I-mode moet hype worden ECONOMIE 'Conflict bouw draait om meer dan reiskosten' Kinderconsument ECB laat rente ongewijzigd opent lab op internet Mobieltje als Venster op de wereld' en 'onmisbaar maatje' Schade door terrorisme valt weer te verzekeren Bouw moet stiller werken Voorzitter FNV Horeca houdt eer aan zichzelf Gids voor veilig ondernemen Inflatie verder gedaald vrijdag 5 april 2002 IOO)/Vincent Wilke kair start rertraging Directeur De Boer Eindhoven Airport Ryan llfbir na de eerste lan- Ï2!o6ieen toestel van de Ier- 3.40phappij op de luchtha- ll'ooiiair begon gisteren i7!ooagelijkse lijndienst I8,80>n-Londen Stansted. |g|5oS vlucht van de prijs- I534jd een klein uur vertra- nnP" volgens Ryan is dat ÜSuikdijk Ctsmisbruik 4,00 ;i|Casume !oo 5 - Gasunie heeft haar 56i sitie °P marld voor misbruikt. Dat jerde de Nederlandse ^•^igingsautoriteit (NMa) 430 De toezichthouder on- 3.40 het gastransport na 8.0° i januari 2002. Omdat 5^27 i tijd de gasmarkt ver- i. 18 jiberaliseerd en het port op een andere wij- 8^5 [geld, legt de NMa geen i,60 jp aan Gasunie 5,91 f 2,70 1 8,54 0.00 f 3.49 0.00 I 0.10 g g0 c - Lidl mag van de Ne- e Mededingingsautori- ï.io a) vijftig Basismarkten |'q® ten van supermarkt - 235 Laurus. Door de over- 7-05 ijgt Lidl geen economi- i]go phtspositie en blijft er s!oo isumenten genoeg keu- ^7 lijk, aldus de NMa. Vo- 139 |ovember maakte Lau- 4,60 nd 61 van de 166 Basis- j'g® inkels te verkopen, ï.'oo 50 aan concurrent i Blokker en Kruidvat nkele winkels over. rest zoekt Laurus nog naar sinds 1 april is de rkt als winkelformule tijd. jf maakt duurder' markt mag d en verkocht 0 door Hans Gertsen Amsterdam - l-mode, de combi natie van mobiele telefonie en een vorm van internet, moet als het aan KPN ligt een ware hype worden. Tijdens de introductie van het van oorsprong Japanse mobieltje annex speeltje, giste ren in Amsterdam, deed de ene na de andere vertegenwoordiger van het telecomconcern gewaag de toekomstvoorspellingen over i-mode. Het verst ging topman Van den Heijkant van KPN Mobile. Vol gens hem wordt het i-mode toe stel niets minder dan 'een per soonlijke compagnon, een assis tent die altijd bij je is, een alter ego', „I-mode wordt ons venster op de wereld, ons maatje", zo voorspelde de topman van KPN Mobile lyrisch nadat hij het fe nomeen zelf enkele maanden had kunnen testen. Van den Heijkant ziet het super mobieltje als voorbode van een nieuw tijdperk waarin iedereen zich een digitale levensstijl aan meet. Een levensstijl waarin voortdurend communiceren centraal staat. In bad, in bed, of aan de keukentafel, altijd zal het mobieltje nieuwe stijl binnen handbereik zijn. Wie daaraan twijfelt, moet het i-mode toestel maar eens proberen, meent Van den Heijkant. „Zien is geloven." Het publiek kan vanaf 18 april als i-mode in de winkel komt zelf de proef op de som nemen. Het eerste toestel van fabrikant NEC is dan vanaf 199 euro te koop, afhankelijk van het type abonnement dat gekozen wordt. Dat abonnement bestaat uit meer componenten, omdat i- mode zowel een spraak- als een datafunctie kent. Spraak (ge woon ouderwets mobiel bellen) wordt op dezelfde wijze verre kend als via de bestaande gsm- mobieltjes, naar rato van het aantal belminuten. Daarnaast moet de klant apart betalen voor de hoeveelheid data die binnen gehaald of verstuurd wordt. De goedkoopste 'datagebruiksbun- del' kost 2 euro en is 200 kiloby te groot. Dat is genoeg om on geveer tachtig e-mailtjes van maximaal 1000 tekens of 130 sms-berichten te versturen of binnen te halen. Voor de toe gang tot i-mode betaalt de klant 3 euro per maand vast. Het goedkoopste abonnement komt daarmee op 5 euro uit. Hoeveel i-mode de gebruiker precies gaat kosten, is moeilijk te voorspellen. „Je moet er ge voel voor krijgen", heet het bij KPN Mobile. Pas tijdens het ge bruik wordt ook duidelijk hoe