Jacht begint op criminele koppelbazen BINNENLAND 2 Opmars beverrat is nog niet te stuiten Illegaal gokken in cafétaria neemt toe 'Allochtone bruiden moeten inburgeren in geboorteland' AZR gaat tumoren pijnloos 'koken' met geluidsgolven RhtVdeNVVE' Vieze smurrie voor baggerbedrijf Uitgebreide bevoegdheden SIOD Verdachten moordpoging onderzocht 'Procedure schietoefening moet verder aangescherpt' Meer vrijheid student met OV-kaart s,eutei minister heiligheid' mün Voorzitter J. de Wij- en zuj van het college van rs-generaal ziet niets VRIfnister voor veiligheid »uw kabinet. Hij vreest f- 3 ap/fstandige rol van het r ministerie in het ge it als het wordt onder- JG bij een dergelijk mi- De chefs en beheerders gionale politiekorpsen n onlangs bij de frac- 3" tters om de minister ^'Jc^E:bnlandse zaken coör- minister voor integra- eid te maken. In Ne- v,(5- ;aat de minister van •OGEfyer het OM. ER?inasiewens BA logopgeleide m - Mensen die een aring voor euthanasie ragen, zijn meestal ;eleid. Dat blijkt uit een lerzoek van de Neder- ïreniging voor Vrijwil- anasie (NWE). Van de op zëtvraagden blijkt dat 46 ~i het;en ^t)0- of universitai- Zvvü^ng heeft en is 19 pro- et bezit van een havo- j worjploma. De resultaten .i=111 een panelonder- itien partijen pSt'l" naai" Kamer - Zeventien politieke ïebben bij de kiesraad lidatenlijst ingeleverd -■^—Tweede Kamerverkie- jwee partijen willen -gelijk meedoen; de Re- j en ..jise Volkspartij (RVP) Den Haag en Vrouw- jke Interactie (WI) al- ,DICmsterdam en Den PvdA heeft Lijst 1 ge- jevolgd door VVD, 6, Groenlinks, SP en istenUnie heeft Lijst .aar Nederland 14 en Fortuyn 15. Vandaag ren de kieskringen in de kandidatenlijsten ;heid. Bezwaar kan tot M'Cl april bij de Raad van ediend worden. ARLE !Avoordood vrijdag 5 APRIL 2002 ndicapte rotterdam/gpd - Het Academisch Zie kenhuis Rotterdam introduceert deze zo mer een nieuwe behandelmethode tegen kanker. Met gerichte geluidsgolven wor den de tumoren 'gekookt' en uitgescha keld. De methode is vrijwel pijnloos en mogelijk zeer trefzeker, heeft het zieken huis bekend gemaakt. Het idee om tumoren te verhitten, be staat al langer. Artsen doen dit door naal den in de tumoren te steken en hitte toe te voeren. Voor de nieuwe behandeling hoeven de patiënten niet meer te worden geprikt. Met mri-apparatuur, waarbij ge bruik wordt gemaakt van magnetische velden, wordt de tumor nauwkeurig in beeld gebracht. Vervolgens wordt het ge zwel met' gerichte geluidsgolven stap voor stap als een ei gekookt. De artsen kunnen op het mri-beeld zien hoe de tu mor wordt aangepakt. Desgewenst kun nen ze de verhitting opvoeren, of juist af zwakken. Door de nauwkeurige werkwijze kan het gezonde weefsel rond de tumor gespaard blijven. Opmerkelijk is dat de tumor tot 70 graden kan worden verhit, terwijl het omliggende gezonde weefsel, dat soms slechts op 1 millimeter afstand ligt, op de normale lichaamstemperatuur blijft. Wanneer het schadelijke weefsel onklaar is gemaakt, voert het lichaam de restan ten zelf af. Dat kan zes weken tot zes maanden duren. Omdat de methode nog experimenteel is, moet de patiënt na de behandeling wel worden geopereerd om te zien of de tumor echt is verdwenen. Maar zodra er aanwijzingen zijn dat de techniek goed werkt, kan deze controle operatie worden overgeslagen. Het AZR zal de therapie als eerste toepas sen bij vrouwen met borstkanker en met goedaardige gezwellen van de baarmoe der, zogenaamde vleesbomen. De tech niek, die oorspronkelijk afkomstig is uit de defensie-industrie, leent zich echter ook voor leverkanker en tumoren in het