'Als je valt, val dan goed' GESPREK VAN DE DAG Vijfjarige Roberto fietst vrolijk 25 kilometer Cursus voor ouderen 'uit balans' mateloos populair Snackbar steeds vaker omgedoopt tot lunchroom MENSELIJK ANDRÉ HAZES is gisteravond in Mijdrecht geïnstalleerd als raadslid van de gemeente De Ronde Venen. De zanger van het levenslied werd op 6 maart gekozen voor de plaatselijke partij Ronde Venen Belang. De Vinkevener liet in eerste instantie bij de installatie van de nieuwe raadsleden verstek gaan vanwege een optreden. Hazes' partij is er overigens met in geslaagd deel te nemen aan het nieuwe college van burgemeester en wethouders. De Ronde Venen bestaat uit de dorpen Mijdrecht, Vinke- veen, Waverveen, Wilnis en Amstelhoek. Amerikanen met OVERGEWICHT hebben nu ook een fi nanciële reden om te gaan lijnen. De Amerikaanse belas tingdienst heeft vanaf deze week overgewicht tot ziekte bestempeld. De kosten om af te vallen, zijn daarmee me disch en dus aftrekbaar geworden. Verzekeraars, zowel particuliere als overheidsfondsen, kunnen programma's om af te vallen aanbieden. Die waren voorheen slechts mogelijk als artsen overgewicht zagen als een symptoom van een andere aandoening die bestreden moest worden. Daarmee lijkt de Amerikaanse overheid overgewicht als een serieus nationaal probleem te zien. Het nationaal ge zondheidsinstituut in de VS schat dat zo'n 97 miljoen Amerikanen veel te zwaar zijn. En volgens de landelijke belangenvereniging van mensen met overgewicht sterven jaarlijks 300.000 mensen onnodig aan de gevolgen van hun zwaarlijvigheid. Een Amerikaanse STUNT MAN d ie in Praag mee werkte aan een opname voor een spionagethriller van Rob Cohen, is gisteren verongelukt. Hij klapte al parasailend tegen een brug aan. De politie wilde alleen zeggen dat het om een 45- jarige man ging. De nieuwe film van Cohen heet XXX en gaat over een sportman die door de overheid gere kruteerd wordt om te infil treren in een criminele or ganisatie. Hoofdrolspelers zijn Samuel L. Jackson en Vin Diesel. KONINGIN BEATRIX is van plan dins dag in Londen de uitvaart bij te wonen van de Britse ko ningin-moeder Elizabeth, de Queen Mum. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. Op maandag 8 en dinsdag 9 april neemt het Nederlands Koninklijk Huis zogenoemde 'lichte hofrouw' aan uit respect voor de op 101-jarige leeftijd gestorven Queen Mum. De leden kleden zich 'stemmig' en er zullen door het hof uitsluitend strikt za kelijke bijeenkomsten worden gehouden. De vlaggen op de paleizen worden voorzien van een rouwwimpel in zwart. GLAASJE OP, laat via radiogolven een nieuwe komen. Dat wordt binnenkort de standaard in het café als het aan wetenschappers in de Verenigde Staten ligt, zo heeft het blad New Scientist gisteren gemeld. Onderzoekers van Mitsubishi Electric Research Laboratories in Cambridge, Massachusetts, hebben een glas zo met een doorzichtige coating weten te bewerken dat die constateert dat een glas niet meer is gevuld. Via een zendertje aan de onder kant van het glas wordt dit doorgegeven aan een met hightech uitgeruste ober. Hij kan dan actie ondernemen. De bedenkers van een uit de hand gelopen APRILGRAP in Boxtel maken 400 euro over aan de Blauwe Maan in Tilburg, een steunpunt voor slachtoffers van seksueel misbruik. Dat bedrag komt overeen met de boete die jus titie van plan was de grappenmakers op te leggen. Daar mee is wat de politie betreft de kous af, aldus een woord voerder. Een vriendenkring uit Boxtel verspreidde voor de paasdagen in de Brabantse gemeente zevenhonderd brieven, zogenaamd namens de politie. Het briefhoofd was een echt politielogo dat van internet was gehaald. De geadresseerde moest met een bijgeleverd wattenstaafje op tweede paasdag, 1 april, wat oorsmeer inleveren op het politiebureau. Dat was nodig in verband met DNA-on- derzoek in een ernstig zedenmisdrijf. De nepbrief leidde tot nogal wat onrust in Boxtel. Zanger ROBBIE WILLIAMS en voetballer David Beckham beho ren sinds dit jaar tot de dui zend rijkste Britten. Dat blijkt uit de lijst die expert Phil Beresford elk jaar opstelt. Williams en