Kamer wil steun voor telecom BINNENLAND 1 'Pim is over zijn hoogtepunt heen' Lot blunderende ambtenaren in handen gerechtshof Grote actie douane op Schiphol Meisje doodgedrukt tussen bussen Acties dreigen bij gemeenten Voldoende bewijs tegen verdachte brandstichting Hospik ID-Lelystad voor op schema bij aanmaak antrax-vaccin Dutchbat krijgt steun bij presentatie NIOD-rapport onstranten ;ehouden tc - De politie in Den »eft gisteren zes mensen juden die op het Bui oor de Israëlische am- I demonstreerden. De ad een spandoek bij iiep leuzen tegen Israël lier Sharon. Aangezien Instratie niet was aan- Tgd, maakte de politie er P aan. jsverdachte omgin Venezuela lodje itad - De Venezolaanse iel leeft een Antilliaan ge- ird die medeverant- lijk wordt gehouden üotschalige drugstrans- paar Europa. De man nsdag gearresteerd in de van een vriendin. Hij Sen 1998 en 2001 bij een lebben gezeten die sys- ch drugstransporten or- rde. De cocaïne zou via nerika en Curasao naar zijn gesmokkeld. Aartsen naar Kabul tc - Minister Van (buitenlandse zaken) irlopig af van een reis Afghaanse hoofdstad je bewindsman is te Tokken bij de verwikke- n het Midden-Oosten, vanuit Den Haag beter ;ch contact onderhou- zijn Israëlische en Eu- :ollega's en eventueel itijnse leider Arafat. VRIJDAG 5 APRIL 2002 Gay Krant peilt politieke voorkeur van homo's door Gijsbert Spierenburg best - Maandag maakt de Gay Krant de uitkomsten bekend van een enquête over de politieke voorkeur van homo's. Gister avond waren de formulieren binnen, in het weekeinde worden de resultaten ge analyseerd. Een uitslag kan hoofdredac teur Henk Krol derhalve nog niet geven, wel een belangrijke aanwijzing: de in vloed van de homoseksuele geaardheid van Pim Fortuyn moet niet worden over dreven. Hoe scoort Pim Fortuyn bij de homo's? Op een goede dag kreeg Henk Krol die vraag op hem afgevuurd. Hij reageerde aanvankelijk schouderophalend. Maar het onderwerp bleef hem intrigeren. Uit eindelijk besloot de hoofdredacteur van de Gay Krant er onderzoek naar te doen, een enquête onder duizend abonnees. Drie weken geleden gingen duizend for mulieren (met dertien vragen) de deur uit. Gisteravond sloot de inleveringster mijn. Dit weekeinde worden de stemmen geteld en de resultaten geanalyseerd. Krol doet dat samen met socioloog Tiel- man, verbonden aan de Universiteit van Utrecht. Krol wil alvast een tipje van de sluier op lichten. „Niet tot mijn schrik, evenmin tot mijn grote vreugde kan ik verklappen dat Fortuyn op de eerste formulieren buitengewoon goed scoorde. Naarmate de enquête vorderde en de weken ver streken, zagen we Fortuyn echter met de dag terugvallen. Hij begon heel goed, hij zal ook goed eindigen, maar hij is duide lijk over z'n hoogtepunt heen. Resume rend schat ik in dat hij bij ons iets beter scoort dan in de landelijke peilingen." De homo's zien de harde aanpak van de 'kale' uit Rotterdam over het algemeen wel zitten, maar premier moet hij niet worden. „Heel grappig is dat op de vraag wie de beste kandidaat is voor het pre mierschap, bij velen Hans Wiegel favoriet is, terwijl zijn naam op het formulier niet eens is genoemd. Bij zo'n constatering vraag ik me af: wat heeft Wiegel in het verleden feitelijk betekend voor de ho mo-emancipatie? Hij heeft er niets op te gen gehad, maar hij heeft in dit opzicht ook nooit voorop gelopen." De invloed van de homoseksuele geaard heid van Fortuyn op de politieke voor keur van homo's moet volgens Krol niet worden overdreven. „Op de redactie za gen we de uitkomsten met een zekere spanning tegemoet. Het is natuurlijk be grijpelijk dat vrouwen over het algemeen eerder geneigd zijn op vrouwen te stem men, Brabanders op Brabanders en ho mo's op homo's. Uit het feit dat de aan hang van Fortuyn in hem, relatief weinig, de nieuwe premier ziet, denk ik voorzich tig de conclusie te mogen trekken dat heel veel Fortuyn-stemmers gewoon pro teststemmers zijn." Saillant is dat de SP en Groenlinks, twee uitermate homo-vriendelijke partijen, laag scoren. Krol: „Dit komt vermoedelijk omdat ze geen