jeen Oscar voor Disney Studios TOERISME ondo Verde: nieuw 'pretpark' voor senioren De attracties op een rij Vrouw 313 VRIJDAG 5 APRIL 2002 I 1 jou Walt Disney zeggen als h kijkje had kunnen nemen t nieuwe themapark in Pa- Aichael Eisner, Disney's rte baas, hoefde niet lang denken. 'Hij zou zich in zijn nijpen om te zien of het al- I wel waar was', antwoord- 'En hij zou eraan toevoe- naar het kan nog een beetje ;s tien jaar na de opening isneyland Parijs - door uensen nog steeds Euro- y genoemd - werden 14 geleden de Walt Disney 3s in gebruik genomen, euwe themapark draait ig om film, animatie en te en mikt jaarlijks op zo'n t vijf miljoen bezoekers, r dan de helft van wat yland Park afgelopen jaar ig. Drie enorme filmfa- hallen alsmede een hoge oren met Mickey Mouse- rormen de blikvangers van irk en zols gewoonlijk is de 'ding weer perfect. Of het i de kleding van de souve rkopers (in maffia-stijl) le jaren-vijfüg-snackwa- >f het schitterende art de- taurant 'Rendez-vous des alles is even fraai uitge- 01 3 w t) i er zijn ook minpunten, irk oogt nog wat kaal en )os. Op veel plaatsen is de int nog niet groen en ste- loeg. Daardoor kijken de ;n tijdens bijvoorbeeld de i Tram Tour en de stunt- )ver de grenzen van het een en dat is iets wat in yland nergens het geval is. vanen de gasten zich de ag in één groot sprookjes- trak afgescheiden van de luitenwereld. Bij de Walt Studios wordt die magie :elfs verstoord door voor- inde auto's en/of een uit- ip witte kantoorgebou- acties zelf zijn overigens litengewoon fraai aange- zowel van buiten als van en berekend op flinke 's volk. Bij de auto-stunt- fijvoorbeeld kunnen 3.000 n terecht op de immense e terwijl de hallen studio 2 ïagique, een komische or honderd jaar filmen 3 (Animagique, een kin- w met marionetten en t) elk plaats bieden aan ensen. •hte dringen verwacht y vooral bij drie andere at- is want daarvoor geldt het Detail uit de toegangspoort van Walt Disney Studios. Foto's: GPD zogeheten fastpass systeem waarmee je een toegangskaartje op een aangegeven tijdstip kunt reserveren. In Walt Disney Stu dios kan dat voor de Studio Tram Tour (een kijkje achter de schermen van de film), de Aero- smith-rollercoaster (een rock 'n roll-achtbaan) en de Vliegende Tapijten uit de film Aladdin (een kinderkermisattractie). De overi ge attracties zijn Armageddon (met bijzondere special effects) en de Art of Disney Animation (een interactieve reis door de wereld van de tekenfilm). Alles bij elkaar zijn dat negen at tracties. Eigenlijk te weinig voor zo'n nieuw Disney-park, zeker als je het afzet tegen de toe gangsprijs: een kaartje voor Walt Disney Studios kost 36 euro voor volwassenen en 29 euro voor kinderen. Dat is veel geld en net zo veel als de toegang voor het naburige Disneyland mee is de koek wel op. Een Oscar verdient dit park daarom vooalsnog niet. De vraag blijft waarom Disney, zo als in het gelijksoortige MGM- filmpark in Orlando, niet meer heeft geput uit de overvolle kast met oude en nieuwe filmklassie kers, van Mary Poppins en In diana Jones tot Dinosaur. Maar misschien komt dat nog. Want, zoals Michael Eisner bij de ope ning zei: "We zijn hier in Parijs nog lang niet klaar.' Hans van Alebeek Zelf achter de Mickey Mouse-tekentafel in Art of Disney Animation. Park dat aanzienlijk meer vertier en variatie te bieden heeft. Het is bovendien jammer dat buiten die grote publiekstrekkers er in het park zo weinig gedaan is met het dankbare thema film. Op een paar plaatsen kun je een gekke filmfoto maken (onder de paraplu uit 'Singing in the Rain', - met echte regen - of naast de hoofdrolspeler uit de tekenfilm 'Een luizenleven') maar daar- Bezoekers