Beckham bezit ten beiden pre cies evenveel: 35 miljoen pond (56 mil joen euro). Zij delen daarmee de 962ste plaats. Williams bereikt deze positie in zijn eentje, voor Beckham geldt dat het vermogen van zijn echtgenote, ex-Spice Girl Victoria, is meegeteld. Vorig jaar toen de vermogens van beiden nog apart werden be rekend, bleef de voetballer van Manchester United bui ten de lijst, omdat hij 'slechts' 12 miljoen pond bezat. Robbie Williams heeft zijn intrede in de selecte lijst te danken aan het succes van zijn laatste cd 'Swing When You're Winning' waarvan wereldwijd 5 miljoen exempla ren zijn verkocht. Den Haag krijgt op 21 april de primeur van de CITY GAMES. Dit evenement voor jongeren wordt op initiatief van minister Van Boxtel van grotestedenbeleid en inte gratie dit jaar voor het eerst georganiseerd in Den Haag en Rotterdam. Van Boxtel kwam in de Verenigde Staten op het idee voor een dergelijk festijn.Ik zag daar op te levisie dat diverse grote steden de Innercitygames hou den. Filmster Arnold Schwarzenegger was de man die dat daar mogelijk maakte. Ik dacht meteen: dat moeten we hier ook doen." Van Boxtel stelde vervolgens geld be schikbaar om Den Haag en Rotterdam in de gelegenheid te stellen een evenement te organiseren om te kijken of het aanslaat. ,,Het wordt een dag vol sport die speciaal is gericht op die wijken waar minder vertier voorhanden is. Je kunt alles wel in nota's vastleggen, maar het is goed om ook wat te doen." Roberto Kloen. Foto: GPD/Ger Loeffen De vijfjarige Roberto Kloen uit Wijchen fietste woensdag avond in zijn uppie zo'n 25 kilometer van zijn woonplaats naar Oss. Terwijl hij zich daar vermaakte op het politiebu reau, stond een helikopter op het punt hem te gaan zoeken. Tegen zijn vriendje Wesley roept Roberto Kloen vol bra voure dat ze maar met zijn tweeën naai' Duitsland moeten gaan, om daarna niet meer thuis te komen. Hij is nog niet uitgesproken of hij snelt op zijn kinderfiets weg van zijn ouderlijk huis in het Gelderse Wijchen. Zijn maatje blijft verbouwereerd achter. Als de kleuter een paar uur later vrolijk babbelend opduikt bij een tennisvereniging in Oss, is in Wijchen ondertussen zo'n beetje de noodtoestand uitgeroepen. Het is half acht, en het eten dat zijn moeder heeft klaargemaakt is koud. Niemand heeft Roberto de afgelopen drie uur gezien. Wes ley is wel gevonden en buren hebben het verdwaalde en huilende jochie naar zijn ouders gebracht. Van Roberto echter geen spoor. Terwijl de politie en tientallen buurtbewoners in Wijchen de omgeving afkammen, hebben agenten op het bureau in Oss een vrolijke avond met de kleuter. Omdat hij niet meer zegt dan 'Roberto' en 'Flier', de naam van de wijk waarin hij woont, weten ze echter niet waar hij vandaan komt. Maar achter een paar gevulde koeken en een kop warme chocolademelk zorgt hij voor grote hilariteit. Hij speelt met de knoppen van de poort en vermaakt zich prima met een doos Lego. In Wijchen neemt de angst toe. De Flier is een nieuw bouwwijk, grenzend aan een complete wijk in aanbouw. Overal in de omgeving zijn watertjes en sloten, en gevaar lijke bouwputten zijn er genoeg. Bij zijn favoriete tante is Roberto ook niet gesignaleerd. Daar was hij in zijn eentje al twee keer naar toe gestept, waarna hij helemaal kapo[£ez van de inspanning. a ten In Oss echter geen spoor van vermoeidheid. De jong^ va, wordt vrolijk in een politieauto door Oss gereden. Rol ^ai to's verhaaltje over een auto en een caravan leiden tos vergeefs belrondje langs campings in de buurt. a js Het huis van Theo en Sandra Kloen in Wijchen is innLgrt dels helemaal doorzocht, en ook een politiehond speierja de plek waar hij zijn vriendje in de steek liet. Volstrek^,- z bekenden melden zich met zaklantaarns bij de famili[ee buurjongetje mobiliseert een heel kinderspeurteam. np v De politie neemt ten einde raad contact op met het K|er jr Landelijke Politiediensten, dat om tien voor elf meldt' een helikopter met infrarood-apparatuur op het punt vanaf Schiphol op te stijgen om mee te zoeken. M Het rondje Oss heeft ondertussen niks opgeleverd, en |u wakkere agent besluit tegen elven meldkamers in de l te bellen. Als eerste komt Nijmegen aan de lijn, en hejsuw meteen raak. De verbazing is groot: Roberto heeft keiLft). lijk een goede 25 kilometer afgelegd. 