openlijke homoseksuele Kamerleden hebben. Opmerkelijk is dat het CDA, de partij die juist een tikje het imago heeft dat het bepaalde emancipa tie-onderwerpen niet omarmt, er bij ons veel beter blijkt op te staan dan vier jaar geleden. Dat moet te maken hebben met het feit dat drie Kamerleden van de partij - Joop Wijn, Wim van de Camp en Gerda Verburg - openlijk voor hun homosek sualiteit zijn uitgekomen. Want inhoude lijk is die partij zeker niet liberaler gewor den." 3i<ht minister platteland - ,c - Landbouwminister rst voelt meer voor een idsminister dan het en van een ombuds- ij zei dit gisteren in een p het voorstel van Van roenLinks) om een plat- ombudsman aan te stel le optiek van Groen- iu een ombudsman het fezen middel zijn om de '1 over plattelandspro- te adviseren. PvdA'er s sabelde het idee di- :r. „Weer een nieuwe iet praathuis." ut voor snen getild - Energiebedrijf Essent Jb afgelopen vier jaar gijoenen euro's schade 1 door manipulatie van liteitsmeters in panden I-Limburg. Justitie ver- jen 57-jarige elektriciën pgraaf ervan de drijven- jht achter een groot aan- pergelijke manipulaties o'n negentig politie- h deden gisteren in ver let het onderzoek inval- les woningen in Heerlen, proek, Voerendaal, Vaes- l Doenrade. Daarbij wer- leds een of meerdere ►plantages ontdekt. ar verdacht ijn ontucht ;oed c m£N politie heeft een [hoge onderwijzer van een jhajhool 'n Nijmegen aange- A1H1 °P verdenking van on- 0net kinderen van zijn I De man geeft les aan denF^t- Volgens een woord- 1 jvjjT van de politie bleek uit rsu^ldingen dat het gedrag te hi onderwijzer zich op de in Aan strafbare ontucht be- j;n Schoolleiding en politie 3eljh alle ouders geïnfor- 3 Omdat er onrust onder Iers ontstond, zijn er in- ls gesprekken gevoerd 3D en andere hulpverle- I protest Sn WOZ lag - Enkele duizenden 'P^bezitters zijn in beroep 3 tegen de nieuwe WOZ- 1 ^8% van hun woning. Het dat gemeenten vorig 110) de herwaardering vast- fi, is in hun ogen te hoog. inrfygrt de yjjf gerechtshoven sP®ïerland fors meer werk r®Mar ze doorgaans een paar nallee bezig zijn. De WOZ- ^•Jng vloeit voort uit de wet Nering Onroerende Zaken. ;ldti "'Kiezersbedrog Netelenbos heisuM - Lijsttrekker Teeven ^lefbaar Nederland (LN) fcrt fel op berichten dat ^ter Netelenbos (verkeer) zangrijkste kandidaat zou hep commissaris van de ko- ovzi in Noord-Holland te ïn^n. Ingewijden melden dat ^e*fenbos op de post in de rïefhcie heeft gesolliciteerd en va*j een van de voornaamste ll0Hdaten is. Netelenbos staat zesde plaats van de PvdA maïe verkiezingen van de üe Kamer. Teeven spreekt kiezersbedrog' als Nete- 'S geen plaats neemt in de tie Kamer. schiphol - De douane heeft gisteren samen met andere opsporingsdiensten een grote controle-actie gehouden op Schiphol. Volgens een woordvoerder was de vangst niet spectaculair. De 250 controleurs onderschepten onder meer nagemaakte merkkleding en horloges, illegale dvd's en negen verboden werpsterren. Verder werd een halve kilo co caïne ontdekt in een postpakket. Ook zijn 64 uitgaande brieven tegengehouden omdat ze vermoedelijk drugs bevatten. Foto: ANP/Toussaint Kluiters groningen/anp - Op het Sta tionsplein in Groningen is gis termiddag een 14-jarig meisje tussen twee bussen doodge drukt. Het meisje kwam klem te zitten toen de ene bus de ander passeerde. Het slachtoffer heeft zich ver moedelijk verkeken op de uit zwaai van de achterkant van de bus. Pogingen om het meisje te redden, mochten niet baten. Ze overleed ter plaatste. Door het ongeluk laait in Gro ningen de discussie over de vei ligheid van het Stationsgebied weer op. De verkeerssituatie is vooral voor voetgangers en fiet sers erg onoverzichtelijk. Het ge hele gebied gaat dit jaar nog op de schop. Bij de presentatie van de plannen noemde stede- bouwkundige K. Christiaanse de huidige situatie levensgevaarlijk. Hij voorspelde toen dat er snel een dode zou vallen. zoetermeer/anp - Vakbond Ab- vakabo FNV stelt de gemeenten een ultimatum. Als zij niet voor 22 april aan de eisen voor een nieuwe CAO tegemoetkomen, dreigen