hoofd en in de hals. De eerste patiënten worden in mei of juni behandeld. Drie ziekenhuizen in Europa zijn onlangs met de methode begonnen, het AZR en ziekenhuizen in Londen en Berlijn. In de Verenigde Staten, Italië en Engeland zijn al kleine experimenten uitgevoerd met de techniek, die voluit magnetic resonance guided focussed ultrasound therapie heet. De resultaten waren daar erg hoop gevend. De 'gekookte' tumoren bleken geen levende kankercellen meer te bevat ten. De nieuwe methode wordt vooral ge roemd om de patiëntvriendelijkheid. De bijwerkingen blijven waarschijnlijk be perkt tot een iets geïrriteerde huid en een wat vervelend gevoel op de behandelde plek. Deze klachten verdwijnen direct na de behandeling. jrg - Een Vlissingse ewerker hoorde giste- de rechtbank in Mid- 120 uur dienstverlening h eisen. De 35-jarige zorgmedewerker op asis was in het gezins- md tehuis van de ge- itenstichting Arduin in urg. Op 2 juni deed hij dairvoudig gehandicapte in bad en vergat watertemperatuur te ren, die 55 graden be et slachtoffer liep raads brandwonden op J\^^ed enkele dagen later, ^e behandeling van de =k dat de Vlissinger cele kennis van de ge- ptenzorg had. De recht- et uitspraak op 17 april, oosd -dit jaar ;-Ca imerrijbewijs - Minister Netelenbos en wil de invoering van tijkexamen voor de ts ruim een half jaar ra *jen. Begin dit jaar had 2003 nog voor ogen als rart4gsdatum, nu vindt ze erplichte toets er dit komen. Het is de ïg dat bromfietsers pas )p mogen als zij de n bben gehaald. De Stich- lendenschappelijk Onder- Wkeersveiligheid stelt cs ugkomdagen' voor om irdigheid op lange ter- verzekeren. ril groene '»m uit bodem Balic - De Christenunie wil egering het milieuvrien- van stroom in 5 leidingen onder de timuleert. Fractieleider ke pleit ervoor dat die Iteit wordt vrijgesteld regulerende energiehef- üer%ls ook gebeurt bij groe- 71 )m. Het opwekken van in aardgasleidingen ge- 'rit%or het plaatsen van zo- -• h gasexpansieturbines. irbines draaien op druk- >lerüen die ontstaan in het inet. De techniek wordt al tien jaar toege- de belangstelling is gering. jwe eisen in drugszaak tR - Het openbaar minis- left gisteren voor de 3 gink in Alkmaar celstraf zes jaar geëist tegen een erdachten in de grote ?rsftc-zaak. Woensdag werd grjie jaar cel geëist tegen ^fiere verdachten. In de aan zestien verdachten Zij zouden georgani- fef,ionderden kilo's pillen 1 geproduceerd in twee :oria in de gemeente Zij- laboratoria werden in iber opgerold. De rechts- tot en met 10 april. Schiedam - Milieudefensie heeft gistermorgen zo'n 6ooo liter bagger over de gevel van het hoofdkantoor van baggerbedrijf IHC Caland in Schiedam gespoten. Met de actie hoopt Milieudefensie IHC te bewegen geen zaken meer te doen in Myanmar, het voor malige Birma. Ook hoopt de milieuorganisatie dat de Nederlandse politiek nu eindelijk wil overgaan tot een verbod op zakendoen in dat land. Op het kantoor van IHC Caland wilde niemand reageren op het doel van de actie. Maar men toonde zich zeer ontstemd over de vieze smurrie op de gevel. Het bedrijf werkte onder meer mee aan het leggen van een pijpleiding dwars door een oerbos naar een gasveld in zee. Volgens Milieudefen sie worden lokale bewoners door militairen gedwongen mee te werken aan het aanleg gen van die pijpleiding. De Nederlandse overheid heeft eerder gezegd het zakendoen met Myanmar te willen ontmoedigen, maar volgens Milieudefensie blijkt dat niet te werken 'bij bedrijven als IHC Caland'. De baggerspuiters hebben inmiddels een proces verbaal gekregen wegens vernieling. Foto: ANP/Olaf Kraak