fvalrace bij Elke twee seconden 'n Tupperware-party CAO-akkoord bij Philips ivolger rippenkaart ECONOMIE Heel Nederland in 360 graden op foto's vastgelegd Een heilige koe kopen, huren, delen of daten hauffeurs dreigen met actie BEURS Honger naar de top 158 zaterdag 6 april 2002 Irrfcig De n of van Gelder 'üurt ger. burg - Elke woning in i wordt digitaal gefoto- arfiandig voor de make- kjant wandelt na enkele aecFn door de straat van iaaojste droomhuis. Ook de oge\f ^an de 'aten en fl rt kindvriendelijk? Zijn ioftl? Is de straat netjes en 25^oningen er goed on- n uit? Wie tot nu een n vere kopen, moest voor iddfl&ord zelf in de buurt \q. [gewenste droomhuis rondneuzen. Maar dat is verle den tijd. Bij de makelaar kan via de computer al een blik worden geworpen. Panoramafoto's bie den de gelegenheid alvast een wandelingetje te maken door de buurt van het gewenste droom huis. Het bedrijf Cyclomedia uit Waardenburg maakt massaal di gitale panoramafoto's. Heel Ne derland wordt in vier jaar gefo tografeerd. Twaalf rood-zilver gestreepte wagentjes, uitgerust met een ronddraaiende camera, grazen daarvoor stad en land af. Dagelijks worden 9000 foto's ge schoten. 's Nachts worden ze compleet met de coördinaten in Cyclion, zoals de fotografische database heet, ingevoerd. De vijf grote steden zijn inmiddels vast gelegd. Een stad als Nijmegen is in een week van boven tot onder gefotografeerd. In 2004 zijn vier miljoen panden digitaal in 360 graden gefotografeerd. Mag dat trouwens zomaar, on gevraagd woningen op de harde schijf vastleggen? Ja, zegt marke tingdirecteur Arnold Steinfort van Cyclomedia. De spelregels die gelden voor het beschermen van de persoonsgegevens wor den niet overtreden. Cyclome dia houdt zich verre van marke tingbedrijven. „Onze abonnees (een abonnement kost voor een stad als Amsterdam kost 3900 euro) ondertekenen gebruiks voorwaarden, waarin we ons van direct-marketing distantië ren. De gegevens mogen niet worden doorverkocht." Cyclomedia kiekt alleen vanaf de openbare weg. Het fotografe ren gebeurt bovendien niet on aangekondigd, stelt Steinfort. „In huis-aan-huisbladen mel den we onze komst." Boze reac ties zijn er niet of nauwelijks. „Mensen die toevallig worden gefotografeerd zijn niet herken baar. Het gaat puur om de ste delijke bebouwing en het land schap", aldus Steinfort. De cirkelfoto van de omgeving, gekoppeld aan geografische ge gevens, biedt niet alleen de ma kelaar een schat aan informatie. Ook overheid en politie maken gebruik van de database. Cen tralisten in de meldkamer van de Rotterdamse politie kunnen de panoramafoto's snel raadple gen. Dat gebeurde bijvoorbeeld vorig jaar toen 'terroristen' dreigden met een bomaanslag op de verkeerstunnels in de Randstad. Steinfort: „Bij een bommelding kan direct gekeken worden hoe het pand eruit ziet en welke panden ernaast liggen. In Enschede hebben we foto's gemaakt van het rampgebied na de vuurwerkexplosie. Was dat ervoor gebeurd, dan waren de weggevaagde huizen snel tot op de meter nauwkeurig te recon strueren geweest. Veel onder zoek moet daar nu aan de hand van luchtfoto's en kadastrale kaarten gebeuren." De diensten Gemeentebelastin gen van Amsterdam, Den Haag en Utrecht beschikken eveneens over de bestanden van Cyclo media. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt bij de bepaling van de woz-waarde (wet onroerende Een voorbeeld van de foto's waarop Cyclomedia heel Neder land vastlegt. Deze foto is in Nij megen gemaakt. Foto: GPD/Cydomedia zaken). De foto's zijn bijvoor beeld handig om aan de hand van één huis - verkocht rond de peildatum - gelijk van andere vergelijkbare woningen de waarde te bepalen. De foto's zijn tevens geschikt om de bevolking voor te lichten over nieuwbouwplannen. Stein fort: „Tilburg heeft in de foto's geluidswallen getekend. De bur ger ziet in één oogopslag waar het over gaat." i soIm/anp - Vier Neder- >vradsort'a en bwee buiten- iernemingen zijn met e slag om het nieuwe lh betaalsysteem voor aar vervoer te mogen en. Met het project is euro gemoeid. ijt een nieuwe selectie- arin drie of vier plan- fen. In september