Renault neemt Dacia over WEG 8r WIEL 2 HUISMAN i. Herbestrating Witte Rozenstraat Es Challenge, een ligfiets die jaren meekai ALPHEN WASSENAAR [GRAVEN Gazelle 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaai 76 Lekten TeL: 071 -5131515 Geen trein tussen A'dam en Utrecht utrecht - Komend weekeinde rijden er geen treinen tussen Amsterdam en Utrecht. Railin- frabeheer begint komende nacht om 2 uur met werkzaam heden op het traject. Hierdoor is tot maandagochtend 5 uur geen treinverkeer mogelijk in beide richtingen. Het spoor wordt uitgebreid en krijgt een onderhoudsbeurt. Doorgaande treinen worden omgeleid via Hilversum. Voor mensen die af hankelijk zijn van de stop- of sneltrein tussen Amsterdam en Utrecht worden bussen ingezet. Het treinverkeer tussen beide plaatsen wordt dit jaar nog drie keer een weekeinde stilgelegd: 15 en 16 juni, 14 en 15 septem ber en 19 en 20 oktober. Ford-automaat in duurste Mondeo Amsterdam - Ford rust binnen kort de duurste versie van de Mondeo uit met een nieuwe vijftraps automaat, de Durashift 5-tronic. De automatische transmissie wordt elektronisch gecontroleerd, kiest in filever- keer de tweede versnelling om schokjes te voorkomen en heeft een handbediende stand wan neer de bestuurder even liever zelf wil schakelen. (advertentie) p p |ir IJ ij p Q IA (J Jl |Lj T Informatie voor Leiden en de regio af C 1% l%t C C lm 1% 1%. IV 1 dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl FIETSSTROOK De Dacia Double Cap. Foto: Dacia door Quirijn Visscher NIJMEGEN - Dacia gaat het hele maal maken. Het beroerde ima go van het merk gaat verdwij nen. Over een paar jaar is heel Midden-Europa toe aan een Da cia. Wacht maar af. Misschien komt zelfs Nederland aan de bëurt. De trots van de Roemeen se autoindustrie werkt hard aan een nieuw model dat voor een bedrag van vijfduizend euro in de etalage wordt gezet. In 2010 wil het merk jaarlijks een half miljoen auto's produceren. Dacia is de oudste benaming van het land Roemenië. Het merk is in Nederland jarenlang schier onopvallend op de markt geweest met een kloon van de Renault 12 uit de jaren zeventig. De wagens luisterden naar de illustere namen 1210,1310 en 1410. Er waren nauwelijks ko pers te vinden, meestal niet meer dan tien per jaar. Een Da cia valt niet op, maar wiens oog eenmaal op het fiere merk- schildje is gevallen, weet dat hij getuige is van een unieke ge beurtenis. Kwaliteiten bezat zo'n oude Dacia nauwelijks. De prijzen waren net zo scherp als die van de Lada's en de Skoda's van weleer. Maar die waren stukken beter. Wat betreft bouwvallig heid stak een Dacia beiden ge makkelijk naar de kroon. Nog steeds zijn de wegen in Roeme nië vergeven met tienduizen- den luidruchtige, dampende, rochelende en vooral roestende nep-Renaults. Ze hangen veelal aan elkaar met plakband en touw. De Fransen onderhou den van oudsher warme ban den met Roemenië. Niet ver wonderlijk dat Renault de oude R12-fabriek ooit naar het land van Ceausescu overbracht. Een soort ontwikkelingshulp zeg maar. Ook Citroën liet in het ar moedige land jarenlang een luxueuze Visa bouwen, de Olcit Axel. Het wekt evenmin verbazing dat Renault de handel nu heeft ingelijfd. Roemenië is een land met begeerlijk lage lonen. En dat betaalt zich uit. In 1999 kwam 51 procent van de aan delen in Franse handen, nadat Hyundai uit Zuid-Korea zich schielijk had teruggetrokken. Nu is Renault voor exact 92,72 procent eigenaar. Renault heeft grootse plannen met het voormalige Roemeense staatsbedrijf. De Franse fabri kant wil met Dacia doen, wat Volkswagen met succes heeft uitgevoerd bij het voormalige Tsjechoslowaakse Skoda. Een Skoda steekt momenteel zelfs grootheid Toyota naar de kroon als het gaat om betrouwbaar heid. De hypermoderne auto's zijn van onberispelijke kwali teit, de verkopen