door Rob Berends arnhem - De beverrat is vanuit Limburg de rest van Nederland binnengetrokken en plant zich in hoog tempo voort. Een ramp, vinden de bestrijders. De opmars van de beverrat in Nederland heeft veel weg van een olievlek. Jarenlang kwam het dier, een vergrote uitvoering van de muskusrat, alleen voor in Zuid- Limburg. Sinds een jaar of vijf, zes ver spreiden de beverratten zich echter in ra zend tempo over Nederland. Noord-Bra bant, Zuid-Holland en Gelderland zijn al ingenomen en in andere provincies zijn de eerste exemplaren al gesignaleerd. De provincies en de waterschappen, die ver antwoordelijk zijn voor de bestrijding van ratten, hebben zich onlangs voorge nomen het knaagdier helemaal uit te roeien. Frans van der Voort van de pro vincie Gelderland is er niet gerust op dat dat lukt. „We slagen er nog niet in de zaak onder controle te krijgen." De be verrat werd in de vorige eeuw door pels fokkers in Midden-Europa ingevoerd vanuit Zuid-Amerika en komt nu in het wild voor doordat fokkers die hun bedrijf beëindigden, de dieren vrijlieten. Het dier kan vijftig centimeter lang wor den en kan zeven tot negen kilo wegen. Daarmee kan hij vier tot vijf keer zo groot worden als de muskusrat. „En dat bete kent ook dat hij met zijn gegraaf veel meer schade kan aanrichten in waterke ringen", zegt Van der Voort. „En dat ter wijl we er ook nog altijd niet in geslaagd zijn de muskusrat onder controle te knj- gen. Sinds halverwege de jaren negentig is de opmars van de beverrat in Nederland in drukwekkend. In 1994 werd er in Gelder land nog geen aangetroffen. In Limburg werden er 370 gevangen en in Noord- Brabant 47. Zes jaar later lagen de zaken al heel anders. In Limburg oogstten de rattenvangers 2952 beverratten, in Noord-Brabant 1014 en in Gelderland 314. „Je kunt gerust spreken van een ex plosieve toename", zegt Van der Voort. De vijftig rattenvangers van Gelderland zijn een steeds groter deel van hun tijd kwijt aan de bestrijding van de dieren. De waterschappen en provincies werken nu aan een gezamenlijk plan om het aantal rattenbestrijders fors uit te breiden. Dennis Lammertsma van het Wagening- se instituut Alterra vraagt zich af of dat wel nodig is. „De schade valt door de bank genomen wel mee. Die beesten kunnen wel erg grote gaten graven, maar het is lastig het onderscheid te maken tussen de schade die muskusratten of beverratten veroorzaken. Duidelijk is wel dat ze schade veroorzaken aan land bouwgewassen." Van der Voort schat die schade op miljoenen euro's. „En dan moet je bedenken dat we de schade aan dijken beperken doordat we juist daar de bestrijding inzetten." Lammertsma denkt dat het niet meevalt het dier helemaal het land uit te gooien. „Wij zitten met het probleem dat Duits land veel minder aan bestrijding doet omdat daar de economische schade veel geringer is." door Ferdi Schrooten den haag - De Sociale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (SIOD) gaat op grote schaal jacht maken op koppelbazen die grof geld ver dienen aan illegale arbeidskrach ten. In totaal verwacht de nieuwe opsporingsdienst jaarlijks zeker 22 miljoen euro terug te halen bij werkgevers en werknemers die frauderen met uitkeringen en so ciale premies. Dat zegt directeur Nico Laag land van de gisteren in Den Haag opgerichte SIOD. De orga nisatie kan worden beschouwd als een broer van de al veel lan ger bestaande FIOD, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst. Laagland verwacht in het eerste jaar zeker honderd zaken in behandeling te kunnen ne men. Het gaat uitsluitend om de grote fraudezaken