komt aar' uit de bus. Het rordt in december on- Na een proef in 2003 systeem als opvolger Strippenkaart in 2006 perationeel zijn. i niet experimenteren ïuwe technologieën, Phdc.j vormen van elektro- ntieSfl]en die elders in de IkmaiSUCCesvol zijn", aldus e Kok van opdrachtge- 'd nl Link Systems. TLS is t n' aef van de vijf grootste aatschappijen in Ne- NS, Connexxion, GVB j m, RET en HTM). Sa- '"^ben zij 90 procent van in handen. Ie consortia onder Ne- i aanvoering is dat van ronics en het Japanse are De tweede bestaat uit en ERG Transit Sys tems. Ook Siemens Nederland, EDS International en Cubic Transportation Systems dingen mee. De vierde bestaat uit Ac centure, MTR Corporation, Tha- les en Volker Wessels Stevin- dochter Vialis Verkeer en Mobi liteit. Buitenlandse bedrijven die meedingen zijn het Franse Sch- lumbergerSema en de Duitse te- lecomdochterT-systems ITS. Eind 2001 toonden binnen één maand zeventig bedrijven uit de hele wereld belangstelling. Na diverse selectierondes zijn er nu zes over. TLS had liever één ge sprekspartner gehad, maar door aanbestedingsrichtlijnen van de Europese Commissie mochten alle bedrijven meedingen. Voor waarde was wel dat de bedrijven eerder een soortgelijk systeem hebben gemaakt of geëxploi teerd. Het nieuwe OV-systeem zal een soort chip zijn die voor een scanner moet worden gehouden bij in- en uitstappen. Dan 'weet' TLS welke reis iemand heeft ge maakt. Hoe betaling plaatsvindt, is nog niet duidelijk. „Het zal waarschijnlijk net zoiets als een pinpas worden." Of het via au tomatische incasso gaat of met een rekening achteraf is nog on duidelijk. maart wilden de werkgevers niet verder gaan dan 3,2 procent", aldus vakbondsbestuurder Ket ting. Ander moeilijk punt in de on derhandelingen is volgens Ket ting het onderbrengen van de chauffeurs van kleinere busjes die op afroepbasis rijden, in de CAO openbaar vervoer. „Werk gevers willen die ongeveer dui zend werknemers onder de taxi- CAO houden, omdat dat veel goedkoper is." il gevra in p - De buschauffeurs net acties. FNV Bond- ïist dat de werkgevers roensdag met een be- iant Dd over de brug komen den AO - onderhandelingen. dat niet, dan beginnen ie wejfeurs donderdag met hollalet streekvervoer. ar>t/lPen zijn denkbaar", al- an AliBondgenoten gisteren, gblac eist een loonsverho- rant.d procent voor de circa analnjrknemers in de sector, jaatste overleg op 26 plaat liste i lefonl or pló door Miranda Megens loenen aan de VECHTDe Tlipper- ware-party bestaat nog steeds. Je kunt er je neus voor ophalen, maar in Nederland worden de opbergbussen, dozen en scha len al veertig jaar via de huiska mer verkocht. Dagelijks worden in iedere provincie meer dan twintig Tupperware-party's ge geven. De buurvrouwen, vrien dinnen, zussen en collega's van de gastvrouw slaan nog altijd gretig in. Bijna iedereen kent Tupperwa- re. In Nederland is het merk haast even beroemd als McDo nald's en Coca Cola. Iedereen heeft wel iets van Tupperware in huis, al heeft maar tien k vijftien procent van de Nederlandse ge zinnen ooit een Tupperware- party bezocht. „Maar die 700.000 gezinnen zijn wel al veertig jaar klant," zegt Klaasjan Krook van Tupperware Neder land, dat dit jaar veertig jaar be staat. Even legendarisch als het merk, is de party. De spullen zijn nog steeds niet in de winkel te koop, maar alleen via demon straties bij een buurvrouw, ken nis, collega of familielid. De ver koopshow lijkt in 2002 een hila rische manier om nog produc ten aan de man te brengen, maar Tupperware zweert erbij. „Elk product heeft minstens één bijzonder kenmerk, wat goed moet worden uitgelegd," zegt Krook terwijl hij demonstreert hoe een thermoskan werkt om de koffie bijna 24 uur warm te houden. „Dat moet je gewoon zien. En als je het verhaal erbij hebt gekregen, snap je waarom je iets meer moet betalen voor deze thermoskan." De Amerikaanse huisvrouw Brownie Wise zette in de jaren veertig en vijftig de partyver koop voor Tupperware op. Wise haalde als Tupperware-dealer de hoogste omzet van het land. Toen zij door oprichter Earl Tupper als hoofd distributie en promotie werd benoemd, trok