Israël bezet Hebron op Westoever BUITENLAND t m Turkse premier Ecevit: Israël begaat genocide Noord- en Zuid-Korea eens over meer contact Midden-Oosten verhit ook de Belgische gemoederen Russische patsers moeten eigen zwaailicht neerleggen Voor actievoerders is geen plaats meer Leger wil deportatie Arafat I in Britse er Pares In vakantiedorp Elve- Center Pares in de En- tstreek Suffolk zijn gis- vakantiegangers ge- rd nadat er brand was in H?ken. Ook 400 perso- ookkhn moesten het terrein <jxe in. In de loop van de mid- de brand onder con- '50301 zover bekend is nie- .mp'jbwond geraakt. De "^(ntstond vermoedelijk in ücen. De precieze oor- jrdt nog onderzocht. nemers van gegijzeld Ongeveer veertig Nige- idorpelingen hebben It met Shell-medewer- Itormd en tien mensen ging genomen. Shell Oil it gisteren bekendge- fc)e werknemers waren maar een boorplatform 'iNigeriaanse kust. De frners uit de deelstaat 1 eisen van Shell werk, 5racten en andere hulp. flaars werken bij een be door Shell is inge- ^iTidex Marine. Het gaat Amerikaan, vier Ghane- .00 ij Filipijn en vier Nigeria- avo tien zijn sinds dinsdag eSldd- ^et boorplatform werken is stilgelegd. 1 ih I 4d doden bij longeluk pring en Unita en bestand -=^1 - Een frontale botsing een reizigerstrein en een tief heeft gisteren in aan vijf mensen het le- ist. Van de zeven ge- zijn twee er slecht aan Idt het staatsspoorweg- TP. Het ongeluk ge- de buurt van Lousa, jmeter ten noorden van |°tn. De oorzaak is nog on- L De locomotief werd k om nieuwe machinis- e leiden. - De Angolese regering y^bellenbeweging UNITA i gisteren een bestands- getekend in het parle- Luanda. Het akkoord is ste stap op weg naar de ging van de burgeroor- 27 jaar heeft geduurd. E R:den gasten, onder wie ambassadeurs en nwoordigers van de Ver- jNaties, woonden de gheid bij. De twee partij ven zich te houden aan neuvelde vredesakkoord Volgens de regering is ,arde de demobilisatie geveer 50.000 UNITA- s. De regering riep 5 t tot een nationale feest- het akkoord te vieren. klacht tegen •resident iUA - De voormalige pre- van Nicaragua Aleman is ilaagd wegens oplichting, eft de openbaar aankla- le hoofdstad Managua n bekendgemaakt. De raait om de verduistering 15 miljoen dollar over- ubsidie aan de publieke p. Het geld is doorge- tiaar een bankrekening in ia. Dat gebeurde tussen iber 2000 en januari 2002, leman president was. Be- jaar maakte hij na vijf aats voor Bolanos. vrijdag 5 april 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft sinds van nacht zeven van de acht Pales tijnse steden op de Westelijke Jordaanoever in handen. Tanks en pantservoertuigen trokken gisteren Hebron binnen. Daarbij werd weinig weerstand gemeld. Het felst werd gevochten in het vluchtelingenkamp bij Jenin, waar drie Israëlische militairen sneuvelden. De actie daar is stopgezet tot er versterking van elders arriveert. In Bethlehem zitten nog altijd zo'n tweehonderd Palestijnen, onder wie gewapende militan ten, opgesloten in de Geboorte kerk en de eraan vastgebouwde kerk van de Heilige Maria. Pa lestijnse bronnen verspreidden gisteren het gerucht dat het Isra ëlische leger een deur had opge blazen en dat soldaten naar bin nen waren gegaan. Israël ont kende dat in alle toonaarden. Maar door de voortdurende af sluiting van de stad duurde het lang voor kon worden bevestigd dat de aanslag niet had plaats gevonden. De plaatselijke militaire com mandant zegt dat zijn mannen opdracht hebben om heilige plaatsen te ontzien en dat ze zich daaraan houden. Israël heeft gezegd dat het leger de kerken niet zal binnengaan en probeert door onderhandelin gen de overgave van degenen die ingesloten zitten te bewerk stelligen. Tot nu toe zonder suc ces. De Franciscaner monniken, die de Mariakerk beheren, zeg gen dat hun voedselvoorraad op begint te raken. Een hoge officier vertelde de Is raëlische media gisteren dat de militaire operatie op de Weste lijke lordaan-oever 'totale ver woesting' veroorzaakt in de Pa lestijnse steden. Veel straten en wegen zijn onbegaanbaar ge worden voor gewoon verkeer, nadat voertuigen