acties. Gisteren wezen de leden van de bond het eind bod van de werkgevers, ver enigd in het College voor Ar beidszaken (CvA), rigoureus af. Vorige week verwierpen de le den van CNV-bond CFO het bod van de werkgevers ook al. Die bieden drie procent meer salaris voor dit jaar en één pro cent voor volgend jaar plus een eindejaarsuitkering van 1 pro cent. Dat komt neer op 3,5 pro cent op jaarbasis. De CAO zou een looptijd van 17 maanden moeten hebben. De vakbonden willen vier pro cent meer loon in een jaar voor de circa 180.000 werknemers bij de gemeenten. De eindejaars uitkering moet bovendien met twee procent worden verhoogd. De onderhandelingen verlopen niet bepaald soepel. In januari raadpleegden de vakbonden hun achterban ook al. In februa ri leken de werkgevers een ope ning te creëren, maar dat leidde tot niets. 'Rechter ging boekje te buiten' President Breitbarth van de Almelose rechtbank is in het vonnis tegen de Fireworks- directeuren Bakker en Pater z'n boekje te buiten gegaaji. Dat vindt de Overijsselse commissaris van de konin gin Hendrikx. Hij heeft zich gestoord aan het oordeel van Breitbarth dat de ge meente Enschede meer oog had voor prestigeobjecten. „Die kwalificatie is niet aan de rechter", meent Hen drikx. „Het is volstrekt cor rect dat hij in zijn uitspraak duidelijk maakt wat ge meente en ministeries ten aanzien van Fireworks had den moeten doen en ken nelijk niet hebben gedaan. Maar het oordeel dat En schede drukker was met prestigeobjecten is in het kader van de scheiding van verantwoordelijkheden niet passend. Het college van B en W moet zich daarover verantwoorden tegenover de gemeenteraad en de ge meenteraad tegenover de kiezers." Psychiatrisch onderzoek Enschedeër almelo-enschede/gpd - Het is wettig en overtuigend bewezen dat een 34-jarige man uit En schede op 13 mei 2000 opzette lijk brand heeft gesticht bij het vuurwerkbedrijf SE Fireworks met 22 doden tot gevolg. Dat zei de Almelose officier van justitie Stam gistermiddag. Stam kwam nog niet met een eis. De aanklager vindt dat de man eerst psychiatrisch moet worden onderzocht voordat hij een 'passende strafeis' kan for muleren. De verdachte kondigde aan dat hij niet aan een uitgebreid psy chiatrisch onderzoek zal mee werken: „Ik ben niet gek. Het is meer dan schandalig om ie mand zo de schuld te geven." De officier van justitie wil dat hij desnoods onder dwang ter ob servatie wordt opgenomen. Stam baseert zijn bewijs op technisch onderzoek, getuigen verklaringen, 's mans bekente nis tegenover een undercovera gent (in de gevangenis) en op het gedrag van de verdachte. De officier van justitie betoogde dat het voor het bewijs tegen de man niet noodzakelijk is de pre cieze toedracht te reconstrue ren. Uit getuigenverklaringen van twee kennissen van de ver dachte leidt Stam af dat de man in zijn eentje opzettelijk brand bij het vuurwerkbedrijf heeft ge sticht. Dit ondanks het feit dat de verdachte tegen een under coveragent zou hebben gezegd dat hij 'met andere mensen' de vuurwerkramp in Enschede heeft veroorzaakt. Wat betreft het technisch onderzoek wees Stam op de vuurwerksporen die op een rode sportbroek van de man zijn gevonden. Die sporen vertonen grote overeenkomsten met deeltjes op het terrein van Fireworks. Door geen strafeis te formule ren, heeft het OM het recht op vervolging verspeeld. Dat zei ad vocaat Moszkowicz, raadsman van de verdachte, vanmorgen bij hervatting van de zaak. COMMENTAAR door Martin Gommers Nijmegen - Moeten overheden en ambtenaren worden vervolgd als ze strafwaardig hebben geblunderd? Het ant woord komt na de zomer van het gerechtshof in Arnhem. Dat de gemeente Enschede in de fout is gegaan met vuurwerkbedrijf SE Fireworks is inmiddels wel duidelijk. Toch deed de Almelose rechter dinsdag geen uitspraak over eventuele vervolging van de, ook naar zijn mening, blunderende overheidsvertegenwoordigers. Die taak liet de rechter aan het gerechtshof in Arnhem. Maar een beslissing van het hof over vervolging van de gemeente Enschede is pas dit najaar te