veel ongevraagde reclamemail - 'spam - binnenkomt. Voor veel mensen die regelmatig e-mailen is spam nu al een bron van er gernis. Bij i-mode is het nog ver velender, omdat de ontvanger ook nog moet betalen voor de ongevraagde reclame. KPN heeft daarvoor nog geen waterdichte oplossing. KPN heeft met enkele tientallen bedrijven afspraken gemaakt over het leveren van informatie voor i-mode. Een deel is gratis beschikbaar; voor andere sites moet extra worden betaald. Voor het einde van het jaar hoopt KPN 100.000 toestellen. Als dat lukt, is dat goed nieuws voor de hele telecomwereld. Als i-mode slaagt, is dat een teken dat er behoefte is aan mobiel in ternet. Als het flopt is het de vraag of de telecomwereld de miljarden die in de volgende generatie mobie le telefonie (umts) zijn gestoken, ooit terugverdient Een groter, opklapbaar, beeld scherm dat ook kleur kan weer geven, is het grootste zichtbare verschil tussen een i-mode toe stel en een gewoon mobieltje. Foto: GPD/Harmen de Jong apeldoorn/gpd - Voor het eerst na de aanslagen van 11 septem ber in de VS is er weer een ver zekeraar die schade door terreur vergoedt. Het Amsterdamse Lugt Sobbe Co geeft in zijn zogeheten Catastrofe Risico Po lis ook een vergoeding voor de schade die door terroristische daden wordt veroorzaakt. Overi gens is de te verzekeren waarde beperkt tot 250.000 euro. Na de aanslagen besloot de ver zekeringswereld dat terreur niet langer verzekerbaar was. Het Verbond van Verzekeraars stel de vorig jaar dat de financiële ri sico's van het 'nieuwe terroris me' te groot waren. Daarbij werd verwezen naar de geschat te schade van de aanslagen in New York van 40 tot 80 miljard dollar. „Dergelijke bedragen kunnen niet door de Nederland se verzekeraars, niet door de in ternationale verzekeraars en ook niet door de herverzekeraars worden opgebracht", aldus het Verbond. Sinds eind vorig jaar twijfelden de verzekeraars over de vraag of terreur-risico definitief van dek- -50 jM Vrijwel iedereen )|00 t de prijzen in de win- i.oo gestegen door de in- 7an de euro. Dat blijkt >36 nquête van KRO Ont- Mi het voorlichtingsinsti- J 30 ud onder 2500 mensen. tweederde van de on- (den is sprake van een rijsverhoging. Tachtig !i5 zegt meer geld uit te poral aan dagelijkse jappen, kleding en uit- die aankopen rekent int de eurobedragen te- 'i guldens. tsma steunt Dop Obragas >g - Minister Jorritsma aische zaken) stemt in i jverdracht van aande- het Brabantse gasbe- ragas aan het Duitse ;oncern RWE Gas AG. id van de gaswet is toe- (ig vereist voor zo'n pe. Dat is nu voor het beurd, nadat het ver- ioetst is aan beleidsre- !t de transactie is een gemoeid van ruim 360 euro. Dat geld gaat itien gemeenten in abant en de provincie 3rabant. igere normen agiersschepen - Europees transport- jsaris De Palacio wil re veiligheidsmaatrege- rvoeren op passagiers- u. Daardoor krijgen gehandicapten een bete- perming. De bestaande paren tot nu toe niet al ien van toepassing. De "ten voor passagiers- ien ook van toepas op snelle jet-schepen b catamarans. Deze wa- op heden deels vrij ge - In vaste normen voor de fid. wijst bod op fig Euroweb af iG - KPN heeft een bod Capital van 3 dollar leel op zijn belang in igaarse internetbedrijf ib afgewezen. KPN heeft ig van 52,8 procent in ib. KPN heeft onlangs op de resterende aan- let 20 procent verhoogd dollar per aandeel. Het )web samenvoegen met ngaarse dochter Pantel tombinatie daarna te Het nieuwe i-mode toestel als middelpunt van belangstelling. Foto: ANP/Toussaint Kluiters almere/anp In het Land van Ooit weten ze het al lang: kinde ren zijn de baas. Deze mening hebben de Kinderconsument en Surfkids nu ook, want op maan dag gaat de virtuele kindercon sumentenbond open. Daarop kunnen scholieren tussen 'de 8 en 13 jaar hun mening over pro ducten kwijt. „Er wordt veel te weinig geluisterd naar