9rt f{ Helemaal niets wijst erop dat de jongen door een vre(er js is meegenomen, of op een andere manier de brug ovj^p Maas heeft geslecht en in rechte lijn naar Oss is gefiet^ cc Hij is vrolijk en reageert kwiek als altijd, en vertelt ovö, jn auto's, vrachtwagens, fietsen en boten die hij onderv\in j, heeft gezien. Hoewel Roberto gek is op treinen en zel&n'b( ook van het zwembad in Oss, sluiten politie en ouderkcje stiekeme treinreis uit: dat zou toch zeker zijn opgeval een Nadat Roberto om half twaalf door zijn hevig geëmottjate neerde ouders is opgehaald, schrijven de agenten in fzesi giebelend een dagrapport: „Als over twintig jaar iemaie V( Tour de France wint, kan die goed Roberto heten." He kiez' Leo Klaassen ,s ge, deK Voor de kroketten en frikadellen in Willy's Snack bar in Den Haag is tegenwoordig slechts nog in het uiterste hoekje van de vitrine plaats. De tradi tionele snacks zijn vervangen door fris broodbeleg als kaas, ham, salami, filet americain, komkom mer, tomaat, augurk en sla. Alleen de naam 'snackbar' herinnert nog aan het verleden. „Ik zit al vanaf 1969 in de patat en de snacks, maar zes jaar geleden hebben we het roer omge gooid. Toen de verkoop van snacks steeds verder terugliep hebben wij de zaak verbouwd tot een lunchroom. Buiten hebben we bovendien een groot terras dat in deze tijd van het jaar goed vol zit. Dat levert veel meer op", vertelt eigenaar Willy Duvigneau. Het lijkt erop dat deze ondernemer het roer op tijd heeft omgegooid, want het gaat slecht met de oer-Hollandse snackbar, zo blijkt uit cijfers van Koninklijke Horeca Nederland. Het aantal snack bars in Nederland daalde in enkele jaren van 8000 naai' ongeveer 5000 en waarschijnlijk zijn dat er over drie jaar nog maar 4000. Daarentegen stijgt het aantal lunchrooms, buitenlandse restaurants, ijssalons, fastfoodfilialen en crêperies. Duvigneau: „Mensen leven anders tegenwoordig. Ze verkie zen steeds meer luxere eetgelegenheden boven de Hollandse snackbar. Daarnaast gaan ze ook veel in buitenlandse eettentjes eten. Vaak zijn ze in een ver land op vakantie geweest en willen ze in eigen land de gerechten uit die vakantielanden nog eens proberen." De uitbater van snackbar Piet Patat, enkele straten verderop, heeft zijn zaak niet veranderd. In de ca fetaria liggen de traditionele frikadellen, kroketten, hamburgers en gehaktballen nog altijd in de net jes naast elkaar achter het glas. Het is leeg in de tent. De televisie staat keihard aan, terwijl de eige- i naar hangend tegen een kast de laatste restjes van zijn broodje in de mosterd sopt en op peuzelt. „Overdag is het niet zo druk, maar 's avonds loopt het nog altijd goed", zegt hij. Wel klaagt hij over het mislopen van inkomsten door het verbod op gokkasten. Die zijn sinds juni 2000 verboden in snackbars en andere laagdrempelige horecagelegenheden. „Dat verbod scheelt me behoorlijk wat omzet. Vroeger werd hier veel gegokt en die mensen aten meestal ook nog wel wat." 'SV( Frikadellen worde?# steeds vaker omg||| ruild voor broodje gezond. >tad Foto: Ron Pichel leeft ird di lijk w jiotsc naar nsda van 1 >en 1 lebbi bh di rde. I neril zijn Ouderen vallen relatief vaak, en breken daarbij bovendien sneller een heup, been, enkel of arm dan jongere mensen. In Nijmegen zijn lessen 'vallen voor 65-plussers', onderdeel van een wetenschap pelijke studie, een regelrechte hit. De cursus moet volgend jaar na volging krijgen in de rest van het land. „Ik loop nooit meer met mijn handen in mijn zak." Echt aanlokkelijk ziet de 'storm baan' in het gymzaaltje van het ziekenhuis er niet uit. Toch heb ben zich zelden zoveel vrijwilli gers voor een wetenschappelijk onderzoek gemeld als bij de stu die 'vallen voor 65-plussers' van de St. Maartenskliniek in Nijme gen. Talloze ouderen staan te popelen om tien lessen lang het uitdagende parcours met loslig gende stoeptegels, een zachte schuimrubberen