van Disney land Resort Parijs - want zo wordt het park voortaan door het con cern zelf genoemd - ko pen één toegangskaart je waarmee ze bij een van de twee parken naar binnen kunnen: Walt Disney Studios of Disneyland Park. Zo'n kaartje kost 36 euro voor volwassenen en 29 euro voor kinderen (3 tot en met 11 jaar). Wie langer blijft, kan kiezen voor een driedaags 'hopper-ticket' waar mee men drie dagen lang onbeperkt toegang tot de parken heeft. De drie dagen hoeven niet opeenvolgend te zijn. Een hopperticket kost 99 euro voor volwasse nen en 80 euro voor kinderen. Disney biedt ook diver se arrangementen aan waarbij toegang tot het park gecombineerd wordt met een verblijf in een van de hotels in de buurt. Zo'n zogehe ten 'classic-arrange ment' omvat 2,3 of 4 nachten, met en zonder vervoer. Een arrange ment zonder vervoer (2 nachten/3 dagen) is er vanaf 184 euro per vol wassene en 81 euro per kind. Met vervoer via de rechtstreekse Thalys- trcin is de prijs 354 euro voor volwassenen en 115 euro voor kinderen. De Thalys rijdt op vrij dag en zaterdag direct naar Disneyland (retour respectievelijk zondag en maandag). Voor meer informatie over Disney-arrange- menten: telefoon 09 00 09 90 en/of op www- .disneylandparis.com. Voor meer informatie over de Thalys: telefoon 09 00 92 96 en/of op www.thalys.com ïr lang werd er aan Mon- rde gewerkt. Maar eind jis het nieuwe themapark idgraaf (Zuid-Limburg) hdelijk opengegaan. De 25 e grote attractie op het lende terrein van de voor- Oranje Nassaumijn II uitworpen door Niek n, ook verantwoordelijk iet ontwerp van de Floria- de kasteeltuinen in Arcen. Heemstede geboren tuin- ect handhaafde niet alleen ikjes, maar ook de meeste, taande boompartijen, aast echter, zijn er ettelij- joenen struiken, planten c bomen gepoot, waaron- emplaren van dertig me- Pg- euwe park met 'alle tui- in de wereld' moet vooral n gezien als aanvulling/al- iefvoor de kasteeltuinen reen, eveneens eigendom holding die Mondo Ver leert. Maar gaat het bij de •Jtuinen om het groen met i daar een gebouw; in 0 Verde is dat net anders- e vaak op ware grootte ouwde panden kunnen irden gasten herbergen en worden gebruikt voor ho- f feesten. Om te voorko- lat het park een bordkar- n uitstraling zou krijgen, is atief hoogwaardig bouw- iaal gebruikt. Zo komen de zen in de Toscaanse villa 1 oud klooster in Sienna, uwe wandtegels van het jese paleis zijn handge- veel marmer werd uit gehaald en de Russische is opgetrokken uit Sibe- lout. zoekers aan Mondo Verde anleg kostte tot nu toe 25 b euro - komen binnen tropenhal. In deze serre in verschillende tuinstijlen t Verre Oosten gepresen- Het is tevens zo ongeveer ige overdekte deel van het zant daarna voert de route Ie op een heuvel staande anse villa vanwaar de be- r een mooi uitzicht heeft omgeving. Beneden spet- Trevifontein. Van enige d tussen Florence en Ro- De Reus van de Apenijnen heerst in het Folliesbos. Foto: GPD/Andrea Beckers me is hier geen sprake. 'Zie de wereld in een dag' is dan ook de slagzin van Mondo Verde. Cor rect is die kreet echter niet. Noord- en Zuid-Amerika ont breken namelijk. Niettemin biedt het park genoeg afwisseling: een vijftien meter hoge waterval in het Alpine-ge deelte, een kleine versie van Ay- ers Rock in een woestijnland schap, de Reus van de Apenij nen in het Folliesbos en een datsja in een Russisch berken- bos. Uiteraard zijn er Engelse en Franse tuinen, maar ook werd de leeuwenpatio van het Spaan se Alhambra op schaal nage bouwd. Het enige verschil is de tapasbar achterin het pand. Het Palacio da Fronteira in Lissabon diende als voorbeeld voor een tuin en galerie, grotendeels be kleed met azuelo's, de