kinderen, het wordt tijd dat dat eens gaat gebeuren", aldus een woord voerder van Surfkids. Kinderconsument is een initia tief van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton en is bekend geworden door de Consumen tenbond. De organisatie houdt zich bezig met het thema 'kin deren als consument'. Surfkids is een internetorganisatie die zich vooral op kinderen richt. Het product dat als eerste wordt getest, is de chatbox. Maandag zal groep 8 van een basisschool uit Almere de internetpagina kindertestlab.nl officieel ope nen. De site draait al met gege vens uit een vooronderzoek. „Maar daarin staat vooral de mening van oudere kinderen. Wij willen ons straks echt rich ten op de basisscholieren", zei de woordvoerder. Met een enquête kunnen de jonge consumenten hun me ning geven over verschillende producten en diensten. Volgens de woordvoerder is het voordeel van het testlab dat kinderen zonder bemoeienis van bedrij ven kunnen zeggen wat ze wil len. „Vaak werd niet eens om de mening van kinderen gevraagd en als dat al gebeurde, dan was het met commerciële motie ven." Behalve chatboxen wil het kin- dertestlab ook .'op regelmatige basis' andere producten gaan testen, zoals internetfilters, mo biele telefoons en het meer ge bruikelijk speelgoed. Als de scholieren niet positief oorde len, dan gaat het Kindertestlab de fabrikant daarop aanspreken. „We geven ze dan de kans om zich te verbeteren. Sancties kun nen we niet opleggen, maar ik weet zeker dat er altijd een op lossing is." frankfurt/anp - De rente in de twaalf landen die de euro als munteenheid hebben, blijft voorlopig op het huidige peil staan. De Europese Centrale Bank(ECB) besloot gisteren niet aan de rentetarieven te tornen. Dat betekent dat het belangrijk ste tarief, de herfinancierings rente, 3,25 procent blijft. Het besluit was geen verrassing. Vorig jaar verlaagde de ECB viermaal de rentetarieven om de afzwakking van de economie te gen te gaan, maar nu is de eco nomie weer aan het groeien. Het huidige rentepeil is sinds begin november van kracht. Be leggers vrezen echter dat met het aantrekken van de economi sche groei de ECB binnen korte tijd besluit de rente te verhogen. Bovendien is met de groei van de economie de inflatie lang zaam aan het oplopen. De stij ging van de olieprijs van de laat ste tijd, veroorzaakt door de spanningen in het Midden-Oos ten, wakkert de inflatie nog ver der aan. ECB-president Duisenberg nam gisteren de vrees voor een snelle rentestijging enigszins weg. „De verwachte inflatiepercentages in de eurolanden zijn iets hoger dan een aantal maanden gele king moest worden uitgesloten. Het ging daarbij vooral om de vraag of terreur vergelijkbaar was met oorlog. De Nederlandse overheid ver biedt verzekeraars namelijk schade door oorlogshandeling te dekken omdat de financiële risico's te groot zijn. Lugt en Sobbe staat bekend om zijn bijzondere verzekeringen. Zo kwam het bedrijf als eerste met een 'slecht weer' verzeke ring die uitkeert als een vakantie of evenement letterlijk in het water valt. Verder kent het Am sterdamse bedrijf polissen die geld uitkeren als bij een kidnap losgeld wordt gevraagd, zijn er kapitaalsverzekeringen voor mensen die plotseling de voog dij over kinderen krijgen en is er een verzekering die de schade bij het niet doorgaan van een huwelijk vergoedt. Een ander bijzonder product is de Elfste den Polis. Schaatsliefhebbers kunnen een verzekering afslui ten die het risico dekt dat de Elf stedentocht wordt gehouden als de verzekerde in het buitenland den haag/anp - De bouw moet stiller. Binnen vier jaar dient het lawaai waaraan funderingswer kers bloot staan met vijf decibel te dalen. Ook moeten meer bouwers tijdens het werk oorbe schermers dragen. Daarover hebben het ministerie van soci ale zaken en werkgelegenheid en de sociale partners afspraken