trekken fors aan en het geld stroomt bin nen. Dat succesverhaal spreekt Re nault aan. De nieuwe X90 komt in 2004 op de markt. Het moet een prijsbreker van de eerste orde worden vanwege de lage aanschafprijs. In totaal steekt Renault 356 miljoen euro in vernieuwing van de fabriek in Mioveni en in een Russische fa briek. Het automerk Dacia werd in 1968 opgericht om Roemenië een eigen autofabriek te geven. Het ontwikkelen van een auto in eigen beheer vond de rege ring geen goed idee. Verschil lende autofabrikanten werden uitgenodigd om hun auto's te demonstreren. Uiteindelijk won Renault. Dacia ging eerst de 8 en later de 12 onder licentie vervaardigen. Daar bleef het lange tijd bij. In de jaren negen tig verscheen de zelfbedachte Nova, die door de lange ont- wikkelingstijd bij zijn presenta tie allang bejaard was. De Nova ziet eruit als een verweerde Ford Escort uit 1986. Dacia bouwt momenteel de Su- perNova. Dat is een zelfontwor pen, wat ongelukkig gelijnde, kleine middenklasser die ge bruik maakt van vertrouwde Renault-technieken. De 1.4 liter motor komt uit de Clio, evenals de versnellingsbak. Op dit mo ment rollen er jaarlijks 100.000 Dacia's van de band. De verko pen van het Roemeense merk zijn vorig jaar met 3,8 procent gestegen, tot grote vreugde van Renault. Het Renault-concern hoopt met Dacia een plek te bevech ten in de groeiende economie- en van Midden- en Oost-Euro- pese landen. Met de overname van Nissan is het merk druk be zig een poot aan de grond te krijgen in Azië en in Midden- en Zuid-Amerika. Door die agressieve strategie hoopt het merk één van de hoofdspelers op de wereldwijde automarkt te blijven. De tijd van zelfstandige fabrikanten is voorbij. Alleen Rover moet zichzelf zien te red den. Uiteindelijk blijven alleen de al- lersterksten over: General Mo tors, Volkswagen, Ford, Toyota, PSA, Renault en Fiat. Dat laatste merk is al deels in handen van GM. De charme van zelfstandige fa briekjes verdwijnt, maar het ontstaan van grote concerns biedt ook voordelen. Voor de Roemenen betekent de hulp van Renault dat hun trots, de Dacia, blijft voortbestaan. En dat de werkgelegenheid in het land een stevige impuls krijgt. Ooit breekt het moment aan dat de Dacia niet meer wordt uitgelachen als de huifkar on der de post-communistische auto's. Alle Dacia-modellen staan op de site van de Tsjechische im porteur: www.dacia.cz Tips over verkeershinder? Bel 023 - 544 01 59 of e-mail (bij voorkeur) naar: info@verkeerskrant.nl 8. Verbouwing Van Arembergeiaan (Voorburg) Het werk in de Van Aremberge iaan is in volle gang. Het werk duurt t/m november 2002 en wordt in vier fasen verdeeld. Fase 4: Het asfalt wordt gestort (onderlagen en deklaag) en de weg wordt bestraat in ruwweg een maand tijd. Buslijn 22 van de HTM en de buslijnen 45,131,188, 380 382 van Connexxion rijden via omleidingen. Werk aan riolering in De Zilïj,^ (8 april t/m 10 mei) krij£ Deze weken staan gepland vodaanj het weghalen van oude I6 ref rioleringen, het plaatsen van 1 ma nieuwe rioleringen en het ;ect" aanbrengen van een ,ec; bergbezinkleiding in de ,e Hoogduinweg. De werkrichtin^ is vanaf de Regenvlietweg naa _Dnon Puit Iet ij de Beukenlaan. j| zekf In fase 1 wordt gewerkt op de kruising Koningin Wilhelmina- laan/Van de Wateringelaan/Van Arembergeiaan. Dit duurt circa twee maanden. 