waarmee veel geld gemoeid is: uitkeringsfrau de boven de 34.000 euro en ge rommel met werkgeverspremies boven de 45.000 euro. Kleinere fraudezaken worden opgepakt door rechercheurs van de ge meentelijke sociale diensten. De SIOD zegt te beschikken over tal van voorbeelden van 'crimi nelen die zich aan ons sociale stelsel verrijken'. Vooral de complexe zaken met internatio nale vertakkingen en een wirwar van financiële constructies blij ven nu vaak nog liggen. De ille gale uitzendbureaus die op gro te schaal illegalen in de tuin bouw tewerkstellen zijn daarvan een voorbeeld. Laagland schat het aantal op zeker vele tiental len. „Dit is een schrijnende vorm van moderne slavernij. De orga nisatoren brengen de illegalen vaak in mensonterende omstan digheden bijeengepakt onder in huizen. De illegaal krijgt 5 euro per Uur en de crimineel vangt het dubbele omdat hij geen pre mies afdraagt. Reken maar uit wat voor een winsten zo'n fi guur maakt als hij honderd ille galen week in week uit voor zich laat werken." Laagland houdt er rekening mee dat koppelbazen in Nederland ook in het geniep op grotere schaal dan bekend is met zoge heten sweatshops werken. Dit zijn op het oog gewone huizen, waarbinnen bijvoorbeeld tien tallen illegale Aziaten bijeenge pakt wonen en werken in onge zonde naaiateliers. Als de opsporingsdienst op 1 mei daadwerkelijk operationeel wordt, kan de SIOD beschikken over 240 speurders, verspreid over het hoofdbureau in Den Haag en regiokantoren in Am- hem, Breda, Roermond en Am sterdam. De SIOD-rechercheurs - afkom stig van onder meer de politie, de FIOD en de Arbeidsinspec tie - zijn niet bewapend. Wel mogen ze gebruik maken van alle mogelijke opsporingsme thoden. inclusief het afluisteren van telefoongesprekken, fax- en e-mailverkeer behoort De SIOD heeft daartoe onder meer een eigen 'tapkamer'. „Maar ik sluit niet uit dat we een enkele keer ook infiltreren in bedrijven of criminele organisaties", aldus Laagland.Laagland durft geen exacte schatting te geven van de omvang van de sociale fraude in Nederland. „Mijn doel is het om onze eigen kosten terug te ver dienen. De SIOD kost jaarlijks 22 miljoen euro. Dat lijkt me een aardig begin." den haag/anp - Het aantal café taria's waar mensen illegaal via internet kunnen gokken neemt toe. Enige honderden snackbars hebben internetzuilen geïnstal leerd die het gokken via het web mogelijk maken. Dat zegt J. van der Weerd, voorzitter van de sector fastfood en ijsbedrijven van Koninklijke Horeca Neder land. In Nederland zijn onge veer 5000 cafetaria's. De internetzuilen zijn de mo derne varianten op de oude gokkasten die sinds juni 2000 in cafétaria's en andere zogeheten laagdrempelige horeca-gelegen- heden waren verboden. Via een computer logt een klant in op een gokpagina op internet. Een belkaart of creditkaart koopt hij aan de balie. „Door nieuwe ontwikkelingen en onduidelijke regelgeving be geven steeds meer ondernemers zich op het randje", ziet Van der Weerd. De computerkasten ver tonen vaak een opvallende gelij kenis met 'de eenarmige ban diet'. De ministeries van justitie en economische zaken erken nen de praktijken. „Wij weten dat het gebeurt", aldus een woordvoerder van Justitie. „De internetgokkasten vallen onder de wet Kansspelen en zijn dus verboden." Volgens hem is Justitie 'ermee bezig', maar hij wijst erop dat de handhaving formeel onder het ministerie van economische za ken valt. Dat departement heeft exploitanten van gokkasten er vorige maand op gewezen dat de zuilen in cafétaria's niet wor den gedoogd. In een brief aan de onderne mers