gemaakt. Het ministerie en werkgevers en werknemers stellen elk 125.000 euro beschikbaar om de werksi tuatie voor de funderingsmede werkers te verbeteren. Bedrijven moeten bijvoorbeeld meer ge bruik maken van stillere funde ringstechnieken of geluiddem pers. Maar ook op afstand be diende hei-apparaten kunnen een oplossing zijn, aldus de on dertekenaars van het arbo-con- venant. Heiers en andere funderingsar beiders lopen door de voortdu rende herrie een reële kans op gehoorbeschadiging. Daarnaast lopen zij risico's doordat zij vaak op slecht begaanbaar terrein moeten werken. Ook dat moet verbeteren. Nederland telt onge veer 1800 funderingswerkers. De uitgetrokken 250.000 euro is vooral bestemd voor voorlich tingsmateriaal. Voor de nodige aanpassingen aan materialen draaien de werkgevers zelf op. Hierdoor kunnen prijzen aan zienlijk stijgen, zegt een woord voerder van de Nederlandse Vereniging Aannemers Funde ringswerken (NVAF). Maar de meeste opdrachtgevers hebben dat er volgens hem wel voor almere/anp - Voorzitter M. Kos ter van de FNV Horecabond heeft eieren voor haar geld ge kozen. Zij heeft het oordeel van een buitengewoon ledencongres niet afgewacht en heeft gisteren haar functie neergelegd. Dat heeft de vice-voorzitter van de vakbond, B. Francooy, meege deeld na afloop van een bijeen komst van de bondsraad. In februari zegde het bondsbe- stuur het vertrouwen in de voor zitter op. De reden daarvoor is niet bekendgemaakt. Rond Kos ters herbenoeming in 1997 ont stond ook al een bestuurscrisis. Volgens zeggen viel haar manier van leidinggeven niet goed. Met een nipte meerderheid werd zij herkozen. In de bondsraad, het parlement van de vakbond, kregen de strij dende partijen gisteren de kans hun zegje te doen. Volgens Francooy besloot de voorzitter, die al enige tijd ziek thuis zit, zelf met onmiddellijke ingang op te stappen. Voorlopig neemt de vice-voorzitter de voorzitter- staken op zich. Een opvolger moet nog worden gezocht. den. Maar voorlopige schattin gen blijven wijzen op een cijfer in de buurt van de twee pro cent." Eerder deze week werd de voor lopige raming van de inflatie in februari in de twaalf eurolanden bekend. Die kwam uit op 2,5 procent, 0,1 procent meer dan in februari vorig jaar. Kort voor de bekendmaking door de ECB liet de centrale bank van Groot- Brittannië weten de rente ook onveranderd te laten. De Britse rente, die vier procent bedraagt, staat nu vijf maanden op het zelfde niveau. Dat peil is het laagste sinds 1963. rotterdam/anp - In dertien edi ties en een oplage van 13.000 stuks heeft de gemeente Rotter dam gisteren een klapper uitge bracht over Veilig Ondernemen. Het gidsje geeft kort tips over hoe te handelen bij bijvoorbeeld een overval, maar ook hoe die kan worden voorkomen. Op de eerste bladzijde staan re levante telefoonnummers voor de ondernemer in een bepaald gebied. Daarom heeft de ge meente een editie per deelge meente, voor het centrum en voor Pemis uitgebracht. De gids is onderdeel van het vijfjarenplan om de veiligheid in de stad te verbeteren. In het klappertje worden tips gegeven over openen en sluiten van de winkel, hoe om te gaan met een boze klant en hoe kwaadwillen de klanten te ontmoedigen. Maar het gidsje vertelt ook wie wanneer in tassen mag kijken, hoe je een winkeldief aanhoudt, hoe je een overval voorkomt of wat je moet doen als het toch gebeurt. Ten slotte geeft de gids handreikingen voor actie bij brand en een bommelding. voorburg/anp - De inflatie is in maart licht gedaald naar 3,6 procent doordat prijzen van voedingsmiddelen zich veel gunstiger ontwikkelden dan in maart vorig jaar. Duurdere ben zine en diesel zorgden ervoor dat de prijzen weer stegen. Ver se groenten waren in februari nog 23 procent duurder dan een jaar eerder. In maart is dat ver schil gedaald naar acht procent. Na een prijsstijging van ruim