ondergrond, glad bouwplastic en schuine hellingen te lijf te gaan. Als extra moeilijkheid krijgt de deelnemer een tas en paraplu in handen, moet hij om een tafeltje met een dreigende vaas bloemen heen of vindt hij andere tegenliggers op zijn weg. Halverwege staat een lage stoel waar de oudere in moet neerploffen en weer uit moet veren. Ook het beruchte naar-het-keukenkastje-reiken wordt geoefend. Vanwege de grote belangstelling voor de cur sus is er inmiddels een wacht lijst. Wie zich nu aanmeldt, kan pas begin volgend jaar terecht. Minstens tachtig ouderen heb ben zich al opgegeven. Een op de drie ouderen valt minstens een keer per jaar. Door botontkalking zijn de gevolgen doorgaans ernstiger dan bij jon gere mensen. Jaarlijks belanden 30.000 ouderen na een valpartij in het ziekenhuis, nog eens 90.000 struikelende senioren moeten zich door aan arts laten behandelen. Bovendien slaat de angst na een fikse valpartij toe, vaak wordt na zo'n ervaring be sloten toch naar een verzor gingstehuis te verhuizen. Reden voor prof. J. Duysens, hoofd research van de St. Maar tenskliniek, en bewegingsweten schapper Vivian Weerdesteijn om een onderzoek te beginnen naar valpreventie. Ouderen struikelen vaker als gevolg van een strammer lijf en afnemend gezichtsvermogen. Verder kijken stellend dik matras wordt geoe fend. Duysens: „Ouderen stellen de afstand van hun ogen tot de grond voor als een ravijn waarin ze dreigen te vallen. Wij probe ren ze duidelijk te maken dat de grond ook weer niet zo ver weg is. Vallen hoeft niet rampzalig af te lopen." Cursiste Dinie Kaspers (70) loopt ferm over de losse tegels, 'het Belgisch trottoir'. „Mijn straat ligt er net zo bij", verzucht ze. Vorig jaar heeft ze bij een val haar enkel stevig gekneusd. Na de cursus is haar dat niet meer overkomen. „Ik beweeg nu veel bewuster. Ik loop nooit meer De 70-jarige mevrouw Kaspers oefent op een parcours. Foto: GPD/Theo van Zwa ze onvoldoende voor zich uit. „Ze richten hun blik vaak te veel op het kleine stukje rondom hun voeten", vertelt Duysens. Bovendien speelt de mentale belasting een rol; 65-plussers hebben moeite om meerdere dingen tegelijk te doen. Terwijl ze met hun hoofd ergens anders zijn, blijven ze met hun voeten haken achter een kleed dat er al jaren ligt. Deelnemers aan het onderzoek, die het afgelopen jaar minstens een keer onderuit moeten zijn gegaan, worden hierin tot het uiterste 'getart'. Tijdens hun eer ste afspraak bij het ziekenhuis lopen ze in wandeltempo op een lopende band, waarop ze af en toe over een houten plankje moeten stappen. Ondertussen worden ze op allerlei manieren afgeleid, bijvoorbeeld met denk spelletjes. Óm het zicht op hun voeten te ontnemen, moeten ze een vol dienblad dragen. De computer kan door elektrodes op het lichaam van de oudere precies bijhouden hoe vaak het houten plankje wordt geraakt. Ook bij zo'n 'fout' is de oefening veilig; de deelnemer zit vast aan een tuigje. Na tien lessen op het parcours worden de senioren weer aan dit wat koddig uitziende appa raat onderworpen. De uitkom sten, die Weerdesteijn gebruikt voor haar promotie-onderzoek, zijn heel bemoedigend. „Het aantal fouten is na afloop van de cursus tot nog toe bij alle deel nemers beduidend minder." Een opvallend onderdeel van de cursus is het aanleren van val- technieken.Als je valt, doe het dan goed", licht de onderzoek ster toe. Zowel Weerdesteijn als Duysens kennen uit judo-erva ring de vuistregels van veilig val len. „Geen armen uitstrekken, probeer jezelf klein te maken en kin op de borst." Op een gerust- met mijn handen in mijn zOll thuis neem ik het wasgoed mijn linkerarm zodat ik m<EN de trapleuning kan vastholf 01 en ik ga niet meer zo gehai"°° boodschappen doen." Al If1 °P kennissen willen nu ook opet sus, lacht ze. Na vele verzoeken worden10"1 gend jaar begeleiders in NfX31 gen getraind om de cursus^"1" in de rest van het land te hlonc den. Op universiteiten in Aa" 5 sterdam en Enschede zijn rc 110 middels al met een vergelijf1 initiatief begonnen. °'n (ers Bernice Breure Be GD f

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2