wijst Economische Zaken erop dat een ondernemer eind vorig jaar al is veroordeeld we gens de gokkasten. Op 20 de cember werd hij door de recht bank in Arnhem veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden waarvan 5000 voorwaardelijk (respectievelijk 4537 en 2269 eu ro). De rechtbank oordeelde dat de internetkasten speciaal wa ren ingericht op het gokken. Het uiterlijk van de zuilen had geen andere functie dan gokken en verrekening van eventuele win sten. De controle op de kasten is inmiddels vergroot. oosterhout/gpd - Psychiaters bestuderen of de verdachten van de gruwelijke mishandeling van Pascalle (19) uit Oosterhout geestelijk in orde zijn. Opdracht voor de persoonlijkheidsonder zoeken komt van Justitie. De Bredase rechtbank heeft giste ren de hechtenis van de twee jongemannen (19 en 20) en een meisje (16), met 30 dagen ver lengd. De drie worden verdacht van poging tot moord. Politiemensen en advocaten die de zaak kennen, menen dat er wel iets aan de hand moét zijn met de jonge verdachten, gezien het ongekende geweld waarmee Pascalle te lijf is gegaan. Het meisje werd met een mes in haar borst gestoken, daarna sneden de verdachten haar hals open, sprenkelden aceton over haar hoofd en bovenlichaam en staken haar in brand. Het ge bruikte geweld staat niet in ver houding tot het mogelijke mo tief voor de gruweldaad. Pascal le zou zich in de ogen van het meisje te veel hebben opge drongen bij één of beide jon gens. leusden/gpd - De militaire vak bond ACOM eist van de Konink lijke Landmacht dat zij de pro cedures van schietoefeningen aanscherpt. De bond neemt het incident van afgelopen woensdag op de Oir- schotse Heide, waarbij een mili tair van het Korps Commando troepen uit Bergen op Zoom zwaargewond raakte door scho ten met scherpe munitie, zeer hoog op. Ook de militaire vak bond AFMP bepleit een gedegen onderzoek. ACOM-voorzitter W. van der Linden noemt het onbegrijpelijk dat bij de oefening in Oirschot per ongeluk met scherpe patro nen in plaats van met 'losse flodders' is geschoten. Bij het schietincident liep een 25-jarige militair een ernstige beenwond op. Een andere militair (24) kreeg een schampschot aan een been. „Dit kan en mag gewoon niet gebeuren. Voor hetzelfde geld waren er doden gevallen", zegt Van der Linden. Van der Linden snapt niet hoe het mogelijk is dat tussen de los se flodders scherpe munitie te recht is gekomen. „De land macht zal met een stofkam alle bestaande procedures voor oe feningen waarbij munitie ge bruikt wordt, moeten napluizen om te kijken of die de toets der kritiek wel kunnen doorstaan." De uiterlijke verschillen tussen scherpe patronen en losse flod ders zijn niet zo duidelijk als ze ooit waren. Bij een oefening is het gebruikelijk dat de patronen ter plekke worden uitgereikt, in dit geval op de Oirschotse Gene- raal-majoor De Ruyter van Ste- veninckkazerne. De procedure wil verder dat de militairen zelf de kogels in het magazijn van hun wapen doen. Ten minste twee personen - de foerier in het munitiedepot én de schutter zelf - zouden gezien moeten hebben dat er scherpe patronen tussen zaten. Voor Bakker kan die conclusie niet zo maar getrokken worden: „Ken nelijk is dat niet het geval ge weest. Het is één van de dingen die momenteel worden onder zocht door de marechaussee." De oefening van de comman do's is woensdagmiddag na het incident tijdelijk opgeschort. den haag/gpd - De NS verwacht dat vanaf volgend jaar de drukte in de treinen op de vroege vrij dagavond aanmerkelijk af neemt. Studenten mogen dan langer gebruik maken van hun OV-jaarkaart. „De