9. Reconstructie President Kennedylaan!, Alpen aan den Rijn - Al een paar maanden wordt gewerkt aan verbreding van de President Kennedylaan tussen de Edelsteensing( en de Oranje Nassaulaan. Medio april kan men gebruik maken r van een tijdelijke rijweg aan de oostzijde van de President Kennedylaan. ;ec k(( De Sportlaan blijft afgesloten gedurende het werk tot 2004. De 6St'® sportverenigingen in het sportpark De Bijlen, de Oosterbegraafplaats, het Zuiderstrand, het bowlingcentrum, de moskee en Wet 'n Wild zijn met de auto bereikbaar via De Bijlen- 3. Kerckwervelaan en Gerrit Rietveldlaan rond Haaswijk- laan tijdelijk afgesloten Oegstgeest - Vanaf maandag 3 juni tot en met 12 juli 2002 zal het kruispunt Haaswijklaan Kerckwervelaan Gerrit Riet veldlaan worden aangepast. De Gerrit Rietveldlaan en de Kerckwervelaan ter hoogte van de Haaswijklaan worden tijdelijk afgesloten. Op de Haaswijklaan is tijdens het werk één rijstrook beschikbaar. U kunt de Morsebel bereiken via het Lotte Stam-Beese Pad of de tijdelijke dam ter hoogte van de Johannes Duikerstraat. Het westelijke gedeelte van Haaswijk is te bereiken via de rotonde Kerckwervelaan Haaswijklaan. 4. Dorpsstraat afgesloten (Zoeterwoude-Dorp) Van dinsdag 9 april 07.00 uur tot en met woensdag 10 april 16.00 uur is de Dorpsstraat afgesloten voor al het doorgaande verkeer. Het verkeer wordt in twee richtingen om het werk heen geleid, via de Veldzichtstraat en de Dr. Bouwdijkstraat. In deze straten geldt dan een parkeerverbod. De busroute vanaf de Dr. Kortmannstraat loopt tijdens de afsluiting via de Kerklaan en de Ambachtsherenweg. Leiden - Gedurende de komende vijftien weken worden de Vlinders in de Merenwijk herbestraat. Begonnen wordt met de Hermelijnvlinder. Van maandag 8 april tot en met vrijdag 19 juli worden de werkzaamheden in drie fasen uitgevoerd. Fase 1: (8 april tot 8 mei) - Hermelijnvlinder, Porceleinvlinder, Argusvlinder, Distelvlinder, Vliervlinder en Hopvlinder. bovenstaande kaart) Fase 2: (13 mei tot 14 juni) - Maanvlinder, Winterviinder, Dagvlinder, Heivlinder vanaf Vliervlinder richting Veluwemeerlaan. Fase 3: (17 juni tot 19 juli) - Dagvlinder, Atlasvlinder, Luzemevlinder, Donsvlinder vanaf Parelmoervlinder richting Veluwemeerlaan. Fase la: De Koningin Wilhelminalaan, tegenover huisnummers 465 t/m 471c. Hiervoor staat circa anderhalve maand. Fase 2: Hiervoor staan vier maanden gepland voor werkzaamheden in de Van Arembergeiaan. Fase 3: De rotonde op de kruising Koningin Wilhelmina laan/van de Wateringenlaan- Van Arembergeiaan wordt aangelegd. Dit duurt ongeveer een maand. door Bert Felix Apeldoorn Het begin is even wennen. Maar wie ae slag een maal te pakken heeft, toert met een prettig rugsteuntje door de stad, de omgeving of naar het werk. De nieuwe Challenge is geen ligfiets die snel verveelt. De stoel kan namelijk worden ver steld van redelijk rechtop tot sportief languit. De nieuweling heet Mistral. De Apeldoomse ligfietsenbou wer Challenge heeft iets met wind, want andere, snellere, modellen heten Hurricane en Taifun. Het zijn alle drie model len met twee kleine wielen, in plaats van twee grote wielen (Challenge Distance) of een groot achterwiel en een klein voorwiel (Challenge Focus, Wi zard en Twister). De beide klei ne wielen maken de fiets com pacter, dus gemakkelijker weg te zetten in een berging of te ver voeren in een auto. Bovendien ogen de kleine wielen sportief, volstaat onderweg een enkele reservebinnenband en is de zit iets lager, wat weer minder luchtweerstand oplevert. Dat laatste is duidelijk te mer- ken op de ritjes die we op een testmodel van de Mistral heb ben gemaakt. Een ritje van huis naar het werk gaat weliswaar nog niet wezenlijk sneller, maar wel veel gemakkelijker. De wind suist om je oren, maar tegen wind heeft maar weinig vat op je. Groot voordeel blijkt verder de houding van rug, schouders, armen en handen te zijn. Op een 'gewone' fiets rust er veel gewicht op die lichaamsdelen, en dat kan op de langere afstan den leiden tot rugpijn, schou derklachten, tintelende handen, en wat dies meer zij. Bij de Mis tral heb je daar geen last van. De rug steunt comfortabel in het zitje, dat in drie maten lever baar is. De armen moeten ont spannen naar beneden hangen, vlak langs het lichaam. Daartoe