fameuze blauwe wandtegels. Buiten het park is nög meer te zien. In de Hoeve, de uit 1691 stammende boerderij, worden souvenirs en reisboeken ver kocht die een relatie hebben met de gebouwen en tuinen van het park. Het ernaast gelegen kasteel Strijthagen is geheel ge renoveerd en ingericht als expo sitieruimte. Mondo Verde richt zich vooral op senioren en op ouders met jonge kinderen. Spectaculaire attracties ontbre ken, met als voordeel dat je ner gens in de rij hoeft te staan. Ie dereen kan het park in eigen tempo bekijken, de hoofdroute van circa vier kilometer volgen of telkens een rijpad inslaan, doorlopen of ergens blijven zit ten. Er rijn extra veel banken in het park geplaatst. Alice Plekkenpol Mondo Verde ligt in Landgraaf, tussen Heerlen en Kerkrade. Per auto bereik baar via de A2 (riehting Eindhoven), A76 (richting Heerlen) en N281 (richting Voerendaal-Heerlen), daarna Kerkrade-West en dan de borden volgen naar Park Gravenrode en Mondo Verde. Per trein bereikbaar via station Landgraaf en dan verder met de bus (lijn 6), taxi of lopend (ruim een kilometer). Het park is van 24 maart tot en met 30 september dagelijks open van 10.00-18.00 uur, in oktober open tot 17.00 uur. In november is het park alleen in de weekeinden geopend, van 11.00-17.00 uur. Entreeprijs volwassenen 13 euro, in november 9 euro. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar betalen 6 euro respectievelijk 3 euro, senioren 11 euro respectievelijk 7 euro. Parkeren kost 3 euro. Rolstoelen zijn te huur voor 1 euro. Huisdieren worden niet toegelaten. Meer informatie: tel. 045- 535.0161, www.mondo-verde.nl Zeker bij Disney moetje keuzes maken. In één dag alle attracties afwerken is onmogelijk. Wat moet je in elk geval zien en in welke volgorde? De 'zeker doen'-lijst voor Walt Disney Stu dios. opgedeeld in 'voor groot', 'voor klein' en 'voor niemand'. Voor groot 1. Cinémagique. Een hartverwarmende en komi sche reis door bijna honderd jaar film. Disney op zijn best met een briljante kluts van oude en nieuwe filmsfragmenten, vol humor en met prachtige specia le effecten. Hoe meer films je gezien hebt, hoe leuker. Let op: zet de gsm echt af want voor je het weet speel je de hoofdrol. 2. Stuntshow Moteurs Action. Een wervelende stuntshow met veel boeven (in het zwart) en één held in spectaculaire ach tervolgingen met veel auto's en motoren, explosies, schieten en vuur. Het zoeken van figuranten in het publiek duurt alleen te lang. Maar de show geeft wel een aardig idee van de wereld van de stuntmannen. Let op: kijk goed naar de besturing van het rode autootje tijdens het achteruit rijden. 3. Rock 'n Roller Coaster Aero- smith. Misschien wel de beste acht baan uit alle Disney-parken. Start is een echte lancering: van 0 naar 100 km per uur in 2,8 se conden. Tijdens de dollemansrit door een soort donkere mega- disco knalt de muziek van Aero- smith in je oren via de speakers in je stoeltje.Megaheftig, dus niet geschikt voor iedereen. Let op: probeer te tellen hoeveel loopings en kurkentrekkers je maakt. 4. Armageddon. Meereizen in een ruimtestation, dat wil toch iedereen? Totdat je geraakt wordt door een meteo rietenregen. Rook, vuur, botsin gen en rondspattend water, Wubbo Ockels heeft het tijdens zijn ruimtereis niet zo moeilijk gehad. Desondanks toch ge schikt voor (bijna) alle leeftijden. Let op: hou elkaar goed vast als het licht uitvalt. 