met rupsban den er dagenlang actief zijn ge weest. Veel gebouwen zijn in de gevechten beschadigd geraakt. Maar volgens de officier is er geen gebrek aan voedsel. Als het aan de Israëlische leger leiding ligt wordt de Palestijnse president Yasser Arafat gedepor teerd. ,Als we in aanmerking nemen dat het Palestijnse Be stuur terreur vertegenwoordigt, financiert en aanmoedigt, en als we weten dat er geen enkele kans is op het sluiten van vrede met Arafat, dan lijkt het me be ter dat hij over de grens wordt gezet," zei gisteren de chef van de generale staf. luitenant-gene raal Shaul Mofaz. Volgens hem heeft het leger nog ongeveer vier weken nodig voor 'Operatie Ver- dedigingswal'. Maar om de actie echt effectief te maken, zouden acht weken nodig zijn. De huidi ge eenheid reservisten kan hooguit dertig dagen onder de wapenen blijven. Ook premier .Ariel Sharon is voor deportatie van de Palestijn se leider, al ziet hij daarvoor momenteel om politieke rede nen geen mogelijkheid. Maar ook dat kan veranderen. Giste ren heeft de Nationaal Religieu ze Partij (NRP) besloten toe te treden tot de coalitieregering. De partij krijgt twee ministers posten. De NRP koos gister avond de extreem rechtse briga de-generaal b.d. Effi Eitam als haar nieuwe leider. Het toetre den van de NRP biedt Sharon extra zekerheid voor het geval de gematigde Arbeiderspartij zou besluiten de regering te ver laten. ankara/ap - De Turkse premier Bulent Ecevit heeft Israël giste ren beschuldigd van genocide op de Palestijnen. De beschuldi ging was ongewoon hard voor een land met sterke banden met Israël. Turkije heeft zijn kritiek op Isra el aangescherpt sinds de belege ring van het hoofdkwartier van Yasser Arafat begon. Maar giste ren was de premier feller dan ooit. „Niet alleen Arafat maar de gehele Palestijnse staat wordt stap voor stap vernietigd. Voor het oog van de wereld wordt een genocide begaan zei hij op een bijeenkomst van zijn partij. Ecevit veroordeelde de Israëli sche premier Ariel Sharon om dat hij niet met Arafat onder handelt. „De regering van Sha ron heeft gekozen voor de weg van bezetting en oorlog in plaats van vrede en dialoog", zei de premier. Hij waarschuwde de Verenigde Staten ervoor dat ra dicale islamitische groeperin gen, waaronder al-Queda, zul len groeien als de VS geen actie vere rol spelen in het Midden- Oosten. Ondanks zijn kritiek op Israël weigerde Ecevit eerder deze week om een defensie-order van 758 miljoen euro van een Israë lisch bedrijf af te zeggen. Het bedrijf wil 170 Turkse tanks la ten moderniseren. Turkije is in het verleden door internationale mensenrechten- organisatie's meerdere malen beschuldigd de rechten van de Koerden in het land stelselmatig te schenden. Ook in dat opzicht is de harde kritiek van de Turkse premier opvallend. seoul/rtr - De Zuid-Koreaanse gezant heeft vanochtend overeenstemming be reikt met de Noord-Koreaanse autoritei ten over meer contacten tussen leden van families die door de Koreaanse Oor log (1950-1953) van elkaar zijn geschei den. Ook zullen besprekingen beginnen over economische samenwerking. De woordvoerder van het Zuid-Koreaan se ministerie van hereniging heeft dat meegedeeld na een gesprek tussen de ge zant en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. De laatste familiebijeenkomsten dateren van februari vorig jaar. Ook in oktober zouden familieleden el kaar bezoeken, maar Noord-Korea stelde dat voor onbepaalde tijd uit. De verhoog de waakzaamheid die Seoul na de aan slagen in New York en Washington had ingevoerd, zouden Zuid-Korea tot een voor Noord-Koreanen gevaarlijk land maken. Tot de onderwerpen die verder zijn be sproken, behoort waarschijnlijk een be zoek van de Noord-Koreaanse leider aan het zuidelijke buurland. Het zou gaan om een tegenbezoek voor de historische reis van de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung aan Pyongyang in juni 2000. Het gesprek met Kim Jong-il was het eer ste officiële contact tussen Noord- en Zuid-Korea sinds november vorig jaar. Toen liepen de besprekingen vast op on enigheid