gemiddelde treinreiziger merkt dan op vrij dag, zeker rond 19.00 uur, dat het rustiger is", aldus de NS. Alle studenten kunnen met ingang van 2003 voortaan op vrijdag langer gebruik makeh van hun jaarkaart. Wie een weekendkaart heeft, mag dan al vanaf 12.00 uur reizen. Dat is nu nog 19.00 uur. Studenten met een week kaart kunnen straks op vrijdag de hele avond reizen tot het ein de van de dienstregeling. Nu ligt hiervoor de grens ook bij 19.00 uur. Vandaar dat momenteel veel studenten rond zevenen de trein pakken richting ouders of een andere weekendbestem ming. De nieuwe voorwaarde van de OV-jaarkaart is het resultaat van het akkoord dat minister Her mans van onderwijs gisteren heeft gesloten met de openbaar vervoerbedrijven. door Ap van den Berg den haag - Bruiden uit Turkije en Marokko moeten al in hun geboorteland beginnen met in burgeren. Ze mogen pas naar Nederland komen als ze zich in onze taal kunnen uitdrukken. De rest van de cursus kunnen ze vervolgens hier afmaken. Dit voorstel doet CDA-Kamerlid Gerda Verburg. Het Landelijk Overleg Minderheden spreekt van 'een waardevolle suggestie'. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over gezinsher eniging en gezinsvorming onder allochtonen. Jaarlijks komen rond de 10.000 wouwen naar Nederland om te trouwen met een man van bui tenlandse afkomst, doorgaans een Turk of Marokkaan. Allen zijn verplicht een inburgerings- cursus te volgen, maar velen ha ken voortijdig af omdat de sti mulans van de partner vaak ont breekt. Veel vrouwen raken daardoor in een isolement. Het aantal echtscheidingen is met rond de 40 procent erg hoog. Dat percentage ligt bij Neder landse partners tegen de 25 pro cent. „Trouwen doe je niet van de ene op de andere dag", stelde Gerda Verburg. „Daarom kunnen mensen best in het land van herkomst beginnen met inbur geren, zodat ze met een basale kennis van de Nederlandse taal en de Nederlandse maatschap pij hier arriveren. Ten bewijze van hun kennis moeten ze een toets afleggen en wie die toets niet haalt, krijgt geen machti ging tot verblijf." De taallessen overzee zouden moeten worden gegeven door particuliere bureaus. „In Ankara kan de faculteit Nederlands van de universiteit aldaar ook een rol spelen", meent Verburg. Ze bestrijdt dat dit een nadeel zou zijn voor de vele bruiden (en ook bruidegommen) die van het platteland in het oosten van Turkije komen. „Er is ook nog zoiets als multimedia. Overal tref je radio's, cassetterecorders en videorecorders aan. Boven dien moeten de mensen er - ook wat het reizen betreft - wat voor over hebben als ze zich in Ne derland willen vestigen." Met dat laatste is de VVD het van harte eens. Daarom vinden de liberalen ook dat nieuwkomers de helft van de kosten van hun inburgeringscursus zelf moeten betalen. De taallessen koiten tussen de 2.000 en 6.000 euro. „Dat geld moeten ze maar uit eigen zak betalen of er een lening voor af sluiten. Slagen ze, dan kunnen ze wat ons betreft de helft terug krijgen", vindt WD-Kamerlid Jan Rijpstra. Minister Roger van Boxtel (inte gratie) voelt wel voor de gedach te om nieuwkomers een aan zienlijk bedrag aan borg te laten betalen. Dat geld wordt terugge stort als de inburgeringscursus met succes is afgesloten. PvdA- Kamerlid Judith Belinfante zoekt naar 'positieve prikkels' om mensen te bewegen goed in te burgeren. „Straf is volgens mij niet effectief zegt ze. Zij broedt nog op een variant op het CDA- voorstel. „Op heel veel plekken in de wereld kun je Nederlands leren, dus dat hoeft het pro bleem niet zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5