verwachten. Voor de zomer wordt er nog een raadkamerbehandeling aan de vuurwerkramp gewijd, maar wat daar wordt be handeld, blijft binnenskamers. Kenners van de jurisprudentie verwachten niet dat het hof zal besluiten justitie in Almelo opdracht tot vervol ging van de gemeente Enschede te geven. Toch bestaat er enige hoop op een verrassende uitspraak nu er steeds vaker wordt gepleit voor de mogelijkheid om blunde rende overheden te vervolgen. De Almelose rechtbankpresident noemde het handelen van de autoriteiten dinsdag 'onvoorstelbaar onzorgvul dig'. Er waren geen bouwvergunningen voor de zeecon tainers op het terrein van SE Fireworks, er waren ver gunningen afgegeven die nooit hadden mogen worden verstrekt, er was geen aanvalsplan voor de brandweer, onvoldoende controles en geen verbalen van geconsta teerde overtredingen. Het openbaar ministerie zag echter af van vervolging. Tenslotte was uit eerdere arresten van de Hoge Raad (Volkel-arrest, Pikmeer II-arrest) gebleken dat overhe den niet strafrechtelijk zijn te vervolgen als ze hun over heidstaken verkeerd hebben uitgeoefend. Het wachten is nu op de beschikking van het Arnhemse hof, dat wellicht de inleiding tot nieuwe jurisprudentie Het voorjaar is net begonnen, maar nu al kampen sommige leden van de Tweede Kamer met een ernstige zonnesteek. Neem het PvdA-Kamerlid Arib, dat het personeelstekort in de gezondheidszorg wil oplossen door hospikken in te zet ten. Goed idee, vindt staatssecretaris Vliegenthart van wel zijn. Zij gaat met haar collega van defensie overleggen of het medisch personeel van de krijgsmacht deze zomer kan bij springen in verpleeg- en verzorgingstehuizen. De problemen in de gezondheidszorg zijn bekend: lage sala rissen, te weinig personeel, hoge werkdruk en groot ziekte verzuim om maar te zwijgen van de lange wachtlijsten en het beddentekort. De Inspectie voor de Gezondheidszorg wees er laatst op dat vorig jaar zomer de kwaliteit van de zorg in oudereninstellingen in het gedrang is geraakt. Door personeelsgebrek konden ouderen minder vaak worden ver schoond of naar het toilet gebracht. De paradox van acht jaar Paars is dat de materiële welvaart een hoogtepunt heeft bereikt, maar dat de zorg voor de zie ken en ouderen tekortschiet. Het kabinet is bezig met een in haalslag, maar de resultaten daarvan zijn nog niet overal zichtbaar. Nog steeds zijn er 32.000 wachtenden voor een plaats in een verpleeg- of verzorgingshuis. De verwaarlozing van de zorgsector laat zich kennelijk niet een, twee, drie op lossen. Het voorstel om medisch defensiepersoneel in te zetten in zorginstellingen is kolder. De krijgsmacht heeft zelf een groot personeelsgebrek, getuige de vele wervingscampagnes op te levisie. Verder zijn veel hospikken in het buitenland gelegerd en hebben ook zij recht op zomervakantie. Even zo goed kan worden voorgesteld om arts-minister Borst en de arts-Ka merleden Oudkerk en Kant aan het bed te zetten. De rest kan aan de slag als vrijwilliger. Het zomerreces duurt lang genoeg. den haag/anp - De Tweede Ka mer wil dat het kabinet op zoek gaat naar mogelijkheden om te lecom bed rijven die momenteel in moeilijkheden verkeren, te on dersteunen. De Kamer vreest dat anders burgers op termijn de du pe worden omdat digitale dien sten niet van de grond komen. Dat bleek gisteren tijdens een debat waarin de Kamer een on afhankelijk onderzoek naar de twee jaar geleden gehouden vei ling van UMTS-frequenties be sprak met staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat) en minister Zalm (financiën). Bij de UMTS-veiling ging het om de verdeling van frequenties voor de derde generatie mobiele tele fonie. Hoe die steun er uit moet ko men te zien, laat de Kamer aan het kabinet over. Financiële steun ligt moeilijk omdat Euro pa concurrentievervalsende maatregelen verbiedt. WD-Kamerlid Nicolaï sugge reerde dat telecombedrijven als KPN en Telfort misschien gehol pen zijn met gespreide betaling of meer mogelijkheden om zendmasten te delen. Minister Zalm zag daarvoor echter weinig mogelijkheden. Het debat