over de agenda van toekomstig overleg. Beide landen verkeren formeel in staat van oorlog. Aan de Koreaanse oorlog kwam een einde door een be stand, maar een vredesverdrag is nooit getekend. door onze correspondent Pascale Thewissen Antwerpen - In het ronde raam van de kleine synagoge op de hoek van de Sint Vincentiusstraat in Antwerpen gaapt een groot gat. Op het trottoir getuigt een zwarte roetvlek van de aanslag met molo tovcocktails op het joodse gebedshuis. „Dit is," zegt Julien Kiener van het Joods Con sistorie, "eufemistisch uitgedrukt, niet prettig". De bezetting van Palestijnse gebieden door Israëlische troepen heeft zijn weer slag in de straten van Brussel en Antwer pen. Synagogen werden de voorbije da gen bekogeld met brandbommen; de rui ten van een Israëlisch reisbureau gingen aan diggelen; de auto van een joodse man werd in brand gestoken en woens dagavond mondde een pro-Palestijnse betoging in Antwerpen uit in een ware veldslag. Het ging om een initiatief van de Arabi sche Europese Liga en de Unie van Ara bische Ondernemers. Meer dan 2000 be togers trokken op naar het Centraal Sta tion en probeerden door te stoten naar de diamantwijk. De politie kon dat ter nauwernood voorkomen. Tachtig men sen werden gearresteerd, onder wie veel jongeren, die vernielingen aanrichtten en winkelruiten ingooiden. Drie mensen raakten gewond onder wie een vrouw in een rolstoel, die niet snel genoeg kon vluchten en door een groep jongeren werd gemolesteerd. Een politie-agent werd gestoken, maar bleef dankzij zijn kogelvrij vest ongedeerd. In de Antwerpse Offerandestraat waren winkeliers en glaszetters gisteren hard aan het werk de schade op te nemen en te herstellen. Vooral Indiase en Pakis taanse bazaars en kruidenierswinkels zijn zwaar gehavend. Iets verderop, in de dia mantkwartier, maakt de Joodse gemeen schap zich grote zorgen. Julien Kiener: „Er hangt al maanden een broeierige sfeer. Joden krijgen op straat verwensin gen naar het hoofd geslingerd en worden met stenen bekogeld. Met het gooien van brandbommen is weer een nieuwe drempel overschreden. Waren het inci denten? Ik betwijfel het. We kunnen al leen maar hopen dat het niet verder es caleert." Ook het stadsbestuur is ongerust. Burge meester Leona Detiège (SP) trok gisteren naar Brussel om de situatie te bespreken en kwam terug met de toezegging van binnenlandse zaken om 84 extra agenten in te zetten, die dag en nacht de synago gen en scholen in de joodse buurt - die na de aanslagen van 11 september al on der verscherpt toezicht stonden - te be waken. In Antwerpen wonen ongeveer 30.000 moslims en 20.000 joden, voor de Twee de- Wereldoorlog waren er dat nog 50.000. Ze bepalen op deze zonnige na middag, de laatste dag van het joodse paasfeest, het straatbeeld. Over de Bel- giëlei lopen mannen met wijd uitstaande baarden en pijpenkrullen, hoge hoeden en lange zwarte jassen. Altijd met ferme tied, altijd gehaast. Het is overigens niet voor het eerst dat de buurt wordt opgeschrikt door geweld. In het verleden werden in de diamantbuurt ook al bomaanslagen gepleegd, zoals in 1980 toen bij de Portugese synagoge drie mensen omkwamen en tientallen ge wonden vielen. Het afgelopen jaar liepen de spanningen opnieuw hoog op. Het bestuur van de moslimgemeenschap in België liet het voorbije weekeinde we ten het geweld te betreuren. In een com muniqué werd de aanslag op de synago ge van Anderlecht uitdrukkelijk veroor deeld. „De islam leert ons dat elke ge bedsplaats een haven is voor meditatie en inkering, die op geen enkele manier onderwerp van agressie mag zijn." Julien Kiener van het Joods Consistorie: „Het is absoluut zaak om de heethoofden te kal meren. Deze ontwikkeling is ronduit be angstigend." De Antwerpse politie heeft inmiddels een nultolerantie-beleid afgekondigd in de joodse buurt. Op elke straathoek staat een agent. De Belgische vice-premier en minister van gelijke kansen, Laurette On- kelinkx, op haar beurt heeft voor vandaag de vertegenwoordigers van de verschil lende geloofsgemeenschappen bij elkaar geroepen, in een poging de