hemd van het lijf. Zelfs van het zwembad in de tuin achter zijn huis wordt een soort driving range gemaakt, met een heuse afslag om de afwijkingen naar links of rechts te kunnen bepa len. Van Ommen moet beamen: ben ik wel te vroeg gestopt met het op maat leveren van —Foto: Mark Lamers men, woonachtig in den Rijn, is bijna 76 ;k;w n0g steeds over Aan een ka- serre van zijn wo- zich aanvankelijk als hem wordt leven terug te echt de tijd voor hij. Toch begint ergens. Al vertel- overigens per in krijgt, )as hoe alles in de samenhang missies is ont- leefde op het snede, zowel in in de sport. Zijn ongelofelijke drang om alles zo goed mogelijk te doen, bracht hem soms ook in de problemen. Van zijn vader kreeg hij mee dat hij veel moest lezen en studeren om de concurrentie voor te zijn. „Daar heb ik veel profijt van ge had", constateert hij nu. Toch kwam de avonturier Van Ommen soms in tijdnood door zijn verregaande idealen en ge drevenheid. Als piloot moest hij vlieguren maken, waardoor zijn vijf kinderen, vier zonen en een dochter, weieens in het gedrang kwamen. Hij moet eerlijk be kennen dat zijn vrouw die kar, mede door zijn lange vluchten, grotendeels heeft getrokken. En vooral zij was het, die hem op

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21