5. Studio Tram Tour. Belooft meer dan het waarm aakt. Kijkje achter de schermen komt over het algemeen niet verder dan het showen van de cors, attributen, bekende auto's uit bekende films en een naai atelier. Maar vanwege één hoog tepunt niet te missen: Cata strophe Canyon. Onweer, aard beving, explosies en watervallen rond een tankauto. Spektakel in optima forma. Let op: ga niet helemaal links ritten als je droog wil blijven. Voor klein 1. Animaqique. Fantastische show waarin be kende Disney-figuren figureren in een pikzwart decor met ultra violet licht. Alleen wie goed kijkt riet de in zwart gestoken pop penspelers en de stokken waar aan de rondvliegende vissen, vogels en poppen vastzitten. Let op: de zaal is echt pikdonker (maar eng is het niet). 2. De Vliegende Tapijten over Agrabah. Fraai aangeklede attractie op basis van de tekenfilm Aladdin maar in wezen zijn de vliegende tapijten precies hetzelfde als de ronddraaiende vliegtuigjes op de kermis. Let op: fastpass voor komt wachten. 3. Art of Disney Animation. Een echt kijkje achter de scher men van de tekenfilm. Met uit leg over de totstandkoming van een tekenfilmfiguurtje, een compilatie van hoogtepunten uit Disney-tekenfilms en een in teractief slot: zelf films nasyn chroniseren of geluiden maken bij een tekenfilm. Let op: het Nederlands tintje ofwel de to verlantaarn, een uitvinding van Christiaan Huygens (1659). Voor niemand 1. Televison Production Tour. Overslaan, verspilde tijd. Belooft een kijkje in de keuken van de televisie maar is niet meer dan apies kijken in een tv-montage- kamer en op de studiovloer. Verdient het woord attractie niet. Let op: niet per ongeluk naar binnen lopen. REISBERICHTEN Flexibel Hoe comfortabel kamperen in een tent tegenwoordig ook kan zijn, veel Nederlanders geven de voorkeur aan nog iets meer luxe. Die kunnen ze krijgen bij autovakantie-specialist VacanceSelect die op twintig Franse campings over comfortabele houten vakan tiebungalows beschikt. Ze kunnen in het voor- en naseizoen wor den gehuurd met een zogeheten 'Rêvétapes Bungalowcheque' van 35 euro per nacht. Die cheque geldt voor maximaal vier perso nen en wie wil verkassen naar een volgende bungalow kan daar met dezelfde cheques terecht. Meer informatie is te vinden in de FranceSelect-brochure van VacanceSelect- telefoon 072 518 31 73 en/of op website www.vacanceselect.nl Frequentie De KLM gaat komende zomer het aantal vluchten op verschillende bestemmingen verhogen. Zo wordt er vanaf april vier in plaats van drie keer per week naar de Chinese hoofdstad Beijing gevlo gen. Maar ook naar Paramaribo (vijf vluchten) en de Antillen (ze ven vluchten) gaat de frequentie omhoog De KLM die met partner Northwest Airlines het aantal diensten naar Newark en San Fran cisco in de VS en naar Vancouver in Canada dagelijks zal gaan uit voeren, gaat in de loop van de zomer ook meer capaciteit inzetten op Detroit, Los Angeles en Montreal. O Q De opening van het tweede themapark van Disneyland Parijs (Stu dios Park) op 16 maart, was voor NS Travel reden nog meer ritten uit te voeren met de supersnelle tot aan de poort van het park rij dende Thalys. Vanaf elk station in Nederland kan er naar Brussel Zuid worden 'getreind', waar vandaan de Thalys vertrekt. Een re tourticket is er vanaf 89 euro. Twee keer per week kan met de Thalys ook rechtstreeks vanuit Amsterdam, Den Haag of Rotter dam naar Disney worden gereisd. Inclusief animatie en extra ser vice aan boord kost dat 135 euro. De programma's van NS Travel liggen bij de ANVR-reisbureaus. Meer informatie over arrangementen en speciale aanbiedingen is te krijgen op www.nstravel.nl of telefonisch via 030 297 72 91. Zeilvaart De Zeilvaart in Enkhuizen en de Zeilvloot Lemmer-Stavoren heb ben gezamenlijk drie nieuwe brochures uitgebracht, waarin ze een aantal nieuwe, opvallende schepen presenteren. Zoals de 'Atalanta', een luxe- tweemastklipper die tien ruime tweeper soonshutten