verhitte ge moederen te bedaren. Agenten van de Belgische oproerpolitie kijken toe hoe pro-Palestijnse demonstranten hun gebeden opzeggen, gisteren in de binnenstad van Antwerpen. Foto: GPD/Bert Hulselmans Op de Westoever draait de geruchtenmachine op volle toeren nze correspondent Hendrickx »u - De snel rijk geworden Russische pat- e zogenoemde Nieuwe Russen, dreigen hun jrijkste speeltje te verliezen. Het is geen ge jat een verlengde Mercedes, een Rolex, een li pak, een jonge vrouw en een nog jongere fres niet voldoende zijn om tot de klasse van vyi Roesski' te behoren. Een echt succes ier rijdt in Moskou met loeiende sirene le eindeloze files en heeft in het dashboard een rijbewijs liggen dat hem toestaat alle rsregels te overtreden. Het symboliseert lan wat ook de filosofie van de rechtgeaarde re Rus: Alles is te koop! sers verliezen binnenkort hun privileges, iste als het aan generaal Vladimir Fjodorov, van de Russische verkeerspolitie, ligt. Fjo- heeft zijn manschappen opdracht gegeven en die illegaal met een blauw zwaailicht ie stad rijdt te beboeten. Om het goede eeld te geven, heeft Fjodorov zich persoon- de strijd gemengd. Al drie dagen staat hij de bekendste verkeersaders van Moskou te lp zakenmannen en andere bandieten met is. Fjodorov laat zijn agenten enthousiast loe ze met htm zwart-wit gestreepte stokje |snelle Mercedessen en BMW's naar de kant e weg moeten dirigeren. 'Leg je zwaailicht i kopte het tabloid MK geamuseerd, jtieraal voelt zich gesterkt door een decreet lemier Kasjanov recentelijk ondertekende. Daarin staat precies opgesomd wie recht heeft op een auto met 'migalka'. Naast de bestuurders van ambulances, brandweerwagens en politieauto's, zijn dat ministers en hun belangrijkste ambtena ren. De meest enthousiaste gebruikers van de zwaailichten - de Nieuwe Russen - hebben geen recht meer op hun speeltje, hoeveel ze er ook voor betaald hebben. Ook de speciale rijbewijzen, die een bestuurder immuun maken voor verkeersboetes en de poli tieagent zelfs het recht ontnemen naar een identi ficatiebewijs te vragen, moeten verdwijnen. De af gelopen twee dagen zijn al 200 weggebruikers met illegale licenties voor sirenes beboet. Dat is nog lang niet genoeg. In totaal zouden er volgens voorzichtige schattingen 5000 illegale sirenes door het verkeer razen. De Russische media zijn zeer sceptisch over 'ope ratie zwaailicht'. Zij menen dat de Nieuwe Russen niet onder de indruk zullen zijn van de maximale boete voor een illegaal zwaailicht: 250 roebel (23 gulden). Daarmee steken ze normaal gesproken hun sigaar aan. Bovendien zijn zwaailichten en andere begerenswaardige accessoires overal te koop. Een sirene is voor minder dan 50 dollar op de kop te tikken, een angstaanjagende claxon doet 150 dollar en voor een paar duizend dollar kan ie dereen een soort luidspreker in zijn auto laten monteren waarmee de trage Lada's desnoods op zij geschreeuwd kunnen worden. Sceptici menen dan ook dat er maar één oplossing is voor het probleem: iedere auto in Moskou moet een zwaailicht krijgen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Internationale actie voerders zijn niet langer welkom in Israël en nog minder in de Palestijnse steden die het Israë lische leger de afgelopen week heeft bezet. Gisterochtend bracht de politie op het vlieg veld van Tel Aviv twee 'interna tionale vredesdelegaties' uit Ita lië en Griekenland terug naar dezelfde toestellen waarmee ze waren gearriveerd. De activisten maakten deel uit van 'Grass roots International Protection for Palestinians' (GIPP), de orga nisatie die afgelopen zondag van zich deed spreken door bij verrassing de militaire blokkade van Yasser Arafats residentie in Ramallahte doorbreken. Zo'n dertig aanhangers verblijven daar nog steeds, tot grote irrita tie van de Israëlische regering. Premier Ariel Sharon moet des duivels zijn geweest toen hem werd meegedeeld hoe ver de ac tievoerders waren gekomen, met een paar geïmproviseerde witte vlaggen en onder dekking van twee cameraploegen. Hij beval onmiddellijk nog meer ex tra controles, waarbij