word je deels gedwongen door het stuur, dat omwille van de geringere luchtweerstand zo smal mogelijk is gemaakt. Voor de beginner zijn de kleine wielen een voordeel, want de voeten kunnen snel aan de grond worden gezet. Daarna kun je het stuur naar voren klappen, om gemakkelijker af te stappen of even op te leunen bij een uitzichtspunt. De fiets is voorzien van draai- schakelaars op het stuur, die ne gen tandwielen op het achter wiel en twee aan de voorkant besturen. Comfortabel is de fiets zeker. Wie denkt dat kleine wie len harder zijn dan grote, heeft lit: het volgens bouwer Voermi mis. Dat hangt allemaal af de strakheid waarmee de s[ ken zijn gespannen. Een eve soepel wiel met daarbij achtTj vering maken de fiets mind™ gevoelig voor hobbels. Als is ook voorvorkvering moge De Mistral van Challenge is doeld voor de beginnende fietser, die de stoel hoog k<i zetten, en de forens die dagi tot vijftien kilometer naar zij werk rijdt. Die kan de stoel een schuinere stand zetten, eenvoudig klusje waarvoor leen een inbussleutel en eei ringsleutel nodig is. En de veiligheid? Volgens De Hauwere, importeur var fe* Challenge in België is de ligf zelfs veiliger dan een 'gewoidif fiets, omdat het hoofd van c - 1 berijder meer beschermd is - door de achteroverliggende houding en de lange voorbcjp. Die vangt bij een botsing de ste klap op. „Je slaat niet ov/er kop, zoals bij een racefiets o^g mountainbike". Verder is h< credo: defensief rijden. Maa 1 geldt voor alle fietsers. De Mistral kost (minstens) 1490 Informatie: Challenge, Apeldoor tel. 055 521 24 05, www.challengeblkes.com. Leiden - Op maandag 8 april wordt in het kader van het 'Onderhoudsprogramma 2002' begonnen met de herbe strating van de Witte Rozen straat. In totaal duurt het werk on geveer veertien weken. De bestrating wordt zoveel mogelijk teruggebracht op oorspronkelijke aanleghoogte. Er wordt begonnen aan de kant van de Jan van Goyenkade, richting de Witte Singel. Het zorgcentrum Groenhoven blijft bereikbaar. Parkeren en ophalen huisvuil Tijdens de uitvoering kunt u misschien niet op de ge bruikelijke plaatsen parkeren. De gemeente verzoekt u om tijdens de werkzaamheden uw auto elders te parkeren. Ook het huisvuil kan wellicht niet op de gebruikelijke plaats worden aangeboden; u wordt verzocht het huisvuil op een plaats aan te bieden waar de vuilniswagen wel kan komen. 2. Borneostraat (Oegstgeest) De Borneostraat is tot en met 12 april vanwege her- bestratingswerk afgesloten. Op het gedeelte van de rijweg gelegen tussen de Rijnzichtweg en Soembastraat is geen doorgaand verkeer mogelijk. 7. Herbestrating van de Vlinders in de Merenwijk De nieuwe ligfiets van Challenge. Foto: Cees Baars 5. Dolle Minabrug (Leiden) De Dolle Minabrug wordt verbreed en de kruispunten bij de op- en afritten verhoogd. De werkzaamheden duren naar verwachting ruim een halfjaar. Tijdens het werk aan de brug en de kruispunten kan het verkeer van de brug gebruik blijven maken. 6. Van Zuylen van Nijevelt- straat/Christiaan de Wet- 'straat/Hallekensstraat Verder wordt in de Joke Smit straat en de Maria Rutgersweg een 30 km-zone ingevoerd. Wassenaar - De hier boven genoemde straten maken deel uit van een nieuw in te richten 30 km-gebied. Men is reeds begonnen bij de splitsing Van Zuylen van Nijeveltstraat/ Christiaan de Wetstraat, doorgaand verkeer is dan niet mogelijk. Naar verwachting duurt het werk circa twee weken. Het openbaar vervoer kan tijdens de werkzaamheden gebruik blijven maken van de President Kennedylaan. De halte bij de 10 T Qnnrtl^icin ic tnf 900/1 nnrrphnuon Sportlaan is tot 2004 opgeheven. Tijdens het werk geldt op dit deel van de President Kennedylaaii een snelheidsbeperking van 30 km per uur en een inhaalverbod Zeger-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26