ze alle producten uit de winkels terug. De verkoop via de 'home party' zorgde voor een explosie ve omzetstijging. In Nederland verzorgen 2500 demonstratrices (er zijn maar 25 mannelijke verkopers) jaarlijks Het magazijn van Tupperware in Maasdijk. Foto: GPD/Harmen de Jong 100.000 party's. De (Amerikaan se) rituelen die horen bij de we reld van persoonlijke verkoop kent Tupperware als geen an der. De demonstratrices worden wekelijks begeleid door 175 ma nagers, die zelf ooit topverkoop- ster waren of nog zijn. Deze ma nagers krijgen op hun beurt weer persoonlijke aandacht van 22 distributeurs. Wie het meest heeft verkocht in een week, krijgt daarvoor een prijs. Tupperware beloont com mercieel succes met een be drijfsauto, reizen of andere ca deaus. „Zo haal je meer uit mensen," weet Krook. Wordt op een party veel verkocht, dan wordt ook de gastvrouw be loond met cadeaus. Bijvoor beeld een schenkkan met bekers of een afsluitbare emmer voor een handwasje. Earl Tupper (1907-1983) begon in de jaren dertig met het ont werpen van plastic voorwerpen. Later stapte hij over op de kunststof polyethyleen en wer den zijn producten een succes. Tupperware is onbreekbaar, vormvast, stapelbaar, vederlicht, geurloos en afwasmachine-be stendig. Tegenwoordig kan het zelfs in de oven. „Wij ondervin den geen concurrentie op grond van onze producten of party-or ganisaties, maar vooral in de aanbieders van tijdelijk werk," zegt Krook. „Wij moeten jaar lijks 2500 demonstratrices wer ven, dóar ligt onze bottleneck. Albert Heijn is een grote con current omdat die ook tijdelijk werk biedt, je kunt de dagdelen er als het ware uitzoeken." In het verleden zocht Tupper ware alleen via de huiskamerde monstratie nieuwe mensen. Maar steeds in dezelfde kring blijven zoeken naar verkoop sters, is niet meer afdoende. Het bedrijf zelf wil meer naar buiten treden. „We horen te vaak: hoe kom ik op een party?", zegt Krook. Aarzelend zoekt het con cern op andere manieren con tact. Via verrijdbare kiosken in winkelcentra probeert het ver koopsters en potentiële klanten te werven. Er kunnen ook pro ducten worden gekocht. Ook zoekt Tupperware samenwer king om zijn producten onder de aandacht te brengen. De ko per van een Whirlpool-magne tron krijgt er gratis Tupperware- spul bij. Natuurlijk is er ook internet, al kan voorlopig alleen in Amerika via het web gekocht worden. Voor mensen met weinig tijd is er tegenwoordig een 'quick par ty". „Dat hoeft maar een uurtje te duren." De laatste jaren gaat het niet zo goed met Tupperware, dat een notering heeft aan de Ameri kaanse beurs. Omzet en resul taat slinken. In 2001 werd we reldwijd voor 1,1 miljard dollar verkocht: de nettowinst lag op 94 miljoen dollar. Europa is de belangrijkste afzetmarkt en is goed voor 40 procent van de omzet. De jaaromzet in Neder land komt uit op 30 miljoen eu ro. Iedere twee seconden wordt in de wereld een Tupperware-par ty gehouden. Sommige mensen zijn helemaal gek van de pro ducten, weet Krook. Komt er een nieuwe badkamerlijn uit, dan gooien ze de oude weg. Het zijn de 'heavy users', de zware gebruikers. „Ze verzamelen élles Tup en geven het ook cadeau." ivraai. i kost geld. Vaak meer dan eilige koe wil toerekenen. Een ljn Q(Jdenklasser komt al gauw in de 'elke 400 euro per maand. En dat gemiddelde auto 23 uur per dzor^at- R'j^en of stilstaan, de vaste an gewoon door. zeld een auto nodig heeft, 5 ider dan 12.000 kilometer per qedekan denken aan gedeeld au- ïchtbf aan een aut0 huren. Een rlandeehijd heeft zijn voordelen: les, geen parkeerproblemen, itief goed voor het milieu én op mistig voor de portemonnee. 