ook de media de toegang tot de wijde omgeving werd verboden, later zelfs tot de hele stad. De Ameri kaanse stations CNN en NBC hangen nog steeds rond in de buitenwijken van Ramallah, wat ze wel is komen te staan op een waarschuwing van de regerings persdienst, die dreigt met in trekking van de accreditatie van de betrokken journalisten als ze niet maken dat ze wegkomen. De Amerikanen lijken zich voor lopig geen zorgen te maken. Mindere goden hebben het moeilijker. Leila Odeh en Bas- sam Azawi van het satellietsta tion van Abu Dhabi konden hun perskaarten inleveren nadat ze een item hadden gemaakt over een groep Palestijnse jonge mannen, die in de Islamitische Club in Ramallah door Israëli sche soldaten zouden zijn ge- executeerd. Toelichting van de regeringspersdienst: „De staf van dit station zendt al enige tijd grove anti-Israëlische propagan da uit en heeft een vijandige en agressieve houding aangeno men, daarmee oproer zaaiend in de Arabische wereld." Intussen worden de vele actie groepen en mensenrechtenor ganisaties in de Palestijnse ge bieden actiever dan ooit. Ze me nen dat het leger met de afslui tingen onoirbare praktijken aan het zicht van objectieve waarne mers wil onttrekken. Onder de actievoerders zijn ook Nederlan ders. Vandaag verschijnt er een delegatie van in de Palestijnse gebieden wonende landgenoten op de ambassade in Tel Aviv om door het aanbieden van een pe titie hun bezorgdheid te uiten. Ze protesteren tegen 'de vele schendingen van het internatio naal humanitair recht' door Is raël (over de Palestijnse zelf moordacties lijken ze zich min der zorgen te maken) en be pleitten onmiddellijke sancties. Zo zou de EU het associatiever drag met Israël moeten opzeg gen en een wapenembargo moeten instellen. Tussen de Palestijnse actiegroe pen en de Israëlische leger- woordvoering woedt inmiddels een ware berichtenoorlog. „Isra ëlische soldaten hebben zieken auto's in beslag genomen van de Palestijnse Halve Maan en andere instituten en gebruiken die bij huiszoekingen en aanval len op Palestijnen," meldt een Palestijnse mensenrechtenorga nisatie. „In de loop van de ope ratie van het leger hebben sol daten Palestijnse ziekenauto's vrij doorgang verleend om over al in de stad gewonden te eva cueren," bericht een e-mail van het leger. Maar waarom liggen Palestijnse krijgt nieren Israëliër na aanslag Ziekenhuizen zijn misschien wel de laatste plekken in Is raël waar de haat tussen Is raëliërs en Palestijnen geen kans krijgt. Gisteren kreeg een Palestijnse wouw de nieren van een Israëliër die is omgekomen door een Pa lestijnse zelfmoordaanslag. Het slachtoffer stierf woens dag, een week na de aanslag in een hotel in de Israëlische badplaats Netanya, waar het joodse Pasen werd gevierd. Zijn familie had toestem gewonden dan in sommige ge vallen uren op straat? „Enkele uren geleden beschoten Israëlische tanks de Kerk van de Heilige Maria in Bethlehem, waarbij pater Jack (54) om het leven kwam en vijf zusters ge wond raakten." berichtte een Palestijnse organisatie dinsdag. Allerlei televisiestations namen het nieuws over. Korte tijd later maakte het Vaticaan bekend dat geen enkele pater of zuster een haar was gekrenkt. mmg gegeven voor orgaan donatie. De nieren kwamen terecht bij de 54-jarige Pa lestijnse wouw. Haar zoon zei niet te hebben geweten dat de donor van de orga nen een slachtoffer van de bomaanslag waA»Vandaag pas hooide ik dOTnijn moe der ze te danken heeft aan een slachtoffer van de aan slag in Netanya. Zijn familie verdient beter. Ik hoop dat ze geloven dat mijn dank oprecht is", zei haar zoon. Er is ook hartversterkend nieuws. Wie precies wil weten wat Yasser Arafat dinsdag van Israël heeft ontvangen, toen het uitgaansverbod in Rallah een paar uur werd opgeheven, kan bij de legerwoordvoering te recht. Met onder meer 66 pak ken kaas. 13 potten humus. 600 pita-broden, 23 blikken tonijn, mineraalwater en 66 kilo koffie in de provisiekast hoeven ze in de Palestijnse residentie voorlo pig geen honger te lijden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7