stond verder in het teken van kritiek op de voorbe reiding en uitvoering van de UMTS-veiling. Ook de relatief lage opbrengst (5,9 miljard gul den) in vergelijking met omrin gende landen leverde kritiek op van deskundigen en Kamerle den. Een onafhankelijk onderzoek, op verzoek van de Kamer, be vestigde vorig jaar dat de voor bereiding onvoldoende was, er te weinig kennis over veilen was, adviezen in de wind waren ge slagen en dat er weinig ruimte was voor nieuwkomers op de markt. De Kamer was allerminst te spreken over de informatie die zij van het kabinet over de UMTS-veiling heeft gekregen. De onderzoekers van de Rotter damse Erasmus Universiteit, die de onafhankelijke studie uit voerden, hebben de Kamerle den tijdens een eerdere hoorzit ting het idee gegeven dat ze zijn tegengewerkt door de ministe ries. Bovendien schakelde het ministerie van verkeer en water staat een pr-bureau in om te ad viseren bij de teksten die naar de Kamer gingen. „Dat kan dus niet", verwoordde D66'er Bak ker. PvdA'er Wagenaar en de CDA'er Atsma spraken zelfs over een 'manipulatieve wijze van in formeren'. Staatssecretaris De Vries zei de adviezen van het pr-bureau niet te kennen. De PvdA wil weten of ministeries vaker dat soort bu reaus inschakelen. lelystad/anp - ID-Lelystad loopt iets voor op schema bij het aan maken van het vaccin tegen de antraxbacterie (miltvuur). Na de aanslagen van 11 september in Amerika en de daaropvolgende 'poederbrieven', besloot de Ne derlandse regering dat er ge noeg vaccin moet komen om de gehele Nederlandse bevolking tegen antrax te kunnen inenten. Het onderzoeksinstituut ID-Le lystad is belast met de produc tie. Het project moet halverwege dit jaar zijn afgerond, maar vol gens directeur Van der Heijden kan er bij biologische processen altijd alsnog wat misgaan. Behalve mej het vaccin tegen de miltvuurbacterie houdt ID-Lely- stad zich ook bezig met het mkz-vinis. De onderzoekers zijn er nog steeds niet in geslaagd om een test uit te vinden, die betrouwbaar genoeg is om te bepalen of gevaccineerde run deren echt niet meer met het mkz-virus zijn besmet. kan vormen. Het hof heeft in een tussenarrest van fe bruari bepaald dat eerst alle verklaringen van gemeente en rijksambtenaren worden doorgenomen. Daarna be sluit het hof of de ambtenaren moeten worden gehoord. Advocaat Meijers van Fireworks-directeur Pater is tevre den. Hij denkt dat vervolging van overheden en ambte naren nu dichterbij is gekomen. „Door meer informatie te willen, heeft het hof de vraag van ontvankelijkheid gepasseerd. Het hof gaat er nu inhoudelijk mee aan de slag." Blijft over de vraag wat de zin is van vervolging als een overheidsorgaan na een veel tijd en mankracht kosten de procedure tot een boete wordt veroordeeld. Dat lijkt op vestzak-broekzak. De boete komt toch weer in de staatskas. Toch meent de commissie-Roelvink, die zich over de mogelijkheden van vervolging boog, dat vervolgen zin vol is. „Het gaat vooral om de normbevestigende wer king. Een veroordeling drukt afkeer uit." den hjlag/gpd - Militairen die betrokken waren bij de val van de moslimenclave Srebrenica zijn opgeroepen voor een bij eenkomst over het onderzoeks rapport van het Nedeliands In stituut voor Oorlogsdocumenta tie (NIOD). De Dutchbatters kunnen rekenen op 'geestelijke bijstand' voor de traumatische herinneringen die dan weer kunnen bovenkomen. Komende woensdag presenteert het NIOD het langverwachte rapport over de gebeurtenissen in Srebrenica. Nadat de enclave door de Serviërs was ingeno men, werden naar schatting ze venduizend Bosniërs vermoord. De rol van de Nederlandse VN- militairen die voor hun veilig heid hadden moeten zorgen, is altijd omstreden geweest. De leden van Dutchbat die daar behoefte aan hebben, worden woensdag opgevangen in de Jo- han Willem Friso-kazerne in As sen. Bij de besloten bijeenkomst zijn trauma-deskundigen, psycholo gen en maatschappelijk werkers aanwezig. Een dag later zal er nog een bijeenkomst zijn met NIOD - onderzoekers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3