drie procent in maart van dit jaar zijn autobrandstoffen welis waar twee procent goedkoper dan in maart vorig jaar, maar in februari was dat verschil nog zes procent. Tussen februari en maart 2002 zijn de prijzen ge middeld met 0,9 procent geste gen. Het grootste deel komt door duurdere kleding en schoeisel. Verder werden cd's en margarine duurder. door Carel Grol en Sylvia Marmelstein nieuwegein - Hij had nooit verwacht dat de bouwbonden zouden gaan staken om de reiskostenvergoeding. Jan Holleman, eerste onderhandelaar namens de werkge vers in de bouw kan er met zijn gezonde verstand niet bij. „De bouwbedrijven wor den verplicht uren te betalen die de werk nemers helemaal niet maken. Het is dus logisch dat wij dat willen rechtzetten. Blijk baar vinden de vakbonden dat een rare eis." In de bouw wordt al anderhalve week ge staakt omdat de CAO-onderhandelingen voor de 180.000 werknemers vastzitten. Grootste obstakel is de vergoeding voor woon-werkverkeer die in de bouw de rei- surenregeling heet. Voor iedere 50 kilo meter die bouwvakkers afleggen tussen hun woning en hun werkplek, krijgen ze een uurloon vergoed. Alleen het eerste reisuur is voor eigen rekening. Die regeling deugt volgens Holleman niet. „De meeste werknemers rijden veel harder dan 50 kilometer per uur. Ze gaan immers al voor de spits de deur uit. Som mige bedrijven betalen daardoor duizen den euro's per week te veel aan reiskos ten. Holleman rekent voor.Als bouw vakkers op een dag 200 kilometer moeten afleggen, krijgen ze daarvoor nu 3 uur loon uitbetaald. In de praktijk blijkt dat veel werknemers die afstand binnen 2,5 uur kunnen afleggen. Dan krijgen ze on terecht anderhalf uur loon per dag extra. Dat is zeven en half uur per week. Als je duizend mensen in dienst hebt, is dat een enorme kostenpost." De reisurenregeling is afgesproken bij de vorige CAO-onderhandelingen. De werk geversvoorman erkent dat toen een fout is gemaakt. „Daarom stellen we voor dit euvel recht te trekken bij deze onderhan delingen. Ervan uitgaande dat de vak bonden ons wel zouden begrijpen. Maar we hebben zeven keer rond de tafel geze ten en alle voorstellen om ze tegemoet te komen zijn weggeveegd." Holleman vermoedt dat er meer speelt dan alleen de reisvergoeding. De werkge vers willen namelijk graag een CAO af sluiten die niet meer alles tot in de detail Bouw-onderhandelaar Holleman: „Mo derne werknemers zijn mondig genoeg om zelf afspraken te maken." Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis vastlegt. Werkgevers en werknemers moeten in de bedrijven ook zelf kunnen onderhandelen over bijvoorbeeld de rei- surenvergoeding. De bonden willen af spraken maken die gelden voor alle bouwvakkers. Dat collectieve denken is ouderwets, vindt de onderhandelaar. „Moderne werknemers zijn mondig genoeg om zelf afspraken te maken over reisuren, scho ling en werktijden. Sterker nog. ze willen dat ook per se. Jongerenwiden het vre selijk als de vakbond alldHbor ze beslist. Uit onderzoek dat wij onlangs hebben gehouden blijkt zelfs dat jongeren willen opstappen naar een andere baan als ze zelf geen invloed kunnen uitoefenen op hun arbeidsvoorwaarden." De ruzie tussen bonden en werkgevers kan grote gevolgen hebben. Los van de economische schade ontstaat er door de stakingen ook schade in de persoonlijke verhoudingen op de bouwplaats. „De bouwbonden verkondigen overal dat werkgevers hun medewerkers schofferen en niet serieus nemen." Dat vindt Holleman onzin. „De bouw heeft één van de mooiste CAO's van Ne derland. De laagste lonen liggen ruim 43 procent boven het wettelijk minimum loon. Daarboven op krijgen ze nog een prestatietoeslag van gemiddeld zestien procent. Bovendien zijn er prachtige af spraken over scholing, pensioenen en kinderopvang. Dus wat nou, niet serieus nemen?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9