aan boord heeft, een salon met bar en zitkuipen aan dek. De 'Atalanta' zal vanuit Enkhuizen het IJsselmeer en de Wad denzee bevaren. Andere nieuwe schepen zijn de Lemsteraak LE 196 en de zeetjalk 'De Toekomst'. Al het nieuws wordt aanstaande zondag 7 april, tijdens een groots opgezette VOC-dag in Enkhui zen, officieel in de vaart genomen. Meer informatie op de websites www.zeilvaart.com of www.zeilvloot.nl Pretovernachten Bijna iedereen kept de camping op vakantie- en attractiepark Duinrell. Dat het park ook de mogelijkheid biedt te overnachten in een luxe-bungalow (de zogeheten Duingalwos) is minder bekend. Duinrell begon er mee in 1991 en de vraag neemt jaarlijks toe. Vandaar dat het park het aantal bungalows uitbreidt. Met Pasen werden de eerste 45 nieuwe Duingalows in gebruik genomen; de komende maanden worden er nog eens 21 nieuwe Duingalows geplaatst. Wie gedurende het pretparkseizoen (tot en met 27 ok tober) in een Duingalow overnacht, heeft iedere dag gratis entree tot het attractiepark en twee uur gratis toegang tot het Tikibad. In de winter is de toegang tot het Tikibad onbeperkt. Informatie: www.duinrell.nl Efteling De Efteling heeft haar ac commodatie opnieuw uit gebreid. Aangezien het zo goed als onmogelijk is in één dag alle attracties aan te doen, keizen bezoekers steeds vaker voor een lan ger verblijf. Ter ere van haar vijftigjarig bestaan brengt de Efteling een speciale bro chure uit met exclusieve hotelarrangementen. Be halve bij het Golden Tulip Efteling Hotel, is het nu ook mogelijk een 2-daagse Efte ling Vakantie te boeken bij zestien familiehotels in een straal van 40 kilometer Fata Morgana, al sinds jaar en dag één van de topattraties van De Efteling. Foto: Efteling rond de Efteling. Informatie: www.efteling.nl Mini Wie nog eens in een Morris Mini'tje wil rijden, kan dat doen via Avis. Deze autoverhuurder heeft haar Special Car-programma uit gebreid met 15 auto's van het nieuwe model Mini, de Mini One en de Mini Cooper. Avis is de eerste die deze door BMW geprodu ceerde auto aanbiedt. Prijs: vanaf 55 euro per dag, inclusief 200 ki lometer. Meer informatie: telefoon 08 00 23 58 47. Dat vrouwen geen kaart kunnen lezen, okay. Dat ze - als ze dat toch proberen te doen - die kaart ondersteboven hou den omdat ze anders niet weten of ze rechts- of linksaf moeten, alia. Dat ze - in een wanhopige poging het over zicht te behouden - de te volgen route met zo n lichtgeven de gifstift markeren (daarmee de hele plattegrond van Frankrijk verwoestend), gaat me al veel te ver. Maar wat me echt aan de hart- en longmachine brengt, dat ze een kaart na gebruik (of misbruik) verkeerd opvouwen. Is dat nou zo moeilijk? Ja, toegegeven, dat kan soms moeilijk zijn. Er zou nu einde lijk eens een standaard-formaat en -vouwvwtae voor kaar ten moeten komen. Maar Kümmerley Fr^roekt zich nog altijd geen barst aan van Hallwag en Hallwag niet van Mi- chelin en Michelin niet van Geocart. Niettemin: hoe ingewikkeld soms ook, het vouwen dient met de grootste omzichtigheid te gebeuren. Gebeurt dat verkeerd, dan is dat niet alleen alsof of de Nachtwacht met een stanleymes is bewerkt; de kaart gaat er nog van kapot bovendien. Ik bezit nog een oude Michelinkaart (nummer 84) waarin een gat rit op de plek waar vroeger - niet ver van Aix-en- Provence - het aardige plaatsje St. Maximin moet hebben gelegen. Mijn vrouw - toen nog verloofde - stak er schate rend een wiebelvinger door toen ik aan het strand van Bou- louris onze terugreis naar Nederland uitzette. Dat heeft ze daarna - we zijn nu bijna 38 jaar ge trouwd - dus NOOIT meer gedaan. En IK vouw. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25