1 en ede mogelijkheden en hoe zit ïrsprJe kosten? tentir eenderde van alle autokilo- net. Drdt gereden in verband met rest is voor ontspanning, win- :reatie en dergelijke.Als je de dag nodig hebt voor je werk, je het beste een eigen auto ge bruiken of carpoolen", meent Henry Mentink van de Stichting voor Gedeeld Autogebruik. „Maar als je een auto juist voor andere doeleinden gebruikt, kun je goedkoper af zijn door een au to met anderen te delen of een auto te huren." Zo'n vijftig- tot zestigduizend Nederlanders delen samen met vrienden, buren of familie een auto. Dat is aantrekkelijk, want het bespaart kosten. En als één persoon het onderhoud en de administratie op zich neemt, EIGEN ter het stuur zitten. Een ander, nieuwer, feno meen is 'autodaten', dat sinds vijf jaar in Neder land in opmars is. Het is een systeem waarbij de aangesloten leden op elk gewenst moment een au to per uur kunnen huren. Naast de abonnements kosten betaal je een be drag per uur en per kilo meter en benzinekosten. De auto's staan op speci ale parkeerplekken in de hebben de anderen daar geen buurt. omkijken naar. Om problemen Reserveren kan per tele- te voorkomen, moeten er afspra- Bre"da van Dam foon of via internet en ken gemaakt worden over het bezit van de auto en de verdeling van de kosten. Ook over praktische za ken moet je het samen eens zijn: wel of niet roken in de auto bijvoorbeeld. En wat doe je met schade? De verzeke ringsmaatschappij moet weten dat er meerdere eigenaren zijn en wie er ach- Brenda van Dam kan zelfs tot kort voor j_ bruik. Als er geen auto op de gebruikelijke standplaats is, kun je terecht bij een andere standplaats. Deelnemers hebben een speciaal pasje en een pincode waarmee ze toegang tot de auto kunnen krijgen. Een boord computer houdt bij hoeveel er gereden is. De kosten worden maandelijks of wekelijks van de rekening afgeschre ven. Greenwheels is een organisatie die in Nederland autodate-projecten heeft opgezet. Naast dit landelijk systeem ko men er ook steeds meer lokale initiatie ven. „Nederland telt nu zo'n 350 stand plaatsen met één of meer auto's. Het streven is om landelijke dekking te ha len", vertelt Henry Mentink. „Dan zal autodaten ook voor het grotere publiek aantrekkelijk worden." Nu zijn het vol gens hem vaak nog de hoger opgelei den die aan autodaten doen. „Zij wa ren de eersten om de auto in te stap pen, nu zijn zij ook de eersten om de auto weer de deur uit te doen." Voor langere stukken of voor vakanties is het voordeliger een auto te huren bij een autoverhuurbedrijf. Wie dat vaker doet kan een huurabonnement over wegen. Hoe meer gebruiksdagen, des te goedkoper over het algemeen de dag huurprijs. Sommige verhuurders ko men de auto tegen een geringe vergoe- eindhoven/anp - De vakbonden en Philips hebben gisteren een akkoord bereikt over een nieu we CAO. De 30.000 werknemers van het elektronicaconcern krij gen een loonsverhoging van 3,25 procent over een periode van zestien maanden. Dat heeft FNV Bondgenoten bekendge maakt. Volgens J. Hubert van FNV Bondgenoten is Philips door de massale acties van het personeel akkoord gegaan met een hogere loonverhoging. De vakbonden, naast FNV Bondgenoten ook de CNV Bedrijvenbond en VHPP, eisten 3,5 procent meer loon voor een jaar. Het CAO-akkoord heeft een looptijd van 1 januari 2002 tot 1 mei 2003, met in juli een loonsverhoging van 2 pro cent. Volgend jaar krijgen de werknemers nog eens 1,25 pro cent Het akkoord dat eerder is gesloten met vakbond De Unie moet in deze nieuwe CAO op gaan, aldus een Philips-zegs- ding brengen en halen. Landelijke initi atieven zijn Auto op Afroep van de ANWB, of AutoAbonnee. Daarnaast zijn er diverse lokale initiatieven. Het is ook mogelijk bij grote verhuur bedrijven vooraf bonnen te kopen, waarmee later een auto kan worden ge huurd. Bij internationaal opererende bedrijven zijn deze bonnen ook in het buitenland geldig. Deze systemen zijn echter minder flexibel dan het autoda ten. De auto's moeten zeker 24 uur van tevoren worden gereserveerd en je bent gebonden aan de openingstijden van het verhuurbedrijf. Verder is het in het weekeinde soms noodzakelijk de auto langer dan één dag te huren. Meer informatie: Stichting voor Ge deeld Autogebruik (tel. 0900- 899.1196); www.autodate.nl; www.mi- lieucentraal.nl (informatie over auto kosten en de milieuaspecten); www.consumentenbond.nl; www.bovag.nl;www.flexrijden.nl ECONOMIE WIJZER Golf hoort bij managers, zoals vroeger voetbal bij het volk hoorde. Wie wil meetellen als manager moet meemeppen op het golfterrein. Met een karretje achter je aan ontspannen rond zwerven over vlekkeloze gazons, waar de dauw parelt, de bossen ruisen en het zonnetje schijnt. Zaken zachtjes voorbereiden of achteloos afserve ren in een sportief wandeltempo (golf is ook wel omschreven als wandelsport voor mensen die niet kunnen besluiten over de route). Het leuke is dat managers daar mee rondwande len in een treffen de beeldspraak voor hun eigen bestaan. Een po pulair model in de economische theorie staat bekend als het 'toernooimodel'. Daarmee wordt verwezen naar toernooi en als bij golf en tennis. Het mo del verklaart de beloningsstruc tuur voor managers en dan vooral een opvallende sprong aan het eind. De laatste stap naar de top van een onderneming levert meestal een grote salarissprong op, en die is niet te verklaren uit een toegenomen productiviteit. De man (zelden een vrouw, zoals bekend) aan dë top is niet in eens 25 of 50 of 100 procent meer waard dan de man die daar net onder zit. Dat gegeven is een probleem voor standaard economische theorie die belo ning probeert te verklaren uit de waarde van iemands productivi teit. In het toernooimodel wordt de strijd om de toppositie voorge steld alsof managers een tennis toernooi of een golftoemooi spelen. Dat toernooi wordt op gezet om deelnemers een maxi male inspanning te laten leve ren. Elk bedrijf wil dat mensen hun beste krachten geven aan de belangen van de onderne ming. Het ligt dan voor de hand mensen te belonen al naar ge lang hun inspanningen. Zoals bijvoorbeeld bollenpellers stuk loon krijgen. Alleen, management is iets an ders dan bollenpellen. Het is werken in een complexe omge ving, met complexe beslissin gen. Dat maakt het moeilijk om de inspanningen van de mana ger te meten en te beoordelen. Als een afdeling slecht draait, komt dat dan door een luie ma nager. zat de markt tegen, of zijn er zaken binnen het bedrijf niet op orde waar die manager niet verantwoordelijk voor is? Moei lijk uiteen te rafelen vaak. Maar een heleboel van die fac toren gelden voor elk van de kandidaten voor een hogere po sitie. Door resultaten van mana gers te vergelijken vallen die ver storingen eruit. Een relatieve be oordeling elimineert de vertroe beling die voor iedereen een zelfde invloed heeft. In een toernooi is de winst voor dege ne die beter pres teert dan de ander in dezelfde omstan digheden. De spe lers hebben last van dezelfde wind en dezelfde hitte, ze spelen op hetzelfde veld. Door ze tegen JOOP HARTOG elkaar te laten spe- hoogleraar micro-economie len en ze tegen el- Universiteit van Amsterdam kaar te beoordelen valt het effect van de omstandigheden weg. Je laat ze tegen elkaar strij den en je pookt ze tijdens het hele toernooi op door aan het eind een mooie beloning klaar te zetten. Een glanzende beker en een vette cheque. De hoofdprijs, het topsalaris voor de topmanager, moet dus niet worden afgezet tegen de prestaties van de topmanager. Het dient als prijzengeld voor degenen onder de top, om hen te motiveren hun uiterste dienstbaarheid aan het bedrijf te leveren. Uit onderzoek van gespeelde golftoemooien blijkt inderdaad dat de kwaliteit van de prestaties hoger is als de spreiding in prij zen groter is, dus bij grotere af stand tussen de eerste en de tweede prijs. Bij golftoemooien is dat makkelijk na|e gaan. om dat je alles zo lekker makkelijk kunt meten: holes in one. aantal meppen om de bal in het goede putje te krijgen, het is allemaal goed geregistreerd. De inspan ning van managers is moeilijker te meten, maar ook in zo'n 'ech te' omgeving is steun gevonden voor het model. Het toernooimodel verschuift het perspectief. De beloning van de top dient niet primair om de top te motiveren, maar om mensen te prikkelen zich als een gek in te spannen om die top te bereiken. Heb je de top eenmaal bereikt, ja, dan kun je ontspan nen golf gaan spelen. Tenzij aandeelhouders en commissa rissen dat door hebben en weer andere middelen verzinnen om de verslapping tegen te gaan. Zoals bonussen en opties, die immers ook bedoeld zijn als prestatiebeloning. En die uit